Pellen, pellen aan een rol, tot kern overblijft Kirmon \Nu nog geen A.O.W. voor I Ida Wasserman „Je moet er altijd I beste van maken' Kwartaalbericht VRIJDAG 14 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD 1 5 (Speciale medewerking) Dit is geen artikel, luaar een geruststelling. Ida Wasserman wordt morgen wel 65 jaar en dus pen- IV, sioengerechtigd, maar die dag zal onopgemerkt voorbijgaan, het wordt gelukkig geen mijlpaal in ^liaar carrière. Trouwens A.O.W. krijgt een van Neerlands grootste actrices ook nog niet. Het is misschien wel symbolisch: „Ik krijg niets. Mijn man is twee jaar jonger. Ik heb het niet goed uitgekiend'" spot Ida Wasserman vrolijk als was het een misstap, die al lang verjaard is. „Nee, ik dacht ook dat ik wat zou krijgen, maar daar zit ik naast. Ik was niet zo goed op de hoogte blijkbaar. klein café aan de Graan markt bij de Antwerpse Schouw burg hangen nog de jeugdfoto's van Ida Wasserman en Joris Diels tus sen de portretten van Vlaamse ac teurs en actrices, die vroeger of la ter carrière hebben gemaakt. Een kwarteeuw heeft zü haar geluk in België beproefd. Toen keek zij naar het noorden en kwam bij Tar- in Rotterdam terecht. Het was in Nederland dat zij ontdekte haar landgenoot Joris Diels te houden. Zij trouwde in 1928 met hem. Ida Wasserman was niet bang tor de nuchtere Nederlandse men- - tiliteit„Het zijn die paar kilome- jtrs maar en toch is het eigenlijk van eikaar gescheiden, vroe- natuurlijk meer dan nu". )e verschillen hebben voor de twee Antwerpenaren nooit zo zwaar ge wogen. „Het enige waai- wij ons druk maakten was altijd als wij een brief kregen uit Holland en er stond dan op „monsieur et madame". Dan we kwaad. Moet je nou toch kijken, die Hollanders zeg. Die erll dachten zeker dat wij Fransen wa rt A ren. Want wij zaten als jonge men- i ten allemaal in die Vlaamse bewe ging. Dat was een strijdbare periode natuurlijk. Wij vochten echt voor het Nederlands". Er klinkt nog iets heldhaftige barricadesfeer in •nt Ida Wassermans stem als zij zegt: i.den ons pioniers voor de |taal". De komst naar Nederland was een toeval en bleek later niet definitief. De kennismaking met Joris Diels is in Amsterdam opnieuw aangeknoopt. soort toevlucht van „wü run toch maar Vlamingen". Dat ge voel hadden wij hèèl sterk: dat de Hollanders ons toch niet zo erg mochten. Laat ik het zó zeggen: we leden aan een minderwaardigheids complex. Onze directeur uit Antwer pen, dr. De Gruyter, die een belang- riike vent was hij is helaas heel jong gestorven heeft ons terug gehaald. Hij vond ons deserteurs. gauw terug. En we waren eigenlijk blij dat we terug mochten". a Hebt u in het begin van uw car- ®rrière typisch Vlaams gesproken? .Jawel, als je scherp hoort, hoor je het bij mij nog heel goed. Van jezelf het natuurlijk niet, maar prof. Higgins zou het vast horen!!! stf, Je en „gaiii or Voor de entree van een Vlaams acteur in Nederland kan zijn uit spraak wel een bezwaar zijn. „Er er die heel goed praten, het is kwestie van gehoor en opleiding ook al. Het was bü ons zo in Ant werpen, wij zaten bij elkaar en praatten plat Antwerps. En dan kwamen we op het toneel en deden onze repetities en dan spraken wij >on Nederlands. En dat was voor ons toch een soort boekentaal. Dat is toch niet goed, daar zit een dis crepantie in". Wij hadden in Ant werpen een spraakleraar, Jan Brou wers. Als wij aan het werken waren rat hij op de voorgrond en zei: „Zeg jÜ. kom eens, je „i" deugt niet, je „o" deugt niet, dit deugt niet, dat deugt niet en dan moesten we ko men lessen". „Ze spreken nu in België veel beter dan vroeger. De bezwaren zul len langzaam maar zeker wel weg gaan. We hadden er vroeger geen iciee van dat we zo slecht spraken. Als iedereen slecht spreekt dan hoor 1L. Je dat niet. hè. Dr. De Gruyter werd gek van ons, helemaal stapelgek. Die zei: „Ik houd ermee op en ik Ch iuUie lessen." Dat was pijnlijk. Die man is van ellende dood gegaan, werkelijk hoor! Hij had geijverd voor de omgangstaal op het toneel. 