Jan Wolkers: Terus naar Wim Kan hield Schouwburg in 'n volle z'n ban PERSOONLIJKE LENINGH Nederlander in Oost-Duitsland gearresteerd KUSTVAARDER GEARRESTEERD Humor ontwapenend Charles Donker in Galerie Cartouche5 r „VIJF" AKKOORD MET PARIJS Minder eieren sch aangevoerd in Barneveld E Zeven jaar geëist voor brutale overval KAPITEIN VAN PAOINA 4 LEIDSCH DAGBLAD Zui ver geschrift zonder literaire griezel (Advertentie) fl| Een Oostduitse advocaat, de heer Wolfgang Vogel, die dikwijls de ver dediging van mensen uit het westen op zich neemt, heeft bevestigd, dat de Haagse student Anton van As door de communistische autoriteiten is gearresteerd en dat de jongeman terecht zal moeten staan op de be schuldiging een Oostduitse onder daan te hebben geholpen by een poging naar het westen te vluch ten. Volgens de heer Vogel is de jongeman gearresteerd, toen hij in een trein op weg was naar West- Duitsland. De arrestatie geschiedde voor Kerstmis. Anton van As is verloofd met een Oostduitse en voor zover bekend is, werd het meisje gearresteerd, toen zij met de Nederlander per trein een poging ondernam om naar het wes ten te gaan. Zij werd onderweg door de Oostduitse politie uit de trein ge haald. Anton van As is toen ook uit gestapt en naar thans biykt, is ook hij gearresteerd. Het ministerie van Buitenlandsd Zaken kon over deze zaak geen in lichtingen verstrekken. 'Van onze R' damse correspondent) Weer is een Nederlandse kapitein van een kustvaarder aangehouden die ervan wordt verdacht in het scheepsjournaal te hebben geknoeid om te kunnen smokkelen. Het is een 34-jarige inwoner van Haarlem, die op het m.s. Inca van de Holland- Drentne Rederij in Rotterdam voer. Gisteren is hij voor de officier van Justitie geleid. Hy zou met zyn smokkelpraktyken in 1965 zo'n f 25.000,-- hebben verdiend, voor welk bedrag het nodige naar bemannings leden is gegaan die met hem mee werkten. De kapitein vervoerde met de Inca bananen van Equador via het Panamaknnaal naar havens in Flo rida en de Mexicaanse Golf. Op de terugweg als het schip leeg was, kocht de kapitein in Christobal een soort vryhaven in de Panamazo ne accynsvrye sigaretten en whis ky. Op een tevoren afgesproken plaats in de baai van Jambeli le vende hij sigaretten en drank af aan smokkelaars die met een boot langs zij kwamen. Hiertoe moest langzaam worden gevaren, soms moest worden gestopt en zelfs werd van de koers afgeweken. Dit alles werd niet in net journaal aangetekend. gedachten in het hoofd en vooral een klop in het hart. Wat de psychische kant betreft, wees ik al op de vol komen afwezigheid van enige wrok of zelfbeklag; zaken die bij een mens resp. schrijver van minder formaat onherroepelyk zouden zyn opgedoken al was het alleen maar vanwege het gereformeerde milieu, j Men meent wel dat herinneringen produkten zyn van niet anders dan de herinnering, bij het opschrijven I waarvan een minimum aan creatief gehalte te pas komt. Ik ben zo vry deze opvatting te verwerpen, zeker aan de hand van „Terug naar Oegst- geest". Ook lijkt het mij voor de j schryver fortuinlijk dat hy juist dit boek is gaan schryven en zich daar- by verre heeft gehouden van alle literaire griezel. Maria Rosseels Ik was een christen Contact, Amsterdam Met te zeggen dat „Ik was een christen" een monumentale ro man is, is men er niet. Daar komt in de eerste plaats bij de grote historische kennis van de schrijf ster en vervolgens haar uitwer king van de problematiek van het christelijk geloof, die ik sofistisch moet noemen. De zeer omvangrijke roman begint tijdens de regering van Constantyn de grote in de vierde eeuw, op het moment dat Constantijn zijn neef Julianus benoemt tot caeser en hem met een leger naar het noorden stuurt om de by de Rijn opdringende barbarenstammen terug