Eerste hoogleraar in sociale psychiatrie: „Wij worden zacht" IsS naar met Katwijk NIEUW SPELDJE Leidse wegpiraat in kraag gepakt Jazzavond Eureka NU WEER EEN GRATIS RIJ 1 KILO BANANEN zeró ócUryven MAANDAG 24 JANUARI 1966 LEIDSCII DAGBLAD PAGINA 3 Prof. Speyer op zoek naar oorzaken van geestelijke stoornissen „Het is jammer, dat onlangs pas de eerste leerstoel in de sociale psychiatrie is ingesteld. De opleiding van onze medici is nog altijd te veel gericht op het zuiver lichamelijke. Er is te weinig inzicht in de invloed, die sociale omstandigheden op het verloop van een ziekteproces kunnen hebben. Wist li, dat bijvoorbeeld een been breuk sneller geneest bij de man met een goed huwelijksleven dan bij de man met een ongelukkig huwelijk?" Dit zegt dr. N. Speyer, hoofd van de afdeling geestelijke volks gezondheid van de Haagse G.G. en G.D., die deze eerste in Leiden gevestigde leerstoel gaat bezetten. Contract vergeten PogUlg tot doodslag SRO-feest zonder Wim Jongbloed 1 althans in Leiden kennis kan ne men van nel belang van de invloed, J die de maatschappelijke structuur kan hebben op de geestelijk gestoor- i de mens. Die structuur wordt steeds gecom pliceerder, en het wordt voor, men sen met grote draaglasten of met amper toereikende draagkrachten moeilijke;- overeind te blijven. Zij moeten een helpende hand kunnen vinden om de rug te kunnen rech ten. Daarom is prof. Speyer verheugd, dat zijn specialisme nu officiële er kenning heeft gevonden, nadat hij er sinds ln6G al een lectoraat in had. Zyn leerstoel is de eerste en de eni ge een grote persoonlijke voldoe ning, maar hij hoopt toch niet lang uniek te biyven. Er moeten er méér komen. Het belang van de sociale psychiatrie is in ons land laat on dertekend te laat er moet een achterstand worden mgelopen. Een De leden van Smit Röntgen Ont spanningsvereniging hebben zaterdag genoten van een feestavond, waar mee de festiviteiten rond de viering van het komende 20-jarige vereni- gingsbestaan werden ingeluid. Het duurde echter enige tyd voor dat het feest kon beginnen. Het trio Wim Jongbloed, dat zowel enkele programma nummers als de muzikale omlijsting zou verzorgen liet namelijk zonder enige kennisgeving verstek gaan. Bij nadere informatie bleek, dat het trio zaterdagavond de muzi kale omlijsting van de t.v.-uitzending „Mies en scène" verzorgde en Wim Jongbloed zijn „Leids" contract was „vergeten". De Leidse pianist en accordeonist Joop Lancel was te elfder ure bereid om voor de begeleidingsmuziek te zorgen, zodat het gehele programma zij het met een wat verlaat begin toch nog kon worden afgewerkt. Het omvatte een cabaretshow tot het welslagen waaraan meewerkten de conferencier Jan Blaaser, The Lucky Gamblers, Annemarie van Tol en Een 38-jarige Leidse metselaar is in de afgelopen nacht door de politie aangehouden als verdacht van poging tot doodslag. De man reed vannacht omstreeks één uur met zijn auto op de Bree- straat, waarbij hij probeerde een 25-jarige op het trottoir lopende Leidse vrouw klem te rijden en ver volgens inreed op een 41-jarige Leidenaar, die zich op de rijbaan bevond om het autonummer van de wegpiraat te noteren. De gevaarlijke automobilist ver keerde bij zijn aanhouding onder invloed van sterke drank. Martelly (in een drietal schetsjes) en het zangeresje Conny van Solingen. Voor de uitstekende wijze waarop hij zich geheel onvoorbereid van zijn taak kweet, kreeg Joop Lancel een extra applaus. Een gezellig samenzijn met mede werking van de „Rythm Combo" vormde het besluit van deze genoeg lijke SRO-feestavond. Advertentie (Advertentie) Jaardiner Wernink De directies van Wernink's bedrij ven boden zaterdag aan kantoor- en