LEIDSCH DAGBLAD Troepen naar Belgisch Limburg VEILIGHEIDSRAAD OVER VIETNAM Vakbonden in kort geding gedagvaard KIPKROKE Oproep van Harmei Zacht Russen doen weer poging tot zachte landing op de maan Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 No. 31685 Hoofdredacteur: J. Brouwei Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0.88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent) De Belgische regering heeft in de afgelopen nacht 3000 militai ren naar het kolenbekken van Belgisch Limburg gezonden, waar gistermiddag twee mijnwerkers zijn omgekomen en velen gewond bij betogingen tegen de aangekondigde sluiting van een mijn in Zwartberg. Ook op andere plaatsen in deze streek is het onrustig. Vanochtend werd bekendgemaakt dat de Belgische regering te vens detachementen parachutisten naar het noordoosten heeft gezonden. De troepen zullen worden gebruikt ter bescherming van krachtinstallaties, bruggen en fabrieken in het gebied, waar nog steeds groepen betogers rondzwerven en herhaaldelijk met de politie vechten. Twee mijnwerkers omgekomen na hevige gevechten tussen politie en stakers Premier Harmei heeft vannacht ia een spoedvergadering van het Belgische kabinet een „dringende yproepgericht tot de bevolking an Belgisch Limburg om een tin de te maken aan de onrust. Geweld leidt tot niets", zei hij in interview voor de Belgische radio. In Brussel gingen geruchten dat er een kabinetscrisis op han den zou zijn. Gedurende de nacht duurde de onrust in de mijnstreek voort. Gemeld werd dat stakers der gingen met het barricade van wegen bij Zwartberg en Waterschei. In de loop van dit jaar zullen in dit gebied zes mijnen worden geslo ten. Zij maken deel uit van 32 Bel gische mijnen die niet rendabel zijn. Bijna 10.000 werknemers zullen werkloos worden en voor hen zal de Belgische staat zorgen door het be vorderen van herscholing e.d. De Btakende mijnwerkers willen echter voldoende nieuwe werkgelegenheid en financiële steun voor alle werkne mers, alvorens de mijnen de poor ten sluiten (in oktober. Voorts vil len zij die nieuwe werkgelegenheid in hun eigen provincie. Zij hebben de regering in Brussel garanties gevraagd voor de reconversie van de streek. Volksunie Dat de strijd voor hun bestaans- ikerheid door allerlei groepen ern- tig wordt misbruikt, willen de myn- 'erkers voorlopig niet inzien. De Vlaamse Volksunie heeft bijv. al honderden „stoottroepers" naar Bel gisch Limburg gezonden. Zij heeft, zo meent men in Brussel, gemakke lijk spel om de kwestie van het slui ten van de Limburgse mijnen te maken tot een probleem van bevoor deling van de Waalse industrie ten nadele van de Vlaamse mijnwerkers. Honderden aanhangers van de Volksunie zijn gisteren in grote co lonnes personenwagens naar de drie mijnen in Genk getrokken. Langs een andere route arriveerden grote groepen politiemannen uit Antwer pen omdat de brigade in Genk de zaak niet langer aankon. In het Belgisch-Limburgse kolenbekken is de staking overigens nog niet alge- In Winterslag wist een politie-of- ficier de rust te herstellen door de de 500 betogers er op te wijzen dat zij in het naburige Waterschei vrij zouden mogen demonstreren. De demonstranten begonnen toen aan een ordelijke wandeling van een uur naar de mijnzetel in Water schei. Daar kregen de mijnwerkers hulp van de Volksunie-militanten (studenten uit West-Vlaanderen) De veldwacht ontving de groep be togers met schiet iare karabijnen. De betogers braken daarop de wegen open, hakten bomen om en richtten versperringen op met bijna 300 stut- palen die voor de mijn waren be stemd. Diezelfde palen werden later als voornaamste wapen in de strijd gebracht toen de stakers het terrein van de onderneming wilden binnen dringen. Toen kon de betrokken po- litie-officier zijn belofte van een vrije demonstratie niet langer ge stand doen. Hij beval de stakers desnoods met schieten uiteen te drij ven. Met stutpalen poogden de de monstranten de politie te rammen. Ze weigerden te wijken voor kogels en traangas. En de politie sloeg hard terug overal hing de stank van traangas. Tientallen traangasgranaten suisden door de lucht. Het