SHOW in LEIDEN Leidse raad voteert opnieuw vijf miljoen voor veemarkthal „Spel met de dood" kost garagehouder f 400 MATRASSEN LEDIKANTEN OBJECT VAN BIJNA TWAALF MILJOEN Exploitatie-opzet wordt nog bekeken Tekort van 9 toil per jaar Voor Leidse viering huwelijk Prinses Beatrix f21.750 „P.S.P.: GEEF GELD AAN INDIA EN PAKISTAN Aansprakelijkheid sehade hij aardgasontploffing DINSDAG 15 FEBRUARI 1960 LEIDSCH DAGBLAD Een gebouw, dat met de nieuwe Schouwburg, maar moeilijk van de grond kan komen: de veeinarkt- annex sporthal, vroeg in de gister middag gehouden zitting van de Leidse raad wederom een uitvoerige discussie. Nadat reeds in de „vijf tiger jaren" een principe-besluit tot deze bouw was genomen en de raad in zijn zitting van 20 september Op dit moment is het nog niet te zeggen of het bij deze twaalf miljoen zal blijven. B. en W. merken in hun toelichting op dit voorstel immers op, dat de nieuwe raming van de stichtingskosten is gebaseerd op het huidige loon- en prijspeil, zodat moet worden aangenomen, dat bij een verdere stijging van lonen en prijzen het krediet t.z.t. dienovereenkomstig moet worden verhoogd. Ondanks deze forse stijging van de stichtingskosten kon de raad gistermiddag, met uitzondering van de P.S.P.-fractie, op grond van tal van overwegingen met de verstrekking van dit krediet akkoord gaan. I960 een krediet van ruim 6V2 mil joen gulden voor dit doel had be schikbaar gesteld, aan welk bedrag in oktober 1964 nogmaals drie-en- een-halve ton werd toegevoegd, Mas er gistermiddag bet voorstel oin voor deze bouw een aanvullend kre diet van bijna vijf miljoen gulden (f 4.786.318) te verlenen. Bezwaren waren er evenwel te gen de exploitatie-opzet, welke een jaarlijks tekort van circa f 900.000 aangeeft. De heer Roorda (PvdA) diende dan ook een amendement in. waarin B. en W. werden verzocht om voor de opening van de vee markt I sporthal de exploitatie-opzet aan een nader kritisch onderzoek te ondenverpen. Het college van B. en W. nam dit amendement over. Niet verantwoord De heer Roorda, die voorop stelde, dat een nieuwe veemarkt voor Leiden van groot belang is, mede gelet op de centrumpositie van deze gemeente, was van oordeel, dat de exploitatie- opzet veel te wensen overlaat. Spre ker achtte het niet verantwoord, dat per jaar negen ton uit de Leidse middelen moet worden bijgepast. De exploitatie-opzet dient z.i. opnieuw bekeken te worden. Bij een jaarom zet van pl.m. 35 miljoen gulden is een opbrengst van marktgelden van f 190.000 per jaar sterk aan de lage kant. De inrichting van de marktcafeetjes vergt een investering van circa vier ton, waartegen slechts de opbrengst van een pachtsom van f 20.000 per jaar staat. Ook de par- keergelden op het nieuwe parkeer terrein (kosten 1.2 miljoen) zijn z.L te laag: voor personenauto's 30 cent per dag en voor veewagens 55 cent. Voorts drukken de kosten van de bouw van drie dienstwoningen z.i. te zwaar op de exploitatie. Op grond van deze overwegingen diende de heer Roorda bovenstaand amende ment in. De heer Lambermont (K.V.P.) was van mening, dat Leiden niet buiten een moderne overdekte veemarkthal kan, welke tevens als sporthal kan worden gebruikt. Hij achtte het een zware opgave om de tarieven te ver hogen en dan tegelijk te blijven con curreren. Gelet op de centrumpositie van Leiden, vroeg de heer Duyver- man (V.V.D.) zich af of het niet mogelijk is een extra verfijningsuit kering te ontvangen. Ook een sub sidie uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds en een bijdrage van buurgemeenten komen hem gewenst voor. Stille liquidatie Volgens de heer Van der Vliet, wiens Prot. Chr. fractie met het voorstel akkoord kon gaan, is de bouw van een overdekte veemarkt