9 1 Verwarde toestand op Leidse veemarkt „Krant heeft beslist grootste autoriteit" Leidse Groningers in amusant toneelstuk W. Zwart verlaat De Natuurvriend ...aan krom liggen verzekering 'n Eerlijk, neutraal advies i ZATERDAG 8 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Dr. M. Schneider over de communicatiemedia: Van alle communicatie media heeft de krant nog al tijd zeer beslist de grootste geestelijke autoriteit. Meer dan ooit heeft hij een toe lichtende (..achter het nieuws") taak uit te voeren en de al bekende feiten van commentaar te voorzien. Ra dio en televisie zijn zeker be langrijke nieuwsmedia maar in vergelijking met de krant maken zij een vluchtige in druk. Zij dwingen voorts tot luisteren of kijken op vast gestelde tijdstippen, terwijl de krant, met een gesyste matiseerde nieuwskeuze. kan worden geraadpleegd op elk moment dat men dat wenst. Dit oordeel over de communi catiemiddelen is van dr. M. Schneider, hoofd van de afde ling: pers en voorlichting van de Leidse Universiteit, die met in gang van 1 juni directeur wordt van de School voor Journalis tiek in Utrecht. De stichting van deze school, lie op 1 september voor het eerst haar poorten opent, is voor de Nederlandse journalis tiek van historische betekenis. Voor het eerst namelijk zullen jonge mensen met journalis tieke ambities gedurende twee of drie jaar (dat staat nog niet vast) een dagelijkse, zowel prak tische als theoretische scholing kunnen krijgen. Totnutoe wa ren er voor de aankomende journalisten alleen cursussen op de persinstituten van de Am sterdamse en Nijmeegse univer siteit, waar zij gedurende enkele uren per week colleges konden volgen. zal er nog heel wat werk moe ten worden opgeknapt (aanstel len van leerkrachten, onderwijs- didactiek enz.). Dr. Schneider heeft uiteraard de hoop dat het werk van de school op den duur tot verbetering van de Neder landse journalistiek zal leiden. Met die opmerking, zo zegt hij, is niet bedoeld kritiek te leveren op de huidige prestaties. Hij vindt trouwens dat men daar in Nederland wel eens te vlug mee klaar staat zonder zich re kenschap te geven van de eco nomische mogelijkheden van 'n dagblad. Wat hem in dit ver band echter voor ogen staat is het zeer hoge niveau van en kele buitenlandse bladen. De leerstof van de School voor Journalistiek is voorlopig alleen gebaseerd op de dagblad journalistiek. In het curatorium van de school is nog geen afge vaardigde voor radio- en tv- journalistiek opgenomen. Dat zou wel gewenst zijn, gezien de forse kritiek die de laatste tijd met name op ae tv-journalistiek is uitgeoefend. Op dit laatste punt naar zyn oordeel ge vraagd, zegt dr. Schneider: „Ik vind het moeilijk er iets van te zeggen. De tv-journalis tiek is de jongste tak van de journalistiek. Als men er kritiek op heeft dan dient men wel te bedenke.i dat hier een groeipro ces aan de gang is dat men nog naar evenwicht zoekt. De dag bladen zijn die fase van ontwik keling al lang te boven, maar hun begin was destijds toch ook niet zonder fouten". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dr. Schneider maakt er geen ge heim van dat hij Leiden op 1 juni met enige weemoed" zal verlaten. „Ik heb er niet alleen gewerkt, maar ook gestudeerd en dan ga je nooit gemakkelijk weg". Hij is van mening dat de Leidse universiteit ten opzichte van zijn functie altijd zeer progressief heeft gehandeld. Dat heeft ertoe geleid dat dr. Schneider naast voorlich tingsfunctionaris door curatoren en senaat ook als vertrouwensman werd beschouwd. Advertentie Fusies Praktijk Lang heeft in de Nederlandse krantenwereld