Gogol's „De door „Arena" spelers" gespeeld V.Y.D. schrapt p.b.o. uit het beginselprogram Alban Bergs ,Wozzeck': wankelende opvoering Bewogen beweging Jacques Esterel bij STAP NAAR DE ZWARTEHUMOR Première in Eindhoven MODE UIT PARIJS Knappe directie van Ernest Bour voor het Concertgebouworkest Rel in Gooiland' Miljoen arbeiders zonder werk door gascrisis DODELIJKE VAl BIJ STOEIPARTIJ PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD VOOR DE JONGEREN: „Arena" dat het seizoen zo in nemend begon met Jan Staals Schilderijenoorlogheeft afge lopen zaterdag met een première in het Haagse Diligentia een waardevol programma aan zijn repertoire toegevoegd. Voor de middelbare school jeugd schreef Frans Vasen een intrigerend kijkje achter de schermen. Aan twee pseudo- toeschouwers (Wieteke van Dort en Hans Kemna) werd haarfijn uitgelegd hoe de reper toirekeuze tot stand komt, hoe het schminken toegaat, de décors worden ontworpen en opge bouwd. terwijl de medespelenden I van „Arena" tegelijk hun gevoe-j ligheden wat betreft schouw- burgnood, toneelkritiek en lange busreizen aan het licht konden brengen. Karikaturen De inleiding, vaak met humor ge schreven, beantwoordt zeker aan haar doel met een vluchtige aandui ding bij de rijpere jeugd interesse te wekken voor het theater. „Arena" vond ter illustratie van het instruc tieprogramma „Spelenderwijs" een welhaast ideale eenakter van Gogol, de 19e eeuwste Russische schrijver, die de verdorven maatschappij in het TsarenriJc op zo'n groteske wijze te kijk heeft gezet met reeksen kari- katuurtjes, die nochtans diep men selijk zijn in hun hebbelijkheden. Omdat htlaas kort werk maar zelden een kans krijgt, kent men in ons land voornamelijk „De Revisor" van hem, de opwinding in een stadje vol curruptie, dat controle vreest. Zijn korie spel „De spelers" doet daar niet voor onder. Gogol tekent met een net nog niet boosaardige humor de nietsnutten, die Tsjechow tot melancholie verleidden om een ondergaande wereld. De Russische schrijver heeft de naam de eerste voorzichtige stap naar de zwarte hu mor te hebben gezet en dat gebeurt dan ook in de geschiedenis in een hotelkamer, waar valsspelers elkaar om het haidst bedriegen. Icharjow heeft zijn leven perfect georganiseerd, want met zijn ge merkte kaarten haalt hij in korte tijd de gelden binnen voor zijn wel vaart. Drie broeders in het kwaad doorzien zijn trucs en sluiten met hem een verbond. Dan nog denkt Icharjow met de grote winst te kun nen gaan schuiven. Maar het trio blijkt over meer raffinement te be schikken en de berooide valsspeler kan niet anders verzuchten dan dat hij in een verdorven wereld leeft, waarin niemand meer te vertrouwen Is. het slot toen het moment van grotere emotionaliteit juist iets te veel vroeg een enkele maal even wicht verloor. Joop van der Donk was als de welgemanierde valsspeler beter in zijn element dan als de bedrogen bedrieger. Ook Hans Kemna was als een bieue aspirant-huzaar ster ker dan als onthuller i raffineerde opzet. De drie doortrap te mannen, die aan het langste eind trokken werden gespeeld door Johan Sirag, Jan van Kasteren en Willem Wagter. Schilderachtige typetjes wer den voorts nog gespeeld door Henk Votel, John Smit, Kees Waterbeek, Jan Korevaar en Donald Berger. Het decor van I-ou Steenbergen wist met perspectivische vertekening het to neel op effectieve wijze te vergro ten. „Raakvlakken tussen kunst en techniek" De Stichting „Nieuw beelden in Amsterdam" organiseert in de aula van het Stedelijk museum te Amster dam een drietal forumbesprekingen ever „de raakvlakken tussen de beel dende kunsten, de literatuur, het toneel, de muziek en de dans, maar ook tussen kunst en techniek". Op 11 februari wordt gesproken over .Het experiment, waarom?" door Woody van Amen, Franck Gribling, jdr. D. Hillenius en Simon Vinken- ^®J°og, onder leiding van Pieter