HOFNAR Geen overbeveiliging op 10 maart in Amsterdam Vijftig bloemisten gaan zondag aan het werk Bende liet homo's in VS jarenlang betalen 't romantische type ROOKT RIGOLETTO Eten voor India": al 23% miljoen SCHUDEl'* CITROEN 4 MAART 1968 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA i: COMMISSARIS H. MOLENKAMP: Commissaris H. Molenkamp van de Amsterdamse politie is chef van Ide centrale recherche. Sinds vele toeken is hij ook de verantwoorde lijke man voor de organisatie van de politiële ordedienst op 10 maart. De commissaris herinnert zich nog de huldiging van Koningin Juliana in 19/f8, toen de Amsterdamse poli tie voor de orde-handhaving langs de route 2.700 agenten beschikbaar had plus honderd ruiters, plus der tig motoragenten. De stad is intus sen zo uitgebreid en het korps zo ingekrompen, dat er op 10 maart niet meer dan 1.000 man kan wor den vrijgemaakt zonder de bevei liging van de rest van de stad niet in gevaar te brengen. In 1948 kreeg men assistentie van 600 man Rijkspolitie en 500 man vrijwillige politie. Op 10 maart komt er hulp van buitenaf in de 1 van 1.700 man Koninklijke Marechaussee en 1.300 man Rijks politic. Er waren dus in 1948 3.930 politiemannen beschikbaar en straks zullen er precies 4.000 zijn. Van die 4.000 zullen vierhonderd worden gebruikt om het verkeer aan de toegangswegen van de stad tegen te houden. De rest staat opgesteld langs de vier kilometer lange route en bjj de op deze route uitkomende straten. Erehaag Geen overbeveiliging dus in verge lijking met 1948. Dit geldt ook voor de militairen. Destijds waren er 5.768 militairen voor de erehaag langs de route, nu zullen er in to taal 4.477 zijn. Toegegeven, de route is thans aanmerkelijk korter dan in 1948, maar het is thans onmogelijk om militairen of politiemannen die hun taak aan het begin van de rij toer hebben verricht, over te bren gen naar een verder gelegen deel van de route. Foto's uit 1948 tonen aan, dat het publiek veelal tegen de ruggen van soldaten en politie mannen moest aankijken en weinig van de stoet zag. Dit zal nu niet ge beuren, aldus commissaris Molen kamp. De militairen, die het geweer zullen presenteren als het bruids paar passeert, staan met tussenruim ten van 2 meter uit elkaar. Achter hen wordt een ruimte van een me ter vrijgehouden, waar politieman nen zich bewegen. Vervolgens zijn er de dranghekken en daarachter het publiek. Voor de route zijn 5.100 dranghekken van drie meter lengte nodig. De helft hiervan moest wor den geleend van andere grote ge meenten. Zakkenrollers Wat de veiligheidsmaatregelen precies zijn? De commissaris krijgt deze vraag dagelijks gesteld en hij beeft er een mooi antwoord op ge vonden: „Veiligheidsmaatregelen houden op veiligheidsmaatregelen te zijn als men ze bekendmaakt". Hij wil dan ook niet zegger hoeveel van zijn 1.000 politiemannen in burger kleding tussen het publiek zullen itaan. In het algemeen gezegd heeft de politie tot taak de orde te hand haven. Daartoe valt het regelen van j het verkeer en ook het optreden tegen de internationale zakkenrol lers van wie Interpol reeds heeft bericht, dat zij op 10 maart ir Amsterdamse drukte zullen ope reren. En natuurlijk ook het optreden tegen mensen, die met demonstra ties die orde willen verstoren. Bij het verlovingsbezoek van Beatrix en Claus aan Amsterdam werd het leg- gen van bloemen bij het Nationaal Monument niet als een strafbare de monstratie gezien, maar het halfstok Vlaggen wel. Waar ligt thans de grens? Ook hierop heeft de commis saris een antwoord: voor elke de monstratie moet tevoren vergunning bij de burgemeester worden aange vraagd, zoals in de politieverorde ning staat omschreven Uitzonderingen In principe mag het publiek op 10 maart langs de gehele ryroute van die stoet staan, mits 'het maar achter de hekken blijft. Er zijr. ech- tei uitzonderingen. Het mldden- Damterrein, de zogenaamde panne- koek, de Damstraat de oneven ziji' van de Oude zyds Voorburgwal, Et.