Henk Scholte ongeslagen Ria Rietveld toont ziek veruit sterkste turnster Superieure techniek en een gezonde vechtlust Biljarters en tv Kilius en Baumler zijn liet gezeur moe: medaille terug Duitsers te sterk MAANDAG 31 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ROELOFARENDSVEEN, zondagavond Tussen zijn voor bereidingen voor het Europees kampioenschap libre in Cairo door heeft Henk Scholte laten zien dat zijn minder goede resultaten en kele maanden geleden in het nationale kampioenschap anker kader 47/1 op een vergissing hebben berust. Want ongeslagen en met het fraaie gemiddelde van 30.88 eindigde de zwartgelokte Eind- hovenaar in de strijd om de Nederlandse titel in het anker kader 71/2 als alleenheerser ver boven alle anderen, inclusief Tini Wijnen, de man, die juist in Oldenzaal zo had geschitterd. PROLONGATIE Voor Scholte betekende het een prolongatie van dit kampioen schap, dat hij overigens nu al voor de vierde maal op zijn naam schreef. Maar nog nimmer te voren ivas zijn overmacht, geba seerd op een superieure techniek en een gezonde vechtlust, zó groot Mede door het falen van Wijnen, die zijn persoonlijke moeilijkheden niet opzy kon zetten en genoegen moest nemen met een voor zijn doen matige derde plaats en de knock outs, die de overige deelnemers onder elkaar uitdeelden, was Scholte zater dagavond laat al zeker van de titel. En nu niet, zoals zo vaak gebeurd, omdat hij in gemiddelde onbereik baar was geworden, maar puur op punten. Scholte was zelf ongeslagen gebleven tegen Wijnen (228—300 in 10 beurten) en Joop Roodenburg <30028 in 7 beurten), terwijl Van Leur door een verrassende zege ook Bart van Nijnatten op vier punten van de leider had gebracht. Zeker Scholte was al zeker van de titel na deze winstpartij, want ook al had Van Nijnatten van Van Leur ge wonnen dan nog had deze lange Westbrabander geen kampioen kun nen worden omdat hij altijd in ge middelde op de Eindhovenaar zou zijn achtergebleven. Het lag geheel in de lijn van dit toernooi, dat Van Leur het eerst de finish bereikte. Van Nijnatten had nog de nastoot maar zou hierin ruim 100 punten moeten scoren om een remise en een zekere tweede plaats in het kampioenschap te bewerkstelligen. Juist op derge lijke momenten groeit Van Nijnatten naar grote hoogte. Hij verzamelde het ivoor en begon te scoren. Toen, na ruim dertig punten, een kets en een eind aan de illusie. Van Nünatten deed toen wat zoveel kleinere biljatters zo graag zouden doen als het hun niet lukt: in een opwelling brak hij zijn keu over een knie in twee stukken „Dat is zijn eigen schuld, moet hij naar niet ket sen", was de lachende reactie van de Brabander tegenover de verblufte toeschouwers. Gave reeks Waartoe Van Nijnatten in de 6toot in staat is bleek zondagmiddag toen Scholte in dertien beurten de 300 by elkaar had en zyn opponent, die tegen een hopeloze achterstand aankeek hij stond op 117 in die nabeurt een gave reeks van scoorde. Te weinig voor een remise dus, te weinig ook voor de tweede plaats, die inmiddels al aan Lambert van Leur, dankzij een overwinning in 22 beurten op Hans Vultink, was toegevallen. Merkwaardigerwys maakte ook Van Leur in zyn laatste party zyn hoogste serie van toernooi: 169. De buit was verdeeld. Scholte vas wat teleurgesteld, omdat zyn ge middelde door die 13 beurten tegen Van Nynatten van 32.72 naar 30.88 gezakt. De Eindhovenaar is Nederlands recordhouder met 38.90, gemaakt in het wereldkampioenschap pentatlon in Antwerpen, maar zou nu graag ook met het hoogste ge middelde, ooit