„Obaldiade 1-2-3-4": trefzekere dialogen Ruim 40.000 in Nederland woningen staan leeg Easi 1275 kunst kalei öosq29P Koldermet trieste achtergrond DeR ussenspugen hun gal over schrijvers Nieuw is de sigaret nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 tegelijk. Nog 4 weken en het is lente Rath Doodeheefver Eindelijk brak de lach door bij Shakespeare Terlenka .vU VRIJDAG 18 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Wier boeiende een-acters „Obaldiade 1 - 2 - 3 - 4" noemt de in moderne stijl schrijvende, hier te lande door de Toneelgroep „Studio" geïntroduceerde schrijver René de Obaldia de vier korte een-akters, die hij ken schetst als impromptu's op literair gebied te beschouwen als onvoorbereide, snedige invallen. hebben gekweten. De in razend tem po genomen dialogen, geladen met intense zeggingskracht, de sobere ac tie, het was alles in zijn meest doel treffende vorm aanwezig, De vlotlopende vertaling was van Josephine Soer. Cor Hezemans ont wierp de eenvoudige, sfeervolle decors en kostuums. Een grootse en langdurige huldi ging demonstreerde de waardering van het publiek. K en O zei het met bloemen voor de dames. B. H. Van het Reve en Aja Zikken stonden op straat De Amsterdamse schrijver G. K. van het Reve, zijn huisgenote en zijn onderbuurvrouw de schrijfster Aja Zikken, zijn gistermiddag letterlijk op straat terecht gekomen. Hun huiseigenaar ontdekte namelijk, dat zijn huis in de Eerste Rozendwars straat 9 in Amsterdam op instorten stond. De topgevel van het oude pand kwam lelijk naar voren en vertoonde fikse scheuren, Bouw- en Woning toezicht en de brandweer maakten hiermee korte metten. In enkele mi nuten was de gevaarlijke gevel tot de tweede verdieping gesloopt en werd, op de gelijkvloerse verdiep ng na, het huis onbewoonbaar verklaard. Het gevolg was dat de „literaire" bewo ners op straat kwamen te staan. Vrienden en familieleden zorgden voor een voorlopig onderdak. Na het proces: De drie vóór de pauze: „Het offer van de beul". ..De overledene" en „Eduard en Agrippien" dragen daar i de overtuigende kenmerken van, zij vertonen reminiscenties aan de Com- 1 media dell' arte die zich handhaafde U van de middeleeuwen tot het einde van de 18de eeuw. Met dien. verstan - 4 de, dat het nu niet de acteurs zijn die 9 zich naar believen kunnen permite ren elke invallende geestigheid of J spotternij te spuien, maar de schrij ver-zelf zich in volstrekte ongebon denheid laat gaan en met inachtne- ming van de geschapen situatie de I dialoog lardeert met de onzinnigste In hem opwellende dwaasheden, die niettemin met grote trefzekerheid 1 zijn gepluaetst. Dat ondanks deze kolder, in b.v. „Eduard en Agrippien" I de trieste achtergrond doorschemert, j valt niet te ontkennen. j In nr. 4 „Stikstof" komt deze triest heid meer naar voren, is direct ver weven met de situatie, groeit zelfs uit tot een felle aanklacht tegen de onmenselijkheid van de oorlog. In deze, naar onze smaak beste van de vier een-akters krijgen de hangende invallen een verbitterd grimmig karakter. Loudy Nijhoff i tn een der De Russische pers heeft gisteren zijn gal gespuid over de schrijvers Tarsis, Sinjawsky en Daniël Iswestia schreef over Tarsis, die thans in Engeland vertoeft, „dat hjj bij alles wat hij zegt zijn gebrek aan scrupules en zijn verwarde geest toont". Tass vergeleek de veroordeelde Sinjawsky en Daniël met Judas en sprak van „vuil schuim dat door de turbulente levensstroom naar boven wordt gebracht". Naar aanleiding van de protesten tegen de vonnissen uit het Westen zegt Tass dat men daar wil dat so cialistische landen zelfs aan contra revolutionairen vrijheid geven. „Wat heeft de revolutie dan voor zin ge had?" zo vraagt Tass retorisch. In het artikel van Izwestia over Tarsis wordt gezegd dat de Weste lijke anti-Sowjet propagandisten hebben gekregen wat ze verdienden en dat ze Tarsis maar moeten hou den. Met steeds stijgende belangstelling hebben wU deze voorstelling, de derde van de serie modern toneel van K. O in samenwerking met het Leids Academisch Kunstcentrum, gevolgd, Het werd een doorslaand succes! Dit was, behalve