de overtuiging geleefd, dat de journalistiek een vak is, dat uitsluitend in de praktijk kon worden geleerd. Men is dan ook altijd wat schichtig langs de persinstitu ten heengelopen, omdat de prak tische opleiding daar zeer be perkt was. Dr. Schneider is van oordeel dat de praktijk voor de jonge journalist de grote leer meester moet Dlijven, maar dat een leergang zoals die nu is ge- creërd onontbeerlijk is. „De sa menleving wordt steeds gecom pliceerder. Het spreekt vanzelf dat het dan moeilijker wordt over al die gecompliceerde vor men en verschijnselen voorlich ting te geven. Kijk alleen maar eens naar netgeen er in de laatste Jaren op sociaal en poli tiek terrein is gebeurd. Boven dien is het geestelijk peil van de gemiddelde iezer aanzienlijk omhooggegaan. De jonge jour nalist moet daarom eerst een geordende kennis bezitten om de maatschappij en haar vraag stukken „door te lichten". Pas daarna zal hij in staat zijn te gaan voorlichten", aldus de nieuwe directeur van de journa listenschool. Werk Een moeilijk, delicaat onder werp voor de journalist en ook voor het publiek is de „concen tratie" die zich de afgelopen jaren in lichte mate in de Ne derlandse krantenwereld heeft voorgedaan. Er zijn enkele dag bladen verdwenen of in fusies opgegaan. Dr. Schneider zegt daarover: „Sommige fusies zou ik gezonde correcties willen noemen, maar in grote lijnen is het toch een verarming van de diversiteit. Men kan verwach ten dat er in de toekomst nog wel enkele zullen volgen. Maar het zal nooit aie vorm aanne men zoals in West-Duitsland, Engeland, de VS of Frankrijk, waar soms in een heel departe ment geen dagblad meer te vin den is. De Nederlander heeft een sterke binding aan zijn krant, die hij bijna altijd van uit een bepaalde overtuiging heeft gekozen. Een andere te genwerkende factor voor te grote concentratie is de bin ding van politiek en godsdienst in ons land die zich in de dag bladwereld zal blijven weerspie gelen". Nationaal huwelijksgeschenk In het Journaal van de televisie uitzending van 6 januari hebben wij vernomen omtrent de plannen van het Nationaal Comité Huwelijksge schenk. In dit Comité hebben topfiguren uit alle schakeringen van ons volk zitting, o.a. uit het verzet 1940'45. Ondergetekenden, die in de oor logsjaren meegestreden hebben, grote offers hebben gebracht, en in de il- legalieit dan ook geen onbekenden zijn, menen daaraan het recht te mogen ontlenen ieder op te wekken naar zijn of haar inzicht een steen tje (of een steen) bij te dragen om de actie van het Comité tot een groot succes te maken. H. MULDER. res.-kolonel b.d ridder Mil. Willems-Orde drager v. d. Bronzen Leeuw. D. POST—SALOMONS weduwe van Johannes Post. H. J. ROUBOS, ridder Mil. Willems-Orde sabotage-comm. L.K.P. R'dam. BEKWAAM VOORZITTER «LEGT FUNCTIE NEER en De maandelijkse ledenbijeenkomst van de Leidse aquariumhoudersver- Vrt enlging „De Natuurvriend", die gis- la|' teravond in het „Petruszaaltje" werd et gehouden, werd goed bezocht. De heer W. Hoogendoorn uit Amster- )th( dam, hield onder het motto: „Impor- !vgJ ten voor de lens" een lezing over een '74 aantal nieuwe planten- en vissoor- t 8 ten. 5 wer, een hartelijk afscheidswoord tot de heer W. Zwart, die in verband RT met diverse aangelegenheid vorige a maand als voorzitter moest aftreden. 