Slecht land voor oude mensen n Oordeel van Raad voor sociale I,voorzieningen over Australië 11 Staking voort in duurt nog New York Kr aamver zorging vervangt kraamgeld Branden en gióteren MANDAG 10 JANUARI LEIDSCH DAGBLAD NEDERLAND 1 NTS: 7.00 uur 7.35 uur (Van onze correspondent in Sydney) In het eerste halfjaar van 1965 is in Nederland 235 liljoen N|ulden meer bij de spaarbanken ingelegd (rijkspostspaarbank niet ïeegerekend) dan terugbetaald en de conclusie in de Nederlandse qers luidt dat Nederlanders blijven sparen. Voor Nederlanders in Australië, die ervan overtuigd zijn dat de sociale voorzieningen in lederland beter zijn dan in hun nieuwe vaderland, betekent dit een Wisporing om nog meer te sparen dan zij al doen, als zij althans i Australië (met zijn minder ontwikkelde ouderdomsvoorziening) en onbezorgde oude dag willen genieten. unn staat er met de spaarzin van iteij Australiërs in het algemeen overi- lS >ns niet slecht voor, ondanks het tmak waarmee zij hun geld uitge- skajn. Ook is die oudedagsvoorziening iet zo slecht als men soms geneigd te geloven, vooropgesteld echter, men overtuigd is van de nood- om waar de regering in ge- •cke blijft zelf voorzieningen te effen. Afgezien van staats- en ryksamb- paren, die overheidspensioen in $t vooruitzicht hebben, zijn er in 'paalde staten wettelijke regelingen 'troffen. De werkgevers zijn daar looerpiicht hun werknemers op 65-ja- j zge leeftijd een aardig sommetje t te betalen, mits zo'n werknemer ■""instem vyf, tien of vijftien of 20 n ar en langer bij de werkgever in ln enst is geweest. Dit heet „lange va- Lntie" (van drie tot zes maanden) ci afgezien van een werkelijk pen- oen, dat een werkgevers kan uitbe llen en die „lange vakantie" (be- in geld) is tamelijk groot als len bedenkt, dat de werknemer geen likele bijdrage tot dit fonds verleent 0 ndurende zijn leven, kos Sparen «^Australiërs sparen gemiddeld 32 '«xjilden per week. Het bedrag aan rlieia-argelden eind september van dit or<}ar (cp meer dan elf miljoen spaar- e Pinkboekies) bedroeg 24 miljard gul- 2 a*n. £n de afgelopen vijf jaar is het jspaarde bedrag met meer dan ze- in miljard gulden toegenomen (bij- 1 60 procent) en het gemiddeld ge marde bedrag per hoofd der bevol- Ing gestegen van 1200 gld. in 1961 \it 1760 gld. in 1965. de ouderdomsvoorziening niet Aster goed is zij bedraagt onge iler hetzelfde als in Nederland, maar V\ering te baat. De maatschappijen Lt levensverzekering zijn dan ook erk ontwikkeld. Ze huizen in mo- imentale gebouwen en wolkenkrab- rs van twintig en meer verdiepin- p,cn. want ze floreren als de tarwe Australië's vruchtbare gronden. In ederland wordt gemiddeld 110 gul- ?n per hoofd der bevolking aan pre- ,ie voor levensverzekering betaald ontvingen de levensverzekerings- in 1964 in totaal lim 1,3 miljard gld. aan premies. In ^jUstralië is in een overeenkomstige van twaalf maanden (1964- )65) mebr dan anderhalf miljard plden aan premies betaald aan par- culieren verzekeringsmaatschappij n., als men daaraan toevoegt de remies betaald aan de beide verze- e eringsmaatschappijen, die eigendom jn van de regering, komt men op In geschat bedrrag van 200 gld. per ersoon. it Bonus 1. Het afsluiten van een levensverze- ering wordt ook door de regering evorderd doordat men, tot een ma- imum van 3200 gulden per jaar, be- premies, mag aftrekken van et belastbare inkomen. Voorts is "4,n invloed dat alle levensverzeke- k ingsinaatschappijen elk jaar een bo- ps aan het Verzekerede bedrag toe- oegen afhankelijk van de ge- laakte winsten zodat bijv. een d-erzekering van 8000 gulden een uit- f taling op latere leeftijd garandeert n 9000 gld. Dit is een soort verze- ring tegen waardevermindering n het geld. tfoor