LEIDSCH DAGBLAD SNEEUWMISERE Gesprek A.K.U weer gestokt Winter nog niet op zijn retour weinig verandering Nederland redde de Duitse keizer CHAOS OP SCHIPHOL INZAMELING VOOR HUWELIJKSGESCHENK (§ud ^Nlte teuwb Opgericht 1 maart 1860 E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei MAANDAG 14 FEBRUARI 1966 No. 31796 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 pet maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 •fc De sneeuw op het kopje van Bloenxendaal leende zich in het weekeinde uitstekend voor een ritje op de ski's. Zoonlief mocht bij vader achterop meegenieten. uitloper over Engeland in de ar het oosten, waarbij de wind Het hogedrukgebied boven Scandinavië heeft nu e richting van Frankrijk. Deze uitloper verplaatst zich in ons land zwak en veranderlijk is geworden. Het weer zal weinig veranderen. In het noorden van het land houdt de lichte vorst aan. in het zuiden blijft de temperatuur om het vriespunt schommelen. In verband met de aan wezigheid van een storing in de hogere luchtlagen blijft de kans op af en toe wat neerslag in allerlei vormen bestaan. Vanochtend kwam er overal in het land nog gladheid voor. al waren de grote doorgaande routes redelijk goed te berijden. Maar op vele binnenwe gen was verkeer echter niet of nauwelijks mogelijk door vastgereden, opgevroren sneeuw. Maar het kan gaan regenen en dan is er opnieuw sprake van gladde wegen. Na ijzel en regen die op de wegen bevroor heeft de winter za- i^ee^ tengevolge g een nieuwe aanval geopend met een enorme hoeveelheid hpt:f-p,n-'oorpn tPtr w, die vrijwel overal in het land viel. Wéér kreeg vooral het irden van ons land de volle laag. Wéér werden de dorpen in ingen en Friesland volledig van de buitenwereld afgesneden, liet het openbaar vervoer veel te wensen over. ofschoon met inzet van alle krachten is gezwoegd om wegen en rails be gaanbaar te maken. Dat lukte in zoverre, dat gistermiddag en ind de grote doorgaande routes vrij behoorlijk bereden konden len, hoewel er in het westen en noorden nog veel sneeuwblub- ber op de weg lag. Maar op de kleine binnenwegen was het over het algemeen hopeloos. reld begaanbaar trachten te maken. Pieterburen met 450 inwoners, werd gisteren voor de tweede keer in deze winterperiode uit zijn isolement be vrijd. In Westerdorp ging gisterochtend de „boerhoorn" door het dorp om de mannelijke bevolking op te roepen. Het is traditie dat iedereen meehelpt de wegen schoon te maken, zodat de boeren hun melk naar de fabriek Borger kunnen krijgen. De Coöp Zuivelfabriek in Morra- Lioessen in Friesland heeft de melk- verwerking gestaakt De aanvoer vanaf de boerderijen uit de omge ving is onmogelijk De boeren in Oostdongeradeel hebben thans al meer dan drie dagen de melk in huis. Verscheidene dorpen, zoals Oostmahom en Paesens waren giste ren nog geïsoleerd. De beurshallen in Naaldwijk, die deze week voor een tentoonstelling in gebruik zouden worden genomen, zijn zaterdagnacht ingestort. Er lag naar schatting 300 ton sneeuw op de daken. Onder dit gewicht bezweken er zes, zelfs de ijzeren binten knap ten af Schade ongeveer anderhalve de gladheid een bestelwagen tegen een boom. De 23- jarige C. W. F. de Leijer uit Sterksel kwam om het leven. Zijn 17-jarige broer liep een shockt op. Staatssecretaris vai. Verkeer en Waterstaat, ir. S. A. Posthumus reis de gisteren naar het noorden om zich te oriënteren over de moeilijkheden vervoer. HU be zocht per trein Groningen en Leeu warden. In «oorden gebrek a aan brandstof Bovendien was er mist. In Zuid- I Holland en in westelijk Utrecht was [het zicht plaatselijk beperkt tot I 50 A 100 meter. In Noord-Brabant en I-Limburg kwamen mistbanken Het treinverkeer was gisteravond rel normaal. Vertragingen voor reizigersvervoer betreft, f kwamen niet meer voor. Maar s och tends kwam de eerste trein die van Emmen naar Zwolle reed. vast te ritten in een grote sneeuwduin, een symptoom, dat ook elders werd er varen Soms reed een trein tot grote 1 verbazing van de passagiers achteruit om dan ineens weer met volle kracht vooruit te gaan: een aanloopje om een sneeuwberg te „nemen". Er komt in het noorden langzamer hand gebrek aan brandstof. OHevoor- raden raken uitgeput en de bevoorra- ding stagneert. Voor enkele indu- strleën in Emmen dreigde de voorzie- '4 ning met stookolie gevaar te lopen. Zaterdagmiddag arriveerde er een konvooi van zeven tankwagens, elk met 20.000 liter olie, uit Amsterdam, ondanks spiegelgladde wegen, enorme sneeuwophopingen en een woedende sneeuwjacht die het zicht ernstig be- lemmerde. 