Fred A. Maier idool van Noren KNVB stelt ultimatum SI» (I RT van vandaag 1 UVS is financieel kerngezond VOETBAL INTERNATIONAL GEEN ZEKERHEID FAVORIET VOOR WERELDTITEL Bill Thomson coach van Schots team OOK VOOR AMATEURS Dubbele programmes Pasen en Pinksteren PINSDAG 15 FEBRUARI 1908 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 bezitter van een gevestigde naam, klein gezin, een buis, auto, speedboat, 2 wereldrecords (door Fred Raeké) Toensberg, maandagEen sneeuwjacht vlaagt door het Noorse stadje, waar de houten huizen bijna doorhuigen onder de witte last. De wegen in de rotsige omtrek zijn bijna onbegaanbaar, maar Fred Anton Maier komt toch, als Jan Charisius heeft opgebeld om een gesprek te arrangeren. Twaalf kilometer buiten Toensberg stapt dan Maier uit de ga rage naast zijn kleine villa ter waarde van 40.000 Noorse kronen en start zijn Mercedes 190 SL. type 1964. Hij worstelt twee uur over die ene kilometer, die hem van een beter begaanbaar pad scheidt, maar verschijnt stipt op tijd in de hal van het hotel om aldaar een bijzonder fraaie Noorse trui te vertonen. Aarzelend De lange, schrale man. die sinds een week het idool aller No ren is, spreekt aarzelend, in moei zaam Engels, en komt pas tot wat langere zinnen als Ard Schenk zich bereid verklaart als tolk op te treden. Maar ook in het trage Noors blijft de vriendelijke be scheidenheid doorklinken. En ook een beetje de verrassing, alsof Fred Anton Maier zelf nog niet helemaal gelooft in de hoogte waar op hy in deze dagen staat. Vijf jaar lang was hy een van die bijna naam loze ryders in zijn uitgestrekte land. Eén van het groepje, dat in het win terseizoen van wedstrijd naai- wed strijd trekt. Nu is hij 27 en drie jaar geleden pas begreep het Noorse volk, dat het in Fred A. Maier een stayer, een langryder van grote allure had gekregen Anno 1966 bezit de man met het scherpe gezicht en de wat buiten gangbare proporties vallende neus een gevestigde naam, een klein gezin, een huis, een auto, een speed boat en twee wereldrecords. En zyn naam wordt door velen ingevuld op de bovenste plaats van de prognoses voor de wereld-titelstryd 1966. De pers jubelt„Nu is Maier all round. Hy heeft ook de kortere af standen onder de knie". „Dat nu", zegt Fred Anton, „is onzin. Ik heb helemaal niet bijzonder getraind op de sprint en op de 1500 meter. Al leen. het ging nu eenmaal zo goed. Ik dacht :nu kan ik die Johnny ook pakken". Hij deed het onomwonden. De Zweed joeg de Noor op naar een nieuwe wereld-toptijd, Was dat Nillson's zwanezang? „Welnee", zegt Maier. „Let maar eens op: die komt nog wel terug. Houdt in Gothenburg n I ernstig rekening met hem. Hij rijdt voor eigen publiek". Ard Schenk knikt instemmend by die woorden, verwezenlijking: hij wint de 1500 me- j Zoals de blonde Hollander ook in ter zonder ooit op de midden-afstand stemmend mededeelt wat Maier, tel- te hebben uitgeblonken en grist ver- lend op de vingers van één hand, volgens rijdend tegen de Zweed aan kanshebbers voor de wereldtitel Johnny Nillson het zeer scherpe we- 'opsomt: „Schenk. Verkerk. Matoese- reldrecord op de 10 kilometer uit witsj. Nillson. Per Ivar Moe en diens handen. Op slag zijn Schenk i ach misschien toch ook wel ik- en Verkerk in Oslo vergeten. De tot j zelf". dan toe zeer favoriete Nederlanders Kees Verkerk dus ook. Fred Anton moeten in de voorspellingen wijken Maler zag in Deventer vrywel uit- Verkerk op diens Geachte lezers, op het weekblad VOETBAL INTERNATIONAL. Als uitgever hebben wij. toen wij op de hoogte werden gesteld van deze kwalijke methode, onmiddellijk de nodige maatregelen getroffen om herhaling van dergelijke praktijken in de toekomst te voorkomen, onder meer door het ontslaan van de direct verantwoordelijke agent, als mede de onder hem gestelde colporteurs(trices Wij betreuren deze gang van zaken ten zeerste en bieden hierbij Uiteraard zal in deze gevallen geen geld worden gevorderd VOETBAL INTERNATIONAL directie. Training Rond Kerstmis 1965 legt Fred An ton