Bevordering openbaar vervoer bepleit Spoorstaking afgelast S41; IEHCOIIV STOCK éw nfr Snelle Nederlandse hulp aan India „Geen gevaar in zuid-Spanje" jORST BLIJFT NA 31 JAAR UIT GESTICHT Vermouth en Brandy Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1966 No. 31793 dagblad recteur: E. A. E. van Dishoeck pofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Rapport Dr. II iardi Becknianstichting (Van onze parlementaire redactie) Een krachtig pleidooi voor bevordering van het openbaar ver- tr in de steden vormt het belangrijkste element in het rapport horsorteren" van de socialistische Dr. Wiardi Beckmanstich- Het rapport, het zesde in de reeks „Om de kwaliteit van het taan" is samengesteld door de verkeersdeskundige van de iB.-stichting, tevens voorzitter van de socialistische fractie in Amsterdamse raad, drs. E. van Thijn. klOL slag om de toekomstige leef- l.10j-heid moet volgens het rapport [en gewonnen binnen de sector het massale verkeer, zowel het sale goederen- als personenver- Dit betekent: a Een groter jtfeel van railvervoer, binnenvaart jpleiding bij de afwikkeling van invervoer, in grotere een- Een groter aandeel van 'openbaar vervoer in de afwik- het dagelijkse verkeer woning en werk, dat met na- in de spitsuren moeizaam ver- dtfkertijd zijn nodig c. Bete keningen voor het recreatie- itoverkeer; d. Verbetering van logelijkheden voor voetgangers itsers in de stadcentra: e. Vol- parkeerruimte bij de begin- het openbaar nmogelijk igens het rapport is het onmo- trvoer per auto zich on- merti te laten uitbreiden. Ge- wordt op de moeilijkheden tij- i de spitsuren en op de toene- parkeerproblemen in de isteden. Verschillende maatre- i worden bepleit om het open- aantrekkelijker te ma- zoals bijvoorbeeld kruisingsvrije Rijk en gemeenten moeten vinden wat de financiering )rte rest aan Winterfront dagen hevige strijd heeft het [inter gekost om heel Nederland in greep te krijgen. Vanochtend de zuidelijke provincies aan de met enige ijzel en gladde we- Door de zware bewolking be de vorst vanochtend niet meer 1 tot 5 graden. RUjdens het weekeinde zijn enkele uingen te verwachten waarbij orst iets sterker kan worden. Ook blijft het licht vriezen. Bij /an Biscaje komt een nieuwe essie tot ontwikkeling waarvan tegen zondagmiddag of -avond nieuwe aanval van zachte lucht regen kunnen verwachten, daar- aanvankelijk de oostenwind toenemen met kans op ijzel of waarbij maandag de strijd jen vorst en dooi boven ons land zal oplaaien. Inmiddels is de Q als gevolg van regenval en zach- hcht in Duitsland sterk gaan stij- 0fl Begin volgende week zal 't water '''onze grote rivieren hierdoor weer lATf dijk tot dijk komen te staan. ERK Advertentie van dergelijke maatregelen betreft. De verschillende vervoersbedrijven in de grote agglomeraties moeten elkaar vinden op het punt van de organisatie van het openbaar ver- Bij het inrichten van de binnen stad zal rekening moeten worden gehouden met de verkeersfuncties van de verschillende bestemmingen. In de stadscentra zal gezien het tekort aan parkeerruimte onver mijdelijk het accent moeten vallen op het kort parkeren en wel op een wijze dat het evenwicht tussen aan wezige -parkeerruimte en wegen- capactiteit niet wordt verstoord. Strand Bij de totstandkoming van wegen buiten de bebouwde kom moeten vooral de wegen met een recreatie ve toekomstwaarde voorrang krijgen. Gedacht wordt ondermeer aan een snelle ontsluiting van het strand. Uit verkeersoogpunt is voorts van be lang dat de aanleg vai nieuwe recrea tiegebieden in de nabije omgeving van de woongebieden wordt bespoe digd. Het rapport geeft een opsoming van de maatschappelijke kosten die door de verschillende soorten vervoer worden gemaakt en vindt onder meer dat de bijdrage van de parti culiere weggebruikers in de maat