KKEL UIT DUITSLAND LOOPT RLIJKS IN DE MILJOENEN K EN SLECHTS Suvo Wfafrtv liandelaaï ontkennen Philips: maar een fractie "V Grossiers: niet te verwaarloze\ Zaterdag 12 februari 1966 L.D.-EXTR, In grensstroken wonen altijd lieden, die een speciaal oog hebben voor smokkelwaar die „in" is. Sedert jaren geldt dat ook voor televisietoestellen. Zonder overdrijving kan nu worden gezegd» voOY .1' Vonnis/ HET smokkelen van televisietoestellen uit Duitsland komt heel wat vaker voor dan rechtszaken der laatste maanden zouden doen vermoeden. Sedert medio 1964 zijn enkele dui zenden tv-toestellen, nadat ze via allerlei sluik wegen in Nederland waren binnengebracht, onderschept en in beslag genomen. Die tv-ap- paraten vertegenwoordigen een invoerwaarde van ruim een miljoen gulden. Dat lijkt nogal wat. Maar op welk een grote schaal die smok kel van televisietoestellen uit Duitsland ge beurde en nog steeds gebeurt, blijkt duidelijk Dikwijls ver beneden de prijs De veronderstelling dat al die tv-ontvangers merendeels ln het grensgebied aan de man worden gebracht, blijkt niet juist te zijn. Vla tussenperso nen (en die wonen meestal wel ln de nabijheid van de grens) vinden de Duitse toe stellen, dank zij prijzen die aanmerkelijk lager liggen dan de ln de detailhandel gebruike lijke, hun weg naar de huis kamers ln heel het land. Ook niet juist is de veel gehoorde mening dat die smokkel-toe- stellen doorgaans afdankertjes zijn of van minderwaardige kwaliteit. Integendeel, verze kert de heer Naaktgeboren, het zijn haast allemaal nieuwe toestellen, er zijn soms zelfs toestellen bij die nog niet eens op de Firato zijn geweestl Die tv-smokkel dateert niet van de laatste tijd. Aan de oostgrens weet de douane er al Jaren van, maar het ls wel zo dat juist de laatste Jaren de Illegale activiteit sterk verlevendigd is. In grensstroken wonen altijd lie den, die een speciaal oog hebben voor smokkelwaar, die „in" is. Dat gold Jaren geleden voor televisietoe stellen, die bij onze Oosterburen werden afgedankt toen men daar het tweede programma kreeg. Ook daar moest bij de meeste toestel len een bepaald onderdeel worden Ingebouwd, om de programma's uit Mainz te kunnen ontvangen. Dat was mede door het arbeidsloon, een vry prijzige operatie en heel veel Duitsers hebben („Geld spielt ja keine Rolle!") dan ook in die tijd besloten maar meteen een nieuw toestel aan te schaffen. Het oude nam de handelaar meestal voor een prikje over. Die handelaar kwam zo binnen vry korte tijd wel met een flinke collectie „afdan kertjes" te zitten. De uitgekienden onder hen hadden al gauw ont dekt, dat daarvoor in Nederland, waar de kijkdichtheid nog lang niet zo groot was (en is) als in Duitsland, een goede markt te vin den moest zijn. De kunst was al leen de grote tussenpersonen te vindien. PREMIE Dat was elgenlyk het begin van een grootscheepse smokkel in tele visietoestellen. Bij duizenden kwa men ze illegaal de grens over, de kijkkastjes die dikwijls al verschei dene jaren in Duitse huiskamers hadden gestaan. Voor pakweg hon derd gulden kon je, als je in het Nederlandse grensgebied maar de juiste man wist te vinden, een nog heel aardig toestel op de kop tikken. Toen de Duitse handelaars had den vastgesteld dat er op die Ne derlandse markt nog veel meer mo gelijkheden moesten liggen, gingen zy zich by hun afzet daarop rich ten. Het is de Nederlandse douane recherche bekend, dat er Duitse za kenlieden zijn, die zich