LEIDSCH DAGBLAD Weer vallen en opstaan Gevaarlijk ijs rond Leiden Johnson en Oe Thanl over strijd in Vietnam IJZEL SLOOP ALS EEN DIEF IN DE NACHT NEDERLAND BINNEN Nieuwe aanval vorst ft VJk Boze brief van Lenin aan Stalin gepubliceerd Russische burgers als spionnen ontmaskerd Spaanse a-bom vissers met in netten? Slechts geringe incidenten Betaald voetbal afgelast OOK NEKKRAMP IN AMERSFOORT Morgenochtend 9 uur foto- en filmkoopjes Ls/U77LCVV JAN WOLFSLAG N.Y. Groningse hoogleraar „ongewenst" spreker in de Ver. Staten? KOOIEN KOOPJES KIJKEN S alles (Due/ QTie leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 JANUARI 1966 No. 31776 J Directeur: E. A. E. van Dishoec Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no, 57065 De Nederlandse wegen en traten waren ijsbanen vanoch- id. Het verkeer kroop voort, idiensten waren gestaakt of jstig vertraagd. Kranten en ist werden niet of moeizaam jzorgd. Fietsers en wandelaars aagden zich behoedzaam over midden van de wegen. Onze weerkundige medewerker Ide vanochtend dat het in het esten van ons land 1 tot 3 gra- dooide. terwijl ijzel en regen het lend wegoppervlak steeds glad maakten. Maar in het noordoos- het vannacht nog 5 graden, vandaar uit kan de vorst nog een iwe aanval op de rest van het id wagen. Een depressie had gis- Zuid-Engeland bereikt en trok ar naar het noordoosten van Ierland. Gisteren verwachtte men dat deze depressie een duidelijker volgen en het gehele land de greep van de vorst zou blijven. Voorlopig lijkt de dooi slechts tij- dijk, vooral ook omdat de luchtdruk a Rusland en Scandinavië een mde tendens vertoont. Maar dat it niet weg, dat er zondag een leuwe depressie van de Atlantische jceaan aankomt, met een hemieuw- periode van dooi en ijzel. Daarna Koning Winter voorlopig wel het moeten ruimen. - Bestrijding Ij De ijzel sloop gisteravond tegen uur als een dief in de nacht Ne- tand binnen. Bij de wegeninfor- Nfcatiedienst van de KNACANWB amen gisteravond pe. minuut over toestellen 20 tot 25 aanvragen bin-1 imgen ingericht middag kwam het verkeer zowel op Orly als le Bourget weer op gang. Acht vluchten naar Londen, Brussel. Amsterdam en Luxemburg bleven echter afgelast doordat het dooifront zich steeds verder naar het noorden verplaatste. Ook elders leden was niet mogelijk. Er kwamen over het algemeen vrü reinig berichten over ongelukken Innen, zodat men kan aannemen, at de meeste automobilisten hun iagens thuis lieten staan. Vanoch- md was dat echter anders en kwa len talrijke meldingen binnen. Op vele plaatsen begon Ce bestrjj- fin? van de gladheid vannacht al heel Ook in oostelijk Europa houdt de winter danig huis. Op de Donau ligt alle scheepvaartverkeer stil doordat roeg. Maar men kan niet overal zijn 1 de rivier op de grens van Joego- df wegeninformatiedienst wees erjSlavië en Hongarije is dicht- |j inochtend op, dat het rijden op gevroren munige plaatsen nog onverantwoord r7~1*" A Ook elders in Europa heeft de win terse koude zich doen gelden. De Noren hebben uitgerekend, dat deze winter voor hen de koudste is sinds 132 jaar en de Zweden, die ook wel wat gewend zijn, huiveren in de hevigste koudeperiode sinds 1881. De temperaturen schommelden daar te lande gisteren tussen 20 en 35 gra den onder het vriespunt. In Engeland liggen in de zie kenhuizen zeer velen, die als gevolg van de gladheid armen en benen heb ben gebroken. Er zijn speciale afde- ling en ingericht voor bejaarden