Uitreiking Schweitzerprijs Weer bekentenissen in schandaal-Ben Barka II Hoogovens gaan samen met Duitse combinatie kunst kAieiÖOSCQQP Spontaan musiceren van Ardito-kwintet LtoAOJ7 JANUARI 1Ö6« LWDSCH DAGBLAD i HULPACTIE Niet belasteren VOOR INDIA'S wel verwijten HONGERGEBIED In India hebben meer dan hon- derdmiljoen mensen, onder wie 18 miljoen kinderen beneden de veer tien jaar. voedselgebrek, aldus heeft de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. de F.A.O. bekendge maakt. De zwaarst getroffen staten zijn Rajastan. Goejarat, Maharasj- tra en Madjiapradesj. Deze en een I aantal andere gebieden hebben ern- l stig van de droogte te Ujden. Volgens deskundigen van de F.A.O. vereist de toestand internationale hulp. Zij ge- 1 loven dat het voedseltekort nog zes tot negen maanden zal aanhouden. De directeur-generaal van de orga nisatie gaat volgende maand naar Nieuw- Delhi om een grootscheepse hulpactie op touw te zetten. Ver scheidene landen-hebben reeds voed sel aangeboden. De beide Oostenrijkse regerings- partijen, de ichristelijke) Volkspartij en de Socialistische partij, hebben zaterdag een overeenkomst gesloten volgens welke zie elkaar tijdens de campagne voor de parlementsverkie zingen. die op 6 maart worden gehou den. niet zullen belasteren. Ook zul len ze hun politieke bijeenkomsten niet wederzijds verstoren en eikaars aanplakbiljetten ontzien. Kort nadat dit bekend was gemaakt verweet de Oostenrijkse kanselier Klaus zijn coa- j litiepartners, de socialisten, in een I radiorede dat ze de steun van de communisten hebben aanvaard. In de bezettingstijd stelden de toenmalige socialistische leiders zich onvoor waardelijk op aan de kant van de democratie, aldus Klaus, „Nu hopen ze door de vijanden van de Westelijke democratie in het zadel te worden ge holpen". Twee militairen NEKKRAMP IN OSSENDRECHT Bij twee militairen van de leger plaats Ossendrecht is nekkramp ge constateerd. Een van hen is opgeno men in het Algemeen Burger-Gast huis in Bergen op Zoom. de ander in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Ook een derde militair, die naar alle waarschijnlijkheid eveneens nek kramp heeft .is opgenomen in het Al gemeen Burger-Gasthuis in Bergen op Zoom De militair, die Ln het Rot terdams ziekenhuis is opgenomen, was met verlof thuis De toestand van de drie patiënten is redelijk tot goed. Voor de overige militairen van de legerplaats Ossendrecht zijn de gebruikelijke maatregelen genomen, te weten de verstrekking van sulfa- tabletten en het verrichten van lichte dienst, het een en ander voorlopig voor een week FRANSE POLITIE GECOMPROMITTEERD een plechtige vergadering in het Kon. Instituut voor de i' is zaterdagmiddag de Albert-Schweitzerprijs uitgereikt Leuvense hoogleraar in de wijsbegeerte prof. dr. A. J. :Waelhens en de beeldende kunstenaar Peter Alma te Am- am. voorzitter van de Stichting Albert-Schweitzerprijs, prof. dr. Mönnich begroette enige honderden belangstellenden, o.w. tlgische ambassadeur Xavier van der Straten-Waillet als aenwoordiger van Koning Boudewijn. wethouder J. Polak, jjenwoordiger van het Amsterdamse gemeentebestuur, de r-magnificus van de Leuvense universiteit mgr. Honoré van enbergh en voorts vele vertegenwoordigers uit de diploma- en universitaire wereld. was de vierde uitreiking dezer de eerste na het overlijden jaar) van de grote humanist. dr. R. Bakker sprak een in riani Albert Schweitzer uit. belichtte hij de persoon en de levensvisie van deze zen- larts, zoals die tot uiting kwam adagium „eerbied voor het Ook herinnerde prof. Bakker t streven van Schweitzer naar ivrede en diens waarschuwin gen de gevaren van de kern- ning. De heer J. M. Hondius, de Commissie Cultuurfiloso- ussische zegel eert schilder fie van