EEG-ministers buigen zich over landbouw Nieuwe pond aanval sterling op het is groot S^eêma I, Nederland helpt bij bestrijding olievlek in de „Duitse Bocht'' Franse op een politie jaagt kinderrover rGRIEP? NEEM DIRE KT EEN AKKERTJE' MARGRIET MODESHOW Voor India 22 miljoen Kleuterleidster door maniak achtervolgd Bakker eist herziening van de handelingen LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Alsof er geen crisis is geweest E.M.S. is thans houdstermaatschappij Het bestuur van de EMS heeft meegedeeld, dat in overeenstem ming met de op de laatstgehouden aandeelhoudersvergadering uitge sproken wens de nodige stappen zyn ondernomen om de onderschei den activiteiten van de Zwolsman- groep N.V. en de heer Zwolsman persoonlijk onder te brengen in de EMS als houdstermaatschappij. Zo zijn thans mede in EMS werkmaatschappijen: Ned. Grond- briefbank N.V. Oliemaatschappij Scheveningen N.V. Neerlandaise Im- mobilière Financière S.A., Belegging maatschappij Laan van Meerder- voort N.V., Die Oost Haghe N.V., Bouw en Handelmaatschappij Planken N.V., N.V. Bouwgrondmaat schappij Duynrell, Wibex N.V. en de belangen in de Ver. Vorstenlandsche Cultuurmaatschappij N.V., en Im- meubles Commerciaux S.A. de be sturen van deze vennootschap zullen aan de nieuwe constellatie worden aangepast. Het bestuur meent aldus het ver trouwen, dat de aandeelhouders ter vergadering van 16 februari 1966 ble ken te stellen in de leiding van de vennootschap, op de juiste wijze te hebben beantwoord. Prof. Koningsberger overleden Prof. dr. V. J. Koningsberger, se- i dert 1 september 1965 oud-gewoon- hoogleraar in de algemene plant kunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, is gisteren overleden. Prof. Koningsberger werd op 101 februari 1895 in Buitenzorg (voor- malig Nederlands Oost-Indië) gebo-1 ren. Hij studeerde aan de Utrechrse j universiteit en promoveerde er op 23 juni 1922 (cum laude) op het proefschrift „Tropismus und wach- Van juli 1942 tot oktober 1926 was prof. Koningsberger directeur van de onderafdeling Cheribon van het proefstation voor de Ja va-suikerin dustrie. Van oktober 1926 tot juni 1934 was hij directeur van het proefstation voor de Java-suikerindustrie in Pasoeroean. Daarna volgde zijn be noeming tot gewoon hoogleraar aan de Utrechtse universiteit. Prof. Koningsberger was voorzitter van de commissie internationale za ken van de academische raad, voor zitter van de bestuurscolleges van het Koninklijk Instituut voor de tro pen in Amsterdam, terwijl hij vele andere bestuursfuncties vervulde. De crematie zal donderdagmiddag te Westerveld plaatsvinden. "L Spoiticve Draion jumper Maten 104-146 v.a. f. 7.50. „Alsof er geen crisis is geweest" zoals een Nederlands delegatielid opmerkte hebben de ministers van de zes landen van de Europese gemeenschap (EEG) zich giste ren in Brussel gebogen over land bouwvraagstukken. Na acht maanden van gedwongen stilstand kwam het (enigszins gewijzigde) dossier over de gemeenschappelijke financiering van het landbouwbeleid op de tafel van de Europese ministerradd, waar over Frankrijk op 30 juni van vo rig jaar in ernstig conflict kwam met zijn vijf EEG-partners. Daar van was gisteren echter niets meer te merken. Ruim vier uur lang luis terden de zes ministeriële delegaties naar de wederzijdse verklaringen, die in grote lijnen neerkwamen op de reeds overbekende standpunten. „Besluiten zijn niet genomen", moest de Nederlandse minister van Landbouw, mr. B. Biesheuvel, na afloop verklaren, er geruststellend aan toevoegend: „maar dat had nie mand ook verwacht". Overigens bleek de crisis voor de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, niet zo'n afgedane zaak te zijn als de minis ters van Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden voorgaven. Hy liet aantekenen, dat het voor Frankrijk niet de 177ste zitting was van de EEG-ministerraad, maar de 173ste. Hij trok de vier bijeenkomsten af die de vijf partners van Frankrijk hebben gehouden tijdens de boycot door Parijs. Evenmin begroette de Franse minister de voorzitter van de Eu ropese Commissie, prof. W. Hallstein. Ondanks de pogingen van Frank rijk de rol en invloed van de Eu ropese Commissie te beknotten maakte de Westduitse president van de Europese