LEIDSCH DAGBLAD WAPENSTILSTAND IN CONFECTIE-INDUSTRIE Fantastisch plan voor bevrijding treinrovers VIETNAM OP DE AGENDA VAN VN SAMEN A.O. W. 10 pet. HOGER Regering willigt voor een deel eisen van mijnwerkers in L//ci'??L{yTL. leuwa Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 No. 31787 Hoofdredacteur: J. Brouwei Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,15 per maand, f 0.88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Kort geding en ultimatum opgeschort In een gistermiddag in Amsterdam gehouden vergadering tus- rechtsstreekse bevoordeling v; sen werkgevers en werknemers in de confectie-industrie is een ledin& seen sprake zijn. basis gevonden, welke kan leiden tot de oplossing tussen beide partijen gerezen conflict. Vandaag wordt het beraad voortgezet Intussen is het door de werknemers gestelde ultimatum ingetrokken Dit hield in, dat indien voor morgen twaalf uur geen antwoord zou zijn ontvangen van het Centraal Werkgevers Verbond in de confectie-industrie maandag een staking zou worden geproclameerd in de zes bedrijven van de Groninger stijlgroep. Eventueel zou daarna een ultimatum in Almelo komen. Het door de werkgevers aanhangig gemaakte korte geding is opgeschort tot definitieve oplossing is verkregen. Van vakbondszijde is verklaard, dat de bonden een kort geding zonder twijfel zouden verliezen. worden gestort en dat ten doel heeft om de financiële problemen rondom het werk van de vakbonden te ver lichten. Bijzonderheden daaromtrent zijn nog niet bekend, maar als we goed zijn ingelicht zal er van een Fonds voor vakbondswerk Aangenomen mag worden, dat overeenstemming is bereikt over vorming van een fonds, waarin e< bepaald bedrag per werknemer z de Ling geen sp: Wel kon men ons meedelen, dat de regeling waarvoor men thans een basis heeft gevonden afwijkt van de grondslag welk bij de A.K.U. is be reikt. De bijdrage, welke werkgevers bereid zouden zijn per lid aan de drie vakbonden, de Eendracht. Unites en St. Lambertus, te doen bedraagt ech ter geen twintig gulden, zoals in een ochtendblad is vermeld. Wel zal een door de werkgevers verleende verlichting van het budget van de vakbonden de mogelijkheid openen meer voor de leden te doen dan tot dusver het geval is. Dit fonds zal worden omgeslagen over de bonden naar rato van het ledental. Hoge graad Veldkamp stelt voor: Minister Veldkamp (Sociale Zaken) wil de A.O.W. en andere sociale ver zekeringen met bijna tien procent verhogen. Hy heeft aan de SER ver zocht hem daarover advies uit te brengen. Het is niet de bedoeling de premies A.O.W. en A.W.W. te verho- de volgende verho- A.O.W. A.W.W. Van f 3756.— tot f 4110,— voor we- K duwen met kinderen jonger dan 18 f jaar; van f 2628,— tot f 2892,voor weduwen zonder kinderen beneden de 18 jaar. Van f 834,— tot f 906.— voor wezen tot 10 jaar; Van f 1254,— tot f 1362 voor wezen van 10 tot 16 jaar; Van f 1626,— tot f 1764,— voor studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar. Nederland steunde voorstel van Amerika Na twee dagen geharrewar heeft de veiligheidsraad gisteren met 9 stemmen voor. 2 tegen en 4 onthoudingen besloten Ame- rika's verzoek in te willigen en de kwestie-Vietnam op de agen da te plaatsen. Nederland steun de het Amerikaanse voorstel, de Sowjet-Unie en Bulgarije stem den tegen, terwijl Frankrijk, Ni geria, Mali en Oeganda zich onthielden. Het succes voor de Amerikanen lijkt evenwel een pyrrhus-overwinning aangezien de Sowjet-Unie en Frankrijk tij dens het debat over de procedure duidelijk hebben gemaakt tegen elke bemoeienis van de VN met Vietnam te zijn. Bovendien kun nen beide landen een veto uit spreken tegen de resolutie, die vreedzaam overleg in het kader van de VN bepleit. verworpen. Fullbright, die zich tegen de beslissing van president Johnson verzette om de bombardementen op Noord-Vietnam te hervatten, zei, dat regeringsautoriteiten er bij hem op aangedrongen hadden de behande ling te bespoedigen van een mach tigingswet voor aanvullende econo mische hulp aan Vietnam. O Vervolg op pag. 2 c fc De drie bonden hebben