Feijenoord-Ajax: echte topper Brazilië waclit zware strijd in voorronde KRANTENBEZORGER GEVRAAGD Heel veel tevreden gezichten na loting Wout Heemskerk ivil „Treffers" opnieuw redden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 JANUARI lty Eddy Pieters Graafland: „Uitslag zal eerder in de buurt van 3-3 liggen dan van 0-0..." (door Jan Dassen) „De uitslag van de wedstrijd Feijenoord-Ajax 7.al zondag eerder in de huurt van 3—3 liggen dan van 0—0", zegt Feijenoord-aanvoerder Eddy Pie ters Graafland (31) achter in zijn sportzaak. „De grootste kracht van beide teams ligt in de aanval, dat belooft dus een goede, spectaculaire partij met doelpunten". Ik durf te zeggen dat onze defensie een tikkeltje hechter, ge- routineerder is met ervaren jongens als Haak. Veldhoen en een in topvorm zijnde Kraay. Daar staat tegenover, lijkt me. dat de voorhoede van Ajax beter op elkaar ingespeeld is met routiné's als Groot. Prins, en Swart en sterke spelers als Keizer en Nuninga. Het is altijd al gewaagd om voorspellingen te geven voor een voet balwedstrijd. maar bij deze match durf ik dat nog voor geen voor geen Nou ja. vul het grootste bedrag maar in! angst voor Geen Ajax-voorhoede „Als keeper heb ik geen angst voor die Ajax-voorhoede"zegt onze nationale doelverdediger. „Of beter gezegd: niet meer dan voor elke andere Nederlandse hangen hoe de jongens elkaar zonder franje. Een knaap die zich snel weet aan te passen. Moulljn en Bouwmeester kennen elkaar door en door. dat weet iedereen en Kruiver is zo geroutineerd, dat hij zich in elke wedsirijd waar weet te maken. Al leen Henny Weering heeft nog niet dat zelfvertrouwen, dat nodig is om zijn niet geringe capaciteiten te be nutten. Alles zal er echter steeds maar onvriendelijke dingen deed. Aan die wedstrijd hebben we het beroemde „Hom-pad" overge houden. Daar hou je heel lang spijt over. Maar zoiets is vooral voor een aanvoerder, die nu eenmaal een voorbeeld zijn moet niet te verge ven. maar straks na de straf wel gauw te vergeten". dag in snelle combinaties zullen we ten te vinden. Tempo zal zondag een belangrijk onderdeel van het spel zijn, en daar weet Ajax in de aanval mee om te gaan!" Details „Door het niet meespelen van Pronk", vertelt Feijenoord- keeper j Eddy Pieters Graafland", is de Vpr«tanfhtt Aiax"defens«e nog meer ervaring ar- Cl atrtimij. mer, nog minder ingespeeld. Hoe be- vim j t a i ,.;_i langrijk dat is, kan ik als keeper b"\ bl«' dat de ge- we| hM| woon om twee uur wo"dt gespeeld en kan me levendig vc srstellen dat Ajax bezwaar maakte tegen zes uur te beginnen, die aanvangstijd haalt je volkomen uit je ritme. Normaal sta je zo'n zondag wat la ter op, ontbijt om een uur of tien, tegen twaalven een kopje koffie en dan om half een naar het stadion, waar je wat met elkaar praat en dan is het gelukkig al gauw twee uur. Maar zelfs dan sta je nog vaak te popelen om de wei in te draven. Wat moet je met die vier lange uren doen als de wedstrijd om zes uur pas zou beginnen? Dat kan alleen maar rondhangen worden, waarin de spanning of helemaal verdwijnt of te groot wordt, waarin je in ieder geval je concentratie kwijt raakt. Nogmaals, ik vind het persoonlijk een verstandig besluit van Ajax, om dat er teveel van afhangt. Trou wens tussen haakjes wat wor den wij spelers er wijzer van of een wedstrijd wel of niet op de televisie komt. Heeft men daarover wel eens gedacht, dat men een spektakelstuk op de buis verlangt waar de acteurs geen cent aan verdienen? Iets anders zou het zijn op de :aterdagavond. Dat had ik graag ge Ajax bereidt