[Actie 'Eten voor India' vandaag op hoogtepunt Veemarkt levendiger ondanks kou en Italië Leids laken in gouden koets W 15 - m Grieks proefproces in de strijd tussen de kerk en de stam Russische generaal over vernietigende kracht van raketten 1975 negen miljard ZATERDAG 19 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Teach-in in IWageningen Vandaag is de actie „Eten voor India" die de afgelopen week al smeer dan een half miljoen gulden opleverde) op een hoogtepunt, door radio en televisie bracht het Nederlandse volk Sanochtend tussen elf en éen uur geld naar kerken en stadhuizen, .lttoaar bussen stonden opgesteld. Na de sluiting van de bliksemactie JjW één uur werd het geld verzameld in de stadhuizen om te worden ïeteld. Maandag zal het worden overgemaakt op giro 100200 van te actie „Eten voor India". Op het ogenblik is nog niets bekend over le grootte van de bijeengebrachte bedragen. De organisatoren van ie actie hopen vanavond om acht uur de uitslag via radio en televisie 1 ie kunnen meedelen. gersnood in India, toegelicht. Onge veer 400 studenten namen aan de teach-in deel. De staatssecretaris van Financiën, w |j. L. G. S. Hoefnagels, heeft micele fiscale tegemoetkomingen ver- ten behoeve van de anti-hon- ujeractie „Eten voor India". Er zal geen loonbelasting, inkom- tenbelasting en premie AOW /AWW onforden geheven over loon voor over werk dat ten bate van deze actie vóór maart 1966 is ven-icht, mits de 26 jerkgever zorg draagt voor de over- DtSfLking van dit overwerkloon op ucfctrekening 100200 onder omschrij- ïng „Eten voor India". br« Voorts zal geen schenkingsrecht ur6jorden gevorderd wegens schemkin- Teuen die aan NOVIB ten behoeve van actie vóór 28 maart zijn gedaan, g wingifte voor het schenkingsrecht an achterwege blijven, goederen die ondernemers tot m!teelfde datum gratis aan NOVIB in 11 "'et kader van deze anti-hongeractie jveren, behoeven zij geen omzetbe- 69listing af te dragen. Teruggaaf van lar-tozetbelasting kan niet worden ver- utD*nd. a Teach -in Kku SIK :°V- de aula van de Landbouwhoge- >ol in Wageningen hebben tijdens teach-in op uitnodiging van de jeningse studentenorganisatie, :undigen de onmetelijke proble- die hebben geleid tot de hon- P.v.d.A. Leiden-Noorcl meer activiteit de afdeling Leiden-noord irtij van de Arbeid heeft een pe van zeer geringe activiteit ach- ur.f de rug. Een vernieuwd bestuur 30Cfft gisteravond tijdens de jaarver- zoldering in gebouw „Ons Belang" nsc® de Hooigracht besloten daar rendering in te brengen. an%et bestuur heeft sinds gisteravond 0 aT volgende samenstelling: A. Ver- escr^om, voorzitter: D. A. de Water, 2?cretaris; J. Regeer, penningmees- 7r; mevrouw Van Heijningen-Boom. van Rijn en W. P. Neuteboom. In e Cft bestuur waren vacatures ontstaan uuter het overlijden van de heer A. .imgezaal, het vertrek van B. Ver- en het bedanken van W. Hom- 5 u irg. Voorzitter Verboom zocht een voor de geringe bloei van i afdeling in de bevolkingsstructuur de waar de afdelin? de leden heeft (de Kooi). Daar Inen voornamelijk oudere mensen t politiek minder geïnteresseerde r atflieus. De afdeling Leiden-noord nde Bloot te proberen meer jongere nk4nsen in de activiteiten te betrek- aï(jn. Een gevolg van de geringe ac- r. ijlteit van het afgelopen jaar was ruim batig saldo, zoals bleek uit de 1/iscommissie. OPHALEN EXTRA ISVUIL IN LEIDEN verzoek van vele lezers zul- i wy in het vervolg in ons blad zaterdag de wijken aangeven, i de komende week het extra wordt opgehaald. Van Stationsplein weg, Morsweg geheel en alle •aten. Lammenschansweg van- Zoeterwoudsesingel tot Koningin- Alle straten gelegen tussen -feterwoudsesingel en Koningin- laan. Jan van Houtkade, Hoef- /feat, St. Jacobsgracht, Garen- Stfkt en Korevaarstraat. Donderdag Hoge Morsweg en zij- faten en Lage Morsweg en alle zij- rVen. Vrijdag. Alle straten gelegen tus- Q Plantsoen en Utrechtse Veer. BRifnt5°en en Utrechtse Veer inbe- Jn jBtefc huisvuil mag eerst buiten wor- gezet op het moment, dat bel- nm de komst van de vuilnisauto Ji^EontUet. 