Leidsche Schouwburgvereniging bestaat binnenkort 100 jaar Al in 1705 bestond er een Schouwburg aan de Oude Vest Herdenking eeuwfeest Studiecommissie P.v.d.A. Wettelijke regeling staking noodzakelijk NA DUIZENDEN VOORSTELLINGEN Houtbonden eisen nu spoedig uitsluitsel DONDERDAG 3 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 WIE kent niet onze oude Leidsche Schouwburg, die gezellige „bonbonnière" aan de Oude Vest? In deze tijd, waarin alles „modern" wordt, zouden wij haar toch niet graag willen missen. Goed: de entourage mag eenvoudig zijn, maar de zaal is geladen van traditie, de akoestiek is er perfect en niemand anders dan een Wiin Kan wil er bij voorkeur zijn proef- voorstelling voor de Oudejaars avond-conference houden. Dat zégt toch wel wat Nu herdenkt binnenkort de Leid sche Schouwburgvereniging haar 100-jarig bestaan, maar wie mocht denken, dat de historie van de Leidsche Schouwburg slechts hon derd jaar omvat, heeft het glad mis. Die reikt veel verder. Oude plannen Het was al in het jaar 1705 dat op de plaats van het tegenwoordige gebouw een schouwburg werd ge opend. Hoe deze geëxploiteerd werd, ligt in nevelen verborgen. Doch be gin 1864 bleek de Schouwburg in handen te zijn van drie particulie re: de heren Bronkhuizen, Hart- rop en Van Staveren. De heer Bronk huizen overleed en kort daarna om precies te zijn in het Leidsch Dag blad van 24 februari 1864 stond te lezen: „Op vrijdag zal in het loge ment „De Burg" een derde aandeel in de Schouwburg gepresenteerd wor den. Dit wordt in bod gebracht op 2200 gulden". In datzelfde nummer van het Leidsch Dagblad schrijft „Toneel liefhebber", „dat hij gaarne zou zien, dat „dit" aandeel in goede han den zou komen, maar niet in die van de man, die geen het ministe gevoel voor kunst heeft, maar de Schouw burg beschouwt als een winstgeven de apotheek en zijn medicamenten, waarvan hy 100% kan innen". Hierop laat de schrijver volgen: „Carlotta Patti, de gevierde chan teuse, zou zij het' weten, dat de Schouwburg niet aan de stad be hoort, maar wel aan een eigenaar, die zoveel van kunst weet als een aap van het recepteren?" Nog meer gegevens over de Schouwburg, betreffende een ander plan, in het Leidsch Dagblad van 1 februari 1864. Daarin staat te le zen, dat men heeft vernomen, dat enige aanzienlijke ingezetenen het plan beramen een nieuwe con cert- en schouwburgzaal te stichten op de „Ruine", het huidige Van der Werf f park. Men heeft het toen nog gebracht tot een adres aan de ge meenteraad van april 1864, doch het plan kon niet in vervulling gaan, om dat de „Ruine" dan zou worden ont trokken aan de publieke dienst en niet langer zou kunnen blijven" de excertitieplaats van het garnizoen, zowel voor de artillerie als voor de infanterie". Initiatiefnemers vereniging te komen: deze vangt in feite aan met een circulaire, d.d. 24 november 1864 van de hand van vijf initiatiefnemers van het plan „Ruine", t.w. de heren C. W. Hu- brecht, H. J. Halbcrtsma, B. F. Krantz, D. A. Schrctlen en L. Dries- sen. Daarin wordt voorgesteld over te gaan tot de aankoop van de Schouwburg, teneinde deze te ver anderen en te verbeteren. De initia tiefnemers „verwachten goedkeuring en belangstelling van de ingezetenen, daar hun streven is de Leidsche Schouwburg te maken tot een plaats, waar Leidens ingezetenen genoeglijk kunnen komen om goede stukken te zien opvoeren". De stoot daartoe werd genomen: ter financiering werden aandelen in een op te richten N.V. Leidsche Schouwburg Maatschappij uitgege ven tot een totale som van f 55.000. De aandelen waren groot nominaal f250.