1 Nauwelijks vermeldenswaard is 1 I nog de stagnatie van bussen en trei nen zaterdag en gisterochtendIn 2 het noorden raakt men eraan ge wend en men houdt er rekening mee. U „Boerboom" ee' Dorpjes in noord- Groningen en <x: Friesland waren gisterochtend weer onbereikbaar. Nansum bleef neél de dag geïsoleerd, maar het personeel van gemeentewerken van Appinge- dam kon s middags na moeizame arbeid de huizen van Jukwerd vin- 3 den, tot grote opluchting van de be woners. In Garsthuizen was de man ui nelijke bevolking de gehele zondag i bezig de straten schoon te maken. C Vandaag zou men met zwaarder ma- Jj teriaal de wegen naar de buitenwe- t WEERBERICHT 11 Rustig weer Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond zwaar bewolkt met J enkele verspreid voorkomende opkla- X ringen, plaatseiyk enige neerslag en hier en daar mist In net noorden I van het land overwegend lichte vorst, in het zuiden temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige 1 veranderiyke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 15 FEBRUARI Zon op: 7.56 uur; onder: 17.53 uur; f Maan op: 5.25 uur; onder: 12.34 uur Hoogwater te KatwUk te 11.46 uur, laagwater te 7.07 en 19.57 uur. Dit nummer bestaat «üt 16 pagina's Ongelukken Een auto met drie inzittenden slip te gistermiddag door de gladheid bij Avereest en kwam in de Dedems- vaart terecht. Twee inzittenden wis ten zichzelf te redden, maar de 24- jarige B. J. van der Vlis uit Erme- lo wordt nog vermist. Vermoedelijk is hij onder het ijs terechtgekomen. In Sterksel, gemeente Maarheeze, Bijeenkomst van (Ie Carlisten verboden Een congres van 350 Carlistische afgevaardigden uit geheel Spanje, die door prins Don Xavier van Bour bon-Parma waren bijeen geroepen in de „Dodenvallei" (45 km van Madrid) is gisteren door de politie verboden. I)e congressisten hebben echter be sloten te blijven waar zij zijn. Volgens een gisteravond gepubli ceerd communi ué van de Carlisten was het deel van het congres de hou ding van het Carlisme te bepalen ten aanzien van de verwarde eco nomische toestand van Spanje en de politieke vervolging van de leiders der democratische groeperingen". Tijdens de eerste hijeenkomst. die zaterdag plaats had werd besloten spondis een document uit te geven ovsr ..het ontbreken van vrijheid in Spanje en de onmacht van de rege ring de inflatie te bestrijden, die door de Spanje beheersende kapita listische groepen in de hand wordt gewerkt" (De Carlisten stonden in de burger oorlog achter generaal Franco. Zij steunen de aanspraken van Prins Ca- rel Hugo van Bourbon-Parma, zoon van prins Don Xavier, op de Spaanse troon, maar de regering in Madrid heeft tot dusver geweigerd de Spaanse nationaliteit van de fa milie Bourbon-Parma te erkennen. Enkele maanden geleden Is de Car- listische beweging, die vooral in Na- varra, in Baskenland en in Catelonië veel aanhang heeft, in de oppositie gegaan.) Archieven uit <le jaren twintig tonen aan: De Britse regering van premier Lloyd George heeft in de periode 19161922 tal van besprekingen gevoerd over het lot van de Duit se Keizer Wilhelm, zo blijkt uit gis teren vrijgegeven notulen van ge heime kabinetszittingen. Keizer Wilhelm trad s november 1918 af twee dagen voor de wapen stilstand en vluchtte naar Ne derland waar hem asiel werd ver leend. Hij stierf in 1941 in Doorn op 82-jarige leeftijd. Hitier gaf hem een staatsbegrafenis. De Britse regering wilde de keizer na de oorlog berechten voor oor logsmisdaden. In de officiële ver slagen staat onder meer dat de Britse premier Londen geen ge schikte plaats vond om de keizer terecht te laten staan. Men pleit te verder voor Dover en dé Ka naal-eilanden. 