EIDSCH DAGBLAD Den Uyl: economie gezond Grote kracht van Y.S.: strategische raketten Mej. Wijnen (in gips) bleef in vliegtuig Toptijd van Schenk op 500 meter: 41 see. Dochter ziet moeder na 23 jaar terug Dodelijk ongeluk .Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 JANUARI 1966 No. 31780 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 pei maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 GEEN AANWIJZINGENDAT KENTERING OP KOMST IS~ LTI JWl JTEI (Van onze parlementaire redactie) r-j j Minister Den Uyl (Economische Zaken) is ge- I natigd optimistisch over onze economische voor hal [itzichten. Er zijn geen aanwijzingen, dat er een [entering op komst is, aldus de bewindsman giste- en in de Tweede Kamer. Be feiten waaruit de afgelopen maanden sombere conclusies wer- Un getrokken zijn veel te simpel om ze als gegevens te gebruiken, let aanpassingen in bepaalde bedrijfstakken zullen we ons ver- mwd moeten maken zonder er loodzware conjuncturele beschou- ingen aan te knopen, zo zei minister Den Uyl met een duidelijke amjzing naar de recente fabriekssluitingen in de textiel- en voe- Ingsmiddelen sector kapitaal" geen verstandig woord valt andere landen van de EEG Toestand thans rooskleuriger" De oewindsman van Economische iaken hee"t gistermiddag in de ver- g var de Tweede-Kamercom- getracht alle sombere toe- ivoorspellingen van de tafel te Het beeld van de jaren zestig ïeel wat rooskleuriger dan dat van jaren vijftig, aldus de minister, was het getekend en gekleurd recessies in 1951 en 1958 en een klemmende werkloosheid, de jaren zestig ontbreekt dat geheel. Ook al omdat hebben, dat een te restrictieve Gaullist erkent contact met Figon in zaak-Barka an onze Parijse correspondent) politiek risico's heeft. Met conjunc- tuur-renunende maatregelen moet voorzichtig zijn, omdat werkloosheid kunnen opleveren. Dat de les van het verleden, aldus drs. Den Uyl. De minister kwam in zijn betoog tot de conclusie, dat er op het ogen blik geen speciale maatregelen nodig zijn. Zowel in de export als in de andere categorieën, zoals particulie re en overheidsbestedingen en de in vesteringen van overheid en be drijfsleven ontbreken ongewenste ontwikkelingen. Faciliteiten ter be vordering van de particuliere bereid heid tot investering achtte de mi nister daarom niet nodig. Knelpunten De gaullistische advocaat-parle- lentariër Lemarchand, wiens naam TTt I herhaaldelijk in verband met de |k> ntvoering van de linkse Marokkaan- oppositieleider Ben Barka werd enoemd, heeft gisteren erkend dat ii) Georges Figon sleutelfiguur in 2 Me bizarre affaire tot kort voor ijn dood (zelfmoord) heeft ontmoet. Figon, die bij die ontvoering van Barka zou hebben geholpen, was cliënt en een jeugdvriend van iemarchand. Tot dusver had het jaullistische kamerlid met grote erontwaardiging ontkend dat hy Figon de laatste maanden nog ontmoet. [Lemarchand had zyn eerste, ont- tende verklaring afgelegd in zijn waliteit van advocaat en met een rwyzing naar zyn beroepsgeheim, waarheid had hij later onthuld zijn functie van politicus, zo poog- e hij gisteravond de journalisten uit (gen. itterrand, de voormalige linkse idaat voor het presidentschap, gisteren op een bijeenkomst d dat Prey, de minister van enlandse Zaken, op de hoogte geweest van heel de affaire. Hij ig zich nu af in hoeverre het )e Gaulle ernst is met zijn wens et kwaad van de politieke corrup tie de kop in te drukken als hij Frey k hand boven het hoofd blijft hou- Duizenden studenten hebben feteravond in Parijs gedemon teerd tegen Prey. Voor een overzicht van alle ontwik kelingen in deze zaak zie men el- iers in dit nummer). Duidelijke knelpunten In de eco nomische situatie zijn volgens de mi nister de moeilijkheden op de kapi taalmarkt, de hoge rentestand en de loonontwikkeling. Drs. Den Uyl on derschreef de verwachting van het Centraal Flanbureau (geen verdere irkrapping van de liquiditeit), aar voegde er aan toe, dat de toe stand op de kapitaalmarkt deson danks een van de grootste onzeker