1 De heer Abcouwer memoreerde on- 60' der meer het feit. dat de heer Zwart 3i: in 1930 het initiatief nam tot oprich- str ting van de vereniging, die onder zijn h# bekwame leiding tot zo'n grote bloei kon komen. „Wat U als voorzitter en verzorger van diverse lezingen in de loop der jaren voor onze vereniging eid heeft gedaan, kan hier niet met een paar woorden worden weergegeven en in dit bestek evenmin tot uitdruk king worden gebracht. Wij nemen dan ook slechts node afscheid van U en het zal de vereniging moeilijk vallen een voorzitter te vinden, die 1 dezelfde kwaliteiten als U bezit", al dus de vice-voorzitter, die zijn af- sdheidswoord vergezeld liet gaan van een boekenbon. Als bewijs van dank f\ voor haar met veel plezier gedane Advertentie gouden verlovingsringen Haarlemmerstraat 18L Zeer grote keuze Op het graveren kunt U wachten er zonder kostenverhoging. ALT LID VOORDELIG, 's Maandags gesloten. werk ten bate van „De Natuur vriend" ontving mevr. Zwart even eens een persoonlijk aandenken. Met toelichting van enkele series fraaie kleurendia's gaf de heer Hoo gendoorn, die als aquarium-deskun dige in bondskringen de nodige be kendheid geniet, zijn gehoor aller eerst een overzicht inzake de pas in ons land geïmporteerde plantensoor ten. Voor de Leidse aquarianen be vinden zich hieronder eveneens en kele volkomen nieuwe en nog niet beproefde importen uit Zuid Oost Azië en Zuid-Amerika. In het bijzonder besprak hij daar bij de wijze waarop enkele nieuwe cryptocorynesoorten zich in het aquarium ontwikkelen en het aan zien hiervan in hoge mate helpen verrijken. Na de pauze waarin enige leden via een verloting de gelukkige be zitters van een nieuwe import-plant werden vertelde de heer Hoogen doorn nog tal van wetenswaardighe den over de groei en levensgewoonten van enkele uit Thailand. Afrika en Hong Kong geïmporteerde en in ons land nog weinig bekende vissoorten, die zeker ook de belangstelling van de Nederlandse aquariumliefhebbers ruimschoots verdienen. Ijsbanen open Schaatsliefhebbers kunnen dit week einde hun gladde ijzers weer onder binden. Het ziet er naar uit, dat de komende dagen het winterweer zich handhaaft. De Kogo-baan in Noordwijk aan Zee (tennisbanen bij Casino) zal, in dien de temperatuur om het vries punt blijft, vandaag en morgen open zijn. Ook het tennispark in Voor schoten (bij het sportpark) zal het weekeinde geopend zijn. Leiden nog niet Vier jaar gratis met tie bus Namens de N.Z.H. heeft de rayon chef te Leiden, de heer C. Jongejan, gistermiddag aan de moeder van de honderdduizendste inwoner van Lei den een gratis abonnement op het gehele Leidse stadsnet aangeboden. De N.Z.H. heeft mevr. G. Jonker Van Barneveld dit recht gedurende vier jaar verleend. Het toekomstige wandelwagentje van Anette Mar lij na mag eveneens worden meege nomen. wacht de Sportstichting totdat De Bilt een prognose geeft van constant vriesweer. *heb ik een broertje dood Toch moet ik eens aan 'n denkenmaar wat is het beste geschikt? kunt u werkelijk alleen maar van een echt persoonlijke adviseur verwachten! Iemand die elke mogelijkheid goed overweegt, uitsluitend met uw persoonlijk belang voor ogen, dus de verzekerings-experts van de NV SLAVENBURG'S BANK Kort Rapenburg 20 Leiden telefoon 40848 Mond- en klauwzeer drukt stempel op handel (Van een deskundige medewerker) Het totaal-beeld van de gisteren gehouden Leidse veemarkt was niet veel beter dan verleden week. hetgeen wel heel duidelijk tot uitdrukking kwam in het lage aanvoercijfer van 341 dieren. Bij de rij van landen die hun grenzen voor de invoer van vee- en vlees vanuit Nederland hebben gesloten, heeft nu ook Italië zich aange sloten. De exporthandel is nu dan ook wel compleet lam gelegd en zijn het. behalve de exporteurs, vooral de producenten van var kens. schapen en mestkalveren, die van genoemde maatregelen tegen de mond- en klauwzeer