MEER OPENHEID EN VERNIEUWING Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! GELUKWENSEN AAN JUBILERENDE ANMB Prof. H. Daalder over onze democratie en de kleine partijen Thailand-ronclsten tonen onvermoede cultuurspreiding Nieuwe Leidse dominee Verontreiniging van lucht en water groot gezondlieiclsgevaar m MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Prof. dr. L. J van Hoik over concilie ACAD. EXAMENS Winterreünie in Lakenhal Advertentie „Toen op 4 december j.l. de Paus afscheid nam van waarnemers, geschiedde dit niet alleen met een audiëntie, maar, daaraan voor- afgaand, met een liturgische dienst, door de Heilige Vader zelf voorgezeten. Tijdens deze dienst werden de psalmen op z'n „rooms" gezongen, maar er werd ook een goed evangelisch lied gezongen „Dank, dankt nu allen God". Er werd uit de bijbel ge lezen. o.a. door een methodist en een Grieks-katholiek, er werden gebeden gezegd door de oud-katholieke waarnemer naast andere r k. geestelijken, waarna de Paus de toespraak hield. C.S.R. HIELD BIJEENKOMST IN ACADEMIE Voor conservatieve concilieva ders is het thans moeilijk gewor den om te zeggen, dat dit niet mag. In de R.K. Kerk is met en na het concilie een stuk openheid gekomendat er vroeger niet was", aldus prof. dr. L. J. van Holk gistermiddag in het groot- Ïiuditorium der Leidse Universi- eit. Prof. Van Holk, die op uitnodiging an de Christen Studentenraad gis- ;ren in het kader van de Leidse iesviering sprak over ..De oecumene na het concilie", woonde als waar- ei ftr.emer. afgevaardigd door het Inter- ,d ^nationaal verbond voor vrijzinnig christendom en geloofsvrijheid, alle vier de zittingen van het concilie le 'bij. De vele aanwezigen kregen zo- 1 doende voorlichting uit de eerste hand 'prof. Van Holk, die uitvoerig inging op deze openheid hij deed dit reeds ol eerder in twee artikelen in ons Blad TRed.) wees er vooraf op. dat de p K. Kerk zich in het verleden af- ?™5zijdig hield van de oecumenische be- n 6iweging. Thans heeft zij een pro gram van oecumenische bewustma- Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 130.— en 140,—. OI het allerbeste van f 200.— en f 400.— Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten king en samenwerking opgesteld. Een dialoog met mede-christenen is thans op gang gekomen. Rome wenst infor matie en zo mogelijk samenwerking. Een openheid in de lijn der R.K. kerk zag spreker ook in de reizen van de Paus, o.a. naar New York en de bezinning op de vele wereldpro blemen (oorlog en vrede, atheïsme, honger en armoede»Spreker ziet hierin een forse verandering (ver wijding» in het gedragspatroon en de geloofsbeleving der R.K. Kerk. Als tweede punt in deze openheid is er de innerlijke vernieuwing, welke zich o.m. uit in het meer betrekken van de gemeente in de mis (lands taal) en een aandachtige studie van dc bijbel. Bovendien wordt thans vanuit de kerk sterk aangedrongen op een grotere geloofsemst. een le vensheiliging. Aan de Leidse universiteit zyn ge slaagd voor kandidaats examen Fran se taal en letterkunde mej. M. Rodrv- go (Den Haag»; A. W. G. Eygendaal (Rijswijk) en M. T. van Bergen v. d. Grijp (Den Haag). Semi-artsexamen mej. A. J. H. Matze (Boskoop): mevr. E. v. d. Velde-Weber «Den Haag); mej. J. Wielaard (Muntendam» en de heer A. V. M. Perquin (Voorschoten). r- «ïl Artsexamen: de heer J. A. C. van Zeven zuilenHoeve (Den Haa«r- R- G- Louwe I (Leiden» en J Thomee «Leiden». Wij moeten echter niet van de ver onderstelling uitgaan, dat de R.K. j Kerk bezig is protestants te worden, J aldus spreker. Ook na het concilie heeft Rome de identiteit met zich zelf, met haar verleden gehandhaafd. Zeven „zuilen" maken tesamen haar structuur uit, t.w. het bis schopsambt en pauselijke primaat. 