J.EIDSCH DAGBLAD moet voor volksaandelen projecten uitgeven Ri-ha S. v. d. Ploeg bedankt als lid gesehenkcomite DANSEN F¥V— WOORSTEL VAN VOORZITTER S.E.R Geen handel in gas met geld van burger reen verlaging van belasting Si- Sjelepin zeer koel in Peking ontvangen Beeriiink afgetreden als voorzitter CHL Kind gestikt mm «f 2375.- ©ucf ^)ïte, leutvo —Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 7 JANUARI 1965 No. 31764 ^^irecteur: E. A. E. van Dishoeck ^hoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) Drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad en oud-minister van Jconomischc Zaken heeft voorgesteld, dat de regering een soort volksaandelen gaat uitgeven tr financiering van bepaalde overheidsactiviteiten. Hij meent, dat deze volksaandelen bij voor- Bng moeten worden geplaatst bij de lagere en middelbare inkomensgroeperingen, waardoor leze tot vermogensvorming komen. Drs. De Pous vindt dit een beter systeem dan de belastingspaar- rieven van minister Vondeling. Door die inhouding van een belas- \ngverlaging moeten de particuliere besparingen geforceerd toe- emen. Hij vraagt zich trouwens af of zo'n belastingverlaging nu iel op zijn plaats is. Bovendien ziet hij de spaarbrieven in feite als en gedwongen kortlopende staatslening, die nog het nadeel heeft, at et geld na de looptijd toch weer wordt uitgegeven. Volgens rs. De Pous zou er juist een tegenzin tegen bezitsvorming mee lorden bereikt. De voorzitter van de SER is van I lening, dat de overheid haar activi sten niet zomaar uit de belastingen i koet kunnen financieren. Vanmor- zijn nieuwjaarstoespraak zei l ij hierover: „Gesteld, dat de minis- Br van Economische Zaken het wen- i slijk oordeelt, dat de Staat gaat eelnemen in de automobielfabricage tl in nog andere industriële sectoren, ian is het echt niet vanzelfsprekend, j at deze financiering geschiedt uit i lijvoorbeeld een verhoging van de mzetbelast ing op textiel en schoei- si". Ook is hij van oordeel, dat bij- jorbeeld de staatsdeelneming in de ^^rdgasindustrie niet mag uitmonden uitstel van belastingverlaging koor de spaarbrieven, omdat de mi nister van Financiën zou menen, dat investeringen voor datzelfde aard de mogelijkheden voor staats- ngen op de kapitaalmarkt zouden ?rken. „Men mag dan met recht de vraag aldus drs. De Pous: „Of de it niet iets teveel van de burger vooral als we bovendien nog iden veronderstellen, dat de Staat Deel van buit van politieman teru22evonden Bijna zestigduizend mark van de buit van een kwartmiljoen, die de Hamburgse politieman Hugo Alffke als Duitslands vermoedelijk succes volste bankrover van na de oorlog heeft vergaard, is gisteren door zijn vrouw ii« de kelder van hun huis aangetroffen. Alffke, die maandag bij een overval op een bank in Del- men'norst werd gegrepen en daarna nog tien overvallen heeft bekend, weigert hardnekkig te vertellen waar het buitgemaakte geld is gebleven. Zijn vrouw heeft van het begin af gezegd, dat zij niets afwist van het r*dubbr-le leven van haar man. zijn deelneming te taxeren op de contante waarde van een netto- inkomenstroom van ongeveer twintig miljard gulden in 30 tot 40 jaar voor niets zou hebben Weer spanning in Dominicaanse Republiek In de Dominicaanse Republiek is grote spanning ontstaan na een be- van president Garcia Godoy om 34 militaire leiders van de twee el kaar bestrijdende partijen, het leger en de opstandelingen, het land uit te sturen 22 van hen gaan voor een „studiereis" naar Israël. De leiders die dit bevel kregen waren o.a. kolonel Caamano, die mi litair attaché in Londen wordt en commodore aminero, wie de titel minister voor de Strijdkrachten werd ontnomen en die vlootattaché wordt in Washington. De stafchef