Hij of zijn schoonzoon Eigen zwembad voor de Leidse Mytylschool W eens pianist speelt in Leiden voor India Dr. Zwart uit Leiden onderzoekt de Alpen MATRASSEN LEDIKANTEN Kosten geraamd op circa kwart miljoen coldrex DINSDAG 1 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De nieuwe Mytylschool te bouwen in de onmiddellijke om geving van de Annakliniek waarvoor deze maand de burgemees ter. mr. G. C. van der Willigen, de eerste paal sloeg, bevat geen instructiebad. Hoewel destijds werd aangenomen, dat de leerlingen van deze school voor het ontvangen van zwemonderwijs zonder bezwaar gebruik zuiden kunnen maken van het Zweilandbad (Louise de Coligny-h.b.s.), is inmiddels gebleken, dat aan dit ge bruik grote bezwaren kleven, omdat het Zweilandbad niet voldoet aan de speciale, aan een zwembad voor lichamelijk gebrekkige kin deren te stellen, eisen ten aanzien van outillage en watertempera tuur. Onmisbaar element in onderwijsprogramma Vooral voor spastische kinderen is het noodzakelijk dat de temperatuur van het badwater, die normaal 23° C. is. tot 30° C. wordt opgevoerd. Aan gezien de bouw van het Zweilandbad met het gebruik van zo hoge tempe raturen geen rekening is gehouden, heeft dit een zeer nadelige invloed op de levensduur van gebouw en instal- Hiertegenover staat dat het zwem onderwijs voor de lichamelijk gebrek kige kinderen een feitelijk onmisbaar element in het onderwijsprogramma is geworden. Waar deze kinderen zich in de ruimte niet gemakkelijk en soms bijna in het geheel niet kunnen bewegen, biedt water hen veel meer mogelijkheden om hun functies en vermogens te ontwikkelen. Een groot percentage van de kinderen is zelfs in staat om te leren zwemmen. Dit sti muleert hen zich te blijven inspan nen, hetgeen een gunstige invloed heeft op de schoolprestaties. Het zwemonderricht aan de leerlingen van de Mytylschool dat thans een maal per week wordt gegeven, zou daarom feitelijk enige keren per week moeten plaats vinden. Een en ander heeft bij het Leidse College van B. en W. tot de conclusie geleid, dat moet worden gestreefd naar de bouw van een afzonderlek bad bij de Mytylschool, dat ook door andere lichamelijk gebrekkigen kan worden gebruikt. De kosten van zo'n bad, inclusief de technische installaties, worden globaal geraamd op f. 250.000. Een plan voor de bouw van dit bad is thans in voorbereiding. Het is echter noodzakelijk dat de paalfundering van het bad tegelijk wordt gemaakt met de paalfundering van de school, waarmede een dezer dagen wordt aangevangen. De kosten van de paalfundering van het bad worden geraamd op f. 15.000. B. en W. stellen de raad. die maan dagmiddag bijeenkomt, voor om in deze geest een besluit te nemen. Zes miljoen voor Hooglandse Kerk Bij raadsbesluit van 6 november 1961 heeft de raad ten behoeve van de restauratie van de Hooglandse Kerk toegekende bijdrage verhoogd met 15% tot een maximum van f. 512.185,05 met dien verstande, dat de bijdrage jaarlijks, te beginnen met het jaar 1962, zal worden uitbetaald op basis van een te verwerken bedrag van maximaal f. 375.000 per jaar, derhalve ten hoogste f. 56.250. De totale kosten van de restauratie wor den thans geraamd op ruim zes miljoen gulden, waarvan tot 1 juli jl. ruim f. 2.700.000 was verwerkt. Het College van Kerkvoogden der Hervormde Gemeente heeft verzocht het percentage van de gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten van deze kerk voor de toekomst te ver hogen tot 17, zulks in verband met de hoge algemene uitgaven, waarvoor het zich ziet gesteld. B. en W. mer ken hierbij op, dat de Hervormde gemeente grote bedragen