Marty maakt superioriteit waar Leidenaar verovert Gerard Bakker de NTTB-cup \l(irlv verheft moeilijke wnstootskader tot kunst NDR UK WEKKEND Van Polanen wint opnieuw judotitel Cock van der Hulst prolongeert titel KRANTENBEZORGER GEVRAAGD PAO 17 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Jjet de komst van de veertigjarige Parijze- g Jean Marty is een nieuwe fase in de ge- [jedenis van de biljartsport althans in de Herspelen en het libre ingegaan. Dit moei de manneke, dat in Zwanenburg bij zijn de- ut als amateur in het Europese kampioen- L ankerkader 47/1 door zijn clownerie j een nog groter komediant dan de enkele In geleden tot de beroepsklasse toegetreden ten wonder dat de nieuwe Franse kampioen bü zyn eerste optreden in amateurmilieu met zün eerste titel is gaan strijken. In een in- ïkkende eindspurt veegde hü achtereenvolgens August Tiedtke, Tini zün meest gevreesde concurrent Uenk Scholte van de tafel. Belg Emile Waf flard is bestempeld, kan echter biljarten. Hij heeft in een langdurige loopbaan als „professeur" in de beroemdste Parijse bil jartacademies het moeilijke eenstootskader tot een kunst weten te verheffen, een kunst, die in Zwanenburg de liefhebbers in verrukking en de andere deelnemers tot wanhoop heeft gebracht. (EMPERAMENT afwijkingen van het ivoor, die agmiddag nog aanleiding had- gegeven tot een weinig sport- houding van de frêle zuider- - hij is in Perpignan geboren <eft het temperament van de laan leverden hem in het isende weekeinde, toen het er Marty op aankwam zijn aan- ndigde superioriteit tegenover m en Scholte wddr te maken, moeilijkheden meer op en met nieuw Europees record alge- t gemiddelde van 25.6lf. (Waff- was sinds 1961 recordhouder !S.07) kwam Marty op de troon \et kader ift/1. Ivoor lijdt geen twijfel of het zal in omende jaren niet bij deze titel en, vooral wanneer eenmaal het urige ivoor geheel van de Euro- matchtafels zal zijn verdwenen. Voor Marty is het als een Idwoord geworden. Zijn grote ïfen in de beroepsklasse, die hij jaar geleden vaarwel zei om tot nateurrijen te kunnen toetreden, iseerd op wat vele biljar- 5malend „kunstknikkers" noe- Natuurlijk had de Fransman voor dit toernooi ook met ivoor bereid. Waarschijnlijk met uit- nde ballen, die in de besloten- het trainingscentrum geen langen plegen te gaan demon- it was dan ook een grote 1 hem te ervaren hoe dit jprodukt zich tegen de meester Juist fijngevoelige kadris- ils Marty, Scholte en Wijnen ïeesters in de rappel hebben et meest van de eigenzinnige te lijden. Knagen arty, dolgelukkig met zijn kam- nschap, niet tevreden over zijn recordgemiddelde het kan veel hoger, zegt de Fransman zelf heeft het ivoor voelen knagen aan zijn artistenhart en zal het geen tweede kans meer geven. Hij heeft aange kondigd alleen in internationale kampioenschappen te zullen uitko men wanneer er met kunsthallen wordt gespeeld. Dan pas zal men goed ervaren wat de biljarter Marty in deze tak van sport gaat beteke nen, zeggen zijn supporters. Uitste kend. Over drie weken krijgt hij de kans deze beweringen waar te maken, wanneer in Cairo de Euro pese titelstrijd in het libre, waarin Henk Scholte zijn titel moet verdedi gen tegen Marty en Jos Vervest de andere deelnemers mogen kans loos geacht worden gaat draalen. Daar wordt namelijk met kunsthal len gespeeld Zeker Jean Marty was overigens zater dagnacht al zeker van de titel In het 47/1 toen hij zelf met een schitte rende slotserie van 154 met de slechtste ballen! Tini Wijnen ver pletterde (56300 in 8 beurten) en Henk Scholte een verrassende neder laag leed tegen de toen al onttroonde titelhouder Laurent Boulanger. Die partij tussen aloude tegenstan ders nam ee nsleutelpositie in, in de slotfase van het toernooi. Scholte immers stond voor het