Vier variaties op het thema .bedrog Het huwelijk in - Italiaanse stijl Kat op een heel •inken dak Wereldraad vraagt om verbod kernproeven Krommenie vinyl „Fiësta" Socialist Van Acker geen formateur Oecumene in prot. kerken versterken (RIJDAG 18 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD AmsterdamTokio. Parijs en Napels studio C!^ ,,De wereld wil bedrogen worden" is een film die uit vier, los van elkaar staande gedeelten bestaat. Eén daar van speelt zich af in Am sterdam. de andere hebben Tokio. Parijs en Napels als plaats van handeling. De vier stukken belichten elk een gedeelte van het om vangrijke gebied dat ..be drog" kan beslaan. De film heeft eigenlijk nog een vijfde fragment, waarmee men begint en eindigt. De ver halen van bedrog en oplichterij worden namelijk verteld door vier rechercheurs, die het hol van een valsemunter hebben ontdekt en nu wachten tot de man in kwestie komt opdagen. ZU doden de tijd met elkaar die markante belevenissen op te dissen, niet beseffend dat zijzelf intussen voor een nieuw en apart hoofdstukje van het on derwerp „bedrog" zorgen. Het gedeelte dat in Amster dam is opgenomen, behoort be slist tot de sterkste en best uit gewerkte fragmenten van dit opmerkelijke filmwerk. In de hoofdrollen Jan Teulings als de gefortuneerde zakenman en Ni cole Karen als de mooie, even geraffineerde als gevoelloze Franse toeriste Deze laatste neemt tijdelijk de rol waar van echtgenote van de zakenman, wiens vrouw en dochter de stad uit zijn. Het gaat haar echter niet om de man. als wel om buitengewone, luxueuze dingen te bezitten. Op zeer geslepen wijze presenteert zij de zaken man daarvan de rekening. Bui ten het verhaal om heeft de Poolse regisseur Polanski de Amsterdamse sfeer en tal van typisch Nederlandse gebruiken op een voor een buitenlander zeer subtiele wijze weergegeven. a.1 overdrijft hij dan wel eens: men 's in de hoodsfad n et aan één stuk door bezig met auto's uit de gracht te halen en ons fluitketeltje voor het theezet ten krijgt ook een veel te zwaar accent mee. Het fragment in Napels valt op door de grappige „plot". In deze plaats kunnen, volgens een oude wet, prostitué's naar hun geboorteplaats worden terugge zonden. als ztf zich niet in het bevolkingsregister hebben laten inschrijven. Een van de meisjes die dat overkomt, krijgt van een juridisch student het advies louter formeel met een oud mannetje te trouwen, want als Napolitaanse kan men haar niet wegsturen. Een Napolitaan. die van de ontucht van de dames leeft, vindt dat een mooie oplos sing om die wettelijke bepaling voor altijd te ontlopen. Hij wil het gehele oude-mannenhuis voor dit soort transacties onder contract brengen, maar dit keer zit de student, hem met een an der juridisch spitsvondigheidje lelijk in de weg Nicole Karen, de tegen speelster ran Jan Teulings in ..De wereld wil bedrogen worden" De overige gedeelten zijn wat inhoud betreft iets vlakker. In Parijs ziet een aantal oplich ters kans de Eiffeltoren te ver kopen aan een schatrijke, ma niakale Duitse zakenman: in Tokio verleidt een knap ser- veerstertje een oude liedjes componist om iets van zijn for tuin in handen te krijgen. Al met al een goede film met inhoudsvolle fragmenten en over het algemeen behoorlijk LIDO De film „Echtschei ding op zijn Italiaans", die vo rige maand nog voor K. en O. Camera draaide, heeft een zo groot succes gehad, dat „Hu twei Ijk in Italiaanse stijl" er wel op móest volgen! Ook in deze et tegenhanger speelt Marcello [Mastroianni de hoofdrol ga lmen met niemand minder dan „.iSophia Loren. Dit duo is het |J|ftniddelpunt van tal van amu sante toneeltjes, waarin 'n loop- L ije wordt genomen met eigenaar- (\||digheden van de Italiaanse Tvolksaard, ook al speelt deze [„Matrimonio" zich in Napels of en dus niet zo zuidelijk als de "Dlvorzio", die Sicilië als ach tergrond heeft. Het begin van dit werk van regisseur Vittorio de Sica is al dadelijk een kos>Te- lijke persiflage op de Italiaanse luidruchtigheid: de manie.r. waarop een flauwgevallen vrouw uit een taxi haar woning wordt binnengebracht, is 'n gro- ^%tesk tafereel dat op een mees- ierlyke wijze is vastgelegd. Het begin