LEIDSCH DAGBLAD 111 Opgewonden debatten het Belgische parlement Stichting Weg" gaat verkeersnood te ïiji Rust teruggekeerd in Staphorst Schaatsen toch op televisie Opgericht 1 maart 1880 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 No. 31786 Hoofdredacteur: J. Brouwei Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57065 MINDER INCIDENTEN IN MIJNGEBIED MAAR STAKINGEN DUREN NOG VOORT I bende, zinloze vernielingen van verkeersinstallaties wekten nie leen de woede op van de politie maarh I ook van de dorpsbewoners. Bij de j n mijn van Winterslag werden grote I voortvluchtige daders zich m< groepen stakers uiteengedreven, bevinden. De politie weigerde van- Daarbij werden een mijnwerker en ochtend nadere inlichtingen over de ernstig gewond. Eerder op j gezochte mannen te verschaffen. Het Franse persbureau AFP ver- i neemt nader, dat de commissaris en zijn assistenten in de Rue d'Armaille die betrok- Commissaris van politie in Parijs neergeschoten De Parijse politiecommissaris Mau rice Galibert, hoofd van de afdeling bendebestrijding, is vanochtend om zes uur by een vuurgevecht In het centrum van de Franse hoofdstad dodelijk gewond. De 34-jarige poli tiechef en twee van zijn assistenten betraden op dat tijdstip een nacht club. die twee straten van de Are de Triomph is gelegen. De bedoeling was een arrestatie te verrichten. Op straat ontstond een vuurgeverht en Galibert zeeg ineen. Zijn assistenten werden zwaar gewond in een zieken huis opgenomen. Zij verkeren niet in het gesprek levensgevaar. Enkele ogenblikken na pen en dat het gevecht grendelden politieman- begrip voor eikaars standpunten had de huizenblokken af. waar de getoond. Hij verwachtte ?n sprek veel goeds voor e (Van onze Zwolse correspondent) Het ziet er naar uit dat de rust in Staphorst teruggekeerd is. Voortaan zullen de bewoners van dit dorp de volledige nachtrust weer krijgen, die zy de laatste dagen zo zeer ontbeerd hebben. Aan het eind van een be spreking tussen o.a. burgemeester H. H. H. Haverkamp, de officier van Justitie in Zwolle, mr. Stigter en tien jongeren, die door de gemeenschap daartoe aangewezen waren, verklaar- Haverkamp gisteravond dat itructlef was verlo- toekomst. de dag kwam het tot een treffen tus sen politie en duizenden studenten de provinciale hoofdstad Hasselt. Alle leerlingen van de munbouwschool j bemand wn'dm'arrê^ deden eraan mee. Velen van hen lie- pen verwondingen op door slagen met de wapenstokken: twee rijks wachters werden ernstig gewond door een re~jn van stenen. ken was bij de affaire-Ben Barka. Ook een onbekende werd. na te zijn gefouilleerd, verzocht mee naar het bureau te gaan. Op het ogenblik, dat de politiemannen in de gereedstaan de auto's wilden stappen, trok de man een revolver en schoot verschei dene malen. De dader moet het wapen te pakken hebben gekregen toen hy. na te zijn aangehouden, nog even naar het café terug wilde om zijn regenjas op te halen. Hij kreeg hiervoor toestemming en kwam in derdaad met het kledingstuk terug. werd later gearresteerd. Met V rees Grote winst boekten de mijnwer kers aan het eigenlijke stakingsfront. De derde mijnzetel in de zwarte drie hoek rond Genk. de „André Dumont" in Waterschei, kwam gisteren geheel stil te liggen. Uit vrees voor herha ling van wat maandag voor de poor ten van die onderneming gebeurde, de affaire-Ben Barka bleek hij niets bleven de 3.000 mijnwerkers van de te maken te hebben, mijn in Waterschei thuis. De André- Enkele uren voor het incident was Dumontbezetting had zich maandag in een andere wijk van Parijs, op de nog uitgesproken aan het werk te Boulevard Sebastopol, ook een vuur- willen blijven. De politie werkt intus- j gevecht geleverd. Hierby vielen een sen aan het opstellen van een plan de dode en een zwaar gewonde, maar campagne om de begrafenis van de het was hedenochtend nog niet twee doodgeschoten mijnwerkersbekend of dit voorval enig verband morgen zonder ernstige incidenten te j hield met het gebeurde in de Rue laten verlopen. I d'Armaille. Het had er voordien evenwel niet naar uitgezien dat alles zo bevredi gend en ordelik zou verlopen. In een tv-uitzending, kort voordat het gesprek begon. zou. naar de mening van de Staphorsters. de burgemees ter zich wat denigrerend over de moeilijkheden tussen hem en de be volking uitgelaten hebben. Dat bracht het dorp er toe en masse naar