ten laste moest leggen aan de restauratie van haar drie monumentale kerkgebou wen in de binnenstad, t.w. de -Pieters kerk, de Hooglandse Kerk en de Marekerk. Ook het beheer en de exploitatie van deze gebouwen ver gen hoge uitgaven, waarbij nog komen de bouw van de exploitatie van de kerkgebouwen in de nieuwe stadswijken. Aangezien het ontwerp van de lijst van voor bescherming in aanmerking komende monumenten de Hooglandse Kerk als een „fraai gebouw van algemeen belang wegens bijzondere oudheidkundige en kunsthistorische waarde" vermeldt, zijn B. en W. de mening toegedaan, dat inwilliging van het verzoek rede lijk kan worden geoordeeld. Het zou n.l. zeer te betreuren zyn, wanneer de restauratiewerkzaamheden zouden stagneren als gevolg van financiële moeilijkheden van de kerkvoogdij. De genoemde drie kerkgebouwen moeten worden gezien als monumenten van grote cultuurhistorische waarde, wel ke het karakter van gemeenschaps- bezit hebben. Ook aan het Rijk (minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk) is om verhoging van de bijdrage met 2% gevraagd. Door de provincie Zuid-Holland is 15% toege kend. Wat verder ter tafel komt Op de agenda van de raad, welke ditmaal geen „spectaculaire stukken" bevat, komen o.m. de volgende voor stellen voor: aan de N.V. Vroom en Dreesmann Leiden, voor het houden van een Campingshow. vanaf 28 maart t.m. 10 augustus 1966, in gebruik te geven, een 1000 m2 groot terrein, gelegen aan de Apollolaan, tegen een vergoe ding van f2.500: met ingang van 1 juni 1965 voor de tijd van 10 jaar aan de Stichting Leidse Werkplaatsen, alhier, in ge bruik te geven de nazorgwerkplaats aan de Gabriël Metzustraat 4. voor een bedrag van f. 54.500 per jaar; •het verbeteren van de verlichting van de r.-k. school voor b.l.o. aan woonwagenkampkinderen: idem van het verbeteren en uitbreiden van de verlichting van de prot. chr. kleuter school aan de Herensingel 28; idem het aanschaffen van meubilair en audio-visuele hulpmiddelen voor de g.l.o.-school Langebrug 87; idem medewerking te verlenen voor het aanschaffen van vloerbedekking in de r.-k. kleuterschool aan de Haar lemmerstraat 30: aan te kopen in het belang van de huisvesting het perceel Oranje- gracht 115/115a; voor het vervangen van de met kolen gestookte centrale verwar mingsketel van de openbare g.l.o.- school aan de Kernstraat door *n met aardgas te stoken ketel c.a. een krediet van f. 30.000 te verlenen: ten laste van de gemeente Leiden met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten in 's-Gravenhage een geldlening aan te gaan groot f. 577.000 tegen een rente van 6 3 8% per jaar; het brengen van een wijziging in de begrotingen van de gemeente en van het grondbedrijf voor het dienst jaar 1966: het aangaan van een overeen komst van doding met de N.V. Koningsveld en Zoon; de benoeming van gemeentelijke bestuursleden van de Stichting Leidse Avond-h.b.s.; het beschikbaar stellen van een krediet van f. 2.479 voor de aanschaf fing van administratieve hulpmidde len t.b.v. de Geref. Schoolvereniging. Leidse CBB over woningprobleem Woningproblemen in de ruimste zin van het woord stonden gisteravond centraal op de vergadering van de Leidse Christelijke Besturenbond, die in het gebouw vooor Christelijke So ciale Belangen aan de Oude Vest werd gehouden. De vertegenwoordiger van de Chris telijke Besturenbond in de commissie huisvesting, de heer W. Zwikker maakte met zijn beknopte uiteenzet ting over de woningsituatie in Leiden en de werkwijze bij het huisvestings bureau zoveel stof tot discussie los. dat nog lang niet alle vragen beant woord waren toen