begin in pun ten gelijk met Marty en zou dus bij een eventuele remise tegen de Belg op de slotdag zijn kans nog in eigen hand hebben. De Eindhovenaar, die met weinig zelfvertrouwen aan dit kampioenschap was begonnen, maar naarmate het toernooi vorderde zijn vorm en interesse had zien groeien, leek een gemakkelijke zege te gaan behalen. In zijn derde beurt scoorde serie 102, ampioenschappen van Zuid-Holland Van Brussel (Middielharnis) na 30 se conden met tsuri-komi goshi (ach terste heupworp), Van Bos, na drie minuten met o-soto-gari (eerste beenworp), Van Cinjee (Delft) na 15 seconden met wederom tsuri-komi- goshi en tenslotte in de finale Van de Wringer (Den Haag) na vijf se conden met een linkse o-soto-garl, gevolgd door tsuri-komi-goshi. Van Polanen zal over veertien da gen deelnemen aan de Nederlandse judo-kampioenschappen in markthallen van Amersfoort. j i adri van polanen poor de derde niaal in successie Adri van Polanen (tweede dan Luiten) het districts- junioren voor Zuid dat zaterdag in het sport- toplex van de Shell in Vlaardin- i is gehouden, 'op zijn naam ge Van Polanen werd kampioen in middengewicht-juniorenklasse ink zij overwinningen tegen resp. WIELRENNEN Winst en verlies voor OUDKERK De Nederlander Jaap Oudkerk is in het Antwerpse sport vis winnaar geworden achter grote In Brussel kwam Oudkerk bij de stayers niet verder een derde plaats. °e einduitslagen luiden: zaterdag: Jaap Oudkerk (Ned.) 30 km in min. 28 sec.; 2. Proost (Belg.) op wiel., 3. Deloof (Belg) op 50 me- 4. Timoner (Sp.). i. Timoner (Sp.); 2. Proost ;Bel&.), 3. Oudkerk (Ned.). Garrincha naar Corinthians Manuel Garrlnctia, de Braziliaan se rechtsbuiten, die tweemaal deel uitmaakte van het team dat wereld kampioen werd, is overgegaan Botafogo naar Corinthians uit Sao Paulo voor ongeveer f 350.000. De transfer van Garrincha kwam tot stand na een al bijna twee jaar du rende ruzie tussen Botafogo er 31-jarige vleugelspeler. Het afgelopen seizoen verloor Gar rincha zowel zijn platis in 't eerste eiftal van zijn club als die in het nationale elftal aan de nieuwe ont dekking Jairzinho. Toen hij donderdag in Sao Paulo arriveerde, verklaarde Garrincha „Ik zal bij de Corinthians mijn best doen, alsof ik aan het begin mijn carrière sta. Op die manier zal ik bewijzen nog altijd mee te kun nen draaien". hU niet alleen een behoorlijke voor sprong nam (111—57), maar ook het geloof ln eigen kunnen terugvond. Lastig Boulanger is echter een lastige knaap, die pas verslagen is als de tegenstander de laatste carambole heeft gescoord. Nu ging het er boven dien om zijn nieuw verworven Fran se vriend Marty in het zadel te hel pen en daarom bleef de lange Luike- vechten als een leeuw. Een inzinking van Scholte deed de kansen keren en toen Marty, uitge speeld tegen Wijnen, een belangstel lend toeschouwer werd, leidde Bou langer met 153204 na negen beur ten. Juist opader gelijke momenten ech ter is Scholte bereid om alles te geven en dat deed hij nu in een serie 123, die Marty deed verbleken. Een iets te scherp ingezette trek- stoot maakte een eind aan de reeks toen Scholte in de volgende beurt negen punten van de finish verwij derd bleef, maakte Boulanger met een slotserie van 59 een eind aan de onzekerheid van Marty en de span ning in het toernooi. Bewijs Marty mocht nu de slotpartij tegen Scholte verliezen. Dan nog zou de Fransman door een beter gemiddel de kampioen zijn, maar Marty wilde ook deze concurrent tonen wat hij waard was en hij deed dat met series 75, 40, 56, 67 en 46, waarna Schol te ondanks 'n tegenzet van 87 na zes beurten al de waarheid wist: 126— Twee beurten verder, nadat Scholte nogmaals had tegengestrib beld met 44,'kwam het einde 171-300. Deze nederlagen kostten Scholte de tweede plaats, die hij