Wit in Spanje favoriete kleur Scholte's kansen Eli ld MT KAPOT VAN L.F.C.-Volewijckers BILLY WRIGHT ZET MES ER IN Karafeschool SERIESE Amateurs weer vrij Kangeroes bleef VVS in derby de baas: 3-1 KRANTENBEZORGER GEVRAAGD r^TERDAG 29 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Barcelona de enige club die Madrileens werwicht zou hunnen doorbreken van vandaag (Van onze Madrileense correspondent) Eén aantal Spaanse helderzienden lieeft, roerend in hun koffiedik en °p ^rend in hun kristallen bollen, voorspeld dat de favoriete kleur in Spanje 1966 wit zal zijn. De puhlikatie van huil opzienbarende bevindingen heeft lllkltm enorme slag toegebracht aan een ongekend aantal Spaanse voetbalfans. i voorspelling voor 1966 heeft ook alle supporters en dragers rode, gele, groene en blauwe baltruien zwaar geschokt. Behal- n de vijfvoudige Europese pioen Real Madrid, die doorgaans top tot teen in smetteloos wit eiken de groene velden betreedt, njn er dan ook van overtuigd dit jaar opnieuw onder hun te- is geboren, en dat zij 'voor de eiste maal met alle lauweren die Europese voetbal ter beschikking zullen worden getooid). •i.iip EMA- TE i vai ijle andere Spanjaarden, die door de capriolen van de voetbal n slapeloze nachten beleven, waren er niet zo kapot van van wit voor 1966. Zij vonden het zelfs ivel aanvaardbaaromdat in opzichten de toekomst van Spanje nog steeds een onbeschreven blanco papier is. Maar in de voetbalwerèld overheersen felle kleu- die zijn gekoppeld aan even felle hartstochten. GESCHOKT Opkomst Spaanse voetbalcompetitie is in erste helft van het seizoen gete- geweest door de pijlsnelle op- V.'lid 1st van een volslagen outsider, tot de eredivisie gepro- eerde elftal van Pontevedra. Tien competitiedagen lang wist dit zich aan de kop van de rang- 5 handhaven en alle goedbe- voetbalsterren te verontrusten. Heze elf jongens zonder naam, ge- knapen, gehard in de visvangst iet genadeloze klimaat van de ige Atlantische kust, lieten in hun ousiasme en vechtlust alle ster elftallen In het zand bijten. Al puur talent is opgewassen te- de ervaring, het kapitaal en de Jjfszekere organisatie van de grote clubs die in Spanje al halve eeuw lang de toon Real Madrid, Atletico de rid, „Barbelona", „Zaragoza" en encia". De vijf groten laten er aatste drie competitiezondagen twijfel over bestaan, er weinig te voelen hun absolute hege- e af te staan aan een indringer pontevedra. Zwaluw eerste die Pontevedra voorbij vas Atletico de Madrid die zich erwege de competitie met een fa. sprong van drie punten tot win- ampioen mocht uitroepen. Maar live Real Madrid hebben de win- impioenen in Spanje nooit veel es gehad. ten zwaluw maakt nog geen zo- En enkele punten voorsprong rwege de competitie maakt nog liga-kampioen. strijd aan de top van de Spaan liga spitst zich toe. Real Madrid taidelijk in opmars en bedreigt grote rivaal Atletico. Die riva- spitst zich thans elke nieuwe petitiezondag toe, en wordt zó dat de Madrilenen er niet al- hun voetbalhartstocht, maar hun politieke tegenstellingen in kunnen. Atletico de Madrid telt er zijn aanhang voornamelijk de eiders uit de hoofdstad, terwijl dijn is van de betere iden. Peide clubs staan tegenover Is „Labour" voorlopig vo boventoon. de eersten Jong Uetico de Madrid heeft een jong il waarvan de meeste spelers bewijzen moeten dat zij de ho- ïansfer-kosten die voor hen be id worden, waard