hal niet alleen een Leids, doch ook een nationaal- en Europees belang. Hoewel ook voor zijn fractie het ge raamde exploitatietekort een moei lijk punt vormt, moeten uiteindelijk de voordelen zwaarder wegen dan de nadelen. Na 1962, aldus spreker, is de Leidse veemarkt van de zevende naar de achtste plaats gezakt, zulks ten voordele van de markten, die over een hal beschikken. Wanneer zou •orden besloten een open markt te handhaven, dan zou dit naar spre kers overtuiging gelijk staan aan stille liquidatie van de Leidse veemarkt. Er van uitgaande, dat de aanvoe ren in de toekomst nog zullen toene men, vroeg de heer Van der Vliet zich af of de geplande capaciteit van de hal (b.v. bij de jaarlijkse lam- merenmarkt) wel voldoende is. Ver betering van de veemarkt zal z.i. ook een gunstige invloed op het Slacht huis uitoefenen. Vervolgens wees spreker erop, dat sportminnend Lei den reeds Jaren uitziet naar een sporthal Behalve binnensporten kunnen in een hal ook buitenspor ten, zoals tennis- micro-korfbal en zaal voetbal, worden beoefend. Na tionale en internationale binnen sportevenementen kunnen in Leiden slechts in de Stadsgehoorzaal wor den gehouden, een zaal waar weinig ruimte is voor belangstellenden. Voor het thans geraamde exploitatietekort is de sector van de sport (f 100.000) is nimmer een sporthal te bouwen. Advertentie ^<5wxtg, Zoekt U een gouden armband of collier Juwelier v. d. WATER Grote keuze in alle prijzen ALTLID VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Dr. S. ROORDA amendement Met de voorgenomen bouw kan vol gens spreker een positieve bijdrage t.b.v. de ontspanning van de jeugd worden geleverd. Het gevaar van te- tanusbesmetting bij beoefening van de sport in een veemarkthal achtte spreker meer van academische, dan van reële aard. Riskante zaak De heer De Bruyn (PSP) achtte de koppeling van een sport- aan een veemarkthal niet erg gelukkig. Z.i. moet er geen sport beoefend worden in een hal waar de besmettingskans zeer groot Is. Indien wjj uitsluitend een sporthal bouwen, wat bedraagt dat het jaarlijkse exploitatietekort? Om t.z.t. de exploitatie-opzet te be kijken is een riskante zaak Het ge bouw staat er dan eenmaal. Mevr. Van der Blom (C.P.N.) kon met het amendement en het voorstel akkoord gaan De heer Den Dubbelden (Pv.d.A) vulden tenslotte de opmer kingen van zyn fractiegenoot, de heer Roorda, voorzover deze in het fmanciele vlak lagen, nog op enkele i punten aan. Weinig kritiek Na de mededeling van wethouder Van Hoek, dat B. en W. het amen dement van de heer Roorda overna men, bleef er voor het College wei nig kritiek te ontzenuwen. De pacht van de marktcafeetjes achtte ook de wethouder aan de lage kant. Het College is echter afgegaan op de raming. De toekomstige markt gelden zijn vergeleken met de tarie ven van reeds bestaande overdekte j veemarkten. i Wellicht, dat hier toch nog J iets aan te doen is, evenzo aan een opbrengst uit reclame in de hal. Ook in de heffing van parkeergeld zit vol- 1 gens de wethouder nog wel enige 25 februari in de Stadsgehoorzaal In een défilé van hoog niveau tonen U de mannequins welke tendenzen de Parijse mode voor de komende lente aangeeft. Aanvang middagshow half drie, Avondshow acht uur. Kaarten h f3.50, inclusief thé complet; verkrijgbaar aan onze zaak Botermarkt 18 Lelden tel. 22473 De bouw van drie dienstwoningen acht het College alleszins op zyn plaats. Woningen voor gemeenteper- soneel kopen is ook een dure zaak. Met een achter het geprojecteerde complex gelegen stuk terrein kan de hal eventueel nog worden uitgebreid. By een tetanusbesmetting volgt di rect overbrenging naar een zieken huis voor het toedienen van een in jectie. Bovendien zal steeds een em ployé van de Sportstichting aanwezig zyn, die in het bezit is van een E.H.B.O.