de Stichting, richtte zich tot prof. de Waelhens, wiens „leven en werk" zich kenmerkt door de be zorgdheid om als wijsgeer mens on der de mensen te zijn, ten bate van elke medemens". Door de voorzitter van de genoem de commissie, prof. dr. R. C. de Kwant O.S.A.. werd de Leuvense hoogleraar de prijs overhandigd. Peter Alma ontving de prijs uit handen van de voorzitter van de Commissie Kunst, drs. M. B Tijpe, nadat deze een toespraak had voor gelezen van prof. dr. H. L. C. Jaffé die wegens ziekte verhinderd was. „In de reeks van hedendaagse kunst schilders", zo werd in deze toespraak gezegd. .zullen er niet velen zijn, die zo zeer als Peter Alma de naasten liefde als inspiratiebron voor hun kunst kennen en erkennen. Het werk van de nu 80-jarige kunstenaar is sinds zijn artistieke bewustwording gebaseerd op zijn sociaal gevoel en op zijn solidariteit met de mede mens". De Rotterdamse arts en pianist dr. F. Hengeveld wisselde de toespraken af met de vertolking van enkele wer ken van Bach. Nadat Johan Schmitz het gedicht van Michel van der Plas „een nieuw lied voor de Heer" had voorgedragen, spraken beide prijswinnaars hun dank uit jegens de Stichting en haar adviseurs voor de hun verleende hoge onderscheiding. Tijdens de receptie na afloop, in de hal van het Tropenmuseum, maak ten velen gebruik de bekroonden ge luk te wensen. (Van onze Parijse correspondent) Het onfrisse mysterie-Ben Barka is nog altijd niet aan een ont knoping toe. maar wel wordt met de dag duidelijker dat steeds meer hoge Franse ambtenaren van politie en ministeries bij de ontvoering en (bijna zeker) moord op deze Marokkaanse oppositieleider be trokken zijn geweest. Ben Barka verdween eind oktober vorig jaar plotseling uit Parijs. Het Ardito kwintet waarin onze stadgenoot Rien de Reede de fluitlessenaar bezet, gaf een matinee in de Kleine Stadszaal. Het is met alle zorgvuldigheid samengesteld, gezien hun aller lichtlopende zingende toon. hun spontaan en natuurlijk musiceren ..hun eensgezind denken en aanvoelen, hun klankevenwicht en uit- bewogen detaillering. De vier houtblazers en de hoornist zijn als gelijkwaardigen te beschouwen. Ieder draagt de maarschalkstaf in de ransel. Zij staan nu in ons land naast het „Danzi Kwintet"dat zich echter speciaal op de moderne produktie is gaan oriënteren. Een blik op het Ardito-repertoire I alles finesse, glanzing, dikwijls ver leert, dat het ensemble zich voor alle rukkeiyk coloriet en ln grote ver stijlen openstelt en het terrein gron- I bondenheid. dig heeft ontgonnen. j De EelukkiEstt in de Iaal m„H De keuze viel op kwintetten van Hendrik Andriessen „jrl st dic Danzi in A,. Hendr.k Andnessen ïljn kwintet voor he, eer* heluistcr. en Beethoven (in Es, als bewerking je. een mQf van Sextet op. 71 plus de „Trois Pièces brèves" van Ibert. Liederenavond Leny Stevens- Ridderhof Onze stadgenote, de bekende so praan Leny Stevens-Ridderhof zal vrijdag 28 januari een liederenavond in het museum ,De Lakenhal" in samenwerking met de pianist Jan van der Meer geven. Zij zal zingen liederen van Mozart, Schumann, Brahms (Zigeunerlieder), Debussy (Ariettas Oublées) en Bartök (Dorfs- zenen). De pianist Van der Meer, die de zangeres begeleidt, speelt de Klei ne Suite (op. 47) van Marius Flot- huis. Groot-Kempische cultuurdaden Het vierde lustrum van de Groot- Kempische cultuurdagen zal worden gevierd op 9 en 10 juli. Als algemeen thema is gekozen: „De Nederlandse cultuur en Europa". Dit thema wordt ingeleid door een Belgische en een Nederlandse deskundige. Van beide inleidingen wordt een synthese ge geven. Het onderwerp voor de schry- versvergadering zal zijn: „De Neder landse litteratuur en Europa". Binnen 48 uur zijn nu opnieuw twee hoge Franse functionarissen door de