Hofbal met 400 in paleis op de gasten Dam Geen antisemitisme in de Oostenrijkse verkiezingscampagne DONDERDAG 3 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Camouflage op de binnenplaatsen Het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam heeft twee binnenplaatsen. De voor het huwelijk van Prinses Beatrix uitgenodigde gasten, die op 8 maart in de geweldige Burger zaal van het paleis aan het hof bal deelnemen, zullen die bin nenplaatsen niet kunnen zien. Als zij uit de ramen kijken loopt hun blik dood in groene, van het leger geleende camouflagenet- ten. Onder het net op de zuidelijke binnenplaats staan twee tenten, waarin nijvere bloemschikkers de bloemstukken voor de feestelijkhe den in het paleis vervaardigen en onder het net op de noordelijke bin nenplaats zijn twee grote legerten ten opgesteld, waar het paleisper soneel de maaltijden zal gebruiken. De intendant van het paleis, :!e heer J. G. L. van Dijk van 't Velde, ontving: gisteren op verzoek van de Rijksvoorlichtingsdienst een gezel schap van 60 persvertegenwoordigers uit binnen- en buitenland voor een kleine rondleiding door de represen tatieve ruimten. Tweemaal Het koninklijke paleis zal tweemaal een belangrijke rol vervullen rond het huwelyk. De eerste maal op 3 maart voor het hofbal met aanslui tend een souper en voorts op 10 maart, de huwelijksdag, voor de ontvangst van de hoogste gasten en voor het na de kerkdienst te serveren déjeuner. Aan de achterzijde van het ge bouw is sinds gisteren een baldakijn in aanbouw. Hier zal een aantal gasten het paleis betreden. De be langrijkste gasten worden voorge reden aan de Damzijde van het ge bouw. Radio-tv orkest van Moskou naar Kerkrade Tijdens het wereldmuziek concours in Kerkrade zal het groot radio- en tv-orkest uit Moskou tweemaal concerteren. Het orkest, dat 117 leden telt, staat als het beste symphonie- orkest van Rusland bekend. NEDERLAND 1 Zowel op 8 als op 10 maart zal de Burgerzaal, het „hart" van het paleis, de belangrijkste ruimte zijn voor de feestelijkheden. De prachtige mar meren vloer is bedekt met tapijten I gericht Op de achtste zowel als op de tiende maart zullen de gasten na aankomst eerst per lift naar de derde verdieping worden gebracht, waar j twee ruime ontvangstzalen zijn wordt de laatste hand gelegd aan een dansvloer van Surinaams hout, die 16 bij 8.80 meter meet. Het orkestpodium is vrij groot, maar het is dan ook de bedoeling hierop onder meer de Koninklijke Militaire Kapel te laten spelen. Op de tiende maart zal de dansvloer zijn verwijderd, de burgerzaal wordt dan voor het dejeuner gebruikt. Vele zalen Tijdens het hofbal zullen de repre sentatieve ruimten op de eerste ver dieping, die inmiddels ook alle zijn gerestaureerd, worden gebruikt. Zo zal er behalve in de Burgerzaal ook kunnen worden gedanst in de Troon zaal en in de Hozeszaal zal een derde orkestje spelen als hier een aperitief wordt geschonken. De gasten zullen zich voorts kunnen verpozen in de Van Speyckzaal. de Krijgsraadzaal. de Justitiekamer en de Burgemees terskamer, die allen van nieuw over trokken meubilair zijn voorzien. Alle vloeren zijn met tapijten belegd om een aangename akoustiek te verkrij gen. Voor het hofbal zijn vierhonderd gasten uitgenodigd. Tijdens dit feest zullen bovendien vierhonderd perso nen in de weer zijn om het de gasten zo aangenaam mogelijk te maken. Op 10 maart is het gezelschap kleiner Aan het déjeuner zullen 250 mensen aanzitten. De gerestaureerde Burger zaal in het paleis op de Dam. anden van deze voudige vertrekken zijn opgesierd r enkele fraaie gobelins. Feestprogramma Degenen, die op 10 maart naar Amsterdam zullen reizen om de huwelijksstoet met eigen ogen te be kijken, moeten een flinke dosis eigen f initiatief meenemen om na afloop van de rijtoer feest te vieren. Het oranjecomité van de hoofdstad heeft dan immers al op de 9de maart vrij wel al zijn kruit verschoten in het RAI-gebouw. waar de slechts op uit nodiging toegankelijke nationale ma nifestatie plaats heeft. Op 10 maart is het feestprogramma