35 :hotd ffv c? Zoekt u moderne of klassieke 15 uf modellen fen gouden verlovingsringen nHr »onstant' Love, Anjer, Desiree. ÜK Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 18L Zeer grote keuze Op het graveren kunt wachten en J zonder kostenverhoging. 15 altijd voordelig. 's Maandags gesloten. Periodiek keert de voedselschaar ste in India terug, omdat de natte moeson niet altijd voldoende regen oplevert. Dan is er ook geen oogst in zo'n gebied. Dit zei de rijstdeskun- dige ir. G. G. Bolhuis uit Wagenin gen. De nood wordt nog groter door dat evenveel huisdieren (als runde ren. paarden, kamelen, geiten) mee- eten van de inkrimpende voedsel voorraad, als mensen in India. Er zijn 180 miljoen koeien die in geen enkel opzicht produktief zijn, maar er zou een opstand uitbreken als ze worden afgeslacht. De Hindoestani in India geloven namelijk dat de ziel van een mens voortleeft in een koe. Prof. dr. ir. Prins, hoogleraar in de pedagogiek en didaktiek aan de Landbouwhogeschool, deed een be roep op de studerende jeugd. Hij ge loofde dat hier voldoende élan aan wezig is om zich in te zetten voor de strijd tegen de honger in ontwikke lingslanden. Prof. Prins zei een groot vertrouwen te hebben in het poten tieel in Wageningen. Van de studen ten daar immers, bereidt zich een groot deel voor op werk in de ont wikkelingslanden. Volgens de inleiders kan technische hulp van buitenaf soms averechtse gevolgen hebben omdat men in een te snel tempo veranderingen wil doorzetten. Overdracht van kennis is een zeer tijdrovende zaak. Overijling leidt tot onbehagen en afwijzing van nieuwigheden. Een uitvoerige discus sie besloot de teach-in. LEIDEN EN OMGEVING Jeugdige grafici ontvingen diploma De prestaties van de jonggezellen in het district Leiden en omstreken in het Boek- en Rasterdiepdrukkersbedrijf liggen op een hoog peil. Dit is duidelijk aan de dag getreden tijdens de gis teravond in restaurant Van der Heijden gehouden diploma-uit reiking, waarvoor vooral ook van de zijde der ouders, verloofden en leermeesters der gediplomeerden grote belangstelling bestond. Prestaties liegen op hoog peil Tot deze conclusie moest ook de voorzitter van de Opleidmgscommis- de heer H. Schoonderwoerd ko men toen hij aan de hand van rap porten der consulenten kon meedelen, dat het gehalte der leerlingen en hun technische prestaties zeer bevre digend, zo niet uitstekend zijn. Bo vendien schonk het hem vreugde, dat aan niet minder dan 33 geëxami- neerden deze avond een diploma kon worden uitgereikt. Voor het district bijzonder hoog aantal. it onze conclusie en het woord de heer Schoonderwoerd op een hechte basis berusten, valt ook af te leiden uit het feit, dat de fel bcgeer- G. J. Thieme-prijs in dit jaar niet minder dan drie deze avond gediplomeerde jonggezellen zal wor den uitgereikt. Het zijn de jeugdige grafici M. de Jeu te Oude Wetering (in dienst van de firma Groen), M. C. Wassenaar te Warmond (firma Van Elburg» en an der Hoeven te Leiden (Ned. Rotogravure Mij). Van de 33 gedi plomeerden kwam deze avond de heer De Jeu als „beste uit de bus". Hij verzamelde het hoogst aantal punten op eyn naam en ontving uit handen van de voorzitter voor zyn prestaties een boekenbon, welke be schikbaar was gesteld door het dis trict Leiden van bovengenoemde op leidingscommissie. Gediplomeerden Het diploma jonggezelzetters werd deze avond uitgereikt aan