heden in elf economische wachting blyft. Dit komt vooral er over de in- en uitvoer te zeggen" De hoge rentestand zal niet van voorbijgaande aard zijn, al dus de bewindsman. Zij is een aan passing aan het voor ons land vrij hoge EE jr-niveau. Een overschrij ding van de toegestane loonstijging zal niet direct tot riskante gevolgen leiden, maar wel de investeringsont wikkeling in de jaren 1967 en 1968 in gevaar brengen. In de loonont wikkeling zijn de vooruitzichten ove rigens iets somberder dan in sep tember bij de indiening van de rijksbegroting 1966 werd verwacht. De minister bestreed, dat het over heidsbeleid de loonontwikkeling in de hand werkt en omschreef het met de woorden „behoedzaam en ge zond". Inflatie Minister Den Uyl heeft zich gis teren veel moeite gegeven om de be schuldiging van de oppositie, dat het kabinet een inflatoir beleid voert, te ontzenuwen Hij bestreed de uitla ting van nel AR Eerste-Kamerlid prof. Zyistra, die Nederland onlangs een „autonome mflatiehaard" noem de, van waaruit de inflatie naar de den uitgevoerd. Ook was de het niet eens met de voorzitter van de SER. drs De Paus. die in zijn nieuwjaarstoespraak heeft betoogd, dat wij de inflatie zelf op peil hou den. Afgezien van prijsverhogende factoren als huurverhoging en ver hoging van de omzetbelasting zal er in 1966 sprake kunnen zijn van een afnemende inflatie. Het zou een gro te vooruitgang zijn als dit jaar de inflatie beperkt blijft tot 2.5 pro cent. In de jaren vijftig beschouwde men deze inflatie als een „te ver teren percentage", aldus de bewinds man. Drs Den Uyl kwam tot het percentage van 2.5 door de prijsver hogende belastingen, de huurverho gingen en de prijsstijgingen tenge volge van EEG-maatregelen van de door het Centraal Planbureau ver wachte vijf procent prijsstijging af te trekken Na deze aftreksom komt men tot de conclusie, dat de infla tie afneemt, aldus de minister, die duidelijk liet merken bezwaar te hebben tegen de herlevende discus sie over de inflatie. De opmerkingen over het waardeverlies van het geld waren een paar jaar geleden meer op hun plaats dan nu, vond hij. nk-aan- 12.000 Een losgeslagen hangwagen is gisteren op de zich grotendeels Rotterdamsedijk in Schiedam ge- rails verspreidde, kanteld na een botsing met een tijd veranderde tram. De wagen tearine. welke gemeentelijke reiniging er wegdek en werk verschafte. Het verkeer Binnen korte moest lange tijd worden omge- de stoltende leid. geladen stearine in een vaste koekdie de Consternatie op Schiphol De particulier secretaresse van Prinses Beatrix, mej. M. C. C. Wijnen, heeft gistermiddag op Schiphol voor wat opschudding gezorgd, omdat zij het vliegtuig. WEERBERICHT SOMBER WEER Het KNMI verwacht van heden morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met ,tselijk nog wat motregen of ihte regen en in het zuiden en mid- :n van het land hier en daar mist. Matige tot zwakke wind tussen zuid- it en zuid. In het noorden van het id iets hogere, elders ongeveer de zelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 JANUARI Zon op: 8.28 uur; onder: 17.18 uur. op: 10.57 uur; onder: 23.33 uur. in Katwijk te 6.43 en laagwater te 2.29 en 14.53 uur. waarmee zij uit Gstaad was ge arriveerd, niet wilde verlaten. Mej. Wijnen, die met de Prinses op wintervakantie in Gstaad was, had een gescheurde achillespees opgelo pen, toen ze by het onderbinden van haar ski's uitgleed. Met haar linker been geheel in het gips kwam ze gis teren met een van pijn vertrokken gezicht op Schiphol aan, waar een hofauto klaarstond. Toen de andere passagiers reeds waren uitgestapt, werd de wagen tot vlak voor de trap gereden en ging een hoffunctionaris binnen. Enkele minuten later, verzocht hij het hoofd van de af deling publiciteit, de heer Dullé te bewerkstellingen, dat de groep foto grafen onderaan de vliegtuigtrap zich enkele honderden meters zou terugtrekken. „Het is de strikte wens van mej. Wijnei^ niet gefotografeerd te worden. Ze wil niet naar beneden komen, zolang u er nog staat. Er