Brat- tinga. Op 25 februari over „Het groeps- experiment in vorm, klank en bewe ging" door de medewerkers aan „De Pier" en „Labyrint" Armando, Pe ter Schat, Hans Sleutelaar, en Pe ter Oosthoek onder leiding van prof. dr. N. H. Frfj da- Op 11 maart over „De mens in het spel van de toekomst" met een in leiding van prof. dr. Fred I. Polak en een forum bestaande uit prof. dr. H. Freudenthal voorzitter, en de le den H. Brandt Corstius, Constant ea ir. H. Hartsuyker". Fel gerealiseerde partituur Dicht bij huis A la Petei Sjcharow kan zCn burleske met veel detaillering in het bizarre worden opgeschroefd. Bert Dijkstra is in zijn spelleiding niet zo ver gegaan. Hjj is met vrij schoolse voorstelling dicht bij huis gebleven en daarmee heeft hij tenminste bereikt dat de spelmogc lijkheden van zijn acteurs niet wer den geforceerd. Het werd een koste lijk stukje toneel, dat alleen tegen (Van onze Kunstredactie) De opvoering die zaterdagavond van Alban Bergs opera „Woz- zeck" door de Ned. Operastichting in de Stadsschouwburg werd gegeven, droeg een grotere première-nervositeit dan de vroegere interpretaties, die wij in ons land hebben gezien en gehoord. De co-produktie met de Brusselse Muntschouwburg gaf een gemengd samengevoegd solisten-ensemble te zien van eigen en buitenlandse zangers. De Brusselaar André van der Noot dirigeerde en wist respect voor zijn prestatie af te dwingen, maar „Wozzeck" als repertoire-stuk van de normale opera-gezelschappen, bleef hier een „stunt" met z'n produktie van zes opvoeringen. Men kweekt aldus geen opera-cultuur - die inderdaad nodig is - maar presenteerd al leen een voorbijgaande affaire! Wij zouden iets hebben gewenst als 6-7 jaar geleden, toen het Rotterdams Toneel onder regie van Ton Lutz ..Woyzeck" van Georg Büchner 1821speelde, en kort daarop in het Holland Fes tival 1960 de Beierse Opera uit München o.l.v. Ferenc Fricsay de daarop geschreven opera van Alban Berg (1921) kwam opvoeren. moest met een door hem ontworpen naturalistisch decor, is een raadsel. Voor een opera met een psychisch conflict als basis der creatie, had hy beter een abstract decor kunnen op bouwen en vooral geen plaatjes expositie, zoals hier. Deze bezwaren deden ons herhaaldelijk de ogen sluiten voor het spel en de mlse scène. Liever stelden wij de o wijd open voor wat Alban Berg 2ijn partituur heeft opgebouwd, fel gerealiseerd door het Brabants (Van onze parlementa: redactie) der principiële wijzigingen aanvaard, nele partyen. Het liet de meeste af. I Onder druk van de progressieve vleu I gel in de partij (vooral de jongeren de VVD roerden zioh sterk) werden hier De meerderheid vindt de publiek-rechtelijke be trnn drijfsorganisatie een onderwerp I gezet. Zo werd artikel van praktische politiek en geen beginselkwestie. Dat bleek terdag op de buitengewone al gemene ledenvergadering, die deze partij in Dordrecht had belegd ter behandeling van het beginselprogram. On danks verzet van liberale voor- als prof. mr. J. Oud en J. W. Geertsema, werd elke verwijzing naar de p.b.o. uit dat beginselprogram geschrapt. Het conceptprogram behelst een artikel, waarin was vastgelegd dat bedrijfsorganen, die met publiekrech- teiyke zeggenschap zyn bekleed, slechts behoren te worden ingesteld indien zowel bij werkgevers als by werknemers in ruime mate de gene genheid aanwezig is in deze organen samen te werken. Op voorstel van de Haagse afdeling liet de algemene ver gadering dit artikel in zyn geheel vervallen. Men wilde van de PBO geen beginsel maken, zeker niet nu de belangstelling ervoor, zelfs in de kring van de vroegere promotors, duideiyk aan het wegebben is. De In terventie van prof. Oud en mr. Geert sema, die het streven naar een goede en vrywillige pbo wel degelyk (liberaal) beginsel vonden de betekenis van het eigenbelang als H drüvende kracht voor de welvaarts ontwikkeling