LEIDSCH DAGBLAD A Veldkamp stelt nieuwe volksverzekering voor Vliegramp bij Bremen Oplossing STOCK A.W.Z. iTegen langdurige ziekten Premie 1.6 procent ONDER DE 46 DODEN: LEDEN VAN ITALIAANSE ZWEMPLOEG Bonden: perspectief in voorstel A.K. L prijsvraag al 75jaar Vermouth en Brandy HoogeHuys (9ucJ Qlteuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 JANUARI 1966 No. 31783 Hoofdredacteur: J. Brouwer Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 mers regelrecht gaan bijdragen J de volksverzekeringen, zodat de werk- EI 14 CENT Haagse correspondent) (Van onze parlementaire redactie) - .I i i r* i T 1 isever slechts behoeft bil te springenj voordoen. Minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid heelt de tweede ais het gaat om een verplichte ver- Kamer voorgesteld een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's 1 z kermg 1: ,r lGontrekkencten in te voeren, die de geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging Kosten van chronische zieken, gehandicapten en langdurige invaliden moet dekken. (Van De prijzen van eieren, die eind vorig jaar een ongekend hoog niveau hadden bereikt het „3-tje" kostte een kwartje hebben, na een aan vankelijk geleidelijke daling, dezer dagen een belangrijke val gemaakt. Het ..3-tje" ligt nu in verschillende winkels al voor 14 cent. 9e grotere afmetingen zyn telkens een cent duurder. Bij het Produktschap voor Pluim vee en Eieren verwacht men dat de eierprijs de komende tijd betrekke lijk laag zal blijven. Men betwijfelt dat het „3-tje" voor een kwartje zich de komende jaren ooit nog zal Om de verplichte verzekering te financieren zal een premie wor den geheven ,die hij invoering op 1 januari 1967 ongeveer 1.6 procent zal bedragen. De totale premiedruk zal daardoor echter niet hoger worden, om dat de regering heeft besloten de financiering van de algemene kin derbijslagverzekering voor rekening van de schatkist te nemen. Door ziekenfondsen De A.W.Z., zoals de nieuwe volks verzekering kortweg wordt aange duid, verzekert iedereen, ongeacht leeftijd of inkomen. Alleen wie jon ger dan 15 en ouder dan 64 jaar is, betaalt geen premie. Het risico van verpleging of behandeling in een ziekenhuis, sanatorium of psychia trische inrichting komt onder de werking van de wet, nadat een jaar in dergelijke inrichtingen is doorge bracht. Dat eerste jaar blijft name lijk ten laste van ziekenfonds of ziektekostenverzekering, waarop de nieuwe volksverzekering aansluit. De behandeling en verpleging van gees telijk en lichamelijk gehandicapten in verpleeginrichtingen (thans voor een deel ten laste van ziekenfonds) komt van de eerste dag van opne ming af voor rekening van de nieuwe volksverzekering. De inrichtingen voor gezond heidszorg, waar verstrekkingen krachtens de nieuwe wet worden verleend, moeten door de minister zijn erkend. De verstrekkingen be treffen niet alleen behandeling, ver pleging en verzorging, maar ook re validatie en de daartoe vereiste kunst- en hulpmiddelen. Aard, in houd en omvang van de verstrek kingen worden nader vastgesteld by algemene maatregel van bestuur. Vakbondsleider Michael Quill (60) overleden Michael Quill, de vakbondsleider die tijdens de recente staking van het personeel van het openbare ver voer in New York werd gearresteerd en later in een ziekenhuis moest worden opgenomen, is gisteren op zestigjarige leeftyd overleden. Quill werd begin deze maand on wel in de gevangenis, waar hij zich wegens belediging van de rechtbank bevond nadat hy een bevel om de vervoersstaking te beëindigen had