LEIDSCH DAGBLAD Elf Russen gesneuveld bij de staatsgreep in Ghana Britse verkiezing nu definitief op 31 maart Amihija (uit Londen) is een charlatan9 zegt nieuwe leider Fransen gearresteerd in verband met moord op Brusselse agent Twee VS-astroiiauteii bij vliegtuigongeluk om liet leven gekomen Mr. Elias uit VVD (9uc/ êföe, Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 MAART 1966 No. 31809 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Zeker elf Russen zijn tijdens en na de staatsgreep in Ghana gesneuveld bij gevechten tussen Nkroemahs lijfwacht en leger eenheden. Nkroemah had destijds Russen in dienst genomen om zijn lijfwacht te instrueren. De Russisch-Ghanese lijfwacht van de ex-president zit nog steeds in een ondergrondse bunker in een der vleugels van het paleis in Accra, die bijna geheel in puin ligt. Troepen van de nieuwe regering hebben zich rond de vleugel ingegraven. Volgens reizigers uit Ghana, die in de hoofdstad van Nigerië, Lagos, zijn aangekomen, is het verkeer in Accra normaal. In een groot deel van het land heeft het leven zijn normale loop hervat. Nkroemah thans in Moskou Intussen houdt politie van het nieuwe bewind de wacht bij een ge heim opleidingskamp van Nkroemah in de wildernis, waar revolutionairen uit andere Afrikaanse landen door Chinezen werden opgeleid. Twintig „vrijheidsstrijders" uit Kameroen en de Spaanse kolonie Fernando Po staan in het kamp onder bewaking. Aan journalisten, die het kamp be zochten, vertelden zy, dat er ook mensen uit Rhodesië, Zuid-Afrika en Portugees Guinea zijn opgeleid. Luitenant-generaal Ankrah, de voorzitter van de Ghanese bevrij- dingsraad, heeft gisteren met ver ontwaardiging tegengesproken, dat de revolte welke Nkroemah afzette, uit Londen geleid zou zijn. Op zijn eerste persconferentie vertelde hij meer dan honderd journalisten, dat Amihija, die zichzelf in Londen had uitgeroepen tot het „meesterbrein achter de revolte", „een charlatan" is. Met een verachtelijke blik op Ami- hije, die zondag uit Londen in Accra was aangekomen, zei Ankrah: „Hij heeft nooit iets met de staatsgreep te maken gehad. Het is absoluut on zin om te zeggen dat de staatsgreep in Londen werd voorbereid". Zwaar transpirerend was Amihija op een stoel naast de tafel van An krah geklommen om te proberen duidelijk te maken hoezeer het nieuwe regime zijn sympathie heeft. Het doel van de persconferentie scheen te zijn Amihija belachelijk te maken. In 1964 heeft Nkroemah te vergeefs Malawi om de uitlevering van Amihija gevraagd. gen te herstellen. Ghana heeft een nieuwe bladzijde opgeslagen in zijn betrekkingen met de andere Afri kaanse staten, zo zei hij. In de bui tenlandse politiek van niet-verbon- denheid zal voor het ogenblik geen wijziging komen. Ghana blijft lid van het Gemenebest. President Julius Nyerere van Tan zania (Tanganjika/Zanzibar) heeft gisteren de staatsgreep in Ghana veroordeeld en verklaard dat Nkroe mah welkom is in Dar-es-Salaam. De val van Nkroemah kan slechts de vijanden van de Afrikaanse een heid en het socialisme plezier doen, zo zei hij. Ex-president Nkroemah van Ghana gisteren uit Peking in Moskou ge arriveerd. Op het vliegveld werd hij elkomd door de Russische mi- x van Buitenlandse Zaken, Gro- miko. Journalisten werden bij zijn aankomst niet tot het vliegveld toe gelaten. Nkroemah bleef ongeveer een half uur met Gromiko op het vlieg veld zitten praten en reed daarna weg. waarschijnlijk naar een gasten verblijf van de regering in de Lenin- heuvels bij