te slaan. Constantyn heeft de kracht van de wijsgerige Julianus onderschat met als gevoüg dat het toentertijd al machtige leger hem al spoedig tot keizer uitroept. De figuur en het ka rakter van deze Julianus, bygenaamd de Afvallige, omdat hy een hellenist was en een aanhanger van de My- thragodsdienst, is goed en met begrip getekend. In het eerste gedeelte van het boek krijgt men zowaar de in druk dat de roman een pleidooi zal gaan worden voor de opvattingen en dus de geschriften van Julianus, dus voor de romeinse levensopvatting te genover het alle aardsheid (bescha ving, schoonheid, filosofie) verwer pende en oiiitkennende nieuwe ge loof. Hoofdfiguur is Alexander Marcus Aurelius. zoon van een niet-christe- ïyke ontwikkelde romein doch op- Terug naar Oegstgeest" (uit- gave J. M. Meulenhof, Amster dam), zou men het biografische fond van veel van Jan Wolkers' werk kunnen noemen als het in roezen niet andersom was in die zin dat zijn werk, zoals veelal, het „fonds" van zijn leven was. Het is ook niet zo dat een boek met jeugdherinneringen niet anders zou zijn dan een nauwkeurige op somming van gebeurtenissen en dat is bij Jan Wolkers ook niet het geval ondanks het aardige knaapje op de achterzijde van de omslag, afgebeeld boven zijn rap port met in de kolom „Opmerkin gen" de mededeling: „Jan is lui en ongehoorzaan. De laatste we ken is er enige vooruitgang merk- mate baar." Tussen twee haakjes i heb al eens eerder gew waarom dan nog de ouders van zo grote technische vermogens iets op de hoogte gesteld. Deze Wolkers; vermogens die veel belang-j jeugdherinneringen zijn dus geen I rijker zijn dan de gemiddelde lezer JAN WOLKERS ren, van verdoezeling of zelfrecht vaardiging en ook niet van wrok of I rancune, wat by een omgeving als hier getekend, toch mogelijk zou zyn. Ook heeft de volwassen auteur zy n j herinneringen getoetst aan de rede I en is gekomen tot aannemelyke ver-1 klaringen.' Dit alles tfijst op het crea tieve van dit jeugdboek, waarin aan de feitverschynselen is toegevoegd de hele binnenwereld van een kind nog niet afgeleid door alledaagse zaken en de reactie van de volwassene op de eigen zo bewogen jeugd, tijdens zyn herhaalde bezoeken aan Oegst geest. Dit hele boek is dan ook een uiter- j geschrift geworden. Ik l)averende bijvalsbetuigingen K. en O. contracteerde met Wim Kan's A.B.C. cabaret een nog °P de nimmer behaald aantal van acht voorstellingen waarvan de eerste n gisteravond voor een stampvolle schouwburg plaats opsommingen van feiten, meer of minder aardig voorgedragen, al leen al vanwege het feit dat de reacties en ervaringen van de jongen die later zal uitgroeien tot Jan Wolkers heel wat interessan ter zijn dan die rapportcijfers al of niet van commentaar voorzien. Daarby komt dat het woord is aan de volwassen Jan Wolkers, dde zelf In zyn boek aangeeft wat z.g. feiten in wezen waard zyn, b.v. op blz. 40 in het geval van de kroepketel. Wel is het duidelyk dat de schryver ge daan heeft wat hij kon om oprecht te zijn, zelfs om de uiterste oprecht heid te betrachten. Er is hier geen sprake van mooimakerij, van opsie- „Wat zien ik" naar Strauss' „Elektra" in Rotterdan Als laatste in de serie operavoor stellingen van de Stadtische Bühnen uit Münster in de Rotterdamsche Schouwburg zal op maandag 17 jan. een enkele voorstelling gegeven wor den van de opera „Elektra" van iil R'°hard Strausz (tekst Hugo von Ver. Staten verkocht i Hofmannsthal). Het orkest ral weer worden gedirigeerd door musikdirek- (Van onze correspondent) tor Reinhard Peters. Albert Mo Is „Wat zien ik" is naar De regie is in handen van Werner de Ver. Staten verkocht.. De ontboe- Jacob, terwijl de decors worden ver- zemingen van Blonde Greet zullen vaardigd volgens de wensen van daar in mei