LEIDSCH DAGBLAD Recente oogsten vallen mee, zegt in India minister Stagnatie in wegenbou w Verschil tussen de permanente honger en een hongersnood Tientallen Rnssisclie technici uit Ghana Barjuffrouw rooft geld van aanrander (9ucJ zyCteuiva Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 MAART 1966 No. 31810 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) India's minister voor Voedselvoorziening. Soebramaniam. ont kent dat India om voedsel gebedeld zou hebben. Terwijl eerste- minister mevr. Gandhi enkele dagen geleden nog haar ongenoegen uitsprak over de atmosfeer van bedelarij", waarin de wereld is geattendeerd op een dreigende hongersnood, zei minister Soe bramaniam gisteren in een vraaggesprek, dat het nooit zijn be doeling was geweest de indruk te wekken dat enkele miljoenen Indiërs van honger dreigden te sterven. Integendeel, de minister deelde mee dat er nog een hoeveelheid van zes tot zeven miljoen ton graan in voorraad is van de vorige oogst en dat de recente oogsten, in tegenstelling tot de eerste schattingen van zijn eigen ministerie, gunstig zijn uitgevallen. Hij zei dat zijn oorspronkelijke oproep om buitenlandse hulp geba seerd was op een aanzienlijk minder gunstige voorspelling, maar dat de regens die in de afgelopen weken hier en daar gevallen zijn dat beeld hebben gewijzigd. een kleine jongen, die bedelend met mij meeliep, weg te jagen. ..De vol gende keer moet U hem slaan", zei hij zich verontschuldigend. De voedselnood is ontegenzeggelijk een feit, maar de meningen over de Nationale trots speelt grote rol in berichtgeving Niettemin ontkende minister Soe bramaniam dat het standpunt, dat hij nu inneemt, een wijziging bete kent van zijn oorspronkelijke mening, die in talrijke landen tot spontane inzamelingsacties leidde. Mocht dit een verwarrende indruk wekken, in Nieuw Delhi zijn de meningen niet minder tegenstrijdig. De belangrijk ste Indruk, die de buitenstaander hier opdoet, is dat India met grote nationale problemen worstelt, maar daar niet voor uit wil komen. Mevr. Gandhi zei gisterochtend in 'n bewogen parlementszitting„Hoe zeer wjj ook buitenlandse hulp nodig hebben en die ook willen hebben, wij moeten onszelf niet vernederen om het te krijgen". Nerveus met een elas tiekje spelend luisterde zij naar le den van de oppositiepartij, die inter rumpeerden met geroep van „Wij verliezen ons zelfrespect". India is overgevoelig op dit punt. Een taxi passagier gaf de chauffeur opdracht te stoppen en sprong uit de auto om advertentie superieur in kwaliteit en kleur! U kunt dit model aanvragen bij NEVEDA, POSTBUS 300LEIDEN. Sluit 2 postzegels van 18 ct. bij. WEERBERICHT ZACHT WEER Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met op enkele plaatsen enige lichte regen of motregen. Meest matige wind tus sen zuidwest en zuid. Minder koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ((Opgemaakt om 11.15 uur). 3 MAART Zon op: 07.23 uur; onder: 18.22 uur Maan op: 13.06 u.; onder: 05.51 u. Hoogwater in Katwijk te 12.01 uur. Laagwater te 07.11 en 20.07 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's oorzaken lopen uiteen. Sommigen wijten het aan slechte oogsten, an deren aan transportproblemen, waar door de voorraden de bedreigde ge bieden niet op tijd kunnen bereiken. Een andere en misschien belangrijke theorie is dat grote voorraden worden vastgehouden door producenten en rijstpellerijen om deze wanneer de schaarste zich doet voelen tegen goede prijzen van de hand te doen. Minister Soebramaniam ver klaarde daarentegen, dat slechts ze ventien procent van de totale voor raden op de open markt wordt ver handeld en de rest door middel van de zogenaamde „fair price"-winkels tegen door de regering vastgestelde prijzen wordt verkocht. Over de besteding