Maier de penhouder neer op het gemeentehuis van het zeer uitge strekte Notteray, een buurgemeente van Toensberg. Voor het eerst in zijn schaatscarriére, die begon op 10-jari- ge leeftijd, besluit de ambtenaar voor de komende maanden het bureau on bezet te laten Fred Anton Maier. Hy zal m siuitend de rug Gothenburg Per Ivar Moe kunnen j geruchtmakende ..wanhoopsrit' opvolgen. de 10 kilometer. Nu kan hy van de prl)((((SCI I kleine Kees zeggen: „Als er één is, die mijn record op de tien kilometer Maier zelf haalt de schouders op. 1 kan breken, is hij het". Is Per Ivar Op deze maandagmiddag glimlacht i Moe ook nog favoriet0 Maier: „Ik hy over de tafel als Ard Schenk hem kan geen hoogte van die jongen kry- vraagt wie wereldkampioen zal wor- 8^n. Altijd is er wat. Maar het gek- den: „Jij", beduidt Maier. „Jy, of j ke is: als het wereldkampioenschap Eduard Matoesewitsj. Ik niet. Want j eenmaal gaande is. kan hy iedereen ren van •wedstrijden zich verdrin gen om de lange gestalte van Maier cp hun ys te brengen. Die strijd zal niet zonder geldelijk gewin voor de rijder gevoerd worden. Trouwens, in Noorwegen zyn die zaken allemaal zo anders geregeld dan in Holland. Maier bekijkt Ard Schenk wat mee warig als de Europese kampioen ver telt van welke dagvergoeding de Ne derlandse ploeg in Noorwegen rond komt. „Dat zou je", zegt hy. „niet kunnen doen als je getrouwd was en ARD SCHENK volgens Maier favoriet van ons is trouwens getrouwd". Maier lacht, trekt zijn jas aan en stapt in de auto. Hij gaat weer op weg naar zyn eigen huis op de rot sige Noorse kust. Hij zegt nog: „Ik heb daarom ook zoveel bewondering voor wat jullie, Hollanders, bereiken". Bekerwedstrijd PS V-I)WS dan zou ik wéér zo'n 1500 ten rijden als in Oslo. En dat zal ik niet kunnen. Ik was in Bislet stom verbaasd over mezelf". Ard Schenk vertaalt zyn woorden zonder com mentaar „Hy denkt dat ik het zal worden". Maier begrypt het Neder lands en knikt instemmend In de historische stryd in Deven ter bezet Maier een vijfde plaats in het algemeen klassement, zonder één opvallende prestatie. „Toen", vertelt hy, „was ik toch ook wel tevreden. Dat was geen kwestie van „sparen" voor het wereldkampioenschap. Ik werk daar niet zo naar toe. Wy, schaatsers, hebben elk jaar zelfde doel: begin januari in vorm zyn en dar maar zien het te blyven. Je hebt zoveel niet zelf in de hand. En na zo'n kampioenschap vertoon je ook even een inzinking". Dat blykt ook duidelyk: in Da vos en Inzeil, waar Ara Schenk wereldrecords rijdt, is Maier „nergens". Hy rydt plicht matig zyn races op het in beide plaatsen schitterende ys en vertrekt met de Noorse ploeg naar Hamar om zich op Gothenburg voor te be reiden. verslaan. Je weet het nooit met hem, al zit ik in dezelfde ploeg. Hy heeft net als Nillson een speciale stijl. Hy „glijdt" niet zoals wij. Maar elke slag is zo effectief als het maar zyn kan. En als hy in topvorm is, kan hy in de buiten bocht net zo hard gaan als wie dan ook aan de binnenkant". Regine Heitzer stopt eenvoudig omdat zij er genoeg van heeft Financieel Fred Anton Maier denkt vervol- tns diep na als hem wordt gevraagd een bejubelde Noorse sohaatsen- j rijder wellicht ook financieel goede zaken doet. „Nee", zegt hij dan. „Misschien een beetje. Maar als ik geen schaatser was geweest, had ik dat huis. die auto, die boot toch wel gehad. Kijk. als ik naar de bioscoop wil en die is uitverkocht, dan is er voor Fred Anton Maier natuurlyk w e 1 een plaatsje. Maar wat ik nu heb, verdiende ik meestal niet met schaatsenrijden". Misschien is Maier niet helemaal oprecht, als hy dat vertelt. Hy ziet over het hoofd. All-round j bewust of onbewust, dat orgamsato- iVan correspondent» Regine Heitzer heeft zich. na op nieuw Europees kampioene kunstrij den te zyn geworden, teruggetrok ken, eenvoudig omdat zij er genoeg van heeft. De vraag „waarom?" is de afgelo pen dagen herhaaldelyk gesteld. Na drie keer achtereen in de schaduw van Sjoukje Dykstra te hebben ge opereerd. heeft Regine Heitzer