hotel Waanders te trekken, waar de bijeenkomst plaats had. Het hele dorp liep voor en in het hotel te hoop. meningen werden uitgewisseld, standpunten ingenomen, bromfiet sers knetterden tussen de menigte door. maar het bleef betrekkelijk rus tig- De aanleiding tot al dit geroeze moes was het slepen van wagens naar twee erven van boerderijen, waar mensen woonden die het naar de mening van de Staphorsters niet zo nauw namen met de huwelijks trouw. Een oud volksgebruik wil dat ook een boog der schande voor een bepaald huis moet worden opgericht. Tijdens gevechten die ontstonden bij het treffen tussen politie en jonge ren vielen bijzonder harde klappen, waarbij ook mensen geraakt werden, die part noch deel aan de relletjef hadden. Daarover waren de Staphorstera bijzonder ontstemd en dat gaf weer aanleiding tot nieuwe onlusten, waar bij men zich vooral kantte tegen de burgemeester en het wettig gezag. Daarop werd overeengekomen dat da burgemeester een gesprek zou heb ben met tien van de meest op de voorgrond tredende jongelui. Dit ge sprek. waar ook enige politieautori teiten bij aanwezig waren, heeft nu dus tot een bemoedigend resultaat geleid. In de raadsvergadering die gister- dit gel I middag werd gehouden gaf burge- aste en meester Haverkamp een relaas van i hetgeen allemaal gebeurd was. waai - na hy graag de mening van de raad wilde vernemen. Zy het wat aarze lend. werd men het er toch over eens dat het gezag gehandhaafd moest worden, al vonden enkele le den van de raad het niet zo erg wan neer een boog werd geplaatst naar folkloristisch gebruik. Het slepen van karren en het door het dorp rijden van de betrokkenen op een mestkar, vond men inderdaad uit de tijd. maar zo'n boog Actie grote bedrijven en organisaties Terwijl het gisteren in de stakingsgebieden van Belgisch Lim burg iets minder rumoerig was, leidde in de Brusselse Kamer van Volksvertegenwoordigers een regeringsverklaring over deze kwestie tot zeer opgewonden debatten. De regering betoogde dat de Vlaamse Volksunie heeft getracht uit een zuiver economisch en sociaal probleem politieke munt te slaan en daarom onrust had gezaaid in de mijnstreek. De regeringspartijen (katholieken en socialisten) en de liberale oppositie sloten zich bij de beschuldiging aan. Minutenlange scheldpartijen ontstonden daar na, toen de woordvoerder van de Vlaamse Volksunie de oorzaak van de incidenten aan het beleid van de regering iveet met de opmerking: ,J)e leider van de regering is een Waal, omringd door Waalse minis ters die vooral oog hebben voor Waalse belangen". ;r deze kwesties nog eens uitvoerig n gedachten te wisselen. Het staat elk geval vast dat de mijnwerkers die zonder werk komen gedurende 'n jaar hun volledige loon zullen behou den, terwijl er ook daarna voor hen gunstige regelingen in de maak zyn. Er zullen industrieën met tal van faciliteiten worden gevestigd, zo zegt de regering. De mijnwerkers zijn ech ter niet tevreden. Groot tumult Met moeite slaagde kamervoorzitter Van Acker er in de orde te herstel len, maar een ogenblik later barstte het tumult opnieuw los. nadat uit de regeringsbanken de Volksunie was beschuldigd van fascistische metho den. (Leden van de Volksunie zouden in Belgisch Limburg op vele plaateen de stakingen hebben geleid). Gisteren deden geruchten de ronde dat België weldra met een kabinets crisis te kampen zou hebben als öe- volg van de conflicten met de artsen en over de niet rendabele mijnen. Hoewel men het op die punten nog niet met elkaa»* eens is, ziet het er toch niet naar uit dat het tot een breuk zal komen. Vandaag en vrijdag zal men verder onderhande len. De regering heeft een commissie van drie ministers benoemd om te trachten een oplossing te vinden. Wat de nerscholing van de mijn werkers betreft: hiervoor bestaan uit gebreide plannen die worden ge steund door de Hoge Autoriteit van de EGKS. De Belgische minister van Economische Zaken, Pierson, zou de zer dagen naar Luxemburg gaan om WEERBERICHT Aanhoudend zacht Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen west en zuid. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 FEBRUARI Zon op: 8.18 uur; onder: 17.31 uur Maan op: 14.18 u.; onder: 7.08 u Hoogwater in Katwijk te 0.52 en 13.18 uur. Laagwater te 8.59 en 21.33 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Verwijten Zij verwijten de Belgische overheid dat deze geen maatregelen heeft ge nomen toen zij de bui zag komen aandrijven. Zij wijzen er smalend op, dat minister Spinoy, die gisteren uit de VS terugkeerde, waar hij indus trieën heeft trachten te voor een vestiging in België, kenne- i lijk zijn doel niet heeft bereikt, „om- j dat hij er anders juist op deze dag j wel iets over gezegd zou hebben". Zij spreken met verontwaardiging over de eigenares van de mijn Zwartberg, die enige tijd geleden nog woningen die eigendom var. de mijn waren, heeft verkocht aan de arbeiders die erin wonen. Men wyst op Nederland, „waar de zaken anders worden aan gepakt". Een simpel voorbeeld0 In de mijn Zwartberg werken ook veertig Nederlandse grensarbeiders afkom stig uit Eindhoven, Valkenswaard, Weert en Susteren. „Vorige week al is uit Geleen met deze mensen contact opgenomen om hun aan ander werk te helpen." De Vo'ksunie zegt„De sluiting van de mijn in Zwartberg is ingegeven door politieke motieven (omdat men verplicht is in Wallonië mijnen te sluiten, moet ook in Limburg koste wat het kost een mijn worden geslo ten) en niet door steekhoudende eco nomische argumenten". De voornaamste eis van de Belgi sche vakvonden is dat de sluiting van de mijn in Zwartberg wordt uitge voerd naa-mate de mijnwerkers el ders een bestaansmogelijkheid heb ben gevonden. De stakers willen ze kerheden en de garantie dat er in hun eigen procenci' eei zal worden doorgevoerd. De Belgische oproerpolitie in discussie met een echtpaar, dat gisteren in Winterslag in arrest werd genomen tijdens relletjes, waarbij een vrouw een schot in de rug opliep. Incidenten In het mijnbekken rondom Genk is gisteren enige ontspanning ingetre den, al deden zich nog enkele inci denten voor. De extra versterkingen politietroepen en de Belgische para troepen zijn gisteren in het gebied van de ongeregeldheden aangekomen. De militairen zijn belast met de be waking van elektriciteitscentrales, bruggen, spoorwegovergangen e.d. Dat deze maatregelen getroffen zijn is niet zo vreemd, als men de hard nekkige geruchten hoort dat uit de mijn bij Waterschei 40 kg springstof ontvreemd zou zijn. Gisteravond kwam het in het dorp Winterslag weer tot een treffen tus sen de politie en een menigte jonge mensen. De jeugd leek volledig losge slagen. Straten werden opgebroken en met hopen stenen versperd. Niets (Van onze Haagse correspondent) De „Stichting Weg" op 6 juli van het vorige jaar in Den Haag opgericht is gisteren op een pers conferentie in het Haagse hotel Wit- tebrug voor het eerst in de openbaar heid getreden. Het doel van de stich- Echtpaar gedood door kolendamp Een pensiongast, die door een schoolgaand kind van de familie werd gewaarschuwd, ontdekte van morgen, dat het echtpaar Bertelink van der Putten, een 35-jarige man en een 31-jarige vrouw wonende aan de Theresiastr. 38, in Eindhoven dood op bed lag. Het 7-j. zoontje Hansje van de fami lie had namelijk de gewoonte 's mor gens zyn moeder te wekken voor hy naar school ging. Toen hij geen ant woord kreeg haalde hij de pension gast erby. Het echtpaar is slachtoffer van kolendampvergiftiging geworden. De bescheurde schoorsteen loopt van dc huiskamer door de slaapkamer. Ten gevolge van de mist zat er geen trek in de schoorsteen, waardoor de kolendamp zich 's nachts in de slaap kamer van het echtpaar verspreid- ting: te bevorderen, dat op de kortst mogelijke termyn, dusdanige be stuurlijke, financiële en organisato rische maatregelen worden getroffen tot oplossing van het verkeersvraag- stuk, dat een vrye ontplooiing van het economische en recreatieve weg verkeer in Nederland zal zyn verze kerd. Sterk wordt de nadruk gelegd op de bestaande nationale verkeersnood, welke met alle middelen onder de aandacht zal worden gebracht van overheid en publiek. Steun Dr. E. H. van der Beugel, oud staatssecretaris en oud-directeur van de KLM en voorzitter van de „Stich ting Weg", wil de actie van de stich ting richten op het steunen van de plannen van de overheid tot het op heffen van de verkeersnood en daar bij het uitvoeren van die plannen nauwlettend volgen en „aan de bel trekken" als deze plannen niet tot uitvoering komen. In de nieuwe stichting hebben zit ting de initiatiefnemers ANWB, BOVAG. RAI. Shell, Esso, Caltex, de Ned. Vereniging van Wegenbouwers en de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Men is van mening, dat de ver