CREDIT CARDS KOMEN ER STEEDS MEER IN HOTEL DES INDES k j PHOI THE HAGUE (Holland) Addressnjfraph'-Multijjrapk DATA REMRBtSG SYSTEMS I 85530 9642 6 ADORESSQGRAPH MBLTIGRAPH NEDERl.AND N. V. BF.ZUIOENHOUTSEÏEG II DEN HAAG TO. 85139') Weckeindbijlage Leidsch Dagblad NIEUW STATUS-SYMBOOL VOOR HET WELVAARTSKIND RL ZATERDAG 12-FEBRUARI 1966 02 ub 3283 A.C.B.M.PRIHZRE DOOR SIC. W. WOLF DE Credit-card revolutie, gebaseerd op het principe „koop nu betaal later" begint vaste grond in Nederland te krij gen. Steeds meer groot-winkelbedrijven, kledingmagazijnen, automobielbedrijven, pompstationhouders, hotelconcerns en res taurants gaan er toe over hun vaste cliën ten het magisch plastic plaatje uit te rei ken, waarop staan aangegeven naam, adres en registratienummer van de cliënt. In een tijd waarin welvaart niet meer be tekent dan een alledaags begrip is het zaak de mensen vooral te wennen aan het idee dat zij zonder veel omhaal hun geld kunnen besteden. En het welvaartskind van 1966 wil maar al te best weten dat hij het schijnbaar gemakkelijk verdiende geld ook met de losse pols kan uitgeven. Hij wil weten dat hij kredietwaardig is en het beste brevet voor deze erkenning is het plastic plaatje dat hem de mogelijk heid biedt grote en kleine uitgaven niet in contanten te betalen maar via de Cre dit-card. Hiermee oogst hij niet alleen de béte alles begrijpende lach op het onno zele gezicht van de kassajuffrouw maar meer nog verschaft hij zich het aureool van de vlotte dure jongen die zich niet langer behoeft te vernederen tot de klein burgerlijke handeling: portemonnee open en geld over de toonbank. Kortom, de Credit-card, aanvankelijk opgezet om de verkoophandeling te bespoedigen, is hard op weg het statussymbool te worden van degenen die zwaar tillen aan hun broze welvaartsbeeldje. T^E kiem voor de Credit-card revolutie werd vijftien jaar geleden in de Vere nigde Staten gelegd door Ralph Schnei der, gewiekste zoon uit het land van ge stroomlijnde automobielen, gestroomlijn de badkuipen en gestroomlijnde maaltij den. Levensgenieter Schneider ontdekte dat in zijn money-making land nagenoeg gesproken alles gestroomlijnd was op één handeling na: het betalen van rekeningen in hotels, restaurants, kledingzaken en groot-winkelbedrijven. Bij het verlenen van diensten aan cliënten kwam er een enorme papieren rompslomp aan te pas als de cliënt niet voldoende geld of cheques bij zich had. Bovendien, wanneer de verleende dienst niet onmiddellijk ge honoreerd werd was de kans groot dat de transactie niet doorging, hetgeen noch voor het bedrijf noch voor de cliënt een aangenaam slot betekende. Schneider kreeg het gulden idee van zijn leven: hij richtte een organisatie op die de leden de mogelijkheid bood gemak kelijk en vlot te kopen zonder met grote geldbedragen op zak te lopen. Het wonder lijke geesteskind van Ralph Schneider, waarvan de naam Diners' Club meer wijst op Schneiders sterke voorliefde voor het culinaire gebeuren dan op een door wrochte commerciële zaak is in 1966 uit gegroeid tot een organisatie van vier mil joen leden en een jaaromzet van achthon derd miljoen gulden. In feite is het Credit-card-systeem zoals dit door Schneider werd geïntroduceerd een verdere ontwikkeling van de travel lers-cheque, die vooral dank zij de Ame rikaanse reisorganisatie American-Ex press wereldfaam heeft verworven. Het verschil tussen travellers-cheque en Credit card ligt hierin dat terwijl het bij de tra vellers-cheque gaat om het opnemen van een tegoed, de Credit-card een zuivere kre dietfaciliteit verleent. In 1958 begon ook American-Express met het verstrekken van Credit-cards. Thans zijn van deze or ganisatie ruim 2 miljoen ..plastic plaat jes" in omloop. Het succes van de Diners' Club en de American-Express heeft ertoe geleid dat in de Verenigde Staten zeventig banken, tachtig warenhuizen, honderd dertig ho telconcerns en achthonderd restaurants het systeem van de Credit-card hebben ingevoerd in de zakelijke relatie met hun cliënten. Geschat wordt dat in de Verenig de Staten tachtigduizend verschillende Cre dit-cards in omloop zijn. IN Nederland waar de Credit-card zes jaar geleden zijn entree deed via een warenhuisconcern bestond aanvankelijk enige terughoudendheid bij het invoeren van dit nieuwe systeem. „Wij hebben het als een experiment beschouwd", zegt het hoofd van de administratie van het warenhuisconcern dat de Credit-card in het Nederlandse zakenleven introduceerde. „De Nederlander is conservatief en niét krediet-minded. Opoe's spaarkous-menta- liteit zit er nog stevig in. Dank zij de toe nemende welvaart is er een kentering ge komen in de sterk terughoudende instel ling van de Nederlander. Men went nu gemakkelijker aan het systeem van „nu kopen later betalen". Deze veranderende msteïTing heeft er toe geleid dat in Nederland thans vijfdui zend verkooppunten zijn waar de cliënt met zijn Credit-card, uitgegeven door vijf honderd groot-winkelbedrijven, kleding magazijnen, hotels, restaurants, pomp stationhouders en automobielbedrijven, te recht kan. Zorgvuldig vermijden