Gewaagd en luxieus theater in de Hansestad Dortmund kunst kaleiöoscoQP SCHOUWBURG VAN D.M. 37 MILJOEN Schandaal in Comédic Francaise te Parijs a Vanavond opening: 1 Der Rosenkava lier9 Wladimir Serow herkozen Minister kondigt aan Spoedig meer soldij voor dienstplichtigen >NDERDAO 3 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD I „Encounter" bij Ned. Dans Theater In de Kon. Schouwburg in Den Haag heeft het Ned. Dans Theater gisteravond het ballet ..Encounter" van Job Sanders op muziek van Igor Strawinsky in première gebracht. In een nieuwe bezetting werd „Car- j mina Burana" van John Butler, op muziek van Carl Orff, uitge voerd, waarbij voor het eerst het j Ned. Kamerkoor en het Ned. Operakoor gezamenlijk optra den onder de naam Nederlands Filharmonisch Koor. Het nieuwe werk van Job San ders werd door hemzelf en Marian Sarstadt uitgevoerd op een Concer tino voor 12 instrumenten, waarbij beelden werden geprojecteerd, die Anke Verstegen had vervaardigd. Het ballet-programma was ge opend met de ,,Danses concertan- tes", een specifiek muziekballet, van Job Sanders op muziek van Stra vinsky. Het werd opnieuw ingestu deerd. Anny Hyde ontwierp er nieuwe kostuums voor. Na „Encou- ter" werd1 „Opus 12" van Hans van Manen, op muziek van Bela Bartok, gedanst. Alle excecutanten oogstten een hartelijk applaus, waarmee het pu bliek ook de dirigent op het podium riep om hulde voor het orkest en het koor in ontvangst te nemen. Stuk van Ionesco W a ïer': (Van onze correspondent) linten moet het zich even voorstellen: een industriestad van jjjj.000 inwoners brengt DM 37,3 miljoen op voor een nieuw iblsater en daarnaast nog eens DM 6 miljoen voor een onder handse parkeerplaats voor 400 auto's. Dat is in de Westduitse lan,d Dortmund gebeurd, waar vanavond het nieuwe Stadttheater fri de Hansastraat officieel wordt geopend met een opvoering de opera „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss. +»Je genoemde bedragen zijn indrukwekkend en men vraagt zich llyioe dat alles mogelijk is. Ruim 20 jaar geleden werd het grote Tie theater van Martin Düller door luchtaanvallen vernietigd in 1954 werd een prijsvraag uitgeschreven voor een nieuw ^ater, waaraan niet minder dan 20 architecten deelnamen. nd 1955 kregen de architecten dr. BUotten en prof. Tritthart uit seldorf de opdracht hun plan te iseren. En thans is Dortmund r* imposant theater rijk geworden, B gebouw dat niet alleen door zijn mgeving de aandacht trekt, maar 1 ook inwendig een waar kunst- Ie is geworden. Een kunstwerk rin zin voor luxe, durf, utiliteit Spelelementen met elkaar wed- A*en. Het theater is als het ware ■j «tedebouwkundig dominant ge- Uen, waarin vrijwel avond aan ruim 1100 mensen kunnen ge- p^n van toneel, opera, operette flbancerten. De toeschouwersruim- fflUe zich bevindt in de gespannen Iponnige koepel voor het kan- jffeebouw met toneel, is 26 meter en naar de vorm van een am- __aeater gebouwd, voorzien van .jhtige fauteuils. Enkele „hangen- TÖ balkons aan de achterzijde van zaal geven het interieur een op- iDkelijke speelsheid. Het toneel is 'l«o meter breed en 19 meter diep ten aanzien van de akoestiek 9 t men een oplossing gevonden f het gebruik van materialen die 1 verschillen meer zullen doen mi by een lege of een geheel be- 1 e zaal. Met moderne materialen rglas, beton en staal heeft men gebouw opgetrokken, dat eigen- fg aan alle eisen voor een heden- gs theater voldoet. lei ragen