aan de schrijver, te danken aan de verbetenheid waar mee Loudy Nijhoff. Liesbeth Strup- pert. Elsje Scherjon, Lex Goudsmit, Bram van der Vlugt en Paul Bran denburg zich onder de bezielende en strakke leiding van Johan Grefer als regisseur, van hun moeilijke taak Orkest komt Lontlens Symfonie- Op 19 maart komt het 100 leden tellende Londens Symfo nie-Orkest naar Amsterdam in het kader van het tweedaagse toeristische arrangement van de Ned. Spoorwegen voor de Brit ten. De leden van het Londens orkest profiteren dan tegelijk van het in dit arrangement op genomen bezoek aan het Am sterdams Concertgebouw-or kest. Andere Russische bladen namen een soortgelijk standpunt in. De universiteit van Leicester heeft meegedeeld dat een openbaar col lege dat de Russische schrijver Tar sis zou geven over de invloed van de Franse schrijvers uit de 19de eeuw op de Russische literatuur niet zal doorgaan. Inplaats daarvan zal op 17 maart met een geselecteerde groep studenten een seminarium ge houden worden over het onderwerp „Dostojewski en de huidige stromin gen in de Russische literatuur". De pers zal niet worden toegela ten tot het seminarium, maar zij zal Tarsis die dag wel vragen kun nen stellen. De communistische burgemeester van Modena, Rubes Triba, heeft zijn gemeenteraad gevraagd een resolutie aan te nemen waarin de veroorde ling van de Russische schrijvers Sin jawsky en Daniël afgekeurd wordt. De gemeenteraad, die voor 70 uit communisten en socialisten be staat, zal morgen over de resolutie En natuurlijk blijft de Hunter King Size en de Hunter Filter Woningmarkt aanzienlijk ruimer Studiebijeenkomst voor violisten In huize „Queekhoven" van de Eduard van Beinum Stichting in Breukelen bij Utrecht zal van 9 tot 16 april een internationale studiebijeen komst voor violisten worden gehou den. Deze week zal onder leiding staan van André Gertler uit Brussel, die zelf de bijeenkomst met een re- treden. De week zal worden besloten cltal zal openen. Het ligt in de be- met een of meer openbare concerten, doeling ook enkele vooraanstaande De leiding zal uit de deelnemers de jonge violisten uit verschillende lan- hiervoor in aanmerking komende den voor de deelnemers te laten op- I kunstenaars aanwijzen. Op 1 november van het vorige jaar stonden er in Nederland .200 woningen leeg. Dat is ruim 1,2 pet van de toen aanwezige woningvoorraad van 3.239.000. Dit is vastgesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek aan de hand van steekproefonder- zoek. Dit onderzoek werd gehouden in de 155 gemeenten die indertijd hun medewerking toezegden aan het woningbehoefte onderzoek 1964. de algemene volkstelling van 31 mei 1960 ruim 23.00 en bij het woning behoefte-onderzoek van 15 oktober 1964 waren het er ongeveer 35.800. Het aantal leegstaande woningen ls dus tussen '56 en '60 opgelopen met gemiddeld 2.200 per jaar, tussen de telling van '60 en '64 met gemiddeld bijna 3.000 per jaar en tussen '64 en november '65 met 4.400. Het onderzoek werd verzoek van de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Het moet gezien worden als een proef om op grond van bij de ge- eenten berustende administratieve gegevens te komen tot een periodieke vaststelling van de hoeveelheid leeg staande woningen per gemeente. Het centraal bureau voor de statistiek beschikt over gegevens waaruit blijkt dat het leeg staan van woningen in de laatste jaren is toegenomen. By de algemene woningtelling van I juni 1956 waren er nl. 14.500, bij Advertentie Daarom is nu het ogenblik gekomen om de nieuwe r d staalboeken ter inzage te vragen. De complete collectie 1966 v(V is al uit. Vraag erom bij de vakman. Hij heeft nu nog alle tijd voor u ontwerpers en fabrikanten van behang [oskou en Hollywood maken Al cc Guinness misschien in hoofdrol (Van onze Londense correspondent) De Sowjet-regering zal voor het eerst met Hollywood samen werken om een epische kleurenfilm te maken over het leven van de Russische componist Peter Tsjaikowsky. Russische, Ameri kaanse en Britse acteurs, Russische dansers met inbegrip van het Bolsjoiballet en vooraanstaande dirigenten en