deze be drijven de term Credit-card" (om de po tentiële cliënten niet kopschuw te maken) en voerden een meer aan de Nederland se mentaliteit aangepaste terminologie in: debiteuren-plaatje, passe-partout, giro- pas. Laatstgenoemde naam duidt op de be langstelling die ook in bankierskringen be staat voor het magische plastic plaatje, alhoewel de uitgifte bij banken en giro kantoren gedeeltelijk gebaseerd is op an dere motieven. De Credit-card" heeft in SI het bankwezen veel meer betekenis als identiteitsbewijs van de rekeninghouder. De ingewikkelde en vaak tijdrovende ma nier van het controleren van een cheque komt hierdoor te vervallen. Enkele grote banken in Nederland heb ben dit systeem ingevoerd voor hun „gou den klanten" terwijl de Gemeente-giro van Amsterdam een stapje verder is gegaan. Drie jaar geleden heeft de Gemeente-gi ro aan een aantal geselecteerde rekening houders de mogelijkheid geboden een gi ropas. die in wezen de giro-cheque ver vangt, aan te vragen. Met deze giro-pas kunnen rekeninghouders bij 150 Am sterdamse firma's en hun filialen artike len betrekken. Het bedrag van de aange kochte goederen wordt automatisch van de giro-rekening van de klant afgetrok ken. Het als experiment opgezette sys teem van de Amsterdamse giro is zo'n succes gebleken dat binnenkort de 190.000 rekeninghouders van dit giro-kantoor in de gelegenheid worden gesteld een giro- pas aan te vragen. Het systeem van Ge meente-giro Amsterdam is uniek in de wereld. „Wij zijn bijzonder tevreden over het giro-passysteem", verklaart een winke lier die is aangesloten bij de „ring" van de giro-pas. „Onze omzet wordt niet al leen verhoogd en de administratie vereen voudigd, wij krijgen bovendien een beter en vlotter inzicht in de verkoop van onze artikelen". Voor een groot aantal bedrij ven blijkt dit vlottere en betere inzicht in de goederenomzet van essentiële waar de te zijn bij het al dan niet invoeren van de Credit-caxd. De aankopen verricht door ten en een snellere doorvloeiing van goe deren. Als communicatiemiddel in het bankwezen zal het deposito-bewijs in de vorm van een plastic plaatje de chcqwe vervangen". Om de mogelijkheden van het plastic plaatje als deposito-bewijs te onderzoeken heeft de Bank of America onlangs een van haar employés op pad gestuurd met de opdracht gedurende een maand te le ven van de Credit-card". De employé haalde een „omzet" van drie en een half miljoen gulden. Slechts driemaal kon de Bank of America-employé de kaart niet gebruiken: bij het betalen van tol bij een brug, het rijden in een taxi en kopen van frisdranken uit een automaat. In verband met deze „omzetsnelheid" hebben win kelbedrijven, banken en andere bedrijven een waterdicht veiligheidssysteem ontwor pen dat frauduleus gebruik van de Credit card tot het uiterste moet beperken. Via de handtekening-controle, cijfercodermg en een bestedingslimiet per verkoophande ling kan fraude worden voorkomen. Hoe ingenieus ook al de voorzieningen mogen zijn. op één vraag hebben de oitge- vers van Credit-cards nog geen antwoord kunnen geven: Hoe beschermen wij de cliënten tegen zich zelf? Immers, de Cre dit-card is met al zijn voordelen een nau welijks te weerstane verleider. Eenmaal in het bezit moet de houder-eigenaar over een grote mate van zelfbeheersing be schikken wil hij niet meegesleurd worden door de koopwoede met alle nare gevolgen van dien. Het broze welvaartsbeeldje valt dan in al zijn onbeduidendheid in duizend brokken ellende stuk. ZAL in de nabije toekomst bet „koop nu betaal iateri'-systeem gemeengoed worden in bet winkel-, hotel-, restaurant bedrijf? „Wij staan aan het begin van een verkoop-revolutie. Steeds meer bedrijven gaan inzien dat het Credit-card-systeem niet alleen administratieve maar ook di rect zakelijke voordelen biedt", zegt de directeur van een autobedrijf met een groot aantal filialen. „Vooral in het proces van automatise ring van de administratie zal het plastic plaatje waarop de belangrijkste gegevens in code staan aangegeven een belangrijke plaats innemen. Bovendien bevordert het debiteuren-plaatje de service aan de klan houders van debiteuren-kaarten, Credit cards, passe-partouts etc. geven inzicht welke goederen vlot „lopen" en welke niet. Dit facet van het Credit-card-sys teem is misschien wel het meest interes sante element voor het bedrijfsleven. De verkoopleider van een groot-winkelbedrijf: „Toen wij twee jaar geleden een tussen tijdse balans opmaakten merkten wij dat de omzet van onze baby-afdeling in verhouding tot de andere afdelingen gering was. Een blik in het kaartsys teem van onze Credit-card-houders wees uit dat onze vaste cliënten slechts voor één procent aankopen deden bij de baby-afdeling, terwijl de aankopen bij de andere afdelingen vijf procent bedroegen. Wij reorganiseerden onze baby-afdeling en richtten tot onze Credit-card-houders een direct-mail over de veranderingen. Sindsdien ligt de omzet bij de baby-afde ling aanmerkelijk hoger dan het gemiddel de cijfer van onze totale omzet".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11