Rel in SPD-gelederen Bij MATZE Krachtige Johnson steun voor in Congres Hetvernikkelenenverchromenvanschrijfmachine-onderdelen... Weer demonstratie in Djakarta, maar geen incidenten Ongem. KAMER WELKE ASSISTENT WERKMEESTER PAGINA 0 LEIDSCH DAGBLAD Het formaat van deze modernste apparatuur bewijst alleen al de grootte van Royal, waar draagbare schrijfmachines worden vervaardigd, een groot deel van de wéreldproduktiel Het is plezierig werken in deze moderne fabriek! Het loon is aantrekkelijk en de sociale voorzieningen zijn, zoals het bij een groot bedrijf behoort: uitstekend! Komt u eens vrijblijvend praten, op diverse afdelingen is er plaats voor u. Opleiding wordt zo nodig gegeven. Kom kijken bij Royal, het lóónt de moeite! öj' llVA I I H R°Val McBee Nederland N.V. Rooseveltstraat 20, H LLJ Leiden, tel. 01710-315 45 Pakken oude Couranten ƒ0.75 per 5 K.G. Afgehaald aan ons bureau Witte Singel 1 GEVRAAGD: GRONDWERKERS SJOUWERLIEDEN Melden werk ST.-JEROENSBRUG op Rapenburg. Onthullingen over het verleden van de vice-voorzitter, Wehner (Van onze correspondent in Bonn) De grote politieke partijen de Bondsrepubliek hebben al sinds geruime tijd de handen vol aan tal van rellen in de eigen gelederen. Na het conflict in de CDU tussen kanselier Erhard en fractieleider Barzel over het voorzitterschap van de partij, is de beurt nu weer aan de SPD, de sociaal-democratische oppo sitiepartij van Willy Brandt. Het slachtoffer is de ondoor grondelijke vice-voorziter van de partij, de oud-communist Weh ner. De gevoelens die men in Duits land tegenover deze politieke en par tijstrateeg koestert, zijn van zeer ge mengde aard. Vele politici zijn ronduit bang voor Wehner, die met zijn scheurend, op innerlijke verbit tering duidende stemgeluid, in de Bondsdag zijn oraties tot grote hoog te voert en met zijn cynische zweep slagen aan het adres van de tegen stander, zelfs de hartstochte- lijkst krantenlezende afgevaardigde, tot ontzette aandacht dwint. De grootste handicap voor Wehner is echter zijn communistische verle den. Ook nu speelt het verleden hem weer parten. Afgelopen vrijdag verscheen de „Süddeutsche Zeitüng" met een artikel, waarin werd ge meld hoe het geïllustreerde massa weekblad „Quick" een uitvoerige publikatie over Wehner in voorbe reiding had, die tot diens regel rechte politieke ondergang s den. De gevaarlijkste tijdbom die de hoofdredacteur van „Quick" in zijn schrijftafellade had liggen, was d< onthulling, dat Schumacher, de vroe gere voorzitter en grote man van d< sociaal-democratische partij op zijr sterfbed zou hebben gewaarschuwd „Laat deze man (Wehner) in d€ partij nooit omhoog komen". Een van de prominente getuigen van de ze voor Wehner compromitterende uitspraak was Stephan Thomas, op het ogenblik leider van het bureau voor Oost-Duitsland binnen de S.P.D. Thomas wordt er nu van ver dacht deze uiterst brandbare medede ling met vele anderen aan de journalisten van „Quick" te hebben toegespeeld. Voorlopig ontkent Tho mas natuurlijk. Beschuldigingen De angst van wijlen Schumacher stond in verband met een reeks andere beschuldigingen aan het adres van Wehner, die in het niet aan de orde gekomen zouden zijn, en die nu via de „Süddeutsche Zeitung" toch aan het daglicht traden. Zo gaat het artikel onder meer over de rol Wehner als vurig communist tijdens de Stalinistische bloedbaden in 1938. Nooit is nog duidelijk geworden wel ke rol Wehner in het beruchte Moskouse hotel „Lux" in deze periode speelde, toen de Duitse communisten in de Sowjet-Unie elkaar onder de Stalinistische guillotine schoven. Uit gerekend diezelfde Thomas had na de oorlog in opdracht van Schumacher tot taak de ware feiten uit Wehners leven op te sporen. Want even ondoorzichtig als Wehners vi- sionomie is tot nu toe het leven van deze avontuurlijke communistische beroepskomplottist geweest. Lid KPD Wehner werd in 1906 in Dresden boren. Op zijn 21ste jaar werd hij lid van de K.P.D. (communisten drie jaar later al, in 1923, werd Wehner ltd van het centrale van de party in Berlijn. Bij de machtsovername door