1 de handhaving van de kerkelijke staat met haar bestuursapparaat, de mis, welke ondanks alle liturgische veranderingen, nog geen avondmaal is, het handhaven van het kerkelijk leergedrag, de Maria-verering, het priester-celibaat en de aflaat. Ondanks deze „zuilen", ziet prof. Van Holk in de openheid van Rome een groot perspectief voor de oecu mene. Bij alle kerkelijke verdeeld heid zal ons christen-zijn moeten domineren. Al houdt dit dan ook beslist geen uitwisse n van geschil len in. In de lijn der innerlijke ver nieuwing en openheid ligt volgens prof. Van Holk een verrijkt gemeen schapsbesef, hetgeen ook, en vooral, in wereldverband tot uitdrukking moet komen in de dienst aan onze in nood verkerende medemens (dia- konia). De „Stichting stamboek-, rond en plfetbruemjachten" heeft dit week- einde in Leiden de jaarlijkse winter reünie gehouden. Meer dan 200 lief hebbers en eigenaars van deze vaar- tuigen kwamen in het museum „De Lakenhal" bijeen om daar te kijken naar d-a"s en films van de zomer- reünie: het was de tiende maal dat een qpigelijke bijeenkomst werd ge organiseerd. Verhoging van kiesdrempel Dr. Van Heekeren over prehistorische opgravingen lillen. Ds. D. Kronemeijer heeft <2 Igisteravond zijn intrede gedaan g ,a/s predikant van wijk 4 van de 7 Gereformeerde Kerk te Leiden. io Hij deed dat in de Zuiderkerk. ^9 waar hij 's ochtend werd beves- 10 tigd door ds. J. H. de Boer. Als tekst voor zijn preek had ds. 16 -f Kronemeijer de woorden uit het lgnegende vers van Ezechiël 47 gekozen ..Overal waar de beek 11 komt zal alles leven". Na de dienst sprak ds. J. H. de Boer de 13 nieuwe predikant toe namens de ie kerkeraad. gemeente en ccile- 9a s- Het verheugde hem. dat de 11 kerkeraad weer een praeses 16 heeft, die het werk van wijlen 15 rWe ster ink kan voortzetten. 9 Namens de classis sprak ds. J. 138 Bovenberg. Hij vond het fijn. dat de vacature op deze wijze is ver is vuld en hij hoopte, dat ds. Kro lt neme')er met veel zegen en vro- 17 lijkheid in Leiden mag werken. Zou men aan de kleine politieke partijen een krachtic halt willen toeriepen, dan zou een substantiële verhoging van de kiesdrempel de voorkeur verdienen boven een ge ringe. aldus prof. dr. H. Daalder, hoogleraar in de politieke weten schap, tijdens een college voor de juridische faculteit, zaterdag in het Academie gebouw aan het Rapen burg. I'rof. Daalder, die sprak over „De Nederlandse democratie en de kleine ploitieke partijen", releveerde in dit verband de in West-Duitsland gangbare eis van 5%, hoewel een dergelijke maatregel mogelijk op be zwaren zou kunnen stuiten: velen zijn weliswaar tegen de kleine par- lijden gekant, maar evenzeer tegen de maatregelen tegen die kleine par tijen. De enige andere mogelijkheid is het kiesstelsel op de helling te zet ten. Prol. Daalder had tevoren vele cij fers gegeven over de betekenis van het verschijnsel der kleine politieke partje ia wier betekenis als totaliteit heeft gezweefd tussen 8.4% en 16.1% der stemmen. Opmerkelijk noemde hij het, dat de kleintjes sterker voor de da, plegen te komen by nationa le dan bij provinciale verkiezingen, o.m. een gevolg van de omstandig heid. dat landelijke voorbereiding gemaxkelyker en effectiever is dan regionale Nog een opvallend ver- scnymei. na 1946 is de verbrokke ling die aan protestantse zijde groter is dan aan r.-k. kant - afge nomen- was het aantal Kamerfrac ties voor de oorlog gemiddeld twaalf, na de oorlog heeft het gemiddeld niet meer dan acht bedragen. Voorts is de „overwinst" van de grote par tyden gedaald, die namelijk voor de oorlog PG.5% van het aantal beschik bare zetels wisten te behalen met 86.6' - van de stemmen en na de ocrlog 91% met 88.4% der stemmen. Prof Daalder merkte in de loop van zyn betoog verder o.m. op, dat de nier te lande bestaande opkomst- plicht niet van grote betekenis voer de resultaten van de kleine par tijen genoemd kan worden. Het is mogelijk, dat het ontbreken van die plicht elders tot stemonthouding le.dt, terwijl bij ons een aantal stemmer op deze wijze aan de kleine partijen ten goede komt, maar andeizyds is er een geregelde stij ging van het aantal uitgebrachte stemmen, terwijl het beeld van de stemmen, die op kleintjes wer den uitgebracht. grillig ge noemd moet worden. Uitvoerig ging prof. Daalder in