de eerste wereldoorlog had Australië de beste sociale voorzienin- Pfen ter wereld. Sindsdien is het te- 30ste plaats ruggevallen tot de 30ste plaats Vandaar dat de roep om voorzie ningen door particuliere bedrijven steeds sterker is geworden waar de overheid te kort schiet. Zo heeft Au stralië's grootste staalindustrie, broken hill phy, Ltd., in welker ont wikkeling een Nederlander, wijlen G. P. Delprat, een groot aandeel heeft gehad, een regeling getroffen, waarbij een werknemer, die twee gulden per week premie betaalt op 21-jarige leeftijd, 52.000 gld. krijgt uitgekeerd op 65-jarige leeftijd, en wie vier gld. per week betaalt als hij dertig jaar is, krijgt 48.000 gld. op z'n 65 ste verjaardag. Zo'n wekelijk se betaling is een schijntje gezien de hoge lonen. Prof. Leibbrand voor derde maal voor de rechter (Van onze correspondent in Bonn) Voor de derde maal staat de ook in Nederland bekende verkeersexpert prof dr. Kurt Leibbrand vandaag in Stuttgart voor zijn rechters. De nu 51-jarige Leibbrand was tegen het eind van de tweede we reldoorlog „Oberleutenant" en chef van een compagnie van het spoor- wegpioniersregiment, waar bij zioh ook Italianen bevonden. Op 22 au gustus 1944 werden 11 van deze Ita lianen in een bos ten noordoosten van Avignon met machinegeweren gedood. Tot nu toe was het echter niet mogelijk voldoende bewijs te verzamelen voor de beschuldiging dat Leibbrand als chef van de be treffende afdeling hiermee op de Italianen regelrechte moord had ge pleegd. Drie-en-een-half jaar geleden werd Leiborand, eveneens in Stuttgart, bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. In dertien procesdagen waren toen 85 getuigen verhoord. Een jaar later, in 19C3, verklaarde het „Bundesge- richtshof" de eis van de openbare aanklager ontvankelijk, die het oor deel had verworpen en revisie had aangevraagd. Daarom moeten nu nieuwe rechters en nieuwe gezwore nen in Stuttgart uitmaken wat er op het bevel van wie gebeurd is. De voorzitter van de rechtbank rekent op 12 procesdagen; 68 getuigen zijn opgeroepen. Leibbrand wordt bijge staan door de beroemde verdediger van azi-misdadigers, Laternser. In andere bedrijven krijgen leiden de functionarissen bij hun pensioe- nering zeven keer hun jaarsalaris ineens, of twee-derde van het sa laris als pensioen. Kantoorbedienden krijgen drie keer hun jaarsalaris in eens of 40-50 procent van dit sala ris als pensioen, en arbeiders vijf procent voor elk jaar, dat zij bij de firma hebben gewerkt. Zulke inciden tele regelingen, die door de druk der vakvereniging steeds meer om zich heengrypen, lossen wel de moei lijkheden voor velen op, maar niet voor iedereen. Conclusie De Australische raad voor sociale voorzieningen is na een onderzoek tot de conclusie gekomen, dat Au stralië „sociaal niet vooruitstrevend" is, en zegt: „Het is een goed land als je een groot inkomen hebt en een slecht land voor oude en zieke Vervoer ligt nu al tien dagen stil De staking bij het openbaar ver voer in New York is vandaag haar tiende dag ingegaan, niettegenstaan de het dringende beroep van burge meester Lindsay op de twee partijen om voor het begin van de nieuwe werkweek een oplossing te vinden voor het conflict. Hoewei het overleg onder strikte geheimhouding wordt gevoerd, is hekend dat beide partyen hun standpunten hebben gewijzigd. Er waren vanochtend vroeg echter geen aan wijzigingen die op een spoedig akkoord zouden wijzen. De gehele nacht werd in het stadhuis verga derd, waarbij de burgemeester eerst met de partijen afzonderlijk en daarna met vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers gezamen lijk sprak. Veron tivaandigd Een Newyorker van middelbare leeftijd werd de vraag gesteld hoe de