2e spraken toen nog van ge en gij. D kunt denken wat voor taal dat ge kunt. Dat was zo stijf «Is het maar enigszins kon. Die dr. Ida Wasserman morgen 65 jaar Dat Den Haag op toneelge bied tegenwoordig met Am sterdam de eerste viool speelt heeft onze stad voor een niet gering deel te danken aan Ida Wasserman, die in de af gelopen 20 jaar bij het Resi dentie-Toneel en De Haag- sche Comedie een niet meer te tellen reeks bijzondere to neelfiguren heeft gespeeld. Zij is er bijna steeds in ge slaagd de meest wezenlijke kenmerken in haar toneel figuren te ontdekken en voor het publiek herkenbaar te maken. Zeer velen zien dan ook in haar de grootste Ne derlandse actrice van de na oorlogse periode. Kijken en luisteren en luisteren naar i Ida Wasserman betekent dat i de toeschouwer niet onver- schillig blijft. t Morgen wordt Ida Wasser- i man 65 jaar, haar toneelcar- rière gaat verder, hetgeen i Nederlands toneelpubliek i veel plezier zal doen. De Gruyter zei: „Waarom zeg je niet je?" Ida Wasserman haalt breed uit met haar stem: „Wij zeggen gaiii! En toch niet jij en je". Dat was al lemaal niks, hè? Moderato laat zij erop volgen: „Toen zei dr. De Gruy ter: in West-Vlaanderen zegt. nie mand gij. Daar zeggen ze allemaal je. Dus het is jullie Antwerpse trots eenvoudig, die jullie parten speelt". Eén met Nederland Ida Wasserman en Joris Diels voe len zich nu volkomen één met hun tweede vaderland. „Ik heb helemaal niet het gevoel een buitenstaander te zijn. Ik zou liegen als het zo was. Integendeel als we nu naar Antwer pen gaan, zoals verleden week Joris zijn moeder leeft namelijk nog: die is 86 dan praten we met zijn allen Antwerps. Ik zou het toch niet in m'n hoofd halen tegen Joris' zijn moeder Nederlands te piaten? Dan zou ze zeggen: „Zeg mens, doe maar gewoon, wat heb je? Dus w\j praten daar allemaal Ant- We gingen 's avonds terug over de Moerdijk en dan heb je het gevoel ik ga naar huis, ik ben thuis. Niet dat ik daar niet meer thuis ben, het is mij allemaal zeer vertrouwd. Maar IDA WASSERMAN hebben. Zover ben ik dan wel. dat ik dan niet zeg: „Oh wat erg en wat zeggen ze nu weer? Het cal wel zo zijn. Er zal wel iets niet deugen" „Je hebt je rol en je probeert er het beste van te maken. Soms lukt het en soms lukt het niet. Zo is het eigenlijk. Je schiet tekort of je schiet in de roos. Het ligt ook niet altijd aan jezelf. Ida Wasserman werkt graag on der regie van haar man. „De samen werking is bijzonder prettig omdat ik precies weet wat hij wil. Regie is zo'n moeilijk iets. Het is een speci aal vak. Er zijn er heel weinig die dat kunnen, vooral in Holland. In Holland denkt iedere acteur dat hij kan regisseren, maar dat is niet wordt je een rol opgelegd en dat is maar goed ook, want als we het zelf moesten kiezen dan zouden we al tijd miskiezen. We kennen onszelf toch niet?" Ida Wasserman corri geert: „We zouden waarschijnlijk mis kiezen. Er wordt je een rol opge legd, je komt naar de lezing, volgt de repetities en je probeert het zo goed mogelijk te doen. Soms hand in hand met de regisseur en soms in gevecht met de regisseur dat is soms wel naar hoor maar het doet er niet toe hoe een voorstelling tot stand komt als het resultaat maar goed is". Het spelen van