L EIDSCH DAGBLAD VAKBONDEN STELLEN A.K.U. ULTIMATUM Televisie zendt ondertrouw uit VESTINGSTAD IN DE SNEEUW MEVR. GANDHI IS PREMIER MEISJE (18) OMGEKOMEN BIJ BRAND Toch actie van Indonesische studenten Avondretours terug Treinreizen worden 7.2 pet. duurder Dode baby langs de weg gevonden Zoekt premier Smith opening voor gesprek? Man 3 maanden onschuldig in cel FRANSE GRENS DICHT VOOR TULPEN Nu... zo'n heerlijke bontmantel gericht 1 maart 1860 H^Opgerich WOENSDAG 19 JANUARI 1966 No. 31774 recteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 u MISLUKKEN C.A.O.-OVERLEG (Van onze Arnhemse correspondent) Dc vakbonden zullen de directie van de A.K.U. een ultimatum ►Hen nu tijdens de gisteren gehouden besprekingen opnieuw overeenstemming is bereikt over de Hardnekkige strenge vorst Even kwam de vorst gisteren in est-Europa in de knel, toen een pressie met regen naar zuid- ankrijk trok en een Noordzee- rvind in heel Denemarken lichte '0i veroorzaakte. Vanmorgen \d zich de situatie ten gunste van de vorst ontwikkeld, die zich vu de hele week vrijwel onbe- zal kunnen handhaven. Een hoge-drukuitloper strekt v van het sterke Groenland voor elk lidmaatschapsjaar bij het verlaten van het bedrijf, uit te keren aan de vakbonden. Knelpunten Ie inhoud van het ultimatum is nog niet bekend gemaakt, maar de zingmeester van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de heer B Borch, zei wel: Wie zich de vooroorlogse jaren herinnert zal duide- zijn, wat wij beogen". Hij tV.-directie bij het stellen van ee geven. eertien dagen bedenktijd üdens het ruim vijf uur durende van gisteren heeft de directie A.K.U. de bonden voorgesteld kwestie van de bevoordeling van ^bondsleden los te maken van de o.-onderhandelingen en een uit- aak over deze kwestie en over de teding van de vorig jaar gereser- erde 250.000 gulden enkele maan- uit te stellen. De directie wil de slissing van de Stichting van de beid afwachten, maar de werkne- rsvertegenwoordigers voelen hier lts voor. )e vakbonden willen de kwestie ge- aniseerden-ongeorganiseerden per lememing behandelen, omdat zij inig verwachten van het gesprek rover in de Stichting van de Ar- J. H. E. Hessels, directeur drijven en personeelszaken, zei na oop van het mislukte overleg: ,Wij willen met onze voorstellen winnen om te voorkomen, dat te landelijke kwestie op de rug van A.K.U. wordt uitgevochten". Omgezwaaid )e vakbonden blijven echter van ning, dat de A.K.U.-directie is om waaid voor wat betreft de bestem- n de vorig jaar gereserverde 1.000 gulden. De directie zegt, dat bestemming van dat geld afhan- jjk was gesteld van een landelijk koord. De vakbonden ontkennen .Als de directie van de A.K.U. (jft vasthouden aan het standpunt de werkgeversverbonden, die een odelijke regeling willen, kunnen t'- acties van de vakbonden een ode maken aan de impasse", meen- A£.C.-penningmeester Ter Borch. vakbonden zijn van mening, dat oplossing van de kwestie georga- seerden-ongeorganiseerden moge- op basis van de in de com- •Van de Hengel door de werk- ivers gedane voorstellen: tien gul per lid per jaar en vijftig gulden Hoewel de kwestie van de bevoor deling van vakbondsleden ook bij de besprekingen van gisteren weer het gesprekspunt was, bracht de heer Ter Borch naar voren, dat ook over an dere punten een ernstige botsing met de A.K.U.-directie had kunnen ont staan. Andere knelpunten waren de grootte van de loonstijging voor de laagstbetaalden, zowel uurloners als personeelsleden met maandsalarissen, een nieuwe groepsindeling van de be ambten en verkorting van de werk tijd. De bonden willen een kortere werktijd per 1 september 1966, maai de A.K.U.