Gerichte surveillance bij de Leidse politie ANMB Leiden zestig jaar GOLDEN FICTION Ruim 900 bonnetjes in één maand Controle óók op de bevuiling VLA NIET IN DE IJSKAST OPGEBORGEN 1 3 Plezierritjes op gestolen brommer Selskip Fryslan KI - verenigingen in Zuid'Holland gaan samenwerken Familieberichten GLASSCHERVEN IN DE BORST 9? Leidenaar voor tien maanden cel in Gabriëlneemt na 47 jaren afscheid van Minerva DONDERDAG 3 FEBRUARI LEIDSCH DAGBLAD Fonds 1968 De Leidse politie heeft sinds korte tijd het systeem van de gerichte surveillance ingevoerd. Deze gerichte surveillance, die buiten de normale controle-werk zaamheden van de politie valt, moet worden gezien als een ver hoging van de activiteit door een meer moderne wijze van con- troleren. Met dit nieuwe systeem is begin ja nuari begonnen, nadat vorig jaar een onderzoek is ingesteld naar de overtredingen, die op bepaalde plaatsen en tijden veelvuldig voor komen. De gerichte surveillance is geheel gebaseerd op de resultaten van dit onderzoek. Maakt de Leidse politie met de nor male surveillance ongeveer 14.000 processen-verbaal per jaar op, de j nieuwe vorm van surveilleren al- I léén heeft in de afgelopen maand al ruim 900 processen-verbaal op- geleverd. Bij dit nieuwe systeem I wordt behalve op het verkeer ook controle uitgeoefend op bijvoorbeeld de bevuiling van de stad. Wat deze bevuiling betreft, voor het te lang buiten laten staan van vuilnisem mers werden in januari 180 bon netjes uitgereikt. G een Leidenaar beboet De Haagse politierechter en de officier van Justitie zaten er wel een beetje mee, waarom de verf in de ijskast van een melkhandelaar in Leiden niet aan de eisen voldeed. Want kennelijk moest de ijskast met een bepaalde verfsoort zijn geverfd doch het kwam niet helemaal uit de verf, wat er nu precies aan haperde. Dat liet de rechter dan maar voor wat het was, doch een ander verwijt aan de melkhandelaar was, dat niet alle melk en melkprodukten in de ijskast stonden, zoals wettelijk is voorgeschreven. De ijskast bleek daartoe te klein, hetgeen overigens door de melkhandelaar werd betwist. Maar feit was, dat de vla buiten de ijskast stond en ook niet alle flessen melk volgens voorschrift waren op geborgen. Dat het niet in orde was, gaf ver dachte wel toe, hij had dat pas later begrepen. Maar hij was toch voorne mens om zijn zaak op te heffen. Daar wilde de officier hem wel bij helpen. Hij eiste daarom f 250 boete waarvan f 150 voorwaardelijk echter met als voorwaarde, dat binnen een half jaar de zaak zou zijn opgehe ven. Het vonnis luidde conform deze Leidsche Spaarbank In de maand januari werd er bij de Leidsche Spaarbank inge legd f 4.505.243,60 en terugbetaald f 3.986.805.86. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 734 en het aantal afbetaalde boekjes 310. Op 5.994 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 190.833 bijgeschreven. Er werden 1.747 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 66.879.97. Het tegoed der 60.985 inleggers bedroeg aan het einde van de maand f 74.890.848,90. (met inbegrip van de rente over 1965». Officiële publikaties houden stemming komende kandidaten. Lelden, 3 februari 1966. De voorzitter voornoemd. VAN DER WILLIGEN ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. I ich t )e meeste ..slachtoffers" vielen ech ter in het verkeer. Voor het niet voeren van verlichting of het niet op de juiste wijze voeren van ver lichting werden 234 processen-ver baal opgemaakt. Wel heel bont maakten de vijftig weggebruikers het. die zonder licht in dichte mist reden Voor het overtreden van de maximum-snelheid werden 44 bonnetjes uitgereikt, voor het ne geren van de rode stoplichten 43, voor het niet verlenen van voor rang 26. Aan dertig voetgangers, die zich niets aantrokken van het rode licht bij zebra-paden, moest eveneens een bonnetje worden uit gereikt. Met deze cijfers als voorbeeld, hoopt de Leidse politie ook in de toe komst het kwaad van de verkeers overtredingen succesvol te