executieve het royale ge baar om naar Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken toe te gaan en hem de hand te drukken! Verklaring-Biesheuvel Uitgaande van de veronderstelling dat, zoals het vorig jaar door de Europese Commissie is voorgesteld, de gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten kan worden be reikt per 1 juli 1967, behandelde de EEG-ministerraad de vraagstukken van de bijdragen, die elk der lidpsta- ten moet leveren aan het fonds, waaruit voor de gemeenschappelijke financiering van het landbouwbeleid moet worden geput. Minister Bies heuvel verklaarde, dat de Europese ministerraad naar handhaving van deze datum blijft streven. Of het mo gelijk is en in Brussel wordt daar aan sterk getwijfeld hangt ook af van de vraag, of de „Zes" op kor te termijn overeenstemming zullen kunnen bereiken over de instelling van een gemeenschappelijke markt voor oliën, vetten en suiker, over een aanvullende regeling voor de EEG-markt voor groenten en fruit en over voor de gehele EEG gel- j dende prijzen voor melk rundvlees, I suiker, oliën, vetten en rijst. Toen de ministers ook nog gin gen praten over de vraag, of het landbouwfonds by de gemeenschap pelijke financiering van het land bouwbeleid uit moet gaan van de netto- of de bruto-export. besloot de Belgische minister van Buitenland se Zaken, Spaak, de vergadering te verlaten. „Het wordt mij te tech nisch", merkte hij op. De Nederlandse delegatie, waarin behalve minister Biesheuvel de mi nister van Economische Zaken, drs. J. den Uyl, en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. L. de Block De Franse minister van Bui- tenlandse Zaken Couve de Nlur- ville is, na acht maanden, weer in Brussel aangekomen om er de vergadering van de EEG bij te wonen. ling, dat vandaag nog een achttal andere schepen zou worden inge schakeld als men voldoende chemi caliën men schat een zesduizend ton nodig te hebben bijeen kan Britse stembus vooruit op de De Westduitse scheepvaartinstanties zijn gisteren begonnen maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de Noordzeekust verontreinigd wordt door de olie die nog steeds uit het wrak van de Noorse tankboot Anne j krijgen om de olie te binden Mildred Broevig ontsnapt. Het schip. 1 zinken te brengen. Helgoland wordt 1 dat na de botsing van vorige week als opslagplaats voor de bestrydings- ziting heeft, bepleitte evenals vorig zondag met de Britse Pentland in de middelen gebruikt. De kosten van jaar de handhaving van de band j Duitse Bocht bij Helgoland gedeelte- een en ander worden geschat op on- tussen grotere bevoegdheden van het lijk onder water verdween, had geveer een miljoen gulden. Europese parlement en de eigen fi- 35.000 ton olie aan boord. Een ijs- 0ok in Nederland is men op nanciele middelen, waarover de EEG breker en twee andere schepen zyn het gevaar voorbereid. Het ministe- aan het einde van de overgangspe- j tonnen chemicaliën gaan uitstrooien I rie yan verkeer en Waterstaat heeft riode in 1970 volgens de voorstellen op de grote olievlek, die door de de Koninklijke Marine verzocht om H "'"f door middel van vliegtuigpatrouilles in de omgeving van Helgoland de loop der dingen in het oog te hou den. De marinestaf heeft zich tot alle medewerking bereid verklaard. Zodra de wind zou draaien en de olie in de richting van Nederland zou drijven, zouden onmiddellijk waar schuwingen naar de betrokken in stanties doorgegeven worden. Ook in Nederland wordt een voorraad che micaliën gereed gehouden. Er is reeds een hoeveelheid naar Wil- helmshafen getransporteerd na een verzoek van Westduitse zijde om met dit materiaal behulpzaam te zijn. Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! (Van werpt schaduw valutamarkt i Wij komen in LEIDEN op woensdag 2 en donderdag 3 maart in de Stadsgehoorzaal in de Breestraat. Aanvangstijden van de shows: 's middags 2.30 uur en 's avonds 7.1 5 en 9.1 5 uur. Kaartverkoop: aan de zaal op 2 en 3 maart van 10 tot 13 uur en voor de aanvang van elke show. TOEGANGSPRIJS f 1,— incl. belasting). (Van onze financiële medewerker) Verkiezingen in Groot-Brit- tannië plegen gepaard te gaan met een grote onrust op de inter nationale valutamarkten. De po sitie van het pond sterling is al sinds jaar en dag zo zwak. dat het alleen met kunst- en vlieg werk mogelijk is gebleken de wisselkoers te handhaven. Het spreekt vanzelf, dat de a.s. ver kiezingsstrijd een schaduw voor uit werp op de valutamarkt waar het bijna een jaar lang tamelijk rustig is geweest. Hoe de verkiezingen ook zullen uit pakken. b\j voorbaat staat vast, dat de nieuwe regering een harde dobber zal hebben om de economische situa tie zodanig te verstevigen, dat het pond sterling in veilig vaarwater kan worden gebracht. In kringen van de valutahandel wordt er op gewezen, dat reeds vóór de vorige verkiezingen in Engeland de mening had post ge vat, dat alleen een devaluatie een blijvende uitweg uit de moeilijkheden zou bieden. De toen nog aan het be wind zijnde conservatieve regering zou, zoals kortgeleden nog in de „Fi nancial Times" werd geschreven al met de gedachte van een devaluatie hebben gespeeld. In Labourkringen zou ook heel veel voor de verandering van de wissel koers zijn gevoeld, maar uit prestige overwegingen was het niet mogelijk om daartoe over te gaan, toen in de cember 1964 de aanval op het pond sterling op z'n hevigst was. Boven dien werd er door de centrale banken van andere landen en het Interna tionale Monetaire Fonds met alle macht geprobeerd een devaluatie van het pond te voorkomen. Voor het wereldbetalingsverkeer zou een dergelijke stap niet minder dan een ramp zijn geweest, omdat het vertrouwen in de stabiliteit van de wisselkoersen voorgoed zou zijn weggenomen. Daarom hebben het in ternationale monetaire Fonds en de tien industrielanden grote leningen verstrekt om het Britse betaalmiddel te steunen. Het nadeel van leningen is dat zij moeten worden terugbe taald. Ook al is een deel van de opgeno men bedragen geconsolideerd in le ningen op langere termijn, toch heeft de bank of Engeland een zware last om behalve de lopende tekorten op de betalingsbalans ook nog de mid delen op te brengen, die voor terug betaling van de schuld nodig zijn. Op de bres Met meer dan gewone belangstel ling wordt in de valutahandel uitge zien naar de cijfers van de goud- en deviezenreserve, die donderdag door de Bank of Engeland worden gepu bliceerd. Zij hebben betrekking op de eerste periode van werkelijke span ning, die er voor het pond sterling is ontstaan sinds de afgelopen zomer. De laatste paar weken heeft de Bank of England weer enige malen op de bres moeten staan om te voorkomen dat de pariteit ten opzichte van de dollar zou worden doorbroken. Aan genomen wordt, dat er voor ongeveer 25 miljoen pond sterling tegen beta ling in dollars of goud uit de markt moest worden overgenomen om te voorkomen dat de aangeboden pos ten de wisselkoers te vèr omlaag zou den hebben gedrukt. In het begin van februari hadden de cijfers over de ontwikkeling van het handelsverkeer, alsmede het feit dat de verkiezingen al in de lucht za ten. al een zekere mate van onrust in de valutahandel geschapen. Tot dusver heeft de affaire nog niet het koortsachtige karakter aangenomen, dat gebruikelijk is als de speculatie de kop gaat opsteken. Nu het intussen zeker is geworden, dat de verkiezingen eind deze maand zullen worden gehouden is de kans groot dat de agitatie hand over hand gaat toenemen. De klap kan daarbij des te zwaarder aankomen, omdat de valutahandelaren weinig gelegenheid hebben zelf tegenposities in te nemen, omdat er weinig ponden sterling op termijn waren gekocht. Bekentenis inzake moord op Malcolm X Een 24-jarige neger, Talmadge Hayer, heeft gisteren bekend te heb ben deelgenomen aan de moord op de nationalistische negerleider Malcolm X, die op 21 februari 1965 op een reli gieuze bijeenkomst in de Newyorkse negerwijk Harlem werd doodgescho ten. Hayer had aanvankelijk gezegd onschuldig te zijn. Na zijn bekentenis verklaarde hij dat de twee negers, die tegelijk met hem in verband met de moord terechtstaan, geen aandeel hadden gehad in de dood van Mal- De verdediging van het pond ster ling zal ditmaal meer moeite kosten dan anders, omdat de mening heeft postgevat dat de Labourpartjj, als zij de verkiezingsstrijd met vlag en win- pel zou winnen, graag van de econo mische zorgen zou worden ontlast door de wisselkoers aan te passen. De in het afgelopen jaar gevoerde strijd tegen de geldontwaarding heeft ge