van de in het buitenland ingezamelde fondsen zei de minister, dat deze zullen worden aangewend voor de aankoop en dis tributie van kunstmeststoffen en middelen ter bestrijding van insec ten. De in natura ingezamelde goe deren. zoals melkpoeder, zullen vooral aan moeders met zuigelingen en jonge kinderen worden gegeven. Misschien wordt het mysterie van de al of niet bestaande hongernood in India begrijpelijker wanneer er een onderscheid wordt gemaakt tussen permanente honger en een hongers nood als zodanig, waarin duizenden sterven. De scheidingslijn is in India moeilijk te trekken en ragfijn als de Indiase mystiek, wat niet wegneemt dat miljoenen in dit land dagelijks veel minder te eten hebben dan de gemiddelde Nederlander aan zijn avonddis consumeert. Zeventig Russische technici en andere specialisten zijn gis termiddag uit Accra naar Mos kou vertrokken. Het gezelschap van in totaal 113 personen reisde met een Iljoesjin-18. een Russische vliegtuig, dat inder tijd met drie andere toestellen van dit type ter beschikking van de Ghanese luchtvaartmaat schappij .Ghana Airways" was gesteld. De Russen hebben de vliegtuigen intussen terugge haald. Ook talrijke Chinezen verla ten Ghana. De Nationale Bevrijdingsraad van Ghana heeft gisteren besloten alle politieke partijen in het land te ver bieden, met inbegrip van die welke Angst in Alkmaar Kleuter leidster uit voorzorg nu „ondergedoken" De Alkmaarse kleuterleidster, die de laatste maanden door een geheim zinnige maniak wordt belaagd en bij wie zoals gemeld als klap op de vuurpijl brand werd gesticht, staat sinds gisteren niet meer voor de klas. Haar leerlingen weten niet wanneer ze hun 32-jarige juf zullen terugzien. „Inderdaad is juffrouw Rezelman, laten we zeggen „ondergedoken". Het leek ons beter, dat men en dus ook de maniak, die haar op alle moge lijke manieren bedreigt niet weet. waar zij verblijft. Vooral nu de aan slagen van kwaad tot erger worden" Aldus inspecteur C. Volwerk van de Alkmaarse recherche, die het onder zoek in deze vreemde zaak in handen heeft genomen. Hij weet echter wel. waar zij is. Resultaat hebben de naspeuringen nog niet opgeleverd „Wij zijn druk me', het onderzoek bezig en hopen vroeg of laat een aanknopingspunt te vinden", zo zei men vanmorgen. Inspecteur Volwerk gaf toe nog voor een raadsel te staan „Het is in derdaad mogelijk, dat het een ge stoorde betreft, die speciaal zijn oog op haar heeft laten vallen Mogelijk ook werd hij wat betreft de brand stichting geïnspireerd door de pyro maan in Amsterdam" Terwijl de re cherche tracht licht in het mysterie te brengen, sluipt de angst de buurt, waar de woning van mejuffrouw Re zelman staat, binnen. Een niet direct thuis te brengen voorbijganger wordt wantrouwig in de gaten gehouden Ouders houden hun kinderen 's avonds thuis, terwijl bevreesde va ders een extra oogje houden op deu ren en ramen. in het buitenland zijn gevormd, te weten de „Verenigde Partij" en d „Verenigde partij in ballingschap' aldus een bericht van Radio-Ghana. Ook elke activiteit van politieke aard is verboden. De hoofden van de delegaties op de Afrikaanse conferentie in Addis Abeba hebben gisteren te verstaan gegeven, dat zij de delegatie van het nieuwe bewind in Ghana erkennen. Zjj deden dit door te besluiten de geloofsbrieven van die delegatie niet te zullen aanvechten. Een delegatie van het voormalige bewind was gis teren niet verschenen. Het aanvaarden van de delegatie uit het nieuwe Ghana betekent niet, dat de conferentie het nieuwe be wind ook erkent. Daarover wenst men zich nog niet uit te spreken. De voorzitter van de conferentie, de minister van Buitenlandse Zaken van Mali, heeft voor het voorzitter schap bedankt. Mali behoort tot de landen dip de staatsgreep in Ghana afkeuren. De