-Agnietenstraat, het Rusland, de oneven zijde van de Kloveniersburg wal. die waterzijde van de Amstel en de waterzijde van het Rokin zullen in de praktijk voor het publiek ge sloten zijn. De oorzaak is, dat straten hier te smal zijn of dat gevaar dreigt ln het water te wor- gedeelten gereserveerd voor deputa ties van verenigingen en instellin gen, die om een goed plaatsje heb ben gevraagd. Niet alle aanvragen worden ingewilligd. Maar op de Dam zullen bijv. de oorlogsslachtoffers plaatsje krijgen en aan de Am- stel de polio-patiëntjes. Bij de or ganisatie heeft de politie geen detail over het hoofd gezien. Het midden- Damterrein bijv. wordt na half tien met hekken en politiebewaking af gesloten en zal aanvankelijk pas om half drie 's middags weer worden opengesteld. Maar van de honder den mensen, die op dit eiland zijn verzameld, mag niet worden ver wacht vijf uren lang te blijven staan zonder de behoefte te gevoelen even zekere plaats te moeten. Er wordt nu in die mogelijkheid voorzien. Van tijd tot tijd zal men gelegenheid krijgen even het eiland te verlaten. Advertentie STADSGEHOORZAAl Tel. 0X710—S1704 'n Gastvrij huis in Leiden AFSCHEIDSVOORSTELLING FIESTA GITANA Zondag 6 maart aA., 8 uur. Plaatsbespreken zaterdag 5 maart van 24 uur. Telefonisch 31704. Uitstappen Hoe snel stapt een man van mid delbare leeftijd, vergezelt van zijn ook niet meer zo piepjonge echtge note, uit een grote, dure auto? Ach, laten we zeggen in vijf tot tien se conden. Maar hoe lang duurt het als ouw gekleed is in een geweldig toilet met een kwetsbare hoed en ier is verpakt in een uniform met sjerpen en kwasten, sabel en steek plus pluimen? Zo'n echtpaar digd zijn weg te kunnen vervol gen. Maar omdat zij toch zonder hulp van derden uit die auto moeten krabbelen, duurt die operatie gemid deld een halve minuut. Dat laatste is berekend door commissaris Mo lenkamp, die moest weten hoe veel tijd het aanvoeren van de gas ten bij de Westerkerk zou nemen. En hij strok van het resultaat, want komen driehonderd auto's en dat betekent, dat de laatste gast pas 2% na aankomst van de eerste zal kunnen voorrijden. Gelukkig heeft de Westerkerk meer deuren dan al leen de hoofdingang. Van elke deur bepaald van welke rang tot welke functie een regeringsfunctio naris of een diplomaat gebruik kan maken en er kunnen dus meer auto's tegelijk worden „gelost". Behalve die driehonderd auto's komen er ook nog veertig autobussen met wat eenvou diger uitgedioste genodigden. Zij ver zamelen 's morgens vroeg in het RAI-gebouw en het konvooi wordt door motorpolitie snel naar de Wes terkerk geloodst. VELE VERKEERS MAATREGELEN (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie heeft li verband met het huweiyk van Prin- Beatrix en Claus von Amsberg groot aantal verkeersmaatregelen omen. Van woensdagavond 7 uur af gaat zij met vijftien kraanwagens en andere sleepvoertuigen de auto's verwijderen, die langs de route die de bruidsstoet de volgende dag zal vol gen, geparkeerd staan. Op deze routes geldt vanaf dat tijdstip tot donder dagavond 6 uur een stopverbod. Het wegslepen van de auto's