faald, want zowel op het gebied van de lonen als op dat van de prijzen kon het getij niet worden gekeerd. Malcolm X was de rechterhand van Elijah Moehammer, de leider van de „Zwarte Moslims", totdat hij zijn eigen nationalistische beweging op richtte. Hayer bekende dat hij op Malcolm X had geschoten, nadat deze al met een automatisch wapen was beschoten. Hij zei te zijn betaald voor zijn deelneming aan de moord, maar wilde niet zeggen door VT wilde alleen verklaren dat hij en zijn - VcCl IllOCltC opdrachtgever geen van beiden lid zienbare tyd zal grypen. zijn van de „Zwarte Moslims". Parijse correspondent) De Franse politie heeft de afgelo pen dagen een grootscheepse klop jacht ondernomen met het doel de man te vinden, die een week gele den de 9-jarige Charles Houdet ont voerde. De jongen werd de volgende nacht met zware hoofdwonden in de bossen bij Versailles teruggevonden. De ernstige hersenschudding waar mee hij naar het ziekenhuis werd overgebracht, brengt zijn leven nu gelukkig niet langer in gevaar. De knaap heeft de politie een vrij nauwkeurig signalement van zijn be lager weten te verstrekken en ver der verklaard, in welk merk auto hij was ontvoerd. De politie veronder stelt nu, dat de kidnapper een sa dist is geweest, die al meermalen een kinderroof heeft gepleegd en waarschijnlijk zelfs enkele kinderen kan hebben vermoord. Naast de inlichtingen, die het 9-jarige slachtoffers zelf verstrekte, beschikte de politie ook nog over aanwijzingen die een anoniem tele foontje moet hebben opgeleverd. Aan ae hand van die informaties heeft de Franse politie alle auto's, van een bepaald merk aangehouden, die tussen Parijs en Versailles op de weg waren. Ook zijn op het hoofdbureau van politie alle 400.000 namen en adressen geverifieerd van eigenaars van ditzelfde merk en model. En tenslotte heeft de Nationale Veilig heid dan nog bezoeken gebracht aan alle psychiatrische inrichtingen in en rond Versailles om na te gaan of op de dag van de misdaad een der patiënten afwezig is geweest. Vol gens de laatste berichting zou de politie nu voldoende gegevens bezit- om met zekerheid te scepticisme niet misplaatst, wanneer men weet dat alleen vorig jaar bij Soreté-Nationale ruim 25.000 gevallen van kinder- en mensenroof werden gesignaleerd, waarvan echter helaas slechts een bescheiden deel der slachtoffers en der daders achter haald kon worden! Op girorekening 100.200 van de actie „Eten voor India" werd gis teren aan giften nog eens ruim f 500.000 geteld. Hiermee is de stand van de actie op 22.000.000 gekomen. Daarnaast heeft het actiebureau nog 70 kisten aan voedingsmiddelen, die in natura zyn geschonken, af gehaald en naar Rotterdam ver voerd, waar zij zyn ingescheept in het motorschip „Japara". De waarde van deze levensmiddelen moet op minstens f 25.000 worden geschat. De scheepvaartmaatschappijen, die zijn aangesloten bij de Conti nent India Pakistan Conferences, zullen voor allen voedselvoorzienin gen van regeringen of christelijke instellingen bestemd om de honger in India te verlichten, een korting van 22lé procent verlenen op de transportkosten. Deze korting is gel dig tot 31 december. De korting zal gelden op alle la- durven dinsen naar India, die door de No- vib en de regering aan dit land zul- Hij voorspellen dat zp de dader van deze len wonJen den zün kinderroof en -marteling binnen af- Kardinaal Gracias van Bombay Niettemin lijkt een lichte dosis Incident-jodenfooi parlementaire redactie) mentaire uitspraken plegen uit het (Van Het communistische Tweede-Ka merlid Bakker heeft geëist, dat de handelingen (dat is het officiële verslag van de Tweede Kamer) wor den herzien. Zijn reacties op de term „jodenfooi" van de KVP'er Moorman zijn er niet in opgenomen. De heer Bakker heeft nu zijn be klag gedaan bij de commissie voor de stenografie. De heer Moorman gebruikte de term „jodenfooi" bij het debat van 2 februari over de „ton van Luns". Kamervoorzitter Van Thiel be schouwde dit woord als ontoelaat baar en heeft daarom, nadat de heer Moorman het woord had terug genomen, de gewraakte uitdrukking ook uit het verslag van de Tweede Kamer geschrapt. Dat is op zichzelf niets ongewoons. Alle onparle- De 32-jarige kleuterleidster, mej. J. C. Rezelman, die al 7 jaar een flat