in een nationaal kam pioenschap genoteerd, zyn geëindigd. eer biyft nu aan Tini wynen, die drie jaar geleden kampioen werd met 31.81. Uitslagen 300 18 95 16.66 133 18 62 7.38 Het ziet er naar uit, dat aan de voortdurende onenig heid tussen biljarters en de filmers van het televisiepro gramma „Sport in Beeld" binnenkort een eind zal ko men. Want eindelijk heeft het bestuur van de biljart bond besloten op korte ter mijn een deskundig onder zoek te laten instellen naar de toegestane lichtsterkte bij het biljartspel. Dit is ge schied naar aanleiding van nieuwe moeilijkheden zater dagavond bij het Nederlands kampioenschap anker kader 71/2 in Roelof ar endsveen. Henk Scholte de enige van de spelers overigens die wat dit punt betreft ronduit en eerlijk zijn mening durft te zeggen vertikte het aan vankelijk om aan zijn partij tegen Roodenburg te begin nen, omdat naar zijn mening de extra lampen te veel hin der opleverden. Bondsbe- stuurder Schimmel nam toen in overleg met de spelers ook Scholte verklaarde zich akkoord het besluit om de televisielampen te laten aan flitsen op het moment dat in een der partijen de 150 zou zijn bereikt. Aldus geschied de. Het grootste bezwaar van Scholte tegen de overvloed van lampen, die vaak extra worden bijgezet, is dat het dan in de toch al warme za len nog heter wordt. „En dat voor in totaal twee minuten film. Als het nu voor een di recte uitzending was al dus Scholte, die niet kan be grijpen waarom de televisie voor zulk een korte opname nu juist tijdens de partijen wil filmen. Laten ze het er voor of er na doen, zoals vroeger ook door het film journaal werd gedaan". Een grief van de meeste spelers was dat in dergelijke situaties de bond eigenlijk nooit een standpunt innam. Dat gebeurt nu wel en dus kan men binnenkort richtlij nen verwachten. Uit handen van de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, de heer P. JM. van Engelen, ontvangt Henk Scholte de gouden medaille. (Foto Leidsch Dagblad) Van Nynatten 300 Roodenburg 93 wynen 300 Jacobs 181 Van Leur Van Nynatten Scholte Roodenburg Roodenburg wynen Buys Jacobs Vultink Van Leur Scholte Van Nynatten Eindstand: 9 137 33.33 9 33 10.33 12 92 25.00 L2 51 15.08 13 37 9.23 13 76 23.07 20 58 15.00 20 46 11.20 22 41 9 22 22 42 13 63 22 91 11.27 22 169 13.G3 13 77 23.07 13 162 21.46 m.p. car. brt. h.s. gent. Scholte 14 2100 68 210 30.83 Van Leur 10 1825 146 169 12.58 wynen 8 1954 72 125 27.13 v. Nynatten 8 1870 108 162 17.31 Jacobs 6 1689 120 137 14.07 Roodenburg 6 1480 108 163 13 Vultink 4 1575 111 91 14 Buys 0 849 96 62 8 Toernooi-gemiddelde16.11. De Hagenaar Piet Buys is beneden de minimumgrens van 10.00 gebleven en is zyn ereklasserschap kwyt ge raakt. Wel of geen professional in 64 Marika Zahn—Kilius en Hans Jürgen Baumler hebben het Internationaal Olympisch Comité aangeboden de zil veren medaille, gewonnen bij de winterspelen van Inns bruck in 1964, terug te geven. Zij zijn de eersten in de geschiedenis van de moderne Olympische Spelen, die zelf aanbieden afstand te doen van een gewonnen medaille. Fransje van Deursen in halve finale om de nationale titel kleed in een elegant grijs pak. zich voortbewegend zonder kruk ken, maar nog wel trekkend met zyn been, woonde hy de inter nationale indoorwedstrijden in Moskou by. Brumel zag o.a. zyn xmcurrent Valeri Skvortsow 2.16 m. hoog springen, maar wat het meest onder de indruk van zyn landgenote Tatjana Schelka- nova, die 6.35 meter ver sprong en daarmee de beste indoorpres- tatie van dit seizoen leverde. Ook pa Het liep