-diploma. Sportwereld Wethouder Sannes, die deze hal van eminent belang achtte voor de sportwereld, rekende de heer De Bruyn voor, dat een afzonderiyke hal van geiyke allure zeker een ex ploitatietekort oplevert van drie a vier ton. Wethouder Harmsen, die tenslotte nog enkele financiële as pecten belichtte, zette uiteen, dat een sluitende begroting nimmer mogelyk zal zyn. Van een veemarkt behoeft z.i. een gemeente geen zelfsuppor- ting te maken. Hulp van buitenaf zal noodzakeiyk bhjven. Of een by dra- ge uit het Europees Garantiefonds zal worden verkregen en hoe groot deze eventueel zal zyn, is nog niet bekend. Na repliek van de raadsleden, waarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren traden, werden voorstel en amendement z.h.s. aangenomen. De P.S.P. vroeg aantekening tegen te hebben gestemd. Voor de Leidse kantonrechter Aan het Leidse Comité tot viering van het huwelijk van Prin ses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal een krediet van f 20.000 beschikbaar worden gesteld. Bovendien werd voor deze viering op de kleuterscholen een bedrag van f 1750 uitgetrok ken. Alvorens de raad gistermiddag r dit besluit nam, vjerd nog kort ge discussieerd over een door de heer j Frans (PSP) ingediend voorstel van de volgende inhoud „de voor de viering van het huwelijk beschikbare géiden ad f 20.000 te bestemmen i voor het aankopen van voedsel ter j leniging van de grote hongersnood in India en Pakistan". De heer j Frans, die volstond met er op te wijzen, dat de hongersnood in deze landen een ieder aangaat, voegde daaraan toe, dat hijdeze middag zijn presentiegeld voor bovenstaand doel afstond. Onmogelijk De heer Woudstra (Prot. Chr.) zag in het voorstel-Frans eei. onmoge lijkheid. In het voorstel wordt ge sproken van „beschikbare gelden", maar dan moeten wy die eerst, door het voorstel van B en W aan te ne men. beschikbaar stellen. Laat de heer Frans eerst voor dit voorstel stemmen aldus de heer Woudstra, die even later betoogde, dat een bedrag van f 20.000 voor de leniging van de hon gersnood in India (twintig cent per ingezetene» beneden de waardigheid van de raad is. Spreker gelooft, dat by een goed geleide actie er voor dit Een ernstig geval van wegmis- bruik, dat hoogstwaarschyniyk het „spelen voor eigen rechter" tot grondslag had, kwam zeer uitvoerig ter sprake in de zaak tegen een 31- jarige garagehouder uit Voorschoten. Uit het bijna een uur durende on derzoek ter zitting bleek, dat de ga ragehouder met zijn auto op RUks- j weg 4A door voortdurend op het lin kerweggedeelte te blijven rijden een achteropkomende auto niet alleen opzetteiyk had verhinderd hem In te halen, doch door enkele malen sterk af te remmen de bestuurder ervan noodzaakte eveneens sterk af te rem men en zodoende in moeiiykheden te brengen. Verdachte ontkende het ten laste gelegde feiten categorisch. Hy draai de de rollen zelfs om. „Hy wilde mij enkele malen inhalen kennehjk met ae bedoeling my van de weg af te drukken", verzekerde hy de kanton rechter. mr. W. de Koning. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, noemde verdachtes rij wyze „een spelletje met de dood". Als verdach te onschuldig was. waarom, zo vroeg hy zich af. stuurde hy destyds dan zyn knecht naar de politie met de bedoeling, dat deze zou verkla ren achter het stuur te hebben ge zeten en niet zijn baas. Toen de po litie hem op de consequenties ervan wees, paste de knecht ten slotte „voor de eer". Voorts onthulde de officier nog, dat verdachte al elf vonnissen om. wegens te hard rijden ach ter de rug heeft en op het moment nog een voorwaardeiyke ontzegging van zyn