met de toestand van het Neder- hypothermia, een gevaarlijke daling mdse wegennet. Taxiverkeer in de van de lichaamstemperatuur. In het graafschap Kent is de sneeuw opge waaid tot hopen van anderhalve meter. Drie dubbeldeksbussen met tachtig passagiers hebben woensdag nacht enkele kilometers buiten Do ver urenlang vastgezeten in de witte gekregen door de koude luchtstro men. die hun land van de Alpen tot Sicilië hebben beroerd. Drie perso nen zijn er deze week al doodgevro ren. De Apennijnen worden onveilig gemaakt door groepen hongerige wolven en in het Aostadal bij de Franse grens leggen de boeren hooi neer voor de gemzen, die voor de felle kou uit de bergen zijn gevlucht. ■fc Een typerend plaatje uit de Kooi in Leiden. Spiegelgladde straten. Een enkele auto, die kruipend vooruitgaat. En wan delaars. die elkaar ondersteu nend met moeite de straat over steken. (Foto LD ./Holvast) Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen heb- m van de gladheid vrijwel geen at ondervonden. Gedurende de lacht kon het goederenverkeer nor- naai worden afgewikkeld en in de ochtenduren kwam ook het bigersverkeer goed op gang, zij het daar met enige vertraging, as dan niet het gevolg van roblemen voor de treinen, maar oor het personeel, op enkele "laatsen had men te kampen met latgevroren wissels. In de steden Dn het openbaar vervoer de toeloop naar met moeite venverken. Pas la de ochtend ging het beter. Schiphol Voor het luchtverkeer was de glad- aid catastrofaal. Alle verkeer van en Schiphol en de luchthaven Rot- srdam moest voor vannacht en van- «htend worden afgezegd. Daarmee Dlgden onze nationale luchthavens fcurig het patroon, dat de ijzel over Pest-Europa uitspreidde en dat gis- reeds de sluiting van de Franse an later op de dag van de Belgische vliegvelden tot gevolg had. Na de WEERBERICHT Het K.N.M.I. verwacht van heden- >t morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk nog wat of yzel en op verschillende Plaatsen mist. Zwakke matige wind tossen zuid en zuidoost. In het noord oosten van het land overwegend lichte vorst, elders lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 22 JANUARI Zon op: 8.35 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 9.36 u.; onder: 17.44 u. Hoogwater in Katwijk te 3.55 en Hit nummer bestaat alt 16 pagina's DS. BARTLEMA MOET UNIFORM WEER AANTREKKEN Met balk en ster Ds. H. Barlema, de hervorm de legerpredikant, die onlangs zonder rangonderscheidingste kenen in de school voor militaire administratie te Middelburg ver scheen en sindsdien verplicht werd in burger te verschijnen, moet zijn uniform compleet met de majoorsuitmonstering weer aantrekken. Dat heeft de sectie Kerk en Krijgs macht van de Raad voor de herder lijke zorg van de Ned. Herv. Kerk gisteren in een bijzondere vergade ring besloten „Legerpredikanten zijn geen militairen, maar zij hebben de taak hun kerkelijk ambt te vervullen binnen de krijgsmacht vrijwillig aan vaard en zij aanvaarden daarmee ook de plicht bij hun werk de militaire dienstkleding te dragen", zo oordeel de de sectie Ds. Bartlema was voor commentaar op deze (voorlopige) beslissing niet bereikbaar, daar hij met vakantie in Oostenrijk vertoefd. Hi), had echter al te kennen gegeven zie elders in dit blad. Red. - zich bij de beslis sing van de sectie te zullen neerleg gen en geen ontslag-aanvrage te overwegen. Uit alle delen van het gebied rond Leiden, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek komen van de Rijks politie berichten binnen over hoogst onbetrouwbaar open ijs. Alle liefhebbers van toertochten wordt daarom met klem geadviseerd op eigen gelegenheid géén tochten te gaan ondernemen. De dooi, die hedennacht is ingetreden, doet vanzelfsprekend ook geen goed aan het ijs. Men zij dus gewaarschuwd! Het Russische volk heeft van daag voor het eerst een brief ge zien over een ruzie tussen Stalin en Lenin. In West-Duitsland De brief aan Stalin, die Lenin 43 jaar geleden heeft geschreven, ilk d gepubliceerd in het nieuwe nummer van het blad „Joenost" (jeugd). In de brief, gedateerd 5 maart i Ru' 1923, wordt Stalin beschuldigd van het geven van een „grove re- primande" aan Kroepskaja, de vrouw van Lenin. Lenin eiste dat Stalin zijn verontschuldigingen zou aanbieden „of anders zullen de betrekkingen tussen ons wor den verbroken". Stalin maakte zijn excuses. De brief van Lenin werd geci teerd door Chroesjtsjow tijdens zijn beroemde geheime rede van 23 februari 1956, waarin de voor malige dictator voor het eerst aan de kaak werd gesteld en Chroesjtsjow de destalinisatie- compagne begon. Leden van de Westduitse dienst terMedio-december JJ. werd Jakow bescherming van de grondwet hebben I Barsoekow van de Russische ambas- in West-Duitsland vijf Sowjetrussi- sade in Heidelberg op heterdaad be- sche burgers als spionnen ontmas- trapt bij een spionage-contact en kerd, aldus is van de kant van het daarna uitgewezen Twee weken ministerie van Binnenlandse Zaken daarna moest dr. Mertens van de meegedeeld. j Westduitse ambassade in Moskou de Het gaat om drie medewerkers van S°wJet-Unie /erlaten. ische handelsvertegenwoor- De Persdienst van de Westduitse Keulen, een journalist Van Sociaaldemocratische PwW heeft gis- het persbureau Tass en een corres- J teren aangedrongen dat het par- pondent van de Russische radio- i lement zich gaat bemoeien met de omroep. werkzaamheid van buitenlandse ge- Uit authentiek materiaal zou ge-1 heime diensten in de Bondsrepubliek. bleken zijn dat de betrokkenen uit Aanleiding daartoe was het geheim waren op wetenschappelijke gegevens 1 zinnige verdwijnen van twee Perzi- op het gebied van natuurkundig xhe studenten uit de Bondsrepu- micro-onderzoek. Ook waren leden i bliek. de Sowjetrussische inlichtingen-1 dienst in Oost-Duitsland Oostduitse inlichtingendienst bij dit I geval betrokken. De vijf hebben de staatsveiligheid I van de Bondsrepubliek niet in gevaar j gebracht, om welke reden geen offi- i ciële stappen tegen hen zijn onder-1 Vier kernbommen aan boord (Van onze Spaanse correspondent) Het maandag bij de Zuid- spaanse stad Almeria neerge storte Amerikaanse vliegtuig heeft vier niet scherp gestelde atoombommen aan boord gehad, aldus is van niet-officiële zijde vernomen. Tot dusver zou men er drie hebben teruggevonden, maar de vierde zoekt men nog. De kans is groot dat deze in volle zee is terechtgekomen. Een vissersboot uit Almeria zou in vol le zee een zwaar metalen voor werp in zijn netten hebben opge haald. De vissers bleken echter (Van onze correspondent) De KNVB heeft in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen alle wedstrijden voor het betaalde voetbal afqe- last. het onverrichter zake weer in zee i ven tot volgende week zondag moeten laten zinken. Volgens de A *-» - - Ook het amateurvoetbal wordt ver schoven In de Juliana van Stolbergka zerne m Amersfoort is deze week een