geschiedt gratis. De bewoners van de binnen stad en andere betrokkenen zijn door middel van een in een oplage 15.000 exemplaren verspreide folder van deze maatregel op de hoogte ge wordt het grootste gedeelte var de binnenstad afgesloten voor rij verkeer, met uitzondering van taxi's vervoermiddelen van de openbare diensten, fietsen en brommer? Voor doktoren en vroedvrouwen is onthef fing van deze maatregel mogelijk. Trams zullen na half acht niet meer in de binnenstad worden toegelaten. Deze maatregelen gelden eveneens tot ongeveer 6 uur 's avonds. Het ver keer rondom Amsterdam wordt in het politiebureau in Amstelveen ge- coördineerd. Van hieruit zal men aan tand van ondermeer via 2 vlieg tuigen van de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie verkregen infoimaties over de drukte op de rijkswegen van laar Amsterdam, en zelfs aan de grensposten maatregelen treffen, ëiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Proces tegen zes oorlogsmisdadigers i pro- ir De vele officiële gasten bij het huwelijk van Prinses Bea trix en Claus von Amsberg zul len op de dagen, die zij voor en na de tiende maart in de hoofd stad vertoevengebruik kunnen maken van een vloot van 110 nieuwe Ford-auto's, door de fa briek ter beschikking gesteld. Gisteren werden deze wagens, die alle een AA-nummer dragen, geconcentreerd in de Oranje Nassaukazeme in Amsterdam, vanwaar zij in de komende da- gen door de leiding van de ko ninklijke stallen over diverse punten in de stad gedistribueerd zullen worden. Voor de gasten van koninklijke bloede staan 27 wagens ter beschikking, die door chauffeurs van het hof gereden zullen worden. De overige 83 zullen met militaire chauffeurs worden bemand. Onrust op een scheepswerf in zuid-Frankrijk Ongeveer 800 arbeiders van de scheepswerf te Port de Bouc In Zuid- Frankrijk hebben gisteren verhinderd half voltooid schip naar een andere werf zou worden overge bracht. De directie heeft daarop het uitsluiten van deze arbeiders bevolen. BU de toegangswegen van de stad heeft oproerpolitie post gevat. De gemoederen in de streek zijn de laatste tijd sterk verhit door een ge schil tussen directie en arbeiders van deze scheepswerf. De werf staat al enige weken voor een bankroet en gedwongen sluiting. De directie wil dit voorkomen door een autoveerboot, die op de werf wordt gebouwd en al half voltooid is, te laten afbouwen door een nabijgelegen scheepswerf in Clotat, dat zou daar sneller kunnen gebeuren, waardoor de gelden die dringend nodig zijn om het bankroet te voorkomen, beschikbaar zouden komen. De arbeiders, die zioh met werk loosheid bedreigd zagen, stemden een week geleden in met de tewaterlating van het schip, nadat de directie had beloofd dat een onpartijdig onderzoek naar de toekomst van de scheepswerf zou worden ingesteld. Toen gister ochtend echter een ploeg aankwam om het schip naar de werf te Ciotat te slepen werd dit verhinderd door de arbeiders. Op de werf te Ciotat wordt gestaakt uit sympathie mt* de arbei ders in Port de Bouc. De burgemees ter van Port de Bouc heeft de bevol king opgeroepen de arbeiders te ko men helpen zodra zij een sirene horen hullen. Vrouwen staan voortdurend klaar met warm eten en koffie de stakers. De aartsbisschop van Aix- en-Provence heeft zich eveneens ach ter de stakers geschaard. Debatten over ontwapening Op de ontwapeningsconferentie in Genève heeft de Sowjet-Unie giste ren een Amerikaans ontwerpverdrag tegen het verspreiden van kernwa pens verworpen „omdat het toch nog uitwijkmogelijkheden" zou