GEEN SLAGBOOM TUSSEN KERKDOMEIN EN WERELD Zeldzame danstechniek .Fiesta Gitana" in 1 3 MGR. W. M. BEKKERS SPRAK (wederom) IN PIETERSKERK Kerk zegt haar monopolie vaarwel Wedgwood-prijs in „Lakenhal" Subsidie voor dr. K. Rozemond DE JONCH-PENNINC TOEGEKEND AAN DR. VAN ROSSUM TE NIJMEGEN AL 150 DODEN DOOR DE KOUDE IN AMERIKA LEIDS K. EN O. PUBLIEK VERRUKT Meer aanvragen dan middelen Drie helpers hij ontsnappingen veroordeeld WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 iEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Boekenkast als symbool Voor het tweede college, dat mrg. W. M. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch, gistermiddag in de Pieterskerk voor Studium Generale gaf. was het aantal belangstellenden nog groter dan dat van de vorige week. NIEUWE THEOLOGIE BREEKT AAN Mgr. Bekkers wilde zijn dank baarheid voor de onvermoede, enorme ontwikkeling die zich in het verloop van enkele concilie jaren heeft afgespeeld en waar over hij de vorige maal sprak, na der bepalen, want deze dankbaar heid gold namelijk echt niet het vergadertechnische van het con cilie of de verwerking van de ge gevens die in de periode van voor bereiding naar Rome zijn gezon den. Die verwerking wekte de in druk dat de voorbereiders de bis schoppen het zoeken wel wilden besparen, maar dat de oplossing van de problematieken daar en daar te vinden ivas in de codex en bij Denzinger. Tot verbazing van „Rome" bleek na het „Rome heeft gesproken" de zaak verre van beslist. Het nieuwe theologisch denken kreeg (niet zon der spanningen) vrij baan. Ook gevoelde mgr. Bekkers geen dankbaarheid voor methoden, die in bepaalde streken misschien volop aanvaardbaar zijn. Handigheidjes en improvisatiekunst geven het zuide lijke leven wellicht een pittige snuif zout. maar velen dachten er toch vaak heel anders over. Spreker vraagt zich bijvoorbeeld nog steeds af wat met de uitdrukking „van hogerhand" werd bedoeld, maar wel bleek die „Hogerhand" soms graag de gang van zaken te willen doorkruisen. Woord voor allen Wèl dankbaar was spreker voor de inbreng van de wereld en het daagse leven. De leken vooral heb ben begrepen, dat het evangelie SCHOLENDIENST Het is ons gebleken dat de ..instel ling van een scholendienst", waar over wij in ons Blad van 25 januari berichtten, enige toelichting behoeft. De zaak is deze: Thans moeten alle openbare scholen zich voor on derhoud. reparaties, schoonhouden, verlichting en verwarming tot Ge meentewerken wenden. Wordt een scholendienst ingesteld, dan komt een technisch ambtenaar met bijv. een assistent, een klein bureau dus. of bij Onderwijs, of bij de gemeentelijke inspecteur van het on derwijs. öf rechtstreeks onder de be treffende wethouder. De openbare scholen worden dan vóór alles wat hun gebouwen betreft rechtstreeks door dit kleine bureau geholpen. Van deze wijziging in de organi satie verwacht men een niet onbe langrijke kostenverlaging. Door het drukken van de kosten op de gebou wen wordt het bedrag per leerling verlaagd. Dit zelfde bedrag wordt ook aan het bijzonder onderwijs uitge keerd. dat echter in de besteding daarvan volkomen vrij is! De verkregen bezuiniging zou door het openbaar onderwijs kunnen wor den besteed aan het echte, aan het eigenlijke gezegde onderwijs. De bedoeling van het raadslid, dat hierover een vraag stelde aan het college van B. en W„ in casu de heer dr J. P. D. Duyverman, wordt nu duidelijk. Hij beoogde dit reeds ja ren oude plan te doen verwezenlij ken, daardoor aan het openbaar on derwijs een niet ongunstiger positie verzekerende dan aan het openbaar onderwijs. In het museum „De Lakenhal" zal van'll februari tot 2 maart een ex positie gehouden worden van 25 ge selecteerde schilderijen uit de inzen ding vpor de Wedgwoodprijs 1966. De opening vindt plaats woensdag 9 fe bruari om 8 uur. niet is bedoeld als handboek in het onbegrijpelijke theologische bedrijf, maar dat het een woord is voor al len, dat een wederwoord van het leven zelf vraagt. Het werd een theologaal denken vanuit een ge lovig leven. Hieruit groeide een nieuwe theolo gie, die wetenschap wilde