verschynen. Carl-Wilhelm Vogel. De hoofdrol Van 21 maart af staat Albert Mol Elektra wordt gezongen door de Ne- ln een programma in „Theater in de I derlandse artiste Marijke van der Steeg", waar hy om, delen uit zijn Lugt, die in deze rol reeds grote suc- recerate bestseller zal voorlezen. I cessen behaalde. Op de tweede maandelijkse exxpositie in de Galerie Cartouche" aan de Lange Brug 67, zijn van gisteravond af schilderijen, teke ningen. etsen en lithos te zien van de 25-jarige Charles Donker. Deze studeerde in 1962 af aan de Kon. Academie voor „Kunst en Vormgeving" te 's-Hertogenbosch en zocht sindsdien een eigen weg. Aanvankeiyk hield hy zich in zyn atelier te Utrecht intensief bezig met het vervaardigen van mozaïeken, waarna Donker zich wydde aan het schilderen en de grafische kunsten. Eerder was in onze stad reeds werk van zyn hand te zien op een groeps tentoonstelling in het museum ..De Lakenhal". Thans exposeert Donker veel vrouwe-figuren, waarvan „Vrouw in g landschap", een donkerogig Grieks meisje, met bloemstruiken op de ach tergrond een geslaagd voorbeeld is. Hy moet echter oppassen in deze portretten niet te veel in een zekere gelykvormigheid te vervallen, speci aal wat de brede ronding van het hoofd betreft. Een ander gelukkig specimen van zyn kunnen is zyn „Vrouw in gedrapeerde stoel", op een lichtblauw doorschynend fond. Voor zyn litho „Viva Maria" vond hy de inspiratie in een foto in „Paris Match", met afbeeldingen van de beide hoofd vertolstars: Brigitte Bardot en Jeanne Moreau. Het hoogst evenwel slaan wy hem aan in de knappe weergave van vo gels en insecten, een wereld, waartoe Donker zich biykbaar by voorkeur aangetrokken voelt en waarin hy ook Hoe sterk de greep van de door gewinterde artiest Wim Kan op zyn i publiek is, bewees hij door zyn werk- aandeel in de proloog, waarbij Zo herinneren wij aan de ongetwy- feld knappe uitbeelding van „Ge droogde vissen", „Vlinder" (ets in aqua-tint) en „Oevervogel" waarin ook de nauwlettende observatie opvalt In deze richting voortwerkend, ïykt Donker nog veel te kunnen be reiken, dat de aandacht zal verdie hy met zijn muzikale begeleider Ru ding tussen toneel en zaal. Hij slaagt van Veen de zaal binnen vijf minu- erin om te suggereren dat hy zich ten op kookhitte bracht en de lach salvo's en vreugde uitbarstingen niet van de lucht waren. Hiermee legde hy alvast een dege lijke basis voor de 15 volgende num- Maar enige uitblinkers willen wij toch niet onvermeld laten, zoals „Kokoraki" door Sylvia de Leur, naar een idee van Jaap v. d. Merwe, „Wat zou d'r wezen met Piet", door Sylvia j de Leur, Frans Halsema en René Frank, „Het patertje" door Corry Vonk. tekst van Toon Hermans, „Menuet" gezongen en gedanst door I Carry Tefsen, Sylvia de Leur en Celia Nufaar, „Met me vlaggetje, me hoedje en me toeter", door Corry Vonk. tekst van Wim Kan en „Onze i hooggeëerde ouders" door Celia Nufaar, Carry Tefsen, Frans Hal sema en René Frank, tekst van Seth Gaaikema en Wim Kan. Brigitte Bardot en Jeanne Ma ll. 1 rais in "Viva Maria". „Goede (Rijnmond) raatl is duur" „Ik vind de salarissen van de dagelijkse bestuurders van de Rijnmondraad bijzonder hoog", dat zei gisteravond de VVD-er M. van Zuilekom in de Ridderkerkse gemeenteraad. Hij voegde er aan toe: „Hoewel de salarissen ons slechts ter kennisnemuig zijn toe gestuurd, vind ik een woord van protest op zijn plaats" „Ja, de heren van de Rijn mondraad kunnen het ermee doen", antwoordde daarop wet houder H. J. van Rietsschoten (Financiën) die in het midden liet of hij het over de hoogte van de salarissen dan wel over het protest had. Wethouder C. J. van den Berg (zelf Rijnmondraadslid) voegde er lakoniek aan toe „Ach meneer Van Zuilekom, goede raad is nu eenmaal duur. Aan de sala rissen van de