nu tweemaal achtereen het Europese kampioenschap behaald en zy wenst als kampioene de arena te verlaten. Zekerheid dat zij binnenkort in Da- vos ook nog wereldkampioene zou worden, bestond nu eenmaal niet en een tweede of derde plaats heeft voor Regine geen waarde. Het besluit van de 22-jarige kunst- rijdster is voor Oostenrijk een te leurstelling, maar men vindt het niettemin verstandig. Regine had geen plannen om naar een ysrevue te gaan, trouwplannen op korte ter- Dan komt opeens die zondag. Noorwegen steeds teleurgesteld In de zich voortdurend met andere ver ontschuldigingen dekkende Per Ivar Moe ziet Maier op die dag opeens j tot ver buiten normale proporties groeien. NILSSON record kwijt Maier, dan al wereldrecordhouder op de 5 kilometer, zal enkele weken trainen op kosten van de schaatsaf- deling van de Toenbergse turnclub. De Noorse schaatsbond zal hem ver goeding verstrekken voor deelname en training aan en voor grote inter nationale toernooien en aldus blyven de inkomsten voor vrouw en ander half-jarig zoontje verzekerd. Maier heeft in de voorafgaande maanden als in elk jaar veel aan looptraining gedaan en oogst ook wat bescheiden succesjes in de in Nöorwegen niet erg populaire wielersport. Hy bezet in augustus de zesde plaats in het Noorse kampioenschap over 50 kilo meter en helpt de wielervereniging Toensberg aan een vierde plaats in de 100 kilometer tydrace voor ploe gen. Anders Als Maier half november op het ijs stapt, zal het een seizoen als alle andere worden. Uitkomen in kam pioenschappen, natuurlijk, en dan vooral op de lange afstand impone ren in een vloeiende cirkelgang over vele ronden. Weer zal de Noorse pers hem har- telyk bejegenen als een betrouwbaar lid van de nationale formatie op de lange afstand, maar weer zal eerder Per Ivar Moe, de grillige vechter, al Ier aandacht opetsen. Maar in 1966 wordt hel allemaal anders. Op de vyflandenwedstrijd in Oslo's be roemde Bislet-stadion zien 30.000 uit zinnige supporters Maier op zondag 6 februari twee uitzonderiyke dingen myn bestaan ook niet. zy heeft nu vermoedelijk bereikt wat zij bereiken kon en behoeft zich niet meer bloot te stellen aan het dagelijkse inspan nende trainen en de psyfische druk. Haar vader is goed gesitueerd en Re gine kan by hem in de zaak gaan of verder studeren. Al schaatst zij nu maar liefst 17 jaar, voor haar is blykbaar niet de enige geschikte baan een ysbaan. Hel geschil tussen de beide eredi visieclubs DWS en PSV enerzijds en de KNVB anderzijds is nu op de spits gedreven. De bond heeft DWS en PSV laten weten dat zij vóór woensdagmiddag IZ uur bericht verwacht dat beide clubs hun be kerduel zondag in Eindhoven zul len spelen. Mocht die bevestiging uitblijven dan zal de KNVB zo wel de Amsterdammers als de Eindhovenaren voor het bekertoer nooi uitsluiten en bovendien een geldboete opleggen. Zoals bekend hebben PSV en DWS vorige week verzocht hun beker wedstrijd niet op zaterdag (19) of zondag (20 februari) te spelen, maar op vrijdag de achttiende. Toen de KNVB hierop afwijzend beschikte weigerden de clubs za terdag of zondag te spelen. Men verwacht nadelige gevolgen wat het aantal toeschouwers be treft in verband met de carna valsviering en de tv-reportage van het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats. De KNVB daarentegen voerde aan dat er met de nationale sporlota- lisator een afspraak is gemaakt de wedstrijd op de reserve-toto te plaatsen, dat het voorts ongewenst zou zijn de bekercompetitie niet gelijktijdig te laten verspelen en dat het scheppen van een pre cedent dhgewenst was. Dinsdagavond zullen DWS en PSV hun standpunt bepalen, waarna gezamenlijk overleg zal worden ge pleegd om te komen tot een so lidaire uitspraak. Kees Rijvers trainer van Beerschot Van i correspondent De 44-jarige trainer coach van Sparta, de Schot Bill Thomson, is een van de kandidaten voor de va cante functie als coach van het na tionale Schotse elftal. Thomsen, ge boren in Glasgow, heeft vroeger in Engeland