Recital Leny Stevens: opmerkelijke groei Nog mysteries rond vermiste a-bommen Nekkramp: misleidend voor een te genezen woord ziekte kunst kalei öoscoqp Uw kennissen noemen u evenwichtig. Problemen zietu meestal rustig onder ogen. U steekt er graag een PUP b'u op. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaett rookt? Zuid-Hollands Orkest in Triumfatorkerk Vrees onjuist oii iiAGüiiAi) Een. in tegenstelling tot haar vorig optreden, thans perfect ge disponeerde Leny StevensRidderhof, bekend zangpedagoge in onze stad, gaf gisteravond in de akoestisch buitengewoon gevoelige Harteveltzaal van het museum ,.De Lakenhal", voor een groot en zich spontaan dankbaar betonend gehoor, een liederenrecital, dat uitmuntte door veelzijdigheid. Reeds vele malen omschreven wij haar glansrijke, kwaliteitsvolle sopraan, waarvan het instrumentale karakter evident is. Zij wist echter telkenmale het timbre allergelukkigst te voegen naar de sterk uiteenlopende karakteristieken en idiomen, waarom de liederen vroegen. Daarbij openbaarde zich, naast de begripvolle voordracht meer malen een gevoels-innige expressie, opvallend getuigenis van gees telijke rijping. Véél meer dan indertijd, wist de zangeres de tekst tot in de kern te raken. Vooral dit kon tot verheugenis stemmen. Leny Stevens had het zich niet gemakkelijk gemaakt. Groepen liederen uit het klassieke, romantische en moderne repertoire stonden op het hoog-reikende pro gramma. Daaronder de vurig-tem peramentvolle „Zigeunerlieder" van Brahms en de verfijnde „Ariettes oublieés" van de geniale Debussy op de al even geniale teksten van Ver- laine. Hieraan durven zich slechts de grootste zangeressen te wijden, maar ook Leny Sevens heeft er, mede door een onberispelijke arti culatie, een voorbeeldige interpreta tie van gegeven. Mozart en Schumann (o.a. het poëtische en tedere „Mondnacht", door voortreffelijke adembeheersing prachtig tot zijn recht gekomen), waren daaraan voorafgegaan. Voor ons persoonlijk betekende de vocaliserende vijfdelige .Kleine Suite" van Flothuis (van(1954) 'n lichte te leurstelling: wij kunnen de inner lijke noodzaak van dit „woordeloze" niet inzien. Doch de zangeres ver diende bewondering voor de emi nente wijze, waarop zij zich van deze zware opgaaf kweet. De in dringend en met veel voordrachts- raffinement gezongen „Dorfszenen" van Bar tok, typisch ran Hongaarse sfeer, waarin de stem zo gans ande re facetten openbaarde, betekenden een grandioze bekroning. Werk van Moore en Marini in Sonsbeek De befaamde Engelse beeldhouwer Henri Moore heeft voor de interna tionale beeldententoonstelling „Sons beek '66" die van eind mei tot eind september in Park Sonsbeek te Arn hem wordt gehouden drie grote wer ken vervaardigd. Deze zullen dus in Arnhem hun „wereldpremières" be leven. Ook van Marino Marini zul len enkele werken aanwezig zijn. Het heeft volgens het tentoonstel- lingsbestuur zeer veel moeite gekost omdat er deze zomer voor het eerst een grote eenmanstentoonstelling van Marini georganiseerd is in Ita lië. Ook talrijke andere voor aanstaande beeldhouwers uit binnen- en buitenland zullen op de tentoon stelling in Park Sonsbeek exposeren. Prix d'Excellence in Maastricht B. en W. van Maastricht hebben een voorstel ingediend tot het instel len van een prix d'excellence aan het Maastrichts conservatorium. Het is de hoogste onderscheiding die aan een conservatorium te behalen is. Men kan 6lechts voor de prijs in aanmerking komen wanneer men binnen drie jaar na het eind examen zich hiertoe presenteert met een voordracht van solospel of solo zang. Bovendien moet het bedoelde eindevamen al met de aantekening „met onderscheiding" zijn afgelegd. Leny Stevens Ridderhof De zuivere belichting van wel haast elk lied, leverde het sterke be wijs van de groei van Leny Stevens' liedkunst, welke in het bijzonder ook in expansief opzicht gewonnen heeft. Zij droeg er met haar zang toe bij, dat het auditorium deze avond als een „verrijking" kon ondergaan. Daarvan getuigde het hartelijk ge stemde applaus, gepaard gaand aan de overhandiging van