zich tot in de puntjes voor op de wedstrijd- van-deze-maand'' tegen Feijen oord. zondag in Rotterdam. zo'n wedstrijd van negentig lange j minuten, maar momenten die een J wedstrijd kunnen beslissen. Hoe vaak ontstaan er in een de fensie niet misverstanden door kleine, voor het publiek nauwelijks waarneembare bewegingen van spe lers. Ik weet van myn achterhoede spelers precies hoe ze wenden, schie ten, lopen en springen. Daar stel ik me helemaal op in, waardoor ik een onderdeel van een seconde eerder op hun bewegingen kan reageren dan een tegenstander. Een heel belang- Vooral een wedstrijd als rijke fractie van een seconde! Ik de zondag in de „kuip" waarbij twee weet precies hoe ze een bal terug- ploegen tegenover elkaar staan, die spelen, wanneer ze in nood zitten, volkomen aan elkaar gewaagd zijn, wanneer ze geen overzicht meer heb- omdat beide teams goed voetballen ben. Zij weten precies wanneer ik kunnen en willen. Ik heb zo'n idee een bal wil grijpen, hce ik dat doe dat de klassieker FeijenoordAjax en wat myn kreten betekenen. Dat zondag ln ons uitverkochte huis met zyn vaak heel korte momenten in I recht een topduel wordt". Loting wereldkampioenschap voetbal Onder de ogen van ruim 1000 aanwezigen die nauwelijks de glinstering van de kroonluchters door de talrijke lampen voor de televisie-opnamen konden verdragen, is gisteravond in de ..palace suite" van het Royal Garden Hotel in Londen de loting gehoude voor het wereldkampioenschap voetbal, dat in de maand juli i Engeland zal worden gehouden. Spanning S/AAK SWART hard schot Ik weet dat Piet Keizer uit de on mogelijkste hoeken op het doel schiet en scoort. Ik weet ook. dat Henk Groot makkelijk en vlot schiet en vaak staat waar hij gevaarlijk kan zijn. Maar zijn schot is niet loeiend en zonder effect. Zyn kopballen zyn ge vaarlijker Sjaak Swart schiet knoerthard, maar lekker strak. Cruyff is een kansenruiker, die plot seling vlak voor je kan opduiken, maar ook hy heeft geen onhoud- oaar schot, net zo min als Nuninga of Prins. Begrijp me goed, daarmee wil ik niet zeggen, dat ze zondag niet een stuk of wat ballen achter mijn rug kunnen krijgen, al leen maar dat ik hun schoten niet vrees, zoals bijvoorbeeld de knoerten van een Puskas, die met hun ge raffineerde curve gewoon ongrijp baar zijn. Dat waren voor mij on houdbare schoten zonder meer, waar ik als Nederlandse keeper geen verweer tegen had". Vallertje „Onze Fransje Bouwmeester heeft een schot dat voor een keeper moei lijk te pakken is, omdat het een „vallertje" is. Die bal komt strak op een bepaalde hoogte op je af en valt blak voor je ineens een meter. De Feijenoord-voorhoede heeft werkelijk aan kracht gewonnen door het meespelen ven Harry Bild. Hij is net de man die we nog nodig had den, een nuchtere voetballer, die recht op het of zijn doel afgaat, licht bevoordeeld zouden zijn, om- wy ervaring hebben in licht- wedstrijden ln de „kuip". Beslissing „Die wedstrijd van zondag is daarom zo belangrijk, omdat het in feite de voorlopige en misschien zelfs wel de definitieve beslissing kan zijn 'n deze competitie. Wint Ajax dan hebben ze met hun voor sprong van ze* punten op ons alle Noord-Korea misschien uitgesloten. en de andere Europese landen. Noord-Korea, Bulgarije, Zwitser land en Mexico moesten de nog open plaatsen Er heerste een ondraaglijke span ning, toen Mordy Maduro uit Cura sao, evenals in Chili 1962. de papier tjes trok en de namen bekendmaak te. Een gelukkige hand? De West duitsers vonden van wel. al begreep men maar al te goed dat alle 16 finalisten voor het