Londen inzake Gibraltar tot toegeven gedwongen §}IJVAL VOOR JENNYAREAN K,]iinyMoJs- ïie Leeuwe e ook in musical Communist Bakker werpt probleem op 5 Gemeentebes tuur" dreigde de vorige week met aftreden Jaj >anners groei van helpen hij West-Irian MAAB: DENSDAG 2 MAART 1960 OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. FO jjfcfiropese première Israëlische musical 11^ ioeing Salomo en de schoenlapper" erg 'et eerste lustrum van de 'ng ki(sschouwburg in Tilburg is Cn' E,eravond in aanwezigheid i minister mr. M. Vrolijk, de YyljOmissaris der Koningin in LEIDSCH DAGBLAD nisspe J nerifc 6-3, elspel Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann en de burgemeesters van talrijke Brabantse gemeen ten feestelijk gevierd met de Europese première van de Isra ëlische musical „Koning Salomo en de schoenlapper'', uitgebracht door de Toneelgroep Ensemble. De regie was in handen van Samuel Bunim, de vertaling was van dr. Jan Starink. De fraaie decors en kos tuums waren ontworpen door Arieh Navon, de choreografie was van John Heawood. Het orkest onder leiding van Henk van Dijk zorgde voor de begeleiding van de op oosterse me lodieën geïnspireerde liedjes. Sanalogen Geeft nieuwe energie Sterkt lichaam en geest van jong f®Sïp en oud. TO6E1P Neem het elke Het publiek had grote waardering voor Jenny Arean als de vrouw van de schoenlapper, die zoveel op Ko ning Salomon leek, dat hij een tijd lang diens plaats innam. Ramses Shaffy vervulde de dub belrol van Koning Salomo en de schoenlapper Salaman. Andere hoofdrollen waren in han den van Adèle Bloemendaal en Mary Dresselhuys. De uitvoering oogstte veel bijval. Onze correspondent is echter verre van enthousiast. Hij spreekt over een onvoorstelbaar smakeloze bewerking van de musical, die in Israël een stormachtig succes schijnt te hebben geoogst. Er is gisteravond in Tilburg veel geklapt, maar dat was dan he laas voor humor van weinig fijn zinnige aard. De anecdote van een rolwisseling tussen de wijze koning en een schoenmaker is zeer beperkt, maar sprankelende fantasie en gevoel voor dynamiek doen in een musical al gauw de rest. Maar zij ontbraken hier waar dan ook. „Gekruide" taal moest de doffe gemeenplaatsen aan het oog onttrekken en tenslotte de sputterende afloop van het geheel dekken. Het was een falen op bijna alle fronten. „Ensemble" is hard toe aan een revanche. d l dat De actrice Enny Mols-de Leeuwe is Ie por de producers Paul Kijzer en ;nenans Boskamp gecontracteerd voor den! vrouwelijke hoofdrol in de musi ci „Anatevka" (Fiddler on the roof), ;rrete zoals gemeld op 21 december in ;a „-emière zal gaan in Theater Carré m 1 Amsterdam. de iDe actrice zal de echtgenote Golde />elen van de melkboer Tevje, een die zoals wij zaterdag uitvoerig ebben geschreven, zal worden ver tplkt door Lex Goudsmit. t( De medewerking van Enny Mols p Leeuwe is mogelijk geworden ttoordat de directie van de Toneel- roep Theater in Arnhem, waaraan j is verbonden, haar tijdelijk voor et spelen van de rol in de musical itaat. 5 of 10 of 20 guldens voor een oude pan terug! (maandag 14 maart de allerlaatste dag) Doet er niet toe hoe oud en ver sleten: voor elke oude kookpan, •steelpan,fluitketel of melkkoker, hebt U recht op een sensatio nele inruilkorting van 20% op een echte Sola-Elite pan van Zweeds edelstaal. Onverwoest baar en blijvend mooi bij koken op gas (ook het felste aard gas!) en elektra. Kromtrekken kèn niet. Aanbranden ook niet. Roesten? Nooit! Garantie? Levenslang! Kom gauw kiezen. Na 14 maart is het afgelopen. (Van onze parlementaire redacteur) Met zijn protest tegen de veran deringen in het officiële verslag van ce Tweede Kamer heeft de commu nistische fractieleider Bakker een levensgroot probleem opgeworpen. De heer Bakker heeft zijn bezwaar ingediend bij de Kamercommissie voor de stenografie, maar deze blijkt er niets aan te kunnen doen. Het reglement van de Tweede