mand gevallen, nadat presi dent De Gaulle tijdens een bij eenkomst van de ministerraad per soonlijk weer eens met de vuist op tafel moet hebben geslagen. Zowel de chef van de contra-spionage, Finvil- le, als de politieprefect van Parijs, Iapon, heeft eindelyk erkend van het komplot tegen Ben Barka op de hoogte te zjjn geweest. Zoals al eerder werd bericht, zou de Marokkaanse minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Oef kir, die een vijand van Ben Barka was, niet alleen een hoofdrol in de ont voering hebben gespeeld, doch zou hij hem ook met een dolk eigenhan dig om het leven hebben gebracht. Namen Behalve die beide hooggeplaatste Franse figuren, worden in dit ver band ook nog de namen genoemd van andere topfunctionarissen die aan het ministerie van Binnenlandse Zaken en zelfs aan het Elysé© ver bonden zijn. Zo zouden, volgens een der arrestanten, Lopez, de directeur van het kabinet van de minister van Binnenlandse Zaken, Aubert, en de secretaris-generaal van het Elysée, die tevens de hoogste chef is van al le bijzondere politiediensten, Foccard, na de aanslag op de hoogte zijn geweest van het lot dat Ben Barka ten deel was gevallen. Foccard, (een der intiemste vertrouwensmannen van De Gaulle) heeft de beschul diging verontwaardigd van ce hand gewezen. Met alle respect die men deze hoge ambtenaar natuurlijk moet toe dragen, dient niettemin te wor den opgemerkt, dat alle andere me deplichtigen in deze politieke moord zaak, alvorens te erkennen, eenzelf de gedragslijn hebben gevolgd. Belangen Het ls nog altijd niet goed duide lijk welke politieke belangen Frank rijk zou kunnen hebben gehad. De Marokkaanse leider Ben Barka tot definitief zwijgen te brengen. Het blijft waarschijnlijker dat al die Franse medeplichtigen door persoon lijke belangen werden gedreven. Niettemin ls het, zacht gezegd, nog al verbazingwekkend dat de minister van Binnenlandse Zaken, Frey, tot dusver al zijn hoge functionarissen de hand boven het hoofd is blijven houden, en dat nu nog geen verkla ringen of maatregelen van zijn kant openbaar zijn gemaakt. Dat minis ter Frey zelf bij de jongste ingrij pende kabinetswijziging toch maar rustig zijn poet heeft kunnen behou den, verklaart men over het alge meen uit de wens van premier Pom pidou en president De Gaulle, vijf tien maanden voor de parlements verkiezingen het departement van Binnenlandse Zaken niet aan andere handen toe te vertrouwen. Men vraagt zich evenwel in steeds brede re kringen af, of dit politieke belang voor de gaullistische meerderheid neg heel lang op zal kunnen blij ven wegen tegen de groeiende nood zaak, het vertrouwen van het publiek te herstellen in het Franse politie apparaat en in het departement van Binnenlandse Zaken. Een vertrouwen dat in elk geval reeds nu een zware knauw heeft gehad. Intussen heeft nu ook nog de kan didaat van het centrum by de laatstgehouden presidentsverkiezin gen. Lacanuet door middel van schriftelijk© vragen in het parlement, de zaak in openbare discussie ge- (er gelegenheid van de 80ste Dat drie «'gemeen verspreide -A I pocket-encyclopedieen de componist kardag van de Russische Danzi negeren doet ons de wenk- Ider S. Gerasmow heeft de 1 brauwen fronsen. Dit is miskenning. Tijdgenoten van genieën (hier Mozart en Beethoven) raken gemak kelijk in de schaduw, maar vaak niet met instemming van uitvoerende kunstenaars. Danzi geeft de vijf blazers allen een dankbaar aandeel en weet voortref- felijk raad met de kleurmogelijk- ÜUrOpa heden. De eerste twee delen van het 1 vertolkte kwintet klonken nog wat droog, onvoldoende aansprekend en een korrel te langzaam (door akoesti sche verkenning?), waardoor de luchtpauzes tussen de muzikale zin nen als stilstanden werken, maar van het Menuetto af werd verder van de Soiojet-Unie deze I ale postzegel uitgegeven. Dagboek van an Albert Vogel voordrachtskunstenaar Albert heeft zaterdagavond in Dili- lla ln Den Haag de première ge- tht van zijn nieuwe en interes- literaire one-man-show „Dag van Europa". 