over beeld ran Henri Moore n (Iet beeld „Large locking piece" van Engelsman Henri Moore, dat de aeente Den Haag voor f 375.000 At gekocht, was voor ir. C. N. van §9 als lid van Prov. Staten van eu d-Holland aanleiding Gedep. Sta- vragen voor te leggen. Het ant- >rd komt neer op: „Het' gaat ons ts aan, het is een zaak van de ge- 1 ente Den Haag." iét r. Van Dis had het in zijn vragen it „een door een buitenlander (H. i pre) vervaardigde klomp brons Vtarschijnlijk hol)". Het besluit om Ij beeld te kopen behoefde geen rjdkeuring van Gedep. Staten. Wel ,*d door Den Haag machtiging tot r doen van de uitgave gevraagd. 1. verleenden de machtiging, r. Van Dis meende, dat een bedrag i f 375.000 aan volstrekt niet nood- elijke of niet essentiële zaken idrdt uitgegeven. Het geld zou vol ts hem beter en meer passend men worden besteed voor noodlij- ide Nederlanders, bijv. blinden, ^jlogsslachtoffers enz., mede gelet de toenemende verpaupering van „iffte groepen bejaarden. G.S. mer- tidi op, dat het een zaak is van auto- nie van de gemeente om prioriteit tluitgaven vast te stellen. Zij me- 1 zich te moeten onthouden van y«i beoordeling van de keuze. Rijke versiering Rond de toeschouwersruimte lig gen prachtige versierde wandelgan gen en een luxueus trappenhuis, waarin allerlei kunstwerken zün aangebracht. Men vindt er beeld houwwerken, fraaie bewerkte meta len schotten die in een vrij ritme wandelgang met de rookfoyer scheidt, enorme moderne wandtapij ten en boven op het trappenhuis een houten wand met een illusionair spel van lampen, waardoor de bezoeker als het ware in het onwerkelijke spel op het toneel gebannen blijft. Langs de wanden naar de koffiekamer zijn er fotografische manipulaties aange bracht in de sfeer van het theater. Aan alles is gedacht. Zo vindt men bijv. bij de damestoiletten op de wan delgangen een ruimte met vier spie gels en een schminktafel ten gerieve van de bezoeksters die zich voor de voorstelling nog even willen mooi maken. Daarnaast zijn er twee klei ne ruimten waarin de dames zich eventueel -nog kunnen omkleden. Overal staan brede banken en fau teuils en waar men zich ook op de wandelgangen bevindt overal is er uitzicht naar buiten. Wie het gebouw aan de buitenkant ziet zal geboeid worden door de ge waagde vormgeving, speciaal van de toeschouwerskoepel. Wellicht zou men kunnen opmerken dat die koe pel ten aanzien van het toneel- en administratiegebouw wat laag ligt en van een afstand het rechtlijnige to neelgebouw domineert. Aan de an dere kant komt de spanning van de gebogen koepellij nen des te sterker uit tegen de strakheid van het to neelgebouw. Alle technische vonds ten vindt men overigens op het to neel, waarvan de belichting geregeld wordt vanuit een met glas afgescho ten ruimte achter in de zaal. De toeschouwersruimte is 45.000 m3 groot en de stoelafstand is 90 cm, de stoelbreedte 57 cm. De verste afstand van de stoelen tot het toneel is bij een 5.35 oplopende zaal voor de eerste rang 31 meter en voor de tweede rang 32,5 meter. De toneeltoren, die zich achter de koepel bevindt, is 38,6 meter hoog en de orkestbak, waarin zich zeker 80 musici kunnen bevinden, is 108 m3 groot. Door middel van 20 luidspre kers kunnen muziek, woorden of ef fecten ingespeeld worden op het to neel of in de toeschouwersruimte. Ook is er een televisie-apparaat waardoor zangers of musici achter het toneel de bewegingen van de dirigent kunnen volgen. De