op de oorzaken van het ontstaan der kleine partijen, zo als de spanningen, die voortvloeien uit godsdienstige scheidslijnen, ver- strenge ling van confessie en politiek, samengaan van hen die zich op het het sociaal- economisch vlak ver waarloosd achten in belangengroe peringen, en tenslotte die partijen, die zich richten tegen het bestaande partijstelsel als zodanig en een po ging tot sanering willen wagen. Dat de resultaten niet indrukwekkend genot md kunnen worden, vindt zijn oorzaak o.m. hierin, dat de grote partijen, verstrengeld als ze zijn met celangryke verschijnselen in het maatschappelijke bestel, in sterke mate flexibel zyn. Ten onrechte meent men wel dat de kleine par tijen een belangrijke functie kun nen vervullen als correctie op de grote, maar eerder is het omgekeer de waar- de vorming van kleine par tijen ooor ontevredenen uit de grote werkt de oligarchische tendensen in de grrte partijen juist in de hand. Prof. Daalder was voorts van me ning dat de geringe eisen, aan de deelneming van kleine partyen bij de verkiezingen gesteld, die kleintjes ;meer omdat zij, door aller- aelen, kunstmatig ges ter üi- machtsposities verwerven. Overjgens is het onjuist te beweren, dat de kleine partijen „onze" natio nale tijd verdoen door de uiteenzet ting van hun politiek in Kamers cn conun.ssies. Wèl echter is het aantal schriftelijke vragen van de kleintjes in verhouding tot het totaal «90 op üe 422) vry groot, maar dit ligt eer der aan de geringere activiteit van de groten dan aan de bijzondere vlijt van de kleintjes. Spr. achtte het een bezwaar dat de kleine partijen by- drabcn tot het verschijnsel, dat de uiteenzettingen in de Kamers een wersfiijke dialoog tussen regering en parlement in de weg staan, in die mate zelfs, dat sommige kiezers het verschil tussen het kabinet als rege- j plaats gevonden ïenda instantie en het parlement in zyn toezichthoudende functie uit het oog gaan verliezen. Aangezien ver- uer de oude ideologische banden met bes.aanae grote partyen aan zware druk blootstaan, waardoor er poli tieke vervreemding dreigt, terwijl ongerichte onlust- en protestgevoe- lens een gefrustreerde sprong in het absolutistische duister meer dan voorheen mogelijk maken, acht men hier en daar de tijd gekomen om de toelatingseisen tot het parlement Dr. H. R. van Heekeren, eredoctor van de Leidse Universiteit, vertelde in het stadium generale, dat gister middag in de Stadsgehoorzaal werd gegeven, over zijn vondsten als krijgsgevangene in Thailand van prehistorische artefacten uit ver schillende fasen van de steentijd. De belangrijkste exemplaren kon hy mede door de hulp van lotgenoten die aan de beruchte „dodenspoor- weg" werkten, tot na de bevrijding in veiligheid brengen. Deze vondsten werden de aanlei ding tot naoorlogse studies en pu- blikaties en tenslotte ook een twee tal Deense archeologische expedities waaraan dr. Van Heekeren deelnam op grond van het feit. dat hij de grondslag voor dit belangwekkende onderzoek had geleverd. De expedi ties duurden van 1960 tot 1962. De eerste drie maanden werden besteed aan het maken van verken ningsreizen aan beide zyden van de rivier de Kwai. Uit daarby verza meld archeologisch materiaal bleek dat de riviervalleien in de loop van duizenden jaren achtereenvolgens door verschillende ethnische groepen bewoond zijn geweest. Na proefopgravingen volgden me thodische opgravingen, die belang rijke resultaten opleverden. Dr. van Heekeren behandelde in zyn verde re college in het bijzonder de op gravingen te SaiYok en Ban Kao. Daarbij werden veelal zo belangwek kende vondsten gedaan, dan aan vankelijk voor acht dagen gepro jecteerde werkzaamheden acht maanden in beslag namen. Uit velerlei vondsten en onderzoe kingen concludeerde dr. Van Heeke cultuurspreiding heeft noordoost Chi- na naar Thailand en vermoedelijk ook naar Malakka, waar vondsten als bewijs hiervoor door de vinders niet als zodanig werden herkend. Deze spreiding verdient een nade re beschouwing, niet alleen omdat er tussen