1 de omvangrijke hoeveelheid jfckbladen en brieven van Euro- en koos Albert Vogel twee on- irpen. Oorlog en politiek kwa- voor de pauze aan de orde, de al dan niet met een hoofd Nieuw theater in 's Hertogenboseh „Studio '67" was het tweede deel van het van onze Bossche correspondent) kleurrijk stuk. gespan nen elegisch of met getemperde melancholie in de langzame delen, spiritueel ontspannen in de snelle. Dit Andriessen-kwintet ging vooraf aan drie charmante, dartel-beweeg lijke en goed geluimde werkjes van Jacques Ibert. die vooral de fluitist gelegenheid schonken te excelleren in de radde, technische voortgang. Tussen Ibert en Beethoven waren twee sopraanliederen van Diepen- broek ingelast (met begeleiding van kwintet en contrabas), die vertolkt werden door Thea Ekker—van der Pas, met name „Geistliches Lied" en het coloratuur-achtige „Come raggio" die zware eisen stellen, waaraan de zangeres in vergaande mate. tege moet kwam. De kwintet-leden zijn De Reede (fluit), Rob Visser 'hobo), Sjef Douwes (klarinet), John Mostard (fagot), Peter Hoekmeyer (hoorn). De gast-bassist is Tom de Ligt. V. len gewijd, or middel van de voordrachts- tenaar kwamen Napoleon. Goe- Roningin Victoria, Leo Trotsky tfried Benn. Franz Mare, Virgi- Woolf. Albert Camus. Anne k, Klaus Grantzow, Göbbels en Bn Klepper aan het woord, pten, getuigen van oorlogen, en Bitoffers van de oorlog, kt vluchtig avontuur werd gevon- bij James Boswell en Stendhal. |Mwn en Vincent van Gogh spra- over hun grote liefde. Benjamin stant koesterde een onbeant- tóe liefde. Katherine Mansfield tede ook de vrouw. Tolstoi's hu- Hkrtragiek werd geëtaleerd. Van tot Camus declameerde Albert lel een dialoog tussen een pater Don Juan, een fragment uit het "mer tot stand gekomen toneel- fr .Don Juan". dat Camus eens willen schrijven. Het première Bijzondere envelop van Salvador Dali Het Bossche Concertgebouw, dat bijna een jaar geleden bij een enorme De postdienst van de V.N. heelt gasontploffing onherstelbaar werd bekend gemaakt, dat de Spaanse verwoest, zal door een nieuw theater surrealistische schilder Salvador worden vervangen. Architect H. van j DaU een bijzondere envelop heelt de Vrede uit Den Bosch heeft de j vervaardigd voor de postzegel, die In Rotterdam NBV-leden tegen nieuwe haven-cao De Rotterdamse leden van de Ne derlandse Bond van Vervoersperso neel, bedryfsgroep-haven hebben zich gisteren met meerderheid van stemmen uitgesproken tegen de voorgestelde haven-CAO 1966, zoals die onlangs werd overeengekomen na overleg met de werkgevers en werknemers. Het afwijzen van de cao-voorstellen geschiedde met 720 tegen 257 stemmen tydens een be sloten vergadering ir. Rotterdam. Men achtte vooral de loonstijging van zeven procent onvoldoende, evenals de voorgestelde arbeidstijd verkorting van 11/4 uur per week met ingang van 1 juli 1967 en de uitbreiding van de vakantie by lang durig dienstverband. Voorts uitten de NBV-leden kritiek op het stand punt van de werkgevers in het pro bleem georganiseerd - ongeorgani seerd. De katholieke en de protestants- christelijke werkgeversbonden ver klaarden zich zaterdag wel akkoord I met de CAO-voorstellen. Deze orga- I nisaties hebben evenwel een aan- I zienlijk geringere aanhang onder de I Rotterdamse havenarbeiders dan het NBV. Vandaag zullen de Amsterdamse I NBV-leden zich in twee vergaderin- I gen uitspreken over de haven-CAO I ersterking marktpositie en nieuwe mogelijkheden De Raden van Commissarissen van Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V., Dortmund-Hörder Hüttenunion A.G. en Hösch A.G. hebben in hun resp. vergaderingen op 14 januari 1966 goedkeuring verleend aan een voorstel van de raad van bestuur van Hoogovens ,resp. de directie van de beide andere ondernemin gen tot het samenvoegen van D.H.H.U. en Hösch en de industriële samenwerking van deze nieuwe eenheid met Hoogovens. De grotere gemeenschappelijke produktiecapaciteit versterkt de marktpositie van de nieuwe eenheid, aldus de directie van Hoog- plannen klaar voor „Studio '67' j vier verdiepingen tellend gebouw, dat naar schatting drie miljoen gulden zal kosten". De benedenverdieping wordt tot bioscoop ingericht en zal tevens die nen als repetitieruimte voor het Bra bants Orkest, dat sinds de ontplof fing vorig jaar februari ir een slecht geaccommodeerde oude bioscoop was ondergebracht. De drie andere ver diepingen zullen als kantoorruimte worden verhuurd. Hieraan bestaat in Den Bosch grote behoefte. Wanneer de benodigde goedkeuringen tijdig worden verleend kan in april al wor den begonnen met „Studio '67", bliek beloonde Albert Vogel van vaannee de bijna 80.000 inwoners tel sterke uitbeeldingen met veel i lende Brabantse hoofdstad dan over Plaus en tal van bloemstukken. I twee bioscopen zal beschikken. de Volkerenorganisatie op 31 ja nuari zal uitgeven ter ere van de wereldbond van V.N.-verenigin gen. Dali beschrijft het ontwerp als een afbeelding van de vijf wereld delen in de vorm van vijf armen en handen. De roos die uit de bo venste arm te voorschijn komt is de bloem van de prestaties, die door internationale samenwer king bereikt kunnen worden. De zaden dia uit de handen neer- dwarrelen zijn een beeld van de verdere groei als zij wortel schie ten aan de voet van de armen, waaruit de olijftakken te voor schijn komen. Wie de postzegels zelf ontwor pen heeft is nog niet bekend. ovens. Hoogovens heeft besloten zijn aan delenpakket D.H.H.U. (DM 118.1 min, d.w.z. 42,8% van het geplaatste ka pitaal) ter omruiling aan te bieden en zal daarvoor D.M. 82.7 min nieuwe aandelen Hösch ontvangen, hetgeen afhankelijk van het totaal aantal aandelen D.H.H.U. dat omgeruild 2al worden 14.5 tot 16*7 van het ver hoogde Hösch-kapitaal zal bedragen, j Het is de bedoeling dat Hoogovens in de Raad van Commissarissen van Hösch twee plaatsen zal bezetten. Hoogovens verkrijgt hierdoor een belang in een concern dat dankzij i de samenvoeging zijn concurrentie positie aanmerkelijk kan versterken, hetgeen ook een betere rentabiliteit van de belegging mag doen verwach- ten dan wanneer de samenvoeging achterwege zou zijn gebleven. Als woordvoerder van de Raad van Bestuur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken in LJmuiden heeft het lid van de raad, de heer P. R. Bentz van den Berg, tijdens een pers- conferentie nog eens de nadruk ge legd op het zwaartepunt van de sa menwerking tussen Hoogovens ener zijds en de nieuwe fusiecombinatie Dortmund-Hörder Hüttenunion/ Hösch anderzijds De heer Bentz van den Berg zei dat Hoogovens volledig staat achter de conceptie dat in de toekomst het zwaartepunt van de uitbreiding van de Europese ruwijzer- en ruwst aalproduktie hoofdzakelijk zal móeten liggen op grote en mo derne industrieën aan de kust. De Duitse fabrieken in het binnenland hebben dan het grote voordeel van hun ligging in de nabijheid van de verbruikers en van hun krachtige positie by de verwerking. De Hoog ovens in IJmulden zijn verheugd dat zij ln de onderhandelingen met de directies van D.H.H.U. en Hösch een 1 uitwerking van deze conceptie hebben 1 kunnen vinden, die aan deze gedach te recht doet. aldus de heer Bentz i van den Berg. Hij achtte het daarbij een gelukkige omstandigheid dat de onlangs bekendgemaakte