H. H. Bo- termans, J. H. Langezaal, E. Monta- H. Nieuwenburg, W. den Os en L. Redel te Leiden, M. Binnendijk te Valkenburg. M. de Jeu te Oude We tering, A. F. Jirka te Voorhout, B. A. M. van Mil te Hazerswoude, E. L. Veen te Zoeterwoude, M. C. Was- ,ar te Warmond en W. v.d. Werff te Zoeterwoude: diploma jonggezel boekdrukkers: D. Faas en B. J. M. Vreeburg te Leiden, C. W. van Es te Leiderdorp. G. Visser te Noordwijker- hout en M. v.d. Werf te Lisse; diplo- jonggezel in diverse branches in het rasterdiepdrukbedryf: L. H. v. d. Berg, E. G. Bok, C. A. M. Dui venvoorden, E. v.d. Hoeven, B. H. M. v.d. Kaaij, G. H. Lankester, F. J. Roozendaal, J. Schoonheim, J. A. M. Schouten en A. F. Stiefelhagen in Leiden, J. J. W. de Goede te Bever wijk, B. van Keeken te Alphen a.d. Rijn, J. P. M. Smit te Den Haag, A. B. Smits te Den Haag en C. Zon neveld te Leiderdorp. Na deze uitreiking was er gelegen heid de gediplomeerden te felicite ren met het behaalde resultaat, waarna nog vele woorden van geluk wens werden gesproken, o.a. door de heer W. Rekvelt, consulent van de Centrale Opleidingscommissie te Am sterdam en de heer G. M. van Hou ten, vertegenwoordiger van de geza menlijke werknemersorganisaties. Uit hun woorden bleek, dat men de pres taties weliswaar hoog aanslaat, doch dat er voor de thans gediplomeerden op het terrein van het grafisch be drijf nog veel valt te leren. Alge meen werd gesteld, dat het vak van graficus een beroep is met vele mo gelijkheden, waarin men zich ten volle kan ontplooien. Optimisme na voorstel AKIJ (Van onze correspondent) De heer B. M. Bodenstaff, districts bestuurder van de Algemene Bedrijfs groepencentrale in Arnhem, deelde gistermiddag mee, zeer optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van het overleg met de A.K.U.-directie na het gisteren door de A.K.U. in een tele gram gedane voorstel. Dit voorstel houdt in, dat de A.K.U. zich bereid verkaart een oplossing overeenkom stig het standpunt van de vier werk geversverbonden (een vergoeding van maximaal 15 gulden per lid per jaar voor algemene vakbondsactiviteiten) ook voor de A.K.U. tot stand te bren gen. De heer Bodenstaff beschouwt het niet als een verrassing dat na het voorstel van de A.K.U. eigenlijk in principe een akkoord is bereikt. Ook by andere ondernemingen is reeds een dergelyke overeenkomst bereikt. Belangrijk is echter, dat ook de an dere werkgevers akkoord gaan met eventuele plannen van de A.K.U.- directie. Rhodesië door vele landen erkend Premier Smith van Rhodesië heeft gisteren verklaard, dat vele landen de praktyk Rhodesië als een on- afhankeiyk land erkennen, maar als gevolg van druk van Britse zyde r het ogenblik niet kunnen over gaan tot een erkenning de jure". De eerste-minister zei dit in antwoord en vraag van de Afrikaanse op positie in het parlement. Smith merkte op, dat de landen die Rhodesië in de praktyk erken nen, nog steeds handel dryven met dit land. Op de vraag hoeveel en welke landen dit zyn, wilde hy geen antwoord geven „om de vijanden van Rhodesië niet in de kaart te spelen". Later keurde het parlement in laatste lezing de grondwet goed, die de regering-Smith afkondigde toen zy op 11 november j.l. eenzijdig het land onafhankelijk verklaarde, stemverhouding was 49 tegen 2 stem- Tegen stemden de enige onaf- hankelyke blanke afgevaardigde en de vertegenwoordiger van de Azia tische bevolkingsgroep. De afgevaar digden van de Afrikaanse oppositie party UPP Verenigde Volkspartij onder Josiah Gondo namen ook ditmaal niet aan de stemming deel. Advertentie (Van een deskundige medewerker) Ondanks het koude winterse weer gaf de Leidse-veemarkt gisteren een levendiger beeld te zien dan in de voorgaande weken. Zowel de sector