■Os. J. Maaskant veertig jaar geref. predikant Pastorale arbeid in |Leidse ziekenhuizen Ongevallen op liet ijs Rentespaarbrieven B.N.G. Leidenaar redt jongen van verdrinkingsdood Gouden medaille voor Rotogravure-jubilaris Ijs blijft gevaarlijk HERVORMDE LEIDERDORPERS Oudste inwoner van Leiden overleden IHAAND. Met is vandaag veertig jaar geleden, dat ds. J. Maaskant in het 'riese dorpje Echten de evangeliebediening in de Geref. Kerken •hl Nederland aanvaardde. Ds. Maaskant, die sinds 1947 als zie- "t unhuispredikant werkzaam is in de Leidse ziekenhuizen, heeft rijwel de helft van deze veertig dienstjaren in België en Frankrijk loorgebracht. Als predikant van de Geref. Kerk van Brussel was lem mede de zorg toevertrouwd over de in Frankrijk verstrooid tvende gereformeerden. Hoewel ds. Maaskant er de lU4oorfceur aan had gegeven om leze dag „ergens in Nederland" n alle stilte door te brengen, is \ij bezweken voor de op hem uit- 11eoefende aandrang om dit \mbts jubileum in het midden van 0 Ie gemeente te gedenken. Dit itschiedde gisteravond in de iampvolle gereformeerde Oude 1 htkerk. Dat na zovele jaren zijn torale arbeid in België en nkrijk nog niet is vergeten, .jees de sterke afvaardiging, ,nf! oelke deze avond uit beide lan- len aanwezig was. Ook uit zijn terste gemeente Echten ivas een jeputatie aanwezig. Het gemeen- ebestuur ivas deze avond verte- mwoordigd in de persoon van de mgemeester, mr. G. C. van der sn en zoethouder P. S. Harmsen. Geen heldendaden Ds. Maaskant, die ook deze avond e dienst des woords in het middel lij punt plaatste, sprak vooraf een kort i&poleidend woord, waarin hij dankte de grote liefde in deze veertig jj jaar van zovelen ontvangen. Dank baar was spreker ook voor de grote welwillendheid, waarmede de direc- itljtles van de Leidse ziekenhuizen hem jj steeds zijn tegemoet getreden, en de hi beste samenwerking met zijn collegae. In mijn zakboekje, aldus spreker, staan geen heldendaden opgetekend. Ik ben slechts God dankbaar voor al hetgeen Hij mij schonk. In België, in Frankrijk en in de ziekenhuizen heb ik het mensenleven in al zijn gevarieerdheid leren kennen. Na dit inleidend woord sprak ds. Maaskant over Romeinen 1 16 ,Want ik schaam mij het evangelie niet; want het is een kracht Gods tot behoud voor een ieder die ge looft, eerst voor de Jood, maar ook voor de Griek". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord wees ds. Maas- gr o.m. op, dat deze kracht Gods ons temidden van alle zorgen problemen en vragen gelukkig maakt. gen ieder, die gelooft, geeft deze kracht een gevoel van vrijheid. Er is een jacht naar het geluk, doch het ware geluk van een mens ligt alleen in de kracht Gods, hetgeen spreker aan de hand van uitspraken in het evangelie nader uitwerkte. Vele toespraken Nadat de dienst met het zingen van ,,'k Wil U o God mijn dank be talen" was besloten, kregen vertegen woordigers van alle kerken en krin gen, waarin ds. Maaskant werkte of nog werkt gelegenheid een gelukwens uit te spreken. Achtereenvolgens wa- dit ds. Kroese uit Echten, de Bel gische predikanten Noomen en Janse de Jonge, ds. Winter uit Frankrijk, de heer M. W. Jongsma, geneesheer-di recteur van het Acad. Ziekenhuis, dokter P. A. Coumou, directeur-ge neesheer van het Diaconessenhuis, mr. J. G. Bergmeijer, alg. directeur van het St.