genegeerd. Hij werd maandag uit het ziekenhuis ontslagen en stierf in zijn woning in Manhattan. Een dag na zijn terugkeer uit het ziekenhuis pleitte Quill tydens een persconfe rentie voor een parlementair onder zoek naar de vervoersstaking, die twaalf dagen duurde en waarvan vijftien miljoen inwoners van New York en omgeving grote hinder on dervonden. Hij zag er toen goed uit, doch het was bekend dat hij een zwakke gezondheid had. De in Ierland geboren Quill kwam in 1925 naar de V.S. Hij werkte achtereenvolgens als losar- beider, kruier en liftbediende, alvo rens hy met een aantal Ierse mede arbeiders In 1934 de bond van ver- voerspersoneel stichtte. Hij heeft in verband met vakbondskwesties scheidene malen De verzekering zal worden uitge voerd door de ziekenfondsen, de par ticuliere ziektekostenverzekeraars en de uitvoerende organen van publiek rechtelijke ziektekostenregelingen voor ambtenaren. Wie by een zie kenfonds is ingeschreven, krijgt via dit ziekenfonds zyn verstrekkingen. Wie by een (toegelaten) maatschap pij is verzekerd, krijgt zijn verstrek kingen via deze ziektekostenverzeke raar. Ambtenaren ontvangen de ver strekkingen via genoemde uitvoeren de organen. Wie nergens is verze kerd, dient zich by een ziekenfonds dan wel een ziektekostenverzekeraar te laten inschrijven. De gezinsleden zijn automatisch meeverzekerd. De vex-strekkingen worden in na- tura verleend, waartoe de uitvoe ringsorganen overeenkomsten aan gaan met artsen, apothekers, zieken huizen, sanatoria, verpleegtehuizen, en dergelijke instellingen. De verze kerden dienen zich voor hun ver strekkingen tot deze personen en instellingen te wenden, waarbij zy de vrije keuze hebben. De medische uitvoering, waaronder de beoordeling van aanspraken en de geneeskun dige controle, wil de regering in principe in handen geven van een centraal medisch apparaat, dat ook de medische uitvoering van an dere sociale verzekeringswetten wordt opgedragen. Hierover moet nog nader overleg worden gevoerd. WEERBERICHT Zacht weer De aanvoer van zachte lucht blijft aanhouden, volgens het weeroverzicht van het K.N.M.I. Een front van een ooeaandepressie bereikte vanochtend de ingang van het Engelse Kanaal. Dit front zal vannacht of morgen ochtend met enige regen ons land passeren. Daarna worden enkele op klaringen verwacht, zodat het weer ook morgen zeer zacht zal zijn. (Opgemaakt om 10 uur) 30 JANUARI Zon op: 8.24 uur; onder: 17.23 uur. Maan op: 11.41 uur; onder: 2.00 .uur. Hoogwater te Katwijk te 8.47 en 21,17 uur, laagwater te 4.22 en 16.53 uur. (31/1 hoogwater te 9.47 en 22.22 uur, laagwater te 5.16 en 17.51 uur). Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Grens bereikt Naar het oordeel le verzekering, wede gelet op de las tenstijging uit hoofde van de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor het ogenblik haar grens bereikt. Dat zeggen de ministers Veldkamp (Sociale Zaken) en Vondeling <Fi- naciën) in de toelichting op een in gediend wetsontwerp, waarin de financiering van de Algemene Kin derbijslagwet (A.K.W.) uit de alge mene middelen wordt geregeld. Blijkens het wetsontwerp komt de premie A. K. W. (uitkering vanaf het derde kind), die thans door de werk gevers en de zelfstandige wordt op gebracht (2,1 procent) geheel voor rekening van de overheid. Voor dit doel zal de 310 mfljoen gulden, die votSve^èkering wordt gëLSrd de reeerine reeds uitaaf aan bil- Ho veera de opvatting dat nagenoeg A staat is de hoge kosten De totale kosten van de verzeke ring bedragen iop basis 1965) on geveer 450 miljoen gulden. Die kosten moeten straks worden geput uit het speciaal te vormen a.w.z.