- en f125,-. Die aandelen be staan nog en vele bekende Leidse ingezetenen zijn er eigenaar van. En ze zijn er toch bly mee, want het geeft hun voorkeursrecht bij plaats bespreking! Dividend is de laatste jaren echter niet meer uitgekeerd Vereniging op aandelen Nadat toen de oorspronkelijke eige naars waren uitgekocht voor f 21000,- begon het tijdelijke be stuur van de op te richten Schouw burg Maatschappij aan de verbou wing en werd aangekondigd, dat de opening van de verbouwde Schouw burg zou plaats vinden op „Dings- dag 28 november 1885". Een toneel gezelschap onder leiding van de he- ren Robel Tsjasink en Peters zou ko men opvoeren „De geleerde vrou wen" met als nastuk „Madeleine la Sabotière". Bij besluit van den Ko ning op 21 juni 1865 werd evenwel het verzoek om goedkeuring op de ontworpen Naamloze Vennootschap afgewezen, „omdat het doel van de vennootschap niet was een handels onderneming als bedoeld in artikel 36 van het Wetboek van Koophan del. Om toch door te kunnen gaan werd op dezelfde voorwaarden de Jyfiidsche Schouwburg Vere: ging op gericht, met de juridisch merkwaar dige figuur van „een vereniging op aandelen" Goedkeuring op de sta tuten werd verkregen bij KB. van Als eerste bestuur fungeerden de hierboven genoemde vijf initiatief nemers. De latere besturen hebben tot heden toe, behoudens een enke le kleine wijziging, onder dezelfde statuten het beheer gevoerd, zowel er de Vereniging als het gebouw. Voortreffelijke relaties Met ere kan vermeld worden, dat de loop der jaren duizenden voor stellingen van bekende gezelschap pen op het podium van de Leidsche Schouwburg gegeven zijn en tal rijke acteurs en actrices van naam met het grootste genoegen in de Leidsche Schouwburg zyn opgetre den. En zij doen dit nog steeds met plezier, want het is daar prettig spe len. Ook de relatie met de studenten wereld is steeds voortreffelijk ge- t. Speciaal die met het Leids Studenten Corps. Die dateert al van veel vroeger datum. Reeds in 1839 werd, bij de oprichting van het Stu- den Corps, het instituut der „studen- tenbanken" ingevoerd. En ook nu zijn die studentenbanken in trek: by talrijke voorstellingen zijn zy druk bezet en de studenten heffen dan voor de voorstelling hun geliefd „Io Vivat" aan. Ook voor de leden van de V.V.S.L. zijn tegenwoordig speciale plaatsen gereserveerd. De allerplezierigste verhouding van vereniging met het L.S.C. blijkt o.a. uit het feit, dat verscheidene len jubileumvoorstellingen van maarde acteurs en actrices Louis Gimberg, Cor Ruys, Cees Laseur, Fie Carelsen, Albert van Dalsum hun glorieuze afsluiting vonden in So- 1 cieteit Minerva. Voor ons Eeuwfeestnumtnec van 1 maart 1960 maakte W. V aar zon Morel bijgaande aar dige tekening van onze gezel lige Leidsche Schouwburg. Ook met de Volksuniversiteit K. en O. bestaat sinds twintig jaar een uit stekende verhouding, waardoor de belangstelling voor het toneel onder alle lagen van de bevolking gesti muleerd wordt. Een der trouwe gas ten is ook de Kon. Ver. „Litteris Sacrum", die onlangs haar 110 ja rig jubileum herdacht. Gemeentelijke subsidies Wat de exploitatie voor enkele jaren heeft de Leidsche Schouwburg deze sluitend weten te houden. In 1953 moesten echter, als gevolg van de verzwaarde eisen van de brandveiligheid van het gebouw kostbare voorzieningen getroffen wor den. Toen is voor de eerste maal de gemeente Leiden te hulp gekomen met een subsidie. Toen in 1958 bleek dat bij de uitvoering van de plan voor een nieuwe schouwburg ïeer zal deze ooit nog eens ko- met een aanzienlijke vertra ging gerekend moest wordn, kreeg de vereniging nogmaals een gemeen telijke sunsidie voor het uitvoeren verbeteringen in het gebouw en outillage. De steeds stijgende kosten, zowel van de uitkoopsommen van de gezelschappen als de onderhouds kosten maakte de laatste jaren sluitende expolotaite helaas on mogelijk. Het verheugt het uiterma te actieve bestuur, waarin mr. H. R. Goudsmit sinds jaar en dag een der stuwende voormannen is, dat de gemeente Leiden besloten heeft de