bestrij- Pioniers in de vakbeweging Leiden is een van de plaatsen ge weest, waar in de beginjaren van de vakbeweging het hardst is gestreden voor de verbetering van de positie van de arbeider. De organisatie, die in die vaak bittere strijd een voor name rol heeft gespeeld is de afde ling Leiden van de Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektrotechnische Industrie. Dat is althans de huidige naam, want de organisatie die des tijds in Leiden door mannen als Jan de Vos, Klaas de Metf, Klaas Verhoef, Filippo, Zirkzee en Ouwerkerk werd opgericht heette nog kortweg „Me- Advertentte taalbewerkersbond". Deze maand be staat de Leidse afdeling 60 jaar en dat wordt gevierd met een receptie op 5 februari en een feestavond in de Stadsgehoorzaal op 11 februari. In Leiden met de vooral rond de eeuwwisseling zo feodaal gestructu reerde industrie heeft de vakbewe ging het moeilijk gehad. Na de op richting van de landelijke bond op 17 januari 1886 werden in Leiden ver schillende pogingen gedaan om tot een afdeling te komen, maar door allerlei tegenwerking voornamelijk van werkgeverszijde - lukte het pas op 2 februari 1906 een levensvatbare organisatie op te richten. Daarbij speelde de steun van het op 1 januari 1906 opgerichte NVV uiteraard een rol. Het was enerzijds een keiharde, anderzijds een romantische tijd. De oude leden van de ANMB kunnen er uren over praten. Over de rumoerige vergaderingen in café Sport, in De Drie Pottekes of bij Bambergen, over de stakingen, over de werkloosheid en over de bijna legendarische figu ren. die op de bres stonden voor de arbeidersbelangen. In 1911 werd bij voorbeeld in de kettingfabriek vijf tien weken gestaakt: zonder succes. In 1926: staking bij Boot, nu met wat meer resultaat en zo zijn er vele diepte- en sporadische hoogtepunten in de afgelopen 60 jaar. Eer man. wiens naam nu nog steeds met ont zag wordt genoemd is H. J. Baart. Hij was fret hart van de hele Leidse be weging en hij was de eerste betaalde kracht in de functie van bode-admi- nistrateur. Een zwarte periode vor men de crisisjaren waarin de taak van de vakbeweging danig inschrom- pelde, tot het regelen van de crisis uitkeringen voor haar leden. Er zijn veel namen die voortleven in de afdeling Leiden van de ANMB. Om er enkele te noemen: Jan Tege laar, J. M. de Roo, C. J. Tielenburg en (na de oorlog) K. Wagtendonk, K. Okkeloen en vele anderen. Het hui dige bestuur bestaat uit.de heren A. Verboom, A. Frèrejean. A. Serdijn. H. Slijkhuis, D. de Haan, E. Oppelaar, H. Montagne en L. Meershoek. De afde ling heeft nu 1602 leden. Een 15-jarige jongen uit Warmond werd er gistermiddag nabij het Schuttersveld op betrapt, dat hij ple- zierritjes maakte op een in Leiden gestolen bromfiets. Surveillerende agenten hielden het bromfietsdiefje aan en brachten hem naar het politiebureau. Het Selskip Fryslan kwam gister avond in de Jacobazaal van ..Den Burcht" in jaarvergadering bijeen. Aan het begin van de avond wer den de leden herdacht, die in de loop van het afgelopen jaar zijh over- De verslagen van de secretaresse en de penningmeester gaven geen aanleiding tot het maken van op merkingen. De kascommissie kon ten aanzien van de financiën meedelen, dat de financiële basis gezond was. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw A. Landstrade Vries (Leiderdorp) als secretaresse herko zen. In plaats van mevr. R. Duursma- Dokter, die haar zetel na jarenlange bestuursarbeid wilde inruimen, werd mevrouw M. RaatgeverFraser (Oegstgeest) benoemd. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heer F. Piersma (Leiden) en J. Buising (Voorscho ten). Het voorstel van het bestuur om de contributie 19661967 te verho gen met een toeslag van een kwartje, teneinde daaruit een fonds te in verband met de herdenking het vijftigjarig bestaan van het Selskip op 18 februari 1968 werd dooi de vergadering met algemene stem men aanvaard. Gehoopt en verwacht wordt, dat het Fonds 1968 mede ge- i voed zal worden door by dragen van hen, die het Selskip een warm har: toedragen. Tevens werd besloten dc i jaarvergadering voortaan te houden j na afloop van het winterseizoen. Tenslotte zij vermeld, dat de ver- j eniging ook wat het ledental betreft gezond kon worden genoemd. Wel werd een beroep op de leden gedaan om de ledenwerving mee te helpen bevorderen, opdat de activiteiten kunnen worden uitgebreid. Na het zakelijke gedeelte werd met belangstelling gekeken naar een serie dia's van de heer D. de Jong (Kat wijk». die de leden terugvoerden naar het Friese land met zyn boerderijen, j karakteristieke molens en kerken, water en wijde ruimte. Met of zonder... Long or short, met of zonder soda, 't is de superieure whisky die van uw "drink"iets speciaals maakt... Zo ook maken de kostelijke USA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl... Long or short, met of zonder filter... geniet van uw Voor rokers niet een eigen stijl! Jaarvergadering Vita Nova in Leiden De jaarvergadering van de coöperatieve vereniging voor kunstmatige inseminatie ,,Vita Nova" G.A., die vanochtend in Leiden werd gehouden, stond vrijwel geheel in het teken van de plannen voor een intensievere vorm van samenwerking met andere KI-verenigingen. Over die plannen wordt op het ogenblik op bestuursniveau uitvoerig gepraat en naar de houding van de vergadering van vanochtend te ooidelen, kan het gros van de leden zich wel verenigen met deze gang van zaken. De nauwere samenwerking heeft betrekking op de KI-verenigingen Gouda" en ,,De Horizon", maar in de verdere toekomst bestaat de mogelijkheid tot sa menwerking met Zeeland en Noord-BrabantDe fusie tussen een ge deelte van Utrecht" en ,,Vita Nova" is al een feit. Geboren: MagtzaamVan Valken burg. dr. Amsterdam; De Groot Bokhoven, dr. Laren. Overleden: A. J. G. van Leeuwen, mn, 61 jr, Arnhem: A. de Haan. mn. 88 jr. Zeist; E. M. Gerlings, vr, 94 jr. Oegstgeest; A. F. Wüst, mn. Amster dam; C. D. Oomens. vr, 74 jr. 's-Her- togenbosch; L. OberlanderWitt- mann. vr. 67 jr. Amsterdam; A. van der Mije, mn. 77 jr. Havanna: J. A. van Hulsenbeek, vr, 84 Jr, Amster dam: A. H. Gouwe, mn, 90 jr, Epe (Gld.)L. W. J. Labout. mn. 80 jr. Amsterdam. Meisje struikelt De 8-jarige Marianna Kokkedee kwam gistermiddag lelijk te vallen, toen zij met een fles in de hand op de Minnebroersgracht liep. De fles brak. waarbij enkele scher ven in de borst van het meisje dron gen. Het kind kreeg bloedende ver wondingen en moest door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Voor kerkdiefstal Een 21-jarige Leidenaar is vanmor gen door de rechtbank in Haarlem conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk. De jongen was diefstal van twee antieke kandelaars uit een kerk in Krommenie ten laste gelegd, maar bij het onderzoek kwam aan het licht, dat hij vele malen antieke voorwer- pen uit kerken in Noord- en Zuid- Holland had gestolen. Gewoonlijk werden de voorwerpen aan antiquairs in de hoofdstad ver kocht. Het u'as de bedoeling van de jongen geweest, alvorens met zijn studie te beginnen, een rei: naar Spanje te maken. Om daarvoor het nodige geld bij elkaar te krijgen, had hij de diefstallen gepleegd. Afscheid C. J. de Graaf De heer C. J. de Graaf, hoofd van de Albert Schweitzerschool. die be- noemd is tot leraar aan de Rijks- i prof ft g Q Casimir "avond uMf~g' afscheid I ponder hoogleraar te Leiden nemen van zijn huidige functie. I ontvangt de stola bij zijn promo Over die samenwerking en de even tueel daaruit voortvloeiende fusie werd vanochtend een uitvoerig over zicht gegeven door ir. M. M. Veld man, rijksveeteeltconsulent. Ir. Veld man noemde als drijfveren voor de I plannen: een vermindering van de j rundveestapel in de randstad-Hol- I land en een daarmee gepaard gaande relatieve kostenstijging en de proble- men. die het voor de afzonderlijke KI-verenigingen met zich mee i brengt, om een goed vererfde stier te gebruiken. Half februari verwacht- j te ir. Veldman de fusie van de Bond j Rijnstreek met de Provinciale