de grootste nadelen ondervinden. Hoewel de markten alleen voor de aanvoer van varkens zijn gesloten, zijn als gevolg van de gesloten gren zen ook de aanvoeren van vette schapen en - lammeren van geen betekenis meer, hetgeen wel heel duidelijk blijkt uit het aanvoercijfer van nog geen 60 schapen, en dat voor de markt van Leiden, welke be kend staat als de grootste export markt in schapen en lammeren van het westen. Ook de aanvoeren van slachtrun- deren en gebruiksvee, mede als ge volg van de afsluiting van Noord- Brabant, bleef beneden de verwach tingen. De handel in laatstgenoemde diersoorten bleef daarentegen goed Traditionele nieuwjaarsvisite Weg door water later gereed Het in aanleg zijnde traject van de nieuwe noord-zuid verbinding Eindhoven—Maastricht tussen Maas- bracht en Keipen zal als gevolg van de wateroverlast in midden Limburg enige maanden later gereed komen dan werd verwacht. Een gedeelte van dat nieuwe stuk autosnelweg staat volkomen onder water. „Er zit voor de aannemers niets anders op dan te wachten tot dat overtollige water op natuurlijke wijze is weggevloeid en de gehele omgeving is opge droogd", zei vrijdag de hoofd-ir. I. R. Oudshoorn van de Rijkswaterstaat in Roermond. Hij had gedacht de mi nister van Verkeer en Waterstaat op 15 januari te kunnen uitnodigen de weg en de nieuwe Maasbrug bij Maas- bracht in gebruik te komen stellen. Het zal nu wel ver in het voorjaar zijn eer de minister daar voor naar Limburg zal worden uitgenodigd. In de Jacobazaal van De Burcht hielden de Leidse Gronin gers hun traditionele nieuwjaars- visite. Voorzitter L. Klevering opende met een terugblik op het oude en een vooruitzien op het nieuwe jaar, waarna het Gronin ger volkslied werd gezongen. Me vrouw Holvast en mevrouw Em- melkamp verzorgden voor pauze enkele leuke scetsjes en eigen toneelclub voerde pauze een blijspel in één bedrijf op onder de titel Van spinnen en vrijen". Dit blijspel, dat was sa- mengesteld met verschillende ou de liedjes belichtte het ouder wetse „op vrijersvoeten zijn", en alles wat daar zo bij kwam. aardige wijze. De rollen zaten er goed in en er werd hartelijk ge lachen. Doordat alle spelers de heer Riks declameerde. De speelsters in Groninger kleder dracht waren gestoken en de vrijstersechte spinnewielen ge bruikten, werd een aardige de monstratie van oud-Groningen ten plattelande gegeven. Kloas en Grait (de heer en mevrouw Bult brachten aan het slot van het stuk een nieuwjaarswens. De re gie van dit blijspel was in handen van de heer J. Holvast. Op de fo to de spelers. (Foto L.D./Holvast) tot f 110 en f120; prijshoudend tot zelfs iets stijver ln prijs, het enige optimistische geluid dat op deze eerste marktdag van het nieuwe jaar kan worden ver meld. Gebruiksvee: Bij een zeer krappe aanvoer gaf de handel in gebruiksvee een willig karakter te zien. De korte aanvoer houdt hoofdzakelijk verband met de maatregel, dat vanuit het zuiden geen dieren mogen worden aange voerd. Goede magere koeien met veel melk waren goed te plaatsen en de den iets stijver in prijs, terwijl voor dieren met weinig melk weinig be langstelling bestond. Notering: Melk- en kalf koelen: van f1000 tot f1275 en f1400; beste melkgevende koeien tot f 1550 a f1600: vare koeien: van f750 tot f1075 en f1400; enkele uitlopers bo ven notering tot f1500. Vette koeien: Deze afdeling gaf naar verhou ding nog de beste aanvoer te zien, toch ook niet meer dan 175 dieren. In verband met het vlees-tekort na de feestdagen in de slage rijen was er een goede vraag. De handel had dan ook een goed tot vlot verloop met iets stijvere prij