beide gebieden zo'n grote af stand ligt. maar ook omdat Thai land en Noord-China tot twee to taal verschillende ecologische zones behoren. De vraag dringt zich op, hoe deze spreiding heeft plaats ge vonden. Noord en Zuid China wor den door bijna onoverkomenly- ke barrières van elkaar gescheiden, en deze barrières zyn voor zover be kend nooit door culturen zelf door broken. De Lung Shan cultuur, waarvan thans vondsten ge daan zijn in Thailand, blykt thans een veel grotere verspreiding over deze barrière heen te hebben gehad. Dit is echter niet een cultuurgolf geweest ,doch een maritieme migra tie van mongoloiden. Het is niet be kend wat de aanleiding voor deze migratie is geweest. De indringing van de Thaise ver sie van de voedselproducerende Lung Shancultuur ging ten koste van de autochtone nomadische cultuur en met een geleidelijke vervanging van Oceanische negroiden door de mon- gloiden. In de laatste mogen in gro te lijnen de verste voorouders van de tegenwoordige bevolking worden gezien. Dr. van Heekeren vermoedde, dat ook deze mongloiden de oorzaak wa ren voor de verbreiding van land bouw en veeteelt over het grootste deel van het Verre Oosten. Het be tekende een volkomen ommekeer in de ontwikkelingsgeschiedenis van Thailand. Spreker meende over de resulta ten van de opgravingen zeer tevre den te mogen zijn. Zij zijn niet al leen van lokaal belang maar heb ben de kennis van de prehistorie van het hele Verre Oosten verrijkt en verdiept. Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 Vloer in brand In eer» perceel aan de Korevaar- straat is zaterdagochtend omstreeks kwart over tien een schoorsteen brand ontstaan. Door het vuur uit ilc .-choorsteen raakte ook een vloer in brc.no. De brandweer heeft de brand geblust en een stookverbod op gelegd. De schade was overigens vrij gering. Leidse afdeling zestig jaar Economie rem voor efficiënter bestrijding In zijn dies-college over „enige ac tualiteiten inzake lucht- en water verontreiniging concludeerde dr. D. L. Kedde, inspecteur van de volks gezondheid, dat vooral economische factoren remmend werken op effec tieve maatregelen tegen lucht- en reinigingen hebben directe invloed op de volksgezondheid en hun be strijding wordt dan ook wel als over. heidstaak erkend, maar een reeks van factoren werkt als een rem op de uitvoering van deze taak. Als maatregel om verontreiniging van het drinkwater tegen te gaan noemde de heer Kedde de zuive ringsinstallaties, die alom in den lande worden gebouwd. Dit is een kostbare aangelegenheid en daarom waren de deskundigen verheugd toen de Pasveer van TNO 'n methode uit dacht. waarbij door toevoeging van zuurstof aan het water een sterk reinigende werking werd verkregen. Evenwel, het bleek dat de eitjes van de lintworm niet werden gedood, zodat de verspreiding van dit euvel (koe-rauw vlees-mens) met de zoge naamde Pasveer-sloot niet werd te gengegaan. Vervolgens wees de heer Kedde op de verontreiniging van het water door de moderne af wasmiddelen, die polyfosfaten en detergenten afzet ten. In West-Duitsland is daarom een verkoopverbod op deze artikelen, hetgeen ook in ons land een goede oplossing zou zijn. Nu wil de ironie van het lot dat een goed verdel gingsmiddel van de detergenten een soort olie is, die geleverd wordt door dezelfde fabrieken die de kwalyke wasmiddelen maken. Tenslotte wees spreker er ten aan zien van de (oppervlakte)waterver- ■erkelijke betekenis uit- ontrelniging op dat volgens zeil uit- gevoerde onderzoekingen begraaf plaatsen die goed geïsoleerd liggen in dit opzicht geen kwaad kunnen, dit in tegenstelling tot wat vaak wordt verondersteld. Ook de Luchtverontreiniging is een voorwerp van aanhoudende zorg. Hierby speelt zowel het motorisch verkeer als de industrie een kwalijke rol. Wat het verkeer betreft wees dr. Kedde er op dat dampen van benzine- en dieselmotoren carcino- j gene (kankerverwekkende) stoffen bevatten, die derhalve bijzondei schadelijk voor de gezondheid zyn. Hij zei in dit verband dat doorgaans