zijn. De sterren Real hebben dat al lang bewe en zij maken soms de indruk vermoeid te zijn, maai- een keer ijzen zij, dat als het erop aan weinig elftallen in de wereld fn hen zijn opgewassen. Tegen- toenemend gebrek aan Iheid stellen zij hun weergalo- techniek en hun professionele op het spel. Real Madrid lijkt een orkest dat alleen maar uit genten bestaat. En deze dirigen- ztfn nog altijd in staat iedere mstander een les in voetbal te •aast de enorme onderlinge riva- it hebben de twee Madrileense bs gezamenlijk de rest van de na- PUSKAS groot dirigent van Real Madrid tie tegenover zich. De dertig miljoen Spanjaarden die buiten de hoofd stad wonen, hebben een grondige af keer van hen. Madrid en regering zijn identiek. En iedere supporter „Barcelona", „Zaragoza" of „Va lencia" is er dan ook van overtuigd dat als hun club niet tegen de beide Madrileense opgewassen is dit komt door indirecte Inmenging van het mi nisterie van binnenlandse zaken. Al leen „Madrid" mag winnen. Beivezen Dat dit niet helemaal juist is, heb ben de laatste weken de elftallen van Barcelona en Zaragoza bewe zen. Achtereenvolgens hebben zij Real Madrid en Atletico in eigen huis verslagen. De overwinning van Zaragoza op Atletico was niet zo bij zonder, want de vorige competities hebben die van „Zaragoza" met hun pijlsnelle voorhoede dit huza- renstuntje geleverd. Maar voor die van „Barcelona" was het 2 3 jaar ge leden dat zij Real in eigen huis heb ben weten te verslaan. Deze twee zeer spectaculaire over winningen hebben de Spaanse bur gers wat moed gegeven en wat hoop dat zij het overwicht van Madrid zouden kunnen breken. Maar de stand in de liga drukt deze hoop de kop in. Atletico de Madrid stó-at met 26 punten bovenaan. Dan volgen Real Madrid met 25 punten, Pon tevedra heeft zich met de grootste moeite tot 22 weten op te werken en dan volgen „Barcelona", „Zara goza" en „Valencia", elk met 21. De strijd gaat ongetwijfeld tussen de twee Madrilenen, van wie Atleti co in het voordeel moet worden ge acht. Real Madrid heeft nog een zware strijd om de Eurobeker voor de boeg en zal om prestige-redenen alles op alles moeten zetten om dit jaar tot iets betere resultaten in Vriendschappelijk Indien de consuls de terreinen goedkeuren spelen LFC en Rooden- burg morgen oefenwedstrijden. De kanaries ontvangen het eerste ama teurelftal van De Volewijckers; Roo- denburg krijgt op Noord bezoek van AFC. Hoogoventoernooi Gisteren werden in het Hoogoven schaaktoernooi slechts de afgebroken partijen uitgespeeld: Czerniak (Isr.) Bobotsov (Buig.) ViVt\ Czerniak (Isr.)—Bachtiar <Ind.) 01; Lange- weg (Ned.)— Bilek (Hong.) Vt. Stand na 13 ronden: 1. Poloega- jewski 10>42/3. Bilek en Szabo 9'*; 4. Ivkov 8'i; 5. Nel 7'i; 6/7/8/9. Van den Berg. Donner, Filip, Langeweg 6^; 10. Czerniak 6: 11/12. Bobotsov. Van Scheltinga 5; 13/14. Damjanovic Kuijpers 4'l-; 15. Bachtiar 4; 16. Lehmann 3^. Engeland scoort 240 voor 9 Graham Mckenzie, de medium pace bowler die in het Australische cricketteam voor de vierde test match tegen Engeland de gebles seerde Peter Allan vervangt, maakte een indrukwekkende start toen de strijd gisteren in Adelaide begon. Hij zaaide met zijn voortreffelijk bowlen paniek in de Engelse verde diging met als resultaat, dat Enge land de dag afsloot met een score van 240 voor 9. Toen 5 Engelse wickets waren geveld, bedroeg het totaal slechts 48 runs in 21 overs. In