LEIDSCH DAGBLAD BRUIDSDAGEN ZIJN INGEGAAN Trouwzaal mei sfeervol decor Akkoord over fondsvorming SAMEN Feestelijke ontvangst in Den Haag obere plechtigheid in Baarns gemeentehuis Begroting huwelijk jcteur: E. A. E. van Dishoeclc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 I(Van onze speciale verslaggevers) Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zijn sinds kwart over elf van morgen bruid en bruidegom. Op dat tijdstip ondertekenden zij in het sfeer- volle trouwzaaltje van het Baarnse gemeentehuis de acte van huwelijks- nangifte, hun voorgelegd door burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen. 95 Het is een zeer sobere plechtigheid geworden en er was wat fantasie ~,.00r nodig te bedenken, dat dit prinselijke bruidspaar over precies drie »eken het stralend middelpunt zal zijn van de spectaculairste liuwelijks- i jltrekking, die Nederland sinds 193 7 heeft gekend. Bet is vandaag geen nationale feestdag. In winkels en bedrijven k in Baarn ging het werk gewoon door. Het waren dan ook voor- Ai tnélijk de huisvrouwen, die zich langs de route naar het stadhuis Hen opgesteld. Hun gejuich bij het passeren van de hofauto werd \9 [rgenomen door enige duizenden schoolkinderen. ie huwelijksaangifte is geen opgeschroefd feest geworden, maar een 'i geiden plechtigheid, die werd begeleid door de hartelijkheid van ige duizenden mensen, die door hun aanwezigheid het bruidspaar 'a ukwensten, maar ook steun wilden verlenen op de verdere weg naar f huwelijk, dat zoals Prinses Beatrix heeft gezegd geen „sprook- f huwelijk" zal zijn. plechtigheid van een eenvoudig karakter. Zo hebben de Prinses en von Amsberg het gewenst. En zo is het geweest. Publiek vooral het centrum Uniek uitzicht J hoe eenvoudig ook, enkele derden mensen zijn de afgelopen ;en in de weer geweest om de hu- mgifte vlot te laten ver- Grote zorg ging daarbij uit de route van paleis naar stad- De sneeuwschuivers en pekel- dle achter de hand werden behoefden vanmorgen niet uit te rijden. De politie- van hoofdinspecteur G. J. kker, die vannacht langs de Am- damse straatweg en in de boch- van de Baarnse straten de hekken plaatsten, constateer- als eersten dat het wegdek on en droog was gebleven, et weer was koud, maar helder om vier minuten over elf (iets Iter op het tijdschema) de hof- een Rolls-Royce, met Prinses Claus von Amsberg de ort uitreed. De Prinses was een donkere bontjes van er met daaronder een lichtblauw x-pieces, dat was doorgestikt met en ruiten. Zij droeg een hoedje dezelfde kleur. Vanuit het paleis het paar nagekeken door Ko- Juliana, mevrouw Von Ams- en Prins Bernhard. Het dak de auto was ondanks de sner- nde vrieskou open, maar dat deed bruidspaar-in-spé. gezien de glimlach blijkbaar heel dg. Het verkeer in de richting was op dat moment stilge- Een legertje politiemensen lefde zich met het handjevol be- igstellenden bij het paleis (meer alisten en fotografen dan pu it) nauwelijks te bemoeien. Pas elf uur kwamen er wat men- Vijf minuten voor elf arriveerde Prinses uit Lage Vuursche. JCarillon [Tien minuten duurde de rit van de krte afstand van paleis naar ge- leentehuis. Gedurende deze rit door ik vlaggende Baara speelde het carillon van de toren van de Paulus- kerk. Bij aankomst stond burgemees ter Van Beeck Calkoen op het bor des zijn hoge gasten op te wachten En niet zonder trots, want het Baarnse gemeentebestuur heeft de huwelijksaangifte aangegrepen >m de hal van het gemeentehuis eerder door bekendmaking van het voorge nomen huwelijk (aanplakking gedu rende tien dagen) belanghebbenden in de gelegenheid zyn wettelijke be zwaren tegen het huwelijk bij de ar rondissementsrechtbank in te dienen, bijvoorbeeld de vader of de moeder als hun zoon of dochter de vereiste toestemming mist. Dit laatste is bij de Prinses en haar bruidegom niet het geval en wat de openbaarheid be treft, zal er geen mens in Nederland zijn, die niet reeds van het voorgeno men huwelijk heeft gehoord. Maar dankzij het feit, dat de Prin ses en haar aanstaande echtgenoot dezelfde procedure hebben gevolgd als ieder bruidspaar was Baams bur-1 gemeester nu in de gelegenheid hen als eerste met het voorgenomen hu welijk te feliciteren. In de trouwzaal werden daarna de wethouders, de ge meentesecretaris en de raadsleden aan het bruidspaar voorgesteld. Na het aanbieden van het geschenk van de gemeente Baam door de bur gemeester en het gebruiken van een kopje koffie verliet het bruidspaar door een haag van gemeentepersoneel het gemeentehuis. In de hal over handigde secretarie-ambtenares Irene Sijlbing (28) de Prinses een boeket. uit Baarns huist t t Twintig buitenstaanders f hebben vanochtend de ge- beurtenissen in de Baarnse 9 trouwzaal met eigen ogen f nauwlettend gadegeslagen. 