erkenning kreeg, ge schrapt. Men vond het artikel te ma terialistisch. In het eerste artikel, waarin de party zich het verenigingspunt noemt van allen, die de overtuiging zyn toe gedaan dat vryheid, verantwoorde- ïykheid, verdrdaagzaamheid ge vaardigden koud of Willem van Oranje nu een volgeling van Erasmus was dan wel een Calvinist. Andere artikelen, waarover werd gediscussieerd zonder dat zü overi- gens ingrijpend werden gewijzigd, be troffen de monarchie (geen uitge sproken liberaal beginsel), de kern-1 bewapening, de ontwikkelingshulp, decentralisatie en gezinsplanning. De discussies over de ongeveer 200 inge diende amendementen namen zoveel tyd in beslag, dat het program na een lange dag van rumoerig vergade. ren niet geheel kon worden doorge- nomen. De party raad werd echter ge. de red^e van het be- zal worden uitgewerkt, definitief vast te stellen. Daarin zal een aparte culturele paragraaf wor- den opgenomen, waarin ook aan- dacht wordt geschonken aan sport en recreatie. elke samerüeylntï behoren te zijn. werd uitdrukkeiyk ingelast, dat de d® VVD zich beschouwt als een liberale party. Voorts werd in artikel 3 opge nomen. dat de WD de Nederlandse samenleving bovenal gedragen ziet door de geest van het christendom en van het humanisme. De algemene vergadering verkoos deze (korte) re dactie boven die van de commissie, waarin deze geest nader was om schreven als een Erasmiaanse geest, waarvan de grondlegger onzer vry heid, Willem van Oranje „een on vermoeibaar vertolker" zou zyn ge weest. Ook de partyraad had voor de korte redactie gekozen. Verdedigd De verwijzing naar Erasmus en Willem van Oranje werd verdedigd haalde door Prof °ud- Ud van de commissie, we^guit. HetHaagse vootat* werd «"J" by handopsteken willen geven aan de anti-revolu- tionaire opvatting, dat het Calvinis- I me historisch de grondtoon ir been Wijziging samenleving aangeeft. Maar de J c O ri^rheiri van de vertraderins ha< k*st, ook met milde lyriek als steld door een commissie onder lei- i schouwingen" en vond het evenmin soldaat Wozzeck, verschop peling van zyn superieuren wordt bedrogen door zyn a.s. vrouw Marie, die reeds een kind van hem heeft. Zy laat zich inpalmen door Woz- zeck's meerdere de tamboermajoor. Hy doodt haar en komt zelf om door verdrinking. Het leven gaat door: "j7abëll StnttiM die "vocaal" de" aanstaande vrouw Marie zéér goed, maar qua ensemble stond dit ad-hoc-groepje in artistiek op zicht vele malen te wankelen. Toni Blankenheim maakte van Wozzeck een schlemiel, maar geen gemeen beroepssoldaat met een klont minderwaardigheidscomplexen. Bart van Beinum dirigeert het Concertgebouw orkest De gastdirigent die zondagmiddag 12 juni het Beethovenconcert het Concertgebouworkest leidt, Bart van Beinum. De 36-jarige van de in 1959 overleden Eduard Beinum staat dan voor het eerst voor „het orkest van zyn vader", liet orkest waarvan ook hijzelf, als tweede violist tot 1962, deel heeft uit gemaakt. Toen ging hy zich bekwamen als djrigent. Eerst in het buitenland, o.a. m Salzburg en Wenen. Daarna te hy zyn studies voort in eigen land. vorig jaar nam hy deel aan de di rigentencursus van de Ned. Radio Unie. In die jaren trad hy reeds ver scheidene malen als gastdirigent op, om. by het N.H. Filh. Orkest. Van dit orkest is zijn vader dirigent ge weest. Zo begon Bart van Beinum daar in het voetspoor van zyn vader te treden. Ook heeft hy het Gelders Orkest geleid waarvan zyn grootva der toen dat nog de Arnhemse Orkestvereniging was —deel heeft uitgemaakt. Het voetspoor van zyn vader volgt Bart van Beinum op 5 en 6 april. Dan leidt hy in Zutphen de uitvoe ringen van de Matthaeus Pas sion door het Gelders Orkest met het Zutphens Oratoriumkoor. Van dit koor was zyn vader enige jaren de vaste dirigent, zyn oom, Jacobus van Beinum, is dat vele Jaren ge weest. Het door Bart van Beinum op 12 Junt