Rijnmondraadbe- stuurders valt overigens niet te tornen. Zij zijn vastgesteld door Ged. Staten van Zuid-Holland. gevoed in de tweespalt tussen zijn vader en de streng-christelyke groot moeder. De maoht van grootmoeder gaat x>ver dat zij Alexander weet te sug gereren dat hij zijn boezemvriend Ju lianus moet vermoorden teneinde de kerk te redden, hetwelk geschiedt op de meest vuige manier. Tijdens een veldslag tegen Perzië neemt Al ex an- een vyandeiyke speer op en doodt Julianus in de rug. En hier hebben wy dan een sluipmoordenaar in de rest van het boek wordt getekend als een verdediger des ge- loofs en bekeerder van broeder en vriend. Inderdaad horen wy wel het een en ander over zijn gewetenscon flict hoe kon het ook anders na diie het-doel-heiligt-de-middelen- streek tegenover zyn beminde vriend maar Alexander wordt desondanks een soms wat wankele maar daarom niet mines jr duidelijke steunpilaar des geloofs. Als niet-katholiek en voorts ook niet zeer kerkeiyk persoon kan ik op zoiets slechts met één opmerking reageren: je moet maar durven. Een knap stuk werk is het echter, dat dient niet verayegen. CLARA EGGINK Bedragen van f 100 2.(X af te lossen in maximaal tw jaar; per week. maand kwartaal, voor aanschaffii van duurzame gebruiksgoed ren. worden desgewenst v; gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondelii of schriftelijk. Vertrouwelijke I handeling. GEMEENTEL IJ Ki OIENSI VOOR KASBEHEER r N.A.T.U. HERDENKT HERMAN HEYERMANS KREDIETWEZEN MUIS. LEIDEN, POSEBUS 150. IEL 21 het De jaarlykse landdag van de Ned. bond van Amateurtoneelvereniging cNATU) die op 4 juni in Apeldoorn wordt gehouden zal geheel staan in teken van de herdenking van de toneelschrijver Herman Heyermans. nsreveer 500 amateurs uit het ge hele land komen naar Apeldoorn, ,r opvoeringen zullen worden ge geven van stukken van Heyermans. Het programma zal zyn: 's mor gens openingsrede door de NATU- voorzitter, gevolgd door een lezing over Heyermans en zijn werken. 's Middags zullen de toneelvoorstel lingen plaats hebben. De jaarverga dering wordt al eerder gehouden. als het ware, tussen het publiek be vindt. Hij laat het méé spelen! Zyn dynamische dialogen stort hy in razend tempo over het publiek uit en ze zyn geladen met geestige uit barstingen en spitsvondige wendin gen. In anderhalf uur neemt hy tal loze conservatieve instellingen op de hak maar met een ontwapenende humor. En dèt is zyn grote kracht! Daarnaast weet hy in „Vader en dochter", naar het weemoedige liedje van Annie Schmidt, de uitbundige zaal vyf minuten muisstiel te hou den. Nog zeven avonden zal de Schouw burg daveren van de bijvalsbetuigin gen van een opgetogen en dankbaar publiek! B. H. WIM KAN tijdens zijn conference (Foto L-D./Holvast) Vette kalvereninarkt Barneveld in 1965 In 1965 werden op de markt ln Barneveld in totaal 67727 vette kal- n aangevoerd. Dit betekent een styging ten opzichte van 1964, toen de Jaaraanvoer 56446 bedroeg. In te genstelling tot vorige jaren was de veer in het eerste halfjaar na genoeg even groot als in de laatste zes maanden. Hieruit zou af te lei den zijn, dat er wat meer spreiding komt in de geboortedata van kal- Wim Kan en Corrie Vonk (Foto L.D./Holvast) De vyf E.E.G.