9 J Als haringen in een ton ge- 9 J perst, hingen ze op en boven 9 a elkaar uit een klein slaapka- f a merraam op de bovenverdie- f ping van een eenvoudig huis, 9 a in de nauwe doodlopende J a steeg naast het gemeente- J 1 huis. Ze zagen de burgemees- J l ter op de rug en Prinses Bea- 1 trix en Claus von Amsberg J 1 f recht in het gezicht. Genoeg J t redenen om de televisie be- J l neden in de kamer te laten J l wat zij was,. J 9 Het huisje is van de gezus- 9 9 ters Van Dijen en staat pal 9 9 tegenover de trouwzaal. Van- 9 9 uit het raampje boven de 9 9 deur hadden twintig „gluur- 9 9 ders" een onbelemmerd en 9 9 volkomen legaal uitzicht op 9 de zaal waarbinnen de plech- 9 9 tigheden van de ondertrouw 9 zich afspeelden. De gezusters J 9 Van Dijen wisten uiteraard 9 9 al direct nadat bekend werd 9 9 dat het aantekenen in de 9 9 trouwzaal zou plaatshebben, 9 9 dat hun raam vaiidaag geld f j 9 waard zou zijn. Zij kunnen al J 9 vele jaren met de regelmaat 9 van een klok vanuit hun slaapkamerraam een kijkje J 9 nemen in de trouwzaal. J 9 De bewoonsters van het J 9 huisje nodigden dagen gele- J 9 den al hun familieleden uit a 9 om te komen kijken J aan een restauratiebeurt te onder- Zij komt uit Willemstad, Curasao en wei-pen dan de prioriteitenlijst aan- bekende, dat zij geen nieuwe jurk gaf. De gemeente Baarn had diep in voor deze gelegenheid had behoeven de buidel getast, want ook de twee te kopen. „Ik had er nog één hangen, boden waren vandaag in een nieuw 1 die nooit was gebruikt", uniform gestoken. De trouwzaal, gelegen aan de LflllgS SCllOOl rechterzijde van de hoofdingang is C nog nieuw. De restauratie kwam 1 Het buiten het raadhuis wachtende vorig jaar gereed. publiek kon aan het hervatte klokke- Echte bloemen waren er in de spel van beiaardier Gijs Brinks aflei- vorm van bijzonder fraaie orchi- j den dat de plechtigheid ii de trouw- deën afkomstig uit de kwekerij van zaal was afgelopen. Zij. die zich een het Baarnse cantonspark. de Hortus plaatsje hadden veroverd op de wei- Botanicus van de Utrechtse universi teit. Zij waren er echter alleen om naar te kijken. Kort na de plechtig heid werden deze bloemstukken weer zorgvuldig vervoerd naar de kassen, waaruit zij gekomen waren. Trouwakte Na de prinses en haar verloofde op het bordes te hebben begroet be geleidde burgemeester Van Beeck Calkoen zijn hoge gasten naar de trouwzaal. Het paar nam plaats aan een rechthoekige, uit palissander hout vervaardigde tafel. Aan de an dere zijde nam de burgemeester plaats aan wiens linkerzijde de heer C. Renes ging zitten, de ambtenaar van de burgerlijke stand, die dej^Jv^ lroff A trouwakte heeft geredigeerd. Na voorlezing van de akte ver zocht de burgemeester het jonge paar de handtekeningen te plaatsen. Als eerste tekende de heer von Ams berg langzaam en zorgvuldig. Ter- wijl hij zorgzaam de handschoen- nige ruimte, die bij het gemeentehuis beschikbaar is hebben vandaag de beste plaats gehad. Bij het verlaten van het gebouw poseerden bruid en bruidegom namelijk enkele ogenblik ken op het bordes voor binnen- en buitenlandse persfotografen, die op de tribune tegenover het raadhuis stonden. Tijdens de korte rijtoer door Baarn, die om tien over twaalf een aanvang nam, kreeg de hofauto escorte van vier ruiters van de Rijkspolitie. Aan de Eemnesserweg waren naar schat ting 4000 Baarnse scholieren samen gestroomd om met vlaggetjes in de hand het bruidspaar hulde te bren gen. Op school kregen zij ter herinne- schrift in oranje kaft met de beeltenis van het I bruidspaar. De route was met opzet uitgestip peld langs het