talrijke bloemstukken. Tot deze verrijking is ook Jan van der Meer met zijn intelligent verzorgde en pianistisch kundige ac- compagnementen van uitzonderlijke steun geweest. Leny Stevens had zich moeilijk een betere begeleider kunnen wensen. de stem in de hoogste regionen af en toe een te schel accent verkreeg en de vleugel wel eens domineerde. Doch daaraan waren beide execu tanten, die in het algemeen zulk een gelukkige twee-eenheid met treffend harmoniërend muzikaal inzicht vormden, toch niet schuldig Het heeft in ieder geval geen af breuk gedaan aan beider ondubbel- H. „Quartetto Italiana" voor „Toonkunst" Donderdag 10 februari treedt in de Zuiderkerk voor „Toonkunst" op het „Quartetto Italiana", bestaande uit Paolo Borrlani (viool), Elisa Pegreffi (viool), Piero Farulli (alt) en Franco Rosi (cello). Uitgevoerd worden kwartetten van Schubert, Béla Bar- tók en Beethoven. Des middags wordt in de Stadsge hoorzaal het 90ste Jeugdconcert van „Toonkunst" gegeven. Het Rott. Philh. Orkest speelt dan onder di rectie van Franz Paul Decker werken van Fauré, Capuzzi, Mozart en Dvo rak. Voor het kandidaatsexamen tandheelkunde is te Utrecht geslaagd de heer A. de Vlaming te Leiden. I oor taak berekende solisten Premières bij Ensemble De toneelgroep Studio heeft twee j stukken van de Franse schrijver Ro bert Pinget op het repertoire geno- men: „Lettre morte" en „l'Architruc". i De auteur behoort samen met o.a. j Alain Robbe-Grillet tot de groep van I de „Nouveaux romanciers". Enige tijd geleden kreeg hij de Prix Femina voor zijn roman „Quelqu'un". De regie van beide stukken heeft Johan Greter. de vertaling is van Josephine 1 Soer. Medespelenden zijn: Elsje j Sc her jon, Lex Goudsmit, Lou Landré en Bram van der Vlugt. De première is op 7 maart in het studiotheater „De brakke grond" te Amsterdam. Cor van Rijn hersteld Cor van Rijn, die kort voor nieuw- jaar door een maagbloeding werd uitgeschakeld en daardoor zijn rol in „De drie zusters" niet kon vervul len, is thans hersteld en zal van 1 februari af zijn plaats bij „Ensem ble" weer innemen, met name in „Hooikoorts" van Noël Coward, dat door Ensemble in De Kleine Komedie te Amsterdam zal worden opgevoerd. (Advertentie) Jan v. d. Waart dirigeerde Katwijkse Triumfatorkerk zijn ..Zuidhollands Orkest" met solis tische vxedewerking van twee leden uit de eigen rijen. Dit varen Wim Hartingsveld in het hobo-concert van Marcello en Jacques Hartog in Mozart's Vioolconcert in G tKV S16). de do. In de als nr. 1 (op. 104) aange kondigde gemoedelijke Symfonie in D van Haydn is dan toch een warm- glanzende verzadigde klank hoor baar geworden, het Andante zong en het Presto na het fraaie Menuet bracht een bepaald feestelijke, met vreugde gespeelde finale, waarin bergklanken en jachttonen deugd deden. Voor de pauze ging het alleen om strijkorkest: Geminiani (Concerto grosso in g>. Lex van Delden «Trio per ochestra d'archi uit 19541 en daartussenin gemeld hobo-concert. Er is even „inspeeltijd" nodig ge weest. Noch in Geminiani noch in Marcello's aanvangs-allegro viel pre cisie te horen in snel passagewerk. Maar dat de geluiden in forto-delen niet voldoende samenvloeiden komt toch allereerst op rekenig van de akoestische omstandigheden. De hobo-stem van de solist stond daarentegen dadelijk goed in de ruimte en, zoals tegenwoordig regel is bij afgestudeerde conservatorium leerlingen. bekwaamheid en vakkun- de bleken evident. In het, door Bach's klavierbewerking befaamde, Adagio klopten de intenties van solist en dirigent niet zo best. Wel In het imi terende speelpatroon tussen solo en orkest in het laatste deel. Orkestraal klankschoon bracht het „Trio" van Van Delden. De dirigent waarschuwde z'n auditorium ervoor, niet te schrikken. Dat deed muzikaal Europa in 1914 voor Strawinski's ,Sacre", maar dit „Trio" (driedelig heid) is anno 1966 van een tamme tragiek. De elegische verscheurde weemoedssfeer is ontegenzeggelijk gevoelig getroffen, maar met weinig contrast in de drie delen. Een har monisch zeer vertrouwde basis draagt de wrangere modernistisch getinte