bevatten. De Russische afgevaardigde Tsarap- kin stelde voor het Russische ont werp, zoals aan de conferenti» voor gesteld. als uitgangspunt voor een overeenkomst te gebruiken. Hij zei dat dit niet de geringste mogelijkheid voor het verspreiden van kernwapens openlaat. De Amerikaanse gedelegeerde Fisher ontkende eens te meer, dat mogelijke akkoorden in NAVO-ver band ook betrekking op het versprei den van kernwapens zouden hebben. Advertentie uitsluitend tabak DUBBEL GESTOOKTE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN In paleis 50.000 bloemen (Van onze Haagse correspondent) De stichting „Eten voor India" had gistermiddag 2314 miljoen gul den binnen gekregen voor het ten uitvoer leggen van de inmiddels met kracht gestarte hulpacties. Tot en met gisteren was daarvoor 2 miljoen besteed. Bijna 800 ton melkpoeder, rijst, havermout en bloem is op het ogenblik onderweg, terwijl alle con tracten getekend zijn voor de ver scheping van een verdere 700 ton, die binnen een week Europa verla ten. Deze cefers heeft het stichtings bestuur vanochtend gepubliceerd. In hoofdzaak worden de goederen verscheept aan het adres van het Indiase gouvernement Men heeft het vertrouwen, dat de regering in New Delhi in samenwerking met de vele organisaties, die reeds jaren in dit land werkzaam zijn, voor een snelle en vooral deugdelijke dis tributie zorg zal dragen. Het stich tingsbestuur beschikt over contacten die het over het verloop van deze distributie zullen Inlichten, zoals zij ook bij voortduring melden aan wel ke voedingsmiddelen het meest be hoefte bestaat. Plannen (Van onze Amsterdamse correspondent) Vijftigduizend anjers, rozen, seringen, maar ook tulpen, nar cissen en hyacinten worden zaterdagmiddag aangevoerd in het paleis op de Dam, waar zondag 50 Amsterdamse bloemisten in één dag hard werken de bloemschikking zullen verzorgen voor het bal, dat dinsdagavond 8 maart een vorstelijk gezelschap samenbrengt in Burger- en Troonzaal. via de veiling betekent In dit geval overigens niet dat ze via de veiling zaal gaan. De tulpen, hyacinten en narcissen komen uit de omgeving van Rljnsburg en uit het Westland. In Düsseldorf is gisteren ces begonnen tegen zich tijdens de tweede wereldoorlog als Duitse politiefunctionarissen schuldig hebben gemaakt aan moord op communisten en Joden in de Oekraine. De voornaamste beklaagde is de 53-jarige Jung, die 90 mensen heeft vermoord. Diens ondergeschikte Huhn (55), heeft ten minste 241 mensen vermoord in Tarasjcha Berdisjew. De overige beklaagden zijn de 56-Jarige Syplie, de 61-Jarige Ster-I geweldig. Nu hoeft ledereen gemid- ling, Sievert en Jèlger (63). |deld maar duizend bloemen te „De moeilijkheid met zo'n Burger zaal is, dat hij zo'n sterk eigen ka rakter heeft. Als Je niet erg oppast, val je weg uit de stijl", zegt de Am sterdamse bloemist A. de Zoeten, die de leiding heeft van de bloemversie- ring. Gelukkig Is er in de balzaal een enorme dansvloer van donker hout aangebracht over het lichte marmer: dat geeft een prachtige steun bij het bloemarrangement. De bloemversiering bij het bal en het aansluitende souper is een ge schenk van de vereniging De Ne- derlandsche Bloemisterij. Daarin zijn zowel veiling- als handelskwekers verenigd, samen met de hoveniers, aldus de heer De Zoeten en de win keliers. Als huldeblijk voor het bruids paar bieden de gezamenlijke Neder landse bloemisten een keurcollectie aan van het beste bloem- en plan- tenmateriaal, dat Nederland in dit seizoen heeft te bieden. Amsterdammers Omdat het