keersnood slechte kan worden opge lost door een krachtige nationale actie met zware financiële offers uit de schatkist. Op korte termijn zal de stichting beginnen met voorlichting aan het publiek om zo het eminente belang van deze aanpak te onder strepen en mee te helpen krachten te mobiliseren daarvoor. In ons land zal in 15 jaar 2000 km snelweg moe ten worden gebouwd, maar in de laatste 15 jaar zijn er niet meer dan 341 km gereed gekomen. Dr. E. Bogaart, directeur van de stichting, bracht naar voren, dat de organisatie een documentatiecentrum in het leven zal roepen, waar iedere belangstellende terecht zal kunnen. Voorts zal de „Stichting Weg" aan jonge mensen, die door geleverde prestaties tonen, zich op het gebied van weg en verkeer te willen bekwa men, studiebeurzen verstrekken. Dr. Van der Beugel weigerde tij dens de persconferentie beslist cyfers te noemen over het budget van de stichting en over de bijdragen, die de initiatiefnemers individueel geven. Soldaten van de Amerikaanse evacueren tijdens de gevechten I tussen andere Amerikanen en eerste cavaleriedivisie rennen op een begraafplaats bij Hoai I guerrillastrijders van de Viet- naar een helikopter, die hen zal\ Tsjaoe. Intussen duurde de strijd cong voort. Ds. Bartlema nog in burger Ondanks de uitspraak van de sectie Kerk en Krijgsmacht van de Raad voor de herderlijke zorg van de Ned. Herv. Kerk. waarin ds. H. Bartlema erop wordt gewezen, dat hij volgens voorschriften verplicht is tij dens zijn werk dienstkleding met rangonderscheidingstekenen te dragen, loopt de legerpredi- kant van de eerste COAC in Middelburg toch nog in. zijn burgerpakje rond. Hij zal burgerkleding blijven dra gen totdat de generale synode van de Ned. Herv. Kerk hem heeft mee gedeeld of hy al of niet het uniform met de onderscheidingstekens moet dragen. Nergens is bekend, dat een legerpredikant hiertoe is verplicht. De sectie Kerk en Krygsmacht heeft bovendien niets te bevelen is het standpunt van dominee Bartlema. Zodra de generale synode de leger predikant verplicht om tydens het vervullen van zyn ambt het uniform met onderscheidingstekens te dragen, zal ds. Bartlema dit dan ook doen. De synode heeft op de reactie van ds. Bartlema nog geen enkel com mentaar. ,De zaak is nog ln behan deling". zo deelde men ons desge vraagd mede. Kampioenschappen in Gothenburg De wereldkampioenschappen hard rijden in Gothenburg zullen zaterdag 19 en zondag 20 februari toch in zijn geheel door de Nederlandse tele visie worden uitgezonden. Het is het resultaat van de onder handelingen, die de Zweedse televisie in overleg met de N.T.S. gevoerd heeft met de organisatoren in Zwe den. De Zweedse televisie zal exclusief voor ons land de reportages tech nisch geheel verzorgen. De uitzendingen geschieden zater- i dag 19 februari van 15.00-18.00 uur i «de 500 en de 5000 meter) en op zon dag 20 februari van 13.00-18.00 uur 'de 1500 en de 10.000 meter). WEER AANVAL VAN PEKING OP MOSKOU Het orgaan van de Chinese com munistische party, „Volksdagblad", heeft een nieuwe aanval op de Sow- jet-Unie gedaan. Onder het pseudo niem „Waarnemer" schrijft een hoge party- of regeringsfunctionaris, dat de Russische leiders het .imperialis tische Amerika" steunen en als bood schappenjongens van president Johnson en diens vredesoffensief fungeren. De Paklsta&ns-Inalase overeen komst van Tasjkent noemt het blad een Russisch-Amerikaanse samen zwering. die tegen Pakistan is ge richt. Het geeft partijsecretaris Sje- lepin een veeg uit de pan omdat deze by zyn recente bezoek aan Hanoi „in gebreke was gebleven het Ame rikaanse vredesoffensief, een gigan tisch bedrog en een monsterachtige samenzwering, aan de kaak te «tel len. Het Volksdagblad kritiseert voorts het communiqué, dat na de recente Russisch-Japanse besprekingen in Moskou werd uitgegeven, omdat dit geen verschil maakte tussen aanval ler en slachtoffer en de gebeurtenis sen ln Vietnam slechte betreurde als zfjnde een bedreiging voor de vrede. (§uct Qïteuwo i Uit het Leidsch Dagblad van 2 Februari 1866: r Benoemd tot Burgemees- t ter van Leiden Dr. w. C. van ien Brandeler, thans Burge- I meester te Voorburg 4 Als een buitengewoon ver- I ichijnsel in de maand januari i 'can men mededeelen. dat in 4 Voord-Brabant reeds vlin- iers gezien zijn en meikevers i{fn gevangen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1