GESLUIERDE VENUSWORDT NU DOOR RUSSEN BESPIED DRS. A. D. W. TILANUS Nieuwe voorzitter C.H.U. Na VS-primeur in 1962: Twee ruimtevaartuigen begin maart langs zusterplaneet Den Uyl: aandacht voor het noorden Informatie over India MARINERS BETEN HET SPITS AF Aan twee zijden Tweede Kamer herdacht Tilanus 5Gelukkig hebben irij een beetje vrijheid9 WOENSDAG 23 FEBRUARI I960 LEÏDSCH DAGBLAD (Yan onze redacteur Dezer dagen, vermoedelijk op 1 maart, moeten twee Russische ruimtevaartuigen, na een reis van circa 275.000.000 kilometer in on geveer 110 dagen, langs de planeet Venus scheren om wetenschappelijke metingen en waarnemingen te doen in de directe omgeving van de ge- ruimtevaart) heimzinnige, voortdurend door wol kensluiers verborgen zusterplaneet van de aarde. Wanneer het experiment slaagt, is het een technische prestatie van de eerste orde en een wetenschappelijk succes van zeer grote betekenis. Aan die eis voldoet de baan van de huidige Russische sondes, zoals d« tekening laat zien. Voorts kan men uit de tekening aflezen, dat bv eind januari een ongunstig moment ge weest zou zijn om Venus te berei ken. De baan van de Russische ruimte vaartuigen voldoet voorts aan de voorwaarde, dat de afstand tussen aarde en Venus op het moment van aankomst betrekkelijk gering moet zyn, dit in verband met een zo goed mogelijke ontvangst van de radio signalen op het moment van waar nemingen en metingen. Op 1 maart bedraagt die afstand ongeveer zes- tigmiljoen kilometer. Hoe ver Wanneer de sondes Venus bereiken, moeten hun gegevens derhalve over ongeveer zestig miljoen kilometer worden doorgeseind. Dat lijkt een lange afstand, maar het is beslist niet een record. De Amerikanen hebben bij hun Venus- en Marsschoten dergelijke afstanden met radiosignalen over brugd. De Amerikanen hebben bo vendien lang nadat de Mariner IV op 14 juli j.l. zijn opdracht bij Mars uitvoerde, weer radiocontact met de^ê sonde gehad. Eind vorig j: werd met succes weer radiocontact met deze kunstplaneet bevorderde Mariner opgenomen stand van 345 miljoen kilometer, het record tot dusverre. KINDER- ASPIRIN Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. AANHOUDENDE WERKLOOSHEID (Van onze parlementaire redactie) De minister van Economische Zaken, drs. J. den Uyl. heeft gisteren in de Tweede Kamer een heroverweging van het beleid voor het noorden des lands aangekondigd. ,.Het ligt in het voor nemen de problemen waarmee het noorden te kampen heeft, de volle aandacht te geven", zei de minister bij de behandeling van zijn begroting, doelend op de aanhoudende werkloosheid. ..Ook het noorden heeft recht op onze volledige belangstelling". Gedaald In Universiteit: In het kader van de Leidse stu dentenactie Brood-nodig", die op het ogenblik ten bate van hon gerend India wordt gevoerd, wordt mogenavond in het gebouw van de Universiteit aan het Rapenburg een informatie-avond georganiseerd, prof. dr. H. Berkhof, prof. dr. W. Brand, prof. dr. J. C. Heesterman en een functionaris van de Indiase ambas sade zullen actuale informatie ver schaffen over de problemen waar mee India worstelt. Drs. Den Uyl ging met deze ver klaring in op de klachten van de Kamer over het geringe succes van de industrialisatiepolitiek voor het noorden des lands. De aanhouden de werkloosheid was voor de KVP- Nelissen aanleiding te vragen om aanvullende stimuleringsmaatrege len. Hij wilde daarmee zelfs haast maken en zei dat zijn fractie geen genoegen zou nemen met een ver schuiving van essentiële voorzienin gen naar een volgende beleidsperio de. Ook de socialist Roemers vond het weinig aanvaardbaar indien geen aanvullende bedragen beschikbaar zouden komen. Hij vroeg zich af waarom niet wordt geprobeerd be drijven als Mobil Oil en DAF in het noorden gevestigd te krijgen. „Het noorden heeft trekpaarden no dig", zei hij. „Er moet een struc tuurplan komen". Volgens drs. Roe mers is de werkloosheid nog steeds zodanig van omvang dat zij elders in het land niet zou worden geac cepteerd. Hij werd in die opvatting bijgevallen door andere