van het eigenlijke verhaal is een ontmoeting van Domenico en Pilomena in een ïordeel. Later trekt het meisje Us maitresse bij Domenico In huis totdat zij eindelijk op Sluwe wijze een huwelijk for ceert., niet voor haarzelf, maar jvoor haar drie zoons, van wie een van Domenico is. Wie is, verzwijgt Pilomena idvastig. Haar list dreigt vankelijk verkeerd uit te ':en. maar eind goed. al Wie de „Echtscheiding" gezien, moet het „Hu- 'eiyk" niet overslaan. James Bond REX De enorme belang- stelling voor James Bond duurt onverminderd voort en zijn boelende avontuur in de strijd tegen de zeer gevaarlijke dr. No 001 tal zeker velen naar het thea ter aan de Haarlemmerstraat voeren. James (vertolkt door Sean Connery) komt voor zeer lonir hete vuren te staan, maar dank «1 ZÜ zUn intelligentie en niet wei nig geluk blijft hij overwinnaar. Deze film is opgenomen in i technicolor. Nophia Loren en Marcello Mastroianni in ..Huwelijk in Italiaanse stijl Prolongaties LUXOR Voor de derde week „De man van Istanboel". een film die veel van een per siflage weg heeft, gezien de op eenstapeling van wilde avontu ren. De hoofdrol wordt gespeeld door Horst Buchiholz. een ga lante avonturier die glimlachend de hachelijkste situaties mees ter blijft. Spannend en amu sant. TRIANON De prolongatie van deze film komt niet als een verrassing. „De eend en de Cadillac" is een aardige kluoht. die een groot publiek makkelijk aanspreekt. Men moet geen tweede „La belle Américaine" verwachten CAMERA Het toneelstuk van Tennesee Williams. „Cat on a hot tin roof" heeft ook als film veel opgang gemaakt. En tereoht, want wat regisseur Ri chard Brooks op het witte doek brengt, is een bijzonder boeiend en knap relaas. Het kon ook bijna niet an ders. „Cat on a hot tin roof" (Kat op een heet zinken dak) heeft als toneelstuk al lang be wezen over vele mogelijkheden te beschikken. Immers de strijd om geluk van een jonge vrouw, de late bezinning van een self made man, die in zijn leven alles heeft verworven behalve Jiefde", de onderlinge rivali teit in een familie, dat alles zijn onderwerpen waaraan een regisseur zijn hart. kan ophalen. tLlizabeth Taylor en Burl Ires in ..Kat op een heet zin ken dak". Richard Brooks heeft het dan ook gedaan en schetst met strakke hand de strijd, die de versohillende personen moeten voeren om met zichzelf in het reine te komen. „Cat on a tin hot roof" heeft een bijzonder sterke bezetting. Elizabeth Taylor is de vrouw die vecht voor de liefde van haar man en dit op overtui gende wijze weet te doen. Paul Newman, Buil Ives, Judith An derson en Jack Carson doen ln deze kleurenfilm niet veel voor Elizabeth Taylor onder. Kerkelijk Leven Bomaanslag op trein in India: 36 doden NED. IIERV KERK Beroepen door de Generale Synode tot zendingspredikant te Rante Pao (Celebes) J. J. de Heer, laatstelijk pre dikant te Wllnis te Nleuwendljk (toez.) E. Bouman, kand. te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Oostvoorne E. J. Alberts te Schiermonnikoog. Be dankt voor Delft (vac. L, Vroeglnde- wey) en voor Veenendaal (vac. D. van van den Berg) J. den Besten te Hui- telt S. Hoekstra te H.I Ambacht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Noord C. Wisse te Elspeet te Kruin ingen H. van Gilst te Trlcht. Bedankt voor Oo6tkapelle G. Schipaanboord te Apel doorn voor Waarde J. Karens te Nieuwerkerk. In een verklaring van de Indiase regering is gisteren meegedeeld dat de bomaanslag op een trein in de Indiase staat Assam 36 doden en 53 gewonden heeft geëist. Zoals gemeld i vond de aanslag plaats in het district waar de opstandige Naga-stam Toen men de opgeblazen trein j doorzocht werd in een ander rijtuig een tweede tijdbom ontdekt. De sa- j botage zou een poging van militante Naga's zijn om vredesbesprekingen tussen de Naga-stam en de regering, die vandaag moeten beginnen, te verijdelen. De Wereldraad van Kerken heeft gisteren aangedrongen od een alomvattend verbod van kernproeven en de kerken van de gehele wereld opgeroepen, om voor het bereiken van dit doel te werken. Door unieke structuur een volkomen nieuwe vloerbedekking (vinyl op vilt) Sprankelend-heldere kleuren en gouden glinsteringen*) mat-vlak