Kamer geeft alleen aan de voorzitter de be voegdheid in het verslag te schrap pen. De Kamer heeft daarin niets te vertellen. Op beslissingen van de voorzitter is geen enkel beroep mo gelijk. Niet bij de Kamer en niet bij de commissie. De klacht van de heer Bakker heeft betrekking op de veranderin gen in het stenografisch verslag van de vergadering van 2 februari, waar in de KVP-er Moorman het woord „jodenfooi" gebruikte en de heer Bakker de heer Moorman van ras- sehaat beschuldigde. Tijdens het debat nam de heer Moorman op ver zoek van Kamervoorzitter Van Thiel het woord „jodenfooi" terug. Dit woord is dan ook niet in het ver slag opgenomen. Maar ook het pro test van de heer Bakker tegen dat woord' blijkt uit de handelingen te z\jn verdwenen. Juist daartegen richt zich het be zwaar van de heer Bakker. Hij vindt, dat zijn protest tegen het woord „jo denfooi" vermeld moet blijven. Maal ais mr. Van Thiel dat niet goed vindt, kan niemand hem daartoe dwingen. Het beroep op de commis sie voor de stenografische dienst is dan ook nauwelijks meer dan een slag in de lucht. Toch zal de com missie er nog over vergaderen. (Het is begrijpelijk, dat een terug genomen woord niet in het officiële verslag mag voorkomen. Vreemder wordt het als daardoor een discussie, die uitvoerig in de kranten heeft ge staan juist in het officiële verslag niet voorkomt. Nog vreemder wordt het als tegen een dergelijke gang van zaken geen beroep mogelijk blijkt. De oorzaak van het kwaad ligt in de feitelijke gang van zaken tijdens het debat. Toen de heer Moorman het woord „jodenfooi" had terugge nomen, had de Kamer zich van ver dere discussie over dit woord moeten onthouden. Pari. red. L.D.) Cliapli in weer voor camera -fa Voor het eerst sinds vele jaren zal Charlie Chaplin weer een filmrol spelen en wel in ,,A countess from Hongkong", waarvan hij ook de regisseur is. De opnamen hebben plaats in de Pinewood studio's. Op de bovenste foto wordt Charlie Chaplin voor zijn rol in een jasje van een steward gehol pen. De onderste foto werd geno men bij de aankomst van de Amerikaanse Tippi Hedren in Londen. Zij speelt een van de hoofdrollen naast o.a. Sophia Loren en Marlon Brando. Douanecontrole Gisteren aanbesteed Rijksweg 12 wordt verhard Door de directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat is aanbesteed het aanbrengen van verharding van as faltbeton op de bestaande verharding van het gedeelte Waddinxveen— Woerden van km 29.984 tot km 32.057 en van km 32.637 tot km 37.190 van weg nr 12 van het rijkswegenplan 1958 's-Gravenhage-Utrecht-Arnhem- Zevenaar-grens met bijkomende wer ken in de gemeente Bodegraven en Woerden. De laagste inschrijver is wegenbouw bedrijf Gebr. Hogenbirk N.V. in La ren (N.-H.) voor f2.987.000.-; de hoogste inschrijver is N.V. Aanne ming Maatschappij v/h J. M. Strij- land in Uithoorn voor f3 331,000. is zeer streng (Van onze correspondent in Madrid) Engeland is bereid met Spanje te onderhandelen over de toekomst van Gibraltar, de laatste Britse kolonie in Europa. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft via de Engelse ambassade in Madrid een mondelinge toezegging tot deze be sprekingen ontvangen. Engeland voldoet hiermee aan een verzoek van de Verenigde Naties, vervat in een resolutie die op 16 december van het vorige jaar tijdens de Algemene Vergadering werd aangenomen en waarin Spanje en Engeland tot deze onderhandelingen werden uitgeno digd. Volgens het in Madrid ver strekte communiqué stelt Engeland geen enkele speciale voorwaarde aan dit gesprek. De Engelse bereidheid tot onder handelen over Gibraltar is ongetwij feld een belangrijk succes voor de Spaanse diplomatie, die sedert 1964 geen middel ongebruikt heeft gela ten om de aandacht van de wereld voor de Spaanse rechten op de rots van Gibraltar te vragen. In totaal heeft Spanje Engeland negen maal tot een gesprek uitgenodigd, daar bij gesteund