aan de Watermanstraat in Alk maar bewoont, werd in de nacht van zaterdag op zondag uit haar slaap gewekt door haar buurman. Toen deze om 2 uur 's nachts zijn hond wilde uitlaten, ontdekte hy een be gin van brand by de voordeur van de flat van mej. Rezelman. De onderzijde van de deur, de vloerbedekking en de drempel brandden reeds. De buurman ont dekte tevens een sterke petroleum- geur in de hal. Het vuur was snel geblust. De politie vermoedt dat hier verslag te worden geschrapt. Maar j - het heeft nu wel de aandacht ge- trokken, dat de hele discussie tussen de heer Moorman en de heer Bak- ker, die fel protesteerde tegen het woord ook uit de nandelingen is ge schrapt. Het enige, wat van deze N discussie is blyven staan, is de l vraag, die de heer Bakker aan een andere KVP'er, mr. Blaise stelde: „Hebt u niets over de opmerking van de heer Moorman te zeggen?" De commissie voor de stenografie is vorige week al bijeen geweest om te proberen de zaak op te lossen. Men is er toen niet uitgekomen. Men zal het vandaag daarom nog eens proberen. Als de heer Bakker zijn zin krygt, za? er een zoge naamd verbeterd blad aan de han delingen worden toegevoegd. Kerkelijk Leven Kropswolde-Wes terbroek, tot de evangeliebediening: Katwijk aan Zee; W. Dor Utrecht; W. Hulsman te Rotterdam; P. Klkstra te Zuldwolde (Dr.); H. J. Oudhof te Bllt- hoven; H. F. Venema te Hellevoetsluls; A. J. Wilzlng te Laren (N.-H.). H7 Hogenhuls te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Rotterdam-Pernis (vac. H. C. Voorneveld) A E. van Es te Debbeldam. CI1R. GEREF. KERKEN Papendreoht H. W. opzet in het spel is. temeer omdat de auto van mej. Rezelman, die voor de voordeur geparkeerd stond, met een baksteen ernstig was beschadigd. Twee weken geleden brandde haar gloednieuwe Fiat 500 door tot dusver onbekende oorzaak totaal uit. Enkele maanden geleden werd het linnen dak van een andere auto van haar aan flarden gesneden. Mej. Re zelman, die weer gewoon voor de klas staat, zegt wel een vermoeden te hebben, wie de dader kan zyn, die haar op deze manier achter volgt. Zij denkt, dat het een psycho paat is, die jaloers is op haar bezit. Intussen heeft zij haar intrek ge nomen bij familieleden. De Alk- maarse recherche speurt naar de dader. Jehova's getuigen veroordeeld Een Italiaanse rechtbank heeft maandag vier getuigen van Jehova veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van acht tot twintig maanden wegens militaire-dienst- weigering. Twee van de dienstweige raars hebben reeds voor dezelfde overtreding gevangenisstraffen uit gezeten. (In Italië wordt dienstwei gering op grond van gewetensbezwa ren niet erkend. Red.) heeft in een brief aan kardinaal Alfrink zyn grote bewondering uit gesproken voor de buitengewone edelmoedigheid van de Nederlandse bevolking, byzonder ook van de kin deren. tegenover het hongeren de volk van India. Hy heeft de kardinaal verzocht aan alle gevers, groot en klein, zyn diep gevoelde dankt over te brengen. Ds. G. Markhoff treedt in dienst N. H. Kerk Ds. G. Markhoff, wiens vrouw een van de slachtoffers was van de moord, die in augustus j.l. gepleegd werd op twee Zwitserse zendingsar beiders in Bangangté (Kameroen) zal uit de dienst van de Paryse Zending overgaan in de dienst van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk. Hij was docent aan de theo logische school te Ndoungué en zal nu adjunct-directeur worden van het chr. literatuurcentrum voor Frans sprekend Afrika te Yaoundé, waarby hij in de eerste plaats verantwoor- delyk zal zyn voor de theologische uitgaven van dit centrum dat enige jaren geleden werd gesticht en thans reeds in Afrika van grote beteken.» is. De Raad voor de Zending zal ds. Markhoff aan de generale synode voordragen ter beroeping tot zen dingspredikant. Tevens zal worden voorgesteld hem te verbinden aan de classis Eindhoven, waar hy de op volger zal zyn van dr. G. H. M. Pos thumus Meyjes, zendingspredikant te Ndoungué. die deze zomer ontslag zal nemen als zendingspredikant en die een benoeming aanvaardde om enige tyd hoogleraar te worden in Amerika. Ds. G. Markhoff studeerde voor hij indertyd naar Afrika ging ook enige maanden op de academie „De Horst" te Driebergen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9