Hitier begon Wehners langdurige en duistere derduiktijd. Hij reisde illegaal door heel Europa was o.a. in Neder land organiseerde Duitse emi granten voor de Spaanse burgeroor log, zat gevangen in Praag, en was regelmatig in Moskou. Hier leerde hij in de eerste oorlogsjaren Ulbricht de latere sterke man in Oost-Duits land kennen. Ook in die tijd be gon de twijfel aan hem te knagen. In 1941 had Wehners vertrek naar het neutx*ale Zweden dan ook een symbolische betekenis, al werd hij in Stockholm prompt tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Komintern Wehners terugkeer tot de sociaal democraten heeft al niet alle kame radien van zijn politieke zuiverheid kunnen overuigen. j er ervan beschuldigd spionage de .Komintern' bedreven te heb- en nog tijdens de laatste Bonds dagverkiezingen afgelopen zomer spraken vele Duitsers over hun angst de eventuele geheimzinnige be zigheden van deze man, die hen er dan ook vanaf hield op de S.P.D. te stemmen. Een ander punt bij de ver kiezing de vorige zomer was de angst voor het „partijapparaat" van S.P.D. Ook dit probleem komt in het niet gepubliceerde artikel van .Quick" ter sprake. Zoals hij al eer der probeerde, zou Wehner opnieuw bezig zijn het S.P.D.-hoofdkwar tier in Bonn geheel naar zijn com munistische geschoolde wensen in te richten, waarbij de sleutelformu le „wantrouwen gaat boven alles' zou zijn. Verhoor De gang van zaken in het hoofd kwartier na het bekend worden vai de „affaire" duidt enigszins op de juistheid van deze beschuldigingen. Alle medewerkers zouden aan een uiterst streng verhoor onderworpen zyn, wat veel van een heksenproces weg had. Plaatselijke partijbesturen klagen er steeds meer over dat hun onafhankelijkheid door het hoofd kwartier ernstig wordt beknopt. Dan is er tenslotte nog het geheimzinnige geval van een zekere Vetter, die tot voor enkele jaren veiligheidsambte naar van de Oostduitse tische partij in Oost-Berljjn nu voor Wehner eenzelfde soort werk zou doen. Het afgelopen weekeind liet de S.P.D.-voorzitter en bur gemeester van West-Berlijn Brandt zich met de affaire in. Hjj verklaar de dat er van een vertrouwenscri- is in de S.P.D. geen sprake was. ,Mijn vriend Wehner bezit het per soonlijke en politieke vertrou- van onze partij", sprak Brandt. Over het artikel in Quick merkte hij echter voorzichtiger op: „Een reeks van beweringen in het artikel komt „voor een aanzienlijk deel niet met de feiten Bijzonder Het interessantste aan de hele af faire is dat Wehner uit wel heel bij zondere hoek van de bedoelingen van .Quick" op de hoogte werd gesteld, namelijk door de uiterst rechtse politicus Freiherr Von und zu Gut- tenberg, die daarbij die steun van de voorzitter van de C.S.U. de zus terpartij van' de C.D.U. Frans Jo seph Strauss genoot. Beide politici zijn namelijk voor de vorming van »n zogenaamde „grote coalitie" tus- in de C.D.U., C.S.U. en de S.P.D. Juist terwijl de laatste tijd de ge- ruchten steeds sterker worden dat Strauss in het kabinet zal terugke ren, voelen de voorstanders van de grote coalitie niets voor 'n strijd met en binnen de S.P.D. De hoofdredacteur van „Quick" verklaarde als reactie op al deze ge ruchten dat hij „onder geen enkele aandrang van de zijde der C.S.U." gestaan heeft, toen hij besloot het explosieve artikel over Wehner niet te plaatsen. „Politieke overwegingen hebben mij van plaatsing weer houden", verklaarde hoofdredacteur Hagen. „Het artikel zou de gema tigde kracht in de SPD alleen maar schade gedaan en de radicale krach ten tot nut gestrekt hebben. Een 18-jarige Groninger, die ter beschikking van de regering is ge steld, is vannacht ontvlucht uit de Rijksinrichting voor jongens aan de Oostelijke Handelskade in Amster dam. De magere jongen heeft kans gezien onder de op poten staande muur van zijn kamertje door te kruipen. Op een gang opende hij een raam en werkte zich vervolgens door het zich aan de buitenzijde be vinden traliewerk naar buiten. Men is druk doende dit gebouw het voormalige Lloydshotel te verbou wen om het geschikt te maken voor de bewoning