woordvoer ders. onder wie de heer Jongeling (GPV). „Nederland is groter dan Limburg", merkte deze op. „Het noorden blijft duidelijk achter bij de welvaart". Staatssecretaris Bakker, die met het regionale industrialisatiebeleid is belast, gaf toe dat het afgelopen J s ar op het gebied van de industrie- spreiding niet heeft gebracht wat er van werd verwacht. Toch was hij niet pessimistisch over de ontwikke lingen in het noorden. Sinds 1960 is de expulsie aanzienlijk verminderd: uitgezonderd Friesland trekken er meer mensen naar het noorden dan er weggaan. De staatssecretaris schreef het achterblijven van het noorden in de welvaartsontwikkeling toe aan de omstandigheid dat bedrijven er klei ner zijn d'an elders in het land, dat de industriële ontwikkeling zich niet in de groeisectoren (metaal, chemie, elektro-techniek etc.) voltrekt en dat de scholingsgraad er een achterstand vertoont. Het zou van grote waarde zijn, zo meende ook de staatssecretaris, indien bedrijven als Mobil Oil of DAF zich in het noorden des lands zouden vestigen. Maar, zei hij, we hebben dat soort bedrijven niet aan een touwtje. Toch zal de regering streven naar de vestiging van grote re bedrijf seenheden. Een primeur Is dit belangwekkende experiment echter niet. Op 14 de cember 1962 schoot de Amerikaanse Mariner II langs Venus voor metingen na een reis van 109 dagen over ruim 300.000.000 kilometer afstand. Ver schillende soortgelijke Venus-schoten van de Russen zijn in het verleden mislukt, evenals Russische schoten naar de andere buurplaneet, Mars. De Amerikanen slaagden niet alleen ruim drie jaar geleden in hun Venus- missie, ook stuurden zij met succes een foto-Marlner naar Mars: op 14 juli ran het vorig jaar maakte de Mariner IV de eerste onthullende close-ups van Mars na een vlucht van 228 dagen waarin 515.000.000 kilometer werd afgelegd. Wat het onderzoek van de buurplaneten van de aarde betreft, heeft Amerika derhalve een royale voorsprong op de Russen, die niettemin een bijzonder knappe prestatie zouden hebben geleverd wanneer het huidige experiment van een tandemschot met succes wordt bekroond. U ziet het: scheutig zijn de Rus ten niet met hun gegevens, hetgeen Er zijn door de Russen weinig de tails bekend gemaakt over hun dub- bel-experiment. De twee sondes wer den op 12 en 16 november j.l. ge lanceerd van de basis Baikonoer ten oosten van het Aral-meer, de be langrijkste basis voor Russische ruimte-experimenten. Beide ruimte vaartuigen wegen 963 kg, dat is aan zienlijk meer dan de 202 kg van de Amerikaanse Mariners. ZU werden naar Venus gelanceerd vanuit een „parkeerbaan" om de aar de: een gecompliceerde lanceertech- niek die echter de grootst mogelijke nauwkeurigheid garandeert. Aanvankelijk werd niets over de opdracht aan de ruimtevaartui gen vermeld. Eerst geruime tijd na de lancering, toen de gebruikelijke koerscorrecties in de eerste fase van de vlucht waren uitgevoerd, deelden de Russen mede dat de sondes de planeet Venus aan verschillen de zijden zouden passeren. Of een dergelijk „dubbelzijdige" bespieding ook oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen, of dat dit a'echts werd aangekondigd als ver wachting op grond van de banen na de koerscorrectie, is nimmer duide lijk geworden. Het meest aanneme lijk lijkt, dat men oorspronkelijk één van de sondes op de planeet terecht had willen laten komen en de bele venissen van dit ruimtevaartuig bij Qe duik in en vlucht door de damp kring door de tweede sonde van na bij heeft willen laten gadeslaan. Uit die waarnemingen zouden belang rijke conclusies over de Venus-at- mosfeer getrokken kunnen worden. Enfin, de Russen zeggen nu, dat de sondes de planneet aan weerszij den zullen passeren, beide met ver schillende meet- en waarnemings-op- orachten. Inderdaad kan een derge lijk dubbel-experiment ook wel be langwekkende gegevens opleveren, die met één enkele sonde niet verkregen kunnen worden, maar dit is al leen onder zeer bepaalde omstandig heden het geval en bij een wel uiter ste precisie in baan en