-directie wil hiertoe pas een jaar later overgaan. Het mislukken van de onderhande lingen werd meteen na afloop van de besprekingen bekend gemaakt door de directie. Dr. ir. Hessels zei: „Wy Mevrouw Indira Gandhi, de doch ter van de vroegere premier Jawa- harlai Nehroe, is woensdag tot pre mier van India gekozen. Zij is de derde premier sedert de onafhanke lijkheid van India, de grootste demo cratische staat ter wereld. Mevr. Gandhi kreeg in de beslis sende stemming 355 stemmen tegen 169 voor haar enig overgebleven te genstander, de rechtse leider Desai. Zij wordt daarmee de tweede vrouw ter wereld, die premier is van haar land. De eerste was mevr. Bandara- naika van Ceylon. De nieuwe Indiase premier is een weduwe van 48 jaar, die moeder is van twee zonen. De overwinning van mevr. Gandhi be tekent dat er voor de eerste maal een indiase premier aan het bewind is van een nieuwe generatie, die slechts zijdelings bij de campagne om de on afhankelijkheid van het land is be trokken geweest. Een tienponder mag in Neder land een flinke vis zijn. in Rus land haalt men nog wel wat an ders op. zoals deze visser in Chabarowsk Aziatisch Rus land), die een bijt in het ijs van de Amoer hakte en een zalm van 35 kilo wist te verschalken wachten rustig het ultimatum af. Het mislukken van dit overleg kan het begin zijn van een conflict. Wij ho pen dat beide partijen het in de hand zullen houden. De A.K.U.-directie houdt rekening met een eventuele model- of langzaam aan-actie". Het woord „staking" is tijdens het overleg niet gevallen aldus de heer Hessels. Applaus De 18-jarige Chr. Timmermans uit Moergestel is vannacht by een brand in de ouderlijke woning om het leven gekomen. Haar ouders, de twee an dere kinderen en een veearts, die bij de familie Timmermans inwoonde, hebben zich kunnen redden door uit het raam van de boven het café- restaurant van de heer Timmermans gelegen woning te springen. Zij zijn met merendeels lichte verwondingen in het St. Elizabeth-ziekenhuis in Tilburg opgenomen. De bewoners van het pand werden volkomen verrast door de brand, waarvan men de oorzaak nog niet weet, maar die waarschijnlijk in het café-restaurant is ontstaan. Het ge hele pand werd in as gelegd. van de A.K.U. ledenvergaderingen gehouden. Er werd nadrukkelijk ge zegd. dat er nog geen sprake was van een breuk. „Maar als het moet schu wen wij de strijd niet", werd in Arn hem opgemerkt en de aanwezigen reageerden hierop met een luid ap plaus. „Het voorstel van de A.K.U.- directie om de kwestie georganiseer - den-ongeorganiseerden los te maken van de c.a.o.-onderhandelingen is een doorzichtige poging om de vakbonden met een kluitje in het riet te sturen", werd opgemerkt. Ondanks het betogingsverbod van de militaire commandant van groot- DJakarta hebben gisteren ongeveer di ieduizend Indonesische studenten door de hoofdstraten van Djakarta gemarcheerd waardoor al het ver keer werd geblokkeerd. Zij begaven zich naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken waar zy leuzen riepen tegen minister Soebandrio, die verantwoordelijk wordt gehouden voor de aansluiting bij de politiek van communistisch-China. Ook pro testeerden zij tegen de regerings maatregelen die tot prijsverhogingen hebben geleid. De vestingstad Naarden, die rijkelijk met sneeuw is bestrooid, biedt uit de lucht een roman tische aanblik. Rhodesische rechter in Londen aangekomen De Nederlandse Spoorwegen zullen met ingang van 4 februari de rei zigerstarieven met gemiddeld 7,2 procent verhogen. Bovendien worden enkele nieuwe kaartsoorten geintro- duceerd. De goedkeuring op de daar toe strekkende voorstellen van N.S. door de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, ir. S. A. Posthumus, is gisteren afgekomen. Een enkele reis (eerste en twee de klasse) wordt 7.5 a 8 procent duurder, een retour 6 procent. De algemene abonnementskaarten gaan 7,7 procent meer kosten. Voor de maand- en weektrajectkaarten komt de prijsverhoging neer op 8 procent. Het avondretour wordt opnieuw ingevoerd. Piet kost 25 cent meer dan een enkele reis. Het zal be halve op vrijdags en zondags geldig zyn vanaf 18.30 uur. De Spoorwe gen hebben er al een slogan voor: „Voor een kwartje meer heen en uit naar 'zuid- rkoc! Hoorwegen en versterkt zich bo ven Scandinavië. De wind tussen |/jji noord en oost gaat wat toenemen. "J1 Hu de bewolking in een groter Aeel van ons land verdwijnt neemt de vorst toe. In Limburg en Brabant heeft men al vier nachten een strenge vorst. Van- NS! fforgen vroor het ook hard in het noorden en in Zeeland. Morgen ochtend lijkt voor het grootste Iteel van Nederland een vorst van 12 tot 15 graden Celsius waar schijnlijk, met hier en daar mist- vorming. WEERBERICHT MEER WIND Het KNMI in De Bilt verwacht van «eden- tot morgenavond: licht tot «alf bewolkt cn droog weer. Matige tot krachtige, later mogelijk harde oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. (ODgemaakt om 11.15 uur) 20 JANUARI Zon op: 8.37 uur; onder. 