Moskou. De Ghanese bassade in Moskou heeft meegedeeld, dat ze niet op de hoogte was gesteld van Nkroemahs aankomst. De bassade, die haar trouw heeft be tuigd aan het nieuwe bewind in Accra, heeft de Russische regering gisteren om formele erkenning dit bewind verzocht. Sowjet-Rusland heeft voor zover bekend nog niet gereageerd. (Van Brusselse Het onderzoek in de moord op de Brusselse politie-agent wordt steeds met veel ijver voortgezet. In de Duinen bij Klemskerke, plaatsje ten noordoosten van Oost ende. is in een duinpan een gedeel telijk uitgebrande rode Fiat auto ge vonden. Er werden bloedsporen op aangetroffen. Men neemt aan, da het de auto is waarmee de gang sters het lichaam van de agent hebben vervoerd. Jammer genoeg heeft de bevolking in het dorp niet veel medewerking verleend. De auto was reeds vrij- •respondent) dagmiddag gesignaleerd maar nie mand vertelde het aan de politie. Zaterdag hoorde een veldwach ter het in een cafe, zondag ging hij eens kijken en daarna heeft hij de rijkswacht gewaarschuwd. Strand jutters hadden toen reeds een er ander uit de auto gesloopt. Zjj wor den thans gezocht. In de nabijheid van de auto heeft men ook nog een paar schoenen gevonden, dat afkom stig zou zijn van de agent. Van diens lichaam of stoffelijk overschot ontbreekt nog steeds ieder spoor. In Luxemburg zouden vannacht twee Fransen zijn gearresteerd die iets met de moord uitstaande zou den hebben. De politie wilde van ochtend echter geen enkele mede deling doen. Men heeft in Brussel een bar meisje gearresteerd, de vriendin van twee leden van de bende, die bij de aanslag op de agent betrokken zijn. Zij heeft htm onderdak verleend in haar flatje in de binnenstad, vlak bij de Munt-schouwburg. Bij haar thuis heeft men een stengun en munitie gevonden, evenals een tas hetzelfde model als die, welke egers van een overval op de kas naburig warenhuis de dag Zonder hulp Generaal Ankrah zei verder dat de geruchten, dat zijn nieuwe rege ring de betrekkingen met China en Rusland zou verbreken, ongegrond waren. Wel zijn de vluchten van de Sowjetrussische luchtvaartmaat schappij Aeroflot op Accra verboden, omdat een van de vliegtuigen van die maatschappij Nkroemah uit Peking heeft vervoerd. Op de vraag wan neer de staatsgreep was voorbereid zei hij: „In Koesami, ongeveer drie weken geleden". Koesami is de tweede grote stad van Ghana, de hoofdstad van de provincie Asjanti, sinds 1957 het bolwerk van de oppo sitie tegen Nkroemah. Het plan Nkroemah te verwijderen bestond echter al veel langer, zei Ankrah. De staatsgreep is zonder enige hulp uit het buitenland uitgevoerd zei hij. Ankrah verklaarde voorts, dat de tijd dat in Ghana politieke vluchte lingen onderdak vonden en werden opgeleid om het bewind in naburige landen omver te werpen, voorbij is. Een van de eerste maatregelen van zijn nieuwe bewind zou zijn. missies naar de voormalige Franse gebieden Togoland, Ivoorkust, Opper-Volta en Niger te zenden om goede betrekkin- WEERBERICHT TIJDELIJK REGEN Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaar be wolkt met vanuit het zuidwesten tij delijk regen. Tot matig of krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Vrij zacht. (opgemaakt om 11.15 uur) 2 MAART Zon op: 07.25; onder 18.21 uur; Maan op: 11.57; onder 04.51 uur. Hoogwater in Katwijk te 10.19 en 23.12 uur; laagwater te 05.34 en 18.27 Dit nummer bestaat lit 1" pagina's Bij Ameland WESTDUITSE KUSTVAARDER GEKAPSEISD (Van onze Groningse correspondent) Kort nadat de