eindtoemooi, kans op de titel, winnen wij dan ligt die kans weer open. De verliezer zal er in ieder geval lijkt me een geduchte kater van overhouden, die verliezer moeite hebben om een inzinking te ontlcpen, caarvoor is het een top duel! Winnen wy, dan zal ons her stel, na een wat minder goede com petitiestart, sneller en effectiever zijn. De lyn omhoog zit er by ons al weer enkele maanden ln. Berich ten over het al of niet weggaan van trainer Kment doen niets af aan zijn trainingen, die misschien nog wel intensiever zyn dan ooit tevo- Jamrner is het dat Ton Pronk niet m de party is. Ook, omdat Ajax nu bij een eventuele nederlaag een voorhanden heeft, maar ook, omdat ik Tonnie ken als een fyne, sportieve tegenstander en collega aanvoerder, die mentaal moeilijk uit evenwicht te krygen is. Ik weet, dat als iemand je treitert je je wel eens vergeten kimt. My is dat enkele Jaren geleden ook overkomen toen Wim van der Gyp van Sparta Advertent!* Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 Leiden tegenstanders zullen Evenals in 1958 spelen de Duitsers tegen Argentinië en ook Zwitserland, waartegen men in 1938 en 1962 speelde, is een oude bekende. Men dacht in het Westduitse kamp vooral aan Argentinië, omdat het één vai sterkste landen is, maar de kans tot de kwartfinales door te dringen acht men zeer groot. Engeland zal volgens de experts eveneens tot de kwartfinales doordringen naast Uru guay of Frankryk. Zwaar Zeer zwaar is de groep van Brazi lië. De titelhouders, die tweemaal de Coupe Jules Rlmet veroverden ont moeten de sterke Portugezen en d« Hongaren, tegenstanders die wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Favoriet voor de vierde groep wordt Rusland genoemd, met Chili en Italië als de grootste concurren ten. Er restten na de loting vele vraag punten die het middelpunt van ge sprek waren. Het antwoord op al die vragen of voorspellingen zal echter eerst op 30 Juli 1966, tydens de fi nale. in het Wembleystadlon kunnen worden gegeven. Indeling De loting voor het wereldkam pioenschap voetbal 1966 (in vier groepen) ziet er als volgt uit: Groep A: (Londen) Engeland, Uruguay, Frankrijk, Mexico. Groep B: (Sheffield en Birming ham). West-Duitsland, Argentinië, Spanje. Zwitserland. Groep C: (Liverpool Mordy Maduro (Curagao) die de loting verrichtte voor de eind ronden van het toernooi om het reldkampioenschap voetbal. Noord-Korea. In de vier groepen zal van 11 tot 20 Juli een halve competitie worden gespeeld. Daarna volgen de kwart finales (op 23 juli), volgens het knock-out systeem. Op 25 juli wordt ln Manchester de eerste halve finale gespeeld. Een dag later vindt ln Londen de tweede halve eindstryd plaats. De strijd om de derde en vierde plaats volgt op 28 juli en op 30 juli wordt de finale gespeeld, beide in Londen. Trudy Groenman en Elly Krocké hebben zich in het Zuidafrikaanse East London geplaatst voor de halve finale van het dames-dubbelspel. In de kwarteindstrijd versloegen de Ne- Manches- I derlandse meisjes het Engels/Zuid- Portugal, Velen. Ja byna iedereen is tevreden met de loting, die in Rusland, ja zelfs in Brazilië te zien is geweest op het televisiescherm. De beste voetballer van Rusland in 1965. Valzri Voronine. was uitermate te vreden over de indeling in groep D. Hy vond de groep van Brazilië het zwaarst. Aan het einde van zyn tv-intervlew nep hy zyn ploeg genoten op om 15 januari opnieuw aan het werk te gaan met als grootste doel de wereldbeker. De coach van het nationale Duitse team, Helmut Schoen, was van mening dat het slechter had kun nen