geval van nekkramp geconstateerd. Tijdens eci. oefening zakte een 24- jarige dienstplichtige militair uit Hennaarderadeel (Friesland» in el kaar. HO is opgenomen- in een mi litair hospitaal in Utrecht. Noord-Vietnam dwarsboomt nog steeds de hoop op vrede, omdat het ten onrechte gelooft dat de Ver. Staten hun begin selen zullen prijsgeven, hun bondgenoten in de steek zullen laten of er de brui aan zullen geven en zich zullen terugtrek ken, aldus verklaarde president Johnson gisteren in Indepen dence in Missouri, waar hij sa men met oud-president Truman de eerste steen legde voor een Truman-centrum ter bevorde ring van de vrede. Een ding is zeker, aldus Johnson. ,,de deur voor de vrede moet wijd open gehouden worden, de deur voor agressie moet gesloten en ge grendeld worden". Hij voegde eraan toe: ..Wanneer de Noord- vietnamezen tot een gesprek over de vrede bereid zijn be hoeven zij slechts naar eer of andere ontmoetingsplaats te gaan en dan zullen wij ons bij hen voegen". Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties verklaarde gisteren op een persconferentie in New York, dat de partijen in het Vietnamese conflict zouden moeten laten weten aan wat voor regering in Zuid-Viet- nam zü het organiseren van verkie zingen na beëindiging van de vijan delijkheden willen overlaten. ..Als deze kwestie is opgelost zal een wei gering tot onderhandelen moeilijk te verdedigen zijn", aldus Oe Thant, die zich uitsprak voor deelneming van de Vietcong aan eventuele vre desbesprekingen. Bjj werkelijke on derhandelingen moeten alle strijden de partijen daaraan deelnemen. Oe Thant was van mening, dat de stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam een beter klimaat heeft geschapen voor vruchtbare be sprekingen en was verder van oor deel, dat de standpunten van de par tijen elkaar het afgelopen jaar aan zienlijk zijn genaderd wat de princi piële kwesties betreft. Oe Thant deed een beroep op de gehele wereld Chi na te helpen terugkeren naar „een normale houding". Alle landen maken wel eens moeilijke tijden door. De hardheid, hysterie en arrogantie van China kunnen door de omstandighe den worden verklaard. Wanneer men bezeten is van angst en achterdocht kunnen zich allerlei spanningen ma nifesteren. Gevechten op grote schaal hebben zich gisteren bij de ingang van het bestand van 78 uur ter gelegenheid van het nieuwe maanjaar, niet voor gedaan. Een militaire woordvoerder in Saigon verklaarde echter, dat de Vietcong in verscheidene delen van Zuid-Vietnam Amerikaanse patrouil les beschoten heeft. De Amerikanen die het vuur hadden beantwoord hadden lichte verliezen geleden. Toch worden deze incidenten in Sai gon als onbetekenend beschouwd, al dus de woordvoerder. Het aantal ge sneuvelde Amerikaanse soldaten in de Vietnamese oorlog is intussen ge stegen tot 1750, aldus een medede ling in Washington. De Amerikaanse minister van Defensie McNamara verklaarde dat in 1965 in Vietnam 275 vliegtuigen van de Amerikanen verloren zijn gegaan, meer dan ze venmaal het aantal van het jaar daarvoor. In 1964 gingen 24 hef- schroefvliegtuigen verloren, het vo rige jaar 76. Er zijn thans, aldus McNamara. ongeveer 190.000 Ameri kaanse soldaten in Zuid-Vietnam. terklaringen van de vissers leek het op een bom. met daaraan be vestigd de resten van een para chute. In Spanje is heel wat beroering ontstaan door het incident. Een ver klaring van de Amerikaanse lucht macht in Spanje