in grote lijnen niet anders dan dat van Tubbergen. Zierikzee of welke kleine gemeente dan ook. Met de uiterste behoedzaam heid hebben manschappen van de 140 technische dienst voer- tuigendistributiecompagnie uit Soesterberg gistermiddag op de binnenplaats van de Koninklijke Stallen in Den Haag de gouden koets en twee gala-berliners op aanhangers geladen om naar Amsterdam te worden vervoerd. Deze aanhangers werden ge trokken door kraanwagens, die met behulp van hun zware ta kels de kostbare koetsen in zeer laag tempo (om alle risico bui ten te sluiten) op hun plaats trokken. De gouden koets, die drie ton weegt en die gedeeltelijk van nieuwe bekleding is voorzien en is uitgerust met schijfremmen op de achterwielen, te bedienen door één van de achter op de koets meerijdende palfreniers, werd eerst ontdaan van de op het dak tronende beeldengroep. Dit breekbare gezelschap werd door een kraanwagen opgetild (zie foto) en voorzichtig in een vrachtauto gezet, waar de ver gulde figuren zorgvuldig in de kens werden gepakt. De drie gistermiddag geladen vrachtwagencombinaties ver trokken vanmorgen om acht uur naar Amsterdam, waar de koet sen werden afgeleverd in de Heineken Brouwerij, het hoofd kwartier van de Koninklijke Stallen in de hoofdstad. Alleen de gouden koets kon van een beschermende hoes worden voorzien, omdat het staldepar tement maar over één van deze nuttige voorwerpen beschikt. Daarom was het ook nodig van daag een tweede rit te maken om de glazen koets over te brengen, die óók onder een hoes moet worden vervoerd. Men reed vandaag de weg Den Haag-Amsterdam met een maximum snelheid van 50 km/ uur met begeleiding van twee motorrijders van de Kon. Mare chaussee om zonodig de weg vrij te maken en het verkeer te waarschuwen. Essa stuurt goede foto's De nieuwste Amerikaanse weersa- telliet Essa II, heeft met succes foto's „van goede kwaliteit" overge seind naar de aarde, waarop wol- j kenformaties zijn te zien boven oost- j en midden-Amerika. Dit betekent de geslaagde voltooiing van het eerste netwerk voor weers voorspellingen over de gehele wereld. Een camera aan de zijkant van de hoededoosvormige satelliet werd om 1C.05 uur Ned. tijd ingesteld toen de Essa II zich om de aarde spoedde in haar 25ste baan. iets meer dan 4P uur nadat zij van Kaap Kennedy gelanceerd was. De Essa II zal elke 352 seconden een foto naar de aarde seinen ter wijl de satelliet zich in daglicht be vindt. De Essa II heeft een automa tisch foto overbrengingssysteem aan boord dat de foto's rechtstreeks zendt naar elk ontvangstation binnen een straal van 3360 km. Meer dan 80 amateur- en beroepsontvangstations zijn gebouwd in 22 landen verspreid over de wereld. De Amerikaanse vice-president Humphrey heeft de hoogste onder scheiding van het bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa uitgereikt aan de groep technici van het program ma-Tiros, dat beoogt met behulp van kunstmanen het weer op langere termijn te voorspellen. De technici verzorgde ook de jongste weersatel- liet Essa. Drie Fransen pleegden sabotage op Cyprus Een op Cyprus gearresteerde Fransman, Michel Weiss, heeft be kend dat hij samen met twee land- I genoten op verscheidene plaatsen op I het eiland sabotagedaden heeft ge- r 1 pleegd. Hun instructies ontvingen zij i van een lid van de Turkse ambassade r in Nicosia. Dit maakte de Cyprische minister van Binnenlandse Zaken, i Yorgadjis, gisteren op een perscon ferentie bekend. De drie Fransen, die volgens de minister van tijd tot tyd I naar het eiland kwamen en zich uit- 1 gaven voor journalisten, stonden on der leiding van een voormalige OAS- er. Deze bevindt zich niet meer op 6.30 uur Teleac, tv-cursus 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur De verrekijker, jeugdjournaal 7.15 uur Van gewest tot gewest, regionaal progr. 