rijbevoegdheid heeft lopen. „Dit soort mensen geven steeds weer biyk niet op de weg thuis te horen", aldus zyn uiteindeiyke con clusie. Hy eiste naast een geldboete van f250 subs. 50 dagen de onvoor- waardeiyke intrekking van diens rij bevoegdheid voor de tyd van 1 Jaar Gehoord de getuigenverklaringen achtte de kantonrechter het ten las te gelegde feit wel degeiyk wettig en overtuigend bewezen. Hoewel ook hy vond dat verdachte byzonder ge- vaariyk had gemanoeuvreerd, hield hy rekening met het feit, dat de ander mogeiyk ook niet onberispe lijk had gereden. In verband hiermede stelde hy de intrekking van verdachtes rijbe voegdheid ditmaal nog voorwaarde- ïyk met een proeftyd van 2 jaar. De geldboete verhoogde hy daaren tegen tot f400 subs. 80 dagen. Onderpand „Ik zal het geld thuis even gaan halen", zei een 22-jarige studeren de Leidenaar destyds tegen de eige naar van een op de Vinkenweg te Katwyk geparkeerde auto. De Lei denaar liet zich echter niet meer zien. De auto. waarmee hy de bot sing veroorzaakte, liet hy ter plaat se achter. De benadeelde party had dus „een onderpand". Niet toery- kend overigens, want ,de auto" ver toonde nogal wat gebreken en werd door de politie weggesleept en in be slag genomen. „U nam die auto stie kem mëe want hy was het eigendom van Uw vriend", las de kantonrech ter in het procesverbaal. „Overigens was het niet zo'n beste auto, want Uw vriend betaalde er kort tevoren maar f 100 voor". Verdachte gaf al les volmondig toe. Ook dat hy zon der rybewys had gereden. De officier- die verdachtes gedra gingen streng hekelde, eiste voor de aanrijding f25 subs. 5 dagen, de ge breken f50 subs. 10 dagen en het rijden zonder rybewys f75 subs. 15 dagen, alsmede de vernietiging van rykswege van het in beslaggenomen vehikel. Het vonnis werd in totaal f 125 subs. 25 dagen en de vernietiging van het „voertuig". „U behoeft pas over vyf weken te betalen en kunt dus vast gaan spa ren", repliceerde de officier. Toen verdachte kenbaar maakte, dat ook dit aanbod hem niet erg gelegen kwam, zei de rechter: „U kunt die 25 dagen ook gaan uitzitten", waar op verdachte maar de aftocht blies. Geen rijbewijs Een rybewys had hij niet, die 21- jarige monteur uit Sassenheim. Wel een motorrywiel. Hy had ook al een paar keer geoefend en tufte daarna uiteraard onverzekerd clandes tien rond. Op de Lageweg te Noordwyk botste hy tegen een uit een uitrit komende vrachtauto op en werd zodoende „op heterdaad" be trapt. Hy vond zelf, dat hy een ta- meiyk bekwaam motorryder was, vandaar ook. dat hij binnenkort z'n rijexamen ging afleggen. Inzake het rijden zonder WA-verzekering was hy onschuldig. „Ik had al een verzekering voor m'n bromfiets en die zouden ze op die motor overschrijven", schoof hy de schuld op zyn verzekeringsmaat- schappy. „Dat kan die maatschappij nooit hebben toegezegd „repliceerde de rechter waarop de monteur maar zweeg. De eis werd f75 boet« subs. 15 da gen voor het rijden zonder rybewys en een dito bedrag wegens het rond rijden zonder WA-dekking. „Rijkeiyk hoog" vond verdachte. „Die boeten verdient U volkomen, vond de rechter daarentegen en vonniste conform. Gevaarlijk inhalen Een 19-jarige kweker uit Rynsburg hoorde eveneens twee boeten van f75 subs. 15 dagen tegen zich eisen. Hij dankte deze eis aan het feit, dat hij met zyn auto op de Rynsbur- gerweg te Oegstgeest twee auto's en een daarvoor rijdende bakfiets was gaan inhalen en daarby op het lin kerweggedeelte kwam. Teneinde een botsing met een tegemoet komende autobus te vermijden .sneed" hij de bakfiets van de weg af het rijwielpad op „Ik had die bakfiets niet gezien", aldus verdachtes excuus. „Geen won der", waren de getuigen van oor deel." want hij ging voor een bocht inhalen en had dus onvoldoende uit zicht". Verdachte schrok zichtbaar van de geëiste f 150 boete en pleitte voor clementie. „Wees bly dat alles nog zo goed is afgelopen en Uw rybewys niet in het geding is gebracht", was de rechter van mening, zyn vonnis luidde dan ook conform. Padvinders herdenken Baden Poivell In de Lutherse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht in Leiden wordt op zondag 20 februari de jaarlykse Baden Powell-herdenking gehouden. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het district Rijnland van „De Nederlandse Padvinders", in samen werking met het Nederlandse Pad- vindsters Gilde, de Nederlandse Gid sen Beweging en de Katholieke Ver kenners. Leiders van de dienst zijn schipper J. Vink en kapelaan F. Wüst, districtsaalmoezenier van de NGB. Vierde etage zonder lift De voorgenomen bouw van de Leidsche Bouwvereeniging van 45 etagewoningen in drie en vier woon lagen in de Meerburgerpolder bracht weer eens het ontbreken van een lift in vier woonlagen ter sprake. Mej. Van Nienes (PvdA) herinnerde aan een uitspraak van de wethouder van Openbare Werken, waarin deze op merkte, dat er in de toekomst geen woningen in vierwoonlagen zonder lift meer zullen worden gebouwd. Mevr. Van der Blom (CPN) en de heer Woudstra (Prot. Chr.) dachten eveneens dat dit bouwsysteem niet meer zou worden toegepast. Mej. A. VAN NIENES Trappen lopen doel wel een paar ton uit de burgerij kan komen. Waarom heeft de heer Frans zyn voorstel, zo wilde spreker weten, niet gekoppeld aan het reeds aangenomen voorstel om een krediet van f77.000 te voteren voor een ver warming sinstallat ie in het zwembad „De Vliet", een royaler bedrag. De heer Frans had dan kunnen redene ren. dat de hongersnood in India hem gaat boven zwemmen in ver warmd water. Politiek De fractie-voorzitter van de PvdA, de heer Sommeling, zat met dezelfde moeiiykheden. Men kan geen f 20.000 weggeven, zolang dit bedrag niet be schikbaar is gesteld. De heer Somme ling achtte het bovendien niet juist, dat de heer Frans de honger in India in de politieke sfeer trok. De heer De Bruyn (PSP) zou nog wel met het voorstel van B en W mee kunnen gaan. indien hy vooraf de ze kerheid had, dat het voorstel van zyn fractiegenoot werd aangenomen. De burgemeester sloot zich bij de verdediging van dit voorstel aan bij hetgeen de heer Woudstrta had ge zegd over „beschikbare gelden". Het voorstel van B en W werd z.h.s. aan genomen. waarby de PSP en de CPN aantekening vroegen tegen te hebben gestemd. Toen hierop het voorstel van de heer Frans aan de orde werd gesteld, bleek dat de raad, met uit zondering van PSP en CPN, hier geen behoefte aan had. Naar aanleiding van enkele door mej. A. J. van Nienes (PvdA) schriftelijk bij het college van B. en W. van Leiden in gediende vragen inzake de aansprakelijkheid voor schade als gevolg van een aardgasontploffing, deelde wethouder Harmsen gisteren in de raad mede, dat in het algemeen kan worden ge steld. dat deze aansprakelijkheid ingevolge de wet berust bij degene, die de schuld aan de ontploffing draagt. Nieuwe uitgaven Alles over vergroten en retoucheren, door Hans Borrebach. Alles over supersonische verkeers vliegtuigen, door Hugo Hooftman Ge ïllustreerd met foto's en tekeningen. Verschenen ln de hobby-serie. Uftg.: L. J. Veen, Amsterdam, Wie in een bepaald geval schuldig is valt meestentyds zeer moeilyk vast te stellen. Kan tot ingewikkelde processen leiden. Aangenomen mag echter worden, dat ontploffingen in woonhuizen meestentijds zyn te wijten aan na latigheden van de bewoners of on deugdelijkheid van de huisinstalla tie, in welke gevallen de Lichtfa brieken ln geen geval aansprakelyk zyn. De geringe bedryfszekerheid