EIDSCH DAGBLAD lenelux tegen uitstel van crisis-overleg in de EEG Man redt 4 mensen ISoordhollands Kanaal Verzoek in feite Opmerkelijke belangstelling van Engeland van Italië afgewezen ralmislaaii 16 van Zijp Juweleiidiefstallen in Haarlem en Alkmaar ACTIE TEGEN NEDERLANDER DIE IKOR HIELP eddv Scholten eeft ogontsteking STIJGING VAN TEMPERATUUR Geen overlevenden vliegtuigongeluk Meisje alarm slaat tijdig bij overval Ook Marokko roept ambassadeur terug j Opgericht 1 1 maart 1860 DINSDAG 25 JANUARI 1966 No. 31779 ofdredacteurJ. Brouwer E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 pet maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 [Italië heeft zijn partners in de •opese gemeenschappen giste- verzocht de verdere bespre- gen over de crisis uit te stel- omdat de huidige regering lissionair is. De Zes, die de rige week in Luxemburg in een sondere ministerraad zijn be- inen met hun pogingen een de te maken aan de sedert 30 ii van het vorig jaar bestaande lis, besloten toen het gesprek [dag en zaterdag a.s. voort te Genoemd verzoek van lië is in de kringen van de nelux niet erg vriendelijk ont- ïgen. De Nederlandse premier ls, die met mr. Luns gisteren Brussel vertoefde, noemde het liaanse verzoek „ongelukkig". ië en Nederland zijn van ning, dat de besprekingen eten doorgaan", zei hij in ant- ord op vragen van journalis- Nederlandse minister van Bui- andse Zaken, mr. Luns, die la- naar Londen vertrok voor een noeting met zijn Britse collega wart, verklaarde in Brussel, dat overleg tussen België en Neder - I „enig misverstand" inzake de prekingen met Frankrijk had genomen. Hy werd hierin bijge- len door zijn Belgische collega tak. Ln premier Cals voegde er i toe: „Wij zijn het eens over de opese vraagstukken". Hij sloot verder aan bij de woorden van Belgische collega Harmei, die de lerzijdsp Benelux-bezoeken een lukkige Uaditie" had genoemd. Iritse politieke leiders, Labour zo als conservatief, hebben giste- in Straatsburg enige verrassing rekt door zeer positieve Europese klaringen aan het begin van het debat in de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa, De verwachting bestond, dat de Britten zich zeer voorzichtig zouden uitla ten zolang de EEG-crisis nog voort duurt. Zy lieten echter duidelijk uit komen, dat het verlangen naar toe treding tot de EEG in Engeland groeit ondanks alle moeilijkheden OPENING i filiaal winkelcentrum LEIDEN (Z.W.) binnen de Zes. Londen wacht eigen lijk alleen maar op een bereidver klaring van de Europese gemeen schap om het gesprek op te nemen als de EEG-crisis tussen de Vyf en Frankrijk eenmaal opgelost zal zijn. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken Thomson, sprekende namens minister Stewart, verklaar de, dat men uiteraard geen wijzigin gen in de betrekkingen tussen EEG en EVA <resp. de Zes en de Zeven) kan verwachten zolang de huidige moeilijkh'jden binnen de gemeen schap van de EEG niet op bevredi gende wijze zijn opgelost. Hij acht te het daarom voor de hand liggend, dat men zou proberen binnen het (Vano nze Haarlemse correspondent) By de Haarlemse Juwelier Joore is vanmorgen om kwart over vier een ruit vernield. Uit de etalage is een groot aantal sieraden verdwenen on der meer ringen, armbanden en hor loges. De waarde is nog niet bekend, maar beloopt in elk geval in de dui zenden guldens. Een exact overzicht van de omvang van de diefstal kon nog niet worden vastgesteld, omdat de etaleur, die als enige de juiste inhoud van de etalage kent, van morgen nog niet kon worden ge- Ook de juiste toedracht van de diefstal kon vanmorgen nog niet v/orden vastgesteld. Omstreeks kwart over vier werd een buurman van de heer Joore wakker door het gerin kel van glas. Toen hij zyn bed uitkwam en door het raam naar bui ten keek, ontdekte hij dat de eta lageruit van de juwelierszaak ver nield was. Van de daders was toen geen spoor te bekennen. De man heeft vervolgens direct alarm gesla gen. In de afgelopen nacht is ook in gebroken bij een juwelier in Alk maar-. Ook daar is een etalageruit vernield. Omtrent het daar gestole- ne zijn op dJit moment ook nog geen exacte gegevens bekend. In Alkmaar n er in het noteren auto, die onmidde- In Zuid-Afrika A'damse correspondent) (Van i .