Bond en het ziet er naar uit. dat er zich in die richting nog verdere ontwikke lingen zullen voordoen. De vergade ring stond onder leiding van voor zitter J. Rijlaarsdam uit Alphen aan den Rijn. In zijn openingswoord me moreerde hij de natte zomer van '65, die een matige kwaliteit hooi ten ge volge had. wat weer zijn weerslag heeft in de melkproduktie Uit het jaarverslag van secretaris J. C. van der Geest bleek, dat het aantal leden van de vereniging iets wat gestegen. hoewel het aantal eerste inseminaties terugliep. De vergadering besloot het inleggeld van f 4 per koe te handha ven en de voorschotheffing per koe voor 1966 te stellen op f 14 en deze bij vooruitbetaling te innen. Bij de bestuursverkiezing werden alle herkiesbare leden herkozen, zo dat zich in de samenstelling geen wij zigingen voordeden. De vergadering keurde de balans- en de verlies- en winstrekening goed. waarna de heer G. Bloem technisch verslag uitbracht. Na 47 jaren ontelbare duizenden ..heren" gediend te hebben, vindt Gabriel het welletjes. Op 11 februari neemt hij afscheid van Sociëteit Minerva. Jacobus Marius van der Meer. zoals hij voor de burgerlijke stand heet. is nu zeventig jaar. Tien jaar lang is hij in losse dienst geweest, de laatste 37 jaren in vaste dienst als zaal- bediende. achtereenvolgens onder de directeuren Pitlo. De Gunst en Letterman. Burgerlijke stand STtiKEsT geboren Alexander L. H. E. L. Levedag W. E. van Duijn enbergen; Monique, er van W. Middelkoop; dv. C. J Schijff amerllng Onderin Bruil; Ingrid, ■n van M. L. n Rij I. D. Jong; suwd: C. J. Hai i J. M. en T Blok; N. Martijn. P van 't Ha X van Egmonc l Gabriël is een van de vele oude getrouwen, die jong bij Minerva j kwam en er gebleven is ondanks de waarlyk niet gemakkelijke aard van het werk: vrij ongeregelde en onge bruikelijke werktijden en een rumoe rige. ongewone klantenkring. Mis schien juist daardoor blijkt voor ve len het werk in Minerva aantrekke lijk te zijn: voortdurende omgang met jongeren houdt jong en leven dig. En wie niet tegen de ongebrui- j kelijke sfeer kan. valt al heel spoe dig af. Zo is het verklaarbaar dat ve len. die het nu eenmaal een maandje ..uithouden" op Minerva, met hart en ziel aan hun werk verknocht blijven. Gabriël ziet het zelf ook zo. Na eerst enkele jaren gewerkt te hebben in café De Burcht en een café aan de Turfmarkt, kwam hij in losse dienst bij Minerva, waar hij in de wintermaanden werkte om in de zo mermaanden naar de badplaatsen'te gaan voor „het seizoen". Maar Mi nerva trok zo. dat hij in 1929 in vaste dienst kwam. Hy is dat met vreugde gebleven tot hy nu. als jonge zeven tiger. het bijltje er bij neer legt. Hij is nu in dienst jaren de oudste van de Andere oude getrouwen, hy tientallen jaren het werk heeft gedeeld, zoals Johan Ba- rendsen en chef Bouter, zijn reeds eerder met pensioen gegaan. Gabriël had eigenlijk al iets eerder weg willen gaan. maar heeft besloten te blijven om althans éénmaal de jaarwisseling op 8 februari in het nieuwe Minerva te kunnen meema ken. Vorig jaar. toen op die datum de nieuwe sociëteit ook al in gebruik was. is de dies niet op de traditionele wijze gevierd in verband met 0e lus trumfestiviteiten in de If ie tot doctor honoris causa van I gehangen door de rector magni- de Katholieke Universiteit te\ ficus prof. Descamps. Leuven. De stola wordt hem om-1 den. Een groot aantal gezelschappen zal nu naar een nieuwe vaste bediende moeten uitzien. zoaLs het Toneel, Arnhemia. Ahasverus. Transislania. Batouwe. het befaamde gezelschap de Slabbers etc. Gabriël zegt zelf. dit werk te zullen missen: ..Maar bij bU- I zondere gelegenheden hoop ik nog i wel eens in actie te komen 1 Op 11 februari om vijf uur des mld- zal hij tijdens een personeels- receptie afscheid nemen, daarna om zes uur van de „heren", die hem on getwijfeld met overtuiging dank zul len zeggen voor het vele, wat hij zo lange tijd voor anderen heeft gedaan in Minerva.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3