musici, zowel uit het Westen als uit de Sowjet-Unie, zullen hieraan deelnemen. Gehoopt wordt dat Alec Guiness de titelrol zal spelen. Enkele dagen geleden is in Mos kou het contract tussen vertegen woordigers van de Sowjet-regering en de heer Wolf Cohen, de president van Warner Brothers International ondertekend. De in Rusland geboren Hollywood-componist Tiomkin (die de muziek schreef voor „High noon", ..The guns of Navarone", „The Ala mo", .Duel In the sun" en „The high and the mighty" en winnaar is van 4 Oscars) zou de muziek helpen sa menstellen en als producer optreden. De film zaJ worden opgenomen in de reusachtige Moskouse studio's. De re gie zal berusten bij de grote Russi sche regisseur Soerin. De onderhan delingen hebben twee jaar geduurd. Tiomkin verklaarde gisteravond in Londen dat de Russen beseften dat de vervaardiging van deze film een belangrijke brug tussen Oost en West kan vormen. „De film zal Tsjaikows- ky's grote symfonieën, baletten en opera's omvatten en zal ook de uit gestrektheid en de schoonheid van het Russische landschap tonen en naar ik hoop de ziel van het land blootleggen". Westelijke choreogra fen, zoals Jerome Robbins, zullen een taak krijgen te vervullen. Er bestaat een treffende uiterlijke gelijkenis tussen Tsjaikowsky en Guiness en Tiomkin gelooft dat de de Russen ruimdenkend genoeg zul len zyn om Guiness als „hun" Tsjai kowsky te accepteren. Een groep Britse filmtechnici is reeds verzocht voor besprekingen naar Moskou te komen. Tiomkin zei: „Ik ben in Rnsland geboren en deze film is vele jaren mijn droom geweest. Eerlijk gezegd geloof ik dat mijn ervaringen In Hol lywood via commercialisme zo u wilt de Russen zal helpen". Hij was onder de indruk van de facili teiten waarover de Moskouse stu dio's beschikken en de technische kennis van de Russen. De film is be stemd voor een groot publick, zowel in het Westen als in het Oosten. Schilder Hans Hofman overleden De Amerikaanse schilder Hans Hofman is gisteren op 85-jarige leef tijd in zjjn woning te New York overleden. Hij geldt als de pionier van de Amerikaanse beweging ln ab stract impressionisme. Hofman werd in maart 1880 ln Beieren geboren. Hij kwam ln 1930 naar de V.S. en werd er in 1936 ge naturaliseerd. Hofman leidde van 1915 tot 1932 een school in moderne kunst in Mllnchen. Van 1904 tot 1914 studeerde hij te Parijs, waar hy met Matisse en Picasso kennis maakte. Zijn eerste tentoonstelling te New York was in 1944 en hij exposeerde daarna jaarlijks. Zijn beste werken zouden in de afgelopen 12 Jaar zijn geschilderd. Achter gesloten deuren Gisteren ls in Washington een bijeenkomst achter gesloten deuren gehouden van vertegenwoordigers van acht buiten landse en negen Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen, alle in het be zit van Boeings-727, naar aanleiding van vier ongelukken met toestellen van dit type ln het afgelopen half jaar, die in totaal aan 260 mensen het leven kostten. De bijeenkomst werd voorgezeten door de veiligheids directeur ven het Amerikaanse Fe derale bureau voor de luchtvaart, Moore. Ook afgevaardigden van de Boeing-fabrieken en de Amerikaan se raad voor de burgerluchtvaart na men er aan deel. „Droom in midzomernacht" Kon. bezoek in de Schouwburg (Van onze kunstredactie) Het dansje, waarmee de h&ndels- werkslleden hun vrolyk aandeel aan Sh&kespeares „Droom van een mid zomernacht" omstreeks half twaalf gisteravond in Kon. Schouwburg ln Den Haag besloten, deed de lach pas echt doorbreken. Zeker, tevoren hadden de genodig den, die met de Koninklijke familie in de met witte tulpen, serin gen, amaryllis, anjers en fresia's versierde schouwburgzaal de pre mière van deze Shakespeare- komedie door de jongere leden van Dc Haagsche comedie onder regie van Joris Diels hadden biigewoond, ook al wel eens gelachen, maar uit bundig was het nog niet geweest. Niet, omdat hetgeen de Haagse acteurs en actrices in de kleurige cos- tuums van Harry Wich en op de to nen van Jurriaan Andriessens nieu we begeleidende muziek, op de plan ken zetten, niet amusant was in tegendeel maar méér omdat het publiek voor een deel