-medewerkster) Teddy Schol ten tobt op het ogen- k met een infectie aan één van ar ogen. Enige kijkers die haar ildag op het scherm hebben gezien, bben per telefoon al blijk gegeven hun ongerustheid hierover. Hoe- Teddy Scholten het een verve- bg nd ongemak vindt, is dit voor haar aanleiding om het Nederlandse festival dat binnenkort wordt louden, niet voor de televisie te esenteren. WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van .1 leden- tot morgenavond: Veel be- jolking met plaatselijk enige regen, atige tot viij krachtige in hoofd- zuidoostelijke wind. Hogere aperaturen dan vandaag maar (macht in het noordoosten van het ad temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 26 JANUARI 8.30 uur; onder: 17.16 uur. toaan op; 10.45 uur; onder: 22.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.08 en 18.20 Uur; laagwater te 1.59 en 14.18 ui Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Nederlandse gemeenschappen Zuid-Afrika zijn een protestactie begonnen tegen de mede-emigrant de Bruijn uit Johannesburg. Dit meldt het regeringsgezinde Zuidafri- kaanse weekblad „Dagbreek". Aan leiding zou de medewerking zijn die de heer De Bruijn gegeven heeft aan de samenstelling van de t.v.- documentaire „De zwakheid van sommigen", die op tweede kerst avond hier werd uitgezonden door I.K.O.R. en het Convent van Ker ken. In deze documentaire kwam het christelijk instituut van Zuid-Afrika aan de orde, waarin blanke en zwar te christenen van verschillende ker ken elkaar in bijbelkringen ontmoet ten. De documentaire werd door twee Nederlandse journalisten samenge steld op voorstel van de heer De Bruijn. In een verklaring, die de in tekenlijst tegen de heer De Bruijn begeleidt, staat volgens het week blad „Dagbreek" onder meer, dat „de daad van de heer De Bruijn on vriendelijk was tegenover de repu bliek, het land waarin hij gastvrij heid als emigrant heeft ontvangen, omdat hy actief heeft deelgenomen aan de vervaardiging van een film waarin vooral het kerkelijke leven in de republiek wordt bekritiseerd". Verder wordt er in opgemerkt: „Wij geloven, dat als de heer De Bruijn en de kerken in Nederland werke lijk begaan zijn met de Zuidafri- kaanse kerken, zij de kerkelijke weg moeten bewandelen en niet met be hulp van vijandig gezinde journa listen en organisaties. Wij willen de heer De Bruijn vragen, wat Neder land te maken heeft met deze aan gelegenheden. De Nederlandse kerk staat bekend om haar talrijke scheu ringen en heeft meer dan genoeg aan zijn eigen onverkwikkelijke pro blemen". lijk na het vernielen van de ruit weg reed. De Alkmaarse politie alar meerde terstond het gehele politie apparaat in Nederland en gaf het kenteken van de auto door. Op de rijksweg in Velsen werd de auto van nacht om drie uur gezien en door de politie van Velsen aangehouden. In de wagen bevonden zich drie Am sterdamse mannen. Ze zijn over gebracht naar het bureau in Velsen en daar stevig aan de tand gevoeld. De mannen ontkenden iets met de inbraak te maken te hebben. Ze zijn gefouilleerd en de auto is onderzocht. Er werd echter geen spoor aange troffen van de in Alkmaar gestolen juwelen. Of deze mannen iets te maken hebben met de zondagmorgen ge pleegde diefstal bij een juwelier in I.Tmuiden is ook niet bekend. De drie mannen zijn overgegeven aan de po litie in Alkmaar, die het onderzoek doet. kader van de Raad van Europa en via technische samenwerking vorde ringen bij de opbouw van een hech tere Europese eenheid te maken. De vroegere Britse minister van Oorlog, Dunca Sandys, diende na mens veertien afgevaardigden uit andere landen (onder wie de Neder landers Patijn en Duinstee) een ont