eerste schot uit een po- litiekarabijn was meteen raak. Een vrouw werd aan het hoofd gewond. Een agent liep vervolgens een sche- Amerika blijft naar vrede streven Vanmiddag om half vijf kwam de Veiligheidsraad van de Ver. Naties in New York bijeen ter behandeling van de kwestie-Vietnam. Dit is ge schied op verzoek van de Ver enigde Staten, die een interna tionale conferentie over vrede in Vietnam willen bijeenroepen. Deze conferentie zal tot doel hebben ..de toepassing van de akkoorden van Genève van 1954 en 1962 en de instelling van een duurzame vrede in Zuidoost-Azië". Andere pun ten (alle neergelegd in een >r de president van de Haagse rechtbank zal donderdag om kwart tien het kort geding dienen, dat de directies van de NV Koninklyke Sphinx-Ceramique, voorheen Petrus Regout en van de NV Porcelein- en Tegelfabriek Mosa in Maastricht hebben aangespannen tegen „St.- Willibrordus" -»n de Algemene Be drijfsgroepen Centrale, alsmede het NKV en NVV. Het kort geding zal ns de eisende party worden ge toerd op grond van onrechtmatige iaad. Van de president van de recht bank wordt gevraagd, dat hy een be tel tot het uitroepen van een staking if het voeren van een modelactie zal WEERBERICHT Veel bewolking en overwegend droog, maar plaatselyk mist. Aan hankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelyke rich tingen. Dezelfde temperaturen als tandaag of iets hogere, maar van nacht in het noorden van het land temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 FEBRUARI Zon op: 08.19 uur; onder 17.29 u.; Maan op: 13.17 uur; onder: 05.58 uur; Hoogwater in Katwijk te 12.12 uur; Uagwater te 07.45 en 20.24 uur. Dit nummer bestaat alt pagina's NVV en ABC hebben inmiddels reeds de Amsterdamse advocaat mr. M. G. Rood als raadsman ia het kort geding aangewezen. Ook in textiel Na de aardewerkfabrikanten in Maastricht hebben ook de confectie- fabrikanten van de z..g. stylgroep in Groningen telegrafisch met een kort geding gedreigd als het door de tex- tielbonden gestelde ultimatum niet wordt Ingetrokken. Zoals bekend hebben de textielbonden van de NVV, NKV en CNV de confectiefabrikan ten in Groningen een ultimatum ge steld, dat vrijdag afloopt. Als de werkgevers niet tegemoet komen aan de eisen van de vakbonden zullen zy maandag aanstaande e staking proclameren. Het Sociaal Werkgeversverbond in confectie-industrie eiste voor van ochtend intrekking van het ultima tum. Maar reeds voor deze eis bij het NKV binnen was. zei men daar reeds ook dit voor kennisgeving aan te ne men, zoals men by de aardewerkfa brieken had gedaan. Opgeschort De Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale (NVV), St.-Willibrordus (NKV) en de Christelyke Bedryfsgroepen Centrale (CNV) hebben alle voor deze week vastgestelde besprekingen over nieuwe bedrijfs-c.a.o.'s opge schort, waarby leden van de Algeme ne Werkgevers Vereniging zUn be trokken. De bonden zien voorlopig geen heil in voortzeting van het over leg over c*e nieuwe c.a.o.'s, nu het AWV-standpunt ten aanzien van het vraagstuk van de rechten voor geor- ganiseerden onveranderd blyxt. Amerikaanse resolutie) kingen voor een staken van het vuren onder doeltreffend toe zicht; gebruik van alle midde len om de vrede te bereiken, ook door arbiters en bemiddelaars; een verzoek aan secretaris-ge neraal Oe Thant om bijstand te verlenen. schik- kaanse luchtcavalerie-divisie zijn daar op hevige tegenstand van naar schatting 2000 soldaten van de Viet- cong gestuit. Bij zware gevechten, die gisteren in de omgeving van het dorp Anthai plaatshadden, heeft de Viet- cong zeker 342 man aan doden ver loren. De verliezen aan geallieerde zijde worden licht genoemd, maar bekend is dat twee compagnieën Amerikaanse troepen zware verliezen hebben geleden. Intussen zal Amerika, aldus ver klaarde president Johnson, onver moeid naar vrede blijven streven on danks de hervatting van de bombar dementen. In de 37 dagen, dat het bombarderen van Noord-Vietnam is gestaakt, zijn er van alle kanten pogingen gedaan om tot vredesonder handelingen te komen. Zy zijn ech ter afgestuit op de weigering van Hanoi en Peking, aldus president Johnson. Wat Hainoi (Noord- Viet nam) eist is alleen maar, dat Zuid- Vietnam zich aan het communisme overgeeft. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Arthur Goldberg, zou de Veiligheidsraad vanmiddag verslag doen van de toestand in Vietnam en een resolutie indienen om de weg naar een vredesconferentie te ope nen. Deze stappen, aldus president Johnson, zijn in de geest van de nieuwe oproep van Paus Paulus. De bombardementen zyn hervat om de bevoorrading van Zuid-Viet- nam te hinderen, wanneer de pauze was voortgezet had dit meer mensen levens gekost, zei president Johnson. Tot nu toe werd geaarzeld de kwestie in de V.N. te brengen uit vrees dat de Sowjet-Unie daardoor gedwongen zou worden Noord-Vietnam actiever te steunen en daardoor rechtstreeks met de V.S. in botsing zou komen. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen verwachten, dat het in de Vei ligheidsraad tot moeizame debatten zal komen wanneer deze bijeenkomst ter bespreking van de kwestie Viet nam, maar menen dat de gesprekken in de wandelgangen misschien be langrijker zullen zijn dan wat in de vergaderzaal zelf gezegd wordt. Ge tracht zal worden een aantal neu trale landen een belangrijke rol te laten spelen tussen de tegenover elkaar staande partijen. De laatste maal dat de raad de kwestie-Vietnam besprak was in augustus 1964 naar aanleiding van een Amerikaanse klacht over inci denten in de Golf van Tonkin, ver oorzaakt door Noordvietnamese kanonneerboten. Noord-Vietnam, dat geen lid van de Verenigde Naties is. maakte toen duidelyk dat het bet gezag van de volkerenorganisatie >n de kwestie niet aanvaardde. Er zijn sindsdien geen tekenen geweest van een verandering in deze houding. Het is dan ook zeer onzeker of Noord-Vietnam gevolg zal geven aan een uitnodiging van de Veiligheids raad, aan het debat deel te nemen Het gebied van ..Operation Masher" ligt ongeveer 30 kilometer ten zuiden van de plaats waar vorige week 4009 Amerikaanse mariniers aan land zyn gezet. Deze troepen zyn de hoofdweg overgestoken en voeren meer land inwaarts zuiveringsoperaties uit. Ten zuiden van het operatiegebied van de luchtcavaleriedivisie zyn langs de hoofdweg andere uitgebreide zuive ringsacties aan de gang. Woedend Dat maakte de byna honderd po litieagenten zó woedend dat zy al le verdere bevelen van hun comman dant negeerden en op eigen houtje schietend en slaand een charge uit voerden. De jeeps van de rykswacht stoven tot de deuren van winkels en huizen. Talrijke vrouwen, kinderen en bejaarden werden daarbij tegen de grond geslagen en met geweerkol ven bewerkt. Een 24-jarige Hongaar se mijnwerker (de vreemdelingen maken ongeveer 60% van de mijnbe- zeting uit) werd door een kogel in zyn buik getroffen en stierf later in het ziekenhuis. Daarna werd het korte tyd rus tig, maar 's avonds toen de nacht ploeg in Waterschei aan het werk wilde, kwam net tot nieuwe inciden ten. Een 23-jarige Belg raakte door een gasgranaat aan het hoofd ge wond en overleed enkele minuten daarna. De gehele nacht patrouilleerden grote groepen van de rykswacht door de streek Zelfs ai zou men het willen dan nog zou men in de plaats Winter slag op dit moment het werk niet kunnen hervatten. Kompels uit Zwartberg hebben daar in de fa brieksgebouwen kostbare transport installaties vernield, kabels doorge sneden en spoorlynen geblokkeerd. DUBBELE PEUII Een 38-jarige inwoner van Wil- leskop heeft deze maand dubbel pech. Op 15 januari schoot hy zich zelf met een buks in het been en de zer dagen verscheen de Rykspolitie aan zijn bed in het ziekenhuis proces-verbaal op te maken omdat hij de buks „onbevoegd en ondeskun dig had gehanteerd". De man werd op 15 januari door een toevallige voorbijganger bewus teloos en hevig bloedend, met de vuurbuks naast zich, aan de kant van de weg gevonden. De voorbijganger redde hem het leven, doordat hy di rect transport naar een ziekenhuis organiseerde. Iedereen hield zijn mond over het gebeurde, maar de po litie kwam er toch achter en zocht de ongelukkige schutter op in het ziekenhuis. De buks is in beslag ge- Stakende Belgische mijnwer- i weg na vechtpartijen met de