technisch personeel en gedecoreerds gepensioneerden het gebruikelijke jaardiner aan. Tijdens dit. diner, dat in „Avi fauna" te Alphen aan den Rijn plaatsvond, besprak ir. A. Sitsen, al gemeen directeur van Wernink's Be ton- en Aanneming Maatschappij N.V., de gang van zaken bij de bedre ven in 1965 en de verwachtingen voor het jaar 1S56. Het is niet alleen beat wat de klok slaat „Eureka wil niet alleen maar beat brengen Dat vertelde Otje Kikkert uit Leiden, enige weken geleden, toen zij zijn vereniging die tot doel heeft gehandicapte kinderen een prettige uitgaansdag te bezorgen) ten doop hield. Zaterdagavond loste „Eureka" deze „belofte" in. Want nadat in de afgelopen weken reeds enige beat-avondën waren georganiseerd, trad in de gezellige kantine van het sportpark Roomburg de Leidse (amateur) jazzgroep "The Attics" op. Deze uit zeven man bestaande formatie Wim van Hoorn, piano, Ton van Gooi, alt-sex, Henny de Haas, drums, Ard Jansen, tenor-sax, Hans van Gooi, trompet, Sam Brussee, bas, en Cees Jongerius, vibrafoon die reeds vijf jaar bestaat, toonde opnieuw van goede kwaliteit te zijn. Want evenals voor de Leidse jazz society "Folk Beat 14" slaagden The Attics erin met hun naar de swing-kant overhellende muziek deze avond van Eureka tot een succes te maken. De geluids-technische kant was in de (vertrouwde» handen van Harry Muller (Folk Beat 14). Kèdlea- cabaret treedt op in Musica Gebreken in wisselwerking In een gesprek met de nieuwe hoogleraar over zijn vak wordt ter loops een bonte rij van onderwer pen aangesneden: sport- prostitutie, televisie, kopen op afbetaling, alco holisme, huwelijksleven. Want de sociale psychiatrie, als wetenschap nog zeer jeng en voor een be langrijk deel door professor Speyer zelf opgebouwd heeft te maken met alles wal betrekking heeft op de wisselwerking tussen mens en maatschappij. Zij specialiseert zich op de gebreken in deze wisselwer king, doch houdt daarnaast con tacten met andere facetten, zoals sociologie, psychologie, psychohygië- ne. Het is een wetenschap, die zich alleen laat beoefenen in teamwork, samen met andere takken van we tenschap. Vandaar dat het gesprek telkens weer naar de meest uiteen lopende zaken afdwaalt. Twee delen Kort gezegd valt de sociale psy chiatrie uneen in een praktisch en een theoretisch deel. Het eerste houdt in, dat men een oplossing zoekt voor het probleem, hoe de geestelijk ge stoorden een plaats te doen vinden in de samenleving. Het tweede komt erop neer dat men nagaat of en zo ja welke sociale omstandigheden geestelijke afwijkingen kunnen ver oorzaken. Met de praktijk heeft prof. Speyer in een lange reeks van jaren dage lijks van doen gehad. Hij is de „uit vinder" van het sociaal-psychia trisch profiel, de bepaling in welk van de drie milieu's waarin ieder mens leeft: wonen, werken en vrije tijd, de geestelijk gestoorde moei lijkheden ondervindt. In elk van die drie milieu's moeten er „opvang"- mogelijkheden zijn en als enige stad heelt Den Haag die: pleegte- huizen, beschutte werkplaatsen en de patiëntenclub. Nu krijgt professor Speyer boven dien de gelegenheid zich daarnaast ook meer met de theorie te bemoei- Ivertentle Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 130,— en f40,—. Of het allerbeste van f 200.— en f 400.— llorloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Prof. dr. N. Speyer en, met wetenschappelijk onderzoek. Bij voorbeeld naar problemen als prostitutie en zelfmoord. Dit laatste heeft hem al meer dan dertig jaar geboeid trouwens, want hij is er in 1935 op gepromoveerd. Een paar vra gen over deze theorie gaat hij niet uit de weg, hoewel hij telkens na drukkelijk stelt: „het is maar een veronderstelling van mij. weten schappelijk staat er nog niets van Last en kracht Een van die vragen is, of geeste lijke moei lij kir eden ook veroorzaakt kunnen worden doordat de ontwik keling van de moderne mens geen gelijke tred houdt met die van we tenschap en techniek, die de maat schappij zo snel en zo ingrijpend veranderen. Professor Speyer is ge neigd, hier bevestigend op te ant woorden. Inderdaad, er zijn men sen, die hu allemaal niet meer kun nen bijhouden en die dan geneigd zijn struisvogelpolitiek te bedrijven, of hun onlustgevoelens te verdrin gen. Daar kan „scheefgroeien" uit voortkomen, als de geestelijke draag last te zwaar wordt. De draaglast wordt zwaarder. Daarom moeten we de tegenpool, de draagkracht vergroten. En profes- I sor öpreyer toont zich juist op dit j gebied seceptisch. Wat gebeurt er op dit gebied? Lang niet genoeg, zou men zeggen. De vrye opvoeding van kinderen de laatste tientallen jaren is funest gebleken: ze mogen vrijwel alles doen en laten wat zij willen, en ouders moeten al heel sterk zijn als zij tegen de stroom op willen roeien. Verlangens worden direct be vredigd. Zien is kopen, ook bij de ouderen, getuige het afbetalingsstel- sel. Dit alies betekent: de mens heeft j veel minder incasseringsvermogen dan vroeger. We worden „zacht", zegt professor Speyer. Er behoeft tegen allerlei maat schappelijke ontwikkelingen he lemaal geen bezwaar te bestaan. Af betaling kan heel goed zijn, sociale verzorging „van wieg tot graf" kan uitstekend zyn. Maar dan moet daar vergroting van de draagkracht te- I genover staan. Gewoon gezegd: er 1 moet veel meer worden gedaan aan i karaktervorming. Thuis op school, in de vrije tijd. In die vrije tijd I zou de sport voortreffelijk werk kun- nen doen, mits zij juist werd beoe- I fend. Dit alles heeft niet direct te ma ken met de sociale psychiatrie, veel- I eer met de psychologiëne. Daarom I formuleert prof. Speyer zeer wiis. Wan;, op heel dit gebied staat nog vrijwel niets vast. Er zijn dui zenden vragen. Waarom reageert de I ene mens op bepaalde moeilijkheden met alcoholisme en niet met iets anders? Waarom wordt juist deze man agressief en niet die ander? I Waarom pakt een verdringing in het ene geval zo uit, en in het andere Anneke Sepers, Anneke de Vries, Henk Gosses en Nico Parle- j vliet, vier leerlingen van het Chr. I Lyceum in Leiden, staan al enige tijd (voor hun pleziert op de j planken. Samen met pianist Jan Willem Bruins treden zij als het i ..Kèdea-kabaret" op. Meestal I doen zijn dit voor (mede)scholie- I ren. Soms, zoals zaterdagavond in Musica in Katwijk aan Zee,\ stappen zij in de „openbaarheid" Het Leids-Katwijkse kwartet bracht in Musica een programma onder de veelzeggende naam ,,'n Slippertje". Met nieuwe- en minder nieuwe zelf géschreven liedjes hielden de lyceisten de goedgevulde zaal zo'n vijf kwar tier in hun greep. De nummers van het Kèdea- kabaret zijn begrijpelijk niet 1 allemaal even sterk. Maar, één i ding hebben zij alle gemeen: zon- der grof te worden proberen zij j goedmoedige klapjes uit te delen en de bestaande heilige huisjes op de hak te nemen. Vaak gebeurt dit met spitsvondige woordspelin gen; soms is het de expressie van de spelers. Het Kèdea-kabaret toonde met 'n Slippertje" duidelijk meer in zijn mars te hebben dan zo maar wat oppervlakkige gekdoenerij. Want naast de op traditionele leest geschoeide nummers (waar bij natuurlijk „de pil" en „het j meisje van lichte zeden" niet ont- i brakenrverd ook het moeilijkere werk zeer verdienstelijk gebracht. Het Kèdea-kabaret tijdens het i optreden van zaterdagavond in Musica, Katwijk aan Zee (boven). De zeer goed bezette zaal (onder) i genoot er met volle teugen van. I (Foto LD J. v. Duijn. Katw. a Zee) HUWELIJK BEATRIX EN CLAUS Inzamelingsconiité in Leiden gevormd Op verzoek van de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der I Willigen, heeft zich een plaatselijk comité gevormd, dat zich zal belasten met de inzameling van gelden voor het huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix en de heer Claus von Ams- berg. Het comité bestaat uit de volgende 1 personen. Ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, voorzit ter; P. C. A. ten Broek, voorzitter raadsfractie K.V.P.: mr. F. Portheine I voorzitter raadsfractie V.V.D.; M. Sommeling. voorzitter raadsfractie PvdA: mr. C. J. Woudstra, voorzitter i raadsfractie Prot. Chr. Groep; J. C. J. Lambermont, voorzitter Leidse Middenstandscentrale; prof. dr. J. Dankmeyer, rector magnificus Rijks- universiteit; kolonel der lntendar.ee T. Th. Wessels, commandant Koks- school; H. Zunderman, voorzitter be stuur Leidse Jeugdactie; W. P. M. Haring, deken r.-k. kerk; ds. H. van Bilderbeek. voorzitter Oecumenische Raad: Th. de Wilde, vice-voorzitter afd. Leiden Ned. Katholiek Vakver- bond; J. G. Lamers, voorzitter afd. j Leiden Chr. Nat. Vakverbond; ir. A. I Sitsen, voorzitter Leidse vereniging j van Industriëlen; J. Lijten, secreta- ris afd. Leiden Alg. Kath. Werkge versverbond: D. J. van Herwaarden, voorzitter Rijnlandse Club van het verbond van Prot. Chr. Werkgevers; mej. H. Beerman, praeses V.V51., I Nieuwsteeg 31; J. W. Heyman. prae ses Leidsch Studenten Corps; J. J. C. Karres, praeses Studentenver. Catena, E. H. Moens, directeur Amro-Bank, penningmeester; mr. Chr. de Jong, chef kabinet burgemeester van Lei den, secretaris, Stadhuis, Leiden, Tel. I 20041. zolang de voorraad strekt LEtDSCH "DAe.Tii.AD 4-li-6o Veel te doen Er valt aus zeer veel werk te doen. Daaraan zal de nieuwe hoogleraar veel tijd besteden. Maar daarnaast vindt hij het ook van groot belang, dat de aanstaande medicus nu De verbreding van de Morsweg Antwoord op de begroting vooc tussen Lopsenstraat en de spoor- het jaar 1961Red.) lijn Leiden—Utrecht wacht nog Dw aboralé op de onteigening van enige BLOK. I percelen (links op de foto). Vt|I Meilaan 83, (B. en W. in de Memorie van Leiden. Jo \an Ammers-Küller - 81 - overleden In een sanatorium in Bakel is in de nacht van zaterdag op zondag op 81-jarige leeftijd overleden onze oud-stadgenote de schrijfster Jo van AmmersKtiller. Jo van Ammers Küller, die het Nederlandse familie leven beschreef en grote belangstel ling voor de vrouwenbeweging had, werd vooral bekend door haar romans, die ook in enkele Westeuro- pese landen werden uitgegeven. Zij schreef o.m. „Tntalus", „De opstan- digen". „De Sansculotten„Heeren, knechten en vrouwen". „Het huis der vreugden" en daarnaast ook enkele toneelstukken. Wegens haar houding in de bezettingstijd werd zy na de oorlog door de Centrale Ereraad voor de kunst voor 5 jaar uitgesloten van het recht haar beroep uit te oefenen. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. Franse taal- en letterkunde mevr. M. Ernst Fokker (Delft); mej. M. C. Noordhof Nuenen—Eeneind. de heer G. L. Pape (Haarlem)doet ex II gen. mej. M. J. Hoogenens Bergschenhoekmej. A. M. de Jonge (Leiden), mej. L. Joustra Leeuwarden» en de heren H. E. D. J. ter Keurs LeidschendamB. J. Nies- sink (Heemstede) A. C B. Peters (Wassenaar) en J. J. v. d. Sande (Leiden); semi-artsex. mej. P. Th. A. v. d. Stap (Voorburg» en de heren J. J. Jansen (Leiden). M. Singelenberg (Den Haag»; artsex. de heren R. E. M. Hekster «Leiden»: D. Polsky «USA» en J M. Verschure (Brussel). Jo v. Ammers-Küller werd in 1931 benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3