slachtrunderen als de sector gebruiks- vee kwam met goede aanvoeren voor de dag. Ook de sector wolvee was nog redelijk voorzien. De handel kan echter nog steeds niet goed op gang komen. Doordat de verwachtingen van de openstel ling van de grenzen van Italië op nieuw de bodem werden ingeslagen, daalden de vette kalveren weer aan zienlijk in prijs terwijl ook de prij zen van vette koeien iets gedrukt waren. De totaal-aanvoer bedroeg 679 dieren. Gebruiksvee De afdeling melk- en kalfkoeien gaf een aanmerkelyk grotere aan voer te zien dan verleden week. waaronder meer kalfkoeien dan ge- woonlyk. Terwyl voor deze handel de februari-maand al niet altyd de beste is, zit het koude winterweer ook nog tegen. Bovendien is binnenkort een verlaging van de melkprys te verwachten. Factoren te over dus die een ietwat luie stemming in de hand werkten en de handel, die nochtans wel pryshoudend bleef, een zeer rus tig tot kalm karakter gaven. Ook de handel in varekoeien deed het maar matig; toch gaven de pry- zen weinig verandering te zien. Jon ge dieren en kwaliteitsdieren kunnen nog steeds goed geplaatst worden. Notering: melk- en kalfkoeien van flOOO.- tot f1275,- en f1400.-; luxe dieren tot f1500,- f1600,-; vare koeien van f 650,- tot f 950,- en f1250.-; enkele prima dieren tot f 1450,-. Notering per kg. geslacht gewicht: vette koeienvan f 3,30 tot f 4,— en f 4.35. Enkele prima kwaliteiten tot f 4,50. Slachtstieren van f 3,90 tot f 4,20 en f 4,40. Worstkoeien van f 3.— tot f 3,30. Vette kalveren Ook deze afdeling gaf weer iets meer aanvoer te zien dan voorgaan de weken en bovendien waren de die ren van nagenoeg uniforme kwali teit. Zoals reeds vermeld, heeft de te leurstelling van het voorhands nog gesloten blijven van de grenzen van Italië, weer een sterke terugslag in de handel veroorzaakt. De handel verüep dan ook traag met prijzen, welke circa f 0,50 lager lagen dan verleden week. Notering per kg. levend gewicht: an f 2,40 tot f 2,80 en f 3,—. Nuchter ïnestkalveren Wol vee Alle omstandigheden king genomen konden we nog spreken van een redely ke aanvoer. Hoewel er in de handel iets meer roering viel te speuren, is het met deze handel die thans voornamelyk op het bin nenlandse verbruik is aangewezen, nog steeds erg treurig gesteld. De handel verliep dan ook traag tot zeer lui met opnieuw iets gedruk te pry zen voor de vette lammeren. Notering: vette schapen van f95 tot f 110 en f120: vette lammeren van f 85 tot f 100 en f 110. VARKENS Voor de mest en fokkerU was er een goede vraag, in het bijzonder wel voor betere kwaliteiten biggen, waar door de prijzen iets aantrokken. Be neden de f 55 was er niets of weinig te koop. Ook het aanbod van slachtvarkens L C (ril bleef aan de krappe kant. Aanvan kelijk op hetzelfde prijsniveau van verleden week, kwamen de prijzen te gen het weekeinde iets styver te lig gen. De handel in slachtzeugen was niet wild en gaf geen prysverande- ring te zien. Pryzendrachtige zeugen van plm. f325 tot plm. f450; schrammen van verliep de handel I plm .f 85 tot plm f 115; biggen van plm. f60 tot f65 en f70: lichte Ook hier zagen aanvoer, maar in vergelyk tot andere markten van weinig betekenis. Mede door het koude weer, was er weinig belangstelling zeer kalm. Notering: slachtnuka' tot f 1,55 per kg. levend gewicht. Mestkalveren van f 75,tot f 150, per stuk. plm. slachtvarkens van plm. f 2.15 tot f 2.18 per kg. Levend gewicht slacht zeugen van plm. f 1.60 tot f 1.70 per kg levend gewicht. Vette koeien Deze afdeling gaf voor Leiden een ruime aanvoer te zien. Daar als ge volg van de goedkopere pryzen het vertbruik van kalfs- en varkensvlees weer is toegenomen, was de vraag naar rundvlees minder. Het aanbod was dan ook te ruim