door een slechter gemiddelde aan Boulanger moest afstaan. Bepaald teleurstel lender verliep het toernooi voor Cycle-crosskampioenschappen Swift Wijnen, die na het behalen van de Nederlandse titel met het fraaie recordgemiddelde van 28.57 als een van de grote favorieten gold. Wijnen miste echter in Zwanenburg de vechtlust om een veroverde voor sprong ook in winst om te zetten. Dat gebeurde zaterdagmiddag na een tussenspurt van 102 tegen Galvez en het herhaalde zich zondag tegen Ceulemans. Toen had Wijnen na acht beurten een voorsprong van 126 die geheel verloren ging. Met het voor zijn kunnen bepaald bijzonder matige gemiddelde van 13,90 eindigde onze kampioen dan ook op een on bevredigende zesde plaats. Marty Boulanger Scholte Scherz Ceulemans WUnen Rudolph Tiedtke 2334 2121 2260 2150 2148 2072 25.64 23.07 16.49 14.52 18.35 13,90 12,20 10,46 7,25 Het algemeen gemiddelde van winnaar Marty (25,64) betekent ;en nieuw Europees record. Het oude stond met 23,07 sedert 1961 tp naam van de Belg Emile Wafflard. Jean Marty en Henk Scholte geven elkaar een hand en lachen vriendelijk tegen de fotografen. Uitslagen (Van onze wielermedewerker) Cock van der Hulst heeft gis termorgen in de duinen rond Noordwijkerhout het clubkam pioenschap cycle-cross van de Leidse Swift-Combinatie op zijn naam geschreven. Bij de nieu welingen ging de titel naar de eugdige Bert van der Hulst, ter wijl Herman Key en Cees Aker boom de sterke adspiranten wa ren. Op het bevroren paroours in de Noordwij kerhoutse duinen, dat door de lachte sneeuwval verraderlijk glad was geworden, heeft het Cock van der Hulst bijzonder veel moeite ge kost om zijn cross-titel te prolon geren. Pas op de laatste meters slaagde de lange Zoeterwoudenaar erin de sterk rijdende Voorschote naar Ton van der Valk van de eerste plaats te verdringen. De uislag luidt: Profs en ama teurs: 1. C. v. d. Hulst (Zoeterwou- de)2. A. v. d. Valk (Voorschoten) 3. B. Zoet (Sassenheim)4. J. Zoete melk (Rijpwetering)5. S. Brand (Leiden); 6. W. v. d. Berg (Leiden); 7. W. v. Dieanen (Leiden)8. P. Bregman (Benthuizen). Nieuwelingen: 1. B. v. d. Hulst (Zoeterw.)2. J. Witteman (Voor schoten) 3. B. L. Vermeulen (Lei den; 4. M. v. d. Sluis (L'dorp)5. C. v. d. Bent (Ledden)6. L. de Jong (Warmond); 7. C. v. d. Voort (Lei derdorp) 8. S. v. Oven (Leiden)f). J. v. t Veer (Leiden)10. J. Zuider duin (Rijnsburg). Adspiranten A: 1. H. Key (Lei den) 2. J. v. d. Berg (Leiden)3. Th. van Emmerik (Leiden)4. B. Pracht (Leiden)5. J. Brand (Lei den) 6. M. Riethoven (Leiden) Adspiranten B: 1. C. Akerboom (R'veen)2. L. v. Dam (Leiden)3. L. Riethoven (Leiden); 4. A. Breg man (Benthuizen). Scherz 185 18 38 Boulanger 300 18 49 Wijnen 280 21 102 Galvez 300 21 49 Tiedtke 32 7 16 Marty 300 7 139 Ceulemans 219 20 54 Scholte 300 20 82 Ceulemans 300 12 88 Rudolph 82 12 29 Tiedtke 156 23 32 Galvez 300 23 66 Wijnen 56 8 26 Marty 300 8 154 Scholte 291 11 123 Boulanger 300 11 60 Boulanger 300 19 63 Qalvez 79 19 29 Scherz 300 22 44 Rudolph 203 22 45 Scholte 171 8 87 Marty 300 8 75 Ceulemans 300 16 *46 Wijnen 250 16 82 10.95 15.— 25.— 6.83 6.78 13.04 7.ï— 37.50 26.45 27.27 cock van der hulst jarige Gerrit Ruttenberg uit Baarn geëindigd. Ruttenberg nam na de derde ronde resoluut de leiding en sloeg daarna alle aanvallen op zijn eerste plaats met groot gemak af. De Alphenaar Cor van Tol stelde enigszins teleur door met een achter- Stand van 2 min. 40 sec. op de twee de plaats te eindigen. De Amersfoor- ter Wim Mulder ging als derde door de finish op 3 min. 10 sec., terwijl Cor Hardeman uit Hilversum met een achterstand van meer dan vier minuten op de vierde plaats beslag legde. Gerrit Ruttenberg had voor de 21 km op de hard bevroren Gooise heide 59 minuten en 30 sec. nodig. Van Tol tweede Waterpoloeoni petitie LZC VERSLAAT IIZSC MET 3-5 'Van onze waterpolomedewerker) Voor elke tegenstander een aangepaste taktiek De midwintercross in het Gooise LZC heeft zaterdagavond in de Annershoeve is gistermiddag in een tweede klasse van de wintercompe- duidelijke overwinning voor de 35- titie waterpolo van de KNZB een re- gclmatige overwinning geboekt op I het Utrechtse UZSC. De Leidenaars trokken in „Den Hommel" met 3-5 (tussenstanden 1-1, 1-1. 