r™* OP-ART IN DE PLASTIC- MODE Parijs is vo! van pop en op-art Variatie in het menu OVER VITAMINES TRterdag 8 januari 1966 L.D.-EXTRA 3 J Op-art ook voor de jonge- Sjfljc/ifers; als u handig bent. Al jaren lopen we met een ^astic tas wanneer een leren ga£is te duur is. Nu mist plastic en aantal goede eigenschap- g^n waarop leer zich kan be- ip&oemen, maar het heeft toch ste»ok een heleboel voordelen, en Vlh de mode zijn de tassenma- pp:ers allang niet meer de enigen lie dat weten en uitbuiten, g jy Plastic maakt in de mode op p iet ogenblik net zoveel furore als r jji de keuken (waar het de zinken serkemmer en massa's ander twaar en luidruchtig gerei voor heeft verbannen). In de mode het uiteraard niet zo drastisch werk gaan, want in de mode rdt niets voorgoed verbannen of joorgoed geadopteerd: dat zou te .•rveiend worden. De enorme opgang die plastic dit izoen in de mode maakt is voor- te wijten aan het feit dat het langer wordt verwerkt als- if het leer was, niet langer pro- :rt een leerimitatie te zijn, Plas- is voortaan plastic. Het is in oogopslag te zien. Het heeft ijeen dof, gedekt, leerachtig uiter dijk, maar is glanzend en agressief. Het heeft geen reliëf, geen te kening, het is niet generfd alsof het p saffiaan, krokodil of varkens- leer was, maar is glad en vlak. Het 5ieeft zelfs de kleur van leer niet, Ofschoon leer tegenwoordig in alle kleuren komt, maar is bij vookeur Jigitzwart of sneeuwwit, brandweer- sttfood cf knalgeel. De soepele soor- isjten lijken op zeildoek of patent- doleer (welk laatste maar al te vaak ha op plastic lijkt), en dienen voor zul- bnke modelingen als lange broek ^met jasje (in felgeel en ai dan niet met zwart voor contrast), voor „op art" regenjassen, deels wit, deels ^Ewart, voor vlotte jasjes, glan- iVOzead en altijd van felle kleur, en 65 voor pittige, hoogst flatteuze Rin- go-petjes in rood, wit of andere kleur, die niet voor jonge man- ij nen maai voor grote meisjes zijn bestemd. Hetzelfde kleurige en glanzende plastic dient voor simpe ls le regenhoedjes, voor slappe, beu- is gello>e tassen van een vlot, sportief en jeugdig genre, of voor minder omvangrijke pochette-tasjes die bijna zo slap zijn als het plastic j waar ze van weraeD gemaakt. De plastic ceintuur die geen mo- E ment op een leren ceintuur lijkt en zelfs niet op een klassieke cein- tuur, is vaak in kleur en des- sin aangepast aan de tas. Ir Niet alle plastic in deze mode \t wordt echter als „stof' gebruikt en verwerkt. Er is tenslotte ook plastic dat meer op been of ivoor lijkt dan op zeildoek. En - dit stijve dikke plastic is 't mate- (W)ETENSWAARE Deze keer maken we een uitstapje naar het rijk van de vitamines. Er is een tijd geweest, en die ligt nog niet zover achter ons, dat men van het bestaan van vitamines nog niets afwist. De ziekten, die door een tekort aan deze stof fen ontstonden, maakten veel slachtoffers, maar men tastte in het duister over de juiste oorzaak. Een eeuwlang is Parijs, met zijn Montmartre, zijn Montpar- nasse, het artistieke wereldcen trum geweest. Maar Montmar tre is door de toeristen overge nomen, en Montparnasse is al lang niet meer wat het was. Frankrijks grote schilders, Frankrijks jonge kunstenaars doen hoe langer hoe meer wat eens alleen van Gogh deed: ze trekken de hoofdstad uit, de provincie in. En Parijs is niet langer de zoemende kunstgene rator die het nog in het begin van deze eeuw was. New York ls de magische stad geworden. Bevreemdend misschien, maar verklaarbaar: de Nazi-Sow jet non-agressieovereenkomst van 1939 heeft Amerikaanse abstracte schil der zijn kans gegeven, want in één vlaag stak een belangrijk deel van het cosmopolitische Parijs der schil derkunst (Breton, Max Ernst en andere grote figuren aan 't hoofd) de Atlantische oceaan over, en deze surrealistische avant-gar de uit het Mekka der moder ne kunst leerde de Amerikaan, die tot nu toe meer zijn minderwaar digheidscomplex dan zijn artistieke persoonlijkheid had gebakerd, dat schilders ook mensen zijn, dat