voor de vraag, waardoor de handel, welke aanvan kelijk een redelijk verloop had. min der afliep met iets gedrukte pryzen. De Russische generaal Batitski heeft ter gelegenheid van de 48-ste verjaardag van het Rode leger, welke volgende week wordt herdacht, ge zegd dat de Sowjet-Unie over on kwetsbare raketten beschikt, waar mee elk deel van de wereld met uiterste nauwkeurigheid kan worden aangevallen. Op een persconferentie zei Batitski, die eerste vice-stafchef van het Rode Leger is, dat de Russen vanwege de vernietigende kracht van deze raketten niet door de V.S. kun nen worden geïntimideerd. Ingaande op mededelingen van de Amerikaanse minister ran Defensie, volgens welke de V.S. de Sowjet- Unie en China kunnen vernietigen, zei de generaal: ..Nee. meneer McNa- I mara, wij kunnen niet worden geïn timideerd. De Russische strydkrach- ten beschikken over alles wat nodig is om militaire gokkers af te koelen. In het byzonder de marine wordt zo spoedig mogelijk uitgerust met on derwaterraketten en de midddelen om vyandelyke kernonderzeeboten te bestrijden". Generaal Batitski ontkende dat er Russische raketten of vliegtuigen in Noord-Vietnam zyn of dat er daar Russische adviseurs dienen. „Er is geen enkel vliegtuig, geen enkele ra ket. Alles wat Russisch is bevindt zich op Russisch grondgebied". Waarnemers menen dat bedoeld werd dat er geen leden van de Russische strijdkrachten in Noord-Vietnam zyn. STADSGEHOORZAAL Tel. 01710—31704 'n Gastvrij huis in Leiden dat U zondag 20 februari om 20 uur 's avonds biedt exclusief JAZZ CONCERT met medewerking van het TRIO PIM JACOBS en als gast de TENOR-SAXOFONIST Booker Ervin. Een rechtbank in Athene heeft gisteren de Grieksorthodoxe bisschop Chrysosotomos schuldig bevonden aan „ondermijning van het gezag" door het negeren van een order van de regering waarbij het hem werd verboden op te treden als metropo liet van Piraeus, de havenstad van Athene. De rechtbank veroordeelde de gebaarde, 57-jarige bisschop tot twee maanden voorwaardelijk. De zaak wordt beschouwd als een proef proces in de strijd tussen kerk en staat in Griekenland. Bisschop Chrysostomos is een van de zestien prelaten, die in november vorig jaar nieuwe bisdommen heb ben gekregen. De regering heeft dit I optreden ongeldig verklaard en be kendgemaakt dat dergelyke benoe mingen niet wettig zullen zyn voor dat het parlement de hele kwestie i van kerkelijk bestuur en kerkelyke I financiën heeft besproken. De kerk j wordt door de regering gesubsidieerd, i De bisschop heeft deze opdracht I van de regering genegeerd en is op getreden als metropoliet van Pireaus. Tydens het proces, dat drie dagen I heeft geduurd, beschuldigde hy de In Noordwi jk Studiedagen over arbeiders uit buitenland Voor de negende maal organiseert het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit „Bedrijfssociolo- gische studiedagen". Op 14, 15 en 16 april zal in hotel „De Baak" in Noordwyk van gedachten worden gewisseld over het onderwerp „bui tenlandse arbeiders". Sociologen, sociaal-psychologen en deskundigen uit het bedrijfsleven zullen zich beraden over vraagstuk ken als de plaats van buitenlandse arbeiders in de Nederlandse econo mie, het beleid van overheid en be- dryfsleven en ervaringen met bui tenlandse arbeiders. Verder zal aan dacht worden besteed aan de moge- lykheden en beperkingen van het integratieproces, de praktische pro blemen in het bedryf en buitenland- I se arbeiders als symptoom van een veranderde samenleving in Europa. Nieuwe bekleding wordt aangebracht De Leidse lakenspinnerij J. J. Krantz NV. vermoedeiyk het enige bedrijf in Nederland dat nog volle dig technisch in staat is het „echte* laken te produceren, heeft het la ken