-partners van Frankryk hebben gisteren op een vergadering in Brussel ingestemd met het Franse voorstel om in Luxem burg op 17 en 18 jan. bijeen te ko men om te trachten een oplossing te vinden voor de crisis in de gemeen schap, die al langer dan een half jaar heeft geduurd. De vergadering in Luxemburg zal worden gehouden op tcnlandse Zaken en heeft ten doel Framcryk terug te brengen naar het overleg in de EEG. Frankrijk liep op 30 juni vorig jaar weg na een geschil inzake de financiering van de Europese landbouw en de suprana- tionaliteit. Ker Op de eiermarkt en de eierveilini0"? gen in Barneveld zyn het afgelopen*"1 Apeldoorn I jaar meer dan 170 miljoen eieren M aangevoerd, tien procent minder danfcosi in 1964. De daling van de aanvoeren was voornamelijk het gevolg van degen inkrimping van het aantal leghen-por nen. Toch was die inkrimping in hetplee gebied rond Barneveld minder danjn elders. NT De aanvoer op de Barneveldsever: eiermarkt was rond 109 miljoen'»1? stuks, tegen rond 120 miljoen stuks»1111 in 1964. De stichting Barneveldse eierafzet (die in de loop van het Jaar opgeheven werd), de Barne veldse veiling (die haar opvolgde) en R de Coöperatieve Veluwe Eierafzet- rQ vereniging veilden tezamen by na miljoen eieren. De gemiddelde prys^e was belangrijk hoger dan in 1964. Ook op de Barneveldse pluimvee-^ j markt is de aanvoer in 1965 gedaald Hy bedroeg ruim 1,25 miljoen stuks, tegen 1,4 miljoen in 1964. Het groot-P ste deel van de aanvoer bestond weer uit slachtkippen, waarvan vooral de. laatste maanden belangryke hoeveel- heden naar Italië gingen. V(Jj Verdubbeling in hoger beroep Zeven jaar gevangenisstraf met bezwarende verklaringen af. Volgens aftrek van het voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering eis te gistermiddag de procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof te gen een 24-jarige Haagse monteur, die terecht stond wegens het plegen van een aantal inbraken en een j;eval van diefstal met geweldpleging op een bejaarde vrouw. De verdachte was door de Haagse rechtbank in eerste instantie veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Voorwendsel Samen met zyn vriend, een 19- jarige bankwerker zou hy in de avond van 11 maart de woning van een winkelierster aan de Van der Spiegelstraat in Den Haag zyn bin nengekomen onder het voorwendsel, dat zy van de politie waren en een onderzoek kwamen instellen naar een poging tot inbraak, die zojuist zou zyn gepleegd. Dit was inder daad zo. want het tweetal had zo juist getracht door het forceren van een deur de woning binnen te ko men. Nadat zy aanvankeiyk de wo ning weer hadden verlaten keerden zy vlak daarop terug, zogenaamd voer een nader verhoor, doch toen werd de vrouw met een strykyzer zwaar mishandeld, voornamenlyk door de monteur. Deze verdachte ontkende beslist aan de overval te hebben deelgenomen. Hy zou slechts een toevallige voorbyganger zyn ge weest. De bankwerker legde evenwel hem was verdachte inderdaad de woning binnengegaan. Nada t een ui groot aantal getuigen in deze zaakre| was verhoord, kwam de procureur- (n generaal baron mr. Van Voorst totfce Voorst tot zyn requisitoir, waarin hy constateerde dat gelukkig in Ne- derland slechts zelden dergelyke laf- hartige overvallen worden gepleegd I als die waaraan deze verdachten zich hebben schuldig gemaakt. Als wy orde op zaken willen houden dan 1 doen wy met straffen als in eerste instantie zijn opgelegd geen recht, aldus de procurieur-gen., die reeds eerder tegen de bankwerker ver- g( zwaring van zyn straf van tweeën- eenhalf jaar tot vyf jaar had geëist t( eveneens met aftrek van voorarrest, n en terbeschikkingstelling van de re- gering. De verdediger mr. C. L. ba- e' ron van Harinxma thoe Slooten con- A stateerde, dat ook volgens het rap- f port van de psychiater de bankwer- ker leugenachtig en onbetrouwbaar is, zodat aan zijn verklaringen geen j waarde moet worden toegekend'. Ver- a dachte had aan de politie meege- j deeld, dat de bankwerker de Laak- e kertc in brand had gestoken en dit j zal by hem kwaad bloed jegens de verdachte hebben gezet, zodat hy hem van medeplichtigheid by de overval beschuldigde, aldus pleiter die tot vrijspraak concludeerde. t Arrest op 21 januari. Smokkel van whisky en sigaretten

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4