oppervlak, waar door vrijwel géén onderhoud dóór-en- dóór dessin; daardoor ongekend slijtvast# elastisch, warm-aanvoelend, geluiddempend in 7 kleuren, f 12,50 per m2, 200 cm breed Ga bij uw woninginrichter het complete Krommenie vinyl stalenboek bekijken! Fiësta Is ook zonder goudglinstertjes verkrijgbaar onder de naam Conchita, op onderlaag van vilt of kurk. In een verklaring van het hoofd bestuur sprak de raad zich even eens uit ten gunste van een oproep tot een wereldconferentie over ont wapening om in de plaats te treden van de beperkte zeventienlanden- confeientie, die thans te Genève bij een is. De aansporing tot een ver- j bod van kernproeven volgde op i een oproep tot een oplossing van het Vietnamese vraagstuk door i onderhandelingen I De Wereldraad gaf uiting aan zyn I ..dankbaarheid" voor het. beperkte j kernstopverdrag, dat in 1963 te Mos- kou is gesloten, maar betoogde dat dit moet worden uitgebreid tot on- dergrondse proeven, j „De mensheid verwacht en wacht j op vorderingen op dit terrein", aldus de resolutie van de raad. „Wij richten ons tot de bij ons aan gesloten kerken, maar trachten, aldus sprekende, ook regeringen aan te moedigen om met kracht voorwaarts te streven naar de vervulling van een taak. van welker vervulling het lot van de mtnsheid kan afhangen". De raad drong eveneens aan op maatregelen om paal en perk te stel len aan de verbreiding van kernwa pens een der voornaamste agen dapunten van de huidige conferen tie van Genève. Gevaarlijke toestand „De toestand is zo gevaarlijk, dat hij nieuwe en onverflauwde inspan ning vereist om hiernaar en naar an dere ontwapeningsmaat.regelen met kracht te streven", aldus de resolu tie. die hierop laat volgen: „ten be hoeve van deze doeleinden vragen wij eens te meer de gebeden van christenen en kerken en samenwer king in goede wille over alle ideolo gische en politieke hinderpalen heen". Het hoofdbestuur van de raad heeft ook aandacht gewijd aan de strijd in het zuiden van de Soedan en deze bestempeld als „niet alleen een rassenstrijd. doch een gods dienstoorlog". De raad drong aan op geëigende maatregelen „om een einde te ma ken aan het lijden" in deze strijd tussen de Arabische regering van de Soedan en haar gedeeltelijk christe lijke Afrikaanse minderheid, die het zuidelijk gedeelte van het land be woont. Koning geeft opdracht aan katholiek Segers Koning Boude^ijn van België (Van onze Brusselse correspondent» geweest, dat het hem mogelijk zou zijn als formateur op te treden en met een katholiek-socialistisch ka- binet voor de volksvertegenwoordi ging te verschijnen. Hij baseerde zich daarbij vooral op bepaalde voor lopige toezeggingen uit CVP-krlngen volgens welke men daar wel bereid zou zijn deel te nemen aan een re- gering onder een socialistische pre- I mier. heeft gisteravond de Antwerpenaar P. W. Segers, minister-coördinator I voor het sociaal beleid in de afge treden regering-Harmei opdracht gegeven een nieuwe Belgische rege Dat is het einde geweest van een politiek nogal opgewonden dag in de Belgische hoofdstad. Woensdag avond was de socialistische informa teur Van Acker nog vol goede moed J- V.S. verwerpen Sowjetrussiselie beschuldiging Amerika heeft gisteren de beschul diging van de Sowjet-Unie verwor pen het kernstopverdrag van 1963 te hebben geschonden. De Russische be schuldiging is geuit in verband met het verongelukken van een Ame rikaanse bommenwerper boven zuid- Spanje. De woordvoerder van het State De partment (Buitenlandse Zaken) verklaarde, dat het kernstopverdrag betrekking heeft op kernexplosies en dat er zich geen kernontploffing heeft voorgedaan toen de bommenwerper neerstortte. De Russische beschuldi ging was vervat in een nota, die woensdag aan de Amerikaanse am bassade in Moskou werd overhan digd. De Rus Tsarapkin ging nader op de beschuldiging in op de Geneef- se ontwapeningsconferentie. De woordvoerder zei. dat de Ame rikaanse luchtmacht -al had toegege ven, dat. er zich aan boord van de verongelukte B-52 niet op scherp ge stelde kernwapens bevonden. Hij wil de echter niet praten over de op sporingsoperaties die nu voor de Spaanse kust aan de gang is en dus niet