tijd. Het is niet bekend, of er televi sie-camera's aan boord van een of beidt «undes zijn, doch waarschijn lijk is dit niet. Evenmin is de nauwkeurige datum van het passeren van Venus bekend gemaakt, hoewel niet alleen de da tum maar zelfs het uur van deze passage uit de baan-gegevens reeds maanden bekend moet zijn. Amerikanen gaven indertijd datum uur van de ontmoeting tussen Mari ners en Venus en Mars maanden te voren. natuurlijk het voordeel heeft dat het te zijner tyd bekend te maken „suc ces" kan worden aangepast aan de bereikte resultaten Schets van een monster-reis In bijgaande tekening hebben wij de vlucht van de ruimtevaartuigen in beeld gebracht. Daarbij kunnen eni ge kanttekeningen verhelderend wer ken. De planeten aarde en Venus be schrijven elliptische (op het oog niet cirkelvormige te onderscheiden) banen om de zon. Die banen zijn ge deeltelijk als ononderbroken cirkel segmenten getekend. Als dikke stip pen zijn de planeten aarde en Ve- getekend op de plaats, waarop zij zich in hun baan bevonden op ae daarbij aangegeven data. Deze stippen en ook de zon zijn in ver houding tot de grootte van de ba nen veel te groot getekend. De pla neten zouden op de schaal van de banen niet groter zijn dan 0,005 en de zon niet groter dan een halve millimeter. De baan van de ruimtevaartuigen is getekend als streepjeslijn. Enkele belangwekkende afstanden zijn afge- duid bij stippellijnen. Veel verder dan kortste afstand Toen de ruimtesondes in november werden gelanceerd, bedroeg de af stand tot Venus ongeveer honderd miljoen kilometer. De afstand tussen aarde en Venus werd geleidelijk kleiner (zie teke ning) tot een minimum eind janu ari van ruim veertigmiljoen kilome ter. Wanneer de sondes Venus be reiken zullen aarde en Venus weer zestigmiljoen kilometer van elkaar verwijderd zijn. Op het eerste gezicht lijkt het wonderlijk, dat de sondes niettemin ongeveer 275 miljoen kilometer moes ten afleggen voordat zij hun doel bereikten. Deze schijnbare tegen strijdigheid is het gevolg van de om standigheid, dat de ruimtevaartuigen een beperkte snelheid hebben. Tijdens hun vlucht verandert onderlinge stand van aarde en nus sterk. De gemiddelde snelheid van de sondes ten opzichte van de aarde bedraagt ongeveer 20.000 ki lometer per uur. De „kortste" af stand tussen aarde en Venus van ruim veertigmiljoen kilometer zou derhalve een vlucht van 2000 uur vergen. Tijdens die ruim 2000 uur of ongeveer drie maanden, verplaat sen aarde en Venus zich honderden miljoenen kilometers langs hun baan om de zon, een afstand die dus oók door de sondes moet worden af gelegd: dit verklaart de lange vlucht de sondes, terwijl aarde en Ve- toch steeds op veel kleinere on derlinge afstand staan. De snelheid van de aarde in haar baan om de zon bedraagt ongeveer 107000 km per uur, die van Venus 126.000. Daarbij vergeleken is de ge middelde snelheid van de Sondes (20000 km per uur) slechts gering. Men kan zo'n betrekkelijk „korte" vlucht als thans ondernomen wordt overigens lang niet op ieder gewenst tijdstip beginnen. Daarvoor moeten niet alleen de onderlinge standen van ri£ planeten tydens de vlucht gun stig zijn. Tevens moet men er zorg dragen dat Venus op het mo ment dat de sondes arriveren van de aarde uit gezien niet pal in de richting van de zon staat, maar liefst er mogelijk van de zon. De ra diosignalen van de ruimtevaartui gen zonder immers, wanneer zij uit de richting van de zon kwamen, op kritieke moment van het passeren van de planeet ernstig gestoord kun nen worden door de elkteomagneti- sche straling van de zon uit dezelfde richting. De aankomst bij Ve- moet dus zo geprogrammeerd worden, dat de buurplaneet van de aarde uit gezien zo ver mogelijk van de zon staat. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gister middag de op 16 februari overleden oud-fractieleider van de CHU, dr. H W. Tilanus, herdacht. Kamer voorzitter mr. Van Thiel herinner de eraan dat dr. Tilanus van 1922 tot 1963, dus meer dan 40 jaar, lid van de Kamer is geweest. „Zfjn ge hele leven werd gekenmerkt door dt dienst aan zijn land, niet alleen door het uitzonderlijk lange lid maatschap van de volksvertegen woordiging, maar vooral ook door de wijze waarop hfj zijn taak hier ver vulde", aldus mr. Van Thiel. „Zijn voorbeeld van hoge plichtsbetrach ting moet de jongeren inspireren". Namens de regering sloot de mi nister president zich aan bij de woorden van de Kamervoorzitter. Hij noemde dr. Tilanus de hoeder van de onderwij "pacificatie. „Zijn kennis van zaken en zijn nimmer aflatende toewijding waren voor ons land van grote betekenis," aldus mr. Cals. „Zijn eerlijkheid en eenvoud maakten hem tot een man die wij met dankbaarheid en weemoed ge denken". Na de toespraken van de Kamer voorzitter en de premier werd door de Kamer enige ogenblikken stilte betracht. (Van onze Arnhemse correspondent) Een dag na de begrafenis van zijn vader, de oud-voorzitter van de CHU, dr. H. W. Tilanus. werd drs. A. D. W. Tilanus uit Arnhem door de unieraad van de Christelijk-Historische Unie met 39 tegen 12 stemmen gekozen als voorzitter van de CHU, als opvolger van mr, H. K. J. Beernink. In zijn woning in Arnhem hadden wij een vraaggesprek met de nieuwe unievoorzitter, die op rustige en duidelijke wijze zijn visie gaf op enkele politieke vraagstukken. „Hoe bent u eigenlijk in de po litiek verzeild geraakt. U bent van origine toch medicus?" De heer Tilanus: „Tijdens mijn praktijk als huisarts in Den Haag—Voorburg kwam ik zelf met sociale problemen in aanraking. Bij veel patiënten was ik niet de dokter maar een soort vertrou wensman, aan ivie men bijvoor beeld kwam vragen welke oplei ding voor zoonlief nu de beste was: m.u.l.o. of technische school. Na de oorlog ben ik een tijdlang militair arts geweest en heb me toen speciaal bezig gehouden met keuringsaangelegenheden. Ook daar speelden sociale aspecten een belangrijke rol. Je stelde vaak uniforme regelingen vast, die alle de dienst betroffen. Dat sociale aspect kwam nog nadrukkelijker vast te staan toen ik directeur werd van de Stichting Gelderland voor maatschappelijk werk. Er moesten toen vele maatregelen worden genomen die veel mensen aanging. Op het politieke vlak kwam toen het veelvuldig con tact met het provinciaal bestuur." Groot voordeel „Maar u hebt toch altijd wel politieke interesse gehad?" „Ja, ik ben een tijdlang ge meente-raadslid geweest van Voorburg en natuurlijk was er ook de interesse van huisarts. Het aardige is dat men zowel in de gemeenteraad als in de Tweede Kamer, waar ik in 1963 voor de C.H.U. werd benoemd, zoveel kan bereiken door middel van com missoriale vergaderingen. Het is een groot voordeel dat men door deze wijze van handelen het fun dament kan leggen voor het la tere debat in de Tweede Kamer en de gemeenteraad." „Hoe ziet u het voorzitterschap van de C.H.U., nu het gescheiden is van de functie van het fractie- voorzitterschap van de Tweede Kamer?" „Een aantal politieke groepe ringen kent deze situatie allang. De V.V.D. heeft zelfs een voorzit ter die geen lid is van de Tweede Kamer. Dat laatste schept, dacht ik wel, een te grote afstand. De moderne ontwikkeling brengt met zich mee dat men verschillende functies niet al te zeer moet ver mengen. Dat kan een „rolconflict" met zich meebrengen." „U ziet het besluit van de unie raad dus als verstandig?" „Ja, inderdaad. Er bestaat na tuurlijk wel een groot verschil tussen grote en kleine fracties. In de kleine fracties moet men zelf standiger werken, maar het is wel goed als men naast het voorzit terschap ook lid van de Kamer is, omdat men dan op zekere hoogte kan aanvoelen hoe het klimaat in diverse groeperingen is." „In de huidige tijd relativeert men de beginselen nogal. De structuurcommissie van de K.V.P. heeft in een onlangs verschenen rapport zelfs opgemerkt dat men niet het beginsel vooropstelt, maar de opportuniteit. Hoe staat u daar tegenover?" „Er zijn zaken die aan tijd ge bonden zijn en verouderen. Er is echter één zaak die nooit ver oudert en dat staat duidelijk in artikel 1 van het beginselprogram van de unie. (Bij de uitoefening van het gezag in de staat behoort richtsnoer en toetssteen te zijn, hetgeen in de Heilige Schrift wordt geopenbaard red.). Ove rigens is men het over het K.V.P.