kunst een eerzaam beroep is. New- York werd een brandpunt van de moderne schilderkunst, is een van de belangrijkste centra van dit de cennium, waar nieuwe ideeën, technieken, stromingen, filosofieën en vocabulaires elkaar opvol gen alsof het de liedjes en pla ten van 's wereld vereende popmu zikanten waren. Nieuwer dan pop en ook al weer een beetje versleten is „op - art". Om maar niet te spreken van „geo art", „object art", „kinetic art" en andere, die er net inkomen of alweer uit zijn'. Pop en Op zijn de meest bekende, dienen desnoods als verzamelnaam voor veel dat on der een andere titel wordt opgedist. Pop art is, na abstract expressio nisme, de meest gekopieerde kunst stroming geworden. Pop art heeft fatografen, decorateurs en tal van lieden die hun kunst met een klei ne letter schrijven op een nieuw paard getild. De meer decoratieve en grafische inslag van op art heeft, zo mogeRjk nog sneller, zijn invloed uitgeoefend op ontwerpers, dessinateurs en allen in wier werk riaal voor de nieuwste en op vallende! paillettenze zijn vierkant, langwerpig of rond, wit, zwart of rood, en hebben in alle opzichten meer gemeen met de fiches uit de speelzaal dan met wat in de mode tot nu toe pailletten werd genoemd. Ze zijn groter dan een luciferdoosje of een rijksdaalder, ze schitteren niet, valler niet op door licht reflectie, maar hun kleur en hun formaat vragen direct de aan dacht enbovendien zijn ze hoorbaar. Hetzelfde soort plastic is voorts het nieuwste materiaal voor sie raden Sieranden in wit en zwart, of rood en wit, met het vierkant, de rechthoek of de cirkel als moderne grondvorm. Armbanden zijn plas tic blokjes op elastiek gezet net als de houten blokjes op elastiek die dertig jaar geleden werden ge dragen, de blokjes zijn afwisselend wit en zwart. Wit en zwart wisse len eikaar ook af in de niet rek bare, stijve armbanden, die in vorm variëren van simpele ringen, rond of plat in doorsnee, tot brede, plat te banden uit een of meerdere stuk ken. Broches, een andere rage, vol gen hetzelfde principe wat grond vorm en kleurcontrast betreft: Een het visuele element van belang is tot en met de lay-out man en de letterzetter. Pop art is: het bronzen afgiet sel van twee bierblikjes, tezamen op een voetstuk, het ene blikje open en leeg, het andere gesloten en van massief brons, en beide voorzien van een handgeschilderd etiket. Pop art is ook: houten let ter, tafelmessen, verfkwasten een elektrische bel, ijzeren kettingen (alles in natura), die mèt verf en canvas de ingrediënten van een schilderij zijn. Pop art is: het por tret van de Amerikaanse vlag. Of een zwarte landkaart om maar met een enkel voorbeeld een idee te geven van de eindeloze moge- Zwart en witte wol in een op-art pak van Lesur. broche is: een wit vierkant met een zwarte cirkel erop geplakt, een rechthoek die half zwart, half wit is, of een vierkant stuk plastic met twee zwarte en twee witte kwar ten. Batonbroches zijn dioars ge streept of als een geruite taxi- band, alweer in zwart en wit. Oorsieraden volgen het :el)de ge geven: vierkante „oorknoppen" zijn aanzienlijk groter dan de grootste oorknoppen van voor heen (en passen alleen bij kort haar dat van het oor is ivegge- kamd). Sommige bedekken de oorlel, andere modellen zijn oor- hang er. Al worden dergelijke plastic enormiteiten weliswaar nog per paar gedragen, nodig is zulks niet. Wie ivil kan volstaan met één oorsieraad; de langha rige jongeren kunnen in dat ge val al het hangende haar op het andere oor vergaren. In al deze moderne sieraden voor de jeugd is het materiaal onderge schikt aan de vorm (die zuiver geo metrisch is) en het kleurcontrast (dat in negen van de tien gevallen zwart/wie is). Soepele, gekleurde plastic die spiegelt als aluminiumfolie, is lijkheden van deze huidige kunst stroming. Pop kunstenaars zien schoonheid in of geven schoon heid aan voorwerpen die wij le ken als louter afval of vuilnis be schouwen. Ze zien in dingen, de meest alledaagse dingen num mers, nieuwsfoto's, oude