paren aan pastorale bewogenheid. Voor dialoog j gezin, in hun arbeid, hun vakantie, De boekenkast te veel leer en te veel dogma van mgr. Bekkers is voor hem een symbool geworden van de Kerk, die het allemaal zo goed zou weten dat zij aan het kleine kind en aan het trouwende paartje vragen ging stellen, die precies in de maat beantwoord moesten worden. Dat het in de ge won e gang van de natuur ligt dat het kind vragen stelt en dat de volwassen kerk dan antwoord geeft, besefte de Kerk niet altijd. Het H. Officie was een ernstige drukke zaak, waar het leven aan de leer werd getoetst, maar waar nooit werd gevraagd of de leer niet aan het leven getoetst kon worden van gewone mensen, opgroeiend leven en wetenschap, reld en Kerk mogen wy zeer dank baar zijn, aldus mgr. Bekkers. Tegenover een klein kamp van be- houd'gezinden vormde zich een groot kamp schoppen. Nooit len voller en paarser dan wanneer mannen als Congar, Rahner, Küng en Schillebeekx hun colleges gaven en de aandacht vestigden op het goe de en kwade van nu en op het le vensvatbare en het afgeleefde De verblijdende resultaten waren dus niet vanzelfsprekend. Bovendien werd ons steeds duidelijker dat er een kerk bijeen was die behept is met alle mogelijke menselijke gebreken, maar tóch een kerk waarin we Gods geest aanwezig wisten. Geen monopolie meer Een belangrijke wijziging noem de spreker het, dat de Kerk haar monopolie vaarwel zegt en erkent dat de Kerk pas ten volle heils instituut wordt zodra ze echt als gemeenschapsinstituut functJo- Vooral dankbaar zei mgr. Bek kers te zijn voor de nieuwe sfeer en de nieuwe geest, die het con cilie heeft gebracht en voor de mo gelijkheid dat de doorgesneden banden met de Orthodoxe Kerk en met de Reformatie weer konden worden aaneengeknoopt. Mgr. Bekkers achtte de verkondi ging van de godsdienstvrijheid, van de gewetensvrijheid en van de oecu menische gerichtheid van historisch belang, maar voor de gewone gelovige gaan deze pas spreken wanneer er een concreet antwoord is gekomen op de problematiek van b.v. het ge- i te lezen. hun zorgen en vreugden. Dit tekort om niet in de boeken, maar in het daagse leven te zoeken en daarin de mens het religieuze te wijzen, heeft Paus Johannes scherp doorzien. Al leen de bijbel haalde Johannes uit zyn boekenkast, want verder was er nauwelijks eigentijds pastoraals iets in te vinden. Met enkele voorbeelden toonde spr. aan dat deze geest van bijbelse be zinning naar de wereld toe. voor de deelnemers aan het concilie is gaan leven en van grote betekenis worden. Spreker noemde de bijbel De verklaring over de godsdienst vrijheid. waarmede de Kerk haar monopolie van religiositeit heeft la ten vallen, achtte mgr. Bekkers een der mooiste stukken van het concilie. Na fel omstreden te zyn werd ze eerst in de vierde vastgesteld. Geen slagboom De Kerk mag niet onverschillig staan tegenover de wereld en haar waarden van cultuur, wetenschap en techniek, want zij moet geen slagboom oprichten tussen wat zjj haar domein acht en dat van de wereld, immers de hele wereld is door de Heer In zyn heilshande- ling betrokken. Paus Johannes was geschrokken toen hij zich destijds realiseerde wat hy allemaal overhoop had ge haald, maar achteraf gezien heeft hij met zijn bybels, pastoraal en oecumenisch concilie in de roos ge schoten. Eerlijkheid en waarach tige dienstbaarheid worden van ons gevraagd, kansen zijn geschapen en mogelijkheden geopend, aldus besloot mgr. Bekkers Advertentie winkelier. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft mejuffrouw dr. K. Rozemond. onderbibliothecaris van de- Universi teitsbibliotheek in Leiden, een sub sidie verleend voor de uitgave van haar studie over de archimandriet Hlerotheos Abbatios. die van 1599 tot 1664 heef geleefd. Dit boek, waarvan de tekst in het Engels is gesteld en dat Griekse en Nederlandse bijlagen zal bevatten, komt in de eerste helft van dit jaar van de pers. Het zal deel uitmaken van de serie „Leidse historische reeks" en uitkomen bij de Universitaire Pers Leiden. Het belang van deze studie wordt onder meer gevormd door het onderzoek