7.35 uur De Lucyshow 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten H 8.45 uur Tel uit je winst, quiz 9.20 uur Het leven van Gallleï, toneelspel E 10.50 uur NTS-journaal S 10.55 uur Sluiting 1 NEDERLAND 2 NCRV 6.00 uur Wereldkampioenschappen ijshockey E 7.30 uur Sluiting 8.00 uur Nieuws in het kort. NTS 8.01 uur Attentie voor sport E 8.20 uur Zoölo-accordeon 8.35 uur Onderweg naar morgen 9.10 uur Ik hou van Hollands 9.55 uur Ds. A. C. v. d. Bosch 10.05 uur NTS-journaal 10.10 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 8.35 uur Samen uit. samen thuis 10.45 uur Sonaten voor orgel E HILVERSUM 2 Het huwelijk Terwijl op Nederland II het bioscoopsucces van weleer (De Citadel) bewees dat er in de filmwereld veel ten goede is ver anderd. bracht de AVRO op Ne derland I een programma dat met „Shindig" en „De Saint" een paar ijzersterke troeven had, waar tegenover AVRO's-Televi- zier en de AVRO-danstest de zwakke steëen vormden. Neem AVRO's-Televizier. Veertig mi nuten kregen we een documen taire over de gigantische voor bereiding van het huwelijk. Er was heel wat overhoop gehaald voor dit werkstuk, waaraan Fred Oster cs twee maanden lang gewerkt schijnen te hebben. Je kon het zo gek niet verzin nen. of het had wel een plaatsje gevonden in deze documentaire, zelfs AVRO's Toon Hermans mocht op de achtergrond opbou wend meeklinken. Politiek debat derhorst en Toxopeus en een race tegen de klok met drs. Hoo- gendijk als tijdwaarnemer en vredestichter. In vergelijking met het duel RoolvinkKoekoek was het een tamme wedstrijd, maar wie naar argumenten wil de luisteren kwam dit keer be ter aan zijn trek. Beide politici maakten een rustige maar be kwame indruk, zij weten kenne lijk waarover zij het hebben, kennen eikaars zwakke punten, worden nooit overvallen door een argument van de ander, wat echter niet wegnam dat er ge noeg verschillen overbleven (af gezien van het natuurlijke ver schil tussen V.VD. en P.v.dA.) om het tot een interessant de bat te maken. De verschillende standpunten zijn wel bekend, het heeft weinig zin ze hier te herhalen. De methode met de klok werkt wel goed. het ding zet de sprekers onder die druk, resp. dwang, welke hen tot de bezuiniging dwingt, die de heer Toxopeus zo graag op de uitga ven van de universiteiten wilde zien toegepast. IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllltllllHillllllllinillllllllllllltlHtllllllllllHlillltllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllll De minister zei, dat Weiss bekend I heeft sabotagedaden te hebben ge- pleegd bij olie-installaties te Larnaca een fabriek in Limassol, als mede bomaanslagen in Nicosia. Zij ontvingen volgens de minister een vekelijkse vergoeding, alsmede een >edrag voor elke daad van terreur. Voor de aanslag op de Shell-installa- in Larnaca, die door brand werd voest, ontvingen zij tienduizend gulden. Een der saboteurs zou hebben getracht een moordaanslag te plegen Cyprische minister, toen deze op reis was naar Zürioh. m VOOR DONDERDAG 3 MAART ilversum I, 402 m. KRO: 17.50 Sportrubr. 18 10 Meisjes- Zo zal er 's middags een jeugd- wielerronde in het Vondelpark wor den gehouden, de Amsterdamse mu ziekverenigingen zullen marsen door de stad houden, en in de avonduren is er een taptoe op de Dam en een vuurwerk bij het RAI-gebouw. U vindt het niet de moeite waard om uw huiskamer daarvoor te verlaten? Dat dacht het oranjecomité ook en daarom heeft het een fotowedstrijd uitgeschreven, waarvoor alleen foto's mogen worden ingestuurd, die op 10 maart van het televisiescherm zijn genomen. Het werk van een garnizoenscom mandant is voor een buitenstaander niet altijd duidelijk. De Amsterdamse garnizoenscommandant, kolonel F. Th. A. Krul, ziet men eigenlijk alleen maar op receptie en feestelijkheden. Maar wij misten hem bij de opening van de laatste tentoonstelling in het RAI-gebouw. en bij de première van de nieuwe show van Toon Hermans zal zijn stoel leegblijven. Kolonel Krul, die overigens heus wel wat meer doet dan het bezoeken van recepties en feestjes, staat voor de enorme taak om de rijtoer te voor zien van een militaire erehaag, waarvoor hij 4.000 militairen naar de hoofdstad zal roepen. Het grootste deel hiervan zal in de ochtend van de tiende maart met bussen worden aangevoerd, en 's middags weer ver trekken. De manschappen verzame len zich op drie plaatsen: in een leegstaande kazerne in de Sarphati- straat. in de oude Fokkerfabriek in Amsterdam-noord en in de gebouwen van de Koninklijke Marine aan het Kattenburgerplein. Kolonel Krul heeft verzekerd, dat het opstellen van de militairen langs de route zal gebeuren met onderlinge tussenruim ten van twee meter, zodat het publiek vrijwel niet gehinderd zal worden in het uitzicht op de stoet. 