nagalm- tyd in de zaal in ongeveer 1,6 se- Het programma Voor de bezoekers is een onder grondse garage gebouwd voor onge veer 400 atuo's. Daaromheen zjjn er nog parkeerruimten voldoende, zodat er zeker 800 auto's onder of rond het Deense prijs voor sir Laurence Olivier De Britse acteur Sir Laurence Olivier is de Deense Sonning- prisen 1966 toegekend. De prijs is 125.000 kronen (ongeveer f62.500) groot. Volgens de ..Berlingske Ti- dende" wordt deze prijs toege kend aan een man of vrouw die zich verdienstelijk heeft ge maakt voor de Europese cul tuur. De prijs wordt toegekend door een commissie waarin het curatorium van de Kopenhaagse Universiteit zitting heeft. Sir Laurence is uitgenodigd de prijs persoonlijk in ontvangst te ko men nemen. De prijs, die in Kopenhagen „De Deense Nobelprijs" wordt genoemd, is vroeger uitgereikt aan Winston Churchill, Albert Schweitzer, Bert- rand Russell, Niels Bohr en Karl Barth, om enkelen te noemen. Tot dusverre is hij nog nooit aan een acteur uitgereikt. Exterieur van het nieuwe Stadttheater in Dortmund (in de koepel is de toe schouwer sruim- te). gebouw geparkeerd kunnen worden. Dit nieuwe Stadttheater belooft een groot cultureel centrum te worden, waaraan de artistieke leider van de opera, Wilhelm Schuchter, en de ar tistieke leider van het toneel Rolf Schneider him beste krachten inzet- Voor de speeltijd van maart tot juli 1966 zijn op operagebied gezet „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss, „Der Troubadour" van Ver di, „Mathis der Maler" van Hinde- mith, „Die Zauberflöte" van Mozart, „Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss en „Grafin Maritza" van Kalman. Op toneelgebied gaat men uit brengen „Leben des Galilei" van Bertold Brecht (muziek van Hans Eisler), ,3ecket oder die Ehre Got- tes" van Anouilh, „Die vervolgung und ermördung Jean Paul Marats" van Weiss, „Der schwarze Schwan" van Walser, „Nathan der Weise" van Lessing, „Antigone" van Anouilh, „Die schöne Lügnerin" van Scheu en „Der Blumenweg" van Kata jew. Toonkunstkoor zingt morgen: S Op het Toonkunstconcert van morgenavond wordt in de Zuider- kerk in eerste uitvoering de passiemuziek Membra Jesu Nostri" (De ledematen van Jezus) van de grote Buxtehude ten gehore ge- bracht. Deze dateert vermoedelijk uit 1680. De tekst is ontleend aan de Rythmica oratio ad unum" van de abt en kruistochtpre- diker Bernard van Clairveau (1090-1153)Het gedichteen lij densmeditatie, is geschreven in zeven delen :„Tot de voeten, tot de knieën, tot de handen, tot de zijde, tot de borst, tot het hart, tot het gelaat." In de 17e eeuw zijn er verschillen de vertalingen in het Duits versche nen. De beroemdste is die van Paul Gerhardt (1607-1676*. Zijn prachti ge Umdichtung van deel VII, bekend als het koraal „O Haupt voll Blut und Wunden" en „Wenn ich einmal soil scheiden", heeft Bach in zijn Passionen opgenomen. Bij de compositie heeft Buxtehude aan ieder onderdeel een citaat toe gevoegd, dat door een koor gezongen wordt en ontleend is aan het oude of nieuwe testament. De composito rische opbouw is vrijwel geheel de zelfde in allo delen. Ieder deel begint met een „sonata" voor strijkorkest, gevolgd door een vijfstemmig koor over de betreffende bijbeltekst. Daarna volgen de soli voor één, twee of drie stemmen met begeleiding van continuo, echter met dien verstan de dat de baspartij van ieder on derdeel onveranderd blykt. De groot heid van Buxtehude blijkt hieruit