voltallige beman ning het schip had verlaten en in sloepen was overgestapt is vanmor gen ongeveer 20 mijl ten noorden Ameland de Westduitse kust vaarder „Amor" gezonken. Doordat de lading ging schuiven maakte het schip zware slagzij (meer dan 45 graden) en kapseisde het. De „Amor", die- vorig jaar werd gebouwd en in Hamburg staat geregistreerd, was op Le Havre (Frankrijk.) na Skagen. Het schip vroeg vanmorgen assistentie, waarop verscheidene schepen, waaronder de „Gebroeders Luden" uit Oostmahorn zich naar de plaats van het onheil spoedden. De St.-Nicolaas hadden gebruikt Nederlandse mijnenveger „Jaguar" de buit mee te nemen. Bij die heeft tenslotte de opvarenden van de overval werd ook een agent gedood. „Amor" aan boord genomen. Derde deel van India's begroting voor defensie India heeft gisteren bekendge maakt dat de post defensie op de begroting voor komend jaar bijna een derde bedraagt van de totale uit gaven, namelijk 7.976.600.000 roepies vongeveer 6.1 miljard gulden) op een totaal van 24.074.100.000 roepies. De Indiase minister van Financiën zei in het parlement dat „wij wat de be scherming van het land betreft geen enkel risico mogen lopen, hoewel zij de zaak van de vrede zijn toegedaan". De post defensie is 286 miljoen roe pies hoger dan de herziene raming van vorig jaar, die aanmerkelijk ho ger was geworden door het conflict met Pakistan in september, dat drie weken duurde. Deze bekendmaking komt terwijl de deviezenpositie van het land slecht i er een grote hongersnood dreigt. Na de demonstraties van In donesische studenten is een be wakingscordon om het paleis van president Soekarno gelegd. Ma riniers oefenen strenge controle uit op voorbijgangers .die naar j kantoren gaan in de buurt van het paleis. Ontbinding parlement op 10 maart (Van Mr. Haagse correspondent) De 34-jarige Amerikaanse lucht machtkapitein Charles Bassett en de 38-jarige voormalige marinevlie ger Elliott See, die deze zomer een ruimtevlucht zouden maken met de Gemini-9, zijn gisteren in St.-Louis (Missouri) bü een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Zij raakten met hun toestel, een straallesvlieg- tuig van het type T-38, een gebouw van de McDonnell-vliegtuigfabriek toen ze een „blinde" landing bij mistig weer poogden te maken op een aangrenzend vliegveld. Het vliegtuig kaatste van het gebouw terug, stortte neer op een parkeer terrein en vloog in brand. Tien ar beiders in het gebouw werden ge- Bjj McDonnell worden de Gemi- ni-cabines vervaardigd. Men heeft de ruimtevaarders verscheidene vliegtuigen ter beschikking gesteld voor het maken van het voor geschreven aantal vlieguren. Het Amerikaanse astronautenkorps be staat uit 33 man, van wie er 12 al de ruimte in zijn geweest, John Glenn, die niet langer actief ruim tevaarder is, niet meegerekend. Twee jaar geleden vond op het terrein van McDonnell eveneens een aspirant ruimtevaarder bij het verongeluk ken van een licht vliegtuigje de dood. Elliott See zou de commandant van de Gemini-9 worden, die een De twee omgekomen Am kaanse astronauten: links Bas sett en rechts See (comman dant). vlucht van drie dagen gaat maken waarbij een rendez-vous en een ter-manoeuvre op het programma staan. Hij werd als ruimtevaarder aangewezen in 1962. Bassett, die een jaar later bij het korps kwam, zou een „ruimtewandeling" van meer dan tweemaal rond de aarde ma ken. De astronauten Eugene Ceman en Thomas Stafford, die de reserve- bemanning vormen voor de Gemini- 9, cirkelden in een ander lesvlieg- tuig