incrementum van het Baarns Lyceum aan de Amalialaan, waar Prinses Beatrix van 1950 tot 1956 op school ging en waar zij haar ieurgan iseerden ongeorgan iseerden De besturen van de Algemene 1 scerden. Blijkens een na afloop van erkgeversvereniging en van de in- j de vergadering afgegeven gezamen- dustriëie vakbonden hebben gisteren lijke verklaring, blükt dat deze oplos- in beginsel overeenstemming bereikt sing de onafhankelijkheid van de over een mogelijke oplossing over de rakbonden zal waarborgen en ander- kwestie georganiseerden/ongeorgani- I zijds zal berusten op vrijwillige me- het papier. Ten slotte tekende de j k" :,rl"'r na ïa,n burgemeester als ambtenaar van dJ het raadhui, wa» de hofauto reeds ondertrouw weer terus op de Van Heut*Iaan van 1 waar het slechts enkele minuten rij den was naar het paleis. Degenen, die bij de paleishekken waren blijven wachten zagen bet bruidspaar kort na twaalf uur terugkeren, tien minu ten voor op het tijdschema. Na de lunch maakte het bruidspaar zich op voor de tocht naar de Residentie. Zin ontbreekt In feite ontbreekt voor dit prinse lijk paar de zin, die aan de huwelijks aangifte ten grondslag ligt. De wet gever eist, dat elk huwelijk in open baarheid wordt voltrokken en dat 1 Nationaal geschenk voor gehandicapte kinderen Prinses Beatrix en Claus von Ams berg doen ter gelegenheid van hun huwelijk een schenking ten behoeve van de revalidatie van gehandicapte kinderen in Nederland en de Over zeese rijksdelen. Voor ditzelfde doel zcuden zijn ook gaarne het bedrag besteed zien dat hun naast het per soonlijk huwelijkscadeau, als natio naal geschenk wordt aangeboden. Het koninklijk bruidspaar heeft dit vandaag bekend gemaakt. In de tekst van hun bekendmaking staat om.: „Wij willen op deze dag, waar op onze bruidstijd aanvangt, na het aantekenen in Baarn en na de ont vangst die 's-Gravenhage ons be reidt, graag zelf een blijk geven van de vreugde en de dankbaarheid, die ons heden vervullen. Onze dank gaat uit naar al dege nen, die persoonlijk of namens or ganisaties, instellingen, verenigingen en andere groeperingen uitdrukking hebben willen geven aan hun mede leven en hun hartelijke gevoelens". De ter beschikking van de vakbon den komende gelden op basis van 15 gulden per georganiseerde per jaar, zullen uitsluitend worden besteed voor doeleinden welke passen in de door de centrale werkgeversorganisa tie toelaatbaar geachte mogelijkhe den, waarbij voorts door middel van accountantsverklaring aan de werk gevers de waarborg zal worden gege ven inzake de besteding van de gel den. Over de uitwerking zal nader overleg worden gepleegd, nadat de beleidsorganen wederzijds zich met de in principe mogelijkheid akkoord hebben verklaard. In de verwachting dat dit laatste het geval zal zijn, zullen van woensdag af de normale c.a.o.-besprekingen kunnen worden hervat, aldus de verklaring van de bestuurder. De industriële bonden toonden zich tevreden over het bereikte resultaat. „Wat wij oorspronkelijk wilden kon niet worden gerealiseerd, maar we hebben dat, wat maximaal bereik baar was, ook inderdaad bereikt", zo drukte de voorzitter van de Algeme ne Bedrijfsgroepen Centrale het uit. 1966 No- 31799 [NATUURLIJK - GEZELLIG I lar ook voor recepties, bruiloften J. bieden wij plaats tot 50 pers. I ln ons gezellig restaurant op de fraat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtijdig. RESTAURANT ?ETER LEENEN WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI verwacht van heden morgenavond: droog weer met ringen. Overwegend matige loostelijke wind. Vannacht lich- tot matige vorst. Morgenmiddag ftperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 FEBRUARI Zon op: 7.50 uur; onder: 17.59 uur. J Maan op: 7.40 uur; onder: 15.34 u. Hoogwater te Katwijk te 2.28 en 14 43 uur; laagwater te 10.30 en 2254 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina'* (Van onze Haagse correspondent) Om enkele minuten «u drie gaf de eerste luitenant A. Posthumus de mannen van de Koninklijke Militaire Kapel op het Binnenhof het teken. Fors en statig weerklonken de tonen van het Wilhelmus tegen de muren van de historische gebouwen, in de gevoelige