:Leids Jeugdparlement verwerpt defensienota HEEL LEIDEN WEET ERVAN F. WAREMAN Haal heerlijke rookworst in huis! DOOPSGEZINDE GEMEENTE KREEG GEMEENTECENTRUM „Hoe meer zielen Verkiezingen in Leiden worden niet uitgesteld Vamvond zuurkool? ZWANENBERG Gesprek over de Bijbel FONS JANSEN IN LEIDEN Vola: 339 leden Leiden in actie voor India VRIJDAG 18 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD op te veel technische details Een doorwrochte defensienota vol technische details en suggesties voor vrij ingrijpende veranderingen in de structuur van het Neder landse leger was de zware opgaaf, waarvoor het Leids Jeugdparle ment zich gisteravond zag gesteld. Onder het motto „Defensiepolitiek van het Koninkrijk der Nederlandenvroeg ARJOS-politicus Titus Spoelstra in zijn functie van minister van Defensie het oordeel van het jongeren parlement over principiële zaken ais krijgstucht en geestelijk ambt en over meer praktische als mechanisatie van de landmacht, modernisering van de luchtmacht en de aanschaf van atoomonderzeeboten. Titus Spoelstra leidde de discus sies over zyn defensienota in met een uitvoerige theoretische beschou wing, waarin hij zich bezon op ethi sche en maatschappelijke aspecten van begrippen als vryheid, defensi- visme, militarisme en macht. Zo theoretisch en relativerend als zijn inleiding, zo praktisch was de de fensienota die voorzitter Jan van der Kamp vervolgens fractiegewijs liet behandelen. Het jeugdparlement was duidelyk wat overbluft door de stortvloed van filosofische, polemo- logische en vaktechnische termen. CPN-woordvoerder Sinkelman ver- tolkte dan ook de gevoelens van de meeste fracties toen hij opmerkte aat de jeugd veel belangrijkere za ken aan het hoofd moet hebben dan een dergelijke gespecialiseerde nota. j Iets positiefs zou de jeugd naar zijn i mening kunnen zeggen over een ver- fkorting van de diensttijd, weer ver hoging van het soldij, het op- slaan van atoomkoppen in Neder- land en een vakantie aan één stuk 1 voor soldaten. Deze wensen resul teerden in een motie van de CPN- f fractie. Technisch Ook Kees Visser van de Pv.d.A- fractie vond het jammer, dat de no ta zo in het technische vlak was getrokken. Hij had liever een be handeling van de verhouding mili taire maatschappij tegenover burgermaatschappij gezien en hij betwijfelde of minister Spoelstra bij zijn ambitieuze plannen wel op de financiën had gelet. De JOVD-frac- t;e noemde de nota bij monde van Herman Mulder „een open deur in trappen". Herman Mulder beperkte zich verder tot enkele opmerkingen over details van de defensienota. Het PSP-standpunt werd bondig ge formuleerd door Pim van der Meij- den: een afwijzing van elke vorm van geweld betekent een afwijzing van elk leger en dus een afwijzing vsn deze nota. Harry Haverkamp van de ARJOS maakte met zijn op merking over het beklag tin de krijgstucht) een uitvoerige discussie las over het systeem van straffen in het leger, waarbij het Jeugdparle ment tot de conclusie kwam, dat het reglement betreffende de krijgstucht moet worden herschreven, maar dat het huidige systeem van straffen wel voldoet. ,7Vgen" te. Naar zijn mening moet die sterk te worden opgevoerd voor zover dat nodig is en hy drong dan ook aan op het nagaan van de grootte van het gevaar, waartegen de NAVO. zich verdedigt. Een van de punten waar de CHU zoals Jan Schipper het uitdrukte „vierkant tegen" was betrof de opmerking die in de nota werd gemaakt over de vrijstel ling van dienst in verband met de uitoefening van een geestelijk ambt. Volgens de nota moeten ook die mensen