Marianne Heemskerk de afgelopen dagen wat tegen. Dat is haar grote geluk ge worden. De bekende zwemster ontsnapte aan de dood door plotseling haar reisschema naar Bremen te veranderen en met een ander vliegtuig naar de internationale zwemwed strijden te reizen. KILIUS—BAUMLER medailles terug Agendapunt De beide Duitse vedetten, mo menteel als professional triom fen oogstend by de revue Holi day on Ice, zyn het voortdurend discussiëren over hun status tJj- dens de spelen van Innsbruck moe en willen er op deze manier een einde aan maken. Hen wordt verweten, dat zy reeds voor de spelen een profcontract hadden getekend en men kan het er by 't I.O.C. nu maar niet over eens worden, of zy daarmee reeds professional waren. Het feit, dat de kwestie tydens het komende I.O.C.-congres in Rome voor de zoveelste maal in behandeling zou worden genomen, heeft Ma rika en Hans Jürgen tot hun be sluit gebracht. Zaterdagavond stelden zy Willi Daume. voorzit ter van het Westduitse Olym pisch Comité, van hun voorne men in kennis. Slechts één maal in de ge schiedenis van de moderne spe len is een atleet een door hem gewonnen medaille ontnomen. Dat gebeurde in 1912, toen Jim Thorpe, die als professional honkballer bescheiden bedragen had verdiend, de tienkamp won in Stockholm. KRISKRAS DOOR DE SPORT VALERI BRUMEL Brumel Voor het eerst na zijn motor ongeluk, waarby hy een been brak, verscheen hoogsprong fenomeen Valeri Brumel zater dag weer in het openbaar. Go- Het gesprek met het bestuur van de Westduitse zwembond over de training van de damesploeg door de Robben-zwemster wordt uitgesteld. Daarom be sloot de verloofde van wielren ner Jaap Oudkerk via Neder land naar Bremen te reizen en bovendien zondag terug te keren om voor de Hilversumse Zwemclub in Breda in zwem wedstrijden nit te komen. Zo miste Marianne, die in Wies- baden werkzaam is, het onge luksvliegtuig van de Lufthan sa. Haar vader, die destijds deel uit maakte van de bemanning van het KLM-toestel dat in Italië in zee stortte met als gezag voerder Hans PI es man, ont kwam toen ook op wonder baarlijke wijze aan de dood. Want terwyi alle inzittenden om het leven kwamen, bevond de heer Heemskerk zich nog in Cairo. Hy had daar kort voor de start zijn plaats afgestaan aan een collega, die met oor- pynen zo snel mogelyk een Nederlandse arte wilde raad- plectn... Een overtuigende overwinning be haalde de Belgische crack Gaston Roelants in een cross in Blankeberge. Na 8000 meter ging hy met voorsprong van 37 seconden op de Duitser Harald Norpoth als eerste door de finish. De Brit Turner werd derde, Dick de Bruyn als beste Nederlander veertiende. Swift weer in toernooi van Excelsior Voor de tweede keer wordt het wlelerseizoen op de weg door de Haarlemse Raceclub „Excelsior" in gezet met een uit zeven ritten be staand nederlaag toernooi. Het Leid- se Swift", vorig jaar de sterkste, en „Sassenheim en Omstreken" werden opnieuw uitgenodigd. De ritten wor den gereden op het snelle parcours in het nieuwe stadsdeel Schalkwyk te Haarlem. De spits in dit toernooi wordt af gebeten door „Avanti" uit Alphen aan de Ryn, dat zondag 20 maart naar de Spaarnestad gaat voor het rijden van de eerste rit. Het pro gramma ziet er verder als volgt uit: 27 maart: tweede rit met „Swift' (Leiden); 6 maart: derde rit met „De Germaan" (Amsterdam); 13 maart: vyfde rit met D.T.S. (Zaan dam)27 maart: zesderit met „Amersfoort" (Amersfoort); 3 april: zevende rit met .Sparta' (Den Haag) üpnieuiv zege van Blokkeer/DES Europese beker volleybal De Nederlandse