1-2 en 0-1) dc zege verdiend naar zich totj. Het niet al te sterke UZSC heeft LZC weinig tegenstand kunnen bie den. De Utrechtse ploeg, waarin het vooral van international Gerrit Wormgoor moet komen, kwam zo vel aanvallend en verdedigend po vertjes voor de dag. Toen de Leid se ploeg in de derde speeltijd van de door scheidsrechter Van Dorp rus tig, maar strak geleide wedstrijd het tempo wat opvoerde, viel de beslis sing. De Utrechtse combinatie stortte grotendeels ineen en het kostte de Leidenaars dan ook nauwelijks moei te om de winstpunten naar zich toe te trekken. Dick Timmermans en Dick Houthoff zorgden in de slotfa se van de matige strijd voor de be slissende doelpunten: 3-5. Timmer mans, Koedoder en Schoof (door slagbal Parrel) hadden daarvoor reeds voor LZC gescoord. Bridgenieuws „De Sleutels" De uitslagen van de viertallencompetitie luiden: Groep A: Harlof fBloemhof f 6-0 (8537)KlinkenbergTan 06 (42100)Van EgmondDe Vrind 1-5 (5774)VrjjenhoekDe Vries 3-3 (70—67); V. d. Steen—V. d. Burg 6-0 (100—35). Groep B: Selier— Foppe 3-3 (4645)Van Kempen- Koningen 6-0 (8031). Derogee- Koomwinden 6-0 (11659). Stand. Groep A: Tan 9; De Vrind 9; Harlof f 8; Klinkenberg 6; De Vries 6; V. d. Steen 6; Vrijenhoek 5; Van Egmond 4; Bloemhof f 4; V. d. Burg 3. Groep B: 1. Van Kempen 9; 2. Derogee 9 3. Selier 7; 4. Koningen 5; 5. Foppe 4; 6. Koornwinden 2. Niet Frans Schoofs is deze zondag in Dordrecht Bert Onnes op gevolgd als houder van de deerlijk verkreukelde NTTB-cup. maar de Leidenaar Gerard Bakker, die in de jaarlijkse achtkampen voor elk van zijn tegenstanders een aangepaste tactiek had uitgedacht. Aanvallende stijl Vijf partijen achtereen won de ex- verdedigingsspecialist in een aantrek kelijke aanvallende stijl, toen restte hem nog de gebroeders Sohoofs, van wie Frans een nederlaag had geleden in de broederstrijd van de eerste ronde en later een door nonchalance opgelopen achterstand van 6—14 tegen Ed van der Berg niet ongedaan had kunnen maken (2123 in de der de game). Het had er trouwens van weg dat Frans meer aandacht be steedde aan het coachen van zijn jongere broer dan aan zijn eigen spe». Bert Schoofs was na de vijfde ronde evenals Bakker nog ongeslagen. Zwaar kappend ontregelde Bakker het slagenritme van zijn lange tegen- Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1 Leiden stander, (2115, 2116) en zag ver volgens vergenoegd toe hoe clubge noot Bert van der Helm de jongste van de gebroeders Schoofs definitief uitschakelde voor de eerste plaats. De laatste partij tussen Bakker en Frans Schoofs was daarmee een for maliteit geworden. Frans won met 2114, 2523 en plaatste zich daar mee in de eindstand nog juist als tweede door een beter game-gemid- delde dan zijn broer Bert. Omlaag Bij de dames was de gemiddelde leeftijd van de deelneemsters dras tisch omlaag gebracht. De viervou dige bekerhoudster Ursula Stule- meyerArtz ontbrak wegens een op handen zijnde blijde gebeurtenis, en kele andere „oldtimers" werden uit geschakeld in de voorwedstrijden. Winnares werd de 23-jarige Anne- marie Wij nan ts. Vorig jaar keerde het Haagse meisje in de wedstrijd sport terug na een afwezigheid van drie jaar. Ze nam voor de eerste maai deel aan het toernooi om de Lim burg-coupe. Zes partijen achtereen bleef ze ongeslagen. Pas in de laatste ronde