die een geestelijk ambt uit oefenen in dienst. Na het verwerpen van een PSP- motie („moorden blijft moorden, le gaal of illegaal") bracht Jan van der Kamp de nota in stemming. Al- Han Duindam van de KVP-frac- leen KVP en ARJOS stemden voor. was een van de weinigen die het d' vvr) ""'hield zich van stemming in grote lijnen met de nota eens en het Leids Jeugdparlement heeft was. Wel vroeg hij zich af of het "rh daarmee niet aehtee de ambi- wel nodig was dat de NAVO streeft defensieplannen van Tifns naar een zo groot mogelijke sterk- 1 SP"'151» geplaatst. (Advertentie! VOOR TOPKWALITEIT EN SERVICE ESSO BENZINESTATION HAAGWEG i ftv.'. l-Tiiv -têi' Zondagochtend Mevrouw E. Wagenvoorde, echtge note van ds. M. J. Wagenvoorde, de heer W. P. J. Smitt, bouwkundige, de heer A. Huigens, hoofd van eem 3.L.O. school, zullen a.s. zondagoch tend om half elf in de bovenzaal van de Stadsgehoorzaal achter de gesprekstafel plaats nemen. Zij zullen spontaan reageren op vragen en opmerkingen van de be zoek'st)ers. hun persoonlijke mening geven over de waarde van het meest verspreide boek <de bijbel». Dr. P. L. Schoonheim is gespreksleider. Op deze wyze zal naar Bijzonder Kerkewerk verwacht een interessant en actueel zondagmorgengesprek ontstaan. AGRESSIEVE RIDDER De Haagse politierechter kon er waardering voor hebben, dat een 22- jarige schilder uit Leiden op kwam voor zijn meisje. Doch dat de schil- dei zyn tegenstander een paar tan den uit de mond sloeg, dat viel in dit geval niet goed te praten en bracht de galante ridder voor de rechter. Wat was er gebeurd? In een café had een vriend van de schilder diens meisje een glas bier aangeboden, waartegen de schilder bezwaren had. Niet omdat het aan bod van de vriend kwam. doch hy wenste niet dat zijn meisje bier dronk. En daarover ontstond eerst een gemoedelijke en vervolgens felle woordenwisseling. Kennelijk is bier geen verboden drank voor de schil der zelf, want hij beriep zich voor de rechter op zijn vele biergebruik, waaronder de mishandeling werd ge pleegd. „Het zou verstandiger zyn. als u ook u zelf een waarschuwing gaf", luidde de opinie van de rechter. „Ik ben er nu ook mee gestopt", verklaarde verdachte, daarmee doe lend op het gebruik van bier. „Wanneer u bier gebruikt, bent u kennelijk nogal agressief", consta teerde de officier. Omdat verdachte stevig gespierd is, had de ene klap die hy uitdeelde kwade gevolgen. Van de vriend werden twee tanden uit de mond geslagen. „Dat zal u ook wel geld kosten", opperde de officier Daarmee reke ning houdend, eiste hij f 75 boete en als waarschuwing nog een week ge vangenisstraf voorwaardelijk. De rechter was het hiermee eens en veroordeelde conform de eis. Fons Jansen, die al een eind op weg is om naast de drie grote cabaretiers, die ons land telt: Toon Hermans. Wim Kan en Wim Sonneveld, zich een goede, doch vooral ook eigen, plaats te ver overen. was gisteravond met zijn one-man-show ..Hoe meer zie len in de Leidse Stadsgehoorzaal. In tegenstelling met zijn eerste programma ,,De Lachende Kerk", dat zich beperkte tot en ook goed insloeg bij de grote groep van r.