po- kers dragen een gewonde collega I litie. Rusland heeft gisteren de Loena-lX gelanceerd in de richting van de maan. Hoewel de Russen dit niet officieel bekend hebben gemaakt, moet aangenomen worden dat de Loena een zachte lan ding moet maken, waardoor voor het eerst waarnemingsinstru menten onbeschadigd op de maan worden geplaatst. Alle voor gaande pogingen tot een dergelijke zachte landing zijn mislukt. Instrumentaal onderzoek van de maanbodem ter plaatse is nood zakelijk als voorbereiding van een landing van ruimtevaarders. Massale actie Naar schatting 15.000 man Ameri kaanse. Zuidkoreaanse en Zuidviet- namese troepen rukken sedert een week op langs de belangrijke hoofd verkeersweg nummer 1 langs de kust in Zuid-Vietnam, die als gevolg van de sterke druk van de Vietcong reeds een jaar onbruikbaar is, zo is van daag in Saigon onthuld. De codenaam voor de operaties langs het noordelijke deel van de weg luidt „Operation Masher". Zes duizend man van de eerste Ameri- Het juiste tijdstip van de lance ring is niet bekend gemaakt, maar vermoedelyk was dit gisteren in de ochtenduren. Aangenomen kan wor den dat de Loena eerst in een par- keerbaan om de aarde werd gebracht en van daar uit in de richting van de maan werd gelanceerd. De vlucht naar de maan zal waarschynlyk drie en een halve dag duren. In de Russische bekendmaking werd gezegd, dat het ruimtevaartuig „wetenschappelijke, telemetrische en andere meetapparatuur aan boord heeft die automatisch wordt inge schakeld in overeenstemming met net vluchtprogramma en opdrachten vanaf de aarde". Vorige Russische pogingen tot een zachte landing werden ondernomen op 2 april 1963 en 10 mei. 11 juni. 8 oktober en 3 december 1965. Deze pogingen mislukten doordat de maan werd gemist of doordat de remraket- ten niet feilloos werkten. De laatste maal slaagde de poging met de Loena-VIII byna. Zelfs een seconde na het neerkomen op de maan wer den nog signalen opgevangen. Het is niet bekend gemaakt hoe dicht men toen by succes is geweest en wat er op het laatste moment toch nog mis is gegaan. Amerika heeft éénmaal een poging gedaan, een houten bol met Instru menten onbeschadigd op de maan te krygen. Deze moest worden uitge worpen door de Ranger V in oktober 1962, toen deze dicht langs de maan scheerde. Dat experiment mislukte. De Amerikanen willen nog dit jaar enkele „Surveyors" lanceren voor een zachte landing op de maan, doch dit zal pas in het voorjaar kunnen ge schieden. Aih Lekker, van L?LFoC23 Arrestatie jonge Clii liezen op Java ■jt In de Veemarkthallen van 's Hertogenbosch is al iets te bespeuren van het komende carnaval. De carnavalwagens worden opgebouwd en grote poppen worden de band" gelanceerd, zoals hier de ..burgemeester van Oetel- donk". In Krawang en Tjikampek op West-Java hebben militairen een aantal jonge Chinezen gearresteerd wegens pogingen tot het uitlokken van rassenonlusten, aldus het leger- blad Berita Voedha van maandag. De Chinezen hadden vorige week op muren woorden geklad die de mohammedanen boos moesten ma ken. Uit een onderzoek bleek dat de daders bevel gekregen hadden van de Indonesische communistische par ty en de Baperki, de vereniging van burgers van Chinese oorsprong. Minstens zes mensen hebben zich intussen aangemeld voor de post van minister voor prysverlaging. Na ge houden demonstraties van studenten had president Soekarno bekendge maakt dat ieder die binnen de drie maanden de prijzen kan verlagen tot minister benoemd zal worden. Faalt de lopen- hij. dan krygt hy tien jaar, wordt de economie nog slechter dan wacht hem de dooa. De kandidaten zullen binnenkort door het kabinet worden ondervraagd. ÉW ^)lu teutvo Uit het Leidsch Dagblad van J 1 Februarij 1866: Den lsten Mei a.s. ver- trekt van 's-Hage naar Lei den de 5e kompagnie van het regiment veld-artillerie on der bevel van den kapitein J. C. van Gheel Roell. De firma C. Saunder en Co te Liverpool heeft mede deling gedaan dat zij uit Yo kohama een partij groene en witte eieren van zijdewormen heeft ontvangen en a 12 shil ling per carton zijn te ver krijgen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1