werpresolutie in, waarin gezegd wordt, dat de meningsverschillen tussen Frankrijk en de andere EEG- landen de Europese zaak ernstig schaden, terwijl de EEG de beste ba sis vormt voor opbouw van de eco nomische en politieke eenheid van Europa. Het ontwerp waarover vandaag gestemd zou worden doet een beroep op de regeringen van de Zes hun geschillen zo spoedig moge lijk te regelen op een manier, die in overeenstemming is met het EEG- verdrag. Van hun kant zouden de regeringen van de EVA-landen (on der leiding van Engeland) zich be reid moeten verklaren samen met de Zes de kwestie van aansluiting Niet meer dan mijn plicht A'damse correspondent) j leefd. De redder. Dirk Overdam, reed der kwam iedereen w (Van Aan de tegenwoordigheid van geest van een 24-jarige Zaandammer is het te danken, dat vier inzittenden van een personenauto, die in het Noord hollands Kanaal terecht was geko men, hun nat avontuur hebben over at op verhaal. het ongeval is nog weg scho de bijrijder op een vrachtwagen I De langs het met ijsschotsen overdek- niet bekend. Naar de bestuurster te kanaal, toen hij plotseling zag, klaarde weigerden, op het vagen uit een zy- dat de wagen de rijksweg naderde, zowel de koppeling als de rem. Ge- tuigenve-klaringen wijzen echter op een plotselinge paniekhandeling, waarbij mevrouw Talens op het gas pedaal zou hebben gedrukt. Dirks reactie op de redding: „Ik heb al mijn zwemdiploma's. Ik moest het water dus wel in. Het is ieders plicht mensen in nood te helpen". kanaal indook. Zonder zich te beden ken sprong hij de wagen uit, rukte enkele kleren uit en dook het ijs koude water in. De personenauto was door zijn grote vaait reeds naar het midden van het 50 meter brede kanaal af gedreven en het water gutste met grote kracht een openstaand raam pje binnen. Overdam schreeuwde „doe het raam dicht" en dat drong gelukkig tot de dodelijk verschrikte passagiers door, die reeds tot de hals in het water zaten. Aan het sluiten van het raam is het hoogstwaarschijnlijk te danken geweest, dat de wagen niet verder is gezonken Touw Dirk Overdam, vanaf de kant ge volgd door de ogen van een groeien de menigte toeschouwers, maakte toen - zwemmend tussen de ijs- schotsen een hem toegeworpen touw aan de bumper vast. Met één hand aan het touw en* met de an dere de schotsen wegduwend trok hij de auto langzaam naar de kant. Daar aangekomen zakte hij hui lend in elkaar. Toeschouwers hielpen de inzittenden, de 77-jarige heer Ta- lens, diens 67-jarige vrouw en een 35-jarige schoondochter met haar zoontje, die op weg waren naar Alk maar, waar een andere dochter een baby had gekregen, op de wal. Op het politiebureau van Den Hel- Het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond heeft in een spoedver gadering de geruchtmakende zaak rondom coach Anton Huis- kes besproken. In een communi qué zegt de KNSB. dat Huiskes nu onaanvaardbaar is geworden. Verder nieuws en commentaar over de controverse tussen de KNSB en Huiskes vindt men op de sportpagina. Op de foto van links naar rechts de KNSB- bestuurders W. Egas, jhr. mr. IV. H. D. Quarles van Ufford (vice-voorzitter)H. J. Wesselo voorz.) en A. A. Schouten tij dens de spoedvergadering op Schiphol. (Van Roermondse correspondent) 'val, die drie gemaskerde en bewapende mannen pleegden op de grossier in suikerwaren. F. Wol- ters aan de Kokelsstraat in Bleyer- heide, is mislukt, doordat het 12-jarig dochtertje van de familie tijdig alarm sloeg De drie mannen belden zondagavond tegen middernacht aan b\j de familie Wolters. Toen de vrouw opendeed, glipten twee van de drie mannen snel langs haar naar binnen. tiet scliaiidaal-Beu Barka Voor ze de huiskamer binnendron gen rukten zü in de gang nog vlug het telefoontoestel van de muur. Een derde overvaller hield buiten de wacht. Z„ü wilden geld: veel en vlug" zei F. Woiters gisteren enigszins van de schrik bekomen. „Wat ze zeiden klonk erg Duits. Ze richtte hun pi stolen op mü en myn vrouw." Het