stoelen, ijzerwaar, plastic niet wat ze zijn, maar wat ze worden. En wie in een electrische fan, een zonne bril of het leertje van een kraan niets anders dan een fan, een bril of een leertje kan zien, die be grijpt, helemaal niets van pop kunst. Op art is anders, behoeft geen afval, verdiept zich niet in de potentiële schoonheid van een oude haarkam of een kaasrasp, maar streeft een optisch effect na met behulp van egaal ge kleurde vlakken, die tezamen als een dansend, draaiend, deukend, puilend, golvend of exploderend „patroon" zijn. U heeft vast wel eens een zwart en witte) streep of visgraatstof gezien en gezegd „gut, dat draait je voor de ogen' Welnu, dat was op art, of al thans een voorloper er van, door het toeval gecreëerd. Nu u weet wat pop en op kunst inhouden, zul u ze zeker herken nen als u ze ziet. Want zien zult u ze zelfs al zet u nooit een voet in een kunstgalerij. Pop en op worden overal, buiten het schildersate lier gekopieerd, toegepast. De mode alleen al is er vol van. Zelfs in Parijs. Nog voordat Amerika's meest succesvolle popkunstenaars dit jaar m Parus kwamen exposeren, werd er een dolle, nieuwe modeboutique geopend onder de naam „Popard de muren zijn er behangen met enorm vergrote Amerikaanse car toons, een andere muur is van plas tic lapis lazuli. Gordijnen zijn er van aluminium kralen, revolvers en andere ijzerwaar, gevangen in een glazen aqarium. Muurkas- sten zijn niet meer dan opeenge stapelde, ruwe houten kisten, ter wijl de stoelen avantgarde mees- sterstukken van vijfenveertig jaar geleden zijn, en de kleding die er te koop is op naam staat van de meest avantgarde ontwerpers van deze tijd. Indien u ooit een term in ver band met op of pop gebruikt, toon dan kennis van zaken en gebruik de enig juiste term „cool". Nachtclubs geven pop of op effecten aan hun interieur of aan hun voorstellingen, met be hulp van decor en lichteffecten. Invitatiekaarten doen mee aan de rage, zijn bedrukt in kleuren (neonrood, aluminium) en met des sins die je voor de ogen dansen. Ze vallen in eeh bus vol „trad" (trad van traditioneel) post natuurlijk direct in 't oog. Een van de meest orginele „invitatiekaarten" was die van een Franse schilder, die zijn naam en de datum van zijn expo sitie in kleine metalen lettertjes had uitgespeld en het geheel in een plastic ijsblokje had verstild. Fotografen doen mee, en een mannequin in een vermout-fles is maar één van hun vele grapjes. Zelfs letterzetters laten zich niet overstuur maken en zetten hun tekst in cirkels of golven op het blanke papier, waarna de tech niek er misslhien nog een vier- kleurenstreep of -ruit overheen drukt. Moderne mensen stofferen met op art stoffen, strepen die golven, ruiten die dansen of beplakken hun muur met artistiek gearran geerde stukken papier van diverse vorm en formaat en verschillende kleur. Franse journalisten hebben zowaar een nieuw werkwoord ge creëerd, „poparten": ik popart, jij popart, hij popart wat dat dan ook mag betekenen. Een feit is dat iedereen „popart" het is de mo de. Dwaas, dol, maar koel. Real oool J.V. Misschien herinnert u zich nog van uw geschiedenislessen, hoe Vasco da Gama bij zijn tocht naar Indië rond Kaap de Goede Hoop in 9 maanden tijd 90 schepe lingen verloor door scheurbuik, een ziekte, die zoals we nu weten, het gevolg is van een ernstig tekort aan vitamine C. Wanneer de zee vaarders in een haven verse groen ten en fruit konden krijgen, ge nazen ze spoedig. Bij grote uitzondering komt er m ons land ook nu nog wel eens een geval van scheurbuik voor, b.v. bij alleenwonende bejaarden, die weinig lust hebben een warme maaltijd te bereiden en dan voor namelijk op brood en pap leven. Sinds het eind van de vorige eeuw hebben de ontdekkingen van deze vitamines, deze voor het leven noodzakelijke stoffen vita betekent leven), elkaar snel opgevolgd en we kennen nu meer dan 20 vitamines, die veel al met de letters van het alfabet icorden aangeduid, zoals vita mine A, B, C, D, E. Alle vitamines komen