-fonds. waarin de premies worden gestort, welke door de belastingdienst wor den geïnd. De vraag of de zieken fondsverzekering (voor loontrek- kenden) moet worden uitgebreid tot een beperkte volksverzekering met inkomensgrens (waarin dus ook de kleine zelfstandigen meedraaien), eventueel met introductie van een beperkt eigen risico, zal worden be antwoord als de ziekenfondswet op de helling komt, zo blykt uit de me morie van toelichting op het wets ontwerp. oering 6"""-". VOlIc&Vpr7f de regering reeds uitgaf standsuitkeringen in de kosten van behandeling, verpleging en verzor ging van zware geneeskundige resi- co's, worden gereserveerd, het geen één procent aan volksverzekerings- premie oplevert. Een halve procent moét esn ber/ep wordt voorts verkregen door de over- Ij heidsbydrage in de A.O.W. over te hevelen naar de A.K.W. De resteren de halve procent komt als extra overheidsbijdrage uit de schatkist. De consequentie van dit besluit is dat een verlichting in premiedruk ontstaat voor de werkgever en de zelfstandige. De zelfstandige zal daarvan nauwelijks iets merken, om dat hij behalve de premie voor de volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's (1,6 procent) ook een halve procent meer aan A.O.W.-premie zal moeten opbren gen, die door de regering is afge sloten. Ook de werknemer zal deze 2,1 procent moeten betalen, maar uit het wetsontwerp valt af te leiden dat hem te zijner tyd compensatie zal worden geboden door een deel van de ziekenfondspremie ten laste mand langdurige ziekte of invaliditeit lichamelijk dan wel geestelijk te dragen, terwyl dat risico particulier niet valt te verzekeren. Bijna altijd moet een beroep om hulp worden ge daan op overheid of anderen, een toestand die de regering „Vrije Burgers" neemt deel aan verkiezingen De Party van Vrije Burgers is van plan deel te nemen aan de verkiezin gen voor de gemeenteraden in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Wageningen, Leeuwarden, Delft, Naaldwijk en Monster. In deze gemeenten zijn plaatselijke afdelin gen van de party opgericht. Mogelyk wordt ook deelgenomen aan gemeen teraadsverkiezingen in andere ge meenten. De Partij van Vrye Burgers zal voorts met een lijst uitkomen voor de verkiezing van Provinciale Staten van Zuid-Holland. In het hoofdbestuur van de partij zyn een paar wyzigingen gekomen. De heer H. J. Ochsendorf heeft zijn taak in het bestuur en daarmee zijn I functie als secretaris neergelegd. In het bestuur worden o.m. benoemd jkvr. C. M. Melvill van Carnbee urt Wassenaar en ir. K. G. W. van Oven Den Haag, de onlangs gepen overeenstemming acht met beginse- sioneerde Ryksny verheidsconsulent len van maatschappeiyke solidariteit. in het rayon Den Haag. Prins Philip en prins CharleS vertonen in houding opvallende gelijkenis bij het lopen over het platform van de Londense lucht haven. Prins Charles is naar Australië vertrokken voor een speciale opleiding van drie maanden. De regering wil blykens de toelich ting op het wetsontwerp, op deze Een vliegtuig van de Duitse Lufthansa met 42 passagiers en 4 bemanningsleden aan boord is gisteren aan het begin van de lan de werkgevers te brengen. Een i dingsbaan neergestort en in brand gevlogen. Geen der inzittenden ander zal dan n«der bij deJjj- heeft het ongeluk overleefd. Onder de slachtoffers zijn vijf Itali- de ziekenfondswet worden J aanse zwemsters en zwemmers, hun trainer en een tv-verslaggever die op weg waren naar internationale wedstrijden