de zes le den van de Groninger stijlgroep, (de herenkledingfabriek C. E. Grol en Zoon N.V., N.V. voorheen firma wed. N. A. van Dam. gebroeders Levie en Zoon N.V., S. Muller en Co N.V N V. Union en de Victory fabriek, Polak en Velöbruegge) uitgekozen om in deze moeilijke zaak de spits af te bij ten, omdat daar de organisatiegraad i zeer hoog is, namelijk 90 tot 95 pro- j cent, In geval van staking was het bedrag, dat de bonden bereid waren om aan de stakende georganiseerde leden uit te betalen bepaald op 93 gulden per week plus 80 procent van de kinderbijslag. In een vandaag in Amsterdam op centraal niveau begonnen bespreking, welke naar verwacht werd de gehele dag zou duren, zal o.m. ter sprake komen hoe de regeling inzake de be stemming van dit fonds zal moeten zijn. De bespreking van gisteren werd gehouden op initiatief van de werk gevers. Nieuwe Tiros gelanceerd Vanaf Kaap Kennedy is vandaag de Essa-I gelanceerd, de eerste van een serie Tiros-kunstmanen die moet leiden tot betere weervoorspellingen op lange termijn. Nauwelijks was de 17-jarige Prins Charles in Australië op de Geelong Grammar School in Mansfield. Victoria, aangeko menof hij werd aan het werk gezet om bomen om te zagen. Hier ziet men hem bezigsamen met zijn kamergenoot Stewart McGregor. Invaliditeitsrente Van f 5178,— tot f 5628,— (klasse a) Van f 4212,— tot f 4578.— (klasse b> Van f 3240,— tot f 3522,— (klasse c) Kinderbijslag Van f 83,46 tot f 90,48 voor eerste kind. Van f 95,16 tot f 103,74 voor tweede kind. •Van f 95.16 tot f 103.74 voor derde kind. Van f 127,92 tot f 138,84 voor vierde en Vijfde kind. Van f 142,74 tot f 155.22 voor zesde en zevende kind. Van f 158.34 tot f 171.60 voor achtste en elk volgende kind. In deze aan de SER voorgestelde verhogingen zijn verwerkt de loon ontwikkelingen sedert de laatste her ziening tot 1 januari 1965, de toepas sing van voor indexering van 5 pro cent in verband met de loonontwik keling in 1966. alsmede eer verhoging ter compensatie van de huurverho ging per 1 januari. WEERBERICHT Meer dan een scherp debat, waarbij beschuldigingen over en weer tussen Amerika en Rusland wel zullen wor den herhaald, heeft men dan ook niet te verwachten. Bovendien is inmiddels duidelijk geworden, dat de meeste partijen in 't geschil rond Vietnam, zoals Noord- en Zuid-Viet- nam, de Vietcong en communistisch- China niet van plan zijn zich iets gelegen te laten liggen aan resoluties van de volkerenorganisatie, waarvan zij geen leden zijn. Om deze reden keerde ook de Franse afgevaardigde zich tegen het denkbeeld van V.N.- inmenging in het geschil. Dat Washington niet slechts zweert bij de Verenigde Naties, maar ook bereid is via andere wegen tot onder handelingen te komen, bleek giste ren. De senatoren Fulbright, Mans- field en Aiken hebben aanbevolen opnieuw een conferentie in Genève bijeen te roepen en deze aanbeveling is nu gevolgd door officiële verkla ringen van de Amerikaanse ambas sadeur bij de V.N.. Goldberg, en van woordvoerders in Washington, waai- in eveneens het bijeenroepen van ae Geneefse conferentie werd toege juicht. Senatoren die kritiek hebben op dc regeringspolitiek in Vietnam hebben gisteren in de senaat de strijd ver loren om voor de commissie van buitenlandse betrekkingen hun aan vallen op de regeringspolitiek te her openen. De leider van de Republi keinen. Everett M. Dirksen. heeft een verzoek verhinderd van de voorzitter van de commissie, de Democraat Fullbright, dat de commissie uitge zonderd wordt van de regel die voor komt dat allen, met uitzondering van de commissie voor de toewijzin gen, bijeenkomen als de Senaat in zitting is. Een daartoe strekkend voorstel werd met 5231 stemmen BRITSE ONDERWERELD SCHIJNT VOOR NIETS TERUG TE DEINZEN (Van onze Londense correspondent) De Britse onderwereld lijkt zen modern Chicago. Het ben dewezen is op een bijkans mili taire wijze georganiseerd. Dat blijkt nu ook weer uit officiële berichten over ontsnappings- komplotten voor de rovers die betrokken zijn geweest bij de grote treinroof van enkele jaren geleden. Sinds