bestond uit Hagenaars, die de schouwburg niet zo regelmatig bezoeken als direc teur Bob van Leersum dat wel zou willen. En het niet vertrouwd zjjn met zo'n toneelvoorstelling legt, zeker als men die bezoekt in het hoge gezel schap van de eerste familie des lands 't luidruchtig genieten enigszins aan banden. Bovendien was er voor de ze gelegenheid een speciale gang van zaken. Gewone bezoekers moesten op een lichtsignaal van het grote zaal licht wachten, voor zij in de pauze de zaal zouden mogen verlaten. Aan het einde zou het wéér zo moeten gaan. maar dat lichtsignaal schoot er by in. Het volgens het draaiboek gezamenlijk te zingen Wil helmus ook. Maar daar stonden dan die uitbundig doorgebroken lach en het spontane open doekje tegenover voor Gerard de Groot, Dolf de Vies, Gaston van Erven, Jan Veelo, Kees Cooien en Jack Horn, die als tim merman, wever, schrynwerker blaasbalgmaker. ketellapper en kleermaker, met een (voor de gele genheid ingelaste, wat in Dolf Ver- s poors vertaling niet te vinden) tekstje vol gelukwensen voor Jonge paren hun zotte dansje uitvoerden. onder de leegstaande woningen mede een aantal voor bewoners ongeschik te woningen ls begrepen, dan valt te constateren, dat het leegstandper centage voor iedere van de genoem de gemeentegroepen nog duideiyk beneden het niveau bUjft dat voor het goed functioneren van de wo ningmarkt als algemeen wenseiyk wordt aanvaard. Ruimer Over de duur van het leegstaan van woningen zegt het C.B.S. het volgende: uit het zojuist ingestelde onderzoek is gebleken dat van de 40.000 woningen ongeveer 20 pro cent een maand of korter leeg stond, 20 procent langer dan een maand tot en met drie maanden, 18 pro cent langer dan drie en tot en met zes maanden en 42 procent langer dan een half jaar. Worden deze cU- fers vergeleken met die van 1960 dan blijkt dat de duur van het leeg staan aanmerkelijk is toegenomen. Op grond van deze vergelijking valt te constateren, dat de woningmarkt aanmerkelijk ruimer moet zyn ge worden, aldus het C.B.S. Het ingestelde onderzoek heeft ook uitgewezen dat het aantal woningen dat leeg staat wegens ongeschikt heid voor bewoning (dat zyn krot ten die nog niet door onherroepeiyke onbewoonbaarverklaring van de wo ningvoorraad zyn afgevoerd') per 1 november '65 ruim 7.600 bedroeg. De overeenkomstige cyfers voor 31 mei 1960 en 30 Juni 1965 zyn resp. 3.200 en 2.300. Uit het onderzoek is verder komen vast te staan dal het aantal wo ningen dat leeg staat zonder ooit be woond te zyn geweest minstens 4.500 bedraagt. By vroegere gelegenheden is dit cyfer nooit vastgesteld, omdat toen mocht worden aangenomen dat het woningtekort zo groot was, elke nieuwe woning binnen redelyke tyd na gereedkomen werd betrok ken. Van deze 4.500 woningen zyn ei 1.220 die een maand of korter leeg stonden, 1.390 die van één tot en met drie maanden leegstonden, 1.170 die langer dan drie en tot en met zes maanden leegstonden en 790 die lan ger dan een half jaar geen bewoners hadden. De leegstand van woningen in de drie grote gemeenten is gemiddeld 1.0 procent, in de overige gemeenten met 100.000 en meer inwoners is ze pet en in de gemeenten met minder dan 100.000 inwoners 1.4 pet. Hieruit biykt dat de woningnood in de gro tere gemeenten zwaarder drukt dan in de kleinere. Als men echter, zo wordt opgemerkt, deze percentages beziet in het licht van het feit, dat Politiecommissaris verongelukt De 56-jarige heer W. van Wyngaar- den, commissaris van politie in Rot terdam, is gisteravond op de provin ciale weg van Papendrecht naar Bleskensgraaf met zijn auto in bot sing gekomen met een andere wagen en op slag gedood. De heer Van Wyngaarden, die chef was van de afdeling zeden- en kinderpolitie in Rotterdam, was op weg naar Bles kensgraaf om daar een spreekbeurt te vervullen. Advertentie. jongens pantalons Eersteklas JONGENSPANTALONS in originele Terlenka 55/45 ln de vier moderno kleuren bruin, blauw, mid den- en donkergrijs. Uitzonderlijk voordelig l tot 10 Jaar ALLE MATEN 11 tot 16 Jaar ALLE MATEN IO/5 Zolang de voorraad strekt I

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11