microfoons van radio- en televisieverslaggevers en daarmee niet alleen in Den Haag, maar in het gehele land. Na een rit, onder de op de Korte VU verberg opgestelde ereboog met het motto „Uw geluk - ons geluk" door, was de feestelijke ontvangst van het ondertrouwde paar door de gemeente Den Haag begon nen. Op het bordes en voor de Ridder zaal, stonden velen opgesteld om de gasten te begroeten. Daar waren de Koningin, Prins Bernhard, mevrouw Gösta von Amsberg, geboren Freiin von dem Bussche Haddenhausen, Prinses Margriet en haar verloofde, Pieter van Vollenhoven, Prinses Christina en mejuffrouw Christina von Amsberg, en vele anderen. Voor de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten de hoge gasten verwelkom den, werden door de erewacht van de Leldse studentenweerbaarheid Pro Patria en de Delftse studentenweer- heid de eerbewijzen gebracht. Daarin deskundig gesteund door de blazers van het Residentie-orkest en de leden van het mannenkoor „Die Haghe Sangers", hieven de vele hon derden aanwezigen een enthousiast „Lang zullen ze leven" aan, toen Prinses Beatrix en Claus von Ams berg de naar duizenden bloemen geu rende Ridderzaal betraden. Om even over drieën, toen het gezelschap had plaatsgenomen, sprak burgemeester Kolfschoten een welkomstwoord. Als geschenk van de gemeente Den Haag bood hU het ondertrouwde paar de twee beige Louis XV fauteuils aan Voor het eerst namen Prinses Bea trix en Claus von Amsberg plaats op de fraaie stoeltjes, destijds vervaar- Artiesten I digden van het paleisje aan de Kneuterdijk naar de Schouwburg zal begeven, waar Puck de vreemdste ge beurtenissen aan elkaar zal toveren in de „Midzomemachtsdroom", één van Shakespeares meest populaire stukken. Daarna zal om kwart over elf bo ven de hofvijver een groots vuurwerk worden ontstoken. Op het moment, dat de burgemees ter de laatste woorden van zijn wel komstrede sprak hief Paul Huppert de dirigeerstok en opende het Resi dentie-orkest het feestprogramma met gedeelten uit de „Royal fire works" van Handel. Tydens dit een uur durende programma treedt een keur van Nederlandse artiesten uit de wereld van de muze, het ballet en het cabaret op. Het bruidspaar maakt vanmiddag ook een rijtoer door het met vlaggen en groen versierde cen trum van de Residentie. Vanavond zal het ondertrouwde paar de Hagenaars nogmaals de ge legenheid geven hen toe te wui ven, wanneer het zich temidden van familieleden en vele geno- (Van onze parlementaire redacteur) De begroting voor de kosten van het huwelijk van Prinses Beatrix zal begin volgende week by de Tweede Kamer worden ingediend. Premier Cals komt hiermee tegemoet aan de parlementaire kritiek op zUn voor nemen om de begroting pas na het huwelyk in te dienen. In politieke kringen was men niet erg gelukkig met deze weinig elegante oplossing, hetgeen voor mr. Cals kennelijk rede was om de procedure en het over leg met Amsterdam zodanig te ver snellen, dat het parlement nog vóór het huwelijk zUn oordeel zal kunnen geven over de uitgaven. Het is overigens niet erg waar schijnlijk, dat de begroting nog on derwerp van debat zal worden Nu het huwelijk voor de deur staat zul len ook zU, die indertijd tegen de toestemmingswet stemden weinig re den hebben om naar aanleiding van deze begroting de discussies in ze kere zin weer te heropenen. Dat de parlementaire behandeling nog voor de 10de meart geheel voltooid zal kun nen worden is weinig waarschUnlijk Daarvoor blijkt de nog resterende tijd te kort. (9ud teuwo 1 Uit het Leidsch Dagblad van 17 Februari 1866: 1 Onder de wilde dieren in 1 het museum van natuurlijke historie te Parijs is een ko ningstijger, die in de beste verstandhouding leeft met 1 een hond van middelmatige grootte. Als zij te eten krij gen bedient de hond zich ferm het eerst, onder het oog van zijn makker. Een scheepsjongen van een in de haven van Nieuwe- diep Hggend Engelsch schip, op den zuidwal jagende, is bij sterken stroom de zee inge- dreven. Woensdag werd door v een visschuit boot en jongen l bij Wleringen teruggevonden en behouden. Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 FEBRUARI

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1