staat dus niets anders op, mijne he ren zo zei de heer Dullé. Nadat de wens van de secretaresse van de Kroonprinses was ingewilligd, werd mej. Wijnen de trappen afge dragen. Of mej. Wijnen, die in het Eronovoziekenhuis in Den Haag is opgenomen, haar werkzaamheden tijdig kan hervatten, is nog niet be kend. Overigens schijnt het been van mr. Van Vollenhoven nu geheel naar wens te genezen. Hij is eind vorige week uit de Anna-kliniek in Leiden, waar hij enkele dagen ter observatie was opgenomen, ontslagen. Over vier weken wordt hij daai terugverwacht, waarna het gips zal worden verwy- Minister McNamara geeft cijfers bij eventuele aanval De strategische raketstrijdkrachten welke voor de fiscale periode 1967 1971 zijn aanbevolen, zuilen de Verenigde Staten in staat stellen, zelfs zonder dat zij gebruik van bemande bom menwerpers maken, eventueel de Sowjet-Unie en communistisch China te vernietigen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara dinsdag op een bijeenkomst van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden verklaard. Mc Namara zei voorts dat zelfs indien de Sowjet-Unie in de jaren zeventig al zijn raketten zou gebruiken om de Verenigde Staten aan te vallen, een groot deel van de Amerikaanse raketten gespaard zou blijven. „En zelfs een vijfde deel van de Ameri kaanse raketten dat naar ver wachting aan een eerste aanval zou ontkomen zou een derde deel van de Russische bevolking en de helft van de industriële capaciteit van de Sowjet-Unie vernietigen". 50 miljoen Een aanzienlijk kleiner aantal ketten, boven 50 Chinese bevolkings centra tot ontploffing gebracht, de dood van meer dan 50 miljoen tot gevolg hebben en de Hij achtte het mogelijk dat China tussen 1975 en 1980 een kleine strijd macht met intercontinentale raket ten zou kunnen vormen. Andere lan den zijn, volgens hem, economisch en technisch in staat in de komende tien Jaar kernwapens te produceren. De vergadering werd met gesloten deuren gehouden, maar na afloop gaf de Democratische afgevaardigde Ed ward Hebert enkele van NcNamara's verklaringen weer voor de pers. Hedenmorgen in Davos (Van een speciale verslaggever) In een voortdurende sneeuwval heeft Ard Schenk hedenmorgen op de ysbaan van Davos de snelste 500 meter in de geschiedenis van de Ne derlandse schaatssport gereden. De Europese kampioen beëindigde zijn rit over de witte vlakte in 41 secon den precies. Schenk had al eens 41.2 gereden en deelde dat officieuze re cord met Henk van der Grift. Toch werd Schenk niet de win naar van deze 500 meter, het eerste onderdeel van de tweedaagse wed strijd waaraan ryders uit zeven lan den deelnemen. De Rus Wladimir Orlow, nauwelijks een klassements- rijder, maar in eigen land befaamd als sprinter, voltooide zijn race in 40.2 sec., een gezien de omstandig heden knappe prestatie, die ook een Dit nummer bestaat uit 14 paglna'a De crisis in de EEG (de Zes) is in een nieuwe fase getreden: terwijl de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, gis teren verklaarde dat zijn: land be reid is nieuwe onderhandelingen over toetreding tot de Gemeen schap te beginnen als aan de juiste voorwaarden is voldaan, zinspeelde zijn Nederlandse colle- nr. Luns, die gisteren in Lon den een rede hield, op de moge lijkheid van een EEG zonder Frankrijk, al zei hij dat de moge lijkheid van samengaan van de Vijf met Engeland en zonder Frankrijk" tamelijk ver weg ligt, maar toch niet uitgesloten mag worden geacht". Mr. Luns was overigens niet zonder hoop, dat er overeenstemming zal komen tus sen de Vijf en Frankrijk. De con ferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de EEG in Luxemburg op vrijdag en sater dag gaat in elk geval door. Aan vankelijk had Italië om uitstel gevraagd loegens de regerings crisis daar te lande. Maar Rome heeft nu toch. op aandringen van de anderen, besloten een delega tie te zenden, al zal die slechts beperkte bevoegdheden bezitten. Op de foto: minister Stewart begroet zijn Nederlandse collega Luns in Londen. (Van onze Bredase