boven het vliegveld, toen See en Bassett verongelukten. Zij land den enkele minuten later behouden. De vier mannen kwamen uit Hous ton om proeven te ondergaan in de reusachtige „ruimtekamer" van de McDonnell-fabriek. Ceman en Staf ford hebben dezelfde opleiding ge kregen als de omgekomen astronau ten en men verwacht dan ook niet, dat de vlucht wordt uitgesteld. Stafford heeft al een reis met de Gemini-6 in december achter de rug, Cernan is een nieuweling. Eerst staat nog een vlucht van de Gemi- ni-8, waarvan de lancering is vast gesteld op 15 maart, op het pro gramma met David Scott en Neil Armstrong aan boord. De Britse premier Wilson heeft, volgens de algemene ver wachtingen, besloten op 31 maart a.s. parlementsverkiezin gen te houden. Hij maakte dit gisteren bekend in een officiële verklaring vanuit zijn ambts woning in Downing Street 10. Wilson heeft de koningin, die op het ogenblik een officieel be zoek aan de Bahama-eilanden brengt, van zijn beslissingen op de hoogte gesteld. Het parle ment zal op 10 maart worden ontbonden. De leider van de conservatieven, Heath, zal het waarschijnlijk moeilijk krijgen als hij er niet in mocht sla gen zijn partij bij de verkiezingen naar de overwinning te voeren. Tot nu toe heeft zijn optreden nog geen sporen van betekenis nagelaten. De conservatieve partij is verdeeld 1 teren over de kwestie van de onafhanke lijkheid van Rhodesië en een aantal conservatieven heeft duidelijk laten blijken, dat zjj Heath niet de meest geschikte persoon achten om de par tij in haar geheel te leiden. Men kan echter stellen dat Heath de terug slag heeft ondervonden van gebeur tenissen waarop hij geen invloed heeft kunnen uitoefenen. ministeries op, haalde topmensen uit de universitaire en industriële we reld naar voren om het „ambtelijke denken" aan te passen aan de maat schappelijke evolutie en stelde een stroom plannen op voor nieuwe wet ten. Bij de verkiezingen zal Wilson de kiezers een nieuw mandaat vragen voor de verdere uitwerking van zijn plannen voor hervorming op sociaal en economisch gebied. Wilson zou duidelijk willen laten uitkomen dat hij meer nodig heeft dan een absolu te meerderheid van drie stemmen in het Lagerhuis om deze plannen te kunnen doorzetten. Het gaat hier de eerste plaats om zijn plannen t de lonen en prijzen te bevriezen. De Labourpartij hoopt te kunnen pro fiteren van de huidige hoge lonen geringe werkloosheid in Engeland, waardoor de brede massa de regering gunstig gezind blijft hetgeen ook tot uiting is gekomen in de resultaten van tussentijdse verkiezingen en opi niepeilingen. Weersatelliet Essa-2 in baan om de aarde De crisis in Rhodesië brak uit in de herfst. Heath trachtte de politiek van zijn party tegenover Rhodesië in overeenstemming te brengen met die van de Labourregering. Hij wilde de plannen van Wilson niet doorkrui sen. Maar de rechtervleugel van de conservatieve party was het hier niet mee eens en kwam in verzet. Hier door werd Heathpoging verijdeld om de aandacht van het grote publiek te trekken met zijn aanvallen op andere aspecten van Labours politiek en wel voornameiyk de behandeling van de kwestie der stygende prijzen. Vanaf het ogenblik van zyn ambts aanvaarding als premier op 16 okto ber 1964 heeft Wilson een grote acti viteit ontplooid. Hy richtte nieuwe Verwacht wordt dat beide kunstma- De Verenigde Staten hebben gis- eersatelliet ge lanceerd, de „Essa-2", die in een po laire baan om de aarde is gekomen. De kunstmaan werd omhoogge- bracht