-Elisabethsziekenhuis, de heer Koning uit Frankrijk, ds. E. Ha verkamp namens de kerkeraad van de Geref. Kerk te Leiden en dr. K. Dronkert namens de classis Leiden van deze kerken. Allen getuigden van hun grote waardering voor de pasto rale arbeid van ds. Maaskant, wiens groot gevoel voor humor en diens vitaliteit in vele toespraken door klonk. Dr. Dronkert, die speciaal het licht liet vallen op het werk van ds. Maas kant in de Leidse ziekenhuizen, merkte o.m. op, dat zijn jubilerende collega de grote gave der vertroosting bezit. Met het evangelie ging hij tot de mens in nood. Vele sprekers deden hun woord van gelukwens en dank gepaard gaan met de aanbieding van een geschenk. Na mens de classis overhandigde dr. Dronkert een bedrag van f5.000 „voor het maken van een buitenland- Nadat de gemeente de jubilerende pastor „U zeegne God, Hij steil' u tot een zegen" had toegezongen, sprak ds. Maaskant nog een slotwoord, waarna allen gelegenheid kregen ds. en mevr. Maaskant de hand te druk- In ons verslag van zaterdag over „Onze Tuin" is een storende fout geslopen. De medaille voor de win naar was niet beschikbaar gesteld door de heer Mater, maar door de heer Joh. Jonker. Geünieerde Loge van Theosofen Natuur en mens" Burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, wenst ds. J. Maas kant geluk. Links mevr. Maas kant en in 't midden wethouder P. S. Harmsen. (Foto L.D./Holvast) Zondag jJ. werd in café „Eigen- >rg" een voordracht gehouder. voor de Geünieerde Loge van Theosofen onder de titel „Natuur en mens". De theosofie verstaat onder „de na tuur" al wat stoffelijk en voorbij gaand is, dus ook de mens in zijn uiterlijke, tijdelijke verschijnings vorm. Achter de zichtbare natuur, er kent de theosofie een onzichtbare na tuur, die eveneens tijdelijk en voor bijgaand is en die het zichtbare heelal doordringt en beïnvloedt. Beide as pecten van de natuur zijn onderwor pen aan wetten en in beide treden bepaalde eigenschappen aan de dag. In alle gebieden van de natuur, dus ook in de mens, treffen wij deze drie eigenschappen aan, die in het Sans kriet de drie guna's heten. De eerste, Tamas, is onverschilligheid, duister nis, slapheid, traagheid, stilstand; de tweede, Rajas, is hartstocht, begeerte, rusteloosheid, voortdurende verande ring; de derde is Sattva, licht, waar heid, evenwicht, rust. Wanneer in de mens Tamas over heerst, is hij achteloos, zonder be langstelling en in de ban van zelf misleiding. Is de hoedanigheid van Rajas oppermachtig, dan is de mens ongedurig, ongeremd en wordt hij gedreven door hebzucht en begeerten. Wanneer bij iemand Sattva de lei dende eigenschap is, dan streeft hij naar geestelijke kennis, dan vriendelijk en gelijkmatig. De meeste mensen zijn een mengelmoes deze drie eigenschappen. Deze hoedanigheden zijn alle drie noodzakelijk in het stoffelijke heelal. En hoewel de mens daartoe behoort wat zijn lichaam en zijn lagere eigen schappen betreft, staat hij boven de natuur wat zijn geestelijke, onsterfe lijke aspecten betreft, ook wanneei hij zich daar niet van bewust is en wanneer zij slechts latent in hem aanwezig zijn. Ieder mens, ook al is hij verdorven en laaghartig, is in wezen goddelijk en geestelijk. En deze laatste aspec ten kan ieder van ons, door eigen in spanning en naastenliefde, tot daad werkelijke krachten in zijn dagelijkse leven maken. Aldus kan de ziel zich verheffen boven de natuur en dus ook boven de hier genoemde drie hoedanigheden. Want alle drie, ook Sattva, binden de ziel aan het leven, het voorbijgaande, het verganke lijke. Tamas bindt haar door achte loze dwaasheid, Rajas door begeerte handeling, Sattva door geluk. Wanneer het Ego, de innerlijke ens, zich van deze banden bevrijdt boven de drie hoedanigheden uit stijgt. wordt het Ego verenigd met het. goddelijke en geeestelijke aspect. Mevrouw H. P. Blavatsky, die de boodschap van de theosofie aan het Westen heeft gebracht, leert ons. dat ieder mens wanneer hij de drie hoe danigheden van de natuur onder scheidt, gebruikt en tenslotte over wint, een volmaakt wezen wordt. Een 20-jarig Leids meisje brak gis teravond op de ijsbaan in het Room burgerpark haar linkersleutelbeen. Zij kwam tijdens het schaatsen te vallen, met deze breuk als gevolg. 