staking bij het vervoersbedrijf in zijn leven ingreep. Verontwaardigd antwoordde hij: „Een jaar geleden verhuisden wij uit Columbus naar New York. Ten gevolge van het huizentekort slaag den wij er niet in een betaalbare flat te krijgen". „Vervolgens konden wij de bestel de Europese auto niet krijgen van wege de havenstaking en toen die auto eindelijk kwam, konden wij hem niet wassen omdat er zo weinig water was. Evenmin kon ik hem in de garage achterlaten en een taxi nemen omdat er een staking van taxichauffeurs was. „Enkele maanden later hoorden wij zelfs niet meer wat er in de stad te doen was, omdat bij de kranten gestaakt werk. En nu kunnen wij 1 Voorstel B. en W. Amsterdam Krediet 750.000 B aan Ned. Op era H B. en W. van Amsterdam heb- de gemeenteraad voorge steld de Ned. Operastichting, lie met het seizoen 1965/66 laar werkzaamheden is begon voor de in dat tijdvak te ge- /en 32 operavoorstellingen een ercrediet van f 750.000 beschik te stellen. In een toelichting zeggen B. en W. iiiiat, hoewel de Stichting er in dit e]ierste seizoen niet ten volle in is ge- ïlaagd haar plannen te verwezen- ijken, zij voldoende termen aanwezig kuchten om bovengenoemd voorstel te Joen. Het seizoen 1965/'66 dient nog 5e worden beschouwd als een over- IV. Een snelle en gezonde ontplooiing yan deze opera-instelling, aldus B. en IV. Een snele en gezonde ontpooiing van de Ned Operastichting zal h.i. morden beschouwd als een stimulans te meer voor de spoedige totstandko ming van het operagebouw. Bij vele ziekenfondsverzekerden die tevens lid zijn van één van de drie kruisverenigingen, blijkt een misvatting te bestaan over de inhoud van de ministeriële beschikking waarin vermeld staat, dat van 1 januari 1966 af de ziekenfondsuitkering van f55 kraamgeld wordt vervangen door maximaal tien dagen kraamverzorging aan verzekerden. Naar aanleiding hiervan deelt „Het Groene Kruis" mee, dat via de kruis verenigingen interne kraamzorg dan wel wij kkraamzorg kan worden ver leend. Bij interne kraamzorg worden moeder en kind gedurende tien dagen verzorgd door een kraamverzorgster, die door het kraamcentrum beschik baar wordt gesteld. Voor deze hulp verlening ontvangt het kr aamcen trum f 27 oer dag van het zieken fonds waarbij de verzekerde is aan gesloten. De kosten die aan de hulp verlening door een kraamverzorgster bij interne kraamzorg zijn verbonden, liggen evenwel aanzienlijk hoger, na melijk op ongeveer f 40,per dag. Het verschil tussen de vergoeding door het ziekenfonds en de werkelijke kosten moet door de verzekerde zelf aan het kraamcentrum worden be taald. Als een verzekerde tevens is aange sloten bfj het aanvullingsfonds van een ziekenfonds, bestaat de mogelijk heid dat het door het ziekenfonds te vergoeden bedrag van f 27,— per dag niet onaanzienlijk wordt verhoogd. Wijkkraamzorg Wanneer de verzekerde geen in terne kraamzorg kan krijgen, bestaat ook nog de mogelijkheid, gebruik te maken van de zogenaamde wijk kraamzorg. In zo'n geval komt een kraamverzorgster tweemaal per dag moeder en kind verzorgen. Voor deze hulpverlening vergoedt het zieken fonds f 11,25 per dag aan het kraam centrum. De verzekerde moet zelf dan nog een bedrag van f 5,50 betalen, tenzij hij een suppletie ontvangt uit het aanvullingsfonds. De grote verliezers bij deze nieuwe regeling zijn volgens „Het Groene Kruis" de niet-verzekerden (28 van de 100 Nederlanders) en vooral de kleine zelfstandigen en degenen die met hun inkomen juist boven de wei- standsgrens liggen. Deze niet-verze- kerden moeten voor het verkrijgen van interne kraamzorg voortaan een tarief van f 40 per dag betalen en f 17 per dag voor wijkkraamzorg. Terwijl het bejaarde echtpaar Vor- stermans in het Noordlimburgse plaatsje Tienray gistermiddag kib belde over de vraag of er aan de kof fie al dan niet een vreemd luchtje zat, stond de woning boven hun hoofd in brand. Niet de koffie, doch het vuur veroorzaakte de vreemde lucht. De brandweer slaagde er met veel moeite in het woongedeelte van de boerderij te behouden, maar niet voorkomen kon worden dat de slaap- ruimte en alle kledingstukken van zes personen door het vuur werden vernield. De schade beloopt circa 7500 gulden. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in een lekkende schoorsteen. Aan de Nieuweweg in Dor drecht is gisteravond een houten ge bouw afgebrand, dat onder de naam „De Ducdalf" het onderkomen was van clubs in het kader van het open jeugdwerk. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer er niet in slaagde ook maar iets van het club huis of de inventaris te redden. Een aantal muziekinstrumenten en spel materiaal gingen verloren. De totale schade wordt voorlopig geschat op vijftigduizend gulden. Het vermoeden bestaat, dat een defecte oliekachel de brand heeft veroorzaakt. nergens heen omdat het openbare vervoersbedrijf staakt. „Ik zie niet in hoe die staking in ons leven ingrijpt. Stakingen beho ren tot ons dagelijks leven". Confectie-industrie „Dail maar praten per onderneming:" De besturen van De Eendracht, Unitas en Sint Lambertus hebben in een brief aan het Sociaal Werkge versverbond voor de Confectie- industrie meegedeeld dat „nu de werkgevers weigeren de voorstellen met betrekking tot het punt voorde len voor georganiseerden te bespre ken, de weg tot een landelijke c.a.o. is geblokkeerd. Voor de bonden is er daarom geen andere mogelijkheid dan door middel van ondernemings gewijs, respectievelijk plaatselijk of regionaal contact met de confectie bedrijven te trachten de voorstellen in bespreking te krijgen". Het is dui delijk, zo wordt in de brief opge merkt, dat daarmee een ernstige si tuatie is ontstaan. De kans is aan wezig dat deze situatie nog ver scherpt kan worden, wanneer uw bestuur tezijnertijd uitvoering zou geven aan het voornemen om desnoods eenzijdig tot verhoging van de lonen over te gaan. Wij wil len er op wijzen", aldus de brief van genoemde bonden „Dat de verant woordelijkheid voor een dergelijke maatregel uiteraard geheel voor re kening van het Sociaal Werkgevers verbond voor de Confectie Industrie komt". Na de laatste mislukte c.a.o.- bespreking tussen werkgevers en werknemer^ op 21 december hebben de contectiefabrikanten in een brief wisseling met de vakbonden laten weten, dat zij zich het recht voor behouden, de lonen eenzijdig te ver hogen als men niet tot overeenstem ming kan komen. De werkgevers bo den de bonden op 21 december als „voorschot" een voorlopige loonsver hoging van 5 procent aan. De werk nemers wezen dit voorstel toen van de hand. hebt". of als je groot gezin Natuurlijk zal de Australiër meer belasting moeten betalen als hij betere sociale voorzieningen wenst. Men betaalt hier aan belas ting 22 procent (van de nationale produktie) tegen 30 procent in an dere landen. Twee hoogleraren prof. H. R Edwards (economische theorie) en prof. R. C. Gates (economie) die een onderzoek hebben ingesteld in Sydney, zyn van oordeel, dat hoge re belasting gemakkelijk kan worden betaald, want zy hebben bevonden dat het gemiddelde gezindsinkomen 336 gld. per week bedraagt (waar van het aandeel van de werkende vrouw 120 gld. bedraagt) en de waarde van de eigendommen van een gezin in Sydney gemiddel meer dan 56.000 gld. bedraagt, (minder dan elf procent bezit minder dan 4.000 gld. aan eigendommen). Hoewel de Engelse staatsman Dis raeli gezegd zou hebben, dat er drie soorten leugens zijn halve leu gens hele leugens en de statistiek