zen. Er waren slechts enkele exem plaren luxe dieren aangevoerd. Notering per kg geslacht gewicht. Vete koeien: van f3,30 tot f4.10 en f4.50; enkele prima dieren boven notering tot f4.60 a f4.70; slacht I stieren van f3.90 tot f4.20 en f4.40 Vette kalveren: In verband met de sluiting van de grenzen van Italië, afnemer van veel vette kalveren, mede de angst voor te lage prijzen, was de aanvoer van vette kalveren niet groot. De weinig aangevoerde dieren konden voor de binnenlandse consumptie vlot wor den geplaatst en de prijzen vielen, hoewel aanmerkelijk lager dan en kele weken geleden, toch niet geheel tegen. Notering per kg levend gewicht i van f3.25 tot f3.50 en f3.75. I Wolvee: De aanvoer van deze afdeling was allertreurigst en met 60 dieren beke- iken, voornamelijk vette schapen en slechts enkele vette lammeren. Zoals reeds vermeld is deze handel hoofd zakelijk op de export aangewezen. In verband met de gesloten grenzen 1 en de lage prijzen wachten de scha- penhouders de toestand af. Het blijft echter wel een vraagteken of de die- l ren bij een te lang aanhouden on der de huidige weersomstandigheden niet te vet zullen worden, om nog maar niet te spreken van de ooien, die straks drachtig, moeilijk nog voor de slacht verhandeld zullen kunnen worden. De handel in vette schapen, ge zien de zeer korte aanvoer, voldeed nog wel aan de binnenlandse vraag en verliep daardoor redelijk en na genoeg prijshoudend. Notering: vette schapen: van f90 vette lammeren tot f 30 a f 40 minder, geen note ring. Varkens: (buiten de markt) Van de handel in varkens, zowel voor de fokkerij als voor de slacht, is moeilijk een overzicht te geven. Door de sluiting van de varkens- markten, is de prijsregulerende wer king, die de markten nu eenmaal hebben, geheel uitgeschakeld en lig gen de prijzen in de verschillende gebieden uiteen. In verband met de mond- en klauwzeer bestaat er voor de fokkerij vanzelfsprekend een verminderde be langstelling, hoewel hierin ook de tijd van het jaar nog een factor mee speelt, Mede in verband met het te kort aan vlees is er nog wel afname van slachtvarkens en ligt het zelfs wel in ae verwachtingen, dat de getroffen maatregelen een lichte prijsstijging in de hand zal werken. Voor zover was na te gaan, werden hier in het westen in de achter ons liggende week voor varkens de vol gende prijzen gemaakt. Drachtige zeugen tussen de f300 en f400; schrammen tussen de f70 en f90; biggen tussen de f 50 en f 60; lichte slacht varkens voor f 1.90 tot f 1.98 a f2 en iets meer per kg levend ge wicht. Slachtzeugen tot plm. f 1.60 per kg levend gewicht. (Advertentie) PIERROT JUWELIER HORLOGER maarsmansleeg 21 leiden tel.20778 Exaiiienuitslagen Voor het examen adspirant bouw kundig opzichter tekenaar (1ste ged.) zijn geslaagd: C. W. Bos, Katwyk aan Zee; F. W. A. van Hees, Leiden; C. H. Middelkoop, Leiden; meubel - tekenaar (1ste ged.): J. Delfos. Zoe- terwoude: hoger technische basis cursus werktuigbouw: J. Baartwijk, Leiden; H. Zirkzee, Leiden; uitge breid technische basiscursus werk tuigbouw: J. Fuchs, Leiden; hoger technische basiscursus elektrotech niek: H. de Boer, Leiden: A. Th. M. Buisman, Katwijk; uitgebreid tech nische basiscursus elektrotechniek: H. M. M. Mensch, Hazerswoude en basisopleiding technisch chemicus: D. B. de Mooy, Katwijk. Het Nederlands jeugdbasketbal- team heeft gisteren in Leipzig ook de tweede wedstrijd in het kwalificatie toernooi voor het Europees kam pioenschap verloren. De Nederlandse jongens moesten Oost-Duitsland met 58—65 de winst laten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3