volleybalkampioen Blokkeer-DES heeft zich zondag ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker. De Haagse combinatie won in Ant werpen de tweede wedstryd tegen de Belgische kampioen Brabo met 2—15, 15- -3, 15—7, 15—13, 18—16. De -eerste ontmoeting in Den Haag was in een 3—1 zege voor de Neder landers geëindigd. In de tweede ron de komt Blokkeer/DES uit tegen de Tsjechische kampioen. Terugkeer (Van één onzer redacteuren) De Bodegraaf se Ria Rietveld Van Velzen is de grote winnares geworden van de in de school aan de Du Rieustraat gehouden districtswedstrijden West B van het KNGV (één der selecties, waarvan de eerste vijf doordrin gen tot de halve finale om het Nederlandse turnkampioen- schap). De goedlachse Ria won met grote overmacht en dat is een prestatie te meer omdat haar conditie, zoals zij vertelde, heel wat te wensen overliet: in de af gelopen week had zij maar wei nig kunnen slapen door ziekte van haar dochtertje. Ria's plaats- en clubgenote Ping de Jong eindigde op ruim l]/2 punt op de tweede plaats en de Dordtse Elly de Vos werd op bijna twee punten achterstand derde. De Leidse gymnastiekgemeenschap zag gisteren met enige spanning de terugkeer tegemoet van de voormali ge Nederlandse nr. 2, Fransje van Deursen. Zoals bekend heeft zy ge ruime tyd niet aan grote wedstryden kunnen deelnemen door een ernstige beenblessure. Welnu, de Brunhilde- turnster is de halve finale binnen gedrongen door op de vyfde plaats beslag te leggen. Een verdienstelyk resultaat als men bedenkt dat zy maar weinig heeft kunnen trainen. Het ging allemaal nog wat stroef, hetgeen vooral haar cyfers op brug en balk drukte. In haar vrye oefe ning ontbrak voorts de salto nog en op de hecht by het paardspringen aal nog flink moeten worden ge oefend. Wat volledig behouden is, haar vederlichte manier van bewe gen, iets waartoe nog maar bitter weinig turnsters in staat zyn. Te hopen is dat de Leidse nr. 1 straks in de halve eindstryd wat beter is ingewerkt, wellicht komt dan het „heilig vuur", dat gisteren nog ont brak, vanzelf weer terug. De andere Leidse deelneemster Netty van Wyk (Nieuw Brunhilde) deed het, gemeten naar haar mo- geiykheden, ook zeer behoorlyk en werd in het veld van 23 turnsters elfde. Anke Platteel van DOS, die ook had ingeschreven, moest door ziekte verstek laten gaan. Peil Het peil in deze dis trie tswedstr ij d viel niet mee. Behalve de boven al les uit torende Ria Rietveld! (zy scoorde op alle onderdelen boven de negen) waren er geen byzondere uit blinkers, al verdient Elly de Vos ze ker een pluim voor haar prachtige vrye oefening. Er vielen zo nu en dan magnifieke onderdelen te zien, maar de glans daarvan verdween onmiddeiyk temidden van de ve le onnodige missers en slordighe den. Het uitzonderiyk matige werk aan de evenwichtsbalk is te verklaren door gebreken aan het toestel: glad met een ongel yk loop vlak waar door velen de balk ontydig moesten verlaten. Maar op een dergeiyk ex cuus kan men niet terugvallen by brug en vrye oefeningen. volg was dat de Jury haar niet meer dan een 6^ kon toekennen. Een zorg vuldiger optreden op dat toestel en vooral een wat sterkere mentale in stelling hadden haar zieker een plaats op het erepodium gegeven. Daar bleef zy nu met haar gedeelde ze vende plaats vry ver vandaan. In de slotfase werd Magda nog juist voor- bygestreefd door de minder talent volle, doch veel feller strijdende Tsjitske Regeer, die haar slip pertje aan de brug goedmaakte met sterk werk op balk en paard. De cere monie werd hier een volledige Rot