voormalige Ghanese minister van Buitenlandse Zaken, Quaison- Sackey, die ten tijde van de staats greep met president Nkroemah in Peking was. is gisteravond uit Lon den naar Ghana vertrokken. i Nadat mevr. Gandhi, de In- i a diase minister-president, tegen- J a over hem had ontkend dat in a haar land sprake is van een J a werkelijke hongersnood en de i a alarmerende berichten daarover a had verklaard als „politieke pro- a a paganda" van minister voor J Voedselvoorziening Soebrama- a niam, heeft onze reisredacteur, a mr. H. L. Leffelaar, eveneens in a f een persoonlijk onderhoud, zich a f op de hoogte gesteld van het a i standpunt van deze bewindsman, a f Na het gesprek met Soebrama- f niam is onze reisredacteur naar a f Allahabad vertrokken, waar vol- a f gens berichten de laatste tijd tal f van personen de hongerdood i zijn gestorven. K0SM0S-111 De Sowjet-Unie heeft gisteren de Kosmos satelliet no. Ill gelanceerd, precies een week nadat de Kosmos- 110 twee honden in de ruimte heelt gebracht. Engeland krijgt decimale munt De Britse regering heeft besloten het decimale muntstelsel te aanvaar den. zo heeft de Britse minister van Financiën gisteren in het parlement meegedeeld. Voorgesteld is. dat de overgang in februari 1971 geschiedt. Het. pond zal de belangrijkste munt eenheid blijven. wm Ook Pieter ran Vollen horen heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan, het paleis op de Dam om eens te kijken hoe de rorderingen zijn Prin ses Beatrix was al aan we- zig. Een 31-jarige Nijmeegse handelaar was in het huis van bewaring in Arnhem ingesloten wegens schennis der eerbaarheid tegenover een 19- jarige Arnhemse barjuffrouw. Een paar deuren verder in hetzelfde ge bouw zat echter ook het betrokken meisje. Haar wordt verwete kans te hebben gezien zich meester te maken van de portefeuille van haar aan rander, waarin een bedrag van 4500 Duitse marken en 1500 guide was geborgen. Het tweetal ontmoette elkaar in een bar in Nijmegen. Toen het slui tingsuur in zicht kwam. bood de man aan het meisje per auto naar Am- hem te brengen. Dat werd geaccep teerd. De eerste complicatie dook op, toen de Nijmegenaar „spontaan" de juiste weg kwijt raakte en in Beek-Ubber- gen terecht kwam. Hij stopte daar voor overleg, waarbij hij echter ook handtastelijk werd. Priemend Het Arnhemse meisje had daar ter stond een antwoord op. Zij haalde een priem uit haar tasje en prikte zo snel gaatjes in de Nijmegenaar, dat deze hevig bloedend de auto uit vluchtte en in een naburig huis be scherming vroeg tegen de aangerande juffrouw. Toen de politie arriveerde, bleek de jongedame te zijn verdwenen. Met medeneming van de portefeuille van haar aanrander. De man moest in een ziekenhuis worder behandeld al vorens hij kon worden ingesloten. Gisteren konde politie ook de ge zochte jongedame achterhalen. Zij bleek liftend naar Arnhem te zijn ge komen. Nadat zij had aangewezen waar zij het geroofde geld had ver stopt, werd ook zij ingelsoten. Gisteren stonden de Nijmegenaar en het meisje oog in oog met de rechtercommissaris in Arnhem, mr. J. J. de Zoete, die de handelaar als vry man heen zond en bepaalde dat de barkeepster ingesloten zou blijven. Ze zal vermoedelijk terecht staan op beschuldiging van verduistering. Ze heeft, gezegd te hebben gehandeld onder morele pressie van een vriend, die dringend om geld verlegen zat. Toen zjj de handelaar ontmoette, zag ze haar kans schoon. Bij haar vriend had ze ook het geld gebracht. Werken ingewikkelder door ontwikkeling van verkeer Bij de uitvoering van het programma van wegenbouwwerken, die dit jaar worden aanbesteed, zijn moeilijkheden opgetreden daar de reeds in uitvoering zijnde werken in totaal aanzienlijk meer geld vereisen dan in vorige jaren bij het opmaken van de plannen