zjjn. De moeiiykste groep is die van Brazilië. Argentinië en Spanje mogen wy niet onderschat ten De Argentynse voetbalpresident Mi- quel Pisano: „De eerste wedstryd tegen Spanje kan reeds beslissend zyn en daarom moeten wy win nen". Peter Pons, Mexicaanse gedelegeerde. „De laatste keer dat wy tegen En geland speelden verloren wy met 08, dat zal niet weer gebeuren, maar een kristallen bol heb ik niet en ik kan dus niet in de toe komst kyken". Alexander Granatkln. Russisch lid van de FIFA: „We hebben een zware groep geloot. Engeland biyft voor ons de favoriet". Dennis Follows, secretaris van de FA: „wy zyn gelukkig met de lo ting en vrezen alleen Frankryk". Antoine Chlarisoli, president van de Franse bond: „wy zyn tevreden, stel je voor wanneer wy in groep C terecht waren gekomen". Edmondo Fabbri (Italië): „Voor ons is het een goede loting. Alleen hopen wy niet eenzelfde wedstryd tegen Chili te spelen als vier jaar geleden. Engeland ls voor my de grote favoriet". Ook de Hongaren, de Spanjaarden, de Brazilianen, die alleen bang zyn voor Portugal, waren zeer te vreden. Alleen Zwitserland was dat niet. Dr. Foni was zeer teleur gesteld. „Het 's een onmogeiyke opgave voor ons" zei hy en dat was het voor Nederland ook ge weest, dachten wy zo. Kris-kras door de sport (Van onze sportredactie) Wout Heemskerk, de nu reeds 34-jarige tafeltennisser uit Roelofarendsveen. komt weer in competitiewedstrijden uit. Heemskerk, die aan het einde van het vorige seizoen een streep zette onder zijn carrière, wil op deze manier proberen ,,De Treffers" opnieuw voor degradatie te behoeden. Tweede maal Het zou, wanneer het Wout Heemskerk lukte om samen met de 17-jarige Kees Ves- seur en de 21-jarige Jacq. van Ruiten, het plaatsje van De Treffers in de ereklasse van de NTTB veilig te stellen, de tweede maal zijn. Ook het vorige seizoen scoorde hij in de laatste wedstrijd van de promotie/dear adatiecomveti- tie het beslissende puntje. Het besluit van Wout Heems kerk om toch weer in competi tiewedstrijden uit te komen, kwam voor De Treffers op het juiste ogenblik. Niet alleen staan de Veners na negen (van de achttien) wedstrijden nog punt loos onder aan de ranglyst de achterstand op VVGA en Bel- crum bedraagt resp. drie en vyf punten maar tevens vertrok één van de spelers van het team. Herman van Ruiten. Of De Treffers het opnieuw redt? In de Veen is men er niet al te optimistisch op. Maar. wie weet. Wout Heemskerk scoort immers altyd punten wanneer die heel hard nodig zyn. En, in middels is die „noodtyd" wel aangebroken Vergeten Op het eind vai. 1965 overleed in Englewood, in de Amerikaan se staat New Jersey, de oud-at leet Johnny Hayes. Hij is 79 jaar geworden. De atletiekwereld heeft er niet veel notitie van ge nomen, hoewel Hayes een der grote figuren in de Olympische marathon van 1908 in Londen was. Hy behaalde zelfs de gou den medaille (tyd over de 42.263 meter: 2 uur 55 min. 18.4 sec), maar dat feit verbleekte geheel in vergeiyking met het drama- Dorando tydens deze wedstryd. Pietri Dorando was een kleine Italiaan, die zich' zozeer inspan de, dat hij de uitputting naby was. Hy kwam als eerste het stadion binnen, maar de laatste meters waren hem te zwaar. Hij viel, stond op, viel weer enz. Het toneeltje herhaalde zich vele malen onder de ogen van de 100.000 toeschouwers bij wie de Engelse koningin. Tenslotte werd het de officials te erg en zij boden de Italiaan de helpende hand hetgeen natuurlyk niet is toegestaan. Eenmaal door de finish gekomen, viel Dorando bewusteloos neer. Intussen was nr. 2 in