ireniging regelmatig te subsidiëren. Hoe lang nog? De elkaar opeenvolgende besturen hebben altijd met enorm enthousias- hun taak vervuld en er naar ge streefd, daarmee een bijdrage aan het culturele leven van Leiden te le- In verband hiermee mag nog naam met ere vernield worden: iran prof. mr. E. M. Meijers, die dan 25 jaar de functie van voorzitter van het bestuur vervulde. Daaruit blijkt ook de nog steeds heersende nauwe band van de Ver eniging met de Universiteit. Het huidige bestuur hoopt, dat het mogelyk zal zyn met behulp van de gemeente Leiden de Schouwburg te blijven exploiteren, tot de nieuwe Schouwburg eindelyk zal verrijzen. Dan zal een belangrijke episode in de geschiedenis van het Leidse to neelleven afgesloten zyn. Maar wanneer zal dat gebeuren? Het lijkt een wanhopige vraag. doet u goed, elke dag wéér De herdenking van het 4 1 eeuwfeest van de Leidsche 4 Schouwburgvereniging vindt vrijdag 18 maart met een be- 1 sloten Schouwburgvoorstel- ling -plaatsDe Ned. Comedie voert deze avond Ibsen's „Hedda Gabler" op. Na afloop van deze voorstelling ont vangt het bestuur van de ju bilerende Schouwburgvereni ging zijn gasten in „De La kenhal". Aan de toneelopvoe ring gaat een bijeenkomst van het bestuur en het per soneel van de Schouwburg vooraf, waarin enig relief aan het honderjarig bestaan van de vereniging zal worden ge- geven. J De katholieke en christelijke bon- den houtbewerkers, meubelmakers, behangers en aanverwante vakge noten hebben samen met de werk- geversoganisatie in de houthandel in een telegram aan het College van Rijksbemiddelaars (met een af schrift aan de stichting van de ar beid) geprotesteerd tegen het uitblij ven van medelingen over de stand van zaken met betrekking tot de c.a.o. voor de houthandel. Beide c fessionele bonden (de N.V.V.-bond wenst geen partij te zyn) en werkgeversorganisatie hebben deze drie jarige c.ao. op 27 december ter beoordeling aan het College Rijksbemiddelaars voorgelegd. „Wij mochten tot onze grote spijt ernstige teleurstelling van uw Colle ge tot op dit moment geen enkele mededeling ontvangen hoe de zaken erbij staan", aldus het telegram van bonden en de werkgeversorga nisatie. „De wachtperiode", aldus het telegram, „van drie weken is reeds lang verstreken en ons is officieel niets bekend van verlenging van ze termijn. Zelfs is niet bekend, dat er bezwaren bestaan tegen deze overeenkomst. Wij achten dit hoogst onbevredigend", aldus het telegram. ,De arbeidsonrust en het vertrou- Een echte BAD-Geyser heet altijd VAILLANT in heel Europa: VAILLANT Geysers Schonewelle N.V. Keizersgracht 701, Amsterdam, Tel. 020 2373 64, 2412 57 S 2 Een commissie van de P.v.d.A., aanvankelijk onder leiding van prof. mr. I. Samkalden en later onder prof. mr. M. G. Leven- bach, is na drie jaar stadie tot ie conclusie gekomen, dat een wettelijke regeling van de sta ring noodzakelijk is. De commissie meent, dat van de volgende uitgangspunten moet wor den uitgegaan: Een staking is echter onrechtma tig, indien kennelijk in strijd is gehandeld met de normen, die gelden in het collectieve ver keer tussen werkgeversorganisaties enerzijds en werknemersorganisa ties anderzijds, Welke deze normen zijn laat zich niet bij voorbaat voor alle situa ties vastleggen. Niettemin acht de commissie het evident, dat deze zijn geschonden, indien bijvoorbeeld de staking in strijd is met de vakvereniging bindende bepalingen van een c.a.o., v neer de staking ten doel heeft de werkgever te bewegen tot ge dragingen in strijd met de wet, een algemeen bindend verklaarde c.a.o. of een bindende loonrege ling, of wanneer een wettelijke aanzeggingstermijn niet in acht is genomen. De verplichting van een arbeider om de bedongen arbeid te verrich ten wordt in geval van staking geschorst. Een rechtsvordering tot nakoming, al