gemaakt, waarmee de gouden koets voor 10 maart van binnen op nieuw zal worden bekleed. De oorspronkelyke lakense bekle ding stamt uit 1898, toen de koets werd gebouwd, en was door hetzelf de bedryf, dat al 200 jaar oud is, geleverd. Feiteiyk was dat laken op een enkel motgaatje na nog best, maar de opknapbeurt die de gouden koets krygt maakte het nodig ook de bekleding weg te nemen en het oude laken dat wel wat verkleurd was, kon niet opnieuw worden aange bracht. Er moest dus nieuw laken komen, niet veel maar wel in een speciale kleur en van de oude kwa liteit. In totaal was ongeveer 8 vier kante meter nodig, iets meer dan 4 meter van 1.5 meter breed. De kleur is niet het oorspronkelyke wit, maar een heel licht grys. De fabriek is er een maand mee bezig geweest om het Aan Noordzee- kanaal regering ervan, dat zy zich met ker kelyke aangelegenheden bemoeit. „De kerk heeft niet het recht zich in kerkelyke aangelegenheden te mengen", zo zei hij. „Deze wanor-1 delykheden zyn door het optreden l ,r0ll van de staat ontstaan. i T dll De verdedigers zullen tegen het vonnis in beroep gaan. De volgende maand zullen nog drie bisschoppen op soortgelyke tenlasteleggingen wor den berecht. laken de juiste kleur te geven. Men heeft het nu afgeleverd en de bekle der is in de Koninklijke stallen in Den Haag druk doende de koets op nieuw te bekleden. Het laken is mot- vrij. In 1898 beschikte men nog niet over preparaten, die dat moge- lyk maakten. De zittingen van de banken be houden hun oorspronkelijke, even eens uit 1898 stammende gobelins. Ook uniformen Overigens levert het Leidse be- dryf in verband met 10 maart nog meer laken, en wel voor de unifor men van het regiment-jagers, die in jagersgroenen uniformen zullen op treden, van het garde regiment fu siliers Prinses Irene, die een schar laken rood tenue en zwart blauwe lakense broeken dragen, van het garde regiment grenadiers die Nas sau blauwe broeken en zwartblauwe jassen dragen en van het regiment Jan Willem Friso, d*e dezelfde kleu ren dragen. Deze vier eenheden zullen op 10 maart een rol spelen en zullen daar toe in nieuwe gala-uniformen wor den gestoken. Miljoenen schade door de ijzel in Friesland De schade, die als gevolg van de y zei vorming aan de hoog- en de laagspanningsnetten van het Provin ciaal Elektriciteitsbedryf van Fries land is geleden, loopt waarschynlyk in de miljoenen. De schade, die het elektriciteitsbedryf zelf heeft geleden, is vermoedelijk al groter dan een mil joen gulden, terwijl ook de schade, die het bedrijfsleven door het uitval len van de stroom heeft ondervonden, zeer aanzienlijk is. By Philips Drach ten. het bedrijf dat volgens zijn eigen mededelingen het meest werd gehan dicapt van alle bedrijven in de pro vincie Friesland werd als gevolg van het stillegen van de produktie een schade geleden van vele honderddui zenden guldens. Over de omvang van de schade by andere ondernemingen zijn nog geen gegevens bekend. Prof. Baschwitz gehuldigd (Van onze correspondent) De Amsterdamse hoogleraar in de perswetenschap en de massa-psycho- logie. prof. dr. K. Baschwitz. is gis termiddag ter gelegenheid van zyn tachtigste verjaardag tydens een by zonder druk bezochte receptie in het hoofdstedelyke Internationaal Cul tureel Centrum op grootse wyze ge huldigd. Namens verscheidenen vooraan staande Nederlandse en buitenland se hoogleraren, journalisten en vrienden sprak de directeur van het Instituut voor Perswetenschap van de Universiteit van Amsterdam, prof. mr. dr. M. Rooy, zyn voor ganger harteiyk toe. „Hy overhandigde prof. Basch witz, die ondermeer de oprichter van het Instituut voor Perswetenschap was, een cheque, die de tachtigjari ge oud-hoogleraar en zyn echtge note voor