voorzitter G. J. La- mers het woord verleende aan de tweede spreker van de avond, de heer W. G. van der Linden. De heer Zwik ker pleitte onder meer voor meer per soonlijke bijdragen tot leniging van de woningnood en hij zag hier een taak voor de kerken en de vakbewe gingen, die een beroep op hun leden moeten doen overtollige woonruimte dienstbaar te maken. De heer Van der Linden gaf een kort. maar duide lijk overzicht van werkwijze, samen stelling en activiteiten van de Leidse Kamer van Koophandel. De heer Van der Linden is de eerste onder voor zitter van de Kamer van Koophandel uit de gelederen van de werknemers. Leids Kamerkoor zingt „Johannes Passion" Het Leids Kamerkoor brengt op 9i maart a.s. in de Stadsgehoorzaal de I jaarlijkse uitvoering van de Johan nes Passion van Joh. Seb. Bach. J. VAN ZIJVERDEN OVERLEDEN Ruim 35 jaar dierenarts in Leiden In de ouderdom van 87 jaar is overleden de heer J. van Zijverden. die vele jaren in Leiden een praktijk als dierenarts uitoefende. De heer Van Zijverden, die 15 de cember 1878 in Aalsmeer werd gebo ren. liet zich in 1902 als student in schrijven bij de toenmalige rijksvee artsenijschool te Utrecht, aan welke school hij in 1906 afstudeerde. Reeds spoedig na het behalen van het di ploma vestigde hij zich als dieren arts te Zierikzee, in welke gemeente j hij tot 1920 zijn praktijk uitoefende. Met een korte onderbreking in Hil-1 versum, kwam de heer Van Zijverden in 1923 naar Leiden om zich aan de Oude Singel als dierenarts te vesti gen. Ruim 35 jaar in 1959 legde hij de praktijk neer is de heer Van Zijverden als dierenarts in Leiden en wijde omgeving werkzaam geweest, j De heer Van Zijverden, wiens belang- stelling voor en liefde voor het dier uitermate groot was. heeft zich doen kennen als een dierenarts van de oude stempel, getuige ook zijn naam bordje op de deur van zijn woning: J. van Zijverden rijksveearts. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt vrijdagmiddag om twee uur cp de begraafplaats van de Groene Kerk te Oegstgeest plaats. Bah...alweeb dieb vebstobte neus... Maar verkoudheid is meer dan'n neusverstopping alleen.Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex Bij een verstopte neus komen koorts, snelt het herstel en geeft extra weer- hoofdpijn en rillen. U voelt u ziek. stand door vitamine C. Neem uw Bestrijd niet één van de sympt ZWO-subsidie voor Leids geoloog Op initiatief van Leidse stwdenteneoinité Robert Majek, een vermaard Weens pianist, komt volgende week dinsdag naar Nederland voor één optreden in de Leidse Stadsge hoorzaal. Hij doet dat op uitnodiging van het studentencomité .Actie Brood-nodig"dat de opbrengst van het concert heeft bestemd voor leniging van de hongersnood in India. Het is het eerste openbare optreden van deze 24-jarige Weense concertpianist in Nederland. Het Leidse studentencomité kwam vorige maand bij toeval in contact met Robert Majek, die voor de KRO- radio opnamen maakte in Hilversum. Na die opnamen reisde Majek naar Leiden om kennis te maken met het Leidse studentenleven en daar hoorde hij van de actie die werd gevoerd voor India. Spontaan bood de Weense pianist toen aan: „Een financieel vermogen heb ik niet, maar wel een artistiek vermogen. Dat stel ik ter beschikking. Ik speel voor niets, de opbrengst is voor India". Met beide handen werd dit voorst.1 aanvaard. Dat is de reden waarom Majeks eer ste optreden in Nederland niet zoals gebruikelijk in Den Haag of Amsterdam plaats heeft, maar in de universiteitsstad Leiden. Overigens, Majeks eerste optreden in Nederland was eigenlijk al in1948. Als ten ger knaapje