's Middags omstreeks drie uur werd een 23-jarige onderwijzer, eveneens uit Leiden, het slachtoffer van de ijssport. De jongen sloeg bij het schaatsen op de Oranjegracht met zijn hoofd tegen een brug, waardoor hij een bloedende wond boven het rechteroog en vermoedelijk een her senschudding kreeg. In beide gevallen zorgde de E.H.D. Ziekenhuis. Nog veertien dagen Tot en met 31 januari 1966 zijn nog verkrijg baar bij alle bankiers en commissionairs in effecten de Rentespaarbrieven B.N.G. 1965 in stukken van 500,en 100,Op 1 januari 1973 zijn zij aflosbaar tegen 150%. Een veilige is een N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, L.Vijverberg 10, Den Haag. 1 Door het ijs van de Nieuwe Vaart gezakt Vele honderden voorbijgangers waren er zaterdagmiddag tegen één uur getuige van, hoe de 22-jarige mon teur H. J. M. W. de Nie er in een tiental angstige minuten in slaag de de 8-jarige jongen J. Fielemon uit de Nieuwe Vaart te redden. De jongen was de vaart lopende overgestoken in de buurt van de Wilhelminabrug. De dag tevoren waren er nog schepen door de vaart gegaan, en over de vaargeul lag nog slechts een dun laagje ijs, doch de gehele ijsvloer van wal tot wal was met een sneeuwlaag je be dekt. Midden in de vaart zakte de jongen door het ijs. Hij wist, met de armen leunend op het ijs, het hoofd boven water te houden en door schreeuwen de aandacht te trekken. Onmiddellijk sprong de passerende monteur uit zijn auto en schoof op planken, die zich daar in overvloed op de wal bevonden in verband met de vernieuwingswerken aan de brug, naar het midden van de vaart vanaf de zijde van de Room- burgerweg. Ook van de andere oever trachtten voorbijgangers op deze wjjze het wak in het midden A. C. Goddijn onderscheiden De heer A. C. Goddijn, procuratiehouder bij de N.V. Ned. Roto gravure Maatschappij in Leiden is bij bevordering onderscheiden in et de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. van de vaart te bereiken, doch zij keerden terug toen bleek dat eerst genoemde de snelste vorderingen maakte. De redder slaagde er in, een plank naar de drenkeling te schuiven waardoor deze op het ijs kon komen. Het duurde nog enkele minuten voordat redder en geredde zich voorzichtig schuivende op hun planken naar de kant wisten te komen. Zij hadden toen beiden door een toegeworpen touw verbin ding met de oever. Toen beiden veilig de wal hadden bereikt werd het werk van de moe dige monteur met luid applaus van de honderden omstanders beloond. Inmiddels waren drie brandweer wagens, twee politiewagens en een ziekenauto luid loeiend ter plaatse verschenen, doch de inzittenden behoefden bij deze reddingsoperatie zelf geen dienst meer te doen. Het duurde nog lange tijd voordat het verkeer, dat op de brug en Hoge Rijndijk volkomen was vastgelo pen, weer normaal was. De onvoor zichtige jongen is door de E.H.D. naar zijn ouderlijke woning in de Kanaalstraat gebracht. Hoewel de vorst de schaatsliefheb bers sedert zaterdag geen ogenblik in de steek heeft gelaten, heeft de sneeuw de situatie voor hen toch be slist niet gunstiger gemaakt.. Inte gendeel: Terwijl de ijslaag niet in be langrijke mate dikker is geworden, heeft de sneeuwval de zwakke plek ken nog meer aan het oog onttrok ken, zodat de uiterste voorzichtigheid geboden blijft. Het is dus raadzaam de beoefening van de schaatssport vooralsnog beperkt te houden tot de officiële ijsbanen, de Sintelbaan