dit weekeinde in Bremen. In het toestel bevond zich ook de actrice Ada Tsche- chowa, een dochter van de uit de jaren dertig bekende Duitse heefr de* totale "premielast der° socia wijze bereiken dat ook de werkne- filmactrice Ol ga Tschechowa. geluk. Zij liad oorspronkelijk ge boekt voor de vlucht van de neer gestorte ConvairOp het laatste moment echter besloot zij op andere wijze naar Bremen te reizen Het ongeluk gebeurde in de avond uren. De (zeer ervaren) piloot reali seerde zich by de landing op een ge geven ogenblik kennelyk dat hy de landingsbaan reeds voor een groot gedeelte achter zich had gelaten. Hy voerde het toerental van de motor op. kennelyk met de bedoeling op te trekken en een tweede poging tot landing te doen. Enkele seconden later ontplofte het toestel en stortte brandend neer in een veld enkele honderden meters van het vliegveld. Brandende wrakstukken lagen over een groot gebied verspreid, tot meer dan 500 meter van het centrum van de ontploffing. Een ooggetuige heeft verklaard dat het toestel niet aan hoogte won toen de piloot het toerental op voerde. CONFLICT VOORLOPIG VAN DE BAAN (Van onze Arnhemse correspondent) De vakbonden zien perspectief in de aanstaande donderdag met de AKU-directie voort te zetten besprekingen over de kwes tie bevoordeling van georganiseerden. De acht werknemersbon den, die gisteren in Arnhem weer urenlang met de AKU-directie hebben onderhandeld, zijn weliswaar niet tevreden met het thans bereikte resultaat, maar zij zien een (om)weg om de positie van de leden, binnen de AKU-bedrijven, te verduidelijken, en te ver beteren. De vakbonden hebben de indruk, i klaarde dat de A.K.U. haar stand dat het op 5 januari door de A.K.U. punt afwyzing van bevoordeling gedane voorstel een mogelijkheid georganiseerden onverminderd biedt, waardoor de vakbonden hun handhaaft. Over de perspectieven uiteindelijke doel toch bereiken. Bo-was hy minder positief dan de bon- •endien zien de bonden in het voor- den. tel van de A.K.U. een mogelijkheid Het voorstel van de A.K.U. komt tot veel betere samenwerking tussen er op neer, dat de bonden, die be- café. v ramp druk meters verderop staat een nieuw huizenblok. De lyst van namen en adressen an de slachtoffers is nog niet volle- g vrygegeven. maar aangenomen mag worden dat alle inzittenden be halve de groep Italianen, Duitsers :n, de meesten uit Bremen of omgeving. Het is het ernstigste ongeluk dat de Lufthansa ooit heeft getroffen. Totnutoe was dit de ramp met een Superconstellation in Rio de Janeiro 1959 waarby 36 personen omkwa- n. Het is niet de ernstigste lucht- ramp in West-Duitsland. In 1960 is Amerikaans militair transport vliegtuig neergestort in een straat in München. Hierby kwamen 52 perso om, zowel inzittenden als voor- by gangers op straat. Op pag. 19 van dit blad i publiceren wij de oplossin- a gen en de namen van de f winnaars van onze tiendeli- if ge kerstprijsvraag. Het na- f zien van de ruim 3000 puz- j zeloplossingen heeft een 4 verrassend resultaat opge- i leverd: slechts één inzender slaagde er in alle tien puz- zeis goed op te lossen! Maar vanzelfsprekend zijn de 69 prijzen toch verdeeld: Kijk i of f/ er bij bent. Mist de bonden en het A.K.U.-bedrijf. Dit deelde de heer B. ter Borch, secretaris-penningmeester van de al gemene bedryfsgroepencentrale, gis teravond mee nadat de A.K.U.