erkennen dat men naar een kernbom zoekt die nog steeds vermist wordt. In de vergadering van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk is een reorganisatie besproken van de cecumenische raad van kerken in Nederland. De voorzitter van de raad. dr. E. Beker, heeft uiteengezet waar dit plan op neerkomt. De raad vraagt de aangesloten kerken om zich te gedragen als zich verenigende kerken. De raad wil niet alleen maar een centrum zijn van overleg en samenwerking, wil niet dat de kerken elkaar zien als kerken die zich morgen verenigen, maar als kerken op weg naar ver eniging. De Oecumenische Raad ver langt. er naar dat de Geref. Kerken en de Chr. Geref. Kerk gaan mee doen. Zij zullen eerder meedoen als zij zien dat er ernst met de vereni ging wordt gemaakt. De raad vraagt aan de kerken om nu al gestalte te geven aan deze ver eniging: door leidinggevende figu ren van de kerken af te vaardigen naar de raad. De raad vraagt verder aan de ker ken plaatselijk of regionaal een raad van kerken te vormen. Nadat in de synode over deze aan gelegenheid gesproken was ging de synode akkoord met het voorstel, dat de synode zich principieel stelt ach- tCT de term ..zich verenigende ker ken". omdat deze de hoofdgedachte beklemtoont dat wy elkaar van meet af aan moeten ontmoeten in verantwoordelijkheid aan de ene Heer. Verder dat afhankelijk van het gesprek met die kerken, die niet zyn aangesloten wordt bezien of deze term „zich verenigende kerken" kan worden gehandhaafd of dat er een term van dezelfde strekking wordt gebezigd. Het is kennelijk een manoeuvre geweest. Nadat hy gistermiddag met de voorzitter van de CVP had ge sproken na de bijeenkomst van de partijraad, bleek dat de r.-katholie- ken van oordeel zijn dat hun als de grootste partij in België, het pre mierschap toekomt. „Mijn partij", zo zei voorzitter Van den Boey- nants. „schrikt niet terug voor de verantwoordelijkheid omdat de toe stand ernstig is. Wy willen echter niet tot elke prijs aan de regering deelnemen. Voor alles eisen wij een duidelijk regeringsprogramma". Blijkbaar heeft de informateur ter zake geen belofte of mededelingen kunnen doen en dus duurt de crisis, die volgens de CVP best lan;» zou kunnen duren, voort. Zeven maanden voor aanval op Joop Captein De officier van Justitie by de rechtbank in Amsterdam, mr. J. E. Vriesema, heeft gistermiddag tegen de 46-jarige reeman-havenarbeider Jan van I. uit Amsterdam wegens een poging zwaar lichamelyk letsel toe t°> brengen aan de 28-jarige wiel renner Joop Captein een gevange nisstraf van zeven maanden met af trek waarvan vier voorwaardelijk geëist. Met deze eis kwam een einde aan de behandeling van de destijds ge rucht makende affaire, waarvoor twee zittingen nodig waren. Aan Van I. was primair ten laste gelegd, dat hij op de avond van de vijftiende juli vorig jaar tijdens stayerswed- stryden in het Olympische Station in Amsterdam de wielrenner opzet telijk over de balustrade op de baan had gegooid of geduwd. Mr. Vriese ma kwam echter nadat zeven ge tuigen hun verklaringen hadden af gelegd tot de slotsom, dat hiervan geen sprake was geweest. Hij achtte wel bewezen, dat Van I door Cap tein by de ballustrade aan te vallen willens en wetens het risho had ge nomen dat de wielrenner zwaar lichamelyk letsel kon oplopen. Arabieren boos op Amerika De premiers van de Arabische lan den zullen de volgende maand op I een bijeenkomst in Cairo verbreking van de diplomatieke betrekkin- gen met Amerika overwegen naar aanleiding van de Amerikaanse wa penleveranties aan Israël, zo heeft de secretaris-generaal van de Ara- I bische Liga, Hassoena, gisteren op een persconferentie meegedeeld. De bijeenkomst begint op 17 maart. Een dergelijke maatregel namen de Ara- i bische landen al eerder tegen West- i Duitsland, toen dat land diplomatie- ke betrekkingen aanknoopte met Israël. v Venezuela en Engeland werden het eens Geëindigd Belgisch toestel met kalveren neergestort I Een DC-6-transportvliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Bias is bij dichte mist neergestort bij de landing op het vliegveld Mal pensa bij Milana. Alle 3 de beman ningsleden zjjn daarbij omgekomen. Het