dat de schrijfster heeft gedaan naar de contacten van Hierotheos Abba tios met de Nederlandse gereformeer den en speciaal met hoogleraren van de Universiteit in Leiden. Voorts door de studie welke er in gemaakt is van de nieuw-Griekse vertaling, die Hlerotheos Abbatios van de Ne derlandse belijdenisgeschriften heeft gegeven. C. Egberts jubileert De heer C. Egberts, ambtenaar voor de emigratiedienst in 't gewest Zuid- Holland op het gewestelijk arbeids bureau in Leiden vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubileum. Hij werd toe gesproken door de directeur van het GAB, de heer J. Sjoerds en mej. H. van der Meij namens de collega's. Duidelijk kwam in die toespraken tot uitdrukking dat de heer Egberts een gewaardeerd ambtenaar en collega is. Ui* il i rt r\ rlioc I P<>1 1)0111 etl de beelt^nis Van PrOÏ* UlireiKin" op (lIcS De Jongh dragend zal ontvangen. is in 1930 geboren. HU is een leerling Dr. J. M. van Rossum, lector In de van de Nijmeegse hoogleraar in de algemene farmacologie aan de katho- j farmacologie, prof. dr. E. J. Ariëns. lieke universiteit in Nijmegen, zal op in de binnen en buitenlandse far dé dies natalis der Leidse Uniyersi- macologische wereld heeft dr. Van telt 8 februari a.s. de S. E. de Rossum grote bekendheid gekregen Jongh-penning ontvangen. Na de ge- i door onderzoekingen op het gebied bruikeliike dies-rede van de rector- I van de moleculaire farmacologie, magnificus, prof. dr. J. Dankmeyer. Gedurende de laatste jaren houdt hij zal de voorzitter van de S. E. de zich ook bezig met studies over de Jongh-stichting. prof. dr. E. L. Noach j werkingsmechanismen van psycho- in een korte toespraak de betekenis farmaca. Op de gebieden die zyn van het werk van dr. Van Rossum byzondere belangstelling hebben belichten, waarna de uitreiking zal heeft dr. Van Rossum zeer veel ge publiceerd. plaatshebben. Het is de eerste maal dat deze penning wordt uitgereikt. De doel stelling van de S. E. de Jongh-stich ting. genoemd naar de in 1963 afge treden hoogleraar in de farmacologie aan de Leidse Universiteit, is over eenkomstig diens wens erop gericht het farmacologisch speurwerk in Ne derland te bevorderen door om de twee jaar aan een onderzoeker bene den de 40 jaar deze penning toe te kennen als blyk van waardering voor diens farmacologisch werk, op voor waarde dat dit in hoofdzaak in Ne derland tot stand is gekomen. Dr. Van Rossum, die de penning j f ontworpen door de beeldhouw Huwelijksgeschenk Het Leidse „Comité huwelijksge schenk" deelt mee. dat giften voor het huwelUksgeschenk voor prinses Beatrix en Claus von Amsberg kun- j jj^. ^er nen worden overgemaakt door stor- j sneeuw ting of overschryving op de reke ning van het comité by de Amster- Vele districten van de staat New York liggen onder enorme sneeuw massa's begraven. Op sommige pun ten ligt de sneeuw 9 meter hoog. In New York heeft de zwaarste sneeuwstorm sind mensenheugenis gewoed. Fabrieken zyn gesloten, scholen en winkels ble ven dicht, hier en daar verschenen de kranten niet. elders konden zy niet bezorgd worden. Er dreigt een tekort aan melk en brood. Brand weer. auto's en bussen kunnen niet ryden. In de straten van Syracuse, stad met ruim 200.000 inwoners. daar 3 tot 4.5 meter Het aantal doden tengevolge dam-Rotterdam Bank, kantoor Lei- ket barre weer in alle delen va den. of op de postrekening van deze bank. Zelden zal de Leidse Stadsge hoorzaal zo'n uitgelaten publiel binnen haar muren hebben gehai als gisteravond. Er werd lang en luidruchtig ge- applaudiseerd, er werd met de voeten gestampt, er werd her haaldelijk „bis" geroepen, er werd zelfs een zakdoekje naar het po dium geworpen. rAl deze blijken van bewonde- mengde huwelijk of op de vraag of r^n9 gold de Spaanse dansgroep de Kerk ook achter de gelovige staat als deze door bepaalde wetten of normen in conflict met zijn gewe ten komt. Zal de Kerk een zinvol ant woord geven voor de mens van nu? Durven de kerken in vuur en vlam te staan voor het aardse om van daaruit omhoog te streven? Een ideaal chris tendom kan alleen maar nagestreefd en beleefd worden met de mogelijk heden van de eigen tijd en nooit met die samengesteld door H. J. da Silva op het ogenblik een toernee door ons land maakt. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. Aan deze negende Fiesta Gitana vanavond is de tweede K. en O.-voor- stelling werken dertien artiesten mee, die speciaal voor deze toernee door de Hagenaar bijeen zijn ge bracht. Sterdanser is Christobal die van een voorbije of toekomstige j Reyes, sterdanseres La Tati (detyge- periode. rin). Met de jeugdige Carmen Mon- toya, de geïnspireerde Maria Antonia. Waarheid en zekerheid I u',20"dcrl«k knappt,MrafiaT^™ i les, de al even mooie Manna iorre6 en de sympathieke Ramon Velez. een voormalige visverkoper uit Cadiz, tonen zy een verbluffende flamenco techniek. Zij worden bij hun vurig Durven de kerken hun pretentie van het bezit van de waarheid te matigen? De waarheid kan men niet in een boekenkast zetten, maar Kxmsbewüs van waarachtigheid e zestigjarige Ha van het leven. De waarheid 1 te groot dan dat de Kerk lipje van kan oplichten. Durven de kerken het verlies aan zekerheid aanvaarden? Voor deze vragen ziet niet alleen de R.K. Kerk zich gesteld, maar ook de andere kerken, van waaruit men mij dit duidelijk te verstaan heeft ge geven, aldus mgr. Bekkers. Kerk heeft recht op krediet Men moet nu echter niet van de Kerk verwachten, dat zij direct het onfeilbare antwoord klaar heeft. Ge leidelijke groei is nodig en daarbij moet er tevens bereidheid tot per soonlijke inzet zijn. Het concilie slaagt nle tin Rome. maar daar waar de mensen leven en werken. Een kerk, die in haar historische zitting niets veroordeelde, schuld bekende, gemaakt voor ei eigen gelederen, zich uit haar getto heeft bevrijd, zulk een kerk heeft recht op krediet, zelfs van de kant van hen die niet ln God geloven, •zangeres Manuela de Ronda en de zangers Caspar de Utrera en Tomas de Huelva. De flamenco is, men zal het onge twijfeld weten, een vorm van Anda- lusische volkszag. dans en muziek, ontstaan uit een vermenging van de oude zigeunercultuur en de oorspron kelijke Andalusische folklore. Men zal het de Spaanse- groep, die nu avond aan avond in Nederlandse theaters optreed, echter niet al te zeer kwalijk mogen nemen, wanneer het oorspronkelijke karakter van deze flamenco-kunst enigszins wordt aan getast. Authenticiteit laéit zich nu eenmaal niet tussen de coulissen van een theater wringen Vooral in het gedeelte voor de pauze komt er nog al wat „show" aan te pas, waar het publiek zich overi- baan heeft I gens graag aan wil onderwerpen Huwelijk Naar mgr. Bekkers mening bete kent het ontbreken van de eenheid van geloofsovertuiging een zware be lasting voor een huwelijk. Er zijn mensen die deze last samen kunnen dragen en wier huwelijk gelukkig zijn niet geldt. De vraag of gehuwden het recht hebben uit hoo'de van de gewe tens- en godsdienstvrijheid zélf over doop en opvoeding van hun kinderen te beschikken. liet mgr. Bekkers open daar de Kerk met deze problematiek nog bezig is. Het concilie heeft lang niet alles kunnen behandelen. Negen post-con- ciliaire commissies werken verder. Volgend jaar vangt de bisschoppelijke synode zijn werkzaamheden aan. nieuwe geest in Naarmate het zigeunerfeest teneinde loopt, wordt het optreden van de groep spontaner. Duidelfik is dan de wisselwerking merkbaar tussen het aanstekelijke ritme op het toneel en het aanmoedigende enthousiasme in i de zaaL Niettemin, elk thema van de Flamenco melodisch en metrisch on- wrikbaar vast en het is de persoonlij ke introverte interpretatie van dit thema, die de kwaliteit van de uit voering bepaalt. Dit komt vooral tot uitdrukking in het optreden van de trotse Christobal Reyes, die het „grootmeesteriyke" in zich lijkt te hebben. Zyn zapateado's zyn in technisch opzicht vrijwel vol maakt Hoewel Ramon Velez evenmin vooor een kleintje vervaard is. blyft de fiere Reyes hem in houding en gebaar de baas. Wat de danseressen betreft, La Tati wordt niet voor niets de tygerin genoemd. Haar prestaties stijgen niet boven die van als men het verge lijken mag Reyes uit. maar zijn toch in elk geval uitzonderlijk knap. La