stemmen de statistische cijfers van genoemde hoogleraren toch tot nadenken. Dat men in Australië de voorziening in sociale behoeften voor de oude dag voor een deel zelf ter hand moet nemen, zolang de rege ring daarin te kort schiet, is uit de aangehaalde cijfers wel duidelijk geworden. Scheuring in Republikeinse Partij Er is onenigheid ontstaan in de onlangs opgerichte Republikeinse Partij: drie van het uit vier leden bestaande voorlopige bestuur hebben zich gedistantieerd van de man, die tot dusver als woordvoerder naar buiten optrad, de heer A. Dunnewind in Leidschendam. Deze drie bestuurs leden hebben besloten gezamenlijk verder te gaan. Het verschil van mening betreft, aldus de Rotterdamse mevr. Löblcr, o.m. het optreden van de partij naar buiten. De heer Dunnewind was voorstander van een grote mate van publiciteit reeds in dit stadium, ter wijl de anderen eerst de plannen willen coördineren, statuten willen opstellen en dergelijke. Pas als deze zaken definitief zijn geregeld, acht het bestuur de tijd rijp om naar buiten op te treden, aldus Löbler, die nu het secretariaat ded rie waarneemt. De heer Dunnewind zei avond echter, dat hij de heer Evenwel en mevr. Löbler deze week heeft geweigerd als lid van de partij, omdat zij o.a. het voor de oprich tingsvergadering verstrekte „cen trum-beginselprogramma" niet on derschrijven. „Het is nu hun goed recht een eigen partij te vormen, maar zij kunnen daarvoor de Repu blikeinse Partij niet gebruiken, daar zelfs hun namen in de oprichtings- acte en op het ondertekende begin selprogramma bij de kiesraad ont breken". Het hoofdbestuur blijft daarom normaal in Leidschendam gevestigd, aldus de heer Dunnewind. In Rotter dam zal op een nieuwe ledenvergade ring een Rotterdams bestuur worden gevormd. Johnny Kraaykamp met auto over de kop Johnny Kraaykamp is in de nacht van zaterdag op zondag in Loener- sloot met zijn auto over de kop ge slagen en van de weg geslingerd. De artiest liep een lichte hersenschud ding en een verstuikte enkel op. Het ongeluk gebeurde op de Pro vinciale Weg tussen Hilversum en Haarlem. De auto kwam tegen een boom tot stilstand en miste daar door een achter die boom staande keet met vier werklieden. Geschil opgelost Maya Bounia toch hij „Zo is liet"? Het geschil tussen Maya Bouma en de VARA, met betrekking tot het programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" is in onderling overleg op vreedzame wijze uit de weg geruimd, tot genoegdoening van beide partijen. Het ziet er dus naar uit dat niets meer een deelnemen aan d:t programma door Maya Bouma in de weg hoeft te staan. Dat de verhouding tussen Maya Bouma en de VARA niet ernstig gestoord is ge weest, moge, aldus blijkt uit een VARA-communiqué, duidelijk wor den uit het feit dat Maya Bouma in de afgelopen maanden is blijven meewerken aan de vrouwenprogram ma's van de VARA. Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Weerbarstige clowns, tv-film Flipper, tv-film NTS-journaal Politieke uitzending Stichting Socutera Herinneringen aan Ernest Hemingwa Zo rijst de zon, speelfilm NTS-journaal Sluiting. I NEDERLAND 2 NCRV: 10.05 i 10.10 10.15 Nieuws in het kort, NTS Dieren kijken 't Is zo bij de luchtmacht, tv-film Hullabaloo, tienerprogramma Wijzer worden, documentaire Attentie, actualiteiten Kerkramen, documentaire NTS-journaal Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 9.50 uur Kleine geistliche Konzerte 10.50 uur Ian Stewart en zijn orkest HILVERSUM 2: 9.10 i 11.00 Heksenspel Acht jaar geleden werden de bioscoopgangers verblijd met de film „Book, bell and candle". Kim Novak speelde de rol van Petra Laseur, Jack Lemon was haar broer, James Stewart nam Coen Flink voor zyn rekening, en tante Queenie