-direc- tie en de betrokken bonden een ge- meenschappelyk communiqué had den bekend gemaakt. Het beraad van gisteren heeft alleen gehandeld over het vraag stuk georganiseerden - ongeorgani seerden. In het communiqué werd meegedeeld, dat. de vakbonden in het door de A.K.U. begin van dit jaar gedane voorstel zowel positieve als negatieve punten zien. De vak bonden zullen zich in overleg met hun desbetreffende beleidsinstanties beraden over de vraag, of het A.K.U.-voorstel een basis kan vor men voor een definitieve oplossing van het vraagstuk. Op 3 februari wordt het uiteindeiyke standpunt van de bonden aan de A.K.U.-direc- tie kenbaar gemaakt. Fonds Dr. ir. J. H. E. Hessels, lid van de hoofddirectie van de A.K.U., ver trokken zyn by de AK.U.-i gemeenschappelyk en afzonder- lyk beheerd fonds openen. De A.K.U. stort daarin een bedrag, waarvan de vakbondskosten kunnen worden goed, voor zover deze zyn gemaakt voor werkzaamheden die meenschappelijk overleg tussen A.K.U., bonden en enkele vertegen woordigers van de leden van de on dernemingsraden zyn aangege- vèn. Ook andere kosten, die in di overleg zijn overeengekomen, kun nen, aldus het A.K.U.-voorstel, uit dit fonds worden vergoed. Het beheer van het fonds niet ter sprake gekomen. De heer Hessels heeft er echter geen be zwaar tegen als de bonden dat doen. Ook over het bedrag, dat de A.K.U. in het fonds zou willen storten, is nog niet gesproken. De A.K.U. is bereid alle activiteiten, die de bon den in het algemeen belang willen ondernemen, te financieren. Na 3 februari zullen de bonden le denvergaderingen beleggen en ver slag uitbrengen. De ontwikkeling daama is nog in nevelen gehuld, maar een conflict ïykt voorlopig van de baan. MARIANNE HEEMSKERK Op laatste moment reis geannuleerd. De Nederlandse zwemster Ma rianne Heemskerk (winnares van de zilveren medaille op de 100 m vlin derslag tijdens de Olympische Spe len van I960) ontsnapte op wonder baarlijke wijze aan dit vliegtuig on- Slachtoffer van ongeluk bezweken aan verwondingen De twintigjarige slagersbediende J. Breed uit Nieuw Vennep is in het „Elizabeth Gasthuis" in Haarlem overleden aan de verwondingen, die hy woensdag opliep bij een verkeers ongeluk in Hoofddorp. De slagersbe diende werd op de Hoofdweg aange reden door een motorryder, die op slag overleed. Het vliegveld van Bremen was eer der op de dag gesloten geweest we gens mist. Rond het middaguur werd het vliegverkeer hervat, hoewel er hier en daar nog wat lichte mist bleef hangen. Het motregende toen het toestel uit Frankfort na het val len van de duisternis by het vlieg veld aankwam. Op honderd meter van de plaats waar het toestel neerstortte staat Auto tegen boom: twee doden In Maasbracht heeft zich van nacht omstreeks één uur op Ryks- weg 75 een auto-ongeluk voorgedaan, dat twee mensen het leven heeft ge kost. Een uit de richting Roermond komende sportwagen raakte met zeer grote snelheid van de weg en kwam dwars togen een boom tot stilstand. De twee inzittenden waren op slag dood en werden zwaar ver minkt uit de auto gehaald. De slachtoffers zyn de 47-jarige heer H. van der Sluys, uit Roermond en de 20-Jarige mevr. J. M. M. Theu- nissen, uit Reuver, gemeente Beesel LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Overal in de wereld, overal in Nederland de échte Italiaanse Uit het Leidsch Dagblad van J 30 Januarij 1866: J Z.M. heeft goedgevonden aan den heer W. G. Pluggers, hoogleeraar in de wijsbegeer te op te dragen de algemeene leiding over de academische bibliotheek te Leiden. Naar wij vernemen is be sloten tot de opheffing van het bederlandsche opvoe dingshuis, in het vorige jaar a door de zorg van Mevr. van k Calcar binnen Legden ge sticht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1