jegens een Duitse fabrikant van tv-toestellen contractueel verbonden om zo'n 10.000 toestellen af te nemen. uit dc schatting, welke de hoofdverificateur- controleur van de Douanerecherche te Amster dam, de heer A. A. Naaktgeboren, openhartig heeft gegeven: Ik schat dat we zo'n tien pro cent achterhalen en in beslag kunnen nemen. Als we deze schatting als juist aannemen (en de heer Naaktgeboren zit lang genoeg bij de douanerecherche om een gefundeerde raming te kunnen maken) dan betekent dit dat er jaar- lijkt voor vele miljoenen guldens aan Duitse televisietoestellen ons land binnenkomen en hier worden verhandeld. ehhood vonnissen voor^" «J,'""*0'1 smokkel vaa °°Ff 26.000 °"l'loke Ca IWIfflllflIlfflllll Vooral in het noordoosten van ons land Als hy die had afgezet, kon hy rekenen op een bepaalde bonus. Die premie was wel zo hoog, dat de Duitse handelaar zich ook een kritiek moment zelfs kon permit teren nog verder beneden de (Ne derlandse) marktprys te gaan en zo nodig zelfs met verlies te verko- kopen. Hoofdzaak was voor hem op dat ogenblik dat hy zyn party ty- dig kwyt was. Dat verklaart dat sommige Ne derlandse „invoerders" van hun Duitse leveranciers nieuwe t.v.-toe- stellen aangeboden krijgen met soms vijftig procent reductie. En dat verklaart dan weer dat in ons land zulke toestellen honder den guldens goedkoper aange schaft kunnen worden dan men normaal in de winkel pleegt te be talen. Mits men de „leverancier" maar weet te vinden. Dat „hon derden guldens" is bepaald niet overdreven. De douanerecherche weet van gevallen dat toestellen van tegen de duizend gulden voor f600 gulden van de hand gingen. De heer Naaktgeboren weet ook dat zulke „leveranciers" als 't wa re op bestelling kunnen leveren. Dat zijn echt niet meer de schar- TV-smokkelaars hebben niet zo bijster veel werkzame mogelijkheden om hun vrachtjes illegaal over de grens te krijgen. Al ver scheidene keren moet de dubbele wand-methode suc ces hebben opgeleverd. On langs faalde ze echter, er gens aan de oostgrens. Na opmetingen van een lange vrachtwagen kwam aan de cabinezijde een schot vrij. waarin ongeveer vijftien te levisietoestellen verborgen waren. rel aars van Jaren geleden, die voor een paar tientjes van hun appa raten moesten zien af te komen. Er zyn er by die nu hun eigen „service-dienst" hebben, want zy weten heel goed dat daar de schoen kan wringen. Je moet niet alleen een nieuw toestel goedkoop kunnen leveren, Je moet er zo no dig ook reparaties aan kunnen ver richten. Niet al die handelaren heb ben dat trouwens weten klaar te spelen, want je moet per slot ook het materiaal voor reparatie, servi ce e.d. hebben. VACUUM Waar en hoe komen die gesmok kelde Duitse tv-toestellem nu ons land binnen? Als de mannen van de heer Naaktgeboren die vraag concreet zouden kunnen beant woorden, zou hy gauw een dienst- probleem minder hebben. Wat het Op deze natuurrijke plekergens vlak bij de grens in de Achterhoek, is nog niet zo lang geleden een tv-smokkel spaak gelopen. Op het ogenblik dat de tv- toestellen van de Duitse le verancier werden overgeno men. sloeg de Nederlandse douanerecherche toe. Het was een van de weinige ge vallen, dat het opsporings apparaat precies op tijd en met succes functioneerde. waar betreft maakt de heer Naakt geboren een wyd gebaar; van Nieuwe Schans tot laten we zeggen het gebied van Arnhem-Nymegen. Dat is vreemd). Worden zuideiy- ker geen tv-toestellen gesmokkeld? Nauwelyks, meent