de test-serie leidt Engeland met 1 overwinning en twee draws. Waterpolonieuws In de v\jfde ronde van de (wa terpolo) stryd om de KNZB-beker wordt vanavond (aanvang 20.00 uur) in de Overdekte aan de Haar lemmerstraat de wedstrijd De Zijl De Dolfijn gespeeld. De Leidenaars, die in de vierde ronde het Goudse Donk uitschakelden, maken tegen de jeugdige Amsterdamse ploeg wei nig kans. Voor de wintercompetitie staat er morgenavond in de tweede klasse voor De Sleutelstad de lastige I Esc a op het programma. deze monstercompetitie te komen. Atletico kan zich helemaal op de liga-stijl concentreren. Maar Real blijft een uiterst gevaarlijk tegen stander en heeft momenten van zo grote virtuositeit dat hij een grote kanshebber blijft. Herstel Toch kunnen „Barcelona" en „Zaragoza" alsnog voor verrassingen ■zorgen. „Barcelona" heeft een uiterst zwakke start gehad in de competitie, maar deze club beschikt over de 28 meest-belovende jonge spelers van het land. Bovendien heeft de club zich kranig hersteld. De overwinning drie weken geleden op Real Madrid in eigen huis was Real Madrid traint in het be-\ faamde Bernabau-stadion. geen toeval. „Barcelona" speelde volkomen superieur en stelde de Madrilenen in de schaduw. „Bar celona" blijft echter onberekenbaar en de laatste tijd spelen de voetbal sterren uit de tweede stad van het land rusteloos, alsof zij het de moei te niet waard vinden zich moe te maken. Tegen Real Madrid hebben zij bewezen met weinig inspanning de beste ploeg van het land in het veld te kunnen brengen. Als zij hiertoe in de resterende vier compe titiemaanden ook nog te verleiden zijn, zijn zij de enigen die het Ma drileense overwicht zouden kunnen doorbreken. Moreel van Roodenburg werd zwaar geschokt... Zondag a.s. 2.30 uur n.m. Bij Arsenal twee internationals uit eerste team Arsenal heeft voor de Britse voetbalsensatie van dit seizoen ge zorgd door twee sterren uit de voorhoede ten verkoop aan te bieden. Het zijn Joe Baker en George Eastham. Beiden zijn opgenomen in de Engelse kernploeg voor de wereldkampioenschappen en beiden zijn door de manager van Arsenal, Billy Wright, uit de opstelling van Arsenal verwijderd. Zwemmen in Bremen jong Neder igs zwemstertje heeft op de eerste 8 van de internationale wedstrij- het 25 meterbad van Bremen «en verrassing gezorgd door op 400 meter wisselslag als tweede te töigen in 5 min. 42.6 seconden. Het speciale damesclubs MAREDIJK 48A - TEL. 32.0.3Ï Inl.: di., do., vrijdagavond. ries af op 35 en 55. Sterk, maar m ook niet was tenslotte de reeks t hij de partij besloot. ROELOFARENDSVEEN, vrijdagnacht Toen de slopende marathon tussen Van Leur en Roodenburg, waarin de laatste zijn eerste nederlaag in veertig beurten leed, ver na het midder nachtelijk uur ten einde was, waren de papieren van Henk Scholte hoog gestegen. Scholte zelf namelijk triomfeerde in zes beurten met een schitterende slotreeks van 210 de hoogste van het toer nooi over Jacobs en gaat dus na twee dagen ongeslagen aan de leiding met het fraaie algemeen gemiddelde van 31.58. Alleen een wonder kan een prolongatie van Scholte's kampioenschap in de weg staan. In de biljarterij echter gebeuren dergelijke wonderen nog weieens. Maar nu is het, gezien de vorm van de Eindhovenaar, niet waarschijnlijk. NIEUWE KEU In zijn middagpartij had Scholte in acht beurten gewonnen van Lam bert van Leur, die het niet aandurfde pas