een rol gaat meer, geloof ik, in je onderbewustzijn door dan in wat anders. Ik geloof niet dat je het allemaal zo pasklaar op een lijntje hebt liggen en dat je je daarnaar gedraagt dat stuk van Popplewell „Er is 'n moord ge pleegd". We hebben eraan gerepe teerd voor de vakantie. Je gaat het overdrijven, je gaat denken: dat is zo, je ziet er een soort typetje van. Nu voor de vakantie was de genera le helemaal klaar. Toen we terug kwamen kon je helemaal opnieuw beginnen: je had afstand genomen en je had ineens een heel ander Dan denk je, hè, het is veel een voudiger dan ik dacht: afpellen maar, afpellen maar, minder, min der, eenvoudiger. Nee, die pruik dat deugt niet, dat is een typetje, dat is niet interessant voor de mensen, de hele avond naar een typetje kij ken. Zo ga je afpellen alsof je de schillen van een ui haalt". NOORDEINDE 142-144 DEN HAAG De Nieuwe Komedie Residentie-Orkest onder Italianen stalen kunstvoorwerpen De politie van Rome heeft vier Italianen gearresteerd op verden king van het stelen van kunstvoor werpen. Een aantal van deze voor werpen met een totale waarde van 2,6 miljoen gulden is teruggevonden. De politie heeft meegedeeld dat ze onbeschadigd zijn aangetroffen in een flat in Ostia, een badplaats ten zuiden van Rome. Onder de stukken is een Christus- portret van de 16de eeuwse schilder Guercino, ter waarde van f 300.000,-, dat in september uit een particuliere verzameling te Perugia is gestolen. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Amster damse Specialisten Vereniging werden in 11 ziekenhuizen in Amsterdam schilderijtentoonstel lingen geopend. De kunstwerken hangen in de gangen van de zie kenhuizen. patiënten en verple gend personeel kunnen ze tegen gereduceerde prijzen kopen. Het is de bedoeling, dat de schilde rijen in de ziekenhuizen rouleren. Er is grote belangstelling voor deze ..expositieswaardoor soms opstoppingen in de gan gen ontstaan. Hierbij bekijken verpleegsters en patiënten een schilderij van Ten Hoopen in het Diaconessenhuis. brengt Brecht Het Berthold Brecht-programma dat „De Nieuwe Komedie" op stapel heeft gezet zat niet deze maand, maar 19 april in première gaan. Re denen voor dit uitstel zijn, dat regis seur Walter Tillemans wegens ziekte zijn regie-contract niet kan nako men, dat de in te richten accommo datie het programma wordt niet in een schouwburg gebracht nog niet tot stand is gekomen en dat Berend Boudewijn nog een buiten landse reis maakt. Walter Tillemans uit Antwerpen, die het vorig seizoen bij De Nieuwe Komedie „Onze stad" regisseerde, heeft zijn regie-contract voor het Brecht-programma terug moeten ge ven. In Antwerpen regisseerde hjj voor de Kon. Ned. Schouwburg „Don Juan" van Molière en „De zaak Op- penheimer" en voor „Studio" een V ondelprogramma Daarna bleek hij oververmoeid, juist toen hij naar Den Haag zou ko- Berend Boudewijn zal thans de ge hele regie voor zijn rekening nemen. In het Brecht-programma is o.a. de verkorte versie van de Brecht- opera „De kleine Mahagonny" opge nomen. De muziekrepetities zijn reeds begonnen onder leiding van Henk van Dijk. De ontwerper Frank Raven is aangetrokken voor de tech nische uitwerking van het experi ment. Het Brecht-programma zal langer dan een maand in Den Haag te zien en te horen zijn André van den Heuvel regisseert „Antigone" De directie van De Nieuwe Kome die heeft André van den Heuvel aan getrokken om „Antigone" van So phocles in de vertaling van Bertus van Lier te regisseren. André van den Heuvel debuteert hiermee als regisseur by een be roepstoneelgezelschap. Hy treedt thans avond aan avond op met Conny