van natu re in onze levensmiddelen voor en bij een goede keuze en bereiding van onze maaltijden behoeven er in het algemeen geen vitamineta bletten aan te pas te komen. De levensmiddelen zelf zijn zelfs beter dan preparaten, omdat in de verschillende levensmiddelen nog veel meer voorkomt dan alleen vitamines, zoals b.v. eiwitten, diver se mineralen, vetten, koolhydraten; voedingsstoffen, die we ook dage lijks nodig hebben. Bij een Juiste samenstelling en bereiding van de maaltijden bevat onze dagelijkse voeding in het al gemeen voldoende vitamines. Een uitzondering geldt voor vitamine D voor jonge kinderen en aanstaande moeders. Van levertraan of een vi tamine D preparaat mag door hen echter niet meer worden gebruikt dan de dokter voorschrijft. Wordt er in plaats van lever traan een vitaminepreparaat (cap sules of duppels) voorgeschreven, houdt u zich dan aan de voorge schreven dosering, overdaad kan ook schaden. Iedere vitamine verwilt ln ons lichaam een specifieke taak, het ene vitamine kan het andere niet vervangen. Heeft de dokter uw kin deren levertraan voorgeschreven, hetzij in de vorm van een capsule hetzij uit de fles, geeft u ze dan levertraan. Een sinaasappel, rijk aan vitamine C, kan b.v. levertraan als bron van vitamine D niet ver vangen. Zoals gezegd, behoeven we ons b\j een Juiste keuze van onze maaltijden en een goede berei ding in ons land geen zorgen te maken over een tekort aan vitami nes. Dat wil zeggen dat wij dagelijks moeten gebruiken: zeker een M liter melk. kar nemelk of yoghurt, o.a. bron van vitamino B portie aardappelen, groenten en fruit, onder meer leveranciers van vitamine C. Ook wintergroen ten en fruit zijn rijk aan vitamine C (koolsoorten, citrusfruit) en bU een regelmatig gebruik behoeven er zeker geen vitamine C tabletten aan te pas te komen; kaas en vlees of ander eiwit rijk produkt als vis, ei of peul vruchten, verschillende B vitami nes; boter of margarine. Vitamine A en D. Zuigelingen en kleuters en as. moeders levertraan of vita mine D preparaat; bruinbrood of grove bindmid delen, oa. vitamine BI. Bietensla 1/4 kg gekookte bieten, 1/4 kg witlof of andijvie, 1 zure appel, gekochte slasaus of een sausje, gemaakt van wat slaolie, zout (mosterd, peper, suiker) en azijn of citroensap, verder wat verse kruiden (prei, ui. selde rij, peterselie). De bieten stropen, wassen en in kleine blokjes snijden of grof ras pen. Het lof of de andijvie schoon maken, wassen en fynsnyden. De appel schillen en ln stukjes snij den of raspen. De groenten en de appel dadelijk na het fijnsnijden vermengen met de slasaus of met een mengsel van slaolie, zout, des gewenst mosterd, peper, suiker en azyn of citroensap. Zeer smakelijk is het ook, fyngesneden verse krui den door de sla te mengen. Zuurkoolsla Plm. 400 g zuurkool, 1 grote zure appel, azijn of citroensap, slaolie, zout en suiker of gekoch te slasaus. De zuurkool fynsnyden of ras pen, Zuurkool en appel vermengen met een mengsel van azijn of ci troensap, slaolie en Iets zout en sui ker of met slasaus. Variatie: inplaata van of behal ve de appel, een flinke gekookte biet met de zuurkool vermengen. Advertentie een even vreemdsoortig als nieuw garneringmateriaal: het wordt, in vierkante, langwerpige of ronde stukken, in stoffen kleding geïn- custeerd. Plastic is voorts en vogue voor allerhande accessoires: pa raplu's in witte en zwarte mootjes, haarbanden met taxiblokband- dessin en al dan niet met een zon- neklep eraan; die zonneklep kan zo smal zijn als de harband zelve en is dan zwart en ondoorzichtig, bedekC hij echter het gelaat (tot aan de mond toe soms) dan is hy daarentegen transparant. Het bes te schoeisel is vanzelfsprekend van echt lakleer, maar goedkopere schoenen, laarzen en beenkappen zijn van glanzend plastic en het visueel effect van de ene soort en de andere doen niet erg veel voor elkaar onder. Laatste, maar bepaald niet minst belangrijke accessoire: de bril met donkere glazen en een massief montuur in wit of zwart en wit. Deze bril vervangt de eer der genoemde oorsieraden, hy is geen stofbril, geen leesbril, geen sneeuwbril, geen zonnebril, maar zonder meer een sieraad, behept met het ingebouwde voordeel dat het al het harde zwart en wit van deze wintermode ietwat verzacht een uitkomst voor gevoelige ogen. J.V. Koken voor vijf personen is koken voor vijf individualisten met een eigen smaak. Wat de één heerlijk vindt, vindt de an der maar matig, de derde gruwt ervan, de vierde kan er niet te gen, de vijfde schikt zich mor rend of niet. Ga er maar aan staan! 