dat de verloren a- bommen geen enkel gevaar voor ra dio-actieve besmetting voor ie om geving opleveren, heeft de angst niet kunnen wegnemen. De eenvoudige Spanjaard weet niets van al dan niet geladen atoom- koppen en van het enorm ingewik- I kelde instrumentarium dat een u- cleair wapen in zich bergt. Daarom j zegt de Amerikaanse verklaring hem weinig en leeft hij voorlopig voor* in de vrees dat zijn huis en dorp zonder I voorafgaande waarschuwing plotse ling tot as kan vergaan. Die angst wordt nog vergroot door de inder haast naar Almeria vervoerde mili taire versterkingen. Gisteren waren al meer dan duizend Amerikaanse en Spaanse militairen in het gebied sa men getrokken, belast met het speu ren naar de overblijfselen van de Amerikaanse B-52. Er wordt gezocht over een gebied dat in totaal vijf vierkante kilometer bestrijkt. Van Spaanse noch Amerikaanse zijde is toegegeven dat al drie atoombommen zijn gevonden. ;t weekeinde van 29 en 30 januari. Sporttoto 21 voor het komende weekeinde wordt verzet naar zondag 30 januari. Op die dag wordt dan bo vendien de tweede reservetoto ge speeld. Het programma van de re servetoto wordt maandag per adver tentie in de dagbladen bekend gemaakt. VERLOVINGSRINGEN NIEUWE SORTERING bij koffie of thee FOTO CINE niett duur weI heerlijk HAARLEMMERSTRAAT 102 BREESTRAAT 123. 14.14 15.15 M. Prof. dr. hoogleraar 'li de wijsbegeerte de Rijksuniversiteit in Groningen, zal geen college's geven in Amerika. Hij heeft afgezien van zijn reis, vermoede'iik omdat zijn politieke me ning in het geding is gebracht bij aanvraag van een reistoelage. Die toelage is hem namelijk geweigerd „due to circumstances special to your case", hetgeen vertaald worden als: „wegens omstandigheden. die op uw persoon betrekking hebben" Het Groninger studentenweekblad „Der clercke cronike", dat in zijn vandaag verschijnende nummer het bericht heeft gelanceerd, meent „niet ver mis te zijn" in de veron- ruime verchr. kooi, lade morsranden dezelfde kool, uitgevoerd messing morsvrye kooi, met geheel plastic bak 19,95 glasvolières, tocht- en morsvry. Leverbaar in drie maten 17,95, 22,95. 37,50 Delfgaauw, derstellinj „dat prof. Delfgaauws J J?f'™s^er'4100V me* molen 'principiële stellingname tegen de geheel plast, bak Amerikaanse buitenlandse politiek inzake Cuba en Vietnam hier een beslissende rol in heeft gespeeld". Het blad wyst erop dat voor de af wijzing van de reissubsidie een zogenaamde Fulbright Travel Grant een motivering door de Ameri kaanse regering achterwege is ge bleven. Prof. DeJigaauw bleek vanmorgen niet te hereiken. Zijn zoon bevestig de desgevraagd het bericht in het studentenblad „Uit de weigering heeft mijn vader de conclusie getrok ken, dat hij in Amerika niet gewenst 17,97 19,99 papegaaiekooi kooistandaards vanaf 9,97 VOOR KOOIENKOOPJES ALTIJD Nieuwe Rijn 50 Tin 20824 (01710) BIJ TEEKENS ELKE OCHTEND KERSVERS Rookworst je 0,49 Uit het Leidsch Dagblad van f d 22 Januarij 1965: l J (Advertentie) Men vraagt J tegen 50 gulden loon per jaar J een burger-dienstmeid, tus- J schen de 30 en 40 jaren oud, een goede burgerpot kunnen de koken. Adres franco brie ven onder letter H. bij den boekhandelaar F. J. Schim mel, Nieuwe Rijn, alhier. Naar men verzekert, heeft de Raad van State dezer da gen zijn rapport aan den Ko- ning uitgereikt over het a a vraagstuk der afschaffing a van de doodstraf. f

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1