van het aardgas moet, als hiervan sprake is, tot nu toe vrijwel steeds worden toegeschreven aan tekortkomingen van de N.V. Nederlandse Gasunie. Het feit, dat deze n.v. in zeer korte tijd geheel Nederland van aardgas moet trachten te voorzien, is hieraan uiteraard debet. Ten aanzien van het uitgaan van een waakvlammetje kan worden op- I gemerkt, dat het gevaar hiervan in goed geventileerde ruimten veelal wordt overschat. j Sterkere odorisatie van het gas izal zoveel mogelyk worden bevor derd. De moeilykheid hierby is ech ter, dat activiteiten in deze richting worden vertraagd dood de grote vraag naar de desbetreffende instal laties. Raad van Beheer Sportstichting In de gistermiddag gehouden zit ting van de Leidse raad zyn tot leden van de Raad van Beheer van de Sportstichting gekozen de heer K. J. Nuis'namens de Universitaire Sport raad, de heer E. de Vos namens de Leidse schermverenigingen, de heer F. H. van der Horst jr. namens de Leidse schaatssport en de heer S. Stokkel als vertegenwoordiger van de Leidse krachtsportverenigingen In de vakature van de heer K. F. de Bree werd mej. Van Buel be noemd tot lid van de studiecommis- ken. Correctie Wethouder Piena zorgde voor een correctie in deze gedachtengang. In- der tyd had hy de raad verzekerd, dat in nieuwe uitbreidingsplannen niet meer in vierlagenbouw zonder lift zou worden gebouwd. In het onderhavige voorstel hebben wy echter te maken met een bestaand uitbreidingsplan, aldus de wethouder, die er gelukkig mee was, dat de Leidsche Bouwver eeniging met het plan was gekomen. Vele woningzoekenden zouden dolge lukkig zijn met de toewijzing van een woning op een vierde etage zonder lift. Het biyft echter nog moeilijk om een belegger te vinden, vandaar het verzoek van de Bouwvereniging om de transactie ongedaan te maken in dien geen belegger wordt gevonden. Mede om economische redenen is het aanbrengen van een lift eerst by zes- la gen bouw verantwoord. Motie Mej. van Nienes was door de wet houder niet overtuigd. In Leiden, al dus spreekster, moeten wy reeds veel te veel trappen klimmen, met als ge volg vele jongeren met hartklachten. Laten B en W het voorstel terugne men en met de bouwvereniging op nieuw onderhandelen over het aan brengen van een lift. In deze geest diende zy dan ook een motie in. De heer Portheine (WD) evenmin een voorstander van vierwoonlagen- bouw zonder lift, had op dit moment, gelet op de woningnood, geen behoef te aan de motie. Een uitstel, dat wel licht op niet bouwen kan uitlopen, wenste hy niet voor zyn rekening te Nu altyd de mogelijkheid bly ft bestaan, dat de vereniging geen be legger kan vinden, oordeelde de heer Roorda (PvdA) het juist om in dit geval de gehele zaak opnieuw te be kijken. Een zienswyze, die ook wet houder Piena deelde. Afwijzen De motie-Van Nienes moeten B en W afwijzen. Van het minsterie zullen wij nimmer toestemming krijgen om in vierwoonlagen bouw een lift aan te brengen, met als gevolg, dat wy niet bouwen, aldus de wethouder. Voor deze argumentatie was mej. Van Nienes tenslotte gevoelig. Zjj trok haar motie in, waarna het voorstel van Ben W z.h.s. werd aangenomen. Ook alle overige door ons reeds ge publiceerde voorstellen werden deze middag aangenomen. Bij het voorstel om een verwarmingsinstallatie in het zwembad ,JDe Vliet" aan te brengen kwam van de zijde van de heren Sommeling en Woudstra de vraag of het nu beslist noodzakelijk is om by technische adviezen steeds hetzelfde adviesbureau m te schakelen. Wet houder Sannes stelde de raad gerust. De dienst van Gemeentewerken zal over deze materie een nota opstellen. Advertentie Grote keuze - Lage pryzen. HAAKLEMMEE2TBAAT 1U

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3