ge\oetbald en daar tevens enkele clubs als manager onder han den gehad. Damesploeg ook naar Gotenborg De Nederlandse damesschaats ploeg, die het afgelopen weekeinde deelnam aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Trondheim, zal de komende zaterdag en zondag tot de supporters van de Nederland se ryders in Goten burg behoren. Nu het onmogelyk bleek om voor Stien Kaiser, Carry Geyssen, Wil van Wees, Willy Burgmeyer en Wil Vel-De Beer nog logiesruimte te ver krijgen. werd in overleg met trainer- coach Piet Zwanenburg besloten de dames op het supporterschip de Ava- lon onder te brengen. Op ledenvergadering was vereiste aantal leden niet aanwezig waardoor geen besluiten konden worden genomen zyn (Van onze sportredacteur) De vereniging UVS zal binnen veertien dagen opnieuw een algemene halfjaarlijkse vergadering moeten uitschrijven. Gister avond was in de Kikkerpolder-kantine het reglementair vereiste aantal leden 1/5 deel niet aanwezig, waardoor geen besluiten konden worden genomen en het bestuursvoorstel, de maandelijkse contributie te verhogen, nog een dag of wat in portefeuille zal moeten blijven. j - werkzaamheid" zwaar meetellen". Vprhooitior VJ111 aldus de heer Wondergem. T ISOpIllp tul UVS-voorzitter wilde in openingswoord niet veel zeggen over contributies de prestaties en posities van de elf- tallen. Naar zyn mening had dit wei- „Deze contributieverhoging bete-!"* zin, omdat men zal moeten af- kent overigens niet, dat er met de wachten hoe na de lange stilstand financiën van UVS iets niet in orde zou zyn" vertelde voorzitter J. Won dergem m zyn openingswoord „In- tegendeel, de vereniging is financieel kerngezond". Voor een deel „draait" UVS ech ter op de inkomsten uit de floreren- de voetbalpool. De heer Wondergem vroeg zich af of dit een gezonde si- j tuatie is. Naar de mening van d UVS-voorzitter dient de vereniging i haar huishoudelijke uitgaven te be- stryden uit de normale inkomsten, i Bovendien heeft het. bestuur komstplannen, o.a. denkt van de competitie de verhoudingen zullen komen te liggen. Overigens zwaaide de UVS-praeses het eerste elftal lof toe. In de eerste helft hebben de blauwwitte topspelers het uitstekend gedaan, waardoor het nu reeds vaststaat, dat de vereniging fi nancieel een zeer goed seizoen zal maken. Ka De heer Wondergem achtte de kans. dat Leiden er een tweede eer ste klasser bij zal krijgen, op dit mo ment bijzonder groot". De vereniging UVS zal dit toejuichen. Kwalitatief zal het voetbal in onze stad weer Dirk Nys, de competitieleider uitbreiding van de overkapping |,et amateurvoetbal, deelt in De van de zittribune over de gehele sportkroniek mede, dat hy nog veer- lengte van het veld. tien wedstrijddagen, ongeveer 4 maanden, nodig denkt te hebben om de competitie rond te krijgen. Er wordt beslist niet aan gedacht er een noodcompetitie van te maken. „Dan is het goed wat dubbeltjes j Ongetwijfeld zullen de clubs er vol- n kas te hebben. Er zijn kapitalen i ledig begrip voor kunnen opbrengen nee gemoeid. Bovendien zal wan- I wanneer er op Hemelvaartsdag leer we by de gemeente, in casu de I wordt gespeeld en er met Pasen en Sportstichting, aankloppen, de „zelf Pinksteren een dubbel programma Kapitalen wordt afgewerkt (dus zaterdag en maandag). Over de afwerking van de stryd om de landstitel, waarvoor normaal vijf weken met een dub bel programma nodig zijn, is nog niet gesproken. Niettemin hoopt men, dat wanneer dit punt te zijner tijd aan de orde komt en er naar een oplossing wordt gezocht in de vorm' van een te spelen hal-e competitie of het spelen in een toernooi, de kampioenen zullen medewerken. een sprongetje omhoog maken, maar bovendien spreken derbies het pu bliek sterk aan en dat brengt weer geld in het laadje". Over het Spreeuwpot-toernooi zei de heer Wondergem het volgende: „Ontegenzeggelyk is er wild voetbal gespeeld. Het is ten goede afgelo pen. omdat het de commissie van onderzoek is gebleken, dat in Leiden een bepaalde situatie was gegroeid. We hebben