van 7 jaar. bleek en on dervoed door alle ellende, die Wenen gedurende de oorlog en de jaren daarna had doorstaan, kwam hij toen met een transport Oostenrijkse kin deren naar Nederland voor een ver blijf van zes maanden in Amsterdam. Tijdens een bezoek aan een waren- Talent Robert Majek werd in 1941 in We nen geboren. Zijn ouders waren mu sici. Al op zijn zesde jaar speelde hij piano. Op zijn tiende jaar ontdekte de Weense pedagoog Paul Pichier zijn aangeboren talent en hij legde de basis voor een pianistische ontwikke ling. Na diens dood (1955) zoekt de veertienjarige Robert- Majek eigen wegen: literatuur filosofie en compo sitie en in verrassend korte tijd groeit Majek uit tot een van de groten van zijn generatie: 1962 eerste prfjs inter nationaal pianoconcours in Wenen; juni 1964 eerste prijs met onderschei, ding virtuositeitsexamen van het conservatorium in Genève: oktober 1964 eerste prijs Concours Internatio nal d*Execution Musicale in Genève met de Ernst Schellingprijs ..pour des executions remarquables de piano"; 1965 eerste prijs concours van eerste prijswinnaars in Bayreuth. Gelijktij dig met zijn pianostudie aan het Ge- neefse conservatorium (o.l.v. Louis Hiltbrandi studeerde Robert Majek in 1963 en 1964 compositie bij Henri Pousseur aan het conservatorium in Basel. Majek componeerde v. cale en instrumentale werken, o.a. „Osmose voor piano en orkest". De mogelijkheid bestaat, dat Ro bert Majek na zijn optreden op dins dagavond 8 maart in de Leidse Stadsgehoorzaal in de tweede helft van april naar Nederland terugkomt voor een zevental recitals eveneens ten bate van India Advertentie Grote keuze - Lage prijzen. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. H. f. Zwart, wetenschappelijk hoofdambte naar aan het geologisch-mineralogisch instituut van de Leidse Uni versiteit een subsidie verleend voor een tectonische analyse van een gedeelte van penninische dekbladen van de Zwitserse Alpen. Dr. Zwart zal dit jaar voor ongeveer zes weken naar zijn terrein van onderzoek vertrekken, in gezelschap van een assistent. Deze gaat niet alleen mee om de geoloog bij zijn wetenschappelijke waarne mingen ter zijde te staan, maar ook uit veiligheidsoverwegingen omdat het bewuste gebied door zijn hoogte en steilte vrij gevaarlijk In een onderhoud vertelde dr. Zwart ons dat de Alpen een uiterst ingewikkeld gebergte zijn en. geo logisch beschouwd, misschien wel het meest ingewikkelde van de gehele wereld. „Vandaar dat er door Franse, Oostenrijkse en Zwitserse geologen reeds tal van onderzoekingen zijn verricht, die onze kennis zeer verrijkt hebben. In de Alpen", zo vervolgt hij. „treft men allerlei „dekbladen" of „schollen" aan. die vaak tientallen kilometers over elkaar heen zijn ge schoven. Het geologisch onderzoek is nu onder meer niet alleen geïnteres seerd in de vraag hoe deze gesteenten ten opzichte van elkaar gelegen zijn. maar eveneens in het probleem hoe 1 deze daar gekomen zijn. met andere woorden: hoe de ontwikkeling van het gebergte is geweest. In vroeger dagen heeft men zich vooral bezigge houden met de grote lijnen van deze kwestie, waarbij de details .'e klei nere structuren over het hoofd werden gezien. De laatste tijd is men echter aandacht gaan besteden aan deze kleinere structuren en om hun ontwikkeling te bestuderen werden niet alleen in Duitsland en Engeland, maar ook in Leiden methodieken ont worpen. Bijdrage Bij zijn onderzoek hoopt dr. Zwart een Nederlandse bijdrage tot het pro bleem van deze kleinere structuren te kunnen leveren. Zijn arbeidsveld is gelegen ten zuiden van het Rhönedal, waar men onder