VRACHTWAGEN VERDRINGT TREIN EN BINNENSCHIP bananen V«h wegen, wagens, wielen en wat - er-zo-bij - komt R.A.I.-Amsterdam: tentoonstelling bedrijfsauto's Opnieuw gebrek aan bewijs in liet proces tegen prof. Leibbrand Kieskeurig bij keuze Gemeenten wat meer armslag voor verkeersproblemen BEDRIJFSAUTO'S 3 l/m 13 lebruaH ONTWERP VAN DE IDEALE BESTELAUTO DONDERDAG 3 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Amsterdamse correspondent) De vrachtauto is in Nederland het belangrijkste transportmid del. Alleen al in het interlokale beroepsgoederenverkeer werd, gerekend naar de cijfers van 1964, via de weg 2x/2 maal zoveel vervoerd als via rail en water tezamen. In dit vervoer transpor teerde de vrachtauto V/2 maal méér lading dan het binnenschip en achtmaal meer dan de spoorwegen. Alleen "hierom al is de 51ste RAI-tentoonstelling voor bedrijfsauto's, die vandaag door minister Suurhoff is geopend en tot en met IS februari in het RAI-gebouw in Amsterdann zal voortduren, belangwekkend. Maai er is een nog belangrijker aspect. Evenals in andere sectoren probeert ook het beroepsgoederenvervoer het hoofd te bieden aan voortdurend stijgende kosten en tekort aan personeel. De produktiviteit MOET om hoog. hangers te zien43 uit Nederland, 19 uit Engeland, 16 uit Duitsland, 8 uit Frankrijk, 6 uit de Ver. Sta ten, 4 uit België, 4 uit Italië, 3 uit Oost-Duitsland, 3 uit Zweden, 2 uit Tsjecho-Slawakije, 2 uit Japan en één uit Oostenrijk. Japan komt voor het eerst met bedrijfsauto's op de R.A.I. De vorige bedrijfsautotentoonstel ling is gehouden in 1964, dat tevens recordjaar was in de verkoop van deze wagens. Sinds die tentoon stelling is het aantal bestelauto's procent toegenomen, het aantal vrachtauto's en met trek- met 20 procent, het aantal autobussen met 2 procent en het aantal speciale voertuigen (brand weerauto's reinigingsvoertuigen) met 15 procent. Al deze voertuigen bij elkaar geteld zijn er thans in Ne derland een kwart miljoen bedrijfs auto's in gebruik, de combinatie auto's (stationcars) niet meegere kend. Het jaar 1965 was ongunstig voor de verkoop van bedrijfsauto's. Er werden in dat jaar 20.000 bestel auto's en 10.000 vrachtauto's ver kocht, hetgeen e endaling van respt. by 10 en 15 procent inhoudt ten opzichte van het recordjaar 1964. De vereniging R.A.I. ziet hiervoor een duidehjke oorzaak: de krapte op de kapitaalmarkt, die het hele Neder landse bedryfsleven in zyn investe ringen belemmert. Er worden reuzen-vliegtuigen ge bouwd, die 120 ton lading kunnen vervoeren en in Japan is de kiel ge legd van een vrachtschip van 200.000 ton, dat door slechts 32 man zal worden bediend. Voor de vrachtauto zyn er vrijwel geen mogelijkheden. Het gebruik van de vrachtauto is gebonden aan beperkende voor schriften op het gebied van afme tingen, gewicht, snelheden en rijty- den en de verkeersopstoppingen in en buiten de steden vormen even eens belemmeringen. Toch moet de produktiviteit in de sector wegvervoer ook omhoog. Meer dan ooit dient daarom de onderne mer zeer kieskeurig te zyn by de keuze van zyn bedrijfsauto. De 51- ste R.A.I. biedt hem daarby de hel pende hand. Kapitaalschaarste De beschikbare tentoonstellings ruimte van de R.A.I. is tot de laat ste plaats bezet door de 217 expo santen, die tezamen 111 verschillen de automobielmerken tonen. Uit twaalf landen zyn auto's en aan- Minister Suurhoff Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) heeft in de toespraak, waarmee hy vanmorgen in Amster dam de RAI van bedrijfsauto's open de. aangekondigd, dat hy binnen af zienbare tyd hoopt te komen met een subsidieregeling om de gemeen ten wat meer armslag te geven by de oplossing van de verkeersmoeiiyk- heden. Voorts deelde hy mee, dat dezer dagen de Nederlandse wetge ving op het gebied van de type-goed keuring van