'I erwijl het Britse kabinet besprak wat er met de keizer moest ge beuren, bleef hij in Nederland. De Nederlanders weigerden hem naar Engeland te zenden. Op 5 feb. 1920 werd het Britse kabinet het er over eens. dat het niet raadzaam was om (speciaal in het geval van een kleine staat zoals Nederland) de eis op het asielrecht te niet te doen. In plaats daarvan besloot Londen aan Nederland mee te de len dat het de meest bevredigen de oplossing zou zijn als* de Ne derlandse regering zou aanbieden om de Keizer veilig in verafgele gen Nederlandse bezittingen te in terneren, zoals Ned. Oost- Indië. Maar de Nederlanders weigerden >n lieten de Keizer in Doom wo- ïen. Op 23 maart 1920 gaf de re gering van Lloyd George het op om het lot van de Keizer te dic teren. Het kabinet kwam tot de conclusie dat de geallieerden offi cieel dienden vast te leggen dat het hun voornemen was de Ne derlandse regering verantwoorde lijk te stellen voor ongelukkige ge volgen welke uit haar handelen konden voortvloeien. De zware sneeuwval tijdens het weekeinde verhinderde vele vliegtui gen van Schiphol te vertrekken Za terdag heerste er op de luchthaven een chaos. Wachtende mensen die passagiers kwamen afhalen, konden onverrichterzake huiswaarts keren. Want er kwam geen vliegtuig bin nen. Luchtreizigers, die hadden ge hoopt te vertrekken, bleven soms de gehele dag In de vertrekhallen wachten. Gisteren was het niet veel beter. Weliswaar wist men één startbaan schoon te houden, maar tegen de ijzelafzetting op de machines was weinig te doen. Bovendien kwam er 's middags veel mist die landen on mogelijk maakte. Wel vertrokken er enkele toestellen. Een DC-8, die zaterdagavond om zes uur naar Mexico zou vertrekken, slipte bü het wegtaxiën in een bocht en kwam met het neuswiel naar de rijbaan in een opgewaaide berg sneeuw. De passagiers voor Mexico vertrokken een dag later, gisteren Op de foto een viermotorig straal vliegtuig in een Siberisch decor op Schiphol. Koninklijke familie en zeer in het bijzonder ook met H.K.H Prinses Beatrix, die aan de Leidse Univer siteit haar studie genoot, zou het comité het toejuichen als deze stad ook in het bedrag aan giften haar gevoelens jegens onze Kroonprin ses zou willen vertolken. In deze week zullen in diverse openbare gebouwen bussen staan geplaatst, terwijl voorts gelden kunnen worden overgemaakt op de Nu"spoedig de tiende maart in rekening van het comité bij de 5 zicht is, de dar waarop "T'" treden met de man harer keuze, de heer Claus von Amsberg, vestigt het comité gaarne uw aandacht op de actie in Leiden. Zoals reeds eerder in de pers is bekend gemaakt, werkt het plaat selijk comité ten nauwste samen met het nationaal comité. De gel den, die door de onderscheidene plaatselijke comité's worden inge zameld. worden in hun geheel over gedragen aan het nationaal comité, zodat een waarlijk nationaal ge schenk aan het bruidspaar kan worden aangeboden H.K.H. Prin ses Beatrix stelt er prys op t.z.t. zelf bekend te m<.ken welk alge meen doel bij de inzameling zal worden betrokken. Gezien de banden die c oudsher heeft gehad 9200 van deze bank. onder vermei-Studenten Corps; J. J. C. Karres, t ding „huwelijksgeschenk". praeses Studentenvereniging Cate- t Het comité vertrouwt op het sla- ina; E. H. Moens, directeur Amro- t gen van de actie. Bank, penningmeester; mr. Chr. de Ir. J. J. G. van Hoek. voorzit- Jon6- chef kabinet burgemeester ter Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, voorzitter Broek Leiden, secretaris Leids Comi- Het Leids Comité Huweüjksge schenk richt zich met de navolgen J de oproep tot de burgerij f de tiende i_ H.K.H. Amsterdam-Rotterdam-bank Prinses Beatrix in het huwelijk zal kantoor Leiden, of op postgiro t Leids Comité voorzitter raadsfractie KVP Portheine. voorzitter raadsfractie j VVD; M. Sommeling. voorzitter raadsfractie PvdA; mr. C J. Woud-l| stra, voorzitter raadsfractie Prot. Chr. Groep; J. C. J Lambermont, voorzitter Leidse Middenstandscen trale: prof. dr. J. Dankmeyer, rec tor magnificus Leidse Universiteit; kolonel der Intendance T. H. Wes- sels, commandant Koksschool: H. stad Zunderman. voorzitter bestuur de Leidse Jeugdactie; W. P M. Ha ring. deken r.