Stuart in de musical „Heer lijk duurt het langst" en is docent aan de toneelschool in Maastricht. In Antigone" speelt Mart Geven de titelrol. Bert Dijkstra is Kreoon. Voorts werken mee: Tatiana Radier. Ineke Schreuder, Rudolf Damsté, I Herman van Elteren, Bob Goedhart. Jan van Kasteren, Frans Koppers. Hero Muller. John Soer, Cor Stede- j iinck en Willem Wagter. „Antigone" zal in maart in Diligentia in Den Haag in première gaan van Het Residentie-Orkest zal dinsdag avond a.s. gedirigeerd worden door de Russische dirigent Gennady Rosj- destvensky. Rosjdestvensky, die de afgelopen weken o.a. het Israël Philharmo- nisch-Orkest dirigeerde, werd in 1931 in Moskou geboren. Reeds op acht jarige leeftüd begon hü met zjjn mu ziekstudie. In 1954 beëindigde hü met lof zijn studie aan het Moskouse conserva torium. In 1956 trad hij in vaste dienst bij het Bolsjoi Theater. In 1963 werd hij eerste dirigent van het Groot Symfonie Orkest van het co mité voor radio en televisie van de U.S.S.R. Voor zijn verdiensten op muzikaal gebied is aan hem de ere titel verleend van kunstenaar van verdienste. Rosjdestvensky trad in een zijn hier lang". Vooral „menselijkheid" Vele bewonderaars van Ida Was- ïan hebben misschien het idee dat zij in werkelijkheid thuis ook wel een wat meewarige, door het leven geslagen vrouw zal zijn, zoals echtgenote in „Come back little cheba" of de moeder in „Glazen speelgoed". Dat zij op het toneel vervolgt wat zij in het dagelijks le ven is. Dat dankt zij aan haar le vensechte spel. Dat zou zelfs een last kunnen worden, maar Ida Wasser man weet er wijs en nuchter af stand van te nemen: „Het ketst af op mijn onverschilligheid. Dat is wel heel lelijk, maar het kan me niets schelen". „Het is zo menselijk", citeert zij naar een vaak gehoorde tekst, „Hoe kan je nu anders zijn dan mense- luk? Ze moeten het maar uitmaken, ik weet het niet". De kritiek op „Glazen speelgoed" was in het algemeen niet zo gunstig. Popplewell wel. Als je het hoort is het niet prettig, maar dan denk je, ik geloof wel dat ze ergens gelijk Opleiding van opera-talenten De Amerikaanse opera-tenor Leo nardo Del Ferro, die sinds drie jaar met zijn Nederlandse vrouw in ons land woont, is begonnen met de uit voering van een ambitieus plan om de vocale talenten die in ons land aanwezig zijn rijp te maken voor de opera. Onlangs heeft hij tezamen met de heer B. Bluhm een Opera- workshop onder de naam de „Am sterdamse Opera Studio" (AOS) op gericht. De AOS stelt zich ten doel „voca listen op te leiden om zioh op het toneel het operarepertoire eigen te maken", en zal voorlopig worden on dergebracht in gebouw „Lange Pier" in de Govert Flinckstraat te Amster dam. Op maandag as. zullen de eer ste audities worden gehouden. Het accent zal vooral worden gelegd op het Italiaanse repertoire. De heer Del Ferro heeft zelf 39 opera's in de Ita liaanse taal gezongen. Voor het Franse en Duitse repertoire zulen in de toekomst misschien andere regis seurs worden aangetrokken. Bekende muziekped agogen m ons land hebben hun volle sympathie voor dit initia tief laten blyken. Zowel amateurs als zü die een volledige conservatorium- opleiding hebben gevolgd kunnen zich opgeven. De bedoeling is dat er, na studie j binnen de Workshop, uitvoeringen i zullen worden gegeven, waarbij het j publiek vrije toegang zal hebben. De heer Del Ferro, die al 13 jaar operazanger is en heeft opgetreden j met beroemde zangers en zangeressen als Maria Callas. is ervan overtuigd j dat er in ons land volop talent aan wezig is. „Alleen", meent hij, „moe- j ten de vocalisten de kans krijgen zich op het toneel te