echter de angst om ons heen gevoeld en zyn ervan over- i tuigd. dat wy de consideratie, die de KNVB nu heeft getoond, geen I tweede keer zullen krygen. Ofschoon I wij het belang van het jeugdhon- kenvoetbal geenszins onderkennen, i zullen wij in de toekomst onze seni oren geen toestemming meer geven voor het spelen van deze wedstry- den". De heer Wondergem had ten- slotte goede hoop. dat de nieuwe 1 weg naar de Kikkerpolder nog dit jaar gerealiseerd zal worden, waar- door mogelyk de ingang by de j Groene Maredyk voor het publiek zou kunnen worden afgesloten. Overschreden Penningmeester Ouwerkerk deelde vervolgens mee, dat er van zyn be groting voor dit seizoen niets meer deugde. Ten goede overigens. De post: inkomsten recette, was nu reeds overschreden. Tydens deze fi nanciële beschouwing spraken en kele UVS-leden hun verontrusting, uit over het Sportstichting-rapport ever de tariefstelling. In het rapport-Kips wordt met geen woord over de passieve recreatie ge sproken. „Dat moeten wy gaan be talen", meende een der leden. De heer Wondergem sprak eveneens zyn twyfel uit. Hy vroeg zich &f 1 - £9 ^jj|jÉHTM HB Bxlr l&fw? WONDERGEM financieel gezond of de commissie wel van de juiste gegevens was uitgegaan. In de voet balwereld zyn er bepaalde beden kingen tegen dit rapport. Persoon- ïyk achtte de UVS-voorzitter het wenselijk. dat de Sportstichting meer geld ter beschikking zou kry gen. Dit moet echter via het ge meentebestuur lopen en is alleen politiek verkoopbaar als de leden van de raad ervan overtuigd zyn. dat ook de sportverenigingen tot offers bereid zyn. De oud-internatioanl Kees Ryvara die enkele maanden geleden het groot-trainersdiploma van de KNVB haalde, voert sinds zondag besprekin gen met het bestuur van de Belgi sche eredivisievereniging Beerschot. De Bredanaar. die thans samen met Jaap van der Leek Willem II traint heeft zondagmiddag de wedstrijd Beerschot-St. Truiden bygewoond, waarna het contact met het bestuur van de Antwerpse vereniging tot stand kwam. By deze wedstryd was de Tsjech Masopust aanwezig. Deze spe ler. die in het wereldelftal uitkwam, wordt ook genoemd als kandidaat voor het trainersschap by de Belgi sche ploeg. De trainer van Beerschot, de Hongaar Beres. zal het volgende seizoen Anderlecht onder zjjn hoede Volleybalcompetitie Kangeroes boekt opnieuw winst Wiebe Pera moest de taak van d« zieke Gerard Nap overnemen en dat bracht natuurlyk wel enige onzeker heid in de gelederen van Kangeroes. De tegenstander immers was DTS uit Enkhuizen, dat op de ranglijst van de Hoofdklasse West een hogere plaats Inneemt dan Coos Taconis e s. Maar de invaller deed het zo voor treffelijk, dat alleen een Insider in de Leid se volleybalwereld kon mer- lat Kangeroes niet volledig was. eerste set werd een service- voor Kangeroes De Enlehuize- i moesten Ln die fase van de nog wennen aan de zaal en de afmetingen. Maar in de tweede set. kwam DTS los met zeer irieerde aanvallen, waarin de ge en set-up een beslissende fac- bleek Het Kangeroes-blok tastte hierop regelmatig mis. Met 1015 verloor Kangeroes deze set. met 15 11 werd de derde gewonnen. De oli- im in de vierde set. Kange- n een 9—6. 12—10 voor sprong. kwam me*, 12—14 achter, ge lijk 1515 en won tenslotte, dankzij fraaie stop van Wiebe Pera en .ineens"-smash van set-up Coos Taconis. De eigen service gaf twee maal punt voor Kangeroes Marcel Pennings O jeugdkampioen Op de Jaap Eden-baan in Amster dam zyn gisteren de afdelingskam pioenschappen voor de jeugd (16 t/m 19 jaar) van de NVBHS gehouden. Eerste in het Individuele kampioen schap werd Marcel Pennings uit Niauw Vennep. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Marcel Pennings 46.7, 2en3. Tya- sen (Amsterdam) en H. Eeckelboora (Epe) beiden 46.2. 1500 meter: 1. J. L Pronk 'Wieringen) 2 28.6. 2. M. Pennings 2.28.8. 3. H. Eeckel- boom 2.29.4,. Eindklassement: 1. Pennings 95.300, 2. H. Eeckelboom 96.000 en 3. G. Ha zen (Gouda) 96.667.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7