werd gespeeld door Elsa Lanchester. De film was leuker dan de Nederlandse televisiebewerking van Walter van der Kamp, maar dat wil niet zeggen dat we gisteravond niet met genoegen hebben zitten kij ken. Zo'n stuk met tovenarij (de serie „De schone heks" is ken nelijk voortgesproten uit „Book, bell and candle") is een kolfje naar Van der Kamp's hand. Hij had alle verdwijn- en verschijn problemen op soepele wijze op gelost en zijn keuze van acteurs en actrices was als vanouds zeer geslaagd. Petra Laseur was (in deze zware opmaak) mooi ca- nailleus, haar moeder (Mary Dresselhuys) had een hele me tamorfose ondergaan en was als tantetje bijna niet meer te her kennen als de sooiety-dame die zij zo dikwijls speelt, terwijl Coen Flink en Will van Seist mooie rollen bijdroegen die er gens tussen ironie en ernst in balanceerden. Laatst (bij „Vrij staand landhuis") hebben wij ons afgevraagd- of Ineke Swa- neveld ooit een andere rol zou kunnen spelen dan haar briljan te kruising van koe en dienst bode in genoemd stuk, en zo waar: gisteren bewees zij dat ze h)»t kon. Johan Kaart zorgde voor de „finishing touch". „Mies - en - scène" Behalve het discussieprogram ma „Opspraak" van de Ikor, een goed en intelligent functioneren de gespreksgroep, kregen we gis teravond ook „Kunstgrepen" te zien, voor het eerst sinds Pierre Janssen zeven jaar geleden met dit programma begon, gewijd aan Jeroen Bosch. De regie van Leen Timp droeg weer dat stem pel van heldere vanzelfspre kendheid dat „Kunstgrepen" van de aanvang af heeft geken merkt. Regisseur van „mies-en- scène" (met Mies Bouwman) is Neerlands televisie-nestor Erik de Vries, die sober en zonder willekeurige franje de verschil lende mensen in beeld bracht, waarbij de nadruk steeds op de gasten werd gelegd. Deze afleve ring (het is een tweewekelijks programma, dat afwisselend op Nederland I en II wordt uitge zonden) bevatte drie grote on derwerpen. Ten eerste een vraaggesprek met Joachim Roe ring, tekstschrijver en regisseur van het Duitse „Zo is het"-pro- gramma „Hallo Nachbarn", ge volgd door twee liedjes gezongen door Renée Franke. Een van de liedjes was speciaal voor deze gelegenheid geschreven, het an dere zat in het verboden pro gramma dat tot (voorlopige?) stopzetting van de hele serie heeft geleid. Het optreden van beiden voor de Nederlandse te levisie was „groot nieuws" voor de Duitse kranten. Het tweede grote onderwerp was een gefilmd interview met Jan Cremer in zijn f 2.000 per maand kostende hotelflat in New York. Journa list Friso Endt rondde dit in terview af met een zakelijke rechtzetting van de feiten. Der de „grote" onderwerp was een interview met burgemeester Thomassen van Rotterdam, die antwoord gaf op tien grillige vragen, van „Is het belangrijk voor een burgemeester om ge liefd te zyn?" tot „Van welk schilderij bij u thuis houdt u het meest?" De burgemeester kwam tevoorschijn als een zeer bemin nelijke man, die men uit dit vraag- en antwoordspel bijzon der goed heeft leren kennen. In een gesprekje met de gouddel vers uit Serooskerke bewees Mies haar draai in dit programma gevonden te hebben. Haar vra gen waren over het algemeen gevat, logisch, zakelijk en intel ligent, al dreigde in het begin haar nervositeit over een vast zittende microfoondraad over te slaan op de drie kinderen die als een soort „citaat" uit haar kerstprogramma het lied „Stille nacht, Heilige nacht" nu nog eens, maar voor deze gelegen heid keurig uit het hoofd ge leerd, kwamen herhalen. MAANDAG 10 JANUARI Hilversum 1, 402 m. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert: klas. i de ARP. 18.30 Promenade Adam, wie zijt gij?, klankbeeld. 21.15 Oude gewijde muziek .21.50 Geestelijke Avondoverdenking. 