-katholieken, is ,,Hoe meer zielen" meer afgestemd op de oecumene. Naast de pastoor worden nu in één adem ook de dominee en de psychiater genoemd. Wie is deze Pons? In de pauze hebben wij het hem gevraagd. Ge- j boren in een muzikaal gezin zijn j moeder was pianiste, zyn vader cel- j list by het Concertgebouworkest. ging zyn voorkeur al vroeg uit naar het toneel, met name naar de Bouw meesterrevue van Buziau. In mei 1962 is hij voor het eerst cabaret gaan spelen. Hij was toen amateur en speelde in besloten gezelschappen, in hoofdzaak op het thema van de r.k. levensbeschouwing. Geruime tyd is hij nieuwslezer bij het ANP ge weest. om daarna een functie te aanvaarden als redactie-secretaris van een godsdienstig maandblad en gespreksleider van een vormingscen trum. Eerst het vorig jaar gaf Fons Jansen al deze werkzaamheden op om zich geheel te kunnen toeleggen op het toneel. Hy nam daarvoor les sen in zang. pantomime, dans en toneelspel. Lessen en dit bleek gisteravond wel die hem hebben doen uitgroeien tot een volslagen ca baretier. Hedenavond staat deze cabaretier wederom op de planken van de Stadsgehoorzaal om daar aan het „Hoe meer zielen het hoe meer vreugd" te koppe- Sprankelende oecumenische Advertentie Mg, gouden verlovingsringen Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. linmor „Ik wil geen clown zijn, maar een nar", zegt Pons Jansen van zichzelf. Hij geeft er dan ook de voorkeur aan. dat zyn humor op een diepere etage ligt. Pons streeft niet louter naar kolder en satire, niet al leen naar amusement of romantisch sentiment, al weet hij de dingen dan ook raak te zeggen. Zijn kracht schuilt in het vermijden van iedere eenzijdigheid: zowel de satire als het mededogen, de kolder als de levens wijsheid laat hij aan bod komen. Gisteravond trok hij daarvoor ruim twee uui uit. Met een bewonderenswaardige kennis van zaken hij is dan ook voor de samenstelling van dit programma bij dominees en psycho logen „te biecht gegaan" springt hy met bijbelteksten, rite en ge woontes om. Daaraan paart hij een rijk gevoel voor humor, zonder ook maar ergens banaal te worden. Met de oecumene heeft hy. al- thans in r.-k. zin. weinig moeite. Deze groep, aldus Pons Jansen in zijn vele conferences, helpt in de oecumene zoeken naar de waarheid, maar weet reeds waar zy ligt, in de St.-Jozef-parochieOok met een definitie vani een goede protestant i is Pons vlug klaar. Een goed pro- i testant rijdt in een deux chevau. want reeds Mozes ging in z'n eentje i de berg op Het concilie was voor hem een geweldige gebeurtenis: 2500 vrijgezellen discussieerden hier over het huwelijkIn zyn liedje „We gaan farmaceutisch leven" deed Fons Jansen deze avond een voor spelling: binnen dertig jaar is de gehele zielszorg farmaceutisch.In zijn filosofie over missie en zending, kwam hij tot de conclusie „dat hei denen bekeren een christelijk werk is en dat christenen bekeren een heidens werk is". De Paus hoeft I men volgens Pons nooit in een dool- I hof te plaatsen, want hij komt er nooit uit. Hij kan niet dwalen I Tenslotte nog iets over de oecumene, i Alweer volgens Pons is deze mani- fiek. „midden in de week. doch "s zondags niet En zo stelt Pons Jansen aan de lopende band, begeleid door Frans Oudhoff aan de piano, de „syno- daards", het concilie en de oecume ne aan de kaak. Maar ook waren er deze avond gevoelige nummers, zo- j als b.v. „De grote man" op een parafrase van Louis Davids „De klei- I ne man" waarin de tegenwoor- j dige zenuwleider: de captain of in- 1 dustry, tot voorbeeld aan velen wordt gesteld. Hierin en in „Bezoek aan het Heilige Land" leren wy Fons als een diep nadenkend en ook reli gieus mens kennen. Een man. die j niet alleen de luim, doch ook de ernst weel te brengen. Leidse scholieren poetsen schoenen voor India De leerlingen van de christelijke ulo-school aan de Asserstraat 50 in Leiden, zijn zo begaan met het lot van de hongerende Indiase bevolking dat de klassevertegenwoordigers spontaan een actie zijn begonnen. Morgen gaat, een