geleide concert is het laatste van een serie van vier Beethoven- concerten, die het Concertgebouwor kest uitvoer. Op 8 mei dirigeert Pe ter Erös het eerste, op 18 mei Claudio Abbado het tweede en op 26 mei de Japanse dirigent Seiji Ozawa het derde concert in deze serie. hun kleine jongen speelt alweer met riin houten paardje, nog eenza- er dan toen z'n ouders leefden. Büchner schreeft dit verhaal ge schokt door den driehoeksproces in Leipzig, Alban Berg zeer labiel van psychische gesteldheid grijpt dit wan kel-pessimistische verhaal aan om als psychisch conflict In een hechte constructie-bouw te plaatsen. Maar hy gaat er musicerend bovenuit. Hy is kunstenaar en treedt buiten de omraming, zonder enige definitie. Hecht en exact Brabants Orkest Dat was ook zaterdagavond met de vertolking o.Lv. André Vandemoot, die daartoe het Brabants orkest vol komen in zyn uitnemende speelkwa- liteiten liet uitkomen. Hecht en exact, duideljjk van contour in de eniger mate droog en akoestiek klinkende Stadsschouwburgzaal. Het was helaas anders op het to- eel, waarop geen ingespeeld ensem ble stond, maar waar iedere solist naar zjjn individuele visie werkte. Dat was menigmaal goed, soms zelf9 speelde is door de regisseur getypeerd :en prostitué, zowel in haar spel in het uitdossen van haar kostuum, zy was niet de vrouw van eeuwige jammerende vent, maar zonder dit al de deerne, die op straat haar klanten lokt. Dat het nu de tamboermajoor was deed weinig ter zake, want indruk maken deed deze toch al niet in de weergave van de zanger Kimt Ruesche. Hy deed wat grotesk, zodat deze Hauptmann-fi- guur vooral ridicuul over het voet licht kwam. Guus Hoekman speelde de dokter met een meer menselijke inslag dan naar een Kaf ka-mentali teit. Sophia van Santé speelde haar margret-rol met de nodige seks. Labiele regie Waarom Rudolf Küfnet zijn la biele regie nog eens onderstrepen De zeer knappe dirigent Ernest Bour uit Straatsburg stond gis termiddag als gast voor het Concertgebouworkest. We kennen hem als een voortvarend dirigent. Ook nu gaf hij daarvan blijk door voor de concertbezoekers in Amsterdam liefst vier motieven te dirigeren. Dat was de balletmuziek Agon1957 waarin de toen 75-jarige Strawinsky zich nog eens vermeide met het twaalf- toonsysteem. Ook werden enkele klassieke we ken aan de vergetelheid ontrukt, t.' motet „Venite Populi" '- I de vocalisten-prys in Den Bosch v. I schonk er een uitnemende weergave diep doorleefd, in een door- i Handel's Italiaanse reizen, dan dacht objectieve weergave. Haydnsymfonie in F gr. t., die j Voordien in het motet „Silete t voor de beroemde Oxford-creatie j Venti" van Handel toonde zy reeds en daartussen in stonden de haar grote vocale begaafdheid, xeld- zaam mooie stem en weergaloze in- j tonatie en kleur. Jammer dat ze deze Peter Altenberg" van Alban Berg mUziek tot een weinig expressief lof- met het Jonge opus-nummer 4. Deze I zang iiet komen, in het Alleluja-slot. muziek werd in maart 1913 in de Wiener Musiksaal de „Schok" voor de Weners, die er dan ook prompt interessant was de Agon-suite, zo- een theaterschandaal van maakten. ais men deze in concertvorm geor- Politie moest zorgen de orde onder dende balletmuziek van Strawinsky publiek en musici te herstellen. De bezoekers gistermiddag hebben zich aan deze muziek niet gestoord. Kenneiyk is men meer getroffen ge weest door de ryke uitgewerkte in strumentatie, die Alban Berg ter begeleiding van deze liederen heeft geconcipieerd. Hy deed dit nog wel eens verwant aan zyn tydgenoten, o.a. aan Mahler, maar het schaadde niet. De Poolse zangeres Halina Lukomska in 1956 winnares van kunnen noemen. Ze is muzikaal van eruditie, ook met de dodecafo- niache gedeelten. Strawinsky paste ze toe met al zyn ambachtelijke be kwaamheid, o.a. in instrumentatie vondsten. Daarom is zyn werk altyd interessant, maar de „Agon" hoort