uitbrei dingsplannen in IJmulden, waarvan de nieuwe grote warmbandwalserij het belangrijkste onderdeel is. zo goed in deze oonceptie van samen werking past. De heer Bentz van den Berg zei te verwachten dat de thans bereikte overeenstemming tussen D.H.H.U. en Hösch in de komende jaren zal uit groeien tot een werkelijk industrieel verbond. Hij meende dat de nieuw te vormen onderneming belangrijk ster ker en draagkrachtiger zal worden dan de twee ondernemingen by een gescheiden ontwikkeling. Ook bij de I Investeringspolitiek zullen enerzijds j besparingen resulteren, terwijl an- I derzjjds nieuwe en grotere mogelljk- heden zullen ontstaan. Onze financiële redactie tekent hierbij aan: Dankzij de door de samenvoeging van Hösch en Dortmund Hörder te verwachten versterking van de con currentiepositie. wordt bU Hoogovens aangenomen in de toekomst een be ter rendement op de belegging te zullen verkrijgen dan tot nu toe ep het aandelenpakket van D.H.H.U. het geval was. Het rendement zal beter zijn dan wanneer de samenvoeging achterwege zou zyn gebleven. Daar om zal Hoogovens profiteren van de betere resultaten die door de bruid schat van beide samensmeltende Duitse staalbedrijven behaald zullen worden. De samenvoeging van de twee be drijven wordt gerealiseerd doordat Hösch een bod zal doen op de aan delen D.HH U. door middel van om ruiling van aandelen. De ruiling zal geschieden in de verhouding 10 aan delen D.H.H.U. tegen 7 aandelen Hösch. De ruilverhouding is niet al leen gebaseerd op de beurskoersen, doch ook op de rentabiliteit, de in trinsieke waarde en de toekomstkan sen van de beide ondernemingen. Het ligt in de bedoeling dat Hoog ovens in de Raad van Commissaris sen van Hösch twee plaatsen zal be zetten. Dit bctexent dat Hoogovens een belangrijke zeggenschap behoudt in de nieuwe combinatie Dat het di recte belang ln het geplaatste kapi taal minder groot is dan tot dusver het geval was by D.H.H.U. behoeft geen verzwakking van de positie te betekenen. Per saldo heeft men het met een belang van 48% ook niet voor het zeggen Hoogovens heeit daarom altijd een bescheiden gebruik gemaakt van de relatief sterke po sitie in D.H.H U. Het gaat meer om het belang dat alle betrokken par tijen hebben bij een effectieve sa menwerking. Steeds minder olie in Rhodesië De enige olieraffinaderij van Rho desië is gedwongen de werkzaamhe den geleidelijk aan te staken nu de olievoorraad uitgeput raakt, zo wordt ln Salisbury vernomen. Iemand van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken die van een bezoek aan Latijns-Amerlka is te ruggekeerd, heeft verklaard dat Rho desië heeft getracht olie in Argenti nië te kopen, maar dat de regering van dat land het verzoek heeft af gewezen. Harster kreeg aanbeveling van r Nederlander Wilhelm Harster. de SS-generaal en chef van de Gestapo in Nederland tijdens de oorlog, die dezer dagen ln Miinchen is gearresteerd, heeft des tijds by zijn sollicitatie naar een be trekking by het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken een docu ment overlegd dat afkomstig was van een voormalige verbindingsofficier van Prins Bernhard, zo is door het betrokken ministerie meegedeeld. Deze officier. Prins genaamd, was lid van het Nederlandse verzet. Hy ver klaarde dat Harster „begrip voor het Nederlandse volk heeft getoond en al te strenge maatregeler heeft verme den". Op grond van dit document, opgesteld in 1956, zou het ministerie Harster hebben aangenomen ondanks de twaalf jaar gevangenisstraf die hem ln Nederland was opgelegd. Voorts werd gezegd, dat uit niets is gebleken dat Harster Iets te maken zou hebben gehad met de deportatie van Anne Frank. Harster bevindt zich in voorlopige hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13