de heer Naaktgeboren. Is daar een verkla ring voor te geven? Misschien ligt die by de mentaliteit van de men sen van boven de rivieren, waar ze eerst de televisie een jaar of wat op een afstand hebben bekeken. Toen in Limburg en 'n deel van Brabant al duizenden ontvangtoe stellen Stonden (daar kon men Duitse, Belgische en Franse pro gramma's zien), toen waren er in Friesland, Groningen, Drente Over ijssel en Gelderland nog maar be trekkelijk weinig. Dat televisie-va- cuum heeft de handige zakenjon- gens onweerstaanbaar aangetrok ken. Het vacuum is er al lang niet meer, maar toch is het nog wel zo dat juist in deze noord-oosthoek van het land de kykdichtheld nog steeds het geringst is. Daarom zal de tv-smokkel zich, zo verwacht de heer Naaktgeboren, voorlopig nog wel op deze sector blyven rich ten. Ondanks de lang niet malse straffen, welke de smokkelaars en hun landlangers wachten als ze ge pakt worden: maanden zitten, ver beurdverklaring van toestellen en van een eventuele smokkelauto, voor duizenden guldens boete plus dan nog de navordering van de be lastingen over de ontdoken invoer rechten. Er is een geval bekend dat die navordering alleen al 150.000 gulden bedroeg. De betrokkene is er dan ook prompt failliet aan ge gaan. GEEN GEWELD Die risico's zyn niet gering, maar toch zullen ze de smokke laars niet afschrikken, verwacht de heer Naaktgeboren. De markt is Wat zegt men bij Philips te Eindhoven van de smokkel van Duitse televisietoestel len naar ons land? Vreemd genoeg niet zo bijster veel. De Philips persdienst geeft desge vraagd eerlijk toe: We weten er eigenlijk al leen van door wat kran ten erover schrijven. Is die tv-smokkel een probleem voor Philips? Och, een probleem Zo'n vaart zal het met die smokkel wel niet lopen. Per slot van re kening betreft het maar een fractie van onze binnenlandse af zet en die op zichzelf is weer een fractie van onze totale produktie. Maar, natuurlijk, pret tig is die smokkel niet, voor ons niet maar vooral niet voor de ra dio- en tv-handel. Als Duitse tv-toestellen langs illegale wegen ln Nederland worden af gezet en in een omvang als u beweert, dan werkt dat natuurlijk wel marktverstorend. Hoe groot de scl die daarmee aangericht, ls schatten. Wat wié* gen kunnen don' genlljk niets. Weh maar dat het ot rlngsapparaat heti zoveel mogeiykjf beperken. Want, t maals, vervelendi natuurlijk wel De directie van de N.V. G. H. Smelt te En schede, de groothandel die een belangrijk deel van Oost-Nederland van elektrotechnische artikelen voorziet, is heel wat positiever, in haar reactie op de tv- smokkel. De illegale In voer van Duitse tv-toe stellen, zegt zij, bete kent voor ons jaarlijks 'n omzetverlies, dat be paald niet te verwaar lozen is. Vooral in de grensgebieden moeten detaillisten er onver mijdelijk schade door lijden. Hoe groot die is, valt uiteraard niet te schatten. Maar dit staat vast wie zo'n gesmokkeld toestel koopt is in elk geval niet langer een poten tiële koper bij de bona fide handel. Dlit del moet er dui W deel van onder# Het is ons trouwe^ kend, aldus de d> van Smelt, dat# smokkel ook Phll jaren wel ds dwars zit. nog lang niet verzadigd. Misschien dat we wel de fase van de stabili satie hebben bereikt, vooral ook omdat de verticale prysbinding is afgeschaft en de prijsbewuste ko per by zyn detaillist dikwyls een korting kan bedingen. De mannen, die de laatste jaren grote kapitalen aan de tv-smok kel hebben