van het leger werd benoemd tot at taché in Argentinië. De president besloot hiertoe om een einde te maken aan de ernstige isis die zijn voorlopige regering be dreigt. Alvorens hiertoe over te gaan confereerde hij met de politieke missie van de Organisatie van Amerikaanse staten. De spanning was na 19 december weer gestegen door een aanval op voormalige op standelingenleiders in een hotel in Santiago, de tweede stad van het land, door leden van de strijdkrach ten. De strijdkrachten van de Domi nicaanse Republiek hebben het be vel van Garcia Godoy getrotseerd. Uit het binnenland komen berich ten over militaire opstanden. De hui zen van de hoofden van de strijd krachten, die zijn ontslagen, staan thans onder zware bewaking. Radio Isidro, onder controle van de luchtmacht, heeft niqué omgeroepen waarin wordt Hij meent, dat voor de verwezenlij king van een volksaandelenplan de medewerking van het apparaat van de vakbeweging nodig zou zijn, met als tussenschakel liefst verscheidene sociale beleggingsfondsen. Drs. De Pous zei zich ervan bewust te zijn, dat de ontwikkeling van ver mogensvorming zich slechts geleide lijk en over een langere tijdsperiode kan voltrekken, maar hij vroeg ook „met ernst en klem daadwerkelijke medewerking voor de oplossing van een maatschappelijke problematiek, die wij niet langer mogen ontgaan". Zwaardere lasten Sprekend over de belastingen vroeg de heer De Pous zich ook af of het niet beter zou zijn maar af te zien van de destijds toegezegde tweede helft van de belastingverlaging. Als de kwaliteit van het bestaan van de huidige en de komende gene ratie. om van de kwaliteit van het bestaan in de ontwikkelingslanden maar beschaamd te zwijgen een temporisering of fasering van de overheidsuitgaven met enkele miljar den guldens niet zou gedogen, dan zullen wij bereid moeten zyn een verzwaring van de totale belasting druk te aanvaarden, zei hij. Dan zou bijvoorbeeld de loon. en inkomsten belasting maar niet met meer dan één miljard gulden moeten worden Voorzichtigheid De SEft-voorzitter maande in zijn toespraak tot voorzichtigheid in de komende jaren met lonen en prijzen. Hij zou willen afzien van verdere ver korting van de werktijd en ieders in zet willen vragen voor verhoging van de produktiviteit. Voorts maant hij de overheid tot voorzichtigheid met het voor de economie gevaarlijke doen samengaan van sterke uitbreiding van de collectieve voorzieningen en belasting verlaging. Hij meent, dat het nog te vroeg is om te stellen dat onze welvaart op drift is geslagen, maar dat teruglopen van de bedrijvigheid en werkloosheid toch niet langer zuiver theoretische mogelijkheden zijn. Als bijvoorbeeld de in Duitsland noodzakelijk gewor den bestedingsbeperking gaat door werken, zal dit zwaar voelbaar wor den voor onze afzet mogelijkheden. Wat de inflatie betreft, leek het drs. De Pous niet juist alle oorzaken aan het buitenland toe te schrijven. Ne derland maakt wat dat betreft vol gens hem aardig de dienst zelf uit. Vooral waarschuwde hij tegen de prijsontwikkeling, die de zo noodza kelijke particuliere besparingen sterk aantast en die ook grotendeels van Nederlandse makelij schijnt te zijn. „Ik ben een andere man dan nu in publikaties wordt geschetst Van onze Haagse correspondent) Het socialistische Tweede Ka merlid S. van der Ploeg, voorzit ter van de werkgroep inzameling Communisten noemen het initiatief van JOHNSON „weerzinwekkend" De Sowjetrussische delegatie onder leiding van tweede partij secretaris Sjelepin is vandaag op weg naar Hanoi (de hoofdstad van Noord-Vietnamin Peking aangekomen. Behalve de vice- premier en de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken waren slechts lagere functiona- dat