andere plaatsen als Zermatt en Saas-Fee aantreft. Dr. Zwart heeft dit gebied, waar ook reeds Zwitserse geologen werkzaam zijn geweest, in 1964 en 1965 verkend. Doordat in het te onderzoeken gebied grote hoogte-verschillen voorkomen, van 600 tot 4500 meter) en het daar om alleen in de zomermaanden toe gankelijk is, zal het wetenschappelijk onderzoek verschillende jaren duren. Dr. Zwart zal in Visp een basis kamp betrekken en van daar uit dag tochten ondernemen, of in op circa 3000 meter hoogte gelege.i hutten overnachten. Zijn waarnemingen zul len op een geologische kaart worden ingetekend en later in diagrammen f worden verwerkt. Verder zal hij ge steenten-monsters meenemen, die Voor de Leidse kantonrechter „Ik had geen rijbewijs en reed onder toezicht van een instructeur. Waarom kreeg ik en niet hij dat proces-verbaal", luidde het ver weer van een 62-jarige technicus uit Leiden aan wie ten laste was gelegd, dat hij met een door hem bestuurde auto op de Valkenburg - se weg al achteruitrijdende tegen een bromfietser was opgereden. „U was dus niet de juridische be stuurder". informeerde de kanton rechter Mr. W. de Koning belang stellend. „Neen dat was mijn schoonzoon want van hem kreeg ik rijles", onthulde verdachten. Zoekt U een gouden armband of collier oor f70,- en f 100,- of f300 en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. i gesloten ,Dat zal ik Uw schoonzoon als ge tuige oproepen en als hü dan on der ede bevestigd, dat hij inder daad de juridische bestuurder was dan zal ik hem voor die over treding vervolgen", en tegen U vrijspraak eisen", zo laste de offi cier mr. J. A. J. v. d. Bruggen de zaak vooralsnog op. Het was de technicus aan te zien, dat hij voor een moeilijke keus stond: Hij of zijn schoonzoon. Na enige aarze ling ging hij toch maar akkoord met het voorstel van de officier en schoof zijn schoonzoon dus als „de ware verdachte" naar voren. De zaak werd twee weken aangehou den teneinde de schoonzoon voor het afleggen van een eed te kun nen oproepen. De auto waarmede een 21-jarige bloemkweker uit Rijnsburg rond reed was een al ruim acht jaar oud karretje, dat slecht onder houden en op tal van plaatsen doorgeroest was. Zo ook de remlei ding. Toen hü op 4 januari j.l. in zün woonplaats sterk op de rem moest trappen om een botsing te vermüden trapte hü een gat in de remleiding en vloog zün rem- loos geworden autootje toch tegen de voorranghebbende auto op. „De verroeste remleiding kon de druk niet langer meer weerstaan" las de kantonrechter in het rapport van de politie-deskundige, waarin overigens nog meer gebreken wa ren vastgelegd. Gezien het poli- tieprapport achtte de officier het bewezen, dat verdachte zün auto- erg had verwaarloosd. Hij vond dit zeer onverantwoordelük en eiste daarom een boete van f 75 subs 15 dagen. De rechter vonniste conform. Tüdens het onderzoek in de zaak te gen een 43-jarige koopman uit Oegstgeest gaven de magistraten duidelijk blijk, dat zü weinig waardering konden opbrengen voor de slechte beurt, die verdach te op 28 december j.l met zün auto had gemaakt. Hü was op het kruispunt Geversstraat-Rijnzicht- weg door een rood stoplicht gere den. Niet per abuis, doch met „voorbedachte rade". Het gevolg was, dat zün auto prompt op een andere auto vloog. Dat hü met een nogal hoge snel heid had gereden aldus de ge tuigen bestreed verdacht met klem. De officier, wees er in zijn requisitoir op dat verdachte al tweemaal was veroordeed wegens een overschrij ding van de maximum snelheid. Hü eiste een boete van f 100 subs. 20 dagen. „Wel wat veel", vond de koopman. Zo niet de kantonrechter. Hü