correspondent) Morgen is het voor mevrouw Goos- sens- Woronowa uit Geertuidenberg een heel bijzondere dag waarop zij reeds 23 jaar heeft gewacht. Haar moeder, die in een klein dorpje aan dc Zee van Azow in zuid-Rusland woont, kan zij dan weer eindelijk in de armen sluiten. Moeder en doch ter zijn in de oorlog van elkaar ge scheiden. Door de Duitsers was de toen 17- jarige dochter op transport gesteld naar Düsseldorf om daar in een fa briek te werken. In het kamp in Duitsland heeft zij haar man le ren kennen, die heer Goosens uit Geertruidenberg, die werkzaam is bij Werkspoor in Utrecht. Na de be vrijding zijn ze op 2 mei 1945 in Düsseldorp getrouwd. Mevrorn. Goos- sens woont nu al weer twintig jaar in het Brabantse vestingstadje. Ze is gelukkig met haar gezin, drie zoons en twee dochters. In oktober heeft haar moeder in Rusland ver lof gekregen van de Russische auto riteiten om naar Nederland te ko men. Morgenochtend om twaalf uur komt mevrouw Woronowa na een reis van ongeveer 8 uur per vliegtuig aan. Voor het gezin Goossens zijn het spannende maanden geweest, want ze hebben van oktober af op hun moeder en grootmoeder ge wacht. De laatste brief van mevrouw Woronowa aan haar kinderen da teert van 5 oktober. Mevrouw Goos sens wil haar nu het liefst bij zich houden maar ze zegt: „Ik ben er niet zeker van of het mogelijk is haar in Nederland te houden en ik weet ook niet of moeder weer naar haar vaderland terug wil. Ze woont namelijk in Rusland bij haar zoon en schoondochter in en van zelfsprekend is ze aan beiden zeer gehecht". nieuw record op de snelle baan van Davos betekende. Samen met de Russische veteraan Grishin bezet Schenk in het klasse ment de tweede plaats (41.0), Kaplan met 41.2. Ook de andere Nederlanders deden het uitstekend, behalve Verkerk, die viel. Liebrechts en Bartling die on der steeds slechter wordende omstan digheden de 9e en 10e plaats bezet ten. verbeterden met 41.7 hun per soonlijke records. In de uitslag van deze 500 meter figureren verder de Noor Thomas sen als vijfde (41.5), de Rus Guljajev (41.6), de Amerikaan Capron (41.6) en voorts de Noor Per Ivar Moe, die met 41.9 ook een van de snelste sprints uit zijn carrière reed. Wat de andere Nederlanders betreft: Loosduiner Peter Nottet verbeterde zyn persoonlijke record met een van 42.4, Eddy Verheyen bleef alweer onder de verwachtingen: hij wist het niet verder te brengen dan 44.1. Kees Verkerk kwam ten val in de tweede buitenbocht, waar al eerder op de ochtend de Rus Matousevitsj tegen het ijs was gegaan. Dat het ondanks de sneeuw, die de voordelen van de hooglandbaan van Davos voor een gedeelte ophief, toch nog snel is gegaan bewijst het feit dat van de meer dan 30 deelnemende ryders er 11 onder de 42 seconden bleven. SCHENK RIJDT WERELDRECORD 1500 METER Ard Schenk heeft vanmiddag in Davos op de 1500 meter het wereld record verbeterd. Hij reed de afstand 06.2 en was daarmee dus 0,1 sec. sneller dan de Fin Juhanni Jaer- vinen die op 1 maart 1959 in Squaw Valley (V.S.) het record met 2.06,3 op zijn naam bracht. Op de Bennebroekerweg in Hoofd dorp heeft vanochtend kwart over acht een dodelijk ongeval plaatsge vonden. Een 19-jarige motorfietser reed tegen een stilstaande bromfiets, waarop een 20-jarige slager zat. Beiden kwamen ten vaL Bijna on middellijk hierna werden zij door een Volkswagen overreden. De slachtof fers werden naar Haarlem vervoerd, waar, in de Maria Stichting, de mo torrijder, de heer J. Schctte, spoedig aan zijn venvondingen overleed. Het andere slachtoffer is in het Elisabeth Ziekenhuis opgenomen. Advertentie Sikkens autolokken (Sue/ tylte, ieuwo Uit het Leidsch Dagblad van 26 januarij 1866: De ministers Thorbecke e» Olivier hebben hun ontslag aan Z.M. den Koning aange boden. Het verdient opmerking j dat in het stedelijk zieken- huis te Arnhem, nog nimmer a zooveel personen wegens a krankzinnigheid zijn opgeno- a men als in het afgeloopen jaar. Ook o.a. van delirium i tremens.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1