ploeg van vijftig leerlingen de stad in met schoen poetsmateriaal. Het bedrag dat de jongens en meisjes met schoenen poetsen verdienen wordt gevoegd bij het geld. dat ze vandaag verdienen door zo weinig mogelijk te eten. Geen broodbeleg, wat minder vlees, geen sigaret: dat spaart geld uit van de leerlingen zelf of van de ouders, die het dan weer aan hun kinderen kunnen afdragen. In een extra-editie van de schoolkrant is iedereen opgewekt om mee te doen. Het in 1638 als schuilkerk gebouwde bedehuis van de Leidse Doopsgezinde gemeente aan de Pieterskerkstraat heeft een belang rijke restauratie ondergaan, waardoor deze gemeente thans be schikt over een modern gemeentecentrum, waarin bal van activitei ten ontwikkeld kunnen worden. men. De kerkeraadskamer is ge- Moest men zich in het verleden tevreden stellen met een „antie ke" kerkeraadskamer en enkele provisorische ruimten, daarin is thans een grote verbetering geko- B en II maken einde nnn onzekerheid len. Fons Jansen in zijn creatie ..Elektricien in kerkelijk ver band". Er bestaat geen grond voor de veronderstelling dat de ge meenteraadsverkiezingen in Leiden zouden moeten worden uitgesteld of eventueel na de grenswijziging zouden moeten worden herhaald. Dit schrijven B. en W. Tan Leiden in een brief aan de leden van de gemeenteraad. „Het is ons gebleken", aldus B. en W., "dat onder meer in Leid se politieke kringen onzekerheid bestaat over de gang van zaken met betrekking tot de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Deze onzekerheid bestaat met name ten aanzien van de vraag of en in hoever re de verkiezingen invloed zullen ondervinden van de wijzigingen, die voortvloeien uit het aanhan gige wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van Leiden en van en kele omliggende gemeenten". Het college deelt met het oog hierop mee. dat noch de gemeentewet, noch de kieswet noch het aanhan gige wetsontwerp bepalingen be vatten. die zouden kunnen leiden tot afwijkingen van de gebruike lijke gang van zaken. Er is volgens B. en YV. ook geen reden om te veronderstellen dat de gemeenteraadsverkiezingen in Lei den zouden moeten worden uitge steld of eventueel na de grenswijzi ging zouden moeten worden her haald. Onder voorzitterschap van de heer C. L. d, Bree werd gisteravond in de zaal van het Gereformeerd Jeugdhuis de jaarvergadering ge houden van de Vereniging van Oud leerlingen der Ambachtsschool. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat 1965 een gunstig jaar voor de V.O.L.A. is geweest. De se cretaris maakte melding van de ver schillende activiteiten, zoals excur sies en filmvoordrachten, die in het afgelopen jaar werden gehouden. Op 31 december j.l telde de ver eniging 339 leden en 57 donateurs. Het financieel jaarverslag van de penningmeester vermeldde een ba tig saldo van f778,28. De bestuursverkiezing bracht geen moeilijkheden met zich mee, het be stuur werd by acclamatie herkozen. Tot leden van de kascommissie wer den vervolgens gekozen de heren D. Planje en H. Mulder In verband met het 40-jarig be staan in 1968 werd een feestcommis sie samengesteld, waarvan de heer moderniseerd, terwijl het gebouw is verrijkt met een grote conver satiezaal. welke ook kan dienen voor gemeente-avonden. een knutselruimte en een lokaal voor het zondagsschoolwerk. Dit alles is mogelijk geworden door de kosterswoning het kostersgezin is inmiddels verhuisd naar de over zijde van het kerkgebouw bij de kerkruimte te trekken er. de grote financiële offers van Doopsgezind Leiden. Gelijktijdig met deze verbou- wing, welke