door de dekolonisatie commissie van de Verenigde Naties, die in zijn drie laatste jaarlijkse bij eenkomsten op dit gesprek heeft aangedrongen. Totnutoe heeft Engeland gewei gerd op deze verzoeken in te gaan, omdat, v-olgens de regering in Lon den, de Spaanse douane-autoritei ten aan de enige grenspost tussen de Britse kolonie en het vasteland een zo scherpe controle uitoefenen, dat het economische leven in de ko lonie geheel lamgelegd dreigt te wor den. Spanje heeft dit bezwaar steeds verworpen en zich beroepen op in ternationale douane-overeenkomsten, die aan de grens met Gibraltar niet strenger zouden worden nageleefd dan elders in de wereld. Nog onlangs heeft het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard nooit erin te zullen toe stemmen dat Gibraltar door Enge land als een basis van de NAVO zal worden beschouwd. Met het oog daarop is aan alle NAVO-landen een nota verstrekt, waarin het aan militaire vliegtuigen van deze orga nisatie verboden werd om op weg naar Gibraltar over Spaan grondge bied te vliegen. Deze Spaanse maat regel heeft het Europa duidelijk ge maakt, dat Spanje werkelijk ernst maakt met het probleem-Gibraltar. Grote verrassing In het kader van het onlangs door de Labour-regering bekend ge maakte plan tot geleidelijke ont manteling van verschillende Engel se militaire bases in de wereld, lijkt Londen thans bereid om met Spanje te praten over de toekomst van de rots, die ruim 260 jaar lang door Engeland is beheerst. Deze bereid heid komt als een grote verrassing, daar de Britse minister van Buiten landse Zaken, Stewart, nog slechts enkele weken geleden heeft verklaard geen reden voor onderhandelingen over Gibraltar te zien, omdat de kwestie van de soevereiniteit over de rots een historisch feit is- volgens hem geen twijfel hoefde te bestaan. Maar onder de druk van de stren ge Spaanse douanecontrole is het leven in de Engelse kolonie er de laatste maanden niet beter op ge worden. De 18.500 inwoners van de stad zijn door deze blokkade aan de rand van een commercieel bankroet gebracht. De vorige week heeft het gemeentebestuur van de stad, dat zich de „regering" van Gibraltar noemt, aan de Engelse gouverneur medegedeeld en bloc te zullen af treden, als Engeland niet in staat zou z(jn Spanje tot een verlichting van de blokkade te bewegen. Als gevolg van de zeer snelle in dustriële ontwikkeling van de Spaanse streek rond Gibraltar, waar voor de regering in Madrid onbe perkte kredieten heeft verstrekt, neigt de bevolking van de Engelse kolonie er steeds meer toe om de Spaanse zijde te kiezen. Onder de druk van deze dreigende binnen- I landse moeilijkheden is Engeland I dus bereid met Spanje te praten. Dr. Legowo terug uit Tokio De Indonesische ..secretaris voor zaken betreffende West-Irian" (het voormalige Nederlands Nieuw-Gui- nea), hoofdcommissaris van politie dr. Legowo, is gisteren uit Tokio in Djakarta teruggekeerd, waar hij een bijkantoor van zijn secretariaat heeft geopend. Bij zijn aankomst in Djakarta zei Legowo met de Japanse Mitsoei- maatschappij overeenstemming te hebben bereikt over de aanleg en uitbreiding van vliegvelden in West- Irian. Met de maatschappij was ook gesproken over de verwijdering van oorlogsmateriaal en schroot, dat na de tweede wereldoorlog in grote hoe veelheden op Nieuw-Guinea is ach tergelaten. Met andere maatschappijen is overeenstemming bereikt over de bouw van een scheepswerf voor kust vaartuigen en een houtzagerij. Vorige maand is met de Mitsoei- maatschappij een overeenkomst ge tekend, waarby de maatschappij ge reedschap en instructeurs zal leve ren om een begin te maken met de exploitatie van de wouden in West- Irian. NEDERLAND 1 AVRO 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur Franse les |1 7.35 uur Shindig 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur AVRO's Televizier 1 9.00 uur The Saint j= 9.50 uur AVRO-danstest '66 