wel heel duidelijk. Dat het werk els een cyclisch geheel is gecomponeerd blijkt uit de kringloop der toonsoorten: c, Es, g, d, a, e, c. Voorts wordt gezongen de solo- Kantate 89 van J. S. Bach. Deze behandelt Gods Barmhartigheid, welke altijd groter is dan zijn Toorn. De kantate wordt beheerst door de bas-aria, opgebouwd uit drie motie ven: zestiende figuren bij celli en contrabassen (de Toorn Gords*. een klagend motief in de hobo's en een stijgende, vragende figuur in de strij kers. Een koraal sluit de kantate af Tot besluit komt het „Te Deum" van M. A. Charpentier tot uitvoering. De weelde en de gloed van de mu ziek van Charpentier weerspiegelen de pracht en praal aan 'het hof van de Zonnekoning. Zijn muziek munt uit door directe zeggingskracht en rijke instrumentatie. Zijn lyriek is wel beinvloed door Italië, maar de dictie blijft Frans. uitgefloten (Van onze Parijse correspondent) De Parijse première van Io- nesco's laatste toneelstuk ..Dorst en honger", dat vorig jaar al in West-Duitsland ten doop werd gehouden, is in de Comedie Franqaise aanleiding tot een fors schandaal geworden. Na dat het stuk eerst in een zoge heten „voorpremière" een geest driftig onthaal tijdens een op voering voor Franse jeugdver enigingen had beleefd, werd het de volgende avond op een gala voorstelling voor de deftige ha- bituées gespeeld, die over Iones co en zijn laatste geesteskind even anders dachten. Gedurende het eerste bedrijf had het publiek zich nog rustig gehouden, ofschoon wel sceptisch getoond. Maar een volgende scène, die speelt in een klooster, waar twee clowns elkander onderwerpen aan een hersenspoeling, kon in het „Huis van Molière" niet Mien van Kerckhove-Kling -71- te Amsterdam overleden Begaafd actrice In Amsterdam is op 71-jarige leeftijd overleden de bekende actrice Mien van Kerckhoven- Kling. De teraardebestelling heeft gistermorgen in alle stilte plaatsgevonden op de begraaf plaats Zorgvlied te Amsterdam. Mien van Kerckhove-Kling wijd de zicht gedurende 56 jaar aan het toneel. Ook heeft zij zich talloze malen doen horen voor de radio in hoorspelen. Talrijke rollen heeft zij vervuld: zo herinneren wij aan die in „Demi monde" van Du mas en aan d:e moeder in „Glazen Speelgoed". Zij is hoofdzakelijk voor de oorlog op het toneel verschenen, daarna werkte zij veelvuldig, o.a. met haar man Constant van Kerckho- ven voor de radio. Zij was een der voornaamste leden van de hoorspel- kern. Reeds als jong meisje (15) stond zij op de planken en debuteer de in „De kinderen van Kapitein Grant" bi) het Volkstoneel van Stoel Nieuwe dochter van de Sikkens-groep Door de Sikkens-groep (con cern Kon Zout-Ketjen) is opgericht Sikken» Wapex nv in Wapen veld, dochteronderneming van Sik ken» Wapex nv kan men beschou wen als een zelfstandige voortzetting van de voormalige afdeling „Wapex Kunststoffen" van Sikken» Smits. De nieuwe vn houdt zich bezig met de fabrikage en de verkoop van bouwmaterialen op basis van kunst stoffen. Naast het fabriekscomplex van Sikkens Smits (gespecialiseerd in scheeps- en constructiewer- ven) verrast een nieuwe produktie- hal van 3000 m2, die geheel door Sik kens Wapex nv in gebruik zal wor den genomen. Zolang deze hal nog niet gereed is. vindt de produk- tie van de Wapex-materialen plaats bij Sikkens Smits. Literaire opdrachten De minister van Cultuur, recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, heeft opdracht verleend aan de heren