voertuigen zal worden aangepast, zodat voor de Benelux- landen dan zal kunnen worden vol staan met één aanvraag en één on derzoek. Voorzover de nieuwe voor schriften strenger zyn dan de be staande, zullen zy eerst per 1 Jan. 1967 van kracht worden en dan al leen voor motorrijtuigen en i hangwagens, die na deze datum voor het eerst in Nederland zul len worden geregistreerd. De be windsman deelde mee, dat de Bene- lux-overeenkomst om een verhoging van de maximumhoogte van 3.80 tot 4 meter behelst alsmede een verho ging van de vereiste minimumrem- vertraging. De ouderwetse pyirich- tingaanwyzers zullen voor nieuwe motorrijtuigen na 1 januari 1967 niet meer zyn toegestaan. Vrachtwagens met een te grote afstand tussen laad bak en wegdek zullen moeten worden voorzien van een stootbalk aan de achterzyde, zoals in België al ge ruime tyd is verplicht. Uitgesteld Een nieuwe bediryfsauto vergt een groot bedrag van de ondernemer, die wagen wil aanschaffen. Als hy de wagen koopt omdat hy deze no dig heeft gezien zyn gestegen ver voersbehoefte is het een urgente aanschaffing, die niet kan worden uitgesteld. Anders is het, als de ondernemer een van zyn auto's moet vervan gen, omdat deze eigeniyk te oud is om ermee te blyven ryden. Met de thans heersende kapitaalschaarste zal hy er wellicht de voorkeur aan geven de oude wagen aan te hou den. De hogere reparatie- en ser vicekosten neemt hy dan op de koop toe. Uit economisch oogpunt gezien is dit een ongezonde situatie. De ver eniging R.A.L voegt hieraan toe: uit oogpunt van door de overheid ge controleerde investeringen is het bo vendien een onding, omdat die ho gere kosten voor reparatie en on derhoud er toch ook moeten komen. Stationcars verkoopcyfers Ook deze verkoopcijfers daalden in 1965, maar dat heeft beslist niet be tekend, dat de uitbreiding van het eigen vervoer is gedaald. Integen deel de verkopen van stationcars stegen in 1965 met 40 procent. Het zyn vooral die winkeliers en de klei nere bedryven, die de voorkeur ge- aan een combinatie van bestel auto's en personenauto's. De fabri kanten weten wat uitvoering betreft steeds meer overeenkomsten tussen lichte bestelwagens en combi's te- vinden. Autobus-bouw De autobussen hebben in 1965 lim 750 miljoen passagiers ver voerd. In de toekomst zal dit cijfer sty gen, gezien het steeds belangrijker aandeel, dat de autobus in het woon werkverkeer krijgt. i carrosserie van de autobus wordt in vele gevallen afzonderiyk vervaardigd, hoewel er een tendens de bouw van complete bussen is te bespeuren. Verder, zo leert de tentoonstelling, speelt de opbouw van chassis voor speciale voetulgen een voorname rol voor de riebouwers. Deze speciale opbouw variëert van die voor ziekenauto's tot die voor de zo sterk opkomende groep van kip pers en betonmixers. Een groot aantal exposanten toont op de tentoonstelling de jongste ont wikkeling op het gebied van onder delen en accessoires. Garage-equip ment is vrij schaars, maar geïn teresseerden op dit gebied krygen over enkele maanden op de tentoon stelling „Autovak" een volledig ovei zicht in deze sector. Toch biedt de 51ste R.A.I. de in- gewyden veel nieuws. Er zyn zelfs twee wereldprimeurs, waarvan er één uit de D.A.F.-fabrieken afkom stig is. Op grond van het gestan daardiseerde ontwerp voor een stads bus, dat de gemeentelyke vervoer bedrijven van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam hebben ge maakt, heeft de D.A.F. een autobus ontwikkeld, die het typenummer SB 200-DO heeft gekregen. De nieuwe autobus komt op de R.A.I. voor het eerst in de openbaarheidi, zy het dan, dat de kleuren anders zyn dan die, welke straks in de drie genoemde steden worden gebruikt. Een tweede wereldprimeur wordt gebracht door de Zweedse Volvo automobielfabriek, die een serie vrachtwagens met acht versnellin gen