enkele maanden patrouilleren militairen met de bajonet of het ge weer langs de gavangenismuur. Zij zijn belast met de extra bewapening va" do gevangenis in Durham waar drie treinrovers zijn opgesloten die dertig jaar hebben gekregen. Het zijn Gordon Goody (het brein van de treinroof naar men aanneemt) Roy James en Thomas Wisby. Het was al uitgelekt dat de uit zonderlijke maatregel van militaire bewaking was genomen, omdat men een bevrijdingspoging in de vorm van een militair opgezet komplot verwachtte. Dit is nu officieel bevestigd door uitspraken van de hoofdcommissa ris van politie. Muir, van het pro vinciale district Durham. Hij zei aanwijzingen te hebben dat er mo gelijk tanks en bommen gebruikt zouden worden als de onderwereld een ontspanningsoverval op touw zou zetten. Ook gewaagde hij van het gebruik van zogenaamde beperk- tt atoomwapens. Tegenover deze laatste uitspraak staan woordvoer ders van het Britse Bureau voor atoomenergie uiterst sceptisch. Zij menen dat het hier uitsluitend om onverantwoorde geruchten zou gaan. Bewijzen Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: half- tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen en op vele plaatsen mist. Meest matige zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 FEBRUARI Zon op: 8.16 uur; onder: 17.33 uur Maan op: 15.38 uur; onder 8.03 uur Hoogwater in Katwijk te 1.54 en 14.17 uur; laagwater te 10.07 en Dit nummer bestaat ilt 18 pagina's Vorstelijke «rasten bij liet huwelijk Van de genodigden voor het hu welijk van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg, hebben tot dusver de volgende vorstelijke personen de uit nodiging aanvaard: de Koning en de Koningin van België, de Koning en de Koningin van Griekenland, de Groothertog en de Groothertogin van Luxemburg, Prinses Marina van Kent. de Prins en de Prinses van Luik, Prinses Benedikte van Dene marken, Prinses Irene van Grieken land en Prins Charles van Luxem burg. Maar Muir zei dat hü een be hoorlijke hoeveelheid bewijsmateri aal had, dat de Britse onderwereld voor geen enkel middel zal terug deinzen om de gevangenen los te krijgen. Op geld hoeft de onderwe reld niet te kijken. Men beschikt namelijk over een bedrag van 25 miljoen gulden, de buit van de treinroof. De hoofdcommissaris heeft niet het gevoel dat de huidige bewakings- rnaatregelen voldoende zijn. Het lijkt hem onwaarschijnlijk dat tanks of pantserwagens kunnen worden te gengehouden. „En wie zegt dat ze geen bazoeka's gebruiken als ze de toegangspoorten willen opbla zen?" zo vroeg de commissaris zich af tegenover verslaggevers. Hij was ervan overtuigd dat in dien deze overval zou worden uitge voerd er hevige gevechten zouden ontstaan waarbij doden zouden val- Goody De hoofdcommissaris kon niet voorspellen hoe lang de troepen nog •n de gevangenis zullen blijven. Hij zei dat hij alleen bereid was de troe pen te laten gaan als Goody om wie alles is begonnen naar een andere gevangenis werd overge plaatst of indien alle drie mannen naar „Parkhurst" op het eiland Wight zouden worden overgebracht. „Maar voor zover ik weet", zei de heer Muir. „zullen zij pas in 1968 naar Parkhurst gaan waar de be staande gevangenis wordt uitgebreid net een speciale bijna hermetisch afgesloten vleugel voor zware mis dadigers". Hij zei niets te weten van plannen om hen intussen ergens an ders onder te brengen. De heer Lipton, de Labourafge- vaardige voor Blixton, die destijds de regering gevraagd had een ver klaring te geven voor het gebruik van troepen in Durham, heeft ge zegd: „Indien er ook maar iets waar is van wat de hoofdcommissaris zegt, dan is de situati op het ogenblik fantastisch. Waar kan iemand een paar tanks bemachtigen? Je kunt ze zo maar niet in een winkel kopen". De Belgische regering heeft gisteravond een deel van de eisen van de stakende mijnwer kers in het kolenbekken van Belgisch Limburg ingewilligd. Hoewel sluiting van de ,myn in Zwartberg als onderdeel van het sa neringsprogramma van de kolenin- dustrie doel blijft, is besloten het stil leggen van deze mijn afhankelijk