aanvankelijk op f 60.000 was geraamd, doch circa f 120.000 ging kosten, is ook een centrale ver warming aangebracht, werd al het sanitair vernieuwd en een moderne keuken, met een capaciteit voor een groot aantal maaltijden, ingericht. Aan de grote gemeentezaal, welke zich direct links van de ingang be vindt. zal de naam van Adr. Cornsz- zaal worden gegeven. Men eert hier mede de nagedachtenis van deze Leidse doopsgezinde die in 1552 als martelaar het leven liet. Via een nieuw trappenhuis komt men op de eertijds ongebruikte en ook niet. te gebruiken zolder, waar het zon dagsschoollokaal en de knutselruimte een onderkomen hebben gevonden. Ook de kelder, welke onder Monu mentenzorg staat hy maakte in het verleden deel uit van het kasteel „Lokhorst" was in de restauratie plannen opgenomen. Deze ruimte is keurig afgebikt en zal in de toekomst nog bepleisterd worden en dan als garderobe worden ingericht. Nu deze verbouwing, naar een ont werp van het Architectenbureau ir. Schulte en Bellaard is gereedgeko men. biedt dit voor Doopsgezind Lei- De nieuwe gemeentezaal. waarin tal van activiteiten tot ontplooiing zullen komen. (Foto L.D. Holvast) den en zijn voorganger, ds. H. van Bilderbeek, de mogelijkheid tot een grotere ontplooiing van het gemeen televen in al zijn facetten te komen. Zondagochtend, na afloop van de kerkdienst, zal de voorzitter van de Doopsgezinde Gemeente, prof. dr. J. Goslings, het gerestaureerde gedeelte officieel aan de kerkeraad overdra gen. Een lang gekoesterde wens gaat daarby in vervulling. I Zaterdag: t t 4 4 Het gemeentebestuur van Lei- 4 4 den heeft haar medewerking 4 4 toegezegd aan de grote inzame- 4 f lingsactie voor hongerend India. 4 die aanstaande zaterdag in heel 4 t 4 4 4 4 4 Nederland wordt gevoerd. Radio 4 televisie zullen uitvoerig 4 I aandacht besteden aan deze 4 actie, die in Leiden als volgt 4 verloopt: 4 Op zaterdag 19 februari tus- Acad. examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het kand. ex. Slavische taal- en letterkunde de heer W. Maschkow iLeiden» en mej. de Zande Rotterdam»; kand ex. En gelse taal- en letterkunde mevr. E. C. C. Kramer-Plokker (Leiden». Nogmaals „Fiesta Gitana" Wegens het enorme succes by het vorige optreden en op veelvuldig ver zoek. zal op 6 maart een afscheids- voorstelling in de Stadsgehoorzaal gegeven worden van de Spaanse dansgroep „Pieste Gitana". A. Gerritsen, als voorzitter zal op treden. Aan het einde van de avond hield de heer D. Scheer een praatje over zijn wereldreis met de Willem Ruijs. o.a. naar Egypte. Colombo. Singapore. Australië en Nieuw Zeeland, afge wisseld met kleurendia's. 4 gang van het stadhuis worden 4 4 bussen geplaatst, waar men geld 4 4 kan storten. Als de actie om één 4 4 uur wordt afgesloten worden de 4 4 resultaten door de kerken tele- 4 4 fonisch meegedeeld aan het 4 4 stadhuis, waar tegelijkertijd de 4 4 opbrengst van de bussen wordt 4 4 geteld. Het totaal van de door 4 4 de Leidse bevolking byeenge- 4 4 brachte gelden wordt doorge- 4 4 geven aan de provinciale griffie 4 4 in Den Haag. die voor verdere 4 4 verstrekking van de gegevens 4 4 aan het hoofdkwartier van de 4 4 actie zal zorg dragen. De resul- 4 4 taben van de actie in de Neder- 4 4 landse gemeenten zullen via 4 4 radio en televisie worden be- 4 4 kend gemaakt. Het gironummer 4 4 de actie „Eten voor India" 4 4 100200 Het rekeningnummer 4 4 van het pas opgerichte studen- 4 4 tencomité „Aotie Brood-nodig" 4 4 (zie L.D. van gisteren) by de 4 4 AMRO-bank is 8000

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7