schappelijke kosten van het wegver keer dient te worden verhoogd. Ge dacht wordt aan een drastische ver hoging van de parkeertarieven of een z.g. congestiebelasting omdat met name de automobilisten die zich tij dens de spitsuren in de stedelijke centra begeven verhoudingsgewijs de hoogste maatschappelijke kosten veroorzaken. Wilson bereikt zijn doel na vele uren confereren -jr Het Liberiaanse schip South j America lag gisteravond op 5 mijl uit de kust bij Hoek van Holland nog te branden als een fakkel. Sleepboten spoten met waterkanonnen duizenden liters water in de vuurzee. Het is niet bekend hoe lang het schip, ge- I laden met vismeel, nog blijft I branden. De melkpoeder en de babyvoeding, die de Nederlandse regering naar India heeft verscheept ter leniging van de hongersnood, zal daar als eer ste van de buitenlandse bijdragen aankomen. Dit heeft de ambassade in New- Delhi het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag meege deeld. Het gaat bier om de 34.775 kg melkpoeder en de 402 kartons a 24 blikken babyvoeding die zijn verzon den voor de 100.000 gulden, die de Nederlandse regering enige tijd ge leden als eerste hulpverlening heeft beschikbaar gesteld. Zoals bekend, heeft de Nederlandse regering on langs besloten, nog 3,6 miljoen gul den te besteden voor de bestrijding van de hongersnood. De melkpoeder bevindt zich aan boord van de India Strenght, die morgen in Bombay wordt verwacht. Dinsdag verwacht men daar het bin nenlopen van de Heemskerk, die de babyvoeding aan boord heeft. De Nederlahdse ambassade heeft van verschillende zijden blijken van waardering ontvangen voor de prompte hulpverlening. De Spaanse minister van Voorlich ting, Iribarne, heeft gezegd dat er in het gebied bij Almeria (Zuid- Spanje), waar nog steeds gezocht wordt naar de bij een vliegtuigon geluk verloren kernbom, ,op het land noch op zee gevaar voor besmetting bestaat". Hij zei dat de Spaanse en Ameri kaanse militairen groente, fruit en vis, die uit het gebied afkomstig zijn, eten. (Van onze Londense correspondent) De Britse premier Wilson is er de afgelopen nacht in geslaagd de dreigende staking van het Britse spoorwegpersoneel te voor komen die voor maandag was uitgeschreven. De premier bereikte na een laatste, vele uren in beslag nemende bespreking met de na tionale unie van spoorwegarbeiders een akkoord waardoor de sta king werd afgelast. De spanning over het al of niet doorgaan van de staking bereikte gistermiddag het hoogtepunt toen het bestuur van de unie van spoor- •egpersoneel met slechts Hachelijk :ou dan ook een staking ge- stem worden ziJn die de spoormannen BREESTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg. EERBERICHT Bpedurende het weekeinde zal het in jgj» land licht tot matig blijven vrie- volgens het weeroverzicht van yB» K.N.M.I. Er zal veel bewolking en de kans op neerslag, hoewel jjjpët groot, blijft aanwezig. (Opgemaakt om 10 uur) 13 FEBRUARI op: 8.00 uur; onder: 17.49 uur. n op: 3.09 uur; onder: 11.22 uur. jwater te Katwijk te 9.09 en 21.46 laagwater te 4.39 en 17.12 uur. hoogwater te 10.21 en 23.06 uur, iter te 5.40 en 18.28 uur). meerderheid (12-11) besloot de sta king door te zetten ondanks protes ten van de regering (minister Brown van Economische Zaken) en de ge hele pers. Bij een vorige gelegenheid waren er 15 voor en 8 tegen de sla king geweest. De unie eiste voor alles dat de voor oktober overeengekomen loonsverho ging van procent al in april van kracht zou worden. Brown wilde tot september gaan en dat was zijn laatste aanbod. De regering wilde niet. aan de eisen van de unie vol doen omdat dit in strijd zou zijn met het beleid om prijzen en inkomens in te tomen. De vakbonden vroegen in het daarop volgend gesprek met premier Wilson hoe de lager betaalde arbeiders bij zulk een