NTS-journaal Sluiting 1 NEDERLAND 2 KRO 1 8.00 uur Nieuws in het kort. NTS 1 H 8.01 uur Onze man in Washington 1 8.25 uur De Citadel, film §j NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM I Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink Rondom het kind; Pedagogische etherleer- gang. 10.25 i 10.30 i 10.15 i 10.20 i 10.50 HILVERSUM II 8.05 uur Tellem-expeditie Met de uitzendingen over de Tellem-expeditie zal het nu, ten lange leste, wel opgehouden zijn, nu we gehoord hebben wat het nut er van is voor het nage slacht. De Tellem, zo werd ge hoopt, zal ons er dankbaar voor zijn omdat allerlei misverstan den over het eigen verleden er door zijn opgelost, en breder ge zien is het voor ons interessant te weten dat donker-Afrika niet altijd zo „donker" is geweest als we nu denken door gebrek aan kennis. 2000 jaar geleden immers, toen wij nog bij Lobith de Rijn af zakten in een holle boomstam, was daar al een cultuur tot ont wikkeling gekomen. Voor Her man Haan en zijn gezellen waarschijnlijk een belangrijke ontdekking, wat niet wegneemt dat het voor de kijker toch steeds een vrij wezenloze, zaak is gebleven. „Attentie" besteedde veel aan dacht aan het buitenland, maar het pronkstuk was toch een goed doorwrochte, met speurzin gemaakte reportage over oplich ting door een economisch advi seur, te Amsterdam, die aan mensen die van niets weten post pakketjes met post-zegels ter waarde van een gulden op stuurt, waarvoor hy ze dan on der rembours een tientje laat betalen. Ze hoeven niet natuur lijk, maar ze doen het wèl. Er schijnt weinig tegen te doen te zijn, daarom was het goed dat het even gesignaleerd werd. Op Nederland 2 kregen we Robert Kennedy te zien als huisvader, bezig met zijn kinde ren en bewees een Italiaanse reportage over een wetsartikel waarin moord op de verleider van een dochter, zuster of echt genote beloond wordt met een gevangenisstraf van 3 tot 7 jaar (wat in de praktijk altijd op 3 jaar neerkomt), dat de Itali aanse televisiemensen, opge groeid met het neo-realisme, uitstekend werk kunnen leve ren. Bovendien is het weer even iets anders, zo'n Italiaanse re portage. Interview met drs. J. Gruyters In „Achter het nieuw" werd ook nog drs. J. Gruyters gein- terviewd over zijn weigering gevolg te geven aan de uitnodi ging het huwelijk bij te wonen (hij meent dat het Koninklijk Huis tekort is geschoten in zijn functie van eenheidscheppende factor), en over de mening van het VVD-bestuur dat zijn ver tegenwoordigers in publiekrech telijke organisaties de plicht hebben uitnodigingen van het Koninklijk Huis te aanvaarden. Gruyters (fractievoorzitter van de WD in de Amsterdamse raad) verzekerde dat hij deze mening zou respecteren, maar de zijne onverkort handhaafde omdat er geen liberale beginse len in het geding waren („en daarmee is de kous af, onder liberalen", zei hy ongeveer). Desgevraagd wilde hy ook nog wel even zeggen, dat hij het voorbeeld van mr. Elias, die voor de WD bedankte zou op volgen, als het hypothetische geval zioh voordeed dat de me ning van het hoofdbestuur in een plicht zou worden veran derd. programma VOOR WOENSDAG 2 MAART NCRV: 18.00 Lichte gram. 18.10 leuws uit de prot.-chr. or- 18.30 R.V.U.: Muz. Spec- Spektrum trum. door Klaas A. Posthuma. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Heils. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Licht in strumentaal trio. 20.15 Concertgebouw ork. en solist: klass. muz. 21.10 Dich ters van het nieuwe geestelijke lied, gesprek. 21.35 Metropole-ork.amus.- 22.00 Sp< 2.10 Gram. of i dedelingen. 22.15 Avondoverd. 22.30 Nws. 22.40 Planorecital: mod. muziek. 22.50 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 23.20 Concertgebouw- ork.: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Verbrugh. Algem. Secretaris zangsonsten. Meisjeskoor. G.P.V. 18.30 Dansork. Staalkaart. 20.00 Nws Licht ork. 21.40 Alle Negen!, gecombi neerde quiz- en kegelcompetitie. 