„Eysinga-huis 7: aanwinst voor Leidse universiteit L J Duitse straatrovers in Leiden gegrepen RIA EN JOHANNA LACHEN WEER... Ds. J. Maaskant 40 jaar geref. predikant Voetgangster zwaar gewond bij botsing Ijsbanen geopend LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 l. Zwolsiiiae doet unieke gift aan LUF 55 5.Ï De Leidse universitaire gemeenschap is verrijkt met een pand aan de Rijnsburgerweg, dat een bijzondere (en bijzonder belang rijke) functie gaat krijgen: representatief gespreks- en conferen tiecentrum. In het pand „Eysingahuis" zo heet het pand, dat zaterdag ochtend officieel werd geopend kan de Leidse universiteit haar 1buitenlandse gasten ontvangen, conferenties heieggen, recepties houden en wetenschapsbeoefenaren kunnen het pand gebruiken als gesprekscentrum. De aankoop en inrichting van het Eysingahuis werden mogelijk gemaakt door de goedgevigheid van Nederlands meest bekende zakenman, Reindert Zwolsman, en de activiteiten van dr. A. J. Ch. Haex, lector in de gastro-ent er ologie aan de Leidse universiteit. Het Eysingahuis is' genoemd naar de vroegere bewoner, de Leidse hoogleraar in het volkenrecht prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga. Tijdens de officiële openingsplech- tigheid (het gebouw is al enige tijd in gebruik) vertolkte mr. J. W. Gra- tama, voorzitter van het Universi- teitsraad. de dankbaarheid van de Leidse universiteit jegens de schen- j kers. Hij betrok in deze dankbaar - i heid niet al'een de heren Zwolsman en Haex, maar ook het echtpaar Van Eden, dat namens de EMS belast was met de realisering van het i Eysingahuis. Mr. Gratama overhan digde de heer en mevrouw Van Eden een antieke klok en een film- toestel Dr. Haex sprak van een i „sprookje, dat werkelijkheid is ge worden" en hy noemde het Eysin- gahuis „iets meer, dan alleen maar een soort universitair hotelletje". Kentering Dr. Haex merkte in dit verband op, dat er op het ogenblik sprake is van een kentering in de waardering van het congres als communicatie vorm l. voor wetenschapsbeoefenaren. De wetenschappelijke discussie is door- Michiel de Ruyter bezoekt Folk Beat Michiel de Ruyter heeft zaterdag- avond in de kantine van het Sport park Roomburg een lezing gehou den over de moderne jazz en spe- ciaal de „avant-garde". Er was voor deze avond van de Leidse jazz-socie- I ty Folk Beat 14 in vergelijking met vorige slechts weinig belangstelling. Michiel de Ruyter ageerde sterk tegen het woord „Pree jazz", omdat men in de muziek nu eenmaal niet geheel vrij kan zijn. Hij „illustreer- de" zijn betoog met een groot aan- tal plaatopnamen, w.o. enige van j het New York Art. Quartet, Elbert j Ayler, John Coltrane, Ornette Colle- man en Horace Silver. De jam-session, die na afloop van de lezing werd gehouden bracht de j uit Amsterdam teruggekeerde Kees Nix achter de piano. Samen met de leden van zijn trio (Rob de Tombe bas en Ruud Boogaards drums) gaat hij waarschijnlijk het „hulsorkest" van Folk Beat 14 vor men. Verdere medewerkers aan de jam-session waren o.a. Wim Kramer (gitaar) Sam Brussee en Wim van Hoorn, Ard Jansen, Nice den Hol lander. Zoekt U eer goed ANKER HORLOGE voor 130.en 140,— Ot het allerbeste van f 200.— en f 400.— Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 18L heeft het Eter na - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. gaans vruchtbaarder d'an een con gres waar geprobeerd wordt zoveel mogelijk stof in een inleiding samen te persen en waar door tijdgebrek de discussie vaak in het gedrang komt. De wetenschappelijke dis cussie, de informele conferentie, gaat dan ook een meer centrale plaats in nemen in deze communicatie en het Eysingahuis zal de mogelijkheden daartoe aanzienlijk vergroten. Door inrichting en ligging is het Eysingahuis bij uitstek geschikt voor dit doel en dr. Haex vond dan ook dat in dit huis „de strijd kan wor- HET EYSINGAHUIS (Foto L.D./Holvast) den aangebonden tegen de voort schrijdende isolatie van de verschil lende takken van wetenschap". Dr. Haex sprak de hoop uit, dat het Eysingahuis een steentje zou bijdra gen in de integratie van de weten schap tot het geluk van die mens heid en in het belang van de we reldvrede. Mr. Gratama overhandig de de heren Haex en Zwolsman een fotoboek over de inrichting van het riante pand, waarna dr. Haex in de hal van het Eysingahuis een kope ren gedenkplaat onthulde. Rust Het Eysingahuis is een riante vil la, die via een oprijlaan vanaf de Rijnsburgerweg te bereiken is. Het gebouw is grondig gerestaureerd en smaakvol ingericht. Er is hotel accommodatie voor enkele gasten (bu ree meester Van der Willigen en zijn gezin maakten daarvan gebruik toen zij nog geen ambtswoning had den). Het huis wordt beheerd door heo jonge echtpaar Fortuin. Rond het Eysingahuis ligt een grote tuin, die aanzienlijk bijdraagt tot de sfeer Wie redde Leidse meisjes van de verdrinkingsdood? Wie heeft Ria en Johanna van de verdrinkingsdood gered? Dat is voor het Leidse echtpaar C. Nonkes uit de Parkstraat (no. 2a) op het ogen blik de grote vraag. Beide dochtertjes van het echtpaar zijn gistermiddag omstreeks vier uur door het Us in de Kooipark-vUver ge zakt en kopje onder gegaan. De twee meisjes, resp. 5 en 7 jaar, werden uit het yskoude water ge haald door een tot nog toe onbekend gebleven man. Deze man heeft de hevig proesten de en naar lucW bapDend* kinderen. van rust, die het hele gebouw ty peert. In 1961 werden de plannen voor het gesprekscentrum gemaakt: in dat jaar overleed prof. mr. Van Eysinga, maar het pand bleek toen te zijn verkocht aan de Rijksgebou wendienst. Pas in 1963 slaagde het Leidsch Universiteits-fonds en dank zü be middeling van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot er in 't pand in eigendom te verwerven (via Zwols man wel te verstaanProf. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga heeft voor de ontwikkeling van het ge noemde fonds veel werk verricht. 3Pj H fny» u— 2g jE ffll; U JÉL 0. Ds. J. Maaskant, sinds sep tember 1947 vanwege de Geref. Kerk belast met Het werk in de Leidse ziekenhuizen, herdenkt a.s. maandag het feit, dat hij voor veertig jaar het predik ambt in de Geref. Kerk aan vaardde. Ds. Maaskant, die in 1897 werd geboren en in de gemeente Echten in zijn ambt werd bevestigd, dien de deze gemeente slechts drie jaar als predikant. In 1929 vertrok hij België om daar de Geref. Kerk, lauw samenwerkt met de kerken in Nederland, als predikant te die- Tijdens zyn Belgische jaren kreeg ds. Maaskant de opdracht om onder de verstrooidlevende gerefor meerden in Noord-Frankrijk te wer ken. Met intense activiteit en grote toewijding veelal lopend en fietsend, heeft ds. Maaskant deze pastorale arbeid verricht. Een arbeid, die voor- 1 de oorlogsjaren (19401945) veel van zijn krachten vergde en hem met veel leed in contact bracht. Kort na de oorlog keerde hy in ons land terug om in een andere tak van zielszorg werkzaam te zijn: zieken huispredikant in de Leidse zieken- die bovendien blauw van de kou wa ren, naar de voordeur van hun ouder - lijk huis gebracht, waarna hü zUn weg in een kletsnat kostuum moet hebben vervolgd. De ouders van Ria en Johanna ho pen nu maar, dat de moedige redder zich alsnog bekend wil maken. De meisjes zelf hebben van het koude bad in de vyver geen nadelige gevolgen ondervonden. ZU zUn na het angstige avontuur door hun moe der afgedroogd en onder de wol ge stopt. Op de foto een lachende Ria en Johanna. L-D-'fioivas.W Dr. C. Miermans sprak over NKS Dr. C. Miermans, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Sportfedera tie, heeft gistermorgen in Leiden tydens een büeenkomst van bestuurs leden en jeugdleiders van 22 bU de NKS aangesloten R.-K. voetbalver enigingen uit Leiden en omgeving aandacht besteed aan de nit koers, die de NKS sinds kort vaart. „De NKS", aldus de heer Miermans „gaat in de toekon vt meer openheid betrachten. Zo zullen meer contac ten worden gezocht met bijvoorbeeld de Christelijke Sportfederatie. We moeten openstaan voor iedereen van hokjesgeest mag geen sprake meer zijn", zei de heer Miermans. De voorzitter, die na de structuur verandering van de NKS de heer Schüttenhelm opvolgde in de functie van voorzitter van de op een grootste sportorganisatie van land (ongeveer 250.000 leden), nc de als belangrijkste taken van NKS: het zich bezinnen op v doende problemen; communicatie; service verlenen. Aangaande vraag van een van de afgevaar den omtrent de sport op zondag, de heer Miermans van mening, dat voor wedstrijden spelen voor twaalf uur in noodgevallen dispensatie zal worden verleend aan by de NKS aangesloten verenigingen. Overigens was zijn persoonlijke mening, dat aan de zondagmorgen niet te zeer getornd moet worden. Drukke tijd voor „Sempre Avanli" Het Leidse chr. muziek- en toneel gezelschap „Sempre Avanti" gaat een drukke tijd tegemoet. Vanavond treedt „Jong en Jolig", de muziekafdeling van „Sempre Avanti", in Avifauna (Alphen a. d. Rijn) op en donderdagavond a.s. in de Leidse Stadsgehoorzaal. Op 28 januari gaat „Jong en Jolig" naar Nootdorp om een uitvoering te geven in hotel ,,'t Witte Paard". De toneel afdeling geeft op 1 februari een op voering van „Blijf zitten waar je zit" in Rijnsburg's „Vliethof". Hetzelfde blijspel wordt op 7 februari in het Sint-Antonius Clubhuis in Leiden opgevoerd. Op 11 februari musiceert ,Jong en Jolig" in gebouw „Florida" in Boskoop en op 15 februari in het Sint-Antonius Clubhuis in Leiden. Op 9 maart werkt „Jong en Jolig" mee aan een feestavond ln de Nieuwe Schouwburg in Den Helder, die gege ven wordt ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix. „Jong en Jolig" is op 29 maart present in het bejaardencentrum „Rijn en Vliet" in Leiden en op een nog nader te bepalen datum ln april in het vliegkamp Valkenburg. Op 29 april geeft „Jong en Jolig" een grote avond in de Leidse Stadsge hoorzaal en op 6 mei een uitvoering in hat Sint-Antonius Clubhuis. huizen. Op 7 september 1947 aan vaardde hij deze benoeming. Ds. Maaskant, die op geregelde tijden ndags in de dienst des Woords voorgaat, doet nu al vele jaren ook dit werk met grote ambitie en her derlijke trouw. In verband met dit ambtsjubileum zal ds. Maaskant zondagavond om a uur in de Geref. Oude Vest- kerk voorgaan. Na afloop van de dienst is er gelegenheid om ds. Maas kant geluk te Op Leitls station Marokkaan bedreigt reizigers Een 20-jarige Marokkaan heeft zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven het Leidse station op stelten gezet. De jongeman, die onder in vloed van sterke drank verkeerde, vernielde