door een drietraps „Delta"- raket. De baan van de 131 kilo zwa re Essa-2 ligt op 1.384 km hoogte, vanwaar foto's van wolkenformaties over een oppervlakte van tien mil joen vierkante km kunnen worden genomen. De fototoestellen van de Essa-2 zullen woensdag worden ingescha keld. Met de Essa-1, die op 3 februa ri werd gelanceerd, vormt de nieu we kunstmaan een observatiesysteem waaraan 22 landen deelnemen. Zo dra de kunstmaan ergens ter we reld een weerstation passeert, kan dit het bevel geven een foto te ne men van de wolkenformaties. De Es sa-1 neemt opnamen over de gehele wereld, die bewaard worden voor la tere overdracht aan stations in de VS. De Essa-2 loopt in een baan synchroon met de zon, waardoor al le gebieden van de aarde behalve de donkere polen elke dag op dezelfde Staking bij de Parijse metro In Parys hebben zich vanochtend duizenden te voet naar hun werk be geven als gevolg van een 24-r staking bij de ondergrondse. Bij de bushaltes vormden zich grote rijen Voor het personenvervoer van en naar de buitenwyken zün militaire vrachtauto's ingeschakeld. nen zes maanden tot een jaar zul len werken. Daarna zullen zy moe ten worden vervangen. Met de lancering van deze twee weersatellieten is het tijdperk be gonnen waarin het weer twee tot drie weken tevoren nauwkeurig kan worden voorspeld. Dr. Robert White, directeur van dit project meent dat dit reeds in 1975 en mis schien al eerder het geval zal zijn. Behalve met de twee kunstmanen zal gewerkt worden met kleine weer stations in ballonnen, boeien in de oceanen, op de yskappen en in de oerwouden over de gehele wereld. De gegevens die door deze stationnetjes worden verzameld zullen door de kunstmaan* worden opgevangen het station passeert en later worden doorgegeven aan de tyd kunnen worden gefotografeerd, voornaamste meteorologische insti- r- -t.1. jg g_| i-ii. •-tuten. Elias, bekend journalist en publicist, heeft bedankt voor het lidmaatschap van de WD. Ook heeft hy zün naam laten schrappen van de kandidateniyst voor de gemeente raadsverkiezingen in Den Haag. Reden: mr. Elias is het volkomen oneens met de verklaring van het dagebjks bestuur van de WD, dat vertegenwoordigers in publiekrechte- Ujke lichamen aan uitnodigingen van het Koninkiyk Huis gevolg moeten geven, tenzy er een reden van abso lute verhindering bestaat. „Ik vind het heel jammer", aldus mr. Elias, „maar er bleef my geen andere keus. Het is in stryd met de beginselen van het liberalisme leden van de WD een dergehjke gedrags- Ujn bindend op te leggen". De beslissing is hem niet gemakke- lük gevallen. Mr. Elias is ruim 35 jaar lid geweest van liberale partyen. Hü wyst er met nadruk op, dat zyn besluit tot uittreding niets te maken heeft met zyn opvattingen omtrent het huweiyk van Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg. De heer Elias heeft vele telefoni sche reacties gekregen, variërend van een 90-jarige liberale oudgediende tot een jongeman, die voor het eerst gaat stemmen. Al die reacties kwa men, aldus mr. Elias, uit het liberale kamp, en zy waren allen instem mend. teuwo Te half 12 uren is te 's Hage ten gevolge van de weersvervandering de groote parare afgecommandeerd. Reeds stonden de troepen in de kazerne marschvaardig. (Advertentie) Gevonden op den straatweg tusschen Leyden en de Vink een vrou wenzak, inhoudende gelds waarde. Dezelve is tegen be loning der Advertentie, terug te bekomen bij J. Kok, Hotel den Burg, Leyden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1