thuis in het ballet en is te langdurig voor concert-uitvoering. Sprankelend was de interpretatie door Ernest Bour in Haydn's Sym phonic no. 89 in f gr. t.. een kosteiyk stuk orkestmuziek, briljant als slot. In een orkaan van kleur, flits licht en slagwerk is gisteren de Parijse modeweek van stapel ge lopen. De man, die voor dit tu multueuze begin zorgde, was hoe kan het anders de ontwer per Jacques Esterel. Deze schran dere „vogel" dankt een goed deel van zyn publiciteit aan zijn stunts. Deze keer had hij de in ternationale modepers naar de filmstudio's van Joinville vlak bij Parijs gehaald om zijn col lectie te tonen. zyn vriend Jacques Tatl, die daar momenteel opnamen maakt voor zyn nieuwe film „Playtime" had een dagje vrijaf genomen. Onder batte rijen filmlampen aan de golfyzeren zoldering waren honderden gouden stoeltjes neergezet. Toch was er nog plaats tekort. De fotografen, die voor de eerste keer in de geschiedenis van de haute couture werden toege laten tydens de show, zochten het daarom hoger op op het plankier waar de mannequins defileerden. Behalve die originele entourage had de show van Esterel deze keer werkeiyk iets te zeggen. Dat was dit: de goede, oude tyd van de haute couture Is voorby. Het voorrecht om goed gekleed te gaan is niet meer voorbehouden aan een paar honderd welgestelde vrouwen. Sinds een paar Jaar zoeken de Parijse ontwerpers naar nieuwe wegen om geld te maken. Sommigen en daar hoort Esterel nu ook by maken kleren die In prys kunnen concurreren met die van andere landen als Amerika Engeland. Esterel mikt met zyn nieuwe col lectie vooral op de piepjonge vrouw ze mag niet ouder zijn dan 25 die gek is op „wilde kleertjes". De hele collectie was eigeniyk een grote bewogen beweging, de yeah-yeah muziek achter een groot matglazen raam incluis. Alles aan de kleertjes is veranderlyk, kan worden omge keerd, of worden verschoven. Kortom er kan oneindig mee worden geva rieerd. Het begint al by de strandkleding. Om „Integraal" bruin te worden, Introduceert Esterel de gordyn- biklnl. De cups van de bh, die met ringetjes aan een baiyn zyn vast gemaakt, kunnen worden verschoven naar de rug. Wie dus met de blote borstjes in de zon wil, kan dat nu. Men zou het een veilige monokini kunnen noemen. Er overheen droe gen de bannequins super korte che- misiens met pop-art motieven, die aan twee kanten draagbaar zyn. Echte boulevardkleertjes zyn de zogeheten bretel-dresses. Dat zyn ook alweer hele korte tunieken, waaronder kniebroeken uitsteken. De golfjes op de tuniek en de omslagen van de pantalons kunnen worden omgedraaid en hebben dan weer een andere kleur. De voeten van de mannequins staken In sandalen met plastic randen. Esterel doopte dat schoeisel dan ook heel toepasseiyk cockpit-schoenen. Jacques Tatl zelf leverde ook een bydrage aan de show. Hy had een badjasje ontworpen met een ln de kraag ingebouwd luchtkussen. Ideaal om op het strand te liggen. Tijdens „De Kneep" (Van onze correspondent). „Dit hebben we nog nooit mee gemaakt", was het commentaar van Aart Staartjes op de ge-\ beurtenissen zaterdagavond in Schouwburg Gooiland in Hïlver-\ sum. Toneelgroep „Studio" uit Amsterdam, speelde het modernel stuk „De Kneep" van Ann Jelicoe. Vlak voor het einde van de eerste akte stond 'een oudere bezoekster van de eerste rij op en riep: „Ik\ ga weg. Dit is schandalig". Zij zag kennissen op het balkon en gaf hen de raad óók te vertrekken.