beleid ooit aan hun trekken zouden komen. Wilson wilde hen op dit punt tege- moet treden. Onder leiding van de Zoa,s bekend .zijn Britse premier zal nu de gehele toe komst van het spoorwegbedrijf, in clusief de loonstructuur en de po sitie van de laagstbetaalden onder ogen v/orden gezie§ .Wilson goed als zeker slecht zou zijn beko men, omdat de regering en nog wel een Labourregering, vierkant tegen over hen zou staan. Ook financieel slotte dat dit het einde van de het begin van een nieuwe onl I .keling. Tenslotte be sloot het bestuur van de spoorweg- bond met 13 tegen 10 stemmen dat de staking niet zal doorgaan Hier door is het Engelse volk veel ellen de bespaard. De opluchting is dan bok groot. PUBLIEK KOCHT VEELGEBRUIKTE AUTO'S In de eerste vier weken van dit jaar heeft de autohandel, geheel tegen de verwachting in, de enorme voor raad gebruikte auto's waarover ze beschikte, kunnen afzetten. Er zijn dan ook op het ogenblik niet veel gebruikte auto's en de prijzen van de goede exemplaren zijn hoog. Dit is, gezien de tijd van het jaar. een zeer ongewoon beeld. in het laatste kwartaal van vorig jaar ongeveer 34.000 nieuwe auto's meer verkocht dan de prognose was, omdat het publiek de prijsverhoging na 1 jan. wilde ontlopen. Een gevolg daarvan was dat de autohandel over een grote voorraad inruilwagens kwam te beschikken, voor het merendeel bestaande uit „jonge" auto's van goede kwaliteit. De Bovag (Bond Van Automobiel en 'Garagebedrij ven) verwachtte dat de autohandel in de (altijd slechte) eerste maan den van het jaar met deze voor raad zou blijven zitten omdat er een geringe vraag, resulterend in lage prijzen zou zijn. Volgens de Bovag is echter het om gekeerde gebeurd. Het publiek is namelijk slimmer gebleken dan was voorzien. Het heeft in de eerste 4 weken van dit jaar tegen redelijke prijzen bijna de gehele voorraad ge bruikte auto's opgekocht. Gevolg daarvan is dat de autohandel wei nig gebruikte wagens meer heeft aan te bieden terwijl er nog een stevige vraag bestaat en daarom zijn de prijzen opgelopen. Arrestatiebevelen inzake moord op Delgado e 62-jarige Alejandro Novoa is gis teren na 31 jaar ontslagen uit een gesticht voor geesteszieke misdadi gers in Buenos Aires (Argentinië) De nieuwe directeur van het ge sticht heeft van hem geen dossier kunnen vinden. Bij onderzoek door artsen werd bevonden dat Novoa niet geestelijk gestoord is. in 1933 met twaalf anderen gearresteerd wegen terreurdaden. Twee jaar later werd hij in het gesticht ondergebracht. Er zou nooit een officiële beschuldiging te gen de man zyn ingebracht. ue Spaanse rechter die het onder- „Ik ben niet boos mee, alleen maar zoek leidt naar de moord op de Por- moe". heeft Novoa tegenover jour- j tugese oppositieleider, generaal Del- nalisten verklaard. „Ik was on- gado, heeft de arrestatie van zeven schuldig. Ik weet niet eens precies buitenlanders gelast, die worden be- meer waarom ik indertijd gearres- schuldigd van medeplichtigheid aan teerd ben Het dcet er ook niet moord, zo meldt het Spaanse pers- meer toe. Ik wil alleen terug naar bureau Cifra. mijn gezin en in vrede mijn laat- j^et lichaam van generaal Delgado ste jaren slijten wercj tezamen met dat van zyn se- Toen hij werd gearresteerd waren j cretaresse in april van het vorige zijn zoon en zyn dochter nog kleu- jaar gevonden bij Badajoz aan de ters. Nu heeft hy vijf kleinkin- Spaans-Portugese grens. Op 12 fe- deren. Vol trots verklaarde hy te- bruari was Delgado met zijn secre- genover journalisten dat hij het taresse in Badajoz aangekomen, contaci met de buitenwereld niet Na de ontdekking van de dubbele had verloren. t nummer bestaat uit 24 pagina's •fc De bomen langs de wegen in Friesland geven een trieste aanblik. Bezweken onder een te zware last van centimeters dikke ij is