de betrokken militaire lei- rjssen Qp het vlieqveld aanweziq. «iaf millov. I Men had nog nimmer een der gelijke koele ontvangst van offi ciële buitenlanders in Peking waargenomen. van het nationaal comité huwe lijksgeschenk Prinses Beatrix— Claus von Amsberg is afgetre den als lid van het comité. Uit sluitend persoonlijke overwegin- gingen en geen andere motieven hebben hier een rol gespeeld. Ik heb hierover met niemand over leg gepleegd", aldus de heer Van der Ploeg, die voorzitter is van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. het dagelijks bestuur lijk-Historische Unie meegedeeld, dat hij binnenkort het voorzitterschap van de C.H.U. wenst neer te leggen. Tot deze beslissing is hij gekomen op grond van de overweging, dat het WEERBERICHT lichte Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Vannacht over wegend lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.47 i Maan op: 18.15 uur: onder: 10.15 v Hoogwater te Katwijk te 3.49 en H uur. laagwater te 12.04 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina': een bepaalde voorkeur verdient de functie van voorzitter der C.H.U. niet te blijven combineren met de functie van voorzitter van de Tweede Kamerfractie. Hoewel het dagelijks bestuur, naar het mededeelt, het heengaan van de heer Beernink als voorzitter van de Unie ernstig betreurt, is het na ryp beraad tot de conclusie gekomen deze beslissing te moeten aanvaar den. De procedure tot verkiezing van een nieuwe voorzitter is reeds in werking gesteld. In verband hiermede is een ver gadering van de Unieraad uitge schreven op zaterdag. 19 februari De Amerikaanse reizende ambassa deur Harriman is gisteren in Tokio aangekomen op een wereldreis voor de bevordering van de vrede in Viet nam. Hij gaf te kennen, dat de open bare mening zich vormt in de rich- Het 3-jarig jongetje Van Hoopen uit Groningen is gestikt onder een plastic zak met kegels, die het mee naar bed had gekregen. Een zusje t4) van de kleuter meldde, nadat zij naar haar broertje was gaan kijken, dat „broertje erg ziek was". Het kind was toen al overleden en overbren ging van de woning aan het Van Erakelplein naar een ziekenhuis had geen resultaat meer. Williams, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, had gisteren in Conakry een onder houd met president Sekoe Toeré van Guinee, aan wie hij een uiteenzetting gaf van de Amerikaanse politiek in zake Vietnam. Williams heeft zich intussen naar de hoofdstad van Se negal, Dakar, begeven. In een artikel in het Volksdagblad van Peking werd de Amerikaanse vredescampagne gisteren „een reus achtige zwendel en een zorgvuldig op touw gezette samenzwering" ge noemd. Johnsons plan van veertien punten bevat, naar de mening van genoemd blad, „niets nieuws". Ook de Vietcong heeft de Amerikaanse vredespogingen als „sluw en weerzin wekkend" van de hand gewezen. Ook Noord-Vietnam en de Sowjet-Unie hebben de Amerikaanse initiatieven reeds van de hand gewezen. Afgevaardigden van twee Ameri kaanse studentengroepen hebben gis teren vice-president Humphrey een rol aangeboden, die de handtekenin gen van 477.000 studenten van 322 universiteiten bevat, waarin steun wordt gegeven aan het Amerikaanse optreden in Vietnam. Humphrey zeg de de studenten toe dat het docu ment .aan de overkant van de straat (het bureau van de president) zou komen. Prinses Irene in ziekenhuis voor onderzoek aan zijn lidmaatschap van het co mité een onzuivere dimensie gege- „Ik weet van mijzelf, dat ik een andere man ben, dan die welke in de afgelopen dagen in allerlei pu blikaties is geschetst", is zijn com mentaar. Het feit, dat zijn aanvankelijke beweegredenenvoor hem niet meer te rijmen zijn met de recente ont- ïkkelingen, bevredigde