-k. kerk: ds. H. van Bilderbeek. voorzitter Oecume nische Raad: Th. de Wilde, vice- voorzitter afd. Leiden Ned. Katho liek Vakverbond; J. G. Lamers, voorzitter afd. Leider. Chr. Nat. Vakverbond; ir. A. Sitsen, voorzit ter Leidse vereniging van Indu striëlen; J. Lijten, secretaris afd. Leiden Alg. Kath Werkgeversver bond: D J. van Herwaarden voor zitter Rijnlandse Club van het ver bond van Prot. Chr. Werkgevers; mej. H. Beerman. praese„ WSL; J. W. Heyman, praeses Leidsch (Van onze Arnhemse correspondent) „De AKU heeft vandaag veel meer pogingen gedaan om het niet met ons eens te worden dan om wel met ons tot overeenstemming te ko men. De directie verspeelt liever haar bedrijf dan dat in de kran ten komt te staan, dat er by de AKU een akkoord ls". Deze gepeper de woorden waren het commentaar van de heer B. ter Borch, secretaris- penningmeester van de Algemene Bedryfsgroepen Centrale, nadat za terdag tot tweemaal toe de onder handelingen tussen AKU-directie en acht werknemersbonden waren af gebroken. Het ochtendberaad strandde op het standpunt van de AKU-direc tie, dat slechts op basis van activi teiten binnen de onderneming over een tegemoetkoming voor de vak bonden kan worden gepraat. Tijdens de afzonderlijk gebruikte lunch be raadde de AKU-directie zich nader en zij verzocht daarop de inmiddels al bijna vertrokken vakbondsonder handelaars opnieuw rond de tafel te gaan zitten. Het tweede gesprek stokte eveneens, omdat men het niet eens kon worden over fondsvorming. „De AKU scheepte ons met een fooi af", aldus de vakbonden. Bespreking Na afloop van het mislukte over leg werd meegedeeld, dat de bonden van industriële werknemers de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. Sint Willibrordus en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale woens dag een bespreking hebben met het bestuur van de Algemene Werkge versvereniging. De leden van de AWV zyn namelijk betrokken bij tachtig procent van CAO's in de In dustriële ondernemingen. Onder werp van het gesprek is het ver schil van Inzicht over de kwestie ge- organiseerden-ongeorganiseerden. De AKU-directie heeft te kennen gegeven de verdere ontwikkeling in het geschi' met de werknemersbon den nog enige tyd af te wachten. Zij heeft nog geen beslissing ge nomen ovei een eventuele eenzijdige vaststelling van de CAO, op basis van de voorstellen, die de directie aan de bonden heeft gedaan. In een zaterdagavond aan de nacht dag-ploegen uitgegeven verklaring heeft de directie meegedeeld. dat de bonden nog steeds wijfelen over de CAO te praten, los van het pro bleem bevoordeling vakbondsleden. De directie van de AKU hoopt dat er spoedig weer normaal over CAO wordt gesproken. Aanbod men een door de AKU „servicefee" (maar door de bonden vrij vertaald als „fooi") genoemd bedrag van 25.000 gulden als bijdrage in de al gemene fondsen van vakbewe ging. De vakbonden eisten eerst twee ton op basis van het ledental (23.50 gulden pei lid), maar namen na de hervatting genoegen met 150.000 gulden. Aan de aparte 50.000 gul den voor activiteiten binnen de on derneming hadden de acht bonden geen behoefte, maar zij gingen er naderhand wel mee akkoord. Relatie De AKU-directie voelde niets voor vergoedingen van vakbondsko6ten op basis van een vage relatie met haar bedrijf en bovendien zonder een duidelijk inzicht in de werkelijke vakbondskosten. Zy baseerden de bydrage van 25.000 gulden op de verletdagen van het georganiseerde personeel De AKU was evenmin ge porteerd voor een akkoord zoals in de confectie-lndustrie bereikt, omdat de structuur van de centraal geleide AKU-onaerneming niet te vergeiy- ken ls met de vele zelfstandige be- dryven in de confectlesector. De di rectie schynt te zyn geschrokken ondanks het feit dat de werknemers dichter tot het standpunt van de werkgevers zyn gekomen - van het idee van de werknemers, dat een vergoeding voor het algemene werk van de vakbeweging uiteindeiyk het individuele lid toch ten goede komt. Tydens het tweede overleg zater dag deed de AKU-directie het aan bod van een vergoeding van 50 0000 gulden vooi binnen de onderneming gerichte activiteiten van de vakbon den, mede op basis van een reeks nog overeen te komen nieuwe samen werkingsvormen. Bovendien bood Uit het Leidsch Dagblad van t 14 Februari 1865: j| De veeziekte breidt zich ook hier ter stede uit, daar weder zes runderen van den bouwman P Dreef z\jn aan getast en gestorven. Officieel nieuws Verga dering van den Gemeente- raad van Leiden, op Woens dag den 14den Febr. 1865 des namiddags te drie uren. On- dencerp: Installatie van den Burgemeester.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1