het stadion verschenen: de 23-jarige Amerikaan Johnny Hayes, eveneens dodelijk ver moeid, maar met de volledige controle over zyn spieren. Hij arriveerde een kleine minuut na Dorando en het was duidelijk dat aan hem de gouden medaille diende te worden uitgereikt. De ROBSCHUL uitsluiting van Dorando was een onpopulaire beslissing die pas na geruime tyd werd genomen. Voor het leven van Dorando werd nog even gevreesd, maar hy knapte tenslotte weer op. Van alle kanten leefde men met hem mee; de Britse koningin schonk hem zelfs een grote gou den bokaal. Aan Hayes besteed de men totaal geen aandacht. Bob Sehul NEPTUNUS-IIVS UITGESTELD Op verzoek van Neptunus is de oor zondag vastgestelde competitie- wedstryd Neptunus—UVS uitgesteld. TENNIS Tom Okker in halve finale Tom Okker was gisteren bijzonder in vorm tydens de kwartfinales he renenkelspel van het toernooi om de tenniskampioenschappen van West Australië. De Haarlemmer elimineer de in een briljante partij de sterke Amerikaan Marty Riessen in twee sets: 62, 6—4. In de halve finales komt h« van daag uit tegen de Amerikaanse kleurling Arthur Ashe. De andere halve finale zal gaan tussen de Australiër John Newcombe en de Amerikaan Cliff Richey. Ashe en Richey schakelden respectieveiyk hun landgenoten Jim McManus en Herb Fitzgibbon uit Newcombe moest een hard gevecht leveren tegen Smul Queenslander Doug ^aTO?.r,,opdekS daïïes berakte Wimbledon- kamploene Margaret Smith de finale het enkelspel. zt) zegevierde met mZr de Amerll">anse num- Caro1 Graebner. Margaret *d, ,^Ben winnares van de ontmoeting Judy Teeart (Australië) en Nacy Richey (VS) De Amerikaanse atleet Bob Sohul, Olympisch kampioen op de 5000 meter in Tokio, heeft zich voorlopig („de eerste twee jaar") uit de wedstrijdsport te ruggetrokken. De 27-jarige Ame rikaan, die in Japan zo'n sensa tionele zege behaalde op het Franse idool Michel Jazy, zei tegen verslaggevers, dat hy „te moe is om de dagelijkse training te kunnen volhouden". Hy voeg de er aan toe: „Sinds mijn elfde jaar doe ik aan atletiek. Van die zestien jaar dat ik aan sport doe. zijn de laatste paar jaar succes vol geweest, maar ook uitput tend". Sinds zyn zege op Jazy wordt Schul geplaagd door een beenblessure en alleen een ope ratie zou hem in staat stellen onmiddellijk weer aan topatle- tiek deel te nemen. Toen men hem naar zijn plannen voor Mexico-1968 vroeg zei hy: „Ach, misschien. Dat weet je natuur lyk nóóit". In Innsbruck VERHEVEN WON METER Op de Olympische yspiste van Innsbruck heeft de jonge Devente- naar Eddy Verheyen donderdag nog ponc bevestigd dat hy een sterke afstandrijder is. Verheyen won tydens de tweedaagse wedstryden, waaraan ryders uit zeven landen deelnamen, de 3000 meter in 4 min. 41,3 seconden vóór o.a. de Duitsers Günther Traub en Gon Zimmer- mann. PAARDESPORT Koers-agenda .H?Vde Persagenda voor het jaar '66 blykt dat de Grote Prys der Lage Landen, die vorig jaar door een virus-epidemie moest worden gean nuleerd op zondag 26 juni op de renbaan Duindigt wordt gehouden. eneinde de aansluiting met de grtoe internationale draveryen in Europa te behouden is het uitgeloofde prij zen bedrag verhoogd met f 5000, en gebracht 0p f 50.000. De derby voor de volbloeds wordt op zondag 12 juni gehouden en die voor de dravers op zondag 7 augus- TvJ °P Duindiët- De Gouden Zweep wordt op zondag u mei op de baan te Hilversum ge- e° het Merevelds Myirecord op 31 jüJi. De draversinterland Nederland—België is vastgesteld OP SSSdigt5 september °P de renbaan

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4