22.15 Ik loop door het land, licht progr. 22,30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Klass. en mod. gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lfjn van 18-20 uur) .Glgantes y Cabezudos" (Caballero), Op het eiland Biak tegenover de noordkust van Nieuw-Guinea is een vissery-opleidingscentrum geopend, om de bevolking te onderrichten in de verschillende methoden van vis vangst. zo heeft het secretariaat voor West-Irian meegedeeld. Het cen trum staat onder toezicht van de Indonesische marine. Er zyn 37 structeurs aan verbonden. Op een conferentie over de ont ginning van West-Irian, welke in Soekarnopoera, het vroegere Hollan- dia, is gehouden, is besloten dat de transmigratie van Java en andere Indonesische eilanden naar West- Irian moet worden geïntensiveerd, zo meldt het persbureau „Antara". Dit wordt noodzakelyk geoordeeld om de ontwikkeling van het gebied te verbeteren. De gebieden waar de Indonesiërs zich zouden moeten ves tigen liggen in hoofdzaak in de om geving van Soekarnopoera. Mano- kwari en op het eiland Biak. Begin vorige maand werd meege- I deeld dat 4000 Javaanse gezinnen naar West-Irian zouden worden overgebracht. Freeman: Al-dl-la (Drake), (Lombardo). ld.; La Strada (Galdieri), ld.; La ville (Bécaud), Gilbert Bécaud; Dlggedle boeing (Pourcel). Orkest - pari9 (Lemarq >lus la (i e Franck Pourcel: - Line Renaud; Tu son). Orkest Franck Salnt-Louls. c'est le iy; 1 bleue (Wayne). Orkest Franck Pour cel: Paris s'éveille la nult (Lucchesl), Amalia Rodrlgues; Chaque Instant de chaque jour (Davld), Orkest Franck Djlnris; Amour, excuse mol (Mescoli), Orkest Franck Pourcel; Paris, tu m'as >rls dans tes bras (Macias), Enrico prls dai Macias; glln'. Music forever. Time to smile. Theme for Sister Salvation. Jim VOOR DONDERDAG 3 MAART Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte gram. (7.30-7.32 Nieuws; 7 45 Wegeninformatie). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr 8 30-8.32 Nws.). 8.40 V. d. hulsvrouw. 1.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. trio. 12.10 Leven op het 1 door agrarisch binnenlandse correspondenten. T" 13.45 Voor de v 15.00 Bybeloverd. 15.30 Sa- geesteiyke liederen. 16 DO d. Jeugd. 17.15 Klnder- AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvm. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8 00 Nws. 8.10 Lichte gr. (Om 8.25-8.30 De groenteman, praatje voor de vrouw). 8 45 Morgenwijding. 9.00 Operafragmenten. 9.40 Lichte gr. 10.00 V. d. kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen populair platenverzoekprogr. (Om 11.00-11.02 Nws 12.00 Internat Festival der Lichte Muziek 1965: Fes- tlvalork. van de B.R.T. o.l.v. Fernand Terby. met solisten: mod. muz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Militair ork amus.muz. 13.00 Nieuws, 13.10 Act. 13.30 Licht ork. met zang- soliste. 13.55 Hulsh. zaken, praatje v. d. vrouw. 14.10 Howland in Holland. 15.20 Strijkkwartet: liederen. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Nws. Hilversum III, FM en 240 m. NRU/VARA: 9.00 Nws. 9.02 Oevar. gram. met tips. act. en losse opmer kingen. (Om 10 00 en 11.00 Nws.) 12.00 Nieuws. 12.02 Act. 12.05 Lichte gram. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Licht orgel- Tango-rumba-ork. 14.02 Act. 14.05 Nws. 15 02 Act. 1505 Licht 17.02 Act. 17.05-18 00 Gevar. platen- Ges 7). 19.00 Nw in het kort. 19 01 Klaas Vaak. 19.05 De Verrekijker. In ternationaal JeugdJourn. 19.15 Van ge west tot gewest. VARA: 19.35 De Lucv Show. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Tel i Nordd! Rundfunk). 23.50-23.55 9.30 Wereldkampioensch. ljshocke' T,"vo'"-redenFinland. 20.00 NCRV: 20.01 Atten- derweg naar morgen, filmreportage jjrr grottenonderzoek. 21.10 Ik hou Hollands, vocaal verzoekprogram- 22.10 Journaal 55 Avondsluiting. NTS: 22.06-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5