gekochte keu in de strijd te werpen. Hij had het rustig kunnen doen, want veel slechter dan met zijn vertrouwde biljartstok zou het niet zijn gegaan. De Osse slager, die na zijn overwinning in de openingspartij tegen Wijnen graag voor kampioe- nendoder doorgaat, produceerde slechts 78 caramboles en liet boven dien herhaaldelijk goede aanvals posities voor zijn tegenstander achter. Dat Henk Scholte, na een ope ningsserie van 145, waarbij hij slechts zo nu en dan flonkerde, niet minder beurten verbruikte, was de schuld van de titelhouder zelf. Na de 145, stapelde Scholte fout op fout. Zowel in de vierde als zesde beurt liet de Eindhovenaar het ivoor uit de vingers glippen en braken goed opgezette, maai- slecht afgewerkte se- Slopend Joop Roodenburg handhaafde zich vrijdagmiddag eveneens ongeslagen in de top. De zege van deze jongeling op de tweemaal zo oude Janus Ja cobs was echter weinig overtuigend (285-300 in 22 beurten) na ruim drie uur spelen en deed het gemiddelde van de man uit Voorhout dalen van 27.57 naar 20.93. Roodenburg komt tegen Jacobs altijd slecht voor de dag, maar juist ditmaal na zijn bij zondere winstpartijen op de eerste dag, bestond gegronde hoop dat Roo- HENK SCHOLTE kansen stijgen denburg zijn vrees voor de kalende Amsterdammer zou hebben overwon- Die verwachting werd niet be waarheid. Moreel geschokt kwam Roodenburg uit deze moeilijke slopend gespeelde ontmoeting voorschijn. In zijn avondpartij tegen Van Leur zcu dit zich wreken Het aantal voetbalwedstrijden, dat dit weekeinde doorgang zal vinden, is bijzonder schaars. Het amateurpro- granima voor dit weekeinde is in zijn geheel afgelast, zowel in de KNVB als in de afdelingen. Boven dien vinden, wat het betaald voet bal betreft, de wedstrijden in de *nse meisje Kirsten Stange werd I jeugdcompetitie en de reserveafde- fete met 5.41.1. Henny Penterman iingen eveneens geen doorgang. Al- de ADZ finishte als vijfde in ieen de standaardelftallen van de 0-5- De 20-jarige Australische Semi-profclubs kunnen dus eventueel topioen Robert Windle (Austr.) in actie komen, wanneer althans de )n de 1500 meter in 17.24.9. Tweede consuls en scheidsrechters dit ver- ïrd Polkert Meuw, de Duitse pupil antwoord vinden. Marian Heemskerk in 17.44.0. I Volleybalcompetitie Buys Wijnen Van N ij natten Vultink Van Leur Scholte Jacobs Roodenburg Van Nijnatten Buys Uitslagen 34 5 23 6.80 300 5 115 60.— 300 22 71 13.63 281 22 55 12.77 300 17 66 17.64 177 17 43 10.41 293 12 97 24.41 300 12 80 25.— 300 6 210 50.— 110 6 40 18.33 Vultink Scholte Jacobs Van Leur 300 40 35 7.50 Roodenburg 247 40 3J 6.17 Stand na de tweede dag: 1. Scholte 8 mp (algm. gem. 31.58); 2. Van Nijnatten 6 (16.16); 3. Roo denburg 6 (13.81); 4. Wijnen 4 (27.46); 5. Van Leur 4 (10.88); 6. Vultink 2 (14.03); 7. Jacobs 2 (13.35); 8. Buys 0 (9.13). De militaire sporthal was gister avond het toneel van de strijd tus sen de Leidse hoofdklassers VVS en Kangeroes. Kangeroes stak in een glanzende vorm en dat resulteerde in een alleszins verdiende zege, 15 11. 15—1. 