ontwikkelen". Première ,Wozzeck' in Eindhoven Op 22 februari brengt de Nederl. Operastichting in de Stadsschouw burg te Eindhoven de première van de opera „Wozzeck" van Alban Berg naar het geiyknamige drama van George Biichner. De uitvoering staat onder leiding van de Belgische diri gent André Vandernoot. De begelei ding wordt verzorgd door het hiertoe versterkte Brabants Orkest. De decors en kostuums zijn ver vaardigd in co-produktie met de Opera van Brussel die in ruil hier voor de décors en kostuums zal ge bruiken van „Le nozze di Figaro, waarvan binnenkort in Amsterdam uitvoeringen worden gegeven. Verdere uitvoeringen van „Woz zeck" zullen worden gegeven in Am sterdam, Nijmegen en Utrecht. aantal Europese landen op en in de Ver. Staten van Noord-Amerika. In ons land leerde men hem kennen toen hij het symfonie-orkest van Le ningrad dirigeerde tijdens het optre den van dit orkest in ons land. Daar na dirigeerde hü in maart 1964 enige concerten van het Residentie-Orkest. Zün echtgenote, de sopraan Zara Doulouchanova is een van de voor aanstaande uitvoerende kunstenares sen van de Sowjet Unie. In 1949 ver wierf zü de eerste prüs van een zangconcours in Boedapest, in 1950 zong zij op het Festival van Praag en na haar optreden in Hongarije. Tsecho-Slowakije en Oost-Duitsland volgden concerten in Engeland, Frankrijk, Italië. Griekenland. Zwe den, Noorwegen en een aantal Zuid- Amerikaanse landen. Zara Doulouchanova, die eerst viool en piano studeerde voor zü zich definitief aan de zangkunst wijdde, heeft een zeer groot repertoire: t.w. 500 werken van ruim 100 com po- Chr. aannemers „GEEN REËLE BASIS VOOR L00NGESPREK" De Nederlandse Christelüke Aan nemers en Bouwvakpatroonsbond (N.C.A.B.) kan zich niet indenken, dat de werknemersbonden in het bouwbedrüf bij meer serieuze be studering van hun „wat wild aan doende voorstellen voor de nieuwe c.a.o. niet zelf tot een inzicht kunnen komen, dat deze zelfs bij benadering niet als een serieuze basis voor de onderhandelingen kunnen dienen. Dit blükt uit een hoofdartikel in een vandaag verschenen nummer van de „Christelüke Bouwvakpa- troon", het orgaan van de N.C.A.B. Hoewel de bond het hele voorstellen- pakket nog niet heeft omgerekend, meent hü er toch niet ver naast t« zün als het totaal wordt geschat op gemiddeld ongeveer 25 procent. De Christelüke Bouwvakpatroon kan er begrip voor opbrengen, dat de werknemers in de eerste fase van de onderhandelingen hun aanspraken wat ruimer stellen om zichzelf aldus enige beweeglükheid te verschaffen. In dat licht zou het, aldus de christelüke bouwvakpatroon te be grijpen zün. indien in die eerste fase cie gevarenzone niet nauwkeurig in acht werd genomen. Maar voorstel len, die een veelvoud inhouden van wat de regering maximaal verant woord acht en die spotten met de weloverwogen en goed gedocumen teerde waarschuwingen en aanbeve lingen van de voorzitter van de S.E.R., kunnen eenvoudig niet als ten serieuze basis van onderhande lingen gelden. Dat zou niet minder betekenen dan moord op onze wel vaartsontwikkeling. Poolexpeditie op Leopoldbasis De nieuwe Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie is woensdag aan boord van het Deense schip Magga Dan in de Koning Leopoldbasis aangekomen. De helikopter van de expeditie heeft direct na aankomst de ver binding tot stand gebracht met de Boudewijn-basis, waar de expeditie zal overwinteren. Het kwartaalbericht van het D.I.F. per 31 december 1965 is vanaf 17 januari a.s verkrijgbaar bij uw bankier of commissionair en bij Dutch Internationals Fund

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7