dan niet versterkt met dwangsom, is dan niet meer gelijk. Een dergelyke vordering bevat elementen van persoonlijke dwang, die in beginsel vreemd moeten worden geacht aan karakter van de arbeidsverhou ding. Voorzover betreft de ambtenaren en het vervoerspersoncel bepleit de commissie afschaffing van het straf rechtelijke stakingsverbod. Hee, da's een goed Idee, moet u vaker doen Fruit (sinaasappel bijvj met slagroom. Lekker en gezellig.' Protest bij Rijksbemiddelaars wen in het georganiseerd overleg en de toetsende instanties komen hier door in de gevarenzone terecht, waarvoor wij geen verantwoordelijk heid wensen en kunnen dragen. Wij dringen er bij uw College met klem op aan op zeer korte termijn een beslissing te nemen en ons op de hoogte te brengen". Bij de drie jarige c.a.o. voor de houthandel zyn bijna 10.000 werk nemers betrokken. Kortgeleden werd bekend, dat de c.a.o. met onverbin dend verklaring werd bedreigd, om dat het College meent dat het on derhandelingsresultaat in de geva renzone ligt. De voorzitter van de katholieke werknemersbond „St An- tonius van Padua", de heer J. M. de Groot, kondigde op de zaterdag in Utrecht gehouden bondsvergade ring van zijn organisatie aan, dat het college waarschijnlijk maandag jongstleden over de c.a.o.-houthan- del zou beslissen. „Handen af van deze c.a.o.", zo waarschuwde hij toen. Nauwe Franse band met landen in Oost-Europa Nog voor de reis, die generaal De Gaulle in juni naar Moskou en mis schien nog naar andere Oosteuropese hoofdsteden zal ondernemen, ver trekt de Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville in diezelfde richting. De Franse rege ring is in een druk diplomatiek ge sprek met verscheidene Oosteuropese hoofdsteden gewikkeld en Roemenië moet zich al definitief hebben uitge sproken voor een officieel nog on bekende datum van Couve's be zoek in de loop van dit voorjaar. Deze ministeriële reisplannen moe ten worden gezien als een nieuw be wijs van de bijzondere waarde die generaal De Gaulle toekent aan zijn goede betrekkingen met het Oost blok. Er gaan trouwens geruchten dat de president in juni een nieuw vriendschapsakkoord met Moskou en wellicht ook met andere volksdemo cratieën zou willen sluiten. Het ver daag, dat de generaal als hoofd van de „vrije Fransen" in Londen tijdens de oorlog met Stalin ondertekende, heeft nooit veel vruchten afgewor pen, om later praktisch op de diplo matieke rommelzolder te worden bij gezet. Waarom geen krans op graven in Siberië? (Van onze correspondent in Bonn) Een bizar incident heeft zich op het terrein van het vroegere concen tratiekamp Dachau voorgedaan, toen daar zondag een delegatie van de Sowjetrussische-ambassade uit Bonn een krans kwam leggen. Terwijl het gezelschap zich voor het ere-monu- ment ophield en daarbij wellicht niet alleen over de nazi-dictatur fi losofeerde, kwam plotseling de WJt- russische emigrant Makowskl tevoor- schijnt. Hy stelde zyn landgenoten in zijn landstaal de bittere vraag: „Waarom kan ik geen kransen op de graven van myn vader en grootvader leggen, die naar Siberië werden ver bannen? „Daarop ging Makowskl op verontwaardigde toon voort: „Rovers en misdadigers, jullie heb ben de aarde gestolen". Op dat moment verscheen de Sile- ziër Rosenstock op het toneel. HIJ is met een Russin getrouwd en woont in het naburige München Eerst gaf Rosenstock de protesterende Ma- kowski een schop onder zijn zitvlak. Daarop voegde hij de Witrus woedend toe: „Dat hoort helemaal niet, dat iemand een kranslegging stoort, de mensen kunnen vandaan komen waar ze willen". Aan de discussie die daarop ontstond, namen volgens oog- en oorgetuigen ook enige leden van de diplomatieke afvaardiging deel. De Beierse veiligheidsdienst heeft het incident in onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7