19.45 Op de man af. praatji Lichte gram. 20.10 Boeren en Burger in Buitenveen, hoorspel. 20.35 Samen uit - Samen thuis. Steravondprogr 22.00 Mod. muz. 22.15 Avondoverden king. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespr. 2.1.45 Kerkorgelconc.: mod. muz. 23.15 Toonkamerveertiendaagse muziek- periodiek in klank. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. AVRO: 18 15 Act. 18.20 Uitz. van de P.S P.: Houden de lonen de prijzen bij Nederland II: NTS: '20.00 Nieuws ln NTS: 21.20 Dr. Ben Casey, TV-spel. 22.10-22.15 Journaal. VERLOVING? GEEF EEN MEUBELCHEQUE! Reeds vanaf 10 gulden bij de goede woninginrichter. In de pauze Kunstkron. 21.50 Niets bijz< hoorspel. 22.30 Nws. (.Van Weense correspondent» De New York Times heeft enkele dagen geleden in een bericht uit Oostenrijk gesuggereerd, dat in de campagne voor de verkiezingen, die zondag worden gehouden, het anti semitisme weer de kop heeft opge stoken. En zonder dat dit (zoals de Parkeerruimte Weense correspondent van het blad ons heeft verzekerd) de bedoeling is geweest, wordt de indruk gewekt dat de vroegere socialistische minister Olah bij dat antisemitisme een rol heeft gespeeld. De volledigheid van de televisie- verslaggeving zal op 10 maart talloze thuis houden. Er wordt langs de route een matige belangstelling ver wacht. Maar de politie houdt er wel degelijk rekening mee. dat het onver hoopt zeer druk kan worden. Om te is. zullen twee vliegtuigen van i Rijkspolitie vanuit de lucht bekijkt van welke aard de zich naar hoofdstad bewegende verkeersstro- zijn. Alle gegevens komen zijn Intussen kan niet worden ontkend dat Olah, die zich van zyn vroegere vrienden in de socialistische party heeft gedistancieerd, enkele van die oud-kamerleden fel en zeer persoon lijk heeft aangevallen. Onder hen coördinatie-centr dat in Amstelveen wordt ingericht. Amsterdam heeft parkeerterreinen aan de rand van de stad gereserveerd om van buiten komende automo bilisten te kunnen opvangen: nabij het winkelcentrum Amstelveen, bij het luchtvaartlaboratorium (Rijks weg Den Haag) en op het industrie terrein aan de Amstel by de Utrecht se weg. Er komen busverbindingen tussen de parkeerterreinen en de binnenstad. irnemend pre: Pitter- minister van Buitenlandse Za ken Kreisky en minister van Justi tie Broda, Bovendien heeft Olah zich een enkele keer in een van zijn redevoeringen flink versproken over een zekere Joodse dokter, die in een concentratiekamp de vertrou weling van de Gestapo zou zijn ge weest. Olah heeft dit gedaan zonder de naam van die dokter te noemen, maar men ziet in deze uitlating in het algemeen een blijk van antisemi- sme. Zowel de (r.-k.) Volkspartij alsook de socialististische partijlei ding beschouwt dit als een ontspo ring. maar tevens als een uitzonde- rmgsgval .omdat het anti-semitisme tot nu toe geen rol heeft gespeeld in de Oostenrijkse verkiezingscampagne. Wel zijn er echter en daarop vooral baseerde de New York Times zijn bericht de laatste dagen drie pamfletten verspreid in Wenen, met een uitgesproken antisemitische ten dens. waaruit men zou kunnen aflei den dat zij van het partijsecretariaat van Olah afkomstig zijn. In die pam fletten worden vijf \ooraanstaande socialistische politici als Joden voor gesteld. Het secretariaat van Olah heeft tegenover ons echter uitdruk kelijk verklaard, dat zij niet af komstig zijn van diens partij. Men neemt in deze kring aan dat de pamfletten door een tegenpartij werden verspreid om Olah in diskre diet te brengen. Bovendien moet worden vastge steld dat van de vyf genoemde, so cialistische politici slechts twee van Joodse afkomst zijn, namelijk Kreisky en Szernetz, de drie ande ren zijn van christelijken huize, na melijk Pittermann, Broda en Wald- brunner. Iedere objectieve waarne mer kan trouwens constateren dat er. afgezien van enkele ondoorzich tige uitlatingen, geen sprake is van antisemitisme in de Oostenrijkse ver kiezingscampagne. 