15—17 en 15—12. Bij VVS ontbrak Frans Sieval. Coach Van Egmond van VVS wierp In de tweede set, toen Kangeroes met werkelijk voortreffelijk aanvals- spel VVS overklaste, spijtige blikken naar de kanonnier „in ruste". De VVS-aanvallers slaagden er in die periode niet in de hechte Kangeroes- defensie te overmeesteren. In de derde set kwam er een begrijpelijke reactie bij Kangeroes en het pleit voor het moreel van de mannen van Van Egmond dat zij onmiddellijk ge reed waren om daarvan profijt te trekken. Kangeroes kwam bU 14—14 nog wel dicht bij de setwinst, maar een smash van Coos Taconis ging een centimeter over de ztfUJn. Henk Kleingeld en Kees Monster zorgden voor een verdiende tegenscore, 17— 15 en 2—1. Nu was Kangeroes-coach Frank Bonte aan de beurt om be zorgde blikken in de richting van het speelveld te werpen. VVS blokte nagenoeg elke smash-poging van Kangeroes af en met 124 leek een vijfde set onvermijdelijk. Frans Pas man serveerde scherp, 126. De aan val van Kangeroes. waarin even Jaap van de Sande het veld moest ruimen voor een zich snel aanpas sende Kees de Rooy. belette VVS het puntentotaal verder op te voeren. Het werd 128 dankzij goed werk van Jaap Broersma en Bert van der Leeden, maar de grote klap kreeg VVS van Gerard Nap, die op de ser vice Kangeroes naar 1312 tilde. VVS kon dat niet verwerken en met een fout gestopte service haalde Kan geroes de winst binnen. 1512. Tevoren hadden de VVS-reserves zich onverwacht stevig moeten in spannen om het Amsterdamse Arma da terug te wijzen. Dat lukte met de cijfers 15—7. 9—15, 15—6 en 15—12. De hoofdaanvallers van WS Ben van der Have en Ron Baronner stel den de overigens niet slechte netde- fensie van de Amsterdammers her haaldelijk voor te grote problemen. In de vierde set spande het nog even, omdat Armada de> service sterk speelde en daarmee een 812 achter stand teniet deed. 12—12, om ten slotte toch nog geklopt te worden. L.Z.C. tegen Flamingo's ZAALHANDBAL De zaalhandballers van de Leid- sche Zwemclub gaan dit weekeinde aan de tweede helft van de compe titie beginnen. Zij zullen in dit tweede deel bijzonder goed voor de dag moeten komen, om hun plaats in de eerste klasse van de afdeling Den Haag te behouden. Tegen het hooggeplaatste Flamingo's zullen de roodwitte Leidenaars dan ook tenminste één puntje moeten veroveren. SVL heeft in de districts tweede klasse B vrijaf. Het programma voor de teams van verenigingen uit Leiden en omgeving luidt: Heren, district II B: ActiefWilton F. Afdeling I: LZC—Flamingo's (zon. 12.50 uur. Wateringen); Wings— Gona; HerculesQuintus 2. IV C: SVL 2—AHC 4 (zon. 14.15 uur, Kwintsheul)Quick Sport 2—Zwa luwen; SOS 2—Animo 3. Dames IIA: Flamingo'sSVLV Wright schrapte beidie spelers uit het eerste team, nadat Arsenal In de strijd om de beker werd uitge schakeld door Blackburn met 30. Tegenover journalisten zei hij onte- vi eden te zijn over de bereidheid van de twee spelers om zich bij een wedstrijd in te spannen. Vooral bij Eastham was dit het geval. „Ik heb er nu genoeg van. Mijn baan staat hier op het spel en ik moet spelers in de ploeg hebben die bereid zijn voor me te werken," klaarde Wirght. In tweede Aan beide spelers ls meegedeeld it ze in het tweede elftal moesten spelen. Ze vroegen daarna onmiddel lijk op de transferlfjst gezet te wor den. Beiden zullen naar schatting 50.000 pond (een half miljoen gul den) opbrengen. De oude rivaal van Arsenal. Tottenham Hotspur, is een mogelijke koper. Eastham heeft tegenover journa listen verklaard dat hij het niet kan aanvaarden dat hij wegens onwil de kant wordt gezet. Spelen in het tweede achtte hij nade-lig voor zijn kans op een plaats in het na- Rudy van Feggelen, vele malen •aterpolointernational en thans nog coach van het Nederlands