verdiend, zullen er mee blyven doorgaan. Soms, als de douanerecherche weer eens een succes boekt, valt hun handel even stiL Maar nooit lang. Ze zien naar nieuwe smokkelwegen uit, naar nieuwe afzetmogelykheden, nog handiger tussenpersonen, werken met nog aanlokkelyker premies en kortingen. Ze zullen proberen ge raffineerder camouflage te vinden, al valt dat niet mee. want tv-toe stellen zijn nu niet bepaald hand zame dingen. In feite zyn de mo- gelykheden heel beperkt. Dat we ten ook de douanebeambten. Toch staan zy telkens weer versteld over de vindingrijkheid van de smokke laars. TV-smokkelaars zyn overigens mesetal geen geweld-mensen. Ze werken niet, zoals botersmokke- laars langs de zuidgrens dat wel herhaaldelyk doen, met kraaipoot- jes, olieflessen, rookbommen, ge blindeerde en bewapende auto's. Een enkele maal is een gewa pend treffen tussen tv-smokkelaars en douanemannen voorgekomen, soms is ook gebruik gemaakt van gaspistolen, walkie-talkies om de goede overneeonplek te bepalen Maar over het algemeen geven zy de voorkeur aan het „stille werk". ment alleen van de Duitse naar de Nederlandse boerdery te worden gebracht. Het is al eens voorge komen dat Nederlandse douane in een boerenschuur een verrassend groot aantal nieuwe tv-toestellen vond. De reactie van de boer was heel laconiek: Die mag ik toch wel bewaren? Handelaar zus en zo zit zo krap in de opslagruimte De douane kon niets uitrichten. Het bewys dat de toestellen waren gesmokkeld, was eenvoudig niet te leveren. „Als we eens een goeie slag wil de slaan, dan moeten we de smok kelaars op heterdaad betrappen," zegt de heer Naaktgeboren. „Dan hebben we ook de kans omi» achter de schermen te pah krygen. Want dat is ui# meestal de centrale figuur.# trouwens ook wel een opri figuur, want hy pleegt god slappe was te zitten en wfl& weten ook. Daarom zeg ft tegen myn mannen: Hout nacht je ogen open. Wat trouwens niet allw de tv-smokkel geldt. Dat i' een klein onderdeel van be van de douanerecherche". BEWAREN Het overnemen van de Duitse handel gebeurt meestal dicht aan de grens, bijvoorbeeld in de buurt van een paar boerderijen. De toe stellen hoeven op een geschikt mo- Behalve voor gesmokkelde Duitse tv-toestellen heeft de douanerecherche de laatste tyd speciale belangstelling voor Italiaans goud. De laat ste weken hebben mannen van de douanerecherche een achttal smokkelaars van uit Italië afkomstige gouden sieraden weten aan te hou den, allen aan de Belgische grens. Er schijnt een hausse in dilt soort sieraden te zyn in Europa, niet alleen in Ne derland maar ook in Duits land. In West-Europa wer ken momenteel honderddui zenden Italianen en onder hen moeten vooral de tus senpersonen worden gezocht, die het Italiaanse goud ille gaal een bepaald land bin nenbrengen. Wat Nederland betreft gebeurt dat in hoofd zaak via de Belgische grens maar het is bekend dat het ook over de oostgrens wordt gesmokkeld. Uiteraard kan Italiaans goud nu in trek dat met veel meer raffiW ment gebeuren dan smokkelen van tv-toesteb# Die gouden Italiaanse raden zyn hier heel goedkoper te verkrygen het van rykswaarmerk votf ziene gouden produkt. D oorzaak is dat de Italian* sieraden over het algen# machinaal vervaardigd fiP en alleen al daardoor tü aanzienlyk geringer waar* zyn dan by voorbeeld Ned® landse, die vrywel handwerk zijn. Voor de leb; is het verschil echter ntf welyks te zien.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 14