vond het gedrag van de koopman zo laakbaar dat hü de eis nog te mild vond. Zün vonnis luidde daarom f 150 subs. 30 dagen „Wees blij dat Uw rübewys nog niet in het geding is gebracht", zo gaf hij verdachte te kennen. „Er was links van de weg een groot houtvuur ontstoken en ik werd hierdoor zo verblind, dat ik die auto te laat opmerkte", aldus het excuus van een 34-jarige tech nisch adviseur uit Zoetenvoude, die op 10 januari met zün auto in de Dr. Kortmanstraat ter plaatse pardoes tegen een stilstaande auto was opgereden. De klap kwam der mate hard aan, dat de bestuurster van de auto uit haar voertuig de wegberm werd geslingend. Nog ongeacht het feit, dat in het proces-verbaal over het door ver dachte vermelde houtvuur met geen woord werd gerept, achtte de officier het hoogst onwaarschijn- lük, dat verdachte, zo bedoeld vuur wel hard gebrand hierdoor ver blind zou zün geweest. „Volgens de getuigen reed U veel te hard en kon U niet tüdig genoeg stop pen toen U die auto zag", zei hü tot verdacht, alvorens tot de eis van f 60 subs 12 dagen te komen. „Ik reeds echt niet zo gard en er brandde wel degelük een verblin dend houtvuur", probeerde ver dachte nog. Mede gezien de getuigenverklaringen concludeerde de rechter, dat hier van een wel zeer laakbare over treding sprake was. Hü vond de eis dan ook te mild en vonniste met f75 boete subs. 15 dagen. Na de eis van f75 boete subs. 15 dagen hoorde een 46-jarige mon teur uit Papendrecht even later ook een hoger vonnis tegen zich uitspreken. De rechter vond de reeks van fouten, die verdachte door grove onoplettendheid had begaan van dien aard, dat hij hem een boete van f85 subs. 19 dagen oplegde. De monteur stond terecht omdat hü met zün auto het voor rangskruispunt Kon. Julianalaan- Nieuwe Duinweg in Katwük was opgereden, hetgeen «cti botsing tot gevolg had. Automaat defect - sigaretten weg o O Uit een defectgeraakte sigaretten automaat in de Haarlemmerstraat werden zondagmiddag zonder inworp van geld 84 pakjes sigaretten f 1,50 weggenomen. De gedupeerde winke lier heeft hiervan aangifte gedaan bü de politie. Lasapparaten gestolen Een staalborstel, een lasdoos, een zuurstofreductieventiel, een vlamdo- ver en een lasbril zün in het afgelo pen weekeinde verdwenen uit de kel derruimte van een in aanbouw zünd laboratorium aan de Zonneveldstraat. Er is van deze diefstal de gestolen apparaten vertegenwoordigen een waarde van f370.aangifte ge daan bü de Leidse politie. Elegant en duurzaam Breestraat 165-167 - Leiden Dr. H. I ZWART (Foto L.D./Holvast) het laboratorium van het geologisch- mineralogisch instituut In Leiden tot slijpplaatjes worden verwerkt, die onder een microscoop bestudeerd kunnen worden. Genoemd instituut zal de kosten voor deze apparatuur, de tekenaars en de slijpplaatjes dragen. Als het onderzoek eenmaal vol tooid is, zal dr. Zwart de resultaten publiceren in een geologisch vaktijd schrift, waarbij gedacht wordt óf aan „Geologie en mijnbouw" óf aan „Eclogae Geolagioae Helvetiae". Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Na verkeersongeluk Alpliense meisjes met shock naar Leids ziekenhuis In de nacht van zondag op maan dag is een bromfietser, die op de lin kerrijbaan van de Prinsessekade ln Leiden reed, frontaal tegen een per sonenauto gebotst. Hierbij liepen de twee duo-rijdsters, de 17-jarige M. Hagen en de 19-ja- rige T. van Kurpershoek, beiden uit Alphen aan den Rijn, een shock op. De E. H. D. bracht de twee meisjes naar het Academisch Ziekenhuis. De bromfiets zowel als de auto werden ernstig beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5