introduceert. By de Europese primeurs zyn de Bronco-terreinwa- van Ford en enkele typen mid- Er worden de laatste tyd steeds zwaardere typen bedrijfsauto's ge kocht. Dit is een duidelyk gevolg van het streven tot opvoering van de produktiviteit. Een groter laad vermogen biedt een produktiever ge bruik van de auto en dit laatste is vooral gezien het personeelstekort de vrije zaterdag voor de chauffeurs hard nodig. De opkomst van het bulkvervoer, de snelle toeneming van de trekker oplegger-combinatie en het sty gen- de aantal aanhangwagens zyn alle maal facetten van deze grotere voerscapaciteit en dus van een groei ende vervoersproduktiviteit. Het jaar 1964 heeft vooral de opkomst van het eigen vervoer te zien gegeven. Dit kwam uiteraard tot uiting in deren, waarmee de fabrikanten trach- Wereldprimeurs Opzienbarende nieuwtjes vindt men meestal niet op een tentoon stelling van bedrijfsauto's, in tegen stelling tot de personenautoshows. By de vrachtwagens gaat het meer om een doortrekken van een bepaal de ontwikkeling en om verbeterin gen in de details. Een voorbeeld hier van is het opvoeren van de motor kracht. Sinds de vorige tentoonstel ling zyn er weer krachtiger moto- Overzicht van de R.A.I.-bedrijfsauto's delgrote vrachtwagens van de Ja panse Hino-fabrieken. Nieuw Nederland zyn voorts de J-7 stelauto van Peugeot, het Oostduit- merk Robur, de trekkerserie LPS 2020 van Mercedes, een bestelauto van Citriën en een amfibie-rups voertuig van Hotchkiss. Onverwacht Er waren voor deze bedryfsauto- tentoonstelling twee wereldprimeurs aangekondigd: de stadsbus van de DAF en de vrachtauto met een acht- versnellingsbak van Volvo. Maar gis teren is een derde wereldprimeur het RAI-gebouw binnengereden, na- meiyk een nieuwe Nederlandse vrachtauto, waarvan de verf nog nat was. Het is de FTF van Floor's Truck Fabriek. Met deze wagen willen de gebroeders Floor die hun hoofdkan toor in Hilversum hebben en hun fabriek in Wychen een vrachtauto van geheel eigen ontwerp op de markt brengen. De nieuwe F.T.F. is voorzien van een strakke kantelkabine. Als kracht bron is gekozen een zescilinder die sel van General Motors van 240 pk, voorzien van een automatische ver snellingsbak. (Van onze correspondent in Bonn) Het proces tegen de bekende Duit se stadsplanoloog prof. dr. Kart Leib brand vlot niet erg. Na beëindiging van de getuigenverhoren (die ruim drie weken hebben geduurd) is het gerechtshof in Stuttgart tot maandag op reces gegaan. De president van het gerechtshof verklaarde gis- tegenover journalisten, dat het proces wellicht wegens gebrek aan bewijs zal worden gestaakt. Dat zou dan de tweede maal zyn. Prof. Leibbrand wordt, zoals bekend, oorlogsmisdaden beschuldigd. Om precies te zyn: hy wordt in 26 gevallen van moord beschuldigd en in 5 gevallen van poging tot moord. Het eerste proces-Leibbrand eindig de op 2 oktober 1962 met vrijspraak wegens gebrek aan bewys. Het op perste gerechtshof in Karlsruhe ver klaarde dit vonnis later ongeldig. De rechters in het proces hebben het uitermate moeiiyk. De gebeurte- n vonden ruim 21 jaar gele den plaats en de meeste van cie 70 opgeroepen getuigen herinneren zich weinig van hetgeen er zich in de nacht van 21 op 22 augustus 1944 by d© Zuidfranse stad Orange heeft afgespeeld, of willen zich daar maar weinig van herinneren. Prof. Leibbrand was toen eerste lui tenant by een regiment spoorwegpio niers van de Wehrmacht. Hy wordt er van beschuldigd in de vroege ochtenduren van 22 augus tus 1944 het bevel te hebben gegeven om een aantal Italiaanse vrywilli- gers dood te schieten. De Italianen, die by de Duitse eenheid waren in gedeeld, werden midden in de nacht gewekt, en aan een bosrand met mitrailleurs neergemaaid. By deze slachting stierven 26 Italianen; vyf konden er met verwondingen ontko- De