door jongens, die ter beschikking zijn gesteld van de re gering of in voorarrest moeten ver blijven. Zo zullen de aan de onder zijde der kamertjes ten dele open zijnde muren voorzien worden van plinten. Op 18 februari zagen vijf jongens kans uit de inrichting te ontsnappen. Drie van hen werden in de loop van die dag al weer ge- In Djakarta heeft de openbare aanklager van het militaire tribu naal gisteren de doodstraf geëist tegen luitenant-kolonel Oentoeng, die ervan wordt beschuldigd de mis lukte staatsgreep van vorig jaar ok tober te hebben geleid. De openbare aanklager zei in zijn requisitoir dat Oentoeng schuldig was aan het uit en van een gewapende opstand tegen de staat. Oentoeng heeft tot vrijdag de tijd gekregen om zijn verdediging voor te bereiden. De openbare aanklager noemde Oentoeng een „stropop van zijn communistische meesters", wier directe invloed hij sedert 1950 had ondergaan. Honderden studenten en scholie- Nieuwe vredesoproep van VS-president tot Hanoi In Washington hebben de Senaat en het Huis van Afge vaardigden gisteren met grote meerdeheid de politiek van pre sident Johnson ten aanzien van de kwestie-Vietnam goedge keurd. De Senaat verwierp met 92 tegen vijf stemmen een voor stel van de Democraat Wayne Morse om een resolutie van augustus 1964 te herroepen, rbij de president ruime be voegdheden kreeg om geweld te gebruiken tegenover commu nistische agressie in Zuidoost- Azië. Het voorstel van Morse had de vorm van een amende ment op het wetsvoorstel om 4,8 miljard dollar beschikbaar te stellen voor de strijd in Viet nam. Dit laatste wetsvoorstel werd later met 93 tegen twee stemmen aanvaard. Het Huis van Afgevaardigden keurde het voorstel met 392 tegen vier stemmen goed. Senator Fulbrtght, die In de afge gesproken tegenstanders geringsbeleld ten aanzien van Viet nam is geworden, verklaarde dat hij de aan de president verleende mach tiging zou steunen, zij het met tegen zin. Hij deed een beroep op de rege ring, te pogen tot een algemene rege ling met China te komen en te stre ven naar de neutralisering van ge heel Zuidoost-Azië. Eerder had president Johnson een nieuwe vredesoproep gericht tot Noord-Vietnam. Volgens hem zouden de bewoners van Noord- en Zuid- Vietnam tezijnertijd een volksstem ming kunnen houden over een sa mengaan en hun nationale bestem ming. Zuidvietnamese troepen hebben gisteren de vernietiging van twee ba taljons Vietoongstrijders in de noor delijke provincie voltooid. De operatie heeft een week geduurd, 444 Viet- constrijders zijn volgens de Zuidviet- namezen gedood. De guerrillastrijders waren naar de kustvlakte doorgesto ten om deze, met de rijstoogst, in handen te krijgen. De overwinning werd gisteren in Qoeang Tri feestelijk gevierd. Ongeveer 60 km zuidelijker zijn Amerikaanse mariniers bezig met het zuiveren van het schiereiland Phoeng Chinh, waar maandag hevig werd gevochten. Er zouden daar reeds 235 Vietoongstrijders zijn gedood. Van officiële zijde in Washington verluidt dat zich in Noord-Vietnam waarschijnlijk 20.000 Chinezen bevin den, die als burger werkzaam zouden zijn bij de aanleg van wegen en spoorwegen. Ook zouden zij bij de luchtverdediging betrokken zjjn. De .Chinezen zouden een jaar geleden naar Noord-Vietnam zijn gezonden, toen de Amerikanen met hun bom bardementen waren begonnen. In Laos zouden al vier jaar Chinezen werken bij de wegenbouw. ren hebben gisteren in Djakarta weer tegen Soebandrio en de com munistische partij gedemonstreerd, ondanks een regeringsverbod. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Intussen heeft brigade-gene raal Amir Machmoed, commandant van het garnizoen van Djakarta, de vorming van een nationale studen- tenbond bekendgemaakt. Deze zal alle bestaande studentenorganisaties omvatten en de eerste stap zijn in de richting van een studentenorga nisatie die onder persoonlijke lei ding van Soekamo komt. Zoals ge meld heeft Soekamo vrijdag jl. de anti-communistische studentenorga nisatie „KAMI" verboden. Ambassadeur Palar van Indone sië heeft verklaard, dat er in Ame rika een „fundamenteel misver stand" bestaat met betrekking tot de toestand in zijn land. Dat mis verstand heerst ten aanzien van de verhouding tussen de strijdkrachten en verschillende groeperingen ener zijds en president Soekamo's rege ring anderzijds sinds de onderdruk king van de pro-communistische staatsgreep op 1 oktober 1965. „Het leger heeft nooit tegenover Soekarno gestaan", aldus zei Palar tegen journalisten na een gesprek van een uur met Berger, Amerikaans staatssecretaris van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten. Offi ciële Indonesische zegslieden had den erop gezinspeeld, dat de afge zette minister van Defensie generaal Nasoetion een andere hoge functie krijgen, maar op het ogenblik is Nasoetion een generaal zonder leger en commando. Palar erkende, dat er enige on rust bestaat in de studentenkringen in zijn land en zei, dat deze onrust na de staatsgreeppoging te verwach ten was. Soekarno wü eenheid in het land en die eenheid is door de staatsgreep van 30 september ver stoord, aldus Palar. „Op het ogen blik reconstrueert hij zijn kabinet, dat een weerspiegeling moet geven van de Indonesische maatschappij", aldus Palar. Sportsplinters Het Nederlandse militaire basket balteam, dat deelneemt aan een in ternationaal toernooi, verloor giste ren in Rocquencourt met 55—87 van Frankrijk. Het elftal van Eintracht Frank fort, dat vanavond in het Olym pisch Stadion in Amsterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal speelt is als volgt samengesteld: doel: Kun- ter; achter: Wirth, Lindner, Lutz en Hof er; midden: Trimhold en Lech- ner; voor: Grabowski, Huberts, Bechtold en Solz. De wedstrijd zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter A. Aalbrechts. In Boedapest is gisteren de eerste wedstrijd gespeeld tussen Honved cn Liverpool voor de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars is ge ëindigd in een gelijkspel: '00. De uitslagen van het internatio nale schaaktoernooi dat in Ter Apel wordt gehouden luiden: eerste ronde: Larsen (Den.)Pfleger (W.-Dld) YtVi\ Donner (Ned.)Ree (Ned.) YiTe Velde (Ned.)Lehmann (W.-Dld) 01; tweede ronde: Don ner—Larsen 01; Pfleger—Te Velde Yz—Vz', ReeLehman Yi. Aan het toernooi om het wereld kampioenschap ankerkader 71/2, dat van 10 tot en met 13 maart in Duis burg wordt gehouden, nemen de volgende acht biljarters deel: Ray mond Ceulemans (België), Jean Mar ty (Frankrijk), Henk Scholte (Ne derland), John Scherz (Oostenrijk), Jose Galvez (Spanje), Osvaldo Be- rardi (Argentinië), Siegfried Spiel- mann en Ernst Rudolph (beiden West-Duitsland) in Hamburg is een nieuws haarmode gelanceerd: links het model voor dit jaar, dat een „vervolg" is op dat van de „oude" Princess Royal style (rechts) Marktberichten linig: Er 'dg- worden tegen beste "cT'zïf t 5 penkooht. Anemone De Caen zift 6 95, In de advertentie van 1/3 staat GEBROKEN RIJST, per kilo 0,85. Dit moet zijn 0,69 HOGEWOERD 115, TELEFOON 23226. BU vonnis van 21 februari 1966 heeft de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Gra- venhage onder curatele ge steld ENGELINA FEIKE DE GRAUW, geboren 8 november 1895. verpleegd wordende in de psychiatrische inrichting „Endegeest" te Oegstgeest. Mr. M. C. DE GRAAF. procureur. GEVRAAGD per 1 april a.s. met kookgelegenheid, voor hoofdleidster kleuterschool. Brieven: Ver. voor Chr. On derwijs, Noordeinde 40, Lei den. Telefoon 22957. kan op u.t.s.-niveau in zijn afdeling coördineren, kan een draaierij, bankwerkerij en plaatwerkerij- lasserij via voorlieden leiden als WERKMEESTER heeft de daarvoor noodzakelijke ruime praktijkerva ring in de enkel-serieproduktie kan zijn kundigheid door zelfstudie en ervaring verworven, niet in zijn huidige betrekking ontplooien? Dan ligt er een positieverbetering binnen zijn bereik wanneer hij ons een sollicitatiebrief schrijft, gericht aan de directie voor de functie van werkmeester, welke met de grootste discretie zal worden behandeld. N.V. ARNOLD KALMEIJER. - Fruitweg 11—13 Den Haag Jongen ontsnapt uit inrichting

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6