werd aangenomen. In kamer Diverse werken zullen afgezien van de stijgende kosten van de lonen, materialen en transport kostbaar der worden doordat aansluitingen en knooppunten tengevolge van de ex plosieve ontwikkeling van het ver keer ingewikkelder moeten worden uitgevoerd. Daarnaast vergt ook de grondaankoop voortdurend hogere bedragen. Tengevolge van een en ander is hel niet zeker dat binnen de begroting van het Rijkswegenfonds alle dit jaar nog aan te besteden werken, nodig voor de voortgang van reeds in vorige jaren in uitvoer genomen plannen, zonder beperking zullen worden uit gevoerd. De Tweede Kamer is gisteren be gonnen met de parlementaire behan deling van de wet uitkering wegen. Deze wet brengt een nogal radicale verandering in de regeling van de bydragen, die het Rijk aan de lagere overheden verstrekt voor onderhoud, rente en afschrijving van niet-Rijks- wegen. Het totaalbedrag van deze uitke ringen hangt thans nog af van de opbrengst van de motorrijtuigen belasting. Het wetsontwerp wil het totale be drag der uitkeringen vaststellen op een bepaalde som die in de komende jaren zal toenemen naar gelang van de groei van het wagenpark. Voor 1963, het jaar waarin de regeling zou moeten beginnen, is een bedrag van 125 miljoen gulden als uitgangspunt genomen. Geen sprake van radio-activiteit i De Spaanse minister van Voorlich- I ting, Iribarne, en de Amerikaanse ambassadeur in Madrid, Biddle Du ke, hebben gisteren een bad geno men in de zee bij Palomares om te laten zien dat het zeewater niet ra- I dio-aotief besmet is door het na een I vliegtuigbotsing verdwenen kernwa- I pen. Prof. Navasques, voorzitter van de Spaanse commissie voor atoom energie, heeft nog meegedeeld dat in het gebied van Palomares 1.800 mensen zijn onderzocht en dat bü geen van hen sporen van radio-ac tiviteit zijn gevonden. Ook voert het wetsontwerp een nieuwe sleutel in voor de verdeling van het bedrag. Meer dan vroeger wordt in deze nieuwe sleutel reke ning gehouden met het oppervlak van de provincie en het aantal in woners. De provincies krijgen wat meer vrijheid dan vroeger bij de ver deling van de Rijksbijdragen over de lagere overheden zoals gemeenten en waterschappen. Discussies De discussies in de Tweede Kamer (die zo ingewikkeld waren, dat de A_R.-woordvoerder Schakel opmerkte „dat men er politiek gezien geen hond mee achter de kachel vandaan lokte") draaiden vooral om de vraag of aan de nieuwe regeling een proefperiode verbonden moet worden. Minister Suurhoff (Verkeer) meende van niet, een deel van de Kamer meende van wel. Er waren ook andere strijdpun ten. De minister en de Kamer hebben de strijd gisteren niet beslist. Pas morgen zal over het wetsontwerp en over de amendementen worden ge stemd. In de Duitse Bocht bij Helgo land kon gisteren het voorgeno men grootscheepse gevecht te~ gen de olie. die uit het wrak ran de tien dagen geleden gezonken Noorse tankboot Anne Mildred Brövig (24.454 ton) stroomt, niet doorgaan wegens slecht weer en een ruwe zee. Men wil de olie. die de Noordzeekust be dreigt. met tonnen chemicaliën vanaf marineschepen en moge- 'ijlc ook vanuit de lucht tot zin ken brengen Deze foto toont het half gezonken schip. Uit het Leidsch Dagblad van i f 2 Maart 1866: f f Er circuleert in Friesland 4 f een adres onder de A/ge- 4 scheidenen en Orthodoxen om den Koning te verzoeken 4 dat het vee niet moge gedood worden bij uitbreken der vee- typhus, opdat men niet in- grijpe in de daden des Vrij- machtigen. De man, die het eerst de goudmijnen in Cali/omiè ontdekte, een zekere Jean Sutter, bevindt zich thans te Washington en bedelt bij het gouvernement om onder stand. zodat hij naar zijn ge boorteland IZwitserland) kan vertrekken. 4

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1