een grote ruit van de sta tionsrestauratie op het eerste perron en hy bedreigde bovendien tal van treinreizigers. De politie heeft de gevaarlijke Marokkaan ter ontnuchtering mee genomen naar het bureau. Op Leidse Steenstraat Er hebben zich in het afgelopen weekeinde in Leiden twee verkeers ongelukken met lichamelijk letsel voorgedaan. Op de Steenstraat werd zaterdag middag omstreeks half drie een 65- jarige voetgangster uit Leiden, toen zjj zonder voldoende op het verkeer te letten de rijbaan overstak, aange reden door een motorryder. De vrouw, die tegen het wegdek werd gesmakt, liep by deze aanryding ernstige verwondingen op. zy kreeg wonden aan het gelaat en voorts een broken onderkaak, een gebroken lin kerarm en een gebroken jukbeen. De motorrijder heeft nog getracht door krachtig te remmen en naar links uit te wyken een aanrijding te voorko men, echter tevergeefs. Schaatsenliefhebbers kunnen van daag en komende dagen indien het vriezend weer aanhoudt weer volop genieten. Volgens In formaties, die wij vanochtend heb ben gekregen zyn de volgende ys- banen in de Leidse omgeving open: Ter Aar, Hazerswoude-RUn- dijk, Boskoop, Nieuwkoop, Voor schoten, Wassenaar, Noordwyk en Oegstgeest („Poelgeest"). De ijsbanen in Llsse en Leiderdorp zullen vandaag nog niet in gebruik worden gesteld. Op de Leiderdorp- se langeafstandbaan bedroeg de dikte van het Us hedenochtend zes centimeter. Het tennispark „Roomburg" in Lei den zal vandaag nog niet als ys- baan dienst kunnen doen. Om trent het openstellen van de ijs baan „Leidse Hout" kon men ons hedenmorgen nog geen definitieve mededeling doen. Op de Beestenmarkt had gister middag omstreeks kwart over vijf een botsing plaats tussen een 21- jarige bromfietser uit Leiden en een personenauto. De bromfietser, die in de richting van de Oude Singel reed, zou geen voorrang hebben verleend aan de automobilist. Hy brak by dit ongeluk zyn linkerpols. In beide gevallen zorgde de E.H.D. voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Week van gebed Van 18-25 januari in Leiden Het was maar een kleine groep mensen van verschillende kerken die in de twintiger jaren van deze eeuw voorstelden, dat er byzonder ln de week van 1825 januari gebeden zou worden voor de eenheid van alle christenen. Nu zyn het er waar- schyniyk miljoenen, over de gehele wereld verspreid, die samenkomen tot dit gebed. De Oecumenische Raad van Ker ken. tezamen met het Dekenaat van de R.-K. Kerk, heeft in het kader van deze Wereldgebedsweek voor de Eenheid, de volgende gebedssamen komsten belegd: dinsdag 18 januari, 7.307.50 uur, Hartebrugkerk, Haar lemmerstraat; woensdag 19 januari, 7.307.50 uur, Vredeskerk, Burggra- venlaan; donderdag 20 januari, 7.30 7.50 uur, Lutherse Kerk, Hoogland se Kerkgracht; vrydag 21 januari, 7.307.50 uur, Doopsgezinde Kerk, Pieterskerkstraat; zaterdag 22 jan., 7.307.50 uur, Bevrydingskerk, Mont- gomerystraat; zondag 23 januari, 7.307.50 uur, St.-Jozefskerk, Heren singel; maandag 24 januari, 7.30 7.50 uur, Oud-Katholieke Kerk, Zoeterwoudse Singel en dinsdag 25 januari, 7.307..50 uur, Pieterskerk, Pieterskerkhof. De Oecumenische Raad en het dekenaat nodigen alle christenen van Leiden uit een of meerdere van deze samenkomsten te bezoeken en mee "Ar Dr. Haex onthult een kope ren gedenkplaat in de hal van het Eysingahuis. Rechts van hem mr. Gratama en de heer R. Zwolsman. (Foto L.D./Holvast) ,.Het wonder van Leiden" Het komt niet zo heel vaak voor, dat een buitenlandse auteur door een bepaald voorval