toestel vervoerde 167 kalveren. Het kwam uit Brussel. Toen het toe stel, de landingsbaan naderde viel plotseling het radiocontact uit met de verkeerstoren van Malpensa. En kele minuten later werd gehoord dat het vliegtuig neerstortte. De vlammen waren door de mist uit de \erkeerstoren te zien. De gedeelte lijk verbrande wrakstukken werden later gevonden op een boerenbedrijf op korte afstand van het vliegveld. De verkoolde kalveren liggen over enkele honderden meter® verspreid op het terrein. Engeland, Venezuela en Brits- Guyana hebben gisteren overeen stemming bereikt over de vorming van een gemengde commis sie ter behandeling van de Venezo laanse aanspraken op een groot stuk grondgebied van Brits-Guyana. dat 26 mei a.s. onafhankelijk wordt. De commissie zal bestaan uit vertegen woordigers van Venezuela en Brits- Guyana. Deze overeenstemming doet geen afbreuk aan de rechten of aan spraken van beide partijen, aldus een officiële mededeling. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Stewart, die twee da gen lang in Genève met zijn Vene zolaanse ambtgenoot, dr. Iribarren Borges. en de Brits-Guyanese pre mier dr. Forbes Burnham, gesproken heeft over het grensgeschil, ver klaarde op een persconferentie dat men een van de middelen tot het oplossen van geschillen zoals die in het handvest van de V.N. omschre ven zijn, te baat zal nemen wanneer de commissie er na vier jaar nog niet in is geslaagd, een oplossing te vin den. De commissie zal ook de moge lijkheden tot samenwerking tussen beide landen nagaan, aldus Stewart. De premier van Brits-Guyana noem de het bij het overleg bereikte resul taat waardevol. Venezuela maakt aanspraak op bijna tweederden van Brits-Guayana Het omstreden gebied ligt ten wes ten van de rivier de Essequibo. Er zouden mogelijkheden zijn voor de mijnbouw en de aanleg van water krachtcentrales. Venezuela beweert dat Engeland de grenzen van de ko lonie uitbreidde na de overneming van het gebied van de Nederlanders in 1814. Engeland en Brits Guyana ontkennen dit. „Myn zending is geëindigd", moest Van Acker 's avonds tegen de Journalisten zeggen. „Ik heb moge lijkheden onderzocht voor een twee ledige of een drieledige regering; dus een voortzetting van de bestaan de coalitie, of het vormen van het geen men pleegt te noemen een na tionale regering. Dat laatste is on mogelijk. het eerste heel moeilijk gebleken, maar ik zal geen formateur worden". Het is gebleken dat Van Acker te zeer op zyn persoonlijkheid en op zijn gezag in bepaalde r.-k. kringen had vertrouwd. Dat was iets waar voor zyn party genot en Spaak <Btl. Zaken) en Spinoy (Ec. Zaken) hem hadden gewaarschuwd. Hij meende echter toch dat hij met de CVP tot overeenstemming had kunnen ko men. Dit is anders uitgevallen. De naam van minister Segers is al op de eerste dag van de huidige cri sis genoemd als die van een mo gelijke kabinetsformateur. Het is thans echter de vraag in hoeverre het onfortuinlijke informateurschap van Van Acker wellicht kwaad bloed heeft gezet bij sommige BSP-voor- mannen, zodat de taak van de nieu we formateur misschien moeilijker kan zijn dan wanneer hy reeds di rect met een opdracht belast zou zijn geweest. Burgemeester misselijk van geuren van Gulf RAFFINADERIJ TIJDELIJK DICHT Burgemeester Thomassen van Rot terdam heeft in de gemeenteraad be kend gemaakt dat de Gulf-raffina derij m Europoort in mei tijdeiyk buiten bedrijf zal worden gesteld voor een algemene onderhouds- en ver beteringsbeurt. De raffinaderij zal met behulp van deskundigen van bouw- en woningtoezicht van Rot terdam voorzieningen aanbrengen, die een einde moeten maken aan de vrij ernstige luchtveronreiniging die de raffinaderij veroorzaakt De burgemeester merkte op dat Gulf door de raad als zondaar voor de luchtverontreiniging is aan gemerkt en zijns inziens terecht. By een recent bezoek aan Hoek van Holland werd de burgemeester on derweg zelf misselijk van de geuren van Gulf Het is duideiyk, aldus de burgemeester, dat het grenspunt is bereikt van de verontreiniging van de lucht. De maatregelen om een beter evenwicht te bereiken tussen

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13