hem niet ïeer. ,Jn het belang van de werk zaamheden van het comité vond ik het daarom beter nu mijn beslis sing kenbaar te maken en niet op een later moment" Plotseling Het aftreden van de heer Van der Ploeg werd gistermiddag bekend gemaakt door eers te-kamervoorzit ter en tevens eerste voorzitter van het comité mr. J. A. Jonkman op een persbijeenkomst over de plan nen en samenstelling van het comi té. Dat het aftreden vrij plotseling kwam. bleek wel uit het feit, dat op het uitgereikte stencil met de na men van de ruim 80 comitéleden, de heer Van der Ploeg nog werd ge noemd. Mr. Jonkman verzocht deze te schrappen. Tevens legde hij er de nadruk op. dat het comité volko men begrip heeft voor het besluit van de heer Van der Ploeg. „De re denen zijn in hem zelf gelegen en hebben niets te maken met een ver anderde sympathie voor het doel van ons comité noch met wrijvin gen in het comité". 9 Slot pag. 2 Nadat de heer Van der Ploegf als voorzitter van de werkgroep inza meling was aangewezen, heeft hij beseft, dat een vermenging zou kun nen plaats hebben van zijn „af komst en maatschappelijke werk zaamheden in het verleden en thans" met het lidmaatschap van het comité. „Dat dit zou gebeuren op een wijze, zoals ik nu heb erva ren, was een grote teleurstelling Het lijkt wel of het om mij gaat, in plaats van om het nuwelijksge- (Van onze Utrechtse correspondent) Prinses Irene en haar echtgenoot Carel Hugo zijn vanmorgen om half negen in een hofauto aangekomen bij het academisch ziekenhuis aan de Catharijnensingel in Utrecht. De Prinses werd in verband met gal- blaasklachten onderzocht door prof dr. J. F. Nuboer. Tegen half tien verliet Carel Hugo het zieken- stemde huis en reed in de hofauto naar Amsterdam. De Prinses zou de hele Volgens de heer Van der Ploeg is morgen ter observatie in het zieken- er thans sprake van een „opgedron- huis blijven I gen situatie". Naar zijn oordeel is er schenk". Aldus de heer Van der Ploeg, die onlangs de aandacht op zich vestigde door een langdurig ge- oprek met de heer Von Amsberg, kort voor de behandeling van de goedkeuringswet in de Tweede Ka mer. De heer Van der Ploeg had om dit gesprek gevraagd in ver band met zijn stembepaling. Hij aanvaarding van de wet BOERDERIJ MEERRUST WARMOND ELKE VRIJDAG-, ZATERDAG- EN ZONDAGAVOND met het KWARTET van FRED JASPER ZONDAGMIDDAG THÊ-DANSANT Een merkwaardig tafereel, vast gelegd door een fotograaf in Nairobi (Kenia). Terwijl twee rinocerossen elkaar romantische woordjes toefluisterenkijken twee altijd in hun nabijheid zijn de vogeltjes discreet de andere kant op. i Advertentie) het opzienbarend nieuwe HUISKAMER-ORGEL met de GOUDEN KLANK Dagelijks vrijblijvende demon stratie in onze showroom. Dit wonder van electronisch vernuft biedt U o.a. eigenschappen van orgels uit twee- tot driemaal hogere prijs klasse. stereo Hi-Fi weergave met nagalm 5 voetmaten op 1 manuaal, totaal 33 registers vi brato naar wens intonatie-re geling vereenvoudigde bespe ling kleine afmetingen en fluis- terzachte bespeling, dus ook ge schikt voor kleine flatwoningen. Prijs geheel compleet, incl. bank MOSSEL &VERSTEEGE N.V. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. 1 Uit het Leidsch Dagblad van 1 8 Januarij 1866: Zaterdag 1.1. werd het lijk f van een welgestelden boer te A Mastenbroek begraven waar- bij 30r genoodigden waren, tot wier onthaal gebruikt zijn, 50 vonden zoetemelksche i kaas, 7 oude schepels tarwe, drie vaten dik bier, enz. De typographenvereniging Laurens Jansz. Coster alhier w t viert Maandagavond in de j Stads-Gehoorzaal haar 12- jarig bestaan, waarbij 2 too- i i mzlstukken zullen icorden i opgevoerd. i

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1