Tati behoort zeker tot de beste dit flamenco-danseressen, niet tot de al lerbeste. Zy munt vooral uit in de bulerias, de snelste en meest ritmi sche flamenco-vorm. Haar gehele lichaam ls van een zeldzame souples se. zodat het een belevenis wordt deze vt juw te zien dansen. grunerin uit Jerez de la Frontera. Door deze bezieling en door een wat langere ervaring op flamenco-gebied komt ook zy tot danstechnische hoog tepunten. Opgewonden raakt men ook nog door de beeldschone Marina Torres, in wier dansen vooral ook het sensuele element sterk naar voren komt. José Motos ontpopt zich tij dens dit flamenco-feest als een knap musicus. Kortom, dit negende zigeu- •ir De knappe zigeunerdan seres Marina Torres in een ka rakteristieke houding op het po dium van de Leidse Stadsge hoorzaal. (Foto LD./Holvaat) nerfeest is een evenement zoals men weinig in Nederland ziet. Vandaar die stampvolle zalen de igde Staten is thans tot 150 gestegen. Daarbij inbegrepen zyn 46 personen, die het slachtoffer zijn ge wonden van branden en ongevallen met de verwarming. Door de koude stierven 31 personen. De overigen kwamen om het leven door verkeers ongevallen of hartaanvallen door overmatige inspanning by het rui men van sneeuw en het opduwen van gestrande automobielen. Ontwikkeling!, liulp (Van onze parlementaire redactie) Minister Bot (Ontwikkelingshulp) heeft gisteren in de Tweede Kamer bestreden, dat er Nederlandse ont wikkelingshulp onbesteed blijft. Heb opnemingsvermogen van de ontwik kelingslanden is sterk toegenomen, aldus de bewindsman. Wij beschik ken over meer ontwikkelingsprojec ten dan volgens de begroting gefi- nancieerd kunnen worden. Dat het gereserveerde geld niet meteen wordt opgemaakt, is volgens mr. Bot niet het gevolg van een prop in de pijpleiding van de gevende naar ontvangende landen. Het geld moet eerst gevoteerd zijn, voordat met een project kan worden begonnen. Soms duurt het twee of drie jaar voordat tot betaling wordt overgegaan. Mr. Bot sprak van een ..stuwmeer van middelen", een noodzakelijk be drijfskapitaal zonder welke de hulp niet kan functioneren. Het bestedingstempo is niet iets eigenaardigs van de ontwikkelings landen. zo betoogde mr. Bot. Ook in de ontwikkelde landen komt het voor. de financiering van het Ne derlands deltaplan is er een voor beeld van. De aanvragen voor medefinancie- lingaprojecten komen snel binnen ring van particulieren ontwikke- er belopen nu een totaal bedrag van dertien miljoen gulden. Op de begroting van 1966 is voor deze vorm van ontwikkelingshulp vijftien mil joen gulden uitgetrokken. Een Westberlijnse rechtbank heeft de 42-jarige Albert Schiitz en twee van zijn helpers, de 24-jarige Karl- Heinz Bley en de 29-jarige Gerd Schramm wegens het organiseren van ontsnappingen uit Oost-Duits- land veroordeeld tot resp. vijf maan den gevangenisstraf en 2500 mark boete, zes weken voorwaardelyk en 2000 mark en zes weken voorwaar delijk en 1000 mark. Schutz. die te rechtstond wegens het onwettig ge bruik van Amerikaanse militaire uni formen en auto-nummerborden, onthulde, dat hij 399 OoSttattNHI naar het Westen heeft helpen ont snappen sedert hy in 1962 van de ze hulp een „beroep" maakte. De uniformen waren van Ameri kaanse militairen gekocht. In Oo6t- Duitsland trok een vluchteling de uniformjas van een van de helpers aan. en zette een militaire pet op. Omdat er ook Amerikaanse nummer platen op de auto waren bevestigd, lieten de Oostduitse grenswachten hen ongehinderd passeren. Voor een geslaagde ontsnapping ontvingen de helpers 10.000 mark van een vluch teling. De Amerikaanse militairen, die de uniformen aan het driemanschap hadden verkocht, zouden vandaag voor een krygsraad terechtstaan. De openbare aanklager in West- Beriyn had strenge straffen geëist dan die waartoe het trio nu is veroordeeld, omdat de beklaagden naar zyn mening niet onzelfzuchtig hadden geholpen. Geldelijk gewin was hun drijfveer. De verdediger betoogde daarentegen, dat de be klaagden te vergelijken waren met artsen, die eveneens betaling voor hun hulp aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3