een reis naar Zwitserland zullen gebruiken. raffinaderij geeft industrie nieuwe impuls De capaciteit van de olieleiding tussen de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal zal de vestiging van een tweede raffinadery aan het Noordzeekanaal mogelyk maken. Deze zal er alleen mogen komen als een verantwoorde regeling gevonden zal worden voor de lucht- en waterver ontreiniging, aldus delen de ministers van Economische Zaken en Finan ciën aan de Tweede Kamer mee. De technische voorwaarden waar aan de raffinaderij van Mobil Oil zal moeten voldoen zyn inmiddels vastgesteld. De beide bewindslieden verklaren aan te nemen dat de lucht en waterverontreiniging binnen toe laatbare grenzen zullen worden ge houden. Zy vinden voorts, dat door de vestiging van Mobil Oil de Am sterdamse industrie een nieuwe im puls krijgt die ver buiten de raffina- I derij nieuwe werkgelegenheid zal scheppen. De beide ministers schatten de werkgelegenheid in de raffinadery zelf op ongeveer 15.000 mensen. De kansen op uitbreiding van de raffi- nagecapaciteit zijn vrij groot. Door meer gebruik van export zal de pro duktie van de raffinaderijen in de EE.G. in de periode 1964-1969 met ongeveer vijftig procent toenemen. Klankbeeld huwelijk op twee platen (Van onze Haagse correspondent) Ruim een week na de huwelyksdag van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg, omstreeks 20 maart, zullen twee langspeelplaten verschynen, waarop een klankbeeld van het hu- welyk is vastgelegd. Zowel de onder- trouwplechtigheid in Baarn als de ontvangst in de Ridderzaal in Den Haag zal in dit klankbeeld worden opgenomen. Op de huwelijksdag zul len de plechtigheden in het Amster damse stadhuis en in de Westerkerk alsmede het „geluidsdecor" van de feestvierende hoofdstad aan de op namen worden toegevoeg. De platen zullen woren uitgebracht door de N V. Philips Phonographi- sche Industrie in samenwerking met het Prinses Beatrix Fonds, dat het tienjarig bestaan herdenkt. De prys van de 2 platen, die vergezeld gaan van een album met foto's, zal 25 gulden bedragen. Het batig saldo gerekend wordt op minstens 50.000 gulden komt ter beschikking van het Prinses Beatrix Fonds. Ouderwijs vraagt m Kerkelijk Leven dr. von Meyenfeldt) P. L. Smllde te Zwij ndrecht-Grote Lindt. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Westzaan G. Bllkes te St.-Thomas (Ont. - Can.) Bennekom. Be- 3. Leendertse te - Klundert M. C. Ta- nis te Barendreeht. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Stavenlsse J. v. d. Poel (Van onze parlementaire redactie) De minister van Onderwys en We tenschappen. prof. mr. I. A. Diepen horst, .verwacht dat de jaarlykse uit gaven voor het onderwijs in 1975 tot zeker 9 miljard gulden zullen zyn op gelopen. De minister noemde dit be drag gisteravond in een tv-gesprek met dr. Nico Kramer voor de VPRO. waarin de kyker een korte blik werd gegund in een (gewoonlijk geheime) vergadering van de ministerraad. Prof. Diepenhorst zei dat in deze 9 miljard slechts ruimte zit voor ver- wezenlyking van een aantal eenvou dige verlangens. Zonder opvoering van de voorzieningen zal het niveau van de onderwysuitgaven in negen k tien jaar reeds een verdubbeling on dergaan en tot zeven miljard oplo pen, aldus de minister. Het onderwijs dat reeds nu het grootste deel der overheidsuitgaven opslokt, zal ech ter meer geld vergen. Om in de toe komst met een bevolking van 20 mil joen mensen een behoorlyke levens standaard te handhaven, zal het peil van ons onderwys, volgens prof. Die penhorst, het hoogste van Europa moeten worden. Dat niet om chau vinistische redenen, zo zei de minis ter, maar uit economische noodzaak.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3