B. Luger te Amsterdam een studie te schrijven over Potgieters reis naar Zweden, prof. dr. J. Smit te Melbourne (Australië) een uitgave met inleiding en aantekeningen ge reed te maken van Potgieters liede kens van Bontekoe en K. Fens te Zandvoort een studie te schrijven over Nijhoffs kritische kerk in ver houding tot diens dichterschap. en Spree. In later jaren trad zij op bij Verkade, Heijermans, Cor Ruys, Jan C. de Vos en Lou Chrispijn. Royaards engageerde haar voor de Stadsschouwburg in Amsterdam. Ook had zij groot succes in diverse vaudevilles. meer door de beugel. Toen de clowns, na afloop van voornoemde operatie, het „Onze Vader" baden, om elkaar daarna nog een lepel soep aan te bieden, werd. gedurende acht minu ten. een massakoor aangeheven dat de beroemde dramaturg aanried z(Jn soep maar liever voor eigen consump tie te reserveren. De ontvangst zegt intussen natuur lijk weinig wat de waarde van het stuk betreft, dat door de Parfj»© kritiek overigens niet al te hoog wordt aangeslagen. De „Comedie Francaise" rekruteert haar publiek voornamelijk uit de meest behouden de kringen der gegoede burgerij, en drie jaar geleden heeft ln ditzelfde theater Audiderci een overeenkom stige ervaring beleefd. Tragisch vat Ionesco, die by de première niet zelf aanwezig wa», deze uitspraak nauwelijks op. „Voor mij is dit schandaal", zo verklaarde hij zielsverheugd, „het bewijs dat ik nog altijd tot de avant-garde behoor en dat het publiek evenmin veranderd is. Mien van Kerckhoven-Kling Mien van Kerckhoven-Kling wa» en zeer begaade actrice en een bij zonder ernstig werkende kunstena res. Het aantal stukken, waarin zij opgetreden, valt bü benade ring niet te schatten. Ook het aan tal gezelschappen, waaraan zij ver bonden was, is groot geweest. Men zal deze vrouw, die zovelen met haar kunst gelukkig heeft ge maakt, niet licht vergeten. Als voorzitter der Russische Academie De schilder Wladimir Serow is herkozen als voorzitter van de Academie voor Schone Kunsten van de Sowjet-Unie. Met de herverkiezing van de*e 55- jarige kunstenaar, die verscheidene schilderijen aan de eerste jaren na de Russische revolutie heeft rewijd, hebben eens te meer de ouderen een overwinning op de jongeren behaald. Het nieuws van zyn herverkiezing voor vier Jaar betekende vooral voor de jonge schilders in Moskou een grote verrassing. Zij hadden zo goed als eenstemmig voorspeld dat hij, na de scherpe aanvallen die hy de laatste tijd in de Komsomolskaja Frawda te verduren had gehad, geen enkele kans zou hebben voor de tweede keer te worden gekozen. Serow's invloed is bijzonder groot aangezien hij zijn voorzitterschap van de Academie combineert met de functie van eerste-secretaria der ar- tiestenvereniging. Over staatsaankopen van artiesten die hem niet aanstaan spreekt hij zijn veto uit. Hy kan zelfs artiesten de bevoegdheid ontnemen hun be roep uit te oefenen. Komsomolskaja Prawda had hem verweten dat hij zijn bevoegdheden stelselmatig ten nadele van jongeren kunstenaar* ge bruikte. Mei de verkiezing tot vice-voorzit ter van de beeldhouwer Mat rel Ma- nizer, die ln 1959 een standbeeld van Mao Tse-Toeng vervaardigde, scheen de overwinning van de con servatieven wel compleet, te meer waar de enige vertegenwoordiger van een betrekkelijk moderne stro ming, de schilder Alexander Deyne- jka, voor het vice-voondtterschap w erd uitgeschakeld door de weinig bekende kunstcriticus Wladimir Ke- I men