huwelijk in Amsterdam gesloten wordt, ligt het voor de hand, dat Amsterdamse bloemisten het ar rangement maken, vindt de heer De Zoeten, als voorzitter van de Amster damse Bloemistenpatroonsvereniging. En om te verduidelijken, wat arran gement-maken betekent, vult zijn vrouw aan: „De Amsterdammers doen het werk. Maar de chef van de bloemenploeg relativeert dat door haastig te zeg gen: „Het leukste van alles vind ik dat ik eigenlijk bijna te veel mede werkers heb. In totaal zo'n 50. Dat is vrij veel, maar Je kan toch nie mand weigeren. De liefhebberij on der de collega's om mee te doen was werken. In de loop van de zondag hopen we de gehele versiering in grote lijnen klaar te krijgen." De bloemen worden zaterdag aan gevoerd vla de Aalsmeerse bloemen veiling, waar ze op water gebracht worden, dat wil zeggen: waar ze ge legenheid krijgen zich vol te zuigen met water, waarin een mengsel ls opgelost, wat de houdbaarheid be vorderd. De rozen, anjers en seringen komen uit de Aalsmeerse kassen. Aanvoer Geen woord over bruidsboeket Over één bepaald bloemstuk Is j bloemist A. de Zoeten in Am- i sterdam nog zwijgzamer dan i over alle andere, die in de j eerstvolgende dagen onder zijn supervisie voor het huwelijk i 10 maart zullen worden ge- j maakt. Dat is over het bruids- boeket van Prinses Beatrix, i waarvoor hij opdracht heeft ge- t 1 kregen. Een bruidsboeket be- j i hoort voor iedere bruid een ver- i rassing te zijn. Ik zeg er geen J i woord over", is zijn besliste com- mentaar. „Ja, een stiJcJe van de i bruidsjapon komt er aan te pas. I Maar dat laat ik zelfs mijn aJ- lernaaste medewerkers niet zien. i Dat krijgt alleen mijn vrouw te zien". fC8cK»C80KiC8 Er is een voorlopig plan opgesteld, dat voor de komende 10 weken voor- zi t in de verscheping van telkens één miljoen gulden aan goederen per week. Dit zullen voornamelijk le vensmiddelen zijn, maar het stich tingsbestuur staat klaar om daar naast op elke aanvraag terstond in te gaan. Een verzoek om vitaminen bijvoorbeeld, gedaan door de Neder landse ambassadeur na overleg met de F.A.O. en de Indiase regering wordt zeer binnenkort gehonoreerd. Om de verwarrende en tegenstrij dige berichten uit India over het al of niet bestaan van hongersnood geeft het stichtingsbestuur niet veel. Men houdt er zich van overtuigd, dat de regering om politieke rede nen niet wenst te spreken van hon- Bloemen weg Zodra woensdagochtend In alle vroegte het souper is afgelopen, wordt de hele bloemversiering verwijderd. In dezelfde Burgerzaal wordt 's avonds het diner gegeven, waar voor Koningin Juliana als gastvrouw zelf heeft aangegeven welke bloemen verwerkt dienen te worden. Ook de organisatie daarvan ls ln handen de heer A. de Zoeten, maar daarbij gaat het dus om een particu liere bestelling, die hij uitvoert als eigenaar van een bloemenmagazijn. ,Het zou zonde zijn bloemstukken van 3e vereniging De Nederlandsche Bloemisterij weg te doen", zegt hij. Die stellen we dus op op verschil lende plaatsen in het paleis, want bij de dinerversiering passen ze niet. „De bijna hysterische ontwikkeling in het buitenland van acties ter le niging van hongersnood in India heeft de regering zelf ten hoogste verbaasd. Het is veel minder een kwestie van voldoende voedsel, dan een van een onvoldoende distri butie-apparaat," zo meent hij. „Zelfs ln een hoogst ontwikkeld en goed georganiseerd land als Neder land hebben we ondenxmden hoe moeilijk het is zwarte markt te on derdrukken bij voedseldistributie, noodzakelijk gemaakt door gebrek aan voedsel, of