in de Nederlandse geschiedenis zodanig geïnspireerd wordt, dat hij er een uitvoerige ro man aan wijdt. Dit is het geval met de Zwitserse schrijver Emanuel Stickelberger wiens aandacht door de geschriften van de bekende Nederlandse histori cus Robert Fruin gevestigd werd op hetgeen ongetwijfeld een der belang rijkste episoden in onze vaderlandse geschiedenis mag worden genoemd: het beleg en ontzet van Leidein in 1574. Voor de lezers in dit woongebied moet dit boek een heel bijzondere be koring hebben, omdat deze geschie denis hen zo volkomen vertrouwd is. Men kan zich ook op het standpunt stellen dat deze roman juist om die reden hun weinig te vertellen zal hebben. Wie met een dergelijke in stelling dit boek begint te lezen, zal al ras tot zyn grote verbazing bemer ken, dat zyn aandacht hoe langer hoe meer wordt verdiept. Dit verschijnsel heeft drie oorzaken: le de prettig- leesbare schrijftrant van Stickelber ger, 2e de vrye bewerking van de his torische gegevens en 3e Stickelbergers gedegen bronnenstudie, waardoor hij tal van interessante détails naar vo ren brengt, waarop tot dusverre nieö of nauwelyks de aandacht werd ge vestigd. We mogen ons ontslagen achten van de plicht hier de verkorte inhoud weer te geven. Iedere Leide- naar kent het verloop van de strijd om der wille van het geloof en de ge- wetensvryheid, behoort het althans te kennen. Niettemin zal niemand, die dit boek ter hand neemt, zich door dé lectuur ervan teleurgesteld voelen. Integen deel we mogen er trots op zyn te be horen tot de nazaten van de dappe ren, die deze zware strijd streden en hem tot een goed einde brachten dank zy hun godsvertrouwen en him innige verkochtheid aan en ver bondenheid met de Vader des Vader lands. De 200 bladzUden tellende roman, werd uitgegeven door de NV Uitge versmij. „De Graafschap" te Aalten. LEIDERDORP, Ijsbaan wordt morgen geopend De Leiderdorpse ysbaan zal mor genochtend voor het publiek worden geopend. Ook 's avonds zal men de baan kunnen beryden. te bidden zoals zy weten dat de wil van hun Heer voor zyn Kerk is en steeds meer te bidden en te werken, zoals Hy deed, voor de eenheid van al Gods kinderen, in liefde voor elkander en tot getuigenis voor de wereld. Dank zij de voortvarend heid van een 65-jarige, ge pensioneerde Leidenaar heeft de Leidse politie vrij dagavond twee jeugdige, Duitse straatrovers kunnen aanhouden. Beide knapen bleken voor de Duitse politie en justitie geen onbekenden te zijn. Het uit Emmerich afkomstige tweetal, beiden 18 jaar oud, be roofde een 70-jarige voetgang ster uit Leiden van haar bood schappentas waarna het weg vluchtte in de richting van de Nieuwe Ryn. De totaal onthut- ite vrouw sprak kort na de be roving een voorbyganger aan, 'ie op zyn beurt de jongens met te fiets achterna ging. Op zyn aanwyzing slaagde de imiddels gewaarschuwde politie r in één van de jeugdige Duit- ?rs op de Br eest raat in de raag te grUpen. De andere traatrover werd nog dezelfde ivond in de Haarlemmerstraat aangehouden. De geroofde boodschappentas werd later teruggevonden in de Mandenmakerssteeg, een uit leze tas verdwenen portemon nee in de Korte Schoolsteeg. De straatrovers, die met een p 4 januari in Emmerich ge- olen auto naar Leiden zyn ge- >men, verblijven op het ogen- ik in het Leidse politiebureau. De kordate Leidenaar, op iens aanwijzingen het tweetal epakt kon worden, heeft in middels van de commissaris van politie een schrifteiyke dankbe tuiging ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3