de dieselmotor als de grootste kwaaddoener wordt aangemerkt. Zo werden vorig jaar in Rotterdam 2500 chauffeurs van met dieselmotoren voortbewogen voertuigen verbali- seerd, omdat hun motoren niet goed waren afgesteld en er onnodige dam pon tw ik keling plaatsvond. Dit gevaar evenwel bestaat minstens evenzeer bij de benzinemotor, doch het is minder opvallend. Hoe groot de luchtverontreiniging in een streek als het Botlekgebied t.jvoorbeeld is. blijkt uit het feit dat daar per dag 400 a 500 ton carci- noge stoffen bevattende gassen de lucht ingaan door het gebruik van «fossiele) olie. Eerst wanneer uit De Bilt een alarmsein komt dat de weersomstandigheden bijzon der ongunstig zijn ten aanzien van de gasverspreiding (vochtige lucht, landinwaartse wind. enz», wordt overgeschakeld op zwavelarme olie. Tijdens de discussie, die op het college volgde en waaraan vooral prof. Vogelenzang deelnam, kwam duidelijk tot uiting dat naar inzicht van sommige aanwezigen de over heid het belang van de volksgezond heid meer dient te laten prevaleren boven economische belangen dan zy thans doet. Te vaak worden belan gen van industrieën behartigd mede doordat wy economisch in EEG-verband niet al'yd eigen baas zijn, waar duidelijk blykt dat hier door de volksgezondheid wordt be laagd. r*'; - t 7 mm+ De taak van de vakbeweging is nog lang niet ten einde. Dit thema werd zaterdagmiddag op de jubileumreceptie van de afde ling Leiden van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elek tronische Industrie centraal ge steld. Musschenbroekstraat Vuurtje gestookt in le®e woningen C O Een aantal onbekend gebleven kwajongens heeft zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier een vuur tje gestookt in één van de onbewoon de, voor de sloop bestemde huizen aan de Musschenbroekstraat. (Over de erbarmelyke toestand, waarin deze leegstaande huizen al geruime tyd verkeren schreef het L.D. al enkele malen. Red.) De brandweer moest uitrukken om het vuur te blussen. Velen waren naar het gebouw „Ons Centrum" gekomen om het bestuur van de zestigjarige afdelfng, bestaan de uit de heren A. Verboom, A. Frè- rejean, A. Serdyn, H. Slijkhuis. D. de Haan. E. Oppelaar. H. Montague en L. Meershoek, met het diamanten jubileum geluk te wensen. Het bestuur van de jubileren- I de afdeling van de A.N.M.B. I hoort met grote aandacht de fc- licitatietoespraak van bondsbe- stuurder Kapper (geheel j links) aan. (Foto L.D Hol vaat) Wethouder C. J. Piena vertegen woordigde op deze receptie het ge meentebestuur van Leiden. Duidelijk gaf hij als zyn mening te kennen, dat de taak van de vakbew?ingvee. I de CHR. Metaalbedryfsbond, de heer P. de Kruis namens de Leid se Bestuursdersbond. de heer W. G. Den Dubbelden als voorzitter van de omvangrijker is geworden dan in het I Red*ratieYf11 de P v d A- verleden. Dat ook in de wereld van ^.eer f.' Raad als kaderlid. morgen de vakbeweging een grote ,errnaas tenslotte overhan- fllcrrif» hp thpcf 11IIV nomawc ,-J„ ol zal vervullen stond voor hem vast. De heer J. Kapper, die namens het bc-ndsbestuur van zyn belangstelling blyk gaf. herinnerde in zyn felici tatietoespraak aan de jarenlange stryd van de vakbeweging om alge mene erkenning. „Van een periode van broodroof, van onzekerheid, van onrechtvaardigheid zijn wij in een tyd van goede sociale voorzieningen en van welvaartsverdeling belang". Het districtshoofd, de heer P. Bur gerjong uit Den Haag. bood behalve zyn gelukwensen een enveloppe met inhoud aan. De heer C. Kiel sprak üigde he tbestuur namens de Coöpe- tie Rynland een fruitmand. De re ceptie werd ook bezocht door me vrouw C. Braggaar-De Does. Serenade Een grote verrassing was het, toen tijdens de?e receptie de muziekvere niging ...Nieuw Leven" zich voor het gebouw aan de Hooigracht opstelde om het bestuur van de jubilerende afdeling een serenade te brengen. De jubileumviering van de Leidse A.N.M.B. wordt op 11 februari met een feestavond in de Stadsgehoorzaal besloten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3