nog steeds supporter van de voetbalclub Rio Plata. Op de vraag wie zijn favoriet is in het elftal, antwoordde hij: „Bernabe Ferrey- ijzellagen stortten grote en kleine takken naar beneden tot groot gevaar en ongerief van de weg-1 perreyra speelt al byna dertig jaar gebruikers. niet meer. moord als ingesteld. Het persbureau Cifra zegt uit justitiële kringen te hebben verno men, dat de zeven betrokkenen in Badajoz aankwamen toen Delgado daar was. De unie beschikt welis- j Onaangenaam zijn geweest, waar over reservefondsen ter waarde van 5,8 miljoen pond (58 miljoen gul den), maar deze bestaan grotendeels Nationale uit staatsobligaties, welke bij verkoop Vil it nik veel minder zullen opbrengen. Maar IIlclIIllCÖlctlit: >«.111 UjJ had natuurlyk bij andere bon- den kunnen lenen. Het bondsbestuur verwachtte in elk geval de staking drie weken te kunnen volhouden, het geen voor Engeland een nationale ramp zou zijn geworden. biddag Chantage De Britse vakbonden zijn vanouds gewend voor hun verlangens ten en deinzen zelfs niet terug voor sabotage en chantage, zoals in dit geval. Want op dit laatste kwam dit stakingsdreigement neer omdat het als een pistool gericht was op de ge hele Britse economie en op het rei zende miljoenenpubliek. Het is al eerder gebeurd dat men pas in de laatste seconde bijdraaide, op het moment dat de bond besefte dat van de regering beslist geen verder aan- I bod meer was te verwachten. In een brief aan de classicale ver gadering van Goes heeft de ring Borssele van de Ned. Herv. Kerk haar teleurstelling uitgesproken over het feit, dat bij de vaststelling van de datum van de trouwdag van Prin ses Beatrix geen rekening is gehou- vech- den met de jaar,Ükse biddag het gewas. Deze biddag pleegt op de tweede woensdag in maart te worden ge houden, de dag dus, waarop 's avonds de nationale manifestatie plaats heeft. De classicale vergadering van Goes heeft nu een brief gezonden aan de generale synode, waarin ze zegt onaangenaam te zyn getroffen door deze nationale manifestatie in het RAI-gebouw te Amsterdam op de avond van de biddag, als er alom kerkdiensten plegen te worden ge houden. De classicale vergadering dringt er bij de synode op aan, stap pen te doen om te bevorderen dat de aanvang van deze manifestatie niet vóór half negen 's avonds zal worden gesteld. flülilllllllllllllll VOL- 1ATISCHE President Saragat heeft gisteren de demisionnaire Italiaanse premier, Moro. opgedragen een onderzoek in testellen naar de mogelijkheden tot oplossing van de regeringscrisis. Hfj moet uiterlijk volgende week dins dag verslag uitbrengen over de kans op een akkoord tussen de coalitie- partyen, t.w. de christen-democra ten, de socialisten en de republikei nen. De oud-premier heeft de op dracht aanvaard. tytoro trad op 21 januari als pre mier af. Vijf dagen daarna vroeg Saragat hem zijn derde centraal- linkse regering in twee jaar te vor men. Dat is hem toen niet gelukt. De president zei in een communi que na het onderhoud van gister avond dat hfj in de loop van zyn driedaags overleg had geconstateerd dat er nog steeds onzekerheden zijn, maar dat de oude coalitie-partners voor waren Moro een regering te laten vormen. Overal in de wereld, overal in Nederland de échte Italiaanse bij slijterij en horecabedrijf I idelijk ide te f 1200,- teuwo l Uit het Leidsch Dagblad van f 13 Februari 1866: AdvertentieTe huur j huis te Voorburg om dadelijk f of met 1 Mei aanstaande v lanvaarden; huurprijs t Informatie bij Notaris' H. f Zegwaard te Voorburg. J Dr. W. H. D. Suringar, ree- t f tor bij het Stedelijk gymna- i f sium alhier, is heden 40 jaar f bij de Latijnsche school werk- i f laam. De ingezetenen van f f Leiden wenschen hem nog f f lang werkzaam aan deze in- f stelling.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1