verloor zij van de nationale kampioene Ria Bogmans. Deze had al in de eerste ronde een verliespartij opgelopen tegen Marijke Kusters. Een barrage tussen Ria Bogmans en An- nemarie Wijnants moest dus volgen. Het werd een Hein drama voor beide speelsters, die in hoofdzaak op de verdediging zijn ingesteld. De ge- GERARD BAKKER hele derde game moest volgens de nieuwe tydregel worden gespeeld. Om de beurt serveren, waarbij de ser veerder binnen twaalf slagen een punt gescoord moet hebben. Ria Bog mans bleek daar in het geheel geen kaas van te hebben gegeten. Eenmaal had zij geluk toen haar tegenstandster bij de dertiende slag scoorde en zij dus gratis een punt kreeg toegewezen, maar voor he overige was zij niet in staat één door dachte aanval op te bouwen. Anne- j marie Wijnants won deze glansloze I partij met 21—11, 13—21 en 21—1: Eindstanden Heren (NTTB Cup): 1. Gerard Bakker (Scylla Leiden) 6 overw. (123 games)2. Frans Schoofs (Nedlloyd, Amsterdam) 5 (12—5); 3. Bert Schoofs (Nedlloyd, Amsterdam) 5 (116)4. Ed van den Berg AMVJ, Amsterdam) 4 (107); 5. Piet Luteyn (SVE, Utrecht) 4 (8-10), 6. Bert v. d. Helm (Scylla, Leiden) 3 (89); 7. Carel Deken (SNL/Smash) 1 (413); 8. Wim Schoon emey er (Nedlloyd, Amsterdam) 0 (3—14), Dames (Limburg Coupe): 1 Anne- marie Wijnants (DSB, Den Haag) 6 (122); 2. Ria Bogmans (Eendracht, Rotterdam) 6 (105); 3. Mieke ten Broek (HOC, Hilversum) 5 (105); 4. Ellen Kort (Scylla, Leiden» 4 (9—=—845. Mary van Ruiten (Tref fers, Roelof ar endsveen) 3 (79); 6 Marijke Kusters (Elan. Rotterdam) 2 (511); 7'8 Rie Klamer (Tonegido Haarlem) 1 (312), Wil Pastroos (SVE, Utrecht) 1 (3—12). West-Duitsland heeft de zater dagavond in de nieuwe sporthal van Darmstadt gespeelde roLhockey-in terlandwedstrijd togen Nederland ge- met 5-3. Egbert Nystadt heeft gisteren in Breda de traditionele Troppelen- berg cross gewonnen. De Nederland se kampioen legde het 6000 meter lange parcours af in 18 min. 45 sec. Bijna twintig sec later ging de Rot terdammer Dirk de Bruin als tweede over de eindstreep. WIELRENNEN Bel sten verslaan Nederlands team Een zaterdagavond tijdens wieler wedstrijden in het Antwerpse Sport paleis gehouden omnium tussen een Nederlandse en een Belgische ploeg is door de Belgen met 4 tegen 5 pun ten gewonnen. De uitslagen waren: individuele wedstrijd: 1. Van Steenbergen (Belg), 13 punten., 2. Karstens (Ned) l'j punten., 3. Severeyns (Belg) 7 punten. Afvalwedstrijd: 1. Captein, 2. Se vereyns, 3. Karstens. Ploegachtervolging over 5 km 1. Belgie, 4 min 45.4 sec. 2. Nederland, ingehaald na 4035 meter. In een individuele achtervolging versloeg de Belg Theo Mertens de Australiër Baensch met een tijd van 6 min 8.6 sec over de 5 km. de tijd van Baensch was 6.09,4. Ir een achtervolgingswedstrijd over 4 kilometer werd Tiemen Groen (wereldkampioen van de amateurs) verslagen door de Belg Stevens. Tie men Groen had 5 min. 3.2 sec nodig tegen Stevens 4.56.-. Detroit kandidaat Olympische Spelen Het Amerikaanse Olympische Co mité heeft de kandidaatsstelling van Detroit en van Salt Lake City goed gekeurd voor de organisatie van resp. de Olympische zomerspelen en win terspelen in 1972. Aan deze beide steden heeft het Amerikaans Olympische Comité de voorkeur gegeven boven Los Angeles, Philadelphia, Sint Louis en Chica go, die eveneens hadden gesollici teerd naar de Olympische zomerspe len van 1972, en boven Lake Placid en Anchorage, die de winterspelen in dat jaar wilden hebben. Er zijn thans vier steden officieel kandidaat voor de Olympische Spe len 1972: Detroit, München, Montreal en Madrid (met Bar celona), terwijl voor de winter spelen in dat jaar zich kandidaat zul len stellen Banff (Canada), Sappo ro (Japan) en Salt Lake City.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9