stadsplanoloog (die ook in Ne derland aan grote projecten heeft ge werkt) heeft nooit ontkend, maar hy zou hierby slechts een bevel hebben opgevolgd van zyn regimentscom mandant, de Oostenrijker Dernesch. Deze kroongetuige, die thans kolonel in het Oostenrijkse leger is, ontkent iets met deze zaak uitstaande te heb ben. Daarentegen verklaart Leib brand nu, dat hy in augustus 1944 zyn regimentscommandant gevallen van muiterij en dienstweigering by de Italiaanse vrijwilligers had gemeld. Volgens hem heeft majoor Dernesch toen opdracht de massaexecutie. Geiyk wel meer by processen over oorlogsmisdaden het geval is, spre ken de getuigen elkaar tegen. Ver scheidene getuigen hebben de af gelopen weken w«er verklaard, dat er by de Italianen geen gevaUen van muitery of dienstweigeren werden ge signaleerd. Daar staat tegenover, dat er ook ontlastende getuigenissen zijn van voormalige Duitse militairen, die de rechters vertelden, dat *U door groepen Franse partisan en waarby zich ook Italianen hadden aangesloten waren overvallen. Hierbij waren verscheidene Duitse soldaten om het leven gekomen. (Advertentie) van licht bestel lot zwaar transport. bedrijfsautomobielen chassis aanhangwagens|opleggers|autobussen| touringcars|bestelwagens|microbussen| combinatiewagens Iziekenauto's en auto's voor brandweer, reinigings- en andere bijzondere doeleinden] Zwakzinnigenzorg In Den Haag by notariële letting stellingen de eerste BWftkzlnnlgenzorg .Stichting verbond van algemene In- voor de zwakzinnigenzorg", landeiyke organisatie voor jenzorg op nlet-confesslonele baals Het" Initiatief daartoe werd ge- nlaatles op het terrein •enlglng g". te- i zevental andere orga- Advertentle Gewt extra kmcMtegmuHitfotkiuJ Temidden van de gigan tische reuzen, die in de R.A.I. thans domineren, valt dit kleine wagentje op: de VW-microbe stelauto. De carrosserie is opge bouwd op een 1200-chassis. Het leuke karretje werd speciaal ont wikkeld voor de Duitse poste rijen. maar Volkswagen wil nu eens kijken of er ook elders een markt voor bestaat. Het kwam nog net op tijd in ons land aan om op deze R.A.I.-show te wor den geïntroduceerd. Een studiecommissie van de algemene verladers en eigen vervoerders organisatie (EVO) heeft een aantal richtlynen op gesteld, die door de koper kun nen worden gehanteerd by de keuze van een bedryfsauto voor het bestelwerk. Op grond van deze rlchtiynen hebben de „technical artists" Gebr. Das de ideale bestelauto ontworpen. 1. Vlercilinder-iynmotor 2. Luchtfllter en radlateur met elektrisch-thermostatisch gedirigeerde fan (rechts van de wagen). 3. Goede bereikbaarheid van motor door smalle „motorkap" (ontsteking-oliepeil) 4. Stuurhuis 5. Sub-frame 6. Kleine wielen (13 inches) met brede banden, voorwielaan drijving. 7. Versnellingsbak achter de 8. Voorwielvering (schokbre- ker- veerelement) 9. Bestuurdersstoel met venti- latiegaten ln de rugleuning. 10. Beschermingsbeugel voor schuivende lading achter be stuurder. 11. Bakje voor nota's, boekjes en potloden op de stuurkolom 12. Eenspakig stuur 13. Versnellingshefboom, lich- tenbediening en rlchtingaanwy- zersschakelaar aan het stuur 14. Verse- lucht kachel 15. Brede, lichtlopende schuif deuren aan de buitenkant van de carrosserie 18. Achterwielen met torsie- staaf-vering (is ongelyke wiel basis links en rechts) 19. Perspex-lichtkoepel 22. Klapdeuren achter, vastzet- baar op 90 en 270 graden 23. Achterlichten en achterult- rylampen ingebouwd in rubber stootrand langs gehele wagen 24. Hoog-geplaatste luchtin laat van de klimaatregeling 25. Ingebouwde dubbele kop lampen (rechthoekig) 26. Buitenspiegels links en 28. Opstap (één trede) 25 29. Cabinedak op dezelfde hoogte als laadbak (stahoogte) 30. Dubbel-armige ruitenwis- 32. Brandstoftank.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9