22.30 l-Amerika (opn. sementsmuz. 8.50 Internat, jon- Op de plaat rust strijdkrachtenprogr. 19.45 Overheids voorlichting: Den Hang oo_™ -20.05 Weet kennis tusse Zingen geblazen: zikale lezing. 21.10 braoants mentsmuz. 20.55 Inleiding tot muziek- orkestklas. voordracht. 22.30 22.40 Radiojournaal. 23.00 Lichte gr.- oo 15 Almanak: actualiteitprogr. wereld. 23.30 Klas. 23.55-24.00 1 GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP Rondo. Vivace. Györgl Czlffra, plano: >.l.v. Manuel de Franse Nationale Radio zijn geliefde. Banket m. Franz Llszt. symphonlsch gedicht 1Les Préludes, nr. 3. Suisse Ro- Ataulfo Argenta. Orkest van München o.l.v. Chrlstoph von Dohn&nyi. DINSDAG 11 JANUARI Hilversum 1, 402 m. (7.30-7.32 Nws.; 7.45 KNAC/ANWB we geninformatie). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. (8.30-8.32 Nws.). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: gevarieerd muz.progr. 10.50 Lichtbaken, lezing fherhn"-- terdag Jl. (herhaling muziek. 12.20 Voor 12 27 i praatje. 13.35 Voor de plat- 16.40 Onderweg: progr. luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Voor de padvinders. 17.50 Overheid.' voorlichting: Curacao zoals het was Spreker: R. Debrot. Hilversum 2, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 9.00 Voor de w kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (On 11.02 Nws. Om 11.02-11.32 R.V.U. Overheidsvoorlichting: Uitzen- landbouw. 12.40 Licht Ï.10 Radiojourn. tr: I. Harptrlo: lit. HarptrioP mod. ■adio. 15.00 Zang en z. 16.00 Nws. 16.02 lusetteklanken. 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 New York calling, praatje. 17.20 NRU/NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Instr. allerlei. 10.00 Nws. 10.02 Licht muz.- van deze week. 13.00 Nws., evt. 13.02 Elektronisch pianospel met rit mische begeleiding. 13.30 Klanken van eigen bodem. 14.00 Nws. 14.02 Lichte vocale muziekjes. 15.00 Nieuws. 15.02 Licht platenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Platenshow v. d. tieners. NRU/VARA: 17.00 Nws. 17.02-18.00 Verzoekplaten- programma. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NTS: 19.00 Nws. In het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal Wedstrijd voor radioverhalen De Belgische Radio en Televisie (B.R.T.) er. de Nederlandsche Radio ün?e (N.R.U.) hebben een gemeen schappelijke wedstrijd uitgeschreven voor radioverhalen van blijmoedige aard. De meedingende auteurs moe ten van Nederlandse of Belgische nationaliteit zijn, de oorspronkelijke verhalen moeten in het Nederlands (niet in een streektaal) geschreven en niet eerder gepubliceerd of via de radio ten gehore gebracht zijn. De tijdsduur moet tussen 15 en 20 mi nuten liggen. Iedere auteur mag één verhaal mzenden. De sluitingsdatum is 1 mei 1966. Beoordeling geschiedt door een jury best-aanc.f uit de heren W. G. van Maanen (voorzitter), Marcel Coole, Jos de Haes, Gerard Wal schap, Jan van Herpen, dr. Okke Jager en Louis Lutz. Afgezien van de gebruikelijke uitzendrechten zyn er bedragen beschikbaar gesteld van 1000, 750 en 500 gulden als eerste tweede, en derde prijs. De uitslag zal eind juni 1966 worden bekendge maakt. Voer nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de program- madienst van de N.R.U. Postbus 150, Hilversum. voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les (les 15 en herh. les 14). 20.00 Jour naal. VPRO: 20.20 Politiek bekeken, een programma over politieke wetens waardigheden. 20.50 Optreden van een beroemde Duitse cabaretière 9i 9n n« kale zangeres, toneelstuk. .00 Nws. In het 21.20 De schone heks. TV-fhm. 21.'4*5 IJshockey (vervolg van de wedstrijd l^gÉ Sportpanorama). NTS: 22.1"

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5