terdamse aangelegenheids, want de uitstekend voorbereide turnsters van Kralingen belandden tot dolle vreug- an de aanhang op de eerste drie plaatsen. De wedstryden waren op zeer goe de wyze door de Turnkring Leiden georganiseerd. Goed begin In de ochtenduren hadden Jeugdturnsters de strijd met elkaar aangeboden, eveneens om plaatsen in de halve finales van het nationale kampioenschap. Hier hadden acht Leidse turnstertjes ingeschreven, van wie vooral Magda Breed veld (Brun hilde) en Tjitske Regeer (DOS) zich krachtig weerden. Magda begon voor- treffeiyk, stond na vrye oefening en zelfs aan kop, maar verknoeide haar kansen grondig op de balk. Op dit apparaat deed zy zo ongeveer al les behalve er ópbiyven.Het ge- Uitslagi ;en Uitslagen dames: 1. Ria Rietveld (Bodegraven) 37.50 pnt, 2. Piny de Jong (Bodegraven) 35.90 3. Elly de Vos (Dordrecht) 35.40 4. Henny v.d. Broeck (Rotterdam) 34.95 6. Frans je van Deursen (Lelden) 34.55 (cyfers: vrye oef: 9.00, brug 8.95 balk: 7.75 (afgevallen), paar- sprong 8.85) 8. Gerda van Velzen (Bodegraven) 33.15 (zy verspeelde haar kansen op de balk) en 11. Net ty van Wyk (Leiden) 31.70. Jeugdturnsters: 1. Ivonne v. t Westende (Rotterdam) 33.85.2, Anne ke Hoeyenbos (Rotterdam) 33.30 3. Willeke Oosthoek (Rotterdam) 33.15.4. M. v.d. Bos (Bodegraven) 33.10 5. J. Schouten (Bodegraven) 32.35. 6. Tjitske Regeer (Leiden) 32.25 7/8 Magda Breedveld (Lelden) 31.40, 10 Marian van Varick (Leiden) 30.95, 12 Carla de Groot (Leiden) 30.50 13. F. Blonk (Bodegraven) 30.05 14/ 15 Anneke de Vries (Leiden) 29.90; 19 Ria van Soest (Leiden) 26.95 21. J. Dompeling (Wassenaar) 26.50 23/ 24 Paula v. d. Horst (Lelden) 24.10 (zy had belist een plaats by de eerste tien kunnen krygen als zy het |op de brug maar verder had ge bracht dan een 1 (één..) van de I Jury), Zaalhandbal Doodstil hebben de ruim 2000 toe schouwers zondagavond in de Hout- rusthallen in Den Haag toegekeken hoe het Nederlandse zaalhandbal- team in de kwalifloatieronde van het toernooi om het wereldkampioen schap met 8-17 (3-8) van West- Duiteland verloor. Doodstil van bewondering voor de Westduitsers, die met fraai en direct handbal er halverwege de wedstrijd soms een show van maakten en onze landgenoten een lesje gaven. Neder land miste de schutter die de kansen had kunnen benutten, ontstaan na doorbraken van o.a. Rienk Flerudrie, Guus Canitelberg en Helmert Botter- man. De man met het harde schot ontbrak. stand luktt nu ln het kwalifica- W est-Duitsland Zwitserland Nederland België 3 10 2 2 57-27 62-41 35-44 39-81 Op het ereschavotje: v.l.n.r Piny de Jong (2de), Ria Riet- I veld (lste) en Elly de Vos \(3de). (Poto LD./Holvaet) Het Nederlandse dames zaalhand bal team won ln Utrecht met 11-4 van Frankryk. ORANJE BOVEN Door een 6—0 zege van Anderlecht op Sint-Truiden, dat de landskampi oenen in de vierde wedstryd van het seizoen hun eerste nederlaag toe bracht en nadien lange tyd de lei ding behield, is de strijd in de Bel gische competitie vrywel beslist. De voorsprong van vier punten, die An- derlecht nu op zyn belager heeft, zal zeker niet snel ongedaan kunnen worden gemaakt. De grote man b(j de 60 triomf was een Nederlander. Jan Muider, vorig seizoen nog ama teur by WW Winschoten, ontketen de viermaal een orkaan van geest drift op de tribunes door te scoren. Oranje Boven", werd er tenslotte door de toeschouwers gezongen ter ere van de Nederlander, die zich in korte tyd een enorme populariteit by het verwende Anderlecht-publiek heeft

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9