\ Nog een tunntigtal toeschouwers dat zich had geërgerd aan het\ j spel van twee jongens en een meisje, verliet de zaal. Het kabaal was zo hevig dat de acteurs zich 9 niet verstaanbaar konden maken. Aard Staartjes riep: „We zullen even wachten totdat die mensen weg zijn". Het merendeel van het publiek,, reageerde op het stuk, j waarin de dingen bij de naam worden genoemd, met een luid applaus. „Ik vind dit wel leuk. Die mensen komen tenminste voor hun mening uit. Ze vinden het niet mooi en gaan weg. We willen zo graag dat er wat gebeurt, nou er gebeurde wat. Overal wordt „De kneep" met waardering ont vangen, maar natuurlijk: er gaan\ ook wel mensen weg. Dit ge-\ schreeuw hebben we echter nog nooit meegemaakt", zei acteurl Aard Staartjes. Minder geslaagd Jasjes van Esterel: twee vierkante Van de Parijse couturier S~aLouis Ferand dit toiletje, dat schouders. De jurkjes eronder min- versierd is met een klaverblad. stens 15 centimeter boven de knie, welk motief is herhaald op de waren heel wat aardiger: een beetje handschoenen en in de oorbellen. gerend en met kleuren ingeweven cirkels en vierkanten. Het materiaal dat Esterel gebruikt, is niet duur: heel veel linnen en katoen. Ondanks de veelkleurigheid van de ontwerpen meestal pastel werd het toch nooit bont. Esterels wildste idee was zyn kaleidoscoop- Jurkje. In Londen zou dit ontwerp het zeker doen. Het bestond ln feite uit twee japonnetjes. In de boven- jurk zyn ronde en vierkante gaten geknipt, waardoor de veelkleurige stof van de „Onderjurk" heen komt kykf Door die „onderjurk" naar links of rechts te schuiven dat de banier-gaat heel gemakkelyk door middel van bretels is er steeds een andere kleur door de kijkgaten te zien. De accessoires zijn al even wild en gek: sigarettenpypjes in de vorm van neptunesvorken of orgelpypjes, pet ten met doorzichtige plastic kleppen en vilthoeden in de vorm van oor konden met opgerolde randen. Een bijzonder ingenieuze vondst waren ook de Jurkjes waar het middenvoor pand verwisseld kon worden door lange ritsen. Handig en lekker gek waren ook de korte cocktailjurken, die een lange rok verborgen hielden onder de armsgaten. (Van onze Londense correspondent) Het ziet ernaar uit, dat deze week ln Engeland een miljoen arbeiden j in het westeiyk gedeelte van de Mid. lands naar huis zal moeten worden, gestuurd, omdat het niet mogelijk j zal zyn de gestoorde gasvoorzienind spoedig geheel te herstellen. Het kolenigebrek door transport moeilijkheden in dit winterse weer is een andere factor by het vastlopen van de gasleveranties. Het centrum van de crisis is de nieuwe gasfabriek in Tipton. Een deel ervan is tot drie maal toe defect geraakt en het zal zeker twee weken duren voordat de fabriek weer normaal functioneert. Een andere gasfabriek werkt slechts op halve capaciteit. Inmiddels zijn 120 vrachtauto's gemobiliseerd om 3000 ton steenkolen naar de ge troffen gasfabrieken te sturen. Tot degenen die door deze tegen- j slag niet kunnen werken, behoren] 50.000 man personeel van de British Motor Corporation in Birmingham en Coventry. Hen is verzocht niet] voor dinsdag naar de fabriek terug te keren. Politiek komt deze industriële cri sis Labour hoogst ongelegen, voorai omdat het deze week zyn vrij zwakke zetel in noord-Huil moet trachten te] behouden. BU verlies ervan zou de regeringsmeerderheid in het Lager huis tot een worden teruggebracht Dit zou een algemene politieke te rugslag betekenen. De regering tracht de blaam voor de gascrisis af t< schuiven op de conservatieven, die tydens het 13-jarig bewind de kapi taalbelegging teveel zouden hebben verwaarloosd. (Van onze Zwolse correspondent) I Bij een stoeipartij in de legerplaat? 't Harde is de 21-jarige dienstplich tige huzaar Ohr. J. Ruiters uit Kerk- rade gisteravond zo ernstig gewond geraakt, dat hy aan de gevolgen is bezweken. De jongeman sprong om hoog om een door de kamer lopends horizontale balk te grijpen, maar zijn handen gleden er af en hy sloeg ach terover met het achterhoofd tegen de vloer. Medische hulp was direct aanwezig. De huzaar, die deel uit maakte van het 43ste tankbataljoe regiment huzaren van Sytzema, werd direct naar het Sophiaziekenhuis in Zwolle gebracht, waar hij vanochtend overleed.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4