in de Leidse Hout, de diverse tennispar ken in Leiden en omgeving en van zelfsprekend de talloze poldersloten. Zowel op de Nieuwkoopse plassen, Braassemermeer als Kagerplassen zijn zwakke plekken door de sneeuw onzichtbaar geworden. Alleen aan de kanten van deze plassen kan men veilig schaatsen. Meren- of molen tochten zullen, als gevolg van de sneeuw op het ijs, in de eerstkomende dagen niet worden gehouden. Het hoogheemraadschap „Rijn land" deelde ons vanochtend mede, dat lozing in de boezems de komen de dagen niet zal geschieden. Ook het ijs op de openbare ijsbaan in de Zoeterwoudse Singel is nog volstrekt onbetrouwbaar. Terecht worden hier aan de dikte van het ijs, gezien de te verwachten massale belangstelling bij openstelling, hogere eisen gesteld dan anders. De gouden medaille werd hem van ochtend opgespeld door de burge meester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen. De burgemeester was daartoe naar de woning van de jubi laris aan de Lammenschansweg ge komen, die tegelijkertijd zijn direc teur, mr. S. C. H. Coebergh, op bezoek kreeg. Later op de dag werd de heer God dijn, diie een hailve eeuw geleden op dertien jarige leeftijd in dienst van de Rotogravure kwam, in het directie- kantoor van „zijn" bedrijf ontvangen. De heer Goddijn heeft in de afge lopen halve eeuw niet alleen uitbrei ding gegeven aan het verkoopappa raat, hij heeft ook een helder inzicht getoond in alles wat met de druk technieken te maken heeft. Ook de kunstzinnige kant van het drukkers- werk heeft altijd zijn bijzondere be langstelling gehad. De foto toont de jubilaris, kort na de uitreiking van het gouden ere metaal. (Foto L.D./Holvast) Maakt de restauratie-actie voor uw kerk tot een volledig Vult a.u.b. uw antwoordkaart in. Zij wordt dezer dagen opgehaald. Natuur- en scheikunde m.o. Prof. dr. C. J. Gorter alhier is be noemd tot voorzitter van de examen commissie natuur- en scheikunde m.o. 1966. Tot ondervoorzitters zijn benoemd prof. dr. E. Harringa en dr. H. C. Kramers en tot leden prof. dr. J. J. M. Beenakker, dr. D. de Klerk, prof. dr. L. de Klerk. prof. dr. W. Stevens en prof. dr. K. W. Tacoms, allen alhier, dr. W. L. Groeneveld in Oegstgeest prof. dr. E. W. Gorter in Wassenaar, dr. M. E. Kronenberg in Oegstgeest, dr. C. J. N. van den Meijdenberg in Voorhout, prof. dr. C. Visser in Voorschoten en dr. M. J. Voorn in Leiderdorp. Zoekt U een goed AKKER HORLOGE voor 130.— en 140,— Of hel allerbeste van f 200.— en f400.- Horloger v d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten Voor de schaatsliefhebbers was het dit weekeinde een te leurstelling, dat de onbetrouw baarheid van het ijs op de bui tenwateren in de omgeving van Leiden het maken van schaats tochten onmogelijk maakte. Des te drukker was het daar om op de Leidse ijsbanen, die vrijwel de gehele dag geopend bleven. Vooral de jeugd heeft zich in het afgelopen vrije week einde kostelijk op het ijs ver maakt, zoals uit deze foto, die in het tennispark Roomburg is ge nomen, duidelijk blijkt Drie weken voor zijn 101-ste verjaardag is gistermiddag over leden de heer P. Stuifzand, de oudste inwoner van Leiden. De heer Stuifzand werd op 8 februari 1865 geboren in Leiden .Tot zijn 78ste jaar was hij tuinbouwer. Hij had zijn bedrijf aan de Zijlsingel. De heer Stuifzand, die twee keer getrouwd is geweest, had zes kinderen. Ook heeft hij destijds drie Hongaarse pleegkinderen aangenomen. Na het overlijden van de heer Stuifzand telt Leiden geen inwoners boven de honderd jaar meer. De op 19 april 1868 geboren mevrouw A. Kost—Kurpershoek is nu de oudste inwoonster van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3