't Schijnt dat som mige gezinnen veertien perso nen tellen, ik vraag me af hoe de huisvrouw daar het over leeft De Nederlandse vrouwen koken te oenvormig, te traditioneel, zeg gen de mannen-die-'t-weten-kun nen. Dat is wel mogelijk. Maar wie by ons by voorbeeld durft zich ooit overgeven aan culinaire uitbundigheden? Ikke. My mogen ze koeskoes en pjetti parang voor zetten en polenta en olla podriga en gebakken vogelnestjes en lever- met-frambozencompote en smoor- re-brood en kawabadalgi Ik weet wel niet wat dat allemaal is, maar ik ben bereid het te proeven en het lekker te vinden. Doch de kinde ren zeggen: „Hé, wat is dat voor smurrie, wat zit er in?" Ze snuf felen even, kyken wantrouwig rond en schuiven hun bord van zich af. „Mag ik "n boterham?" Want de mannen-van-het-vak kunnen nu wel zéggen dat wij vrouwen eenzijdig koken, maar zijn ze hun jeugd vergeten? Het enige wat mijn kinderen alt ij d lusten is: patat met appelmoes. Daarvoor kun je ze midden in de nacht uit hun bed halen, daar mede kun je al hun moeilijk heden en ontevredenheidjes wegvegen, daarmee maak je ze onuitsprekelijk gelukkig. Vettige staafjes patat en mierzoete ap- Moederlijke overpeinzing j pelmoes. Liefst aangevuld met een kroket die zonder bezwaar door de Vereniging van Vegeta riërs genuttigd zou kunnen wor den. Toch zie ik het als rrUJn dure plicht man en kinderen er aan te wennen ook van tyd tot tyd iets Anders te eten dan eeuwig hetzelf de menu. Als enige romanticus in een nuis vol nuchterlingen wil ik trachten de maaltyden een exo tisch tintje te geven, een vleugje Tahiti, een snuifje Arcadia, een flentertje Peking, een kriebeltje Kingston, een priegeltje Paestum. Dan ga ik heel voorzichtig experimenteren. Dan vermeng ik, grinnikend van wereldburgerUjke pret, de sla met schyfjes radys. „Wat zit daar in?" waagt Henk onmiddeliyk en tuurt wantrouwig naar de vreemde lichaampjes tus sen de aloude slablaadjes. „Rozeknopjes", antwoord 1!: met een stalen gezicht. De tafel schudt, zó rillen ze. „Rozeknopjes? Zei je rózeknop- Jes?" „Ja, die hebben een heerlijke smaak: pittig en toch geurig. Ze halen de sla op, als Je begrijpt wat ik bedoel". Ze kyken elkaar aan mams hééft weer wat en Adriaan, wie een licht opgaat, fluistert woedend: „Dit welk kookboek heb je dat?" „t Is een oud Assirisch recept", improviseer ik luchtig en schep veel sla-met-rozeknopjes op mijn bord. De kindeken volgen aarzelend. Ze proeven angstig, alsof ze vermoe den dat ik de doornen heb laten zitten en zyn dan diep beledigd. ,,'t Is radys! Mams wil weer eens leuk zyn!" De enige die lacht ben ik nu ja, iemand heeft dan toch gelachen Ze eten met lange tan den hun sla-met-radys en vin den de combinatie maar zo-zo. Als dessert krijgen ze yoghurt. Wéér ben ik uit de band gespron gen en heb stiekum wat schyfjes banaan door de witte substan tie geroerd. Marian merkt het het eerst. „Vellen in de yoghurt" krijt ze verschrikt en Henk stikt bijna van ontsteltenis. „Ja, d'r zitten véllen in", roept hy uit. „Hoe krijg je het voor el kaar mams!" Het duurt een hele tyd eer ik hen op dat punt heb kunnen ge ruststellen. Pas als Adriaan een schijfje heeft afgelikt en doorgebeten en het blijkt dan inderdaad een stukje banaan te zijn, eten ze hun dessert op. Maar nog altijd met de bijgedachte: 't smaakt werkelijk naar véllen! Van daar heren-van-het-vak. Wij willen wel. Maar we mógen niet. THEA BECKMAN

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11