17.06 uur. Maan op: 8.25 uur: onder: 15.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.34 en 14.48 uur, laagwater te 10.48 uur en 23.03 uur. t nummer bestaat uit 14 pagina's Nieuw is ook de introductie van een vijfdaagse trajectkaart, waar mee men een aanpassing heeft ver kregen met de vijfdaagse werkweek. De vijfdaagse kaart wordt iets goed koper dan de huidige zevendaagse, zodat voor de reizigers die dit abon nement in feite maar vijf dagen ge bruiken. geen prijsverhoging op treedt. Tegelijk met de introductie van het vijfdaagse trajectabonne ment verdwijnt de zesdaagse week kaart, waaraan verschillende beper kingen waren verbonden. Wat het tijdstip van reizen betrof. Een per ronkaartje gaat een kwartje kosten. De jeugdkaart, die thans door scholieren zowel als door jonge werk nemers wordt gebruikt, gaat op de helling. Per 1 maart 1966 wordt een scholieren Ka art ingevoerd, die 5 pro cent duurder zal zijn dan de huidi ge jeugdkaart. Voor het verkrijgen hiervan moet een verklaring van de school worden overlegd. In een over gangsperiode naar het „normale" abonnement-, tot 1 oktober 1966, kunnen andere minderjarigen ge- burki blijven maken van de jeugd- kaarten (die echter 17 procent meer zullen kusten dan nu). Er zyn nieu we toeristische mogelijkheden ge schapen: oa een driedaags abon nement. (Van onze Utrechtse correspondent) Een In bruin papier verpakt lijkje van een pasgeboren baby is gister middag omstreeks half vier gevon den op de rijksweg Utrecht-Amster dam onder Breukelen. Automobilisten die een vtrloren wiel zochten deden deze gruwelijke vondst. Het verder in plastic gewikkelde kind vertoonde geen sporen van geweld, aldus bleek bij nader onderzoek door de politie, Dr. Zeldenrust, anatoom-patholoog, zou vandaag sectie verrichten. (Van onze Arnhemse correspondent- Drie maanden had een 22-jarige betonwerker uit Zuilichem in het Arnhemse huis ven bewaring in voor arrest gezeten. Gisteren werd hij in vrijheid gesteld. Hy was gearresteerd omdat hy ervan verdacht werd het huis van zijn ouders, by wie hy in woonde, in brand te hebben gestoken. Zijn zaak zou gisteren voor de recht bank in Arnhem dienen. Maar in middels heeft zyn vrouw bekend, dat zy het heeft gedaan en dat haar man alleen maar de schuld op zich heeft genomen om haar te ontlasten. De vrouw verwacht binnenkort een baby. De brandstichtingszaak werd terugverwezen naar de rechter-com- missaris. (Van onze Londense correspondent) Terwijl het Britse kabinet zich be raadde op nieuwe sancties tegen het bewind van Smith, arriveerde giste ren tot aller verrassing plotseling de Rhodesische opperrechter Sir Hugh Beadle in Londen, hetgeen onmiddel lijk leidde tot een vloed van spe culaties over mogelijke ontwikke lingen in de kwestie-Rhodesië. Sir Hugh's reis, die goed geheim was gehouden, moet Smith bekend zyn geweest. In elk geval heeft hy er geen bezwaar tegen gemaakt, Pre mier Wilson wenst nu van de in Lenden zeer geachte rechter uit de eerste hand informaties te ontvan gen over de situatie in Rhodesië, die ondanks de dappere woorden van Smith steeds moeilijker moet worden. Bovendien zal de Britse premier het nieuwe Britse vredesplan willen be spreken, een plan dat voor de blan ken in Rhodesië de verzekering zal bevatten dat Londen niet denkt het spoedig overdragen van de macht aan de Afrikaanse nationalisten. Men spreekt hier van een overgangs periode van vijf jaar of zelfs langer. Hoewel het niet waarschijnlijk is dat Smith sir Hugh zelf naar Londen Festiviteiten in Den Haan De N.T.S. zal op donderdag 17 februari een rechtstreekse uit zending verzorgen van de onder trouw van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg. Zowel van Paleis Soestdijk als van het raadhuis in Baarn zullen recht streekse reportages worden uit gezonden, die 's avonds worden