23.05 Discotaria: nieuwe grai NCRV: 7.00 Nw Dagopening. 7.20 Klassi )0 Nws.). 7 45 Radiokrant Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Lichte standen. 9.40 12100 Lichte orkJi 9.35 Water- 12.40 Variant: reportage? 12.27 Meded. tuinbouw. 12.30 Nws. 13.30 Musette-* Lichte ork.n Lichte ork.n zangsolist. 13.55 dichtei mui noduo: klassieke nvuz. 16 30 Duizend schoon: Primula's, lezing. 16 45 Lichte gram 16.30 Populair orgelconcert. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws.. ochtendg; strijdlied. 7.23 Lichte i 7.30-7.35 Van de a 9.40 Morgen wijdlni (Om praatje. Om K er km uz. 12.00 N Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Een combo met zang soliste. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.20 Tenor en gitaar: ottde liederen 13.50 Kerkorgelconcert: mod. muziek 14.15 Bij de tijd en bij de thee. gevar. progr. 15.35 Licht ork. VPRO: Nieuws. Aansluitend: Vormen van humor (Ill- slot). lezing. 16.15 Klass, gram, 16 45 d, kind, 16.49 V. d Jeugd, 17 30 17.50 Act. Hilversum III. FM en 240 m. NRU/AVRO: 9.00 Nws 9.02 Vrolijk nuz.progr. 10.00 Nws. 1002 Operette- 3 .00 Nws. 13 .02 Lied les 4.00 Nws. 14.02 Lichte gram. 15.00 'ws. 15.02 Licht ens 15.15 Lichte muz. 6.00 Nws 16.02 Gevar. gram. 17.00 7.02-18.00 Gevar. platenprogr. Nederland I: NOT/NTS: 10.45-12.00 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak KRO: 19.05 jongeren. 9.50 Koppie-Koppie. filmrep. NTS: 1.35 Bonanza. TV-film (afl. 26). KRO: 2.25 Geloofsbrieven, godsd. program- ia (dl 2). NTS: 22 50-22.55 Journaal. Vanavond: „Het leven van Galilei'' Het heeft er alle schijn van. dat Brecht zijn laatste stuk „Het leven van Galilei", als zijn beste heeft be schouwd. Het was althans zyn dier baarste. In Amerika heeft Charles Laughton de hoofdrol gespeeld, in Oost-Berlijn nam Ernst Busch hem voor zijn rekening, in Nederland ging Han Bentz van den Bergh met de eer strijken. Twee zinnen komt men steeds tegen in de standaardwerken, waarin over dit stuk wordt geschreven. Als Galilei zijn stelling, dat de aarde om de zon draait, heeft herroepen, byt een jongeman hem toe: ..Ongelukkig is het land. dat geen helden heeft!" Galilei antwoordt dan: „Ongelukkig is het land. dat helden nodig heeft!". Galilei is geen held in dit stuk. In tegendeel. in de strijd tussen de kerk en de wetenschap delft hy roemloos het onderspit. Brecht heeft als toe lichting op dit stuk nog gezegd, dat het belangrijk is te weten dat het een groot deel van zyn werking zal verliezen, als de opvoering in hoofd zaak tegen de katholieke kerk worafc gericht. Hoe de Duitse versie onder regie van Egen Monk vanavond uit valt, valt natuurlijk niet te voor spellen. Brecht schreef Galilei ge lijktijdig met „Mutter Courage" in 1938/1939, toen hij als emigrant ln Denemarken verbleef. Het stuk werd voor het allereerst in Zürich opge voerd. in 1941. In de hoofdpersoon kan men het toekomstbeeld zien van Brecht zelf: een intellectueel, die in Oost-Berlijn meebuigt met een regime, dat hem eigenlijk wezens vreemd zou moeten zijn. Nog zeker een jaar „Heerlijk duurt het langst" De reeks voorstellingen van de mu sical „Heerlijk duurt het langst" van Annie M. G. Schmidt zal in elk ge val tot 1 april 1967 worden voortge zet. zo is gisteren meegedeeld na de voorlopig laatste voorstelling in Rot terdam. In de twintig dagen, dat in Luxor in Rotterdam werd gespeeld, bezochten ruim 20.000 personen de voorstellingen (onder wie ongeveer 6000 niet-Rotterdammers i Vast staat, dat „Heerlijk duurt het langst" nog tenminste een maand naar de Maasstad terugkomt, men denkt aan de zomer of februari 1967,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5