gebrek aan transport middelen. Met die 500 miljoen men sen in India en el die verschillen de staten, met die miljoenen armen, die voortdurend aan de rand van de hongersnood even, ook al slagen de oogsten nog zo goed, is een effi ciënte distributie eenvoudig onmoge lijk," zo zette hij uiteen. Daarom tiert in India dan ook de zwarte han del welig. En welk nut heeft het voedsel naar India te zenden als het toch meteen in de zwarte handel belandt en dan meestal niet de men sen bereikt, die voedsel het meeste nodig hebben. premier, mevrouw Indira Gandhi is zelf voorzitster van een comité dat voeding wil verstrekken aan kin deren, aanstaande en jonge moe ders. Aangezien het hier alleen al om 15 miljoen zielen gaat meent de stichting dat er geen twijfel heeft bestaan aan een richtige besteding van het door het Nederlandse volk bijeen gebrachte geld. Distributie Deze mening wordt niet gedeeld door de president-directeur van het Bouwcentrum in Rotterdam ir. J. van Ettinger. Gisteren keerde hij te rug van een reis van vijf weken door Azië. Hy maakte de tocht op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Turkse ontkenning inzake Cyprus Een officiële woordvoerder van de Turkse Cyprioten heeft ontkend, dat deze groepering drie Fransen ge huurd heeft om bommen op het Griekse deel van het eiland te plaat sen. Hij zei dat deze bewering van de Grieks-Cypriotische minister van Binnenlandse Zaken bedoeld is om ie verhullen dat deze niet in staat is de werkelijke daders te vinden. De minister had woensdag ver klaard dat de Fransman Michel Weiss gearresteerd is in verband met sabotage op Cyprus, dl zou hebben in opdrac Turkse bevolkingsdeel. Westelijke Drie tegen Ulbricht De Verenigde Staten, Groot-Brlt- tannlë en Frankrijk hebben gisteren in een gezamenlijk communiqué mee gedeeld, dat Oost-Duitsland geen enkel recht heeft op toelating tot de Verenigde Naties. In de verklaring wordt gezegd dat alleen de federale regering van Duitsland het recht heeft namens dat land te spreken. Daar Oost-Duitsland geen staat ls, heeft het geen recht op toelating tot de V.N., aldus de verklaring. In tien jaar miljoenen dollars Gedurenden een periode van bijna tien jaar hebben meer dan duizend Amerikaanse homoseksuelen miljoe nen dollars betaald aan 'n afpersers bende, die ln het gehele land werk zaam was, aldus meldt de New York Times. Tot de gechanteerden behoorden bekende musici, film- en televisie artiesten, een directeur van een kunsthandel en hoge officieren van het Amerikaanse leger. Sommigen hunner betaalden meer dan 20.000 r afleggen. Volgens het blad wa maar weinig slachtoffers bereid a at at dollar aan bendeleden, die zich politieman uitgaven. aanklacht te ondertekenen. De uit ongeveer 25 leden bestaande bende lokte een slachtoffer naar een hotelkamer. Daar werd hy ln een compromitterende situatie ge bracht, waarop een „politieman" de aldus de New kamer betrad. Deze dreigde dan met ver_ aj-restaüg tenzy er geld op tafel kwam. Ook kwam het voor dat het slachtoffer werd beroofd van geld en papleren, waarop enige tyd later af persing door een „politieman" volgde. „Twee leden van de bende hadden eens de onbeschaamdheid het minis terie van Oorlog binnen te gaan, zich uitgevend voor politie-inspecteurs. zy verlieten het gebouw met hcge legerofficier' York rimes. Zy persten de scheidene duizenden dollars af. Het slachtoffex pleegde zelfmoord aan de vooravond van de dag, waarop hy voor een „grand Jury" getuigenis zou

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11