te maken van de mogelijkheid andere bestaansmiddelen te vinden voor d s mijnwerkers. De mijn zal de produk- tie beperken naarmate het aantal nog niet elders ondergebrachte arbei ders vermindert. Een soortgelijke re geling zal ook gelden voor de boven grondse werknemers. De Belgische regering besloot gisteravond laat tot deze maatregel na spoedoverleg met een delegatie uit de provincie Lim burg, waarvan ook vertegenwoordi gers van de vakbonden deel uitmaak ten. Men koestert de hoop dat deze garantie de duizenden mijnwerkers die zich door de aangekondigde slui ting van hun mijn met werkloosheid voelden bedreigd, tot kalmte te bren gen en een einde zal maken aan de betogingen die aan twee arbeiders het leven hebben gekost en tientallen gewonden hebben geëist. Na.ar eerst thans bekend is gewor den heeft de rijkswacht in België deze week huisarrest opgelegd aan de pastoor van Zwartberg. Albert 's Hee- ren en aan kapelaan Henri Aerts uit Opglabeek bij Zwartberg. Kapelaan Aerts kreeg huisarrest nadat hij zich dinsdag geruime tijd tussen de sta kers had bevonden die bezig waren de wegen in en rond Opglabeek te barricaderen. Hij verleende de afge lopen dagen verscheidene malen gees telijke bijstand aan gewonde mijn werkers. De pastoor van Zwartberg kreeg huisarrest omdat hü zaterdag jJ. met een groep schoolkinderen dwars door een kordon van de rijks wacht was gemarcheerd. Hierna be gon hij voor een microfoon, die de stakende mijnwerkers voor dt poort van de mjjn Zwartberg hadden opge steld, te bidden. Gisteren was in de mün van Wa terschei het werk grotendeels her vat, maar in het gehele Kempische kolen bekken is vandaag niet ge werkt. Vakbonden en directies had den daartoe besloten in verband met de begrafenis van de twee mijnwer kers, die maandag bij onlusten zijn omgekomen. 5 Naar de koning l Twee mijnwerkers zijn gis- J teren in het geheim naar Ko- i ning Boudewijn gereisd om l hem te smeken verder bloed- 4 vergieten te voorkomen. Zo i uit de mijn de kompels- plunje en met de helm op het hoofd stapten zij in een auto van een paar vooraan staande figuren uit de stad Genk. Om half zes 's och tends klopten zij aan bij de poort van het kasteel ..La ken". Twee uur later werden ze onaangekondigd bij de Koning toegelaten. Met de stellige toezegging dat hij al zijn macht zou gebruiken om de orde en rust in de mijn streek. te doen terugkeren, liet de Koning hen gaan. NATUURLIJK - GEZELLIG f Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 pers. in ons gezellig restaurant op de lste etage. Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtüdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 advertentie in 't vrije kwartiertje niet duur wei heerlijk Verkiezingskrant van 5 partijen (§UcJ Vyf politieke partyen zullen in de grote steden van Zuid-Holland voor de provinciale statenverkiezingen ge zamenlijk één verkiezingskrant uit geven. Het zyn de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D., die voor dit politieke novum hebben getekend. Iedere deelnemende party gaat in een halve pagina een samen vatting geven van zyn verkiezings programma. Op de voorpagina zet de commissaris der Koningen in Zuid- Holland. mr. J. Klaasesz, het werk van de provinciale staten uiteen. De krant krügt een oplage van 630.000 exemplaren en wordt huis aan huis verspreid in Rotterdam, Den Haag. Schiedam. Vlaardingen, Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden, Gorkum en Ridderkerk. De bezorging van het blad heeft medio maart plaats. i CJit het Leidsch Dagblad van 4 i 3 Februari 1866: f 1 Naar men ojis bericht, f heeft zich in een gemeente f nabij Dordrecht het zonder- J linge voorval opgedaan, dat t de burgemeester der gemeen- t te wegens overtreding door t den gemeente-veldwachter in verzekerde bewaring is geno- men. i Te Staude is een zekere t Lorenz Halasz overleden, die den ouderdom van 120 jaren t bereikte. 38 jaren lang diende t hij als soldaat, en bleef daar- t v na 60 jaren in één en dezelf- f J de heerendienst. t

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1