- rapport niet onverdeeld eens. Pro fessor Romme heeft nogal een kritisch geluid laten horen." Moeilijke kwestie „Afgezien of een fusie de meest voor de hand liggende oplossing van dit hele probleem is, blijkt het thans een moeilijke kwestie nu van de politieke groeperingen één aan de regering deelneemt, en één in de oppositie zit." de huidige „Er is wel van enige samenwer king sprake. Bij de gemeentera den komt men met gemeenschap pelijke lijsten uit of de kiesvereni gingen houden gemeenschappe lijke vergaderingen. Er was ook op hoger niveau wel enig contact, voordat de kabinetscrisis kwam. De laatste tijd zijn de besprekin gen tussen de beide dagelijkse be sturen was gestagneerd geweest, maar dat kwam mede doordat de heer Beernink zijn functie als voorzitter vacant stelde." „Acht u die contacten nuttig?" „Jazeker, maar niet omdat ze moeten uitmonden in een organi satorisch samengaan. Het is goed om samen te werken, maar dan moet er een gemeenschappelijke basis zijn waarop die samenwer king kan bouwen. Men moet het eerst eens worden over de meest fundamentele aangelegenheden." „En die zijn?" ,JJe mensbeschouwing in de maatschappijbeschouwing. Men zal moeten praten over de mens als beelddrager Gods en over het maatschappij-gezag dat aan God ontleend is. Dat zijn de kernpun ten, waar men het geheel over eens moet zijn. Het zou dan ook nuttig zijn als men duidelijk stel de hoe men over deze dingen denkt. Als men daar een rapport over samenstelde. In een rapport van de structuur commissie van de K.V.P. heeft men ook de wen selijkheid van een samengaan aangetipt. Ik zou daar de kant tekening bij willen maken dat het verstandiger zou zijn als bijvoor beeld het „centrum voor staat kundige vorming" van de K.VJ*., de anti-revolutionaire dr. Kui persstichting en de christelijkhis- torische Savornin Lohmanstich- ting zich gezamenlijk gingen be raden over die fundamentele vraagstukken. Dat zou prakti scher zijn dan alleen aan de orga nisatorische kwesties te denken. Er wordt teveel over de bijzaken gepraat, terwijl de hoofdzaken uit het oog worden verloren." Koepel „De C.H.U. wordt weieens de zwevende partij genoemd. Wat is uw mening over deze zienswijze?" „Ik zou het iets anders willen schilderen. Ieder lid zal de fun damentele zienswijze over mens en maatschappij, die de unie voorstaat, onderschrijven. Als men die fundamentele zaken nu eens als een koepel beschouwt, dan zijn er binnen die koepel vele variaties mogelijk. Het ene lid staat wat links, het ander in het midden en weer een ander rechts. In principiële zaken kan de unie echter niet zwevend zijn. In de praktijk blijken er echter nooit onoverbrugbare verschillen te zijn. Gelukkig hebben we een beetje vrijheid." „Hoe ziet u de verhouding C.H.U.het Nederlandse vorsten huis, vooral in verband met de huidige ontwikkelingen?" „De monarchie ligt in de grond wet en als kamerlid heb je de eed op de grondwet afgelegd. Ir valt dus niet over te praten We mogen overigens dankbaar zijn dat we een koningshuis heb ben zoals dat nu is. Een konings huis dat zich met de ontwikkelin gen der dingen mee ontwikkelt." „Wat vindt u thans de voor naamste taak van de C.H.U. als oppositiepartij?" Js die taak zoveel verschillend als die van een niet-oppositionele partij? Volksvertegenwoordiging is immers het geweten van de re gering!" „Dat antwoord ls diplomatiek, maar wat houdt dat in concreto „Dat de C.H.U. net als de an dere partijen een controlerende en corrigerende functie heeft." Dialoog „Maar een regeringspartij is toch wel wat meer aan een rege ringsprogram gebonden?" „De unie is nooit erg een voor stander geweest van de strakke binding tussen regering en partij. Beiden hebben een eigen functie. Er moet een voortdurend dialoog bestaan tussen regering en volks vertegenwoordiging,"

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9