herhaald. Den Haag heeft een bedrag van 95.000 gulden uitgetrokken voor de ontvangst van het ondertrouwde paar op deze dag. Het gemeentebest urn- zal het bruidspaar twee fraaie Louis XV-stoelen aanbieden als bijdrage aan het interieur van kasteel Drake- steyn. Rijtoer Op de ondertrouwdag zal het bruidspaar door het pemeentebestuur eerst een feestelijke ontvangst in de Ridderzaal worden bereid, waarvoor vele autoriteiten zullen worden uit genodigd. Het wordt een echt Hol lands bruidsfeest, zo is de bedoeling Hierna is er een rytoer in de binnen stad, gevolgd door een diner in pa leis Den Bosch. Het bruidspaar zal voorts in de Koninklijke Schouwburg ,en voorstelling bijwonen van Shake- speares „Midzomemachtsdroom" door de Haagse Comedie. Het is de bedoeling dat het bruidspaar zich via het historische Scheldepad van het feestelijk versierde en verlichte Lange Voorhout naar de schouwburg zal begeven. De weg zal omzoomd zijn door fakkeldragers. De dag wordt besloten met een kort licht- en vuurspel in de Hofvijver. De Franse grens zal vrijdag geslo ten worden voor afgesneden tulpen. De Nederlandse export van dit pro- dukt naar Frankrijk, die in deze tijd van het jaar trouwens nog niet bijzonder omvangrijk is, zal daardoor worden onderbroken. Op drie achtereenvolgende dagen, woensdag 12, donderdag 13 en vrijdag 14 januari is de prijs van „Tulipes de Paris", in de omgeving van Parijs geteelde tulpen, op de Parljse markt gezakt tot beneden de voor deze dagen gestelde minimumprijs va franken per twintig stuks, namelijk tot 12 franken. Dat betekent, dat Frankrijk het recht heeft, na enige dagen respijt de grens te sluiten. Maandag zyn de laatste invoerver gunningen afgewezen. Tot en met donderdag mogen op die vergunnin gen nog tulpen de grens over, daarna zal de invoer stilstaan. Inmiddels is zaterdag 15 januari de minimumprijs verlaagd tot 11 franken per twintig stuks. Maandag lag de prijs op de Parljse markt ook weer beneden die nieuwe minimum prijs. namelijk op 10 franken. Er was de laatste dagen in Parijs vrijwel geen handel. Bij het Produkt- schap voor siergewassen acht men het mogelijk, dat de kou de verkoop heeft doen stagneren en dat dit de lage prijzen heeft veroorzaakt. Pas nadat de prijs op de Parljse markt drie dagen achtereen boven de minimumprijs heeft gelegen is Frankrijk verplicht, de grens weer te openen. Advertentie EN DAN NATUURLIJK VAN VAN EGMOND BREESTRAAT 173 Kent U reeds onze spaarregeling. Kom eens praten. heeft gestuurd, is het wel mogeljjk dat hij wanneer hij zoekt naar een opening voor nieuwe besprekingen met de Britse regering hem als „kanaal" voor contact gebruikt. Missie Niet alleen de verrassende komst van sir Hugh trok gisteren in Lon den de aandacht. Een nieuwe ont wikkeling in de Rhodesische kwestie was namelyk ook dat vandaag een uit vier personen bestaande militaire missie, onder leiding van generaal- majoor WUloughby. Brits bevelheb ber in het Midden-Oosten, naar Zambia zou vertrekken. Deze militaire missie is een uit vloeisel van de gesprekken die pre mier Wilson vorige week heeft ge voerd met de Zambiaanse president Kaoenda. Deze laatste zou aller minst tevreden zyn met de militaire maatregelen welke de Britten tot dusver hebben genomen. Hy heeft er destyds al op aangedrongen dat Londen de rebellie in het zuidelijke buurland in de kiem zou smoren en verzocht later om Britse troepen ter bescherming van de belangrijke Ka- riba-dam. Die bescherming heeft hij gekregen, maar schijnt hem niet te bevredigen. De reis van de vier hoge militairen zou nu moeten aantonen hoe se rieus Londen ook deze kwestie be handelt. niet duur wei heerlijk (Advertentie) BIJ IEEKENS ELKE OCHTEND KERSVERS Rookworst je S® 0,49 (9uc/ ^)ïte teiiwo Op het l.l. Zaterdag te Groningen gehouden admis- sie-examen voor de hooge- school aldaar is één aspirant geëxamineerd en toegelaten. AdvertentieLeydsche Broodfabriek. Zij die voor Di recteur op een jaarlijksch in komen. voorlopig van f1200,- wenschen in aanmerking te komen, gelieven zich met franco brieven tot den On- dergeteekende te wenden. Mr. J. van Heukelom.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1