ow. (Advertentie) uit-01 goe®-1 VERJAARDAG? VRAAG EEN MEUBELCHEQUE! Reeds vanaf 10 gulden bij de goede woninginrichter. Hein Jordans naar Zweden en Denemarken (Van onze correspondent) Op 20 en 23 maart a.s. zal Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest, in Zweden en Denemarken twee gastdirecties vervullen. In de Zweedse plaats Gaevle dirigent Jor dans op 20 maart het stedelyk orkest en op 23 maart dirigeert hy in het Deense Aalborg het svmfonie-orkest. Uitgevoerd worden werken van Pypet. Haydn, Mozart, Weber, Britten en Brahms. GELE KOORTS IN ARGENTINIË De Argentijnse dienst voor volksge zondheid heeft bevestigd, dat in de door overstromingen geteisterde pro vincies Corrientes en Misiones een epidemie van gele koortt is uitgebro ken. De dienst spreekt niet van de aantallen doden, maar volgens pers berichten zyn reeds 60 personen aan de ziekte overleden. Minister De Jong (Defensie) zal nog voor het zomerreces met zyn plannen voor verbetering van de in komsten van dienstplichtigen ko men. Hy schrijft dit in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer betreffende de defensiebegro ting. In verband daarmee wil de be windsman nu nog geen anwoord ge ven op de vraag of specialisten, die zoals bekend langer moeten dienen dan andere dienstplichtigen, in aan merking moeten komen voor een toe lage ter compensatie van hun lan gere diensttijd. De minister zegt verder dat er een regeling gereedgekomen is inzake het vakantieverlof van dienstplich tigen by land- en luchtmacht in het eerste jaar van hun diensttyd. Die regeling zal binnenkort, met terug werkende kracht tot 1 januari, in werking treden. In de memorie van antwoord geeft de minister ook een overzicht van het aantal maanden, dat dienstplich tigen by de verscheidene strijd krachten van de 15 NA.V.O.-lan- den voor eerste oefening onder de wapenen zyn. Die aantallen zyn: Beelgië 12. aCnada geen dienstplicht, Denemarken 14, Frankrijk 16, Grie kenland 24, Gr. - Brittannië geen dienstplicht. Italië 15, Luxemburg 6, Nederland 18, Noorwegen 12, Portu gal 18, Turkye 24, Ver. Staten 24, West-Duitslands 24 en IJsland geen dienstplicht. De minister geeft ook een overzicht van de keuringsresultaten. In 1965 is 23.8 pet van de gekeurde dienst plichtigen ongeschikt bevonden voor de dienst. In het jaar daarvoor was dat percentage 22.3, in 1963 wa» het 22.6, in 1962 21.8 en in 1961 wa» het 21.3 Drieëndertig procent van de gekeurden werd op alle punten van het medisch onderzoek uitatekend bevonden. In 1964 wa» dat percen tage 34.7, in '63 was het 35.4 in 1962 was het 35.3 en in 1961 35.2 De minister geeft ook cijfer» van die dienstplichtigen die tydena hun eerste oefening ongeschikt bevonden werden voor het verdere verrullen van hun dienstplicht. In het afgelo pen jaar waren er 6942. in 1964- 7.624, in 1963- 6.086, in 1962- 5.37S en in 1962-4.206. LONDEN BOOS OPPORTUGAL Engeland heeft Portugal zyn ont stemming laten blyken over de leve ranties van olie aan Rhodesië. De minister van Buitenlandse Zaken. Stewart, ontbood gisteren de Por tugese zaakgelastigde om hem mee te delen dat Engeland zich ongerust maakt over de aanleg van oliereser voirs in Beira en de bevoorrading van Rhodesië met olie via Port Mo zambique. Enkele weken geleden riep premier Wilson de ambassadeur van Zuid-Afrika bij zich om stopzetting van Zuidafrikaanse olie-export naar Rhodesië te eisen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19