zevental, is benoemd tot bedrijfsleider van de drie gemeentelijke zwembaden in De venter. De Tilburgse IJshockey Club heeft vrijdagavond op de eigen ijs baan met 3-8 verloren van Luik. In een tijdsbestek van enkele uren verloor Nederland twee bekende stayerkampioenen, die in de dertiger jaren eikaars grootste rivalen zijn ge weest. Donderdag overleed op 64-ja- rige leeftijd, Frans Leddy, Nederlands kampioen in 1929 en 1934. vrijdag morgen de 67-jarige John Schlebaum, Nederlands kampioen in 1926, 1930 en 1932. BILLY WRIGHT 1 niet erin tlonale elftal. Hij wil binnen een week naar ©en andere club. Baker die in 1962 voor 75.00 pond van Torino is gekocht, had geen commentaar. Hy is momenteel ge blesseerd, maar ook als hij hersteld is wil Wright hem niet meer in het eerste. Wright is nu vijf jaar ma nager van Arsenal. De club speelt attractief voetbal, maar is er niet in geslaagd door te dringen tot de luc- creatieve Europese bekercompetv- ties. Wright is vele malen aanvoer der geweest van het Britse nationale elftaL DSOForeholte (zon. 12.00 uur, Wateringen); Westlandia 2—EDH 3; Warmunda—Olympia 2 (zat. 20.40 uur. Houtrust). IV B: Hyglëa 3—SVL (zon. 13.25 uur. Kwintsheul); Elan- dia—Forto 2. IV D: Elandia 2—LZC (zon. 14.50 uur. Wateringen); SEP— MSV (zon. 14.00 uur. Wateringen). Heren junioren, II B: LZCOpe ratie '55 2 (zon. 9.50 uur, Houtrust). Dames junioren, IIIA: VVSB Olympia (zon. 14.50 uur, Waterin gen) KwiekForeholte (zon. 14.00 uur, Wateringen». IVAWarmunda —Elandia (zat. 19.50 uur, Houtrust). Meisjes adspiranten, II B: SVLV HMS (zon. 13.40 uur. Houtrust); Eridos 2—Warmunda (zon. 13.00 uur, Houtrust). Ill B: Gona 2MSV (zon. 15.00 uur, Houtrust). IV AOlympia 2Warmunda 2 (zon. 12.20 uur, (zon. 19.50 Houtrust). IV AHoutrust) Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1 Leiden Nazi-processen in Duitsland en Oostenrijk De 66-jarige Martin Fellenz, voor malig luitenant van de SS en tot 1960 gemeenteraadslid in Sleeswljk, is gisteren in Kiel tot een gevange nisstraf van zeven jaar veroordeeld voor het helpen bij en aanzetten tot massamoord op duizenden Poolse jo den in het district Krakow in 1942. Hfj werd echter onmiddellijk in vrij heid gesteld omdat hij vijf jaar in voorarrest had doorgebracht en or voor de rechtbank geen twijfel aan bestond, dat hem de rest van zijn straf kwijtgescholden zou worden. De openbare aanklager had levenslang geëist. In het tweede proces tegen beulen van het vernietigingskamp Ausch witz, dat in Frankfort wordt ge houden, heeft een Poolse getuige ver klaard. dat de ex-SS-er Josef Erber zes, ruim zeventigjarige, Nederlandse Jodinnen, die met een onvoorstelbare waarde aan sieraden en edelstenen In het kamp waren aangekomen, heeft laten vergassen, uitsluitend met het doel zich van hun bezittingen meester te maken. Hij had de buit met een vrouwelijke opzichter gedeeld. De president van de rechtbank in Salzburg, die zich bezighoudt met de berechting van de van Jo denmoord beschuldigde Nazi-broers Wilhelm en Johann Maurer. heeft gisteren de zaal laten ontruimen, toen het publiek zich ten gunste van de verdachten ging roeren. Het on dersteunde de zienswijze van de ge broeders dat er van een samenzwe ring tegen hen sprake was, toen een uit Californië overgekomen getuige een tegenover de Amerikaanse iusti- tie afgelegde verklaring herriep.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7