dochtertje, dat op de eerste verdie ping van net huis sliep was van al dat lawaai wakker geworden. Toen ze hoorde dat haar vader en moe der werden bedreigd, riep ze luid keels om "hulp aan het slaapkamer raam. Daardoor kwam een buur vrouw toegelopen, die onmiddellük weer door anderen de politie liet waarschuwen De overvallers sloegen toen lings op de vlucht. Het on derzoek dooi de politie van Kerkra- de naar de identiteit van de over vallers is tot nu toe vruchteloos ge bleven. op uw schaaltje jnu door zyn regering teruggeroepen. Zondagavond had de Franse regering haar ambassadeur in Rabat, Gillet, al teruggeroepen in verband met de affaire-Ben Barka (de Marokkaanse oppositieleider die in Parys werd j ontvoerd en vermoedelijk ver- ifcaattflW.-» Een groep mannen van de Franse bergpolitie is gistermiddag getand op de plaats van het ongeluk met de Boeing-707 van „Air India", dat in de ochtend in dichte mist orider een zwaar wolkendek in het Mont Blanc massief is neergestort. Er bevonden zich 117 personen aan boord. in- uit- gevaardigd, van zijn Franse ambtge noot gedaan krijgen dat Frankrijk geen stappen zou nemen in de kwes tie Volgens „Express" had Frey de uitnodiging aanvankelijk geaccep teerd, maar op het laatste ogenblik afgezegd nadat de verdwyning van Ben Barka plotseling in de open- baarheid was gekomen. De Marokkaanse ambassadeur stelde de Franse minister van Bui- Namens Frankryk hadden toen de tenlandse Zaken, Couve de Murville, j politieprefect Papon en Jacques gisteren in kennis van het besluit en Aubert, de kabinetschef van de mi- overhandigde tevens een nota van nister, aan het diner deelgenomen, zijn regering. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Frey, was al begin no vember op de hoogte van de toe dracht van de ontvoering, zo meldde gisteren het linksgerichtc Parijse weekblad „Express" in een extra editie. De bergpolitie heeft tot nu toe de stoffelijke resten van vier inzit tenden gevonden. Er zijn geen overlevenden aangetroffen. De kans dat die er zouden zijn, wordt uitgesloten geacht. De politiemannen waren van plan de nacht i?i een daar gelegen hut door te brengen. doch moesten later per helikopter de terugtocht aanvaarden van- „Express" zegt dat de Marokkaan wege de krachtige wind en de snerpende kou. Deskundigen menen se minister Oufkir tydens zijn ver- dat het roei tot de lente kan duren voordat de bergingswerkzaam- biyf in Frankrijk op 3 novembei kort heden zullen zijn voltooid. |lia de ontvoering "an Ben r -ka llaier zelfmoord zou hebben gepleegd. De pijl toont de plaats waar het vliegtuig is verongelukt. Het ligt in de Marokkaans ambassad eer, j ww daarbij overgeslagen en zou toen aan de ivestkant van de Mont Blanc, 800 meter onder de top van een \d:ner had gegeven waarvooi ook j uit wraak zijn sensationele ont- der pieken, de 4677 m hoge La Tournette. De vliegramp is op vijf na Frey was uitgenodigd. By die de ergste in de geschiedenis van de luchtvaart. 'legenheid wilde Oufkir, tegen Nog steeds volgens het blad zou minister Oufkir tijdens het diner met zijn gasten de „officiële problemen" hebben geregeld. Verder zou hij de chef van de Marokkaanse vei ligheidsdienst, majoor Dlimi, op dracht hebben gegeven de met de voering van Ben Barka belaste ..ploeg" het eerste deel van de be loning van ongeveer 520.000 gulden betalen. De ex-gangster Flgon die niet duur we! heerlijk hullingen over de kwestie tegenover I j| S^voelt? de pers gedaan hebben. (9uc/ Uit het Leidsch Dagblad van V 25 Januarij 1866; f i Naar men verneemt heeft f i onze overleden burgemeesterr D Tieboel Siegenbeek, r gelegateerd: aan het f Weeshuis de son van f2000; en aan het Evang. Luth. f Wees- en Oudeliedenhuis de som van f 1000. i Zoals wij verwacht heb- ben was het Schouwburglo- caal Maandagavond l.l. ge- t heel bezet. Wie durft nu nog i f beroeren dat men in Leiden 4 geen lust voor het tooneel f

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1