klaagstemmen. Het stuk is zonder moeite volgbaar. By Mozart voegden zich hoorns en hout. Ook hier een een volle voor de taak berekende solist en hier evenzo wel eens een uiteenlopen van de tempo-intenties. Het Adagio is een heerlijk intiem stuk (van een 19-ja- rige!) gevolgd door een gezellig Ron- Schoonzoon van Japanse keizer dood in flat aangetroffen De 42-jarige Tosjimitsji Takatsoe- kasa, schoonzoon van de Japanse keizer, is gisteravond levenloos aan getroffen in een flat in de uitgaans- wyk van Tokio, Ginza. De overlede ne was gehuwd met het derde kind van keizer Hlrohito, prinses Kazoeko. De politie deelde mee. dat Takat- soekasa vermoedelijk door toevallige gasverstikklng om het leven is ge komen. Hij lag in de huiskamer, ter wijl de eigenaresse van de flat. de 40-jarige mej. Maeda dood werd aangetroffen in haar slaapkamer. Geen van beiden had verwondingen. Takatsoekasa kende mej. Maeda al sinds geruime tyd. De keizerlijke hofhouding heeft meegedeeld dat de echtgenoot van prinses Kazoeko sinds woensdagavond werd vermist. Takatsoekasa werd beschouwd als een specialist op het gebied van loco motieven. Op zijn naam staan ver scheidene boeken over het spoorweg verkeer. Hij verscheen dikwijls voor radio en tv als specialist op het ge bied van treinen. Vorig jaar brach ten Takatsoekasa en zijn een bezoek aan Nederland, o.a. het spoorwegmuseum i: bezochten. Poging tot doodslag WOONWAGEN- I BEWONER GEARRESTEERD Een 35-jarige woonwagenbewoner J uit Heerlen heeft getracht rijdend met zjjn personenauto twee politie- mannen tegen de muren van huizen j links en rechts van de straat, van zijn wagen af te drukken. Hy is o.m. wegens poging tot doodslag gear- resteerd. De man had zijn woonwagen van het Heerlense kamp, waar ongeveer 130 wagens staan, weggehaald en in een Heerlense woonwijk gezet. Her haalde bevelen de wagen terug te brengen had hij in de wind geslagen. Toen de politie trachtte de man te overreden alsnog aan het bevel ge volg te geven, sprong hij in zijn grote personenauto en trachtte hij er van door te gaan. Twee politiemannen, die hem achter het stuur wilden weghalen en aan de wagen hingen, moesten zich laten vallen, toen de man links en rechts rakelings langs dia hulsmuren stuurde. Autoriteiten in Spanje zwijgen nog NAAR ZEE IS (Van medische medewerker) Er worden het gehele jaar door in de ziekenhuizen patiënten opgeno men die verschijnselen vertonen van een aandoening der hersenen. Deze kunnen o.a. berusten op een bacte- riële infectie en er zijn tal van ziek teverwekkers bekend die dit veroor zaken. Een belangrijk deel van het onderzoek dat in het laboratorium wordt verricht heeft dan ook tot doel om by elk geval de ziekteverwekker die in het spel is dadeiyk te ont dekken en te identificeren. Soms treden dergelijke ziekteverschynse- len op door „prikkeling" der hersen vliezen zonder dat zy echt ontsto ken zijn, als nevenverschijnsel van een simpele infectieziekte. Men ziet ze, om enkele voorbeelden te noemen by een fikse piep, of by een nier- bekkenontsteking. Vooral by kinderen kunnen zich soortgeiyke vaak vluch tige symptonen voordoen. By long ontsteking, tyfeuze infecties en an dere ernstige ziekten kunnen deze verschynselen in de eerste dagen zelfs op de voorgrond staan, totdat de wa re aard der ziekte zich openbaart. Ook kinderverlamming, algemeen gevreesd als „polio", begint dikwyis met dergelyke verschynselen. Nu dank zy het levenswerk van dr. een halt is toegeroepen, komt zy in ons land nog slechts zelden voor. De trieste gevolgen welke velen die de ziekte doormaakten tot „gehandicap ten" hebben gemaakt, worden door de moderne revalidatie zoveel mogeiyk bestreden. De vrees die (terecht) voor polio bestond is, door het vertrou wen dat de goede resultaten der vac cinatie tegen polio (eveneens terecht) heeft weten te wekken, belangryk afgenomen. Daarom is het zo be treurenswaardig dat het voorkomen van enkele gevallen van een ziekte, die nog altyd met de lugubere naam „nekkramp" wordt aangeduid, ogen- blikkeiyk door de radio-nieuwsdienst wordt omgeroepen en in alle kranten komt te staan. Geneesmiddel Dat de familieleden van de vele duizenden jonge mannen die onder dienst zyn door deze berichtgeving worden opgeschrikt laat zich denken de benaming „nekkramp" en de maatregelen die er dadeiyk tegen ge nomen worden hebben biykbaar iets beangstigends. Het feit dat de ziek te vooral by militairen „uitbreekt", zoals dit graag wordt aangeduid, zal niet nalaten grote bezorgdheid te wekken by de militairen zelf en hun familie. Dat ook enkele „burgers" intussen de ziekte hebben gekregen wordt veel rustiger gezien. Waarom spreekt men van nek kramp en is men zo paniekerig be vreesd voor deze ziekte? Kennelyk berust die naam op een der opval lende symptomen van meninggitis. hersenvliesontsteking, die zoals hier boven werd uiteengezet door tal van oorzaken kan ontstaan, of als bege leidend vedschynsel optreedt. Ook by de aandoening die berust op „prikkeling" der hersenvliezen treedt dit symptoom, zij het niet zo uitgesproken, op: een stjjve, pyniy- ke nek. Waarop dit verschijnsel be rust behoeft hier niet te worden uit eengezet, evenmin als de overi ge symptomen en het verloop van nekkramp. Wel is het nuttig om de wetenschappeiyke naam van nek kramp nog te noemen- meninggitis epidemica, veroorzaakt door de me ningococcus, die officiéél neisse ria meningitidis heet, een ziektever wekker waarvan alle eigenschappen goed bekend zyn, en, wat ook met de grootste nadruk naar voren moet worden gebracht: een der bacteriën waartegen al vele jaren afdoende be- strijdings middelen bestaan. Meningococcen worden met goed gevolg bestreden door sulfa-prepa- raten en door antibiotica, waarvan penicilline één der eerste was. Na- tuurhjk biyft de meningitis epidemi ca (nekkramp) altyd nog een ern stige ziekte met een, sinds de in voering van genoemde geneesmidde len goede kans op algehene genezing, maar ook een mogelykheid op rest- verschynselen en in een klein per centage der gevallen een dodeiyk verloop. Dit laatste is echter in ver- geiyking met de tyd, dat er geen geneesmiddelen tegen de ziekte be stonden, waardoor de naam nek kramp zulk een angstwekkende klank heeft gekregen, zo laag gewor den als men nooit had durven hopen. (Van onze correspondent in Madrid) De activiteit van de Amerikaanse en Spaanse marine en lucht macht in het gebied, 80 km oostelijk van de Zuidspaanse stad Almeria, waar elf dagen geleden een met atoombommen geladen bommenwerper is neergestort, neemt eerder toe dan af. Het is duidelijk, dat de meer dan 1000 militairen en de tientallen grote en kleine schepen, die hier opereren, er nog steeds niet in geslaagd zijn hun onderzoekingen te bekronen met het vinden van de kern lading. echter op het land gaat werken en niet de aarde en het gewas in aan raking komt, moet zich 's avonds medisch laten keuren in speciaal daartoe in alle dorpen in dit gebied opgetrokken barakken. Zeker 250 landbouwers laten zich dagelijks on derzoeken en krygen warme douches en schone kleren. Hun kleding wordt door medische ploegen gereinigd. Alle militairen zyn intussen voor zien van speciale kleding en dragen handschoenen van isolerend mate riaal, waarmee zy de wrakstukken van de verongelukte toestellen mo gen aanpakken. Van officiële zyde wordt het stil- zwijgen rond deze affaire steeds gro ter. Luitenant-kolonel Young van de Amerikaanse strategische lucht macht, die belast is met het te woord staan van verslaggevers, be roept zich dagelyks meer op het militair geheim. Hij weigert te beves tigen of er nog steeds een atoom kop zoek is of niet en kan niet zeg gen waarnaar op dit moment nog door de grote militaire en marine eenheden wordt gezocht. Die activiteit verplaatst zich steeds meer naar zee, naar de kust tegen over het dorp Garrucha, waar thans een hele vloot is samengetrokken. De ook I opsporingen te land zyn beëindigd waar zy en langzaam maar zeker keert de Utrecht boerenbevolking tot zyn gewone werkzaamheden terug. Iedereen die Beschermende maatregelen Dat er dadelyk enkele maatregelen getroffen moeten worden om verdere verbreiding der ziekte te voorkomen geldt eigeniyk als by elke besmette- lyke ziekte. Er zyn gezonde mensen die meningococcen-dragers zyn, meestal in hun keel. Onder nomale omstandigheden zyn zy ongevaar- lyk, maar wanner hun aantal toeneemt en zy in een gesloten ge meenschap, een kamp of kazerne samenzyn, wordt de kans dat daar door de ziekte optreedt groter. Soms als incidentele gevallen, soms als een kleine epidemie, vooral in de win ter wanneer er gemakkeiyk eerst aandoeningen der ademhalingswe gen kunnen optreden. Door de zie ken snel uit de omgeving af te zon deren, bacillendragers op te sporen en allen die ervoor in aanmer king komen, ter bescherming met sulfamiddelen te behandelen. hen lichte werkzaamheden te laten ver richten en goed te voeden, kan uit- breiding afdoende worden voorko Er is dus geen enkele reden tot paniek, omdat in de afgelo pen weken weer eens enkele ge vallen van ..nekkramp" werden gemeld. Het is een besmettelijke ziekte, zoals er talrijke bestaan, waartegen de moderne genees kunde machtige wapens bezit. Deze raketten zouden door B-52 in een speciale ruimte zyn voerd. Vermoedelyk was het toestel op weg naar het Midden-Oosten, raar Turkye, waar deze nieuwe pens zouden worden gestationeerd, met het oog op eventuele ongeluk ken zouden deze raketten van pa rachutes zyn voorzien en automa tisch zijn afgeschoten op het ment dat de botsing tussen de B-52 en het bevoorradingsvliegtuig voordeed. Verschillende vissers heb ben inderdaad enkele grote vooi pen aan witte parachutes naar be neden zien vallen. Men neemt dat deze geheime raketten op zeer grote diepte van de zee liggen. D« middellandse Zee is aan de rotsige kust van zuid-Span je op plaatsen honderden meters diep. Normale mynenvegers en kikvors- mannen kunnen niet werken op de diepte van ruim 700 meter, wai raketten zouden liggen. Daarom vacht de Amerikaanse marine thans op de zending uit de Vereni- at Staten van enkele kleine onder zeeërs, die zyn uitgerust voor verrichten van werkzaamheden grote diepten. Nieuwe types Deze geheimzinnigheid roept enke le speculaties op. die steeds meer weerklank krijgen in het ramp gebied. Vermoed wordt dat de ver ongelukte B-52 naast zijn gewone kernlading, ook twee nieuwe types met atoomkoppen uitgeruste raket- ren vervoerde, die van het hoogste geheim zyn. Kerkelijk Leven Munnekeburen D. J. Hulsteyn t en Heesselt. GEREF. KERKEN Beroepen Meyenfeldt) P. L. Snillde te Zwljndrecht-Grote Llndt. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Den Haag M. Baan te Zelet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waardenburg G. Schip- aanboord te Apeldoorn, die bedankte voor Wagenlngen. Beroepen te Gouds waard P. Blok te Dlrksland. die be dankte voor Beekbergen en Nieuwdorp. Kerkelijk Leven GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK De generale synode van de Ned, Herv. Kerk zal van 14 tot 16 februari op „Hydepark" in Driebergen bij eenkomen. Na de verkiezing van eer voorzitter voor het nieuwe zittings jaar zullen o.m. aan de orde komen: de nevenwerkzaamheden van predi kanten, de voorstellen tot reorgani satie van de Eocumenische Raad van kerken en het rapport over hei open en het oecumenisch avond maal. DS. J. FOKKEMA OVERLEDEN Te Amersfoort is in de ouderdom van 72 jaar overleden de emeritus predikant ds. J. Fokkema, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wet houder van Ede. Ds. Fokkema werd 1 februari 1892 te Arum (in Friesland) geboren. Hij ving zyn loopbaan in 1918 aa ambtenaar by de Raad van Arbeid t« Sneek, later te Goes. Na enige tijd in het particuliere bedryfsleven t< Varlk Leeuwarden werkzaam te zyn ge- weest. ging hij theologie studeren. Hy ging over van de Geref. Ker ken naar de Ned